Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet kol 23, 2019 09:13

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Čet sij 31, 2019 12:11 

Dali se utjelovljenjem Riječi unijela promjena u Bogu?

Vrh

PostPostano: Čet sij 31, 2019 21:49 

nije

Vrh

PostPostano: Pet vel 01, 2019 20:14 

nije

Da li je Isus Krist pravi Bog i pravi čovjek ( Bogočovjek) oduvijek takav u jednoj osobi dvije naravi ( Božanska i ljudska).
Ako je takav od uvijek - od vječnosti onda se nije dogodila promjena u Bogu.

Ako je Bog Sin nekada postojao samo kao Bog pa je u jednom povijesnom trenutku uzeo tijelo i postao čovjek ...Onda se dogodila promjena u Bogu a to je nemoguće jer je Bog od uvijek isti.

Postavljam pitanje kao teologumenon koji ima za cilj da se više razmišlja o teološkim problemima te da pokušate ovo svatiti kao potrebu jednako kao i molitvu.

O onome koga voliš razmišljaš i misli su ti zaokupljene s Njim, ne mogu vjerovati da vas ništa ne zanima ili što je još gore da mislite da će se vaš Ljubljeni naljutiti zbog toga na vas.
Izartikulirajte stvari koje ne razumijete neće se Bog naljutiti...nije grijeh razmišljati i pogrešiti nego je grijeh ne razmišljati da ne bi pogrešio.

Vrh

PostPostano: Sub vel 02, 2019 22:05 

Kako nas nicejsko vjerovanje uči:
“Rođenog od Oca prije svih vijekova(...) rođena ne stvorena(...)”

Dakle trojedini Bog je oduvijek, božja bit je nepromijenjena.

Ali Sin je postao čovjekom, nije oduvijek, kako nas Nicejsko vjerovanje dalje uči:

“Koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa. I utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice: i postao čovjekom.”

Napomena, nisam teolog, ovo je moje razmišljanje i tumačenje

Vrh

PostPostano: Ned vel 03, 2019 15:35 

Kako nas nicejsko vjerovanje uči:
“Rođenog od Oca prije svih vijekova(...) rođena ne stvorena(...)”

Dakle trojedini Bog je oduvijek, božja bit je nepromijenjena.

Ali Sin je postao čovjekom, nije oduvijek, kako nas Nicejsko vjerovanje dalje uči:

“Koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa. I utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice: i postao čovjekom.”

Napomena, nisam teolog, ovo je moje razmišljanje i tumačenje

Vjerujem u jednoga Boga, Oca svemogućega, stvoritelja neba i zemlje, svega vidljivoga i nevidljivoga.

I u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinorođenoga Sina Božjega. Rođenog od Oca prije svih vjekova. Boga od Boga, svjetlo od svjetla, pravoga Boga od pravoga Boga.

I u jednog Gospodina Isusa Krista.....

Kad kažemo Isus Krist mislimo na Bogočovjeka...

Vrh

PostPostano: Pon vel 04, 2019 20:59 

Zanimljiva tema,al imam i ja nekih pitanja,valjda nisu grijeh ja dosta razmisljam o Isusu,znaci sveukopno o Bogu,Djevici Mariji i ostalim svecima,i pitam se hocemo li ikada shvatiti Presveto Trojstvo ili ne...msm sv.Augustin je razmisljao punoooo o tome i znamo sta se desilo da sada ne pisem sta je usnuo.
Dali ce covijek ikada dokuciti ista malo vise o Bogu,svecenik na nedjeljnoj misi je rekao da znamo jako malo toga ako ne i premalo o Bogu,osim da je poslao Sina da nas spasi,i objave u Bibiliji odnosno B.Rijec.
Ja podosta razmisljam o Presvetom Trojstvu ali imam samo velikiiiiiiiiiii :?: opcenito o Bogu citajuci iz Filozofije na kraju se sve svodi da se Boga nemoze dokazati pa zato vjerujem da dosta ljudi ne vjeruje u Njega al pogledao sam dosta filozova ili "obracenika" tipa Antony Flew gledao cijeli interviju kada je postao deist al on je vjerovao u Boga al na neki svoj nacin ,sto je jos gore mislim da se Bog ljuti na mene ako to trazim.
Nez Bogobojazan sam dosta.Isao sam na ispovijed kada sam istrazivao oko teorije evolucije misleci da sam uvrijedio Boga iako kasnije citao da Papa Franjo kaze da je to dokazano....razmisljam dosta oko toga al me i strah razmisljati.
Zasto?...neznam.

Vrh

PostPostano: Uto vel 05, 2019 21:11 

Zanimljiva tema,al imam i ja nekih pitanja,valjda nisu grijeh ja dosta razmisljam o Isusu,znaci sveukopno o Bogu,Djevici Mariji i ostalim svecima,i pitam se hocemo li ikada shvatiti Presveto Trojstvo ili ne...msm sv.Augustin je razmisljao punoooo o tome i znamo sta se desilo da sada ne pisem sta je usnuo.
Dali ce covijek ikada dokuciti ista malo vise o Bogu,svecenik na nedjeljnoj misi je rekao da znamo jako malo toga ako ne i premalo o Bogu,osim da je poslao Sina da nas spasi,i objave u Bibiliji odnosno B.Rijec.
Ja podosta razmisljam o Presvetom Trojstvu ali imam samo velikiiiiiiiiiii :?: opcenito o Bogu citajuci iz Filozofije na kraju se sve svodi da se Boga nemoze dokazati pa zato vjerujem da dosta ljudi ne vjeruje u Njega al pogledao sam dosta filozova ili "obracenika" tipa Antony Flew gledao cijeli interviju kada je postao deist al on je vjerovao u Boga al na neki svoj nacin ,sto je jos gore mislim da se Bog ljuti na mene ako to trazim.
Nez Bogobojazan sam dosta.Isao sam na ispovijed kada sam istrazivao oko teorije evolucije misleci da sam uvrijedio Boga iako kasnije citao da Papa Franjo kaze da je to dokazano....razmisljam dosta oko toga al me i strah razmisljati.
Zasto?...neznam.

Razmišljanje o Bogu je jednako molitvi..

Svako razmišlja o onom što najviše voli.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata