Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet kol 23, 2019 08:44

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 27 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Sub vel 24, 2018 02:06 

@buildthewall:
Jeste li tako slabi i nesigurni da navodite samo dio moje recenice, a ne cijelu misao, da bi dali na jacini vasem "odgovoru" :)))? Sto se tice ovog lupetanja oko postajanja homoseksualcem zbog "vojske i zatvora", to vise nije vrijedno ni osvrta. Sta o milionima homoseksualaca koji nisu vidjeli ni vojske ni zatvora?

Jesam li ja rekao iskljucivo? Dakle pricam s osobom koja ne zna protumacit jednostavnu recenicu, citiram;

"Muskarac moze postat homoseksualac zbog raznih vanjskih utjecaja npr. zbog dugotrajne izlozenosti osobama istog spola (vojska, crkva, zatvor etc.), zatim zbog odnosa s ocinskom figurom itd.."

Je li ova recenica iskljucuje ljude van vojske, crkve, zatvora? Naravno da nije. I onda se pitas;

Jeste li tako slabi i nesigurni da navodite samo dio moje recenice, a ne cijelu misao, da bi dali na jacini vasem "odgovoru" :)))?

Nije li ovo ironija? :mrgreen: ... Prvo pricas o ljubavi, a nemas definicju ljubavi. Drugo, izjavljujes da je homoseksualnost urodena. Trece pricas mi da papa Franjo odbacuje nesto sto ja pricam. Cetvrto, kakve veze trenutacni homoseksualac ima sa nekim progonom homoseksualaca koji se zbio prije par stoljeca? Sto su, njega proganjali, njegove sukun bake? LOL! Peto, biti bolestan nije sramota, niti je sramota potraziti profesionalnu psiholosku pomoc u teskim zivotnim situacijama, ne znam cemu toliko dramatiziranje. Svaki psihijatar se slaze da je manjak samopostovanja i simptomi koje je on naveo situacija u kojoj je potrebna (profesionalna)pomoc. Peto, najvaznije sto nisam prokomentirao;

I jos imate toliko drskosti da im uputite poruku kako kao dio homoseksualne skupine imaju "10x vecu sansu" da razviju psihicke poremecaje.

Pitam bez imalo ironije; tko su "oni"? Kako znate da ja nisam homoseksualac i da nisam imao takve odnose?

To što je psihologija homoseksualnost maknula sa liste mentalnih poremećaja ne pomaže ljudima koji osjećaju takve sklonosti. Odnosno, dan prije te odluke su smatrani da imaju problem, a dan poslije bi trebalo biti sve OK. Njihov problem se ne može samo tako potisnuti, niti znanost ne negira da je homoseksualnost poremećaj nagona za održanjem vrste.

Odluceno je glasanjem i mijenjanjem definicija. To govori sve o tome...
https://medium.com/invisible-illness/81 ... 5ff96904e9

Vrh

PostPostano: Sub vel 24, 2018 20:55 

Kada se covjeku pristupi bez da se bude opterecen krajnjim analizama, bilo da se radi o banalizaciji ljudske seksualnosti, kao sto to cine pojedini hollywoodski filmovi ili, jos gore, uz patologizaciju i nipodastavanje, kao sto to cine religiozni fundamentalisti, onda je takav pristup mnogo vise od "hollywoodske povrsnosti”, kako je vi ovdje nazivate. Tim prije sto se ista povlaci u kontekstu poruke covjeka koji vapi za razumijevanjem i kojega je fundamentalisticki pristup ovoj problematici doveo na granicu psihickog opstanka (po samoj njegovoj poruci se to vise nego vidi). Nemam ja nista protiv ako ljudi zele da se priblize Bogu kroz apstinenciju ili na druge duhovne nacine, bilo da su homoseksualci ili heteroseksualci, ali ako je posljedica tog “izbora” ovo sto ovaj covjek pise u prvoj poruci, onda se svi trebamo zapitati o cemu se tu radi. Ne treba meni nikakva DSM kvalifikacija da li je nesto normalno ili ne na osnovu klinicke teorije. Tuzno je da se isto promijenilo tek u 20-om stoljecu. Ne radi se ovdje o necijoj procjeni tko je i koliko homoseksualac i da li treba biti “ohrabren” da ovako ili onako zivi svoj zivot. Ja govorim da je pristup negiranja sebe zbog drugih ili zbog tudje interpretacije bozijih pravila veci zlocin, a u svojoj praksi nagledao sam se i primjera suicida tih ljudi pod takvom presijom. Nije na vama i na meni da odlucujumo sto nekome i koliko pomaze i sto nekoga cini sretnim, nego je na toj osobi da donese takav sud. Koliko je gore navedeni pristup opce-plodonosan, dokazuje poruka ovog nesretnog covjeka koji je slijedeci takve upute na granici zivcanog sloma (samo se osvrnite na njegovu poruku). Sklanjanje homoseksualnosti sa liste patoloskih stanja nije samo po sebi definicija srece, ali je korak ka suzbijanju sulude ideje koja patologizira ove ljude zbog jedne od njihovih osobina po kojoj su razliciti od vecine. Nitko ovdje ne govori da bi promjenom definicije seksualnosti u DSM svaki problem ovih ljudi bio uklonjen. Citajuci ove komentare, ocigledno da nije. Povrsnost je, dakle, interpretirati ovaj problem na crno-bijeloj osnovi. Podsjeticu da svijet nije crno-bijel i da postoji mnogo boja izmedju te dvije. Koliko me ta realizacija cini manje katolikom, procijenice sam Bog.

Vrh

PostPostano: Sub vel 24, 2018 23:32 

+!
U hitnoći nije toliko važno kako se netko našao u provaliji ili zašto se utaplja, nego što ja mogu učiniti.
Utopljenik se odavno može utopiti, dok se ljudi i dalje raspravljaju oko načina spašavanja utopljenika.

Čitajući tekst autora ove teme zaključio sam:
- da svakodnevno komunicira s Ljubavlju,
- da moli za pomoć,
- da piše na ovom forumu, jer je "među svojima" ('katolički'=Zajednica=Crkva), iako ne zna zašto uopće piše,
- da je bezvoljan i nesretan, ali si ne želi skratiti življenje zbog Pravednosti,...

Prvo što mi je palo na pamet jest kako ima želju, da se sjetimo njega, a osobito u molitvi.
Proklinjanje ima učinak, ali ima i iskrena molitva.
Možda se varam, ali je upitno hoće li uopće čitati naše poruke.
Ako i bude čitao, pretpostavljam kako je uvjeren, da mu naše napisane riječi neće mnogo pomoći u otklanjaju dotičnog stanja.

Razlika
Svjedočanstva triju osoba (jedna je čak pokazivala srednji prst, dok je prolazio pokraj crkve) iz filma se odnosi na osobe,
koje su se vratile Zajednici,
dok je autor ove teme u Zajednici i želi ostati u Crkvi.

"Ne znam zašto pišem jer nema toga što mi možete reći a da ja to već ne znam ili način da se ovoga oslobodim a da to nisam probao..."

Upustimo se u teoretsku pretpostavku, iako "pravimo račun bez krčmara",
da mu župnik kaže kako bi trebao pronaći homoseksualnog partnera (po mogućnosti 'katolika'),
te se crkveno vjenča kako bi mogao blagovati Presvetoga u župi, gdje neće biti na sablazan ostalim župljanima.

Pitanje:
- Tko je čvrsto uvjeren kako bi savjest autor ove teme taj prijedlog prihvatila kao 'eureka', tj. spasonosno rješenje za sebe?

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Vrh

PostPostano: Uto vel 27, 2018 00:57 
Administrator

Nijedan čovjek ne može postati sretan bez Boga. Crkva navodi:
"Kao i kod svakoga drugoga moralnoga nereda, homoseksualna aktivnost priječi vlastito ostvarenje i sreću jer je protivna Božjoj stvaralačkoj mudrosti."

Upravo zato ljudi u sebi nisu sretni kada rade protivno Božjoj volji, bez obzira vjeruju li u Njega ili ne. To je naravni zakon koji je nepromjenjiv, pa i kad se pokuša zanijekati, ne može ga se uništiti ili izbaciti iz srca (usp. KKC 1958), bez obzira je li netko vjernik ili ateist.
Ne određuje sreću socijalna prihvaćenost ili neprihvaćenost, državni zakoni ili mišljenje društva, to je zabluda, ne može nitko imati unutarnji mir ako je u sebi samome podijeljen, prava sreća je samo u prihvaćanju Božjeg nauma za čovjeka.

Vrh

PostPostano: Sri vel 28, 2018 12:55 

Toliko iskrivljenih i pogresno interpretiranih misli da je tesko sve prokomentirat. Ovo mi je privuklo paznju;

Koliko je gore navedeni pristup opce-plodonosan, dokazuje poruka ovog nesretnog covjeka koji je slijedeci takve upute na granici zivcanog sloma (samo se osvrnite na njegovu poruku). .

Da, evo njegova poruka;

Aktivan sam u crkvi i doprinosim svim snagama ali sve slabije podnosim samoću i odvojenost i zadržavanje svojih potreba da volim i budem voljen. Netko to uzima zdravo za gotovo a meni je to ključni faktor. Iako u društvu nabacim masku i osmjeh br.10 kad sam kod kuće depresija uzima maha tako da sve motivacije za kreativno stvaranje i doprinos u društvu svedu se na malo i ništa.

Sad, objasni nam kakve veze "samoca i odvojenost i zadržavanje svojih potreba da volim i budem voljen" imaju veze sa seksualnim cinom? :roll: Dakle covjek ima osjecaj da nije voljen, da nema dat kome svoju ljubav i osjeca samocu i odvojenost. Depresija iz udzbenika. Ako ovo nije opis depresije, onda ne znam sto je. Najgora moguca "terapija" je rec; "nac ces utjehu u nekome s kim ce proc svi ti problemi, dakle samo nadi nekoga." Oh, kako se psihijatrija nije toga dosjetila? Problemi depresije su u krscanstvu i njegovim pravilima, jel tako? LOL.
Nije sramota patit od depresije, niti je sramota potrazit strucnu pomoc koja ce ti pomoc da se uhodas u svakodnevnicu i nades neki smisao u zivotu. Vjerujem da je lako povezao "svi oko mene imaju dijecu a ja sam", sto je dodatno utvrdilo depresiju. No, kao sto je Giovi rekao sreca nije uvijetovana nicim vanjskim.

Vrh

PostPostano: Sub ožu 24, 2018 16:57 

Pogledao sam naznačeni film i sve druge poveznice sličnog filma i sve je to lijepo i bajno ipak na kraju, kad završi dan ja se vračam u svoj stan...prazni stan... i tako isto kad vrijeme moje prođe, a već jest dobar dio jer sam prošao više od pola svog života, kad onemoćam nitko neće biti tu da me podigne, napravi neku sitnicu koja će mi značiti sve u tim godinama... i to sve jer sam kriv za nešto što ne znam kad sam birao, jer vidim da govorite kako jesam birao pa neću pisati "kriv za nešto što nisam birao"...
Doduše ,ne znam jesam li to naveo, ali volim i jesam voljen od muškaraca koje volim ali oni imaju nekog i žive svoj brak i sreću dok ja skupljam mrvice koje oni pruže. Ali se suzdržavam od dodirivanja jer em se navežem lako i to pokrene lavinu a ako oni nisu na čisto sa svojom seksualnošću pa da se nešto ,ne daj Bože, dogodi, na duši ći nositi uništene živote njegove obitelji a to ne dolazi u obzir...
Uglavnom, kako mi ili vi to zamotavali krajnji rezultat je isti.... Samoća...
Ne vidim druge solucije. Drugo je imati prijateljsku ljubav a drugo intimnu ljubav. Ako to nije to onda zašto imamo potrebu za tim.... Ma... Nakrivo je nešto nasađeno unutra i ne znam to mjenjati. Onaj koji me stvorio zna gdje nije kliknilo....ali valjda i jedan ovakav treba na svijetu...da trpi za nekog ili nešto...

Vrh

PostPostano: Ned ožu 25, 2018 10:56 

+!
a) Ne slažem se, da je osobama iz filma sve bilo bajno niti kako im je sada sve bajno, iako im je sada življenje u Životu=Kristu=Svjetlu...
Življenje čovjekovo je proces i ne mora biti jednako razmišljanje i djelovanje jučer, danas ili sutra. (sv. Dizma, sv. Pavao, sv. Magdalena,...)

b) 'Sinove Svjetlosti' treba krasiti neopisiva Nježnost.
Ne samo kako ne smijemo dignuti glas na nekoga nego ni ruku,
a komunikacija s drugim osobama bi trebala biti poput strahopoštovanja - anđeoski.

c) Također nemaju stav kako je drugima lako. Netko se rodi (bez biranja i krivice) s raznim tjelesnim ili mentalnim oštećenjima.
Ne bih nabrajao, jer dovoljno je samo malo razmisliti, ako baš nikoga osobno ne poznajemo s takvim 'životnim križem'.

d) Neke strefi (snađe) zlo kasnije (višegodišnje tamnovanje u samici - Kina, progon, prometna, bolest,...),
ali pojam 'samoća' je veoma široka, ali i veoma osobna.

e) 'Mjenjanje' duha (stav,...) je prioritet, a ne toliko uklanjanje 'križa'.
Dok se čovjek hrva s ne prihvaćanjem 'križa', onda se muči poput razbojnika ('mučenje'),
ali čim prihvati svoj 'križ', onda pati poput sv. Dizme ('patnja').

Hrvati se s Gospodinom i mrmljanje je proces, koji treba nestati prije smrti.
Neki se ne bi mučili, kad bi znali kako sve funkcionira, te više ne bi imali mnoge upitnike.

I da ne zaboravimo kako nisu svi ljudi sposobni za brak niti su svi nesposobni,
a jedino supružnici imaju pravo na intimni seksualni odnos.

Vrh

PostPostano: Ned ožu 25, 2018 21:23 

Bez 23, pronađi Božje društvo u svom srcu, i nikad nećeš biti sam...
Osjećaj samoće dolazi od naše duhovne duše koja je neovisna o bilo kome i ne može se "rastopiti" u drugome.
Božja prisutnost u srcu jedino može utješiti i napuniti nas smislom...

Jesi li kad razmišljao da je ova situacija slična
udovcu koji je netom ostao bez žene -
ženi koja se zaljubila u pogrešnog muškarca -
djetetu koje su vlastiti roditelji odbacili -

sve je to ljubav koja se ne može ostvariti
i bol i rana koja svakim danom postaje veća,
sve dok nas Bog ne izliječi...

Vrh

PostPostano: Pon ožu 26, 2018 20:06 

Nisam ni rekao da je osobama iz filma bilo bajno ili jest bajno.
Vama je izgleda poanta pametovati i nizati savjete.
Stavite ih na stranu za tren i zamislite
- da ste krivi za nešto što niste birali
- da ste radi toga sami i osuđeni na samoću, pri tom ne mislim na prijateljstvo nego da nekog tko će te voljeti i kome ćeš poklanjati svoju ljubav bez srama i osude okoline i tko će te upotpunjavati.
- da strahuješ da netko ne vidi da voliš čovjeka i iskazuješ mu pažnju koja nije primjerena
- da idete protiv samog Boga ako krenete udovoljavati tu ispunjenost
- da ne iskažeš to osobi koju voliš i onda doživiš, da se odmiče od tebe da te ne takne ili ti nju, da se ne daj Bože ne bi zarazila.
- da se nakon blagdana vraćaš kući sam u tišinu, kad se svi vesele i slave a ti blejiš u tv ili prazan zid, ovisi kolika je količina depresije nastupila.
- i ma kako ti to bilo predočeno sudbina je ta, osama u punom smislu te riječi.

Ljudi moji, drago mi je da Crkva ne drži monopol na Boga već obrnuto.

...i da, ne bojte se, još namjeravam nastaviti borbu s tim svojim "homo" djelom sebe i držati na uzdi....
Do kad, samo dragi Bog zna...

Vrh

PostPostano: Pon ožu 26, 2018 21:26 

+!
Nemam običaj opravdavati sebe, svoje postupke i riječi (izgovorene i napisane), ako se nekome čini kako sam bez suosjećanja (empatija),
tj. da ne plačem sa zaplakanima.
Niti mi smeta, ako drugi misle kako sam 'najgori čovjek na svijetu'.

Zato odmah na temu:
1. Nisi ti kriv za postojanje sklonosti prema istom spolu.
2. Grčevito fokusiranje na poteškoće svoga križa je poput 'paklenih muka'.
3. Crkva nema ovlasti mijenjati Ljubav prilagođavajući ljudskim željama.
4. Čovjek ne može samo svojom ljudskom snagom držati ni konjske uzde. (možda netko shvati o čemu pišem)

Kako bi što manje provodio vrijeme u svojim jednim te istim mislima, evo malo kombinatorike za mozganje.

Post 2,18
I reče Gospodin, Bog: "Nije dobro da čovjek bude sam: načinit ću mu pomoć kao što je on."

a) Upoznaš jednu osobu, koja ima sličan križ.
b) Društvo (lokalna zajednica) ne osuđuje 'homoseksualnost', dapače.
Dakle, ne možete druge sablazniti svojim javnim intimnim iskazima, jer nije sablažnjivo.
c) Župnik podržava 'homoseksualnost' i vjenčava osobe s tom sklonosti, a i sam ima tu sklonost.

Za Ljubav ne znam kako bi doveli u našu 'Aladinovu bocu', ali uzmimo kako se ipak dovelo u nekakve gabarite,
da i Ljubav to ('homoseksualnost') prihvaća kao jedan oblik ljubavnog 'dara' čovječanstvu.
Ništa čudno, jer pišemo o sličnosti.

Dakle, ti upoznaš osobu (pomoć) kao što si ti.
Proživite zajedno najmanje 50 godina zajedništva, tj. doživite duboku starost bez bolesti, neimaštine i bilo kakve problematike.
I umrete brzo jedno za drugim skoro u istom danu.

Teško je znati danas kako ću razmišljata sutra ili na samrti,
ali se uvijek može postaviti neko određeno pitanje.
- Jesam li istinski sretan?
- Ljubim li poput Savršenoga?
- Ljubim li Savršenoga više od ikoga (uključujući i sebe, dakle nikakvo sebeljublje)?

Ljubavni odnos je 'veličati drugoga' (TI, a ne 'ja').
Otac veliča Sina=Sin veliča Oca=Duh Sveti veliča Oca i Sina=Sin veliča Duha Svetoga=...
I kad nije nijedno stvorenje stvoreno, Bog je u svojoj Srži Ljubav, jer ima ljubavni odnos,
a ne samo 'ja', pa 'ja'.

Ima osoba, koje se bliže mirovini, a i dalje su neoženjeni 'momci' i neudane 'cure',
a tako su žarko željeli imati obitelj i praviti palačinke za ukućane.

Vrh

PostPostano: Ned pro 09, 2018 17:29 

RIMLJANIMA 1:24,26-28,32
Zato ih je Bog po pohotama srdaca njihovih predao nečistoći te sami obeščašćuju svoja tijela, Stoga ih je Bog predao sramotnim strastima: njihove žene zamijeniše naravno općenje protunaravnim, a tako su i muškarci napustili naravno općenje sa ženom i raspalili se pohotom jedni za drugima te muškarci s muškarcima sramotno čine i sami na sebi primaju zasluženu plaću svoga zastranjenja. I kako nisu smatrali vrijednim držati se spoznaje Boga, predade ih Bog nevaljanu umu te čine što ne dolikuje, naju za odredbu Božju - da smrt zaslužuju koji takvo što čine - a oni ne samo da to čine nego i povlađuju onima koji čine.

Vrh

PostPostano: Pon vel 18, 2019 15:36 

Nisam ni rekao da je osobama iz filma bilo bajno ili jest bajno.
Vama je izgleda poanta pametovati i nizati savjete.
Stavite ih na stranu za tren i zamislite
- da ste krivi za nešto što niste birali
- da ste radi toga sami i osuđeni na samoću, pri tom ne mislim na prijateljstvo nego da nekog tko će te voljeti i kome ćeš poklanjati svoju ljubav bez srama i osude okoline i tko će te upotpunjavati.
- da strahuješ da netko ne vidi da voliš čovjeka i iskazuješ mu pažnju koja nije primjerena
- da idete protiv samog Boga ako krenete udovoljavati tu ispunjenost
- da ne iskažeš to osobi koju voliš i onda doživiš, da se odmiče od tebe da te ne takne ili ti nju, da se ne daj Bože ne bi zarazila.
- da se nakon blagdana vraćaš kući sam u tišinu, kad se svi vesele i slave a ti blejiš u tv ili prazan zid, ovisi kolika je količina depresije nastupila.
- i ma kako ti to bilo predočeno sudbina je ta, osama u punom smislu te riječi.

Ljudi moji, drago mi je da Crkva ne drži monopol na Boga već obrnuto.

...i da, ne bojte se, još namjeravam nastaviti borbu s tim svojim "homo" djelom sebe i držati na uzdi....
Do kad, samo dragi Bog zna...

Mislim da preuveličavaš blagodati neke situacije,apstraktne...Rekao si da skupljaš mrvice od muškaraca,koji su u vezi.Znači,nisi baš skroz suzdržan.Ako bi to bilo o.k.,vezati se uz "muškarca svog života",tko garantira da će to biti ljubav za cijeli život?
I pogrešno ju je i tražiti iz razloga,da kad onemoćaš,netko bude uz tebe,da ti pomogne.Ima ih puno u ajmo reć normalnim porodicama,sa djecom,unucima,pa opet nema tko da im "bude pri ruci"po stare dane.
Puno je ljudi samo za blagdane,puno ih bleji u tv,puno ih je depresivno,bez obzira na orijentaciju.
Ne može ti neostvarena veza biti izlika.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 27 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata