Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon lis 21, 2019 08:11

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri srp 31, 2019 22:36 

Crkva nikad nije osudila jogu. Navedi nekim crkvenim dokumentom i citatom ako je. Kao sto sam ti ja naveo....
Tvoje izjave su ravne izjave da te samo klecanje pred raspelom moze duhovno prosvijetlit. Naravno da samo klecanje pred raspelom nema nikakve duhovne posljedice...

Ne treba Crkva ništa dodatno osuđivati što je Bog sam osudio još u Starom zavjetu

"Ja sam gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene".

Pametnom dosta

Vrh

PostPostano: Čet kol 01, 2019 11:02 

Da li je Crkva osudila ili ne nemora uvjek biti relevantno jer bi vođeni takvim isključivim stavom mogli debelo nagrebusiti.

Nije isto ako o jogi govori dobro upućen i potkovan vjernik ili teolog ili o njoj govori neko tipa kolinde ili one izbezumljene koja promiče učenje Ane Bučević.
"jer što je dobro za starog franjevca nije dobro i za mladog benediktinaca".
Navedi ti meni nekim crkvenim citatom kažeš...
Što da ti čovjek kaže na to.
Mislim da je na ovom forumu postojao izvjesni utopija sa kojim se baš i nisam dobro slagao ali je bar imao donekle dar razboritosti i čovjek otišao...ne znam više šta ovdje radim , da li ovdje ima nade za dijalog više?

Što je,Kopitar,sad me zoveš "ona izbezumljena"?Pa svih 30-tak zahvala na drugom forumu,dobila sam od tebe i jedina sam te branila.Ali kad ti se dirne u pravoslavlje,počneš vrijeđati.
"Da li ovdje ima nade za dijalog više"-nije dijalog,provocirati,tražiti odgovore koje ne želiš čuti,vrijeđati i bježati od foruma do foruma... 8)
P.s.pisala sam o Ani B.,nikad nisam promicala njezino učenje...

Vrh

PostPostano: Pet kol 02, 2019 06:01 

Mislim da si upravo pogodio bit kopitar, kad si rekao;

"Nije isto ako o jogi govori dobro upućen i potkovan vjernik ili teolog ili o njoj govori neko tipa kolinde ili one izbezumljene koja promiče učenje Ane Bučević."

Naravni da nije isto. Zato je Katoliku nebitno sto ti i maxx mislite o yogi. Bitno je sto crkva kaze. A crkva nigdje ne kaze da je yoga grijeh. S obzirom da je vatikan2 pisan za trece tisucljece, vjerovatno ni sljedecih 1000 godina crova nece prezentirat yogu kao grijeh. I to ja katoliku bitno - sto crkva kaze.

"Da li je Crkva osudila ili ne nemora uvjek biti relevantno jer bi vođeni takvim isključivim stavom mogli debelo nagrebusiti."

Ako je crkva nesto osudila to bi trebalo bit itekako relevantno jednom katoliku.

Vrh

PostPostano: Pet kol 02, 2019 10:35 

Što je,Kopitar,sad me zoveš "ona izbezumljena"?Pa svih 30-tak zahvala na drugom forumu,dobila sam od tebe i jedina sam te branila.Ali kad ti se dirne u pravoslavlje,počneš vrijeđati.
"Da li ovdje ima nade za dijalog više"-nije dijalog,provocirati,tražiti odgovore koje ne želiš čuti,vrijeđati i bježati od foruma do foruma... 8)
P.s.pisala sam o Ani B.,nikad nisam promicala njezino učenje...

INZ ja sam te podržavao u onim stvarima koje sam vidio da su dobre, meni se sviđa kod osobe kad se može uzdići iz prosječne formalističke vjere te reskira po radi istine i ljubavi šokirajući one "prepodobne" i "pravovjerne" za koje znamo što je Isus rekao.

Radikalno ići za Isusom znači doslovno i primjeniti ono, "ljubite svoje neprijatelje" to ne znači uvjek da su ti naši neprijatelji neki "zločesti" pa kao mi ih volimo i kad nam nanose nepravde, već često se dogodi budući da smo i mi i oni ljudi sa svim manama i ograničenjima da istina ne bude uvjek 100 posto rezervirana samo za nas i ako smo mi ti koji zbog recimo punine crkvenosti itd mislimo da mora biti na našoj strani.

( Kad govorimo o strašnim događajima kao što je bio Jasenovac te stradanje i spašavanje djece i osobama koje su uložile svoj život i rad za to, onda smo mi vjernici prvi koji to trebamo zapaziti i pohvaliti a ne da nas preteknu koje kakve svjetovne organizacije , mediji itd. ne vezano za ovu temu, samo napomena onog što je meni nepojmljivo za one koji se nazivaju kršćanima da zanemaruju ovakve stvari).
Kad govorimo o drugim kršćanskim denominacijama pa i šire o svim drugim religijama dužni smo biti posebno osjetljivi, uzimajući doslovno Isusovu posljednju želju " da svi budu jedno.

Po meni nema istinskog kršćanina ako nije stavio svu svoju snagu i energiju da usvoji ove bitne stvari:
Ljubav prema jedinstvu ( ekumenizam), svrshodna ljubav prema neprijatelju ne licemjerna.

Dakle iz želje za tvojim spasenjem ponekad pređem granicu bontona po primjeru Isusa kad se obraća farizejima...bio sam blag na tvoje nazovi mane koketiranja sa Anom Bučević, jogom i sl. što su zapravo sitnice o kojima nije vrijedno raspravljati ali kad vidim da tvrdoglavo ustraješ na nečemu što je protivno Isusovom zakonu ljubavi onda ne mogu ostati ravnodušan a čime si sama sebe isključila..jer sam ti već rekao da te ne vidim jer Isus i naše spasenje je sada i za vječnost, nema onoga pa ima vremena i nikad nije kasno, stoga i tako teške riječi "da mi se više ne obraćaš" ili što je Isus rekao " nekima" idite od mene zato jer je vidio gdje se nalaze i da će to tako i ostati.

Vrh

PostPostano: Pet kol 02, 2019 10:54 

A na čemu to ustrajem,protivno Isusovom duhu ljubavi?I kako bi me ti spašavao?Koja je to manija veličine?Nisi daleko od Bonija i Billyja,koji imaju slične ego-tripove.Za razliku od mene,udijelili su ti masu "komplimenata".No,eto,ja nisam smatrala shodnim gaditi nekog zbog nekih ajmo reći ekscentričnih postova.Reagiram samo na vrijeđanje.Ponekad me sram,rekoh više puta,ako ovo čitaju "nekatolici".Koji po plodovima mogu donijeti zaključak o katoličkoj vjeri...Nije na meni zaključivati,no fali tolerancije i nije dovoljno sebe zvati katolikom,to može svatko.Ja prva kažem da sam slaba.Poniznosti,brate,što si uvrtio u glavu,da si Isus?
Meni je,inače,osobno,tema Jasenovca off topic...Razgovarati o tome može se tek kad se utvrdi mjerodavno što je tamo bilo i broj žrtava.
Slušali smo o tome 50 godina,krivnje,ustaškog krvoločnog naroda.Napokon je došlo vrijeme da progledamo,da se razotkriju tajne,da smo u školi bubali lažnu povijest...Dovoljno sam i zbog toga ogorčena...a ti ponovo gudiš o krivnji,pokajanju,crkvi koja se treba izjasniti...za Pupovčeve novosti prikladno...

Vrh

PostPostano: Ned kol 04, 2019 15:00 

Interesantan rasplet situacije, fra Ante Vuckovic se ispricao provincijalu na vrlo inteligentan nacin. Prvo je sebe osudio : “Nekoliko mi je ljudi dalo do znanja da sam nepravedno osudio provincijala p. Dalibora Renića. U pravu su! Ja sam vidio samo zabranu govora i zatvaranje fb profila p. Ike.
Onda je pohvalio opci odnos kod isusovaca i dao legitimitet provincijalu:No, njihov je odnos i širi i dublji od toga. Između njih stoji bratsko zajedništvo, prijateljstvo i odnos s Bogom. To su puno bolje pretpostavke za razumijevanje privremenog zatvaranja fb p. Ike. I to su bolje pretpostavke za slanje poruke predsjednici.
Da bi onda potvrdio da je ipak provincijal potpuno u krivu iako ima legitimitet
i da je to njegov grijeh , iako je on sam kao mogao to bolje prijeneti provincijalu , iako nigdje ne govori kako jel to ni sam ne zna.
I na kraju se opet ispricava :Koliko li je samo mudrosti bilo u tom proroku! Ja nisam dobro odvagao svu složenost odnosa. Žao mi je! Ispričavam se p. Daliboru, p. Iki i svima kojima sam pogled svratio samo na jedan dio složene priče! Ostaje mi da s Davidom molim njegovim riječima: Smiluj mi se, Bože, po milosrđu svome! (Ps 51, 1)
Iako i dalje nigdje ne govori sto je on to tocno trebao i mogao napraviti da provincijal uvidi svoj grijeh .
Sto donosi zakljucak da je bas to sa ovim tekstom napravio pa se u biti ne ispricava koliko samo potrvdjuje svoju kritiku ali na nacin sa isprikom da David tj provincijal prihvati svoj grijeh.
To je odgovor koji sam cekao.

Vrh

PostPostano: Ned kol 04, 2019 16:11 

Onaj pater koji bi nešto htio prigovoriti onima na vlasti neka se ugleda na proroka Natana i njegov pristup kralju Davidu.
Davidov grijeh je bio jako težak, on je prema Zakonu zaslužio smrt, ali ipak se pokajao i obratio na riječ Natanovu.
Nemojmo stvarati neprijatelje od onih koji nam nisu neprijatelji...

To je slično onom prolazniku koji je pogrđivao kralja Davida u lice i vikao pred svijetom svašta za njega, a David se u svom srcu obratio Bogu i rekao: "Pustite ga, neka viče, neću mu braniti, neka njegove pogrde budu moja pokora pred Bogom."

Vrh

PostPostano: Ned kol 04, 2019 22:07 

Onaj pater koji bi nešto htio prigovoriti onima na vlasti neka se ugleda na proroka Natana i njegov pristup kralju Davidu.
Davidov grijeh je bio jako težak, on je prema Zakonu zaslužio smrt, ali ipak se pokajao i obratio na riječ Natanovu.
Nemojmo stvarati neprijatelje od onih koji nam nisu neprijatelji...

To je slično onom prolazniku koji je pogrđivao kralja Davida u lice i vikao pred svijetom svašta za njega, a David se u svom srcu obratio Bogu i rekao: "Pustite ga, neka viče, neću mu braniti, neka njegove pogrde budu moja pokora pred Bogom."

Fra Ante se ispricao ali provincijal nije ukinuo nepostenu kaznu te se nije pokajao.Tako da usporedba sa Davidom jednostavno ne ide.

Vrh

PostPostano: Sri kol 07, 2019 16:56 

izmeđunebaizemlje je napisao/la:
...
Joga vježbe mogu biti relaksirajuće,ima vježba za snižavanje tlaka...Tako baš jednom kad mi skočio tlak,legla na pod i duboko disala...to je za tlak...Neki ovdje misle da time otvaram put Vragu,s čime se duboko ne bih složila...Inače,da se razumijemo,ne prakticiram jogu.

maxx je napisao/la:
...
Joga je spoj duhovnog i tjelesnog tako da ta vjezba koju si ti radila nije iz joge.
Ona je mozda izvedena iz joge kao tjelesna vjezba znaci da vise nije joga.

Jedino pitanje je da li je uvijek grijeh prakticirati jogu.
Ovisi sto se misli pod tim jel joga podrazumjeva duhovni i tjelesni aspekat.
Ako netko iz neznanja radi vjezbe istezanja pa kaze da radi jogu mozda i nije grijeh.
U svakom slucaju radi se o duhovno plitkoj osobi kao sto je i receno.

Yoga znači savez, a to je klanjanje samome sebi, dok nas nasa vjera uci da potpuno ispunjenje mozemo naci samo u Bogu, a u jogi se to postize meditacijom. Ako je cilj našeg zivota doci u Nebo, a krscanima to jest, nećemo tražiti ispunjenje u sebi nego u Bogu. :)

Neupitno je da joga potječe iz istočnjačkih vjera, a nama na zapadu je to prezentirano kao vježbanje, a u stvari je nešto puno više i trebalo bi se zapitati može li se joga - tjelovježba odvojiti od joge - teologije tj. duhovne pozadine hinduizma.
Naravno da su vježbe fizički korisne, ali onda se postavlja pitanje gdje je granica između duha i tijela.
Pitanje je i koliko se duboko ide s jogom. Ostaje li se na tjelovježbi (disanje, istezanje i sl.) ili se vježbanje koristi kao prvi korak k oslobađanju od karme što se nakupila tokom niza reinkarnacija.
Također, može se naići na manipuliranje brojnih "in" naziva - medicinska, ovakva, onakva joga.
Joga kao takva ne postoji, to je kineziterapija, a naziv je takav da privuce sire mase jer to zvuci tako "in".

Po meni bi se kršćanin, kojemu ne smetaju elementi iz druge vjere, trebao zapitati koliko je jaka ta njegova vjera u Isusa Krista. To je kao da se pitaju hindusi hoće li izmolit Oče naš i da im se kaže da će im ta molitva pomoć da postanu psihički jači... Skoro je nemoguće da netko iz bilo koje druge vjere prihvati bilo kakvu kršćansku praksu, a nama kršćanima niti malo ne smeta što joga ima uporište u hinduizmu.

Koga zanima više - knjiga Joga i kršćanstvo od J. Blaževića u detalje opisuje zašto su joga i kršćanstvo nespojivi.

Vrh

PostPostano: Sri kol 07, 2019 19:27 

Yoga znači savez, a to je klanjanje samome sebi, dok nas nasa vjera uci da potpuno ispunjenje mozemo naci samo u Bogu, a u jogi se to postize meditacijom. Ako je cilj našeg zivota doci u Nebo, a krscanima to jest, nećemo tražiti ispunjenje u sebi nego u Bogu. :)

Neupitno je da joga potječe iz istočnjačkih vjera, a nama na zapadu je to prezentirano kao vježbanje, a u stvari je nešto puno više i trebalo bi se zapitati može li se joga - tjelovježba odvojiti od joge - teologije tj. duhovne pozadine hinduizma.
Naravno da su vježbe fizički korisne, ali onda se postavlja pitanje gdje je granica između duha i tijela.
Pitanje je i koliko se duboko ide s jogom. Ostaje li se na tjelovježbi (disanje, istezanje i sl.) ili se vježbanje koristi kao prvi korak k oslobađanju od karme što se nakupila tokom niza reinkarnacija.
Također, može se naići na manipuliranje brojnih "in" naziva - medicinska, ovakva, onakva joga.
Joga kao takva ne postoji, to je kineziterapija, a naziv je takav da privuce sire mase jer to zvuci tako "in".

Po meni bi se kršćanin, kojemu ne smetaju elementi iz druge vjere, trebao zapitati koliko je jaka ta njegova vjera u Isusa Krista. To je kao da se pitaju hindusi hoće li izmolit Oče naš i da im se kaže da će im ta molitva pomoć da postanu psihički jači... Skoro je nemoguće da netko iz bilo koje druge vjere prihvati bilo kakvu kršćansku praksu, a nama kršćanima niti malo ne smeta što joga ima uporište u hinduizmu.

Koga zanima više - knjiga Joga i kršćanstvo od J. Blaževića u detalje opisuje zašto su joga i kršćanstvo nespojivi.

Kod INZ je problem sa njuejđžom i Anom Bučević pa joj joga dođe kao normalna stvar.

Vrh

PostPostano: Čet kol 08, 2019 00:35 

Danas ako netkoga zanima sto je joga moze saznati u 5 min i u tome nije problem niti sam zato pisao ovaj post.
Problem je odnos provincijala sa Paterom Ike.
Rijeci provincijala:
Inače, po pravilima Družbe Isusove, redovnik se prije svakog nastupa u javnim medijima, napose o delikatnim temama, najprije mora konzultirati s poglavarom. To vrijedi i za nastupe na društvenim mrežama. Napose vrijedi u slučajevima kad je moguća percepcija da se redovnik upušta u političke stranačke rasprave. Upravo ovo zadnje je bilo slučaj u interventu p. Mandurića od 27. srpnja o.g. u svezi s kampanjom za predsjedničke izbore koja traje u Hrvatskoj, a o čemu se nije prethodno konzultirao s vodstvom provincije.

Budući da su njegovi recentni istupi u medijima bili izvor razdora, uvredljivi za osobe, a potencijalno štetni za apostolat Družbe Isusove, p. Mandurić je bez oklijevanja i s razumijevanjem prihvatio uputu provincijskog poglavara da na određeno vrijeme obustavi aktivnost na društvenim mrežama.

Provincijal je mogao kazniti Patera zbog toga sto se nije konzultirao ali je morao stati iza njegove izjave jednom kad je vec dosla u javnost.
Jel iako ima pravo za procijeniti sto se smije a sto se ne smije stavljati u medije,
nema pravo procjenjivati kakve je to negativne ucinke imalo ukoliko su izjave bile 100 posto tocne a bile su.
Jel moguca kriva percepcija javnosti je daleko manje bitna od istine.
Tako da je provincijal u krivu jel je napravio puno vecu stetu krijuci istinu.

Vrh

PostPostano: Čet kol 08, 2019 10:49 

Kod INZ je problem sa njuejđžom i Anom Bučević pa joj joga dođe kao normalna stvar.

Prokužila sam te,kao i svi prije mene...Širi velikosrpsku propagandu negdje drugdje...očito pravoslavlje ne ide bez toga :((

Vrh

PostPostano: Čet kol 08, 2019 10:56 

Nisam od onih kršćana kojem smetaju druge vjere i religije,ne smetaju mi elementi druge vjere,ako mi vježba pomaže.Da je koristim kao korak prema drugoj vjeri,tada se ne bih mogla smatrati ni zvati katolikom.Davor Pavuna je istraživao druge vjere,pa su mu u Indiji rekli,što se gubi s time,kad ima vjeru u Isusa u svojoj domovini.Tko kaže,možda bi Hindus izmolio oče naš?Neznam... :;
Blaževića sam čitala,neke djelove,dosta je žestok...

Vrh

PostPostano: Čet kol 15, 2019 23:13 

Mene su ovdje zaintrigirale dvije stvari koje ovdje i nisu u prvom planu - (jer ono o jogi je valjda opće prihvaćeno stajalište katolika da ne trebamo praktiicirati jogu zbog njene duhovne dimenzije) ali ono što mene zanima je: prvo, plitkost politički istaknute osobe a drugo kopitarov odnosno INZ stav o odnosu prema hrvatskoj povijesnoj (ne)krivnji.
Pokušat ću dokazati kratko o čemu se radi kod osobe o kojoj govorimo time što sam danas doživjela: ista se osoba danas "slikala" za vrijeme mise, točnije dijeljenja pričesti. Ja sam stajala u redu koji je završavao tamo gdje je - okomito- počinjao red u kom je ona sjedila i jedna žena mi je prepriječila put baš kad sam se trebala pričestiti te je pristupila tjelohranitelju pitajući da li ona može sad prići a kasnije sam čula komentare kako se slikaju s predsjednicom(!!!). Povezujući to s ovom temom dodajem još da se ne radi o tome da ona vježba ili ne vježba jogu već da ona kao što čini ovo za vrijeme mise, sve čini ne bi li se svidjela svima pretpostavljajući valjda kad je u pitanju joga da ima puno pristaša joge u Hr. Dakle, kad bi se znali njeni motivi zbog čega nešto priča bilo bi svima jasno da ona nije prijetnja ni nama katolicima ni onima koji bi to mogli postati. (Više je prijetnja interesu naroda zbog tog što je mlaka i nezainteresirana, prodana upravo - "plitka" duša).

Što se tiče komentara od strane INZ na kopitarove navode i mene je užasno zasmetalo kad je prije kopitar, da ne ulazim ovdje u njegove motive, jednom prije hvalio "akcije u spašavanju djece od ustaškog terora" izvjesne Budisavljevićke,a zasmetalo me jer ti tzv. zločini Hrvata u 2WW uopće nisu dokazani i po najnovijim spoznajama, kojima doduše ne daju vlastodršci da dođu do izražaja, ispada da je gotovo sve vrlo, vrlo pretjerano a dijelom i izmišljeno. Ali još me više boli što se mi kao narod odnosimo tako mazohistički prema svima koji nas napadaju pa je dovoljno pljuvati po našoj naciji da budeš i čitan i dobro plaćen, ugledan građanin zbog tog. Obrnuto, onima koji pokušavaju naći dokaze da spomenuti plaćenici - krvopije naroda nisu u pravu, se zabranjuje rad. Uistinu žalosno.

Mi ovdje kao katolici, sasvim politički neobojeno, po mom mišljenju, ipak moramo biti, koliko možemo uz svoj narod, braniti njegovu čast i dignitet kad tome sasvim suprotno čine oni kojima je to dužnost i moralna obaveza.

Vrh

PostPostano: Pet kol 16, 2019 19:50 

Istina, "slikanja" načelnika i gradonačelnika kao i ostalih nositelja vlasti ima puno po našim župama (tu nije samo predsjednica u pitanju) - to je obilježje stvaranja imidža u javnosti - mi vjernici se u to nikako ne razumijemo... :DD
Svi su oni dio nas, 87% vjernika u Hrvatskoj, od kojih nas većina miješa kruške i jabuke, živimo na oscilaciji vjera - praznovjerje - bezvjerje...
Zašto se i sama solidariziram s takvima, iako ne prakticiram jogu? Zašto se i sama osjećam grješna...?
Možda zato jer nam svima nedostaje malo koja dobra riječ utjehe ili ...

"Čovjek vjernik vidi svoje rane i prije no što utone u smrt, traži liječnika. On će ga i naći ako ga u svojim bolima traži. Liječnik će mu pokazati gorki sok pomasti kojom može biti izliječen - to su stroge riječi. Njima će biti iskušan odakle dolazi kajanje; je li mu korijen u srcu ili dolazi s vjetrom nepostojanosti. Kada ga iskuša, dat će mu vino pokajanja kojim će isprati neugodan miris rana. I nadalje, dat će mu ulje milosrđa da ublaži rane sve do izliječenja."

To su riječi sv. Hildegarde iz Bingena.

Smije li liječnik dodatno zadavati rane javno prozivajući nekog od nas zbog grijeha, imenom i prezimenom?
Jedan moj bližnji bio je u takvoj sličnoj situaciji, i on je to dosta teško podnio... Sve dok nije susreo drugog liječnika.

Nekad su se proroci, kao sv. Ivan Krstitelj i spomenuta sv. Hildegarda, uključivali u vremenite, političke, društvene stvari.
Nemam ništa protiv da svećenici budu budni, da govore neke smjernice i stavove...
Ali nisam za "kampanje" i "anti-kampanje", to im je čini mi se doista zabranjeno.

Imali smo predsjednika agnostika, imali smo predsjednika ateista, imali smo predsjednika vjernika s oscilacijama, tko može zapravo i garantirati da ako izaberemo vjernika iskrenog i potpunog, da se taj neće u moći i vlasti preokrenuti i da ga đavao neće zavesti?

Još se sjećam one naslovnice dnevnog lista nakon izbora agnostika "Vjernici su me izabrali!!" i još se sjećam knjige Tončija Matulića "Tužaljke kamenja hrvatske pustinje"... Još nismo to isplakali...

Nije li razboritije gledati druge, važnije kriterije za obnašanje državne vlasti, pa makar i ne odabrali "najvećeg" vjernika, već grješnika koji se ipak priznaje vjernikom?

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata