Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub kol 17, 2019 23:51

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sub lis 27, 2018 09:10 

Duša je po svojoj naravi( prirodi) smrtna jer je samo Bog po naravi besmrtan.
Besmrtna može biti samo po milosti ili daru .
Zanima me vaša mišljenja o ovome.

Vrh

PostPostano: Sub lis 27, 2018 22:53 

Duša je po svojoj naravi( prirodi) smrtna jer je samo Bog po naravi besmrtan.
Besmrtna može biti samo po milosti ili daru .
Zanima me vaša mišljenja o ovome.

smrt je odvajanje duše od tijela pri čemu tijelo umire i raspada se.Od čega bi se onda duša trebala odvojiti da ona "umre"?Na koje djelove i na koji način se duhovno može raspasti nakon dijeljenja duše od nečega i gdje idu ostaci te duše?naravno ako je smrtna.

Vrh

PostPostano: Ned lis 28, 2018 08:12 

Prema T. Akvinskom duša je forma tijela, princip života, a duh je izvor života.
Duh djeluje preko duše (jer čovjek nije čisti duh kao anđeo, a nije ni vegetativna duša kao biljke i životinje, nego duh koji se javlja i djeluje preko duše).
S druge strane tijelo i duša se ne mogu dijeliti, već se mogu samo razlikovati. U grob se ne pokapa čovjekovo tijelo već materijalni ostatci.
Duh je slobodan od prostora i vremena, a materija je vezana za prostor i vrijeme. Ako je duh slobodan od vremena i prostora, a javlja se preko duše - onda je duša besmrtna.

O ovome svemu piše T. Ivančić u "Dijagnoza duše i hagioterapija", "Hagioterapija u susretu s čovjekom" i "Hagioterapija - model terapijske antropologije".
Iskreno, ta sam poglavlja uvijek blago preskakala jer smatram da se ljudi u mnogo stvari u životu bave nebitnim, a zanemariju ono bitno - a to je meni spadalo u tu sferu. Svakako, u ovim knjigama o tome možete pronaći.

P.S. Off topic - preporučujem „Liječenje hardwarea duše“ i „Kako radi vaš mozak“, Daniela G. Amena. Ovu prvu upravo čitam.
Amen je neuropsihijatar koji je ustvari prvi "dokazao" pa u mozgu postoji centar za Boga. Tj. da postoji jedan centar u mozgu koji se aktivira jedino (i samo onda) kod duboke kršćanske meditacije.
A meni je knjiga zanimljiva jer ustvari pokazuje kako za svaki nedostatak zdravlja u našem životu postoji jedan dio mozga koji "ne radi pravilno", bilo da se roditelji o djeci nisu brinuli pa su oni izrasli kasnije u hladne i distancirane ljude itd. Na taj način je mozak poput kompjuterskog hardwera koji pamti sve rane koje je naša duša zadobila (znanstveno dokazano - snimkama mozga).

Vrh

PostPostano: Ned lis 28, 2018 14:14 

smrt je odvajanje duše od tijela pri čemu tijelo umire i raspada se.Od čega bi se onda duša trebala odvojiti da ona "umre"?Na koje djelove i na koji način se duhovno može raspasti nakon dijeljenja duše od nečega i gdje idu ostaci te duše?naravno ako je smrtna.

Mislim da je Dea dala odgovor :
Duša i tijelo se nemoguće dijeliti nego samo razlikovati.

Po meni je IK svojim Uskrsnućem omogućio čovjeku život vječni te na taj način vidim besmrtnost kao milost a ne nešto što čovjek sam po sebi ( svojoj prirodi) ima nego je ovisan o Bogu .
Ako bi duša bila sama po sebi besmrtna to bi omalovažio Isusovo spasenjskog djelo prije svega utjelovljenje a za tim muku smrt i Uskrsnuće kao vrhunac svega.

Vrh

PostPostano: Ned lis 28, 2018 14:20 

Prema T. Akvinskom duša je forma tijela, princip života, a duh je izvor života.
Duh djeluje preko duše (jer čovjek nije čisti duh kao anđeo, a nije ni vegetativna duša kao biljke i životinje, nego duh koji se javlja i djeluje preko duše).
S druge strane tijelo i duša se ne mogu dijeliti, već se mogu samo razlikovati. U grob se ne pokapa čovjekovo tijelo već materijalni ostatci.
Duh je slobodan od prostora i vremena, a materija je vezana za prostor i vrijeme. Ako je duh slobodan od vremena i prostora, a javlja se preko duše - onda je duša besmrtna.

O ovome svemu piše T. Ivančić u "Dijagnoza duše i hagioterapija", "Hagioterapija u susretu s čovjekom" i "Hagioterapija - model terapijske antropologije".
Iskreno, ta sam poglavlja uvijek blago preskakala jer smatram da se ljudi u mnogo stvari u životu bave nebitnim, a zanemariju ono bitno - a to je meni spadalo u tu sferu. Svakako, u ovim knjigama o tome možete pronaći.

P.S. Off topic - preporučujem „Liječenje hardwarea duše“ i „Kako radi vaš mozak“, Daniela G. Amena. Ovu prvu upravo čitam.
Amen je neuropsihijatar koji je ustvari prvi "dokazao" pa u mozgu postoji centar za Boga. Tj. da postoji jedan centar u mozgu koji se aktivira jedino (i samo onda) kod duboke kršćanske meditacije.
A meni je knjiga zanimljiva jer ustvari pokazuje kako za svaki nedostatak zdravlja u našem životu postoji jedan dio mozga koji "ne radi pravilno", bilo da se roditelji o djeci nisu brinuli pa su oni izrasli kasnije u hladne i distancirane ljude itd. Na taj način je mozak poput kompjuterskog hardwera koji pamti sve rane koje je naša duša zadobila (znanstveno dokazano - snimkama mozga).

S druge strane tijelo i duša se ne mogu dijeliti, već se mogu samo razlikovati.
Ovo mi se sviđa .

Vrh

PostPostano: Ned lis 28, 2018 22:04 

S druge strane tijelo i duša se ne mogu dijeliti, već se mogu samo razlikovati.
Ovo mi se sviđa .

a ne sviđa ti se ovo gdje je napisala da je duša besmrtna?

Vrh

PostPostano: Ned lis 28, 2018 22:08 

Mislim da je Dea dala odgovor :
Duša i tijelo se nemoguće dijeliti nego samo razlikovati.

Po meni je IK svojim Uskrsnućem omogućio čovjeku život vječni te na taj način vidim besmrtnost kao milost a ne nešto što čovjek sam po sebi ( svojoj prirodi) ima nego je ovisan o Bogu .
Ako bi duša bila sama po sebi besmrtna to bi omalovažio Isusovo spasenjskog djelo prije svega utjelovljenje a za tim muku smrt i Uskrsnuće kao vrhunac svega.

kako to misliš da čovjek može imati nešto sam po sebi?pa naravno da je čovjek ovisan o Bogu ,sve što postoji je ovisno o Bogu zar ti misliš da može nešto postojati samo po sebi ili svojoj prirodi a da to Bog nije stvorio i ne održava na životu?

Vrh

PostPostano: Ned lis 28, 2018 22:42 

a ne sviđa ti se ovo gdje je napisala da je duša besmrtna?

Samo je Bog besmrtan te On sam također može i svoja stvorenja učimiti besmrtnim ali samo ako ta ista stvorenja koja su po naravi smrtna sjedini sa sobom.
To znači da on sam postane stvorenje te ga u samom sebi učini besmrtnim ili oboži tako da i stvorenje postane besmrtno tj postane Bog.

Život vječni se ne može dobiti bez ovakve razmjene jer mi doslovno po ovome postajemo dio njegove naravi to jest Bogovi po milosti.

Vrh

PostPostano: Pon lis 29, 2018 10:50 
Administrator

Ponavljaš iste stvari, ideje sa nekatoličkih foruma, umjesto da upoznaješ svoju vjeru. Duša je besmrtna. To je učenje Crkve, i već sam ti to odgovorio ovdje:
Katolička crkva direktno uči da je duša duhovna i nematerijalna te je po svojoj naravi besmrtna.
Kako to pojašnjava 5. lateranski sabor: "To je jasno utvrđeno iz evanđelja kad Gospodin kaže: Ne mogu ubiti dušu; i na drugom mjestu, Tko mrzi svoj život na ovom svijetu, zadržat će ga za život vječni i kad obećava vječne nagrade i vječne kazne onima koji će biti suđeni prema zaslugama njihovog života".

Svaku dušu je Bog stvorio i ona je besmrtna (KKC366) i ta naravna ili prirodna besmrtnost (kada duša po naravi nije podvrgnuta raspadanju, niti joj koji stvor može oduzeti života) nije uvjetovana slobodnom odlukom čovjeka da se odvoji ili sjedini s Bogom, ona i dalje ostaje vječna.
"Svaki čovjek, u času smrti, na posebnom sudu, prima u svojoj besmrtnoj duši vječnu nagradu (ili kaznu) od Krista, suca živih i mrtvih.
Glavna je paklena kazna u vječnoj odvojenosti od Boga"(KKC 1051-1052)

Razlikuje se trostruko značenje besmrtnosti:
1. esencijalna ili bitna, koja ne može ni pod kakvim uvjetom prestati živjeti; ova besmrtnost pripada samo Bogu
2. prirodna ili naravna besmrtnost, kada duša po naravi nije podvrgnuta raspadanju, niti joj koji stvor može oduzeti života. Ova besmrtnost pripada duši čovječjoj
3. vrhunaravna - po milosti, kad na primjer Bog tijelu koje je po svojoj prirodi podvrgnuto raspadanju, podijeli dar besmrtnosti.

Dakle, različita je priroda besmrtnosti duše i besmrtnosti tijela. Duša je po naravi besmrtna jer se ne može raspasti ni ubiti, dok tijelo nije po prirodi besmrtno, Bog raspadljivoj materiji može dati besmrtnost ne po naravi nego po vrhunaravnoj milosti.

Vrh

PostPostano: Pon lis 29, 2018 19:19 

Mislim da ste obojica u pravu. Dusa jeste besmrtna i ne moze propasti niti biti ubijena, ali samo u onom smislu da ona vec jeste ionako jedno s Tvorcem. Stoga Bog ne mora stvorenja posebno ciniti besmrtnima i jednakim sebi, jer ona to vec ionako jesu.

Vrh

PostPostano: Pon lis 29, 2018 21:28 

Mislim da ste obojica u pravu. Dusa jeste besmrtna i ne moze propasti niti biti ubijena, ali samo u onom smislu da ona vec jeste ionako jedno s Tvorcem. Stoga Bog ne mora stvorenja posebno ciniti besmrtnima i jednakim sebi, jer ona to vec ionako jesu.

Po ovoj postavki nebi bilo razlike između Stvoritelja i stvorenja jer ako su stvorenja besmrtna , bespočetna i bezuzročna onda su jednaka Bogu.

Vrh

PostPostano: Pon lis 29, 2018 23:06 

Po ovoj postavki nebi bilo razlike između Stvoritelja i stvorenja jer ako su stvorenja besmrtna , bespočetna i bezuzročna onda su jednaka Bogu.

jesu li anđeli besmrtni?jesu li jednaki Bogu?

Vrh

PostPostano: Uto lis 30, 2018 14:01 
Administrator

Fazlija, na ovom forumu se ne traži što ti kao nekatolik misliš, nego konkretan nauk Crkve, o tome ovdje pričamo.
Kopitar, gdje si sad izvukao "bespočetna i bezuzročna" stvorenja kad je jasno navedeno da Bog neposredno stvara svaku duhovnu dušu, dakle Bog joj je početak i uzrok.
Čitaj i upoznaj svoj nauk, kao da se stalno hraniš nekim drugim idejama, a svoj nauk ne poznaješ.

Vrh

PostPostano: Sri lis 31, 2018 08:54 

Fazlija, na ovom forumu se ne traži što ti kao nekatolik misliš, nego konkretan nauk Crkve, o tome ovdje pričamo.
Kopitar, gdje si sad izvukao "bespočetna i bezuzročna" stvorenja kad je jasno navedeno da Bog neposredno stvara svaku duhovnu dušu, dakle Bog joj je početak i uzrok.
Čitaj i upoznaj svoj nauk, kao da se stalno hraniš nekim drugim idejama, a svoj nauk ne poznaješ.

Po njegovoj postavci ispada da su stvorenja bespočetna i bezuzročno a time automatski jednaka Bogu i tako sam i napisao.

Vrh

PostPostano: Ned pro 09, 2018 17:25 

1. SOLUNJANIMA 5,23
A sam Bog mira neka vas posvema posveti i
cijelo vaše biće –
DUH vaš
i
DUŠA
i
TIJELO
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Čovjek se sastoji od 3 komponente
1.
Jedna je DAH ŽIVOTA - od kojeg smo živi
životna energija koju Bog daje i oduzima
2.
Druga je TIJELO - materija
koja je sada - raspadljiva
3.
Treća je DUH - osobnost, memorija, soft ware, intelekt,....
čovjeka koji počinje egzistirati rođenjem

taj DUH je vječan
taj DUH spava kad se umre
taj DUH je u nesvjesnom stanju
taj DUH budi Bog na uskrs
taj DUH spaja Bog na uskrs sa novim tijelom

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata