Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri lip 03, 2020 23:15

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 68 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet ožu 05, 2020 23:55 

Pozdrav vam dragi ljudi,ovako tu sam prvi put i prvi put opcenito na nekom forumu,pokusat cu pisati sto čitkije i razgovjetnije kako bi bolje upoznali moju pricu.
Moja prica seže u nazad 5 godina od kada je krenulo sve nizbrdo,po zlu i opcoj nezadovoljstvini i nesreci,moja obitelj i ja nikad bas nikome nismo ucinili nesto loseg,nismo bili zli tako reci (iako nismo ni nesto pretjerano dobri al ugl nismo od zlih namjera),ja sam se uvijek kao zivo ljudsko bice sazaljavao nad ljudima koji imaju patnju i bol u srcu,do tada se nisam pitao za ovo pitanje dok nas nisu ajmo reci nasi najblizi i ljudi od kojih se nikada nisi nadao,ponizili,zlo govorili,opeljesili nas do zadnje lipe,krivo i zlonamjerno govorili.
Puno smo propatili sto zbog uvreda sto zbog griznje savjesti,nekako smo zapeli u tocki iz koje nije bilo izlaza (a nema ni danas),nikad se nisam pitao za neka bitnija zivotna pitanja dok nisam uvidjeo sta je zivot i kakvi nas ljudi okrzuju.
Prije sam kao mali isao u crkvu i sa strahopostovanjem sve slusao citao iz katekizama primio sve sakramete,ni u najludjim snovima nisam mogao zamisliti da cu nakon 10-tak godina ozbiljno preispitivati svoju vjeru opcenito vjeru u Boga,pitanja o Bogu,religiji,i da cu biti na korak do ateizma i to ne svojom voljom,vec jednostavno voljom ovoga svijeta,nepravdom koja je nacinjena,i pokusajem preispitivanja patnje i boli.
Razlog ove teme i naslova sta sam je stavio je patnja,nisam je mogao shvatiti dok je nisam iskusio na vlastioj kozi,kasnije u kasnim sitnim nocnim satima kada se nista ne cuje u mraku pocmes preispitivati stvari za koje nisi mogao vjerovati da ces ih ispitivati prije par godina,a to je dali opce postoji Bog.

Kako objasniti postojanje Boga,Boga krscana o kojem je Isus govorio kao o dobrom ocu koji je sveznajuci (Bog koji zna buducnost sadasnjost odnosno nema predodžbe o vremenu i prostoru svaki trenutak kao i ovaj i onaj prije 14 milijardi godina i unaprijed 100 godina zna) svemoguci,svemilostivi Bog.
Onaj Bog koji nas je stvorio,a znao je da cemo "pasti u grijeh" i tako zadobiti vjecnu kaznu patnju i smrt,nemogu predociti da bi neko bice koje je tako dobro zna unaprijed stvarajuc svemir i covijeka da cemo pasti u grijeh i da ce postati patnja na kugli zemaljskoj i smrt,patnja nevine djecice,djece koja oboljevaju od leukemije,da ce jedana samohrana majka oboljeti od raka ili ce je pogaziti auto i tako da ce dijeca ostati sirocad,Bog koji moze predociti znaci buducnost i znao je da ce biti patnje i grijeha i smrti u svijetu,plakanja jaukanja ratova kuge smrtonosnih zemljotresa patnje i da ne nabrajamm sve dalje,ukratko zasto nas je stvorio ako je znao unaprijed da ce biti patnje (a znao je ako je sveznajuc) a ja ne mogu i necu predociti sebi da bi tako jedno bice zvano Bog moglo gledati patnju drugih i uzivati gledajuc to odnosno biti sadistican.

Gledati i ne poduzimat nista kada jedno bice njegovo pati od ruke drugoga,gledati kako nevino djete stradava od ostrice noza razbojnika koji se sprema ubiti ga,gledati streljanje nevinog naroda i ne pokusati barem svemocno ne znam zakociti puske ili obarace barem da ljudi nevini pobjegnu.
Ako mu se prepisuje da je svemocan zasto to nije nikada i nece da napravi.

Sve milostivi Bog koji gleda kako nevini pate,nevina djeca oboljevaju od raka,i nece/nemoze/ (nepostoji?) pomoci toj djeci da se rijese patnje,ako nece onda nije dobar ako ne moze onda nije svemoguc.Ne mogu vjerovati da bi postojalo jedno bice koje je tako mocno napraviti svemir koji se sastoji od toliklo i toliko galaksija i stvoriti sve oko nas da nemoze odagnati patnje nevinih,ili pomoci onome sta je u nevolji.

Isus kaze u evanđelju da ne trebamo biti zabrinuti za zivot:Kako Bog hrani ptice nebeske i da ce nam Bog dati sve sta zelimo,a svejedno gledamo svaki dan kako tisuce i tisuce djece umire od gladi.
I onda dolazi prica o vjecnom zivotu,sto se meni sada (trenutno) cini kao neka bajka izmisljenja zbog zivotnih poteskoca ljudi tako da se utjese.
Jer jedan biznismen kojem je krenulo u zivotu vjerovatno vjeruje u zivot poslje smrti i taj posljednji sud govoreci kako ono sta je stekao za zivota i sta je unio truda i dusu u rad nemoze biti protraceno ugibanjem i propadanjem u zemlji da mora biti nesto poslije ovog zemaljskog zivota .

U siromaha i nevinih koji nastradaju onih beznacajnih je obrnuto posto nista nisu dobiili za ovoga zivota dobit ce izvan ovoga znaci u vjecnosti.
Odnosno to meni zvuci nategnuto i kao tjesenje,jednostavno kako da u to vjerujem.
Kako da vjerujem u pravdu poslije smrti ako je to bice zvano Bog nemoze barem malo olaksati za vrijeme ovoga koji je budimo realni jako kratak i svatko ima pravo na srecu,nazalost je malo tko dobije.
Imamo taj jedan zivot i umjesto da ga prozivimo u sreci blagostanju,drugi ljudi ili patnja ti ga zagorcaju.
U mom slucaju su to drugi ljudi koji su nas ponizili i kako sam rekao uzeli sve sto su mogli,na kraju je dosao i slag na tortu,osoba koja je bila moj oslonac moja desna ruka moja utjeha je tesko i maligno oboljela nakon svih nepravdi a to je majka.Majka koja nikom nepravde nije nanjela zla nacinila,i uvijek ucila da se pravda mora vratiti,ovako se i vratilo uzasno tesko i mucno uz tesku financijsku situaciju,psiholosku napacenost i sve ostale nedace,die tu bio Bog iz Evanđelja die tu bio Isus.Ne mogu pojmiti da se ovako moze vratiti:radi dobro dobijes zlo.

Kako vjerovati nakon svih molitvi i pokusaja stupanja sa Bogom u kontakt kada sjednes i vidis osobu da se previja u bolovima a ti necujes nista osim tisine,tisine koja je tako ne mogu reci sadisticna nego cu reci lakse,ravnodusna,ravnodusna tisina nakon sati proplakanih suza,propasti,gledanja u prazno.Zar bi ijedno bice svemocno moglo gledati to,ne samo mene uzmite prijem djeteta koje ima leukemiju djete koje nije nista sagrijesilo,isto ono dijete koje kaze Isus u evan. da moze gledati lice Boga,zar to dijete zasluzuje da pati.

Tisina svemirska koja je tako tiha i ravnodusna da to nisu istine.
I nakon svega oprost kako oprostiti tim ljudima koji su nanjeli nepravdu nasoj obitelji i dok mi se ubijamo pisihicki i dok bolest radi svoje u kuci,oni uzivaju u blagostanju,sa zdravljem kao u bebe,sa svojim novim mercedesom.
Mrznja se rodila u mom srcu mrznja koja mozda nikad nece izaci iz mene,kako da gledam te ljude koji su tako napakostili mojoj majci i toliko stresa napravili koji je rezultirao mozda na kraju i oboljenjem i na kraju da im jos oprostim.
Ponekad moram priznati pozelim da im odrezem noge koliko god zvucalo ruzno,da mogu samo sjest i gledat i plakat pored svog novog automobila.
Da im odrezem ruke a da vide sve stanje na racunu a nemognu potrositi.Jako ruzno ali i to sam zamisljao,zamisljao sam na osvetu.
Onu osvetu koja je majka rekla da se nesmije ciniti u ime ljubavi prema Bogu,istome Bogu gleda kako nam je zivot vratio,zlo za dobrim.
Prije sam uvijek se pitao kako neke stvari mogu ciniti ljudi da li se boje Boga,nakon sto te zivot nauci nekim stvarima,ljudi koji ne placaju radnike,svecenici koji se kunu u Krsista od novaca iz zupe uzimaju iphone i mercove,uzivaju,oni svecenici koji siluju djecu,zar se itko boji Boga,onda skuzis da svi ljudi uzimaju Boga sa rezervom jer nitko ne zna da li postoji,u mom slucaju sada iz ove situacije mislim da je svemir jedna velika slucajnost,a covijek jos veca i koliko god ljepote bilo u svemiru i govorili ljudi da je to inteligenta ljepota da je to netko smislio kao i covjeka,ne znam,jedna polovica mene vjeruje,jer mi je nemoguce zamisliti da bi sve ovo moglo nastati slucajno al ova druga i jos veca polovica nekako kao da se pomiruje kao sto covijek stari da Boga nema,da uzmem u obzir da je ovo jako jedna velika slucajnost jer je tako tako ocito da je sve ravnodusno ne vjerujem da bi dobri Bog mogao gledati patnje drugih.

Ja vas molim bez glupih komentara tipa Eva dodala Adamu jabuku,zbog grijeha moramo da patimo jer sam sve poucio i odgovora nisam dobio.Na kraju se ona teorija evolucije cini kao dokazana istina sto i je u znanstvenim krugovima i to mi se cini da je najbolje objasnjenje za patnju,netko dobije,netko ne u zivotu tako ravnodusno,ne mogu vjerovati da bi nas netko gledao da ovako patimo i nista poduzeo.

Najradije bi da mogu vjerovati cvrsto u Boga al ne mogu ne mogu bar ne cvrsto al opet tinja neka nada povratka u vjerovanje iako mi se sada cini sa ove tocke malovjerovatno,molim vas da barem malo promislite moju pricu i da odogovirte smisleno i bez uvreda jer sam ja jedan jako povredjen covjek,koji je upao u mrznju,sumnju,zelim najradije da se ovo sve zavrsi kako god ruzno zvucalo,jer moj je zivot ionako unisten. :cry:

Vrh

PostPostano: Pet ožu 06, 2020 06:45 

Dobro je da si počeo razmišljati o smislu života.
Jedno je sigurno - svi trebamo umrijeti.

No da li se trebamo uništiti?
Po meni teške situacije su baš povod da se spasimo.
Ovdje sam malo rekao o tome:
viewtopic.php?f=3&t=2380#p41451

Utjelovljenjem sam/smo pozvani da radimo/umnažamo ljubav.
Iz blagostanja, bogatstva, zdravlja,... se teško umnaža ljubav...

Ljubav se umnaža preobrazbom/pretvorbom zla u dobro.
Životne situacije tj. život me dovodi u razne kušnje gdje ja, budući da sam čovjek, lako padnem jer imam palu narav, ali ako želim,
ali samo ako želim ja uz pomoć Boga molitvom mogu sve zlo okrenuti na dobro (dobro na dobro ne treba okretati).

Hvala ti Bože na životnim situacijama koje mi daju priliku da, uz Tvoju pomoć, umnožim Ljubav već sad.
Oče naš je najjače oruđe kojim preobražujem sebe.

Hvala ti moj Spasitelju Isuse Kriste na predivnoj molitvi tj. alatu kojeg si nam dao :DD

Vrh

PostPostano: Pet ožu 06, 2020 11:57 

Neispravan...
I ja sam kao dijete, dok sam proživljavala strahote, bježala vani u dvorište, gledala u noćno nebo i molila da me Bog izbavi...bila sam uplašena i očajna...Ništa, samo nijema tišina...imala sam 4 godine i cijeli život ću se sjećati tog osjećaja...Gadno. Kao da sam sama na cijelome svijetu i nema nigdje nikoga, pa ni Boga, za mene.
Ti nisi sam, imaš porodicu. Iako je mama bolesna.
Neću te ništa uvjeravati, pogotovo što si rekao da nećeš glupe komentare, a valjda bi ti većina sada izgledali glupi...
Samo ću se osvrnuti na neke djelove tvog posta.
Vidim da te muči nepravda. I sama imam situaciju gdje gubim veliki novac zbog zle susjede koja je tužila pola Amerike, gdje živi, pa nastavila ovdje, gdje je ljeti, mene, jer sam prva susjeda. Nikad nisam tako nešto doživjela u životu, toliko stresa, nepravde. Mislim da ću morati prodati kuću, a to mi je još jedan stres.
Inače mi život nije nikad bio lagan.
Ali, nemoj misliti da je bogati poduzetnik sretniji. Nikome ne cvjetaju ruže. iz mog iskustva, svi imaju neke tragedije, samo to ne vidiš na prvu. Dapače, takvom bogatunu puno je teže kad zna da mora umrijeti a ništa od toga što je stekao, ne može ponijeti sa sobom.
Kako misliš da bi Bog uređivao da se ništa loše ne događa?
Da svakom bude lijepo, niti Bog ne može napraviti, jer čovjek ima slobodnu volju. A koliko sam spoznala, nažalost, najviše zla (ustvari jedino zlo) može ti nanijeti čovjek. Životinja nikad neće. I najveće dobro, iako sam malo toga vidjela dobrog od čovjeka.
Kad bi Bog upravljao ljudima, bili bi roboti.
Patnja je tu da nas "pročisti" iako mogu misliti kako ti smiješno izgleda ta moja rečenica sada.
I kad bi imali sve što mislimo da nam treba, ne znači da bi bili sretni i zadovoljni. Jer takva je čovjekova priroda. (Nemirna je duša moja dok se ne smiri u Tebi- sv. Augustin). Pa bogati i slavni ubijaju se u puno većem postotku od nekog nazovi seljaka koji radi i jedva preživljava.
Znam, većina nas ne traži previše, samo normalan život. Ali, iskreno, rijetko tko to ima. Iza nasmješenih slika na faceu kriju se svakojake tuge, nesreće i depresije.
Zato, znam da uza sve što preživljavaš, ti imaš svoj put, koji će te dovesti do spoznaja koje će biti samo tvoje...mogu ti reći samo ofucano "drž se !". Nisi jedini.
Glede vjere...i ja sam je gubila i nalazila...Tako to ide...

Vrh

PostPostano: Pet ožu 06, 2020 14:50 

https://verbum.hr/knjige/nemam-dovoljno ... teist-7064

Pročitaj ovi knjigu pa će ti dosta toga biti jasno...odgovara na sva tvoja pitanja

Što se tiče TE i darwinizma, to je tako šuplja teorija da ti je u to bezveze vjerovati...neću ići u detalje...ot tome možeš naći masu dokaza protiv puke teorije o evuluciji na netu
a i u ovoj knjizi

Vrh

PostPostano: Ned ožu 08, 2020 17:00 

Jos netko,zelio bih cuti jos vise misljenja?.
Trebam pomoc. :?:

Vrh

PostPostano: Ned ožu 08, 2020 18:22 

Neispravan.
Evo ja ću komentirati tvoj post, no iz drugog kuta.
Nit poznajem, niti (iskreno) me previše zanima teorija evolucije i sve navedeno, no iako je tvoj post (za mene) poprilično nerazumljiv, ono što je tim recima zajedničko je nepravda. E pa za početak, ako sam ja nešto naučila, to je da Bog gleda dubinu, Bog vidi dublje od naših površnih shvaćanja.
Bog nije onaj koji kažnjava, već ljubi.
Često u različitim životnim situacijama bih mu postavljala bezbroj pitanja, ali nisam dobivala odgovore. Utapala sam se u svojim planovima i željama, ali nisam mogla biti mirna i sretna. Tako mi se čini i da je s tobom.
Kako je vrijeme odmicalo, ja sam se mijenjala. Radila na duhovnom životu uz ogromne borbe i padove. U meni se sve slamalo, a u isto vrijeme nešto, tako divno, gradilo. Bog je skidao sloj po sloj, oslobađao, ozdravljao, tješio, ljubio i grlio, a ja sam se sve više oslobađala svojih želja i planova. Sve sam manje bila očajna zbog plana koji Bog ima za mene, za sve ono što sam doživjela a nije se uklapalo u neku tamo moju projekciju...
Kako ostati očajna kada sam postajala sve sretnija i ispunjenija?!
Sve više shvaćala sam da ne mogu promijeniti svijet, nego da moram mijenjati sebe.
Sve više ulazila sam u sebe i s Bogom se izdizala iz površnosti koju nameće svijet, katkada i nesvjesno.
No da ne dužim - zapamti - Bog ne kažnjava nego nas izgrađuje za spasenje duše. Možda je to sve doživljeno i tvoj put. Mi ne znamo, ali zato On zna.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 09, 2020 17:56 

@Dea-ako ti nije post jasan nije mi jasan odnosno jasno pitanje boli i patnje zasto djeca oboljevaju od raka zasto je opce kaf nas je Bog "stvarao" nije ucinio da taj rak se ne pojavljuje zasto nije stvorio covjeka bez npr sansi da razvije rak.
Zbog cega je stvorio svijet ako je unaprijed znao da cemo "pasti" u grijeh.
Odakle opce grijeh ako smo bili besmrtni na pocetku iako mi se to malo vjerovatno cini da smo bili besmrtni.
Nije mi jasano pitanje boli i patnje,gubavaca,oboljevanja od karcinoma razne srcane bolesti djecije paralize.
Msm kad nas je stvarao i znao je da cemo past zasto nas je stvorio odosno ako je znao da ce biti karcinoma i ostalih patnji u svijetu zasto nije to odmah u pocetku otklonio bolestiako je mogao a je ako je svemoguc onda voli gledat patnje njegove "djece" ukoliko ljudi kazu pa on ih ne daje on ih samo dopusta pa hmm ako ja vidim da netko siluje nekoga i ako dopustim to odnosno ne pokusam znaci barem ne pokusam sprijeceti to ti je isto kao i da sam pridodao tom silovanju i uzivajuci gledao staifakcija sadizam,i tako dalje i tako dalje........
To mi nije jasno a pitanje razocarenja i nepravde u ljude mi se rasciscava i polagano vidim to.

Vrh

PostPostano: Uto ožu 10, 2020 12:29 

Kako si riješio patnju i razočarenje u ljude? Ja to teoretski dobro hendlam. Samo...pored svega, a doživjela sam toliko lošeg...Jučer muževljeva rodbina. Prave kuću u polju za turizam. (Brat od muža i njegova supruga izdiktirali su senilnom ocu na samrti da potpiše oporuku gdje im je pripao dvostruko veći dio zemlje no mužu mi i njegovom drugom bratu). Pored svega više što imaju, traže komad naš (muževljev) za parking. Gdje su 3 najveće masline. Ako ne, u drugo polje ulaz je preko njih, pa će nam zatvoriti ulaz. Ja ne bih pristala na ucjenu, no muž pristaje zbog mene, jer stariji je, ako on umre, da mene ne maltretiraju. Izvadili masline, sagradili zid. Sad bi po dogovoru trebalo potpisati, da imamo ulaz u drugo polje i tri masline kao naknadu za ove izvađene. Muž čeka nećaka da dođe s broda, da to ovjere kod bilježnika. Jučer se našli, kaže nećak, tako je kako je. Zid je izgrađen, ako ti smeta, tuži, zovi geometra. Od ulaza u polje i naknadu u maslinama, nema ništa. Nećak, kojeg je moj muž najviše volio i nije žalio novaca za svaki njegov rođendan.
Tad je muž bio na brodu. Sad je umirovljenik, nema novaca za tuženje. Kako ostati bez gorčine, ljutnje i stresa, to je pored svega što teoretski znam, još uvijek nerješiv problem...

Vrh

PostPostano: Uto ožu 10, 2020 15:47 

Izmeđunebaizemlje,
Mogu ti reci da sam se nasao u ovoj priči,i osjetio sam onu tugu i razocarenje kakvo sam osjetio u jako slicnoj prici u nasoj obitelji gdje su nas bliznji pogazili i opeljesili,danas oni uzivaju.
Nije mi jasno kako jedno ljudsko bice moze napraviti tako nesto drugom,cak i gore pogledajmo ubojstva preljube koncetracijske logore.....ja sam svoje zivce pogubio i jako sam nestrpljiv ljut i takav mi je izraz lica iskreno u zadnje vrijeme.
Onda se pitam zasto (ne kako) oprostiti,zasto cu ja oprostiti ljudima koji su mi svjesno ovo treba zapamtiti SVJESNO nanijeli zlo a kunu se u Boga.Ja im necu oprostiti...nikad nikad do groba i zelim im sve najgore i da im se vrati sve najgore.
Iskreno mozete reci da sam sada isti kao i oni al kada takvi ljudi najvise uspjevaju...ko meni garantira da ima poslje smrti nesto.
Ovo se oduzilo al jako me dirnula ova tvoja prica toliko iskreno jer sam se pronasao do te mjere da gutam knegle u grlu dok ovo pisem.
Mogu reci da preko neta znam kako se osjecas...ta anksioznost tuga razocarenje beznađe.
I takvi ljudi najbolje prođu u zivotu bez bolesti bez icega uzivajuc u plodovima svega sta nisu stekli kako treba...casnije je prodavati drogu.Iskreno.
Nije mi jasno zasto onda dobri ljudi nastradaju u zivotu svi ih pogaze zaborave snadje ih teska sudbina bolest patnja,to mi je ne rijesivo pitanje patnje zasto zastoo zasto dijete od 3 godine koje nije nikome lose napravilo i nastetilo dobije rak kostiju ili neku srcanu manu i umre.Die tu Bog.
Okej ljudi su zli (slobodnom voljom) al zast netko pati od bolesti koje nisu ljudi postavili slobodnom voljom tu.Bolesti su tu od pamtivjeka nije mi jasno zasto ih je Bog stvorio zajedno sa svijetom i ako je mogao ih izbjec zasto nije i nece sada daih ukloni..... :?:

Po meni naljepse bi bilo da se ova ruzna prica zavrsi,i pravedni i nepravedni da nas unisti neki meteor ili da sunce naglo poveca temperaturu i da nas sprzi do posljednjeg atoma.
To bi bilo najpravednije,u svijetu gdje haraju bolesti prevare prevaranti ubojice silovatelji pedofili zili ljudi,patnje suze bol patnje nevinih nepravde....iskrno mi se cini to najljepsom opcijom,zao bi mi bilo samo dobrih ljudi svetaca pravednika koji su iskreno rijedji nego neki dijamanti u africi za pronac.

Sve to gura moj mozak u ateizam,opce svijet nije lijep niti prekrasan,svemir nije tajanstven i zastrasujuce mjesto prepuno ljepota nego ravnodusno prema svemu dodaj tu jos prirodne katastrofe opetovane bolesti.
Kada majka izgubi djete ona place krik se cuje do neba,od neba se necuje nista nazad,zasto bi neko bice dobro kao Bog stvorio nas u ovome apsurdu da se patimo i cekamo hoce li nas pogoditi neki zemljotres i ubiti nevine ljude,stvorit u ovome apsurdu zvana planeta,i gledati nas iz daleka neba da se patimo u bizarnosti nekih opcija i nista ne poduzeti.Cijeli zivot mi se cini kao besmisao kao i sve sto nas okruzuje al nemogu shvatiti odakle ljubav u nekim osobama.
Zato mi se sve cini da je ovo jedna slucajnost koja je krenula od velikog praska....

Vrh

PostPostano: Sri ožu 11, 2020 06:33 

Žao mi je što ti se to događa, ali ništa nije bez razloga.
Događa ti se baš ono što se treba dogoditi, kao i svima nama :)

Zašto oprostiti?
Možeš se pitati i zašto pomagati, zašto dati sebe, zašto se žrtvovati?
Odgovor je meni jasan: zbog ljubavi tj. zbog Boga, a na kraju zbog sebe.
Sebedarjem najviše na kraju sam dobivaš (zakon zrcaljenja, zakon akcije-reakcije, Mt 7,12)

Nije mi drago kad kažeš da su ljudi zli.
Molim te da ne pišeš takve izjave!
Ljude može snaći zlo, mogu pasti i širiti zlo kad im treba pomoć, no ovakve izjave su po meni jako ružne...

Zašto patnja sam objasnio na drugoj temi gdje sam dao u prethodnom postu link,
a mogu ponoviti: zbog našeg spasa da se mogu/možemo obratiti svaki za sebe (prispodoba o djevicama).
Neki će zbog patnje biti još podliji, perfidniji kao lijevi razbojnik na križu, a neki će se spasiti - obratiti postajući ponizni i zahvalni kao desni razbojnik na križu. Odabir radimo sami...

Imam pitanje za tebe: Voliš li se?

Ovo je temeljno pitanje.
Ja volim sebe, volim svoj život, volim i slavim ovaj veličanstveni predivni svijet, volim i slavim Boga u poniznosti :DD
Neka cijeli ovaj svijet ...
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=BEgDyRTA2ZY

Mir i Ljubav s tobom :)

Vrh

PostPostano: Sri ožu 11, 2020 12:57 

Žao mi je što ti se to događa, ali ništa nije bez razloga.
Događa ti se baš ono što se treba dogoditi, kao i svima nama :)

Zašto oprostiti?
Možeš se pitati i zašto pomagati, zašto dati sebe, zašto se žrtvovati?
Odgovor je meni jasan: zbog ljubavi tj. zbog Boga, a na kraju zbog sebe.
Sebedarjem najviše na kraju sam dobivaš (zakon zrcaljenja, zakon akcije-reakcije, Mt 7,12)

Nije mi drago kad kažeš da su ljudi zli.
Molim te da ne pišeš takve izjave!
Ljude može snaći zlo, mogu pasti i širiti zlo kad im treba pomoć, no ovakve izjave su po meni jako ružne...

Zašto patnja sam objasnio na drugoj temi gdje sam dao u prethodnom postu link,
a mogu ponoviti: zbog našeg spasa da se mogu/možemo obratiti svaki za sebe (prispodoba o djevicama).
Neki će zbog patnje biti još podliji, perfidniji kao lijevi razbojnik na križu, a neki će se spasiti - obratiti postajući ponizni i zahvalni kao desni razbojnik na križu. Odabir radimo sami...

Imam pitanje za tebe: Voliš li se?

Ovo je temeljno pitanje.
Ja volim sebe, volim svoj život, volim i slavim ovaj veličanstveni predivni svijet, volim i slavim Boga u poniznosti :DD
Neka cijeli ovaj svijet ...
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=BEgDyRTA2ZY

Mir i Ljubav s tobom :)

Samo što, nažalost, ljudi JESU zli. Zasljepljeni pohlepom, samo vide novac i briga ih što su zgazili brata, sestru. Moram reći i da sa setrom mojom bili isti problemi, bolje da ne pišem, jer se uvijek iznova iznerviram. Pa sam joj na kraju prepustila svu zemlju, svo nasljedstvo, samo da sačuvam svoj mir. Ali za mene je mrtva. To sam ispovijedila. Ne mogu joj još uvijek oprostiti baš ono iz srca, samo pokušavam ne misliti na to. I ne želim ikada više pričati s njom, iako su se nećaci više manje svojom željom dovukli k meni, jer imaju gdje ljetovati. Od nje ne želim doživjeti da me više ikad u životu povrijedi, što bi se dogodilo kad bih je vratila u svoj život, kao i bezbroj puta.
Ti nemaš takva iskustva, pa uza svu tvoju dobrotu, ljubav i lijepe poruke, nisam sigurna kako bi reagirao da te ljudi brutalno povrijede, naročito tvoji najbliži. Kod nas je inače u mjestu tako, više manje u svim porodicama, zbog stanja i imanja nitko s nikim ne govori. Takvi su ljudi tu, a doprinjeo je dosta i turizam, pa ih je zatrovala pohlepa za novcem. Iako, kako rekoh jednom, u drugom mjestu, gdje puno više idu u crkvu, puno je manje toga, porodice se drže zajedno. Iako se nađe i tamo.
Sad...znam ja sve teoretski, kako rekoh. Važnije je biti dobar no biti u pravu. Važno je da ti nisi taj koji drugom radi loše. Život je krhak i dovoljna je sitnica da sve propadne što se stjecalo. A ništa nećeš ponijeti sa sobom od bogatstva i kuća. Za grob treba malo prostora. Znam ja sve to, ali teško je, jako teško ostati dobar, ne biti ogorčen i mrziti...radim na tome, ali...drže nas za luzere, mene i muža, što ne idemo raditi na zle načine...pa sam taj brat je to rekao mužu mi, da je luzer. Mislim da takvi ljudi misle da je u redu to što rade, da ne osjećaju posljedice na druge...i da ih nije briga odnos s bratom, kad je pohlepa jača.
I najrađe bi se makla od svega toga, teško mi je ove dane...da se nađe netko, da me čarobnim štapićem stavi negdje drugdje.
Mislim, teoretski je to moguće, samo dug je put...i nisam stvorena za trgovanje...i živci su mi na rezervi...
I meni piše kraj ogledala da se događa baš ono što se treba dogoditi...ako me Bog nešto ovim uči, težak je način...što više molim, sve mi više prepreka šalje...pa ne vjerujem da se onima u konc-logorima događalo baš ono što im je trebalo...

Vrh

PostPostano: Sri ožu 11, 2020 13:24 

Kažeš da vas drže za luzere...
Vidiš li da ti je bitno što drugi misli o tebi, pa na kraju i sama vjeruješ u to da si luzer...

Počni ne gledati druge, napravi zaokret.
Počni gledati sebe kako te Bog gleda, tj. stavi Boga na 1. mjesto kako bi ti bilo jasno da nije bitno što drugi misli.
Ima jedna zgodna priča na tu temu:
https://www.youtube.com/watch?v=fMkeICZ2EfA&t=3s

Inače ljudi nisu zlo, već mogu stvarati zlo. Zlo može biti ono što misle, pričaju i rade; ali oni nisu zlo.
Svatko ima priliku da se promijeni. Život je promjena.

Imam pitanje i za tebe: Voliš li se?

Svako dobro :)

Vrh

PostPostano: Sri ožu 11, 2020 17:39 

Da li se volim? Teško pitanje...kako bih znala? Već sam se to pitala...Kako nisam baš primila neku roditeljsku ljubav, tako je možda nisam ni u sebi afirmirala...pa ni prema sebi. Majka mi je poprilično ubila samopuzdanje, a možda i to ima veze s ljubavlju...Što je uopće ljubav? Kažu da me Bog voli, ali ni to nisam osjetila...uza sva nastojanja...
Inače, odavno ne gledam što drugi govore...odavno bi me pokopali da sam se tome prepustila. Ovo što sam navela, luzer, bilo ja da pokažem njihov način razmišljanja.
Ne ide mi to, razdvoji grijeh od griješnika. Kako nisu zli? Onda svi idu u raj? Pa ni za sebe ne mislim da sam dobra, iako nastojim biti...

Vrh

PostPostano: Sri ožu 11, 2020 22:38 

@Viz ocito uz duzno postovanje nisi nikada dozivio jaku uvredu ili razocarenje u ljude pa tako pises o njima i molis da se ne zove ZLI LJUDI,ovo sam namjerno napisao da se derem al ne ne derem se po forumu vec samo da procitas jako citko,====Ljudi su zli? Nejasno Ljudi=Zlo,kada si ikada cuo da je netko nesto napravio lose umjesto ljudi,sta pit bull ujeo covjeka,isti pit bull odgajan od strane kretena koji ne mari za tudje osjecaje i nije ga briga hoce li njegov pas ikoga ujesti jeli tako?.
Tigar ugrizao covjeka na cistu miru,ne tigar nije zao kao ni npr medvjed,oni samo osjececaju potrebu za ocuvanjem vrste i strah iz toga straha i napadnu,cak i pojedu ljudsko bice zasto zato sto su zli???,ne to je nevino koliko god ruzno bilo,nevino da nevino on samo osjeca potrebu za hranom to je nevino jer nema zle namjere.

Kazes ljudi nisu zli nego samo zlo rade kada osjecaju da trebaju pomoc,uz duzan respect ovo nebi napisalo ni malo dijete zasto? Jeli Hitler trebao pomoc kada je naredio da se pobije 1-2 mil. zidova :roll: strasno pao je i sirio slo kada mu je trebalo pomoc isto kao i Pol Potu kada je ubio 2 miliona svojih,Staljinu za gladomor,Mengelu kada je rezao djecu....da pali su,mos mislit.

Kao sto kaze Izmedjunebaizemlje,Ljudi su zlo i zapamtite to dobro,ljudi su ti koji su u meni ubili svaku nadu za bolje sutra,ja zbog ljudi sada gledam sve ljude sa oprezom jer neznam povrijedjen sam,ne smijem svakome vjerovati, ne kazem da su svi losi,al velika vecina da,ti ljudi zbog kojih sam ubio svaku ljubav u svom srcu i ne mogu je davati vise,zato sto je ubijena,to ima i u psihologiji,kada covjek nakon traume dobije neki ansocijalni poremecaj,kada vise nemozes osjecati ljudske potrebe i ljubav odnosno suosjecat se sa drugim zivim bicima osjetit njihovu radost ili tugu meni je danas svejedno sve,to sam ja danas.

Ja sam danas zbog ljudi ljubomoran kada vidim sretan par,ili neke sretne ljude,najradije bih ih iscipelario na ulici iz cista mira (jako ruzno cuti zar ne al tako je kako je necu da lazem bijesan sam kao pas koji je na lancu dugi niz godina krvave mi lete niz oci bijesan ljubomoran zavidan ogorcen tuzan mrzovoljan mrzizelj sto god ima veze sa ljudima i ovom zemljom) ,kuzis ja prezirem ljude,danas,zbog zlih ljudi sta su mi nanjeli bol,i bol u srcu nakon tragedije i teske zivotne sudbine,prosipitivanje svakodnevno o smislu zivota---i ne vidim ga,ne vidim nazalost smisao zivota-ljubav? kakva ljubav prema kome nikome ? Dajes ljubav dobivas zlo da ne kazem ovdje nesto odvratno i nekulturno necu da psujem.
Niko mi nije dao ljubav osim roditelja,koji su isto tako pogazeni,od ljudi naravno.
Presipitivanje o bozijoj egzistenciji,ja danas vise ne molim sto sam god molio ono je vise i vise islo niz brdo niti se ista desavalo samo muk i ona ravnodusna tisina niti idem u crkvu onu crkvu u koju se kunu vecina ljudi sta rade zlo i vjeruju u Boga-a rade zlo.Sve sta pise u evandjelju oni to ne rade nego obrnuto a kunu se u Boga,i svi govore kao da nece nista ponijeti sa sobom u grob da treba skupljati nebesko blago,al sa strane rade svinjarije i vidis kako sebi zgrcu lovu na bilo kakav nacin a ne to nebesko blago,kuzis rade licemjerno,jedno pricaju drugo rade.

Dali me Bog voli kao sto kaze Izmedjunebaizemlje,sada u ovom trenutku nisam siguran da Bog postoji a ne da me voli a i ako je tu zasto nas ovako pati nez 100000 pitanja niti jedan suvisli odgovor,ne znam ocajan sam,dosta mi je svega ne vjerujem da cu ikada biti sretan u ovome us**** zivotu,i na ovoj zemlji al u jedno sam siguran,naici na pravu osobu koja nemora biti cak ni vjernik mora imati velik moralni kodeks i divna osoba je jednako da ja dobijem na lotu veceras,gledaj nije neizvedivo al se jednostavno nece desiti.
I u evandjelju ti je Isus rekao: "Luka 11,13, Kad dakle vi, koji ste zli, znate djeci svojoj davati dobre dare, koliko će više..........." Vi tako zli Vi tako zli,ljudi su smeca.Pokazali smo u zadnjij 100 000 godina da bi flora i fauna bile puno ljepse mjesto kada nas nebi bilo,iskreno je tako,ako zatvoris oci i mislis da nije tako onda se ili varas ili zelis da se varas pa ne zelis pogledati istini u oci.

Ovako ti stvari stoje:
1.Ko zna da laze taj zna i da glumi, ko zna da glumi taj zna i da se proda, ko zna da se proda taj zna i da jase na konju, ko zna da jase na konju taj je uspjesan u zivotu.
2.Bolje ti je reci Ne nego Da,prije ces uspjeti.
3.Biti bezobrazan i pregaziti preko nekoga,taj netko ce plakati ti ces se biti na konju,opet citaj 1.

4.Tako ljudi rade ,ovi sta placu to sam ja pregazili su te oni uzivaju ti se patis.
...............................

@Izmedjunebaizemlje neznam mi kao da smo se nasli sa nekim pricama o ljudima imas slicnu pricu mojoj ako hoces mozes se slobodno javiti ako sta zatrebas ili ako je nekada tesko,isto ako dopustas da ja posaljem tebi,nisam znao da ima jos ljudi da su povredjeni tako jako.Zao mi je sto ne pricas sa sestrom i sto vas tlace vjeruj sve znam kako je,onaj glupi osjecaj tuposti i beznadja osjecaj kao da se sve okrenulo protiv tebe osjecaj kao da nema nikoga da ti pomogne.Vidim da se prispitivas oko Bozije ljubavi "Kažu da me Bog voli, ali ni to nisam osjetila...uza sva nastojanja",jesi li ti izgubila vjerru pa je vracas ili ti nije jasno nesto oko vjere?
Imas zivotnog iskustva to se vidi.

@Viz otvori oci dok nije prekasno,mozes ti voljeti ljude al ce oni tesko tebe,nista te ne odgovaram od tvojih nauma i nauka samo kazem.Budi pitom poput goluba al lukav ko zmija ako ides na taj princip evandjelja.
To ti je Isus rekao i apostolima jer je znao u kakvu jamu ih baca medju hijene.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 12, 2020 12:39 

Mene su još od djetinjstva progonili takvi osjećaji...u mjestu mom, gdje se majka vratila sa nas dvoje djece,rastavljena, iz inozemstva, gdje je pohađala kazališnu akademiju, misleći postati glumica...boemski život, pili ona i otac, tukli se, svađali svakodnevno...
Takva u malom mjestu, intelektualka među primitivcima, k tome sklona alkoholu...Iako sam bila odlikaš, najbolja u školi, nije bilo poželjno družiti se samnom...majku su napijali i prodavala je zemlju kad bi bila dobro pijana, potpisivala je na salvetama u kafićima. Tu je sudjelovao cjenjeni predsjednik suda, kao i direktor mjesne zajednice, koji je bio brijač dok nije ušao u komuniste...Znala sam se uspavljivati mislima kako ih automatom rešetam...sve te ljude zle. Naslađivali su se našom mukom, dvije male djevojčice, kad nam u ranim jutarnjim satima lupaju na vrata da pokupimo majku koja leži u nekom kafiću.
Dugo mi je trebalo da vidim da nisu baš svi ljudi takvi...ovi svi su umrli, pa i majka...Oca smo išli posjetiti dok je još bio živ, jer se majka nakon puno godina sa novcem od još jednog prodanog zemljišta vratila tamo, u taj grad. Pokušavali smo stopirati da ne proda sve. Otac je pijan valjda mislio da sam neka od njegovih ljubavnica pa mi je prišao seksualno...prvo meni pa onda sestri. Da ne pričam, djetinjstvo je u meni stvorilo tu gorčinu, koja se naročito aktivira prilikom zadnjih loših događaja.
Najveće mi je postignuće, kad sam odlučila biti vjernik (prije bih išla u crkvu Božićem i Uskrsom, nikad u mom mjestu), ući u tu crkvu, gdje su ti licemjerni ljudi. Mislila sam da mi to nikad neće poći za rukom. Molila sam se, smogla snage jedan dan. Mislila sam cijelo vrijeme, što su ti ljudi meni, zašto bih im dala vlast nad sobom. Idem zbog Boga, ne njih. I ne ide ih puno u crkvu u mom mjestu, izbjeglice iz BiH malo su popunile...ali ide susjeda koja ljeti dolazi iz Amerike i napravila mi pakao svojim tužbama. Teško mi je bilo gledati je kako se pričešćuje. Zanimljivo da sam molila krunicu božanskog milosrđa od Kowalske. Kad sam odlučila da je napokon taj čas, smogla snage i krenula u crkvu, kao da me nešto gonilo. Vratila sam se kući, ponosna na sebe, upalila radio Mariju i čula da je upravo taj dan blagdan krunice božanskog milosrđa. To mi je natjeralo suze na oči.
Upoznala sam i dobre ljude, nisu svi zli. Pa vidi samo Viza. :))
Ali, naročito poslije ovih zadnjih događaja, mislim kako se bar maknuti odavde. Postalo mi je nepodnošljivo.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 68 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata