Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet lip 05, 2020 12:23

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 71 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet ožu 12, 2020 15:54 

Pod "odavde" mislim na mjesto gdje živim...

Vrh

PostPostano: Pet ožu 13, 2020 13:41 

Autoru teme se možda može prigovoriti zbog njegovih sumnji suprotstavljajući joj na desetine priča kako iskustvenih tako i onih "s poučnim sadržajem", dakle ne nužno izmišljenih nego kao nekih kondenziranih mudrosti sabranih i ispisanih iz onog što svaki dan učimo od Boga, Oca našega.
Pa tako imamo priču o pustinjaku koji se zamijenio s Isusom na križu ali je unatoč Isusovoj zabrani progovorio o "nepravdi" koju je vidio a ta nepravda je u stvari bila dio Božjeg nauma do one priče kad čovjek skraćuje svoj križ da ga lakše nosi ali na kraju uviđa, prekasno da to nije smio učiniti.
Oko nas i s nama dešavaju se svakodnevno i gore stvarne tragedije (npr. kad roditelj umire sam napušten od djece kojima je sve dao, do tog da dijete pati jer je silovano ...) Moglo bi se napisati tone knjiga s takvim, dakale gorim sudbinama od nepravdi koje čovjeka tište zbog postupaka većine ljudi oko njega.
Gledala sam na Laudato TV priču obitelji Krajinović koja govori o užasnim tragedijama ali koje su svladane milošću velike vjere koja im je dodiijeljena odozgo a iz svega su proizašli divni plodovi obraćenja mnogih ljudi a da nije bilo njihove vjere koja bi otvorila vrata milosti koja je vjeru još i produbila, mogli su samo proklinjati sudbinu i sumnjati u Božju dobrotu ili čak postojanje kao što to čini naš Autor.
Zaključak da su ljudi zli je opravdan samo kao (kratkotrajna) reakcija na zlo koje doživljavamo ali ne smije ostati trajno obilježje čovjekove duše. Tvrdnji o ljudskoj zloći mogu suprotstaviti i jedno jednostavno pitanje; kad bi ljudi uistinu bili samo zli, kako bismo uopće znali da trebaju biti drugačiji?

Još samo jedna poučna priča, za koju mislim da je moguće da se stvarno i dogodila.
Davno sam to čitala pa se i ne sjećam detalja, uglavnom desilo se da jedna poveća grupa ljudi bude napadnuta i od njih većina bude strahovito masakrirana, preostali se mole nad mrtvima a dolazi neki gnjevni mladić koji vikne: kome se to molite, vašem Bogu? gdje vam je on biio kad se to dešavalo … a začuje se jaki glas kao odgovor sa križa: Bio sam na križu.
Uistinu, svaki čovjek kršćanin trebao bi se postidjeti kad se žaleći se na svoju sudbinu sjeti Isusova križa, ali opet, možda možemo i mi Njemu reći: Isuse, i ti si s križa zavapio, Bože, moje zašto si me ostavio...

Vrh

PostPostano: Pet ožu 13, 2020 17:19 

Pa ako nema zlih ljudi, tada nema ni pakla...Jer za koga bi bio? Po vašem?
Inače, tu se spominje žaljenje nad sudbinom. Što ja nikad ne spomenuh. Ja sam samo neke događaje iz života svoga spomenula, da bi se razumjelo zašto smatram da su ljudi zli. Naravno, ne svi. Niti ne smatram da je to što sam proživjela i proživljavam nešto najgore. Naravno, da uvijek može i gore. Ali kad te najbliži iskoriste na brutalan način,( o daljima nećemo ni pričati) teško je oduprijeti se porivu za osvetom, ne biti ogorčen i misliti da nitko nije zao, da je zlo apstraktan pojam koji egzistira negdje u oblaku, kao informacije u cloudu.

Vrh

PostPostano: Sub ožu 14, 2020 08:38 

Jedno je sigurno - svijet možemo promijeniti mijenjajući sebe. :;
Uzaludno je misliti da trebamo mijenjati drugog/druge...

Zgodna izjava o pravilu zrcaljenja je:
"Mi smo zrcalo i lice u zrcalu.
Mi smo svježa hladna voda i vrč iz kojeg se voda izljeva."

Možemo se spasiti da iznosimo iz sebe ono što je u nama, a uništavamo se kad unosimo izvana u sebe npr. ovu paniku informacija o korona virusu i sl.

Još jedna zgodna mi izjava:
"Kakva smo čudna bića da se sjedeći na dnu mračnog pakla plašimo vlastite besmrtnosti."

Mi smo stvoreni za život vječni, a mučimo se ovim prolaznim svijetom...
Mijenjajmo se, obratimo se sad. Donesimo odluku da se želim/želimo mijenjati. Mijenjajmo uvjerenja, jačajmo vjeru :))

Zato za kraj izjava:
"Dopusti da te mirno privuče veća snaga onoga što uistinu ljubiš." :DD

Vrh

PostPostano: Sub ožu 14, 2020 17:06 

A jeli 100% sigurno za zivot vjecni,zasto nebi uzivao malo i na ovon svijetu i u ovom zivotu ,to mi izgleda kao tjesenje.
Ko mi garantira da ima poslije smrti nesto.
Ne mogu pojmiti da postoji Bog i npr djecija paraliza leukemija zasto nevini pate zasto se Bog ne umjesa u to nego dopustamo da patimo ? Zato sto ga nema ili sto nece ? Ako nece nije dobar a onda ti ostaje ovo prvo.
Ovo pisem zato sto sam osobno pogodjen tragedijom.
Nesretan sam.Ljut ogorcen i razocaran da nmg znati kao izgleda sreca zasto je neki ljudi nemajh zasto patimo.

Vrh

PostPostano: Ned ožu 15, 2020 08:36 

Očito se trebam ponoviti:

Mi smo stvoreni za život vječni, a mučimo se ovim prolaznim svijetom...
Mijenjajmo se, obratimo se sad. Donesimo odluku da se želim/želimo mijenjati. Mijenjajmo uvjerenja, jačajmo vjeru!

Pa nakon ovog, pitanje zašto ne bi uživao i na ovom svijetu ne razumijem...

Mogu pojasniti:
Donesimo odluku obraćenja sad za sad.
Malo razmislimo o životu vječnom. Je li to život koji je bio, koji će biti ili je to život sad - ovog trena?
Život vječni nema komponente ovog prolaznog života, nema bilo je, je ili biti će. Život vječni je stalnost... Teško je to i zamisliti kad smo u promjenjivom vremenu.
No jedino kad imamo promjenjivo vrijeme - u mogućnosti smo da stvaramo. Ne može se nešto stvoriti kad nemamo vremensku komponentu...

Dakle sad je vrijeme za obraćenje. Sad ovog trena imam priliku i mogućnost za obraćenje.
Tragični događaji nas samo mogu još više potaknuti da se obratimo, a imamo i toliko slobodne volje da se ne obratimo i ne spasimo se, već se uništavamo pomanjkanjem ljubavi tj. ohološću, osuđivanjem, ogovaranjem, strahovima, očajem... postajući još zlobniji, perfidniji.
Ljubav nas na ništa ne prisiljava, pa stoga imamo mogućnost izbora - svatko za sebe.

Pozvani smo svojim utjelovljenjem da umnažamo ljubav.
Kod pomanjkanja ljubavi imamo priliku, ako želimo, da promjenom usmjerenja naše svjesnosti tj. promjenom sebe - sve loše okrenemo, uz pomoć Spasitelja i Otkupitelja, na ljubav i mir; i to postom i molitvom Bogu Ocu našemu kad otpuštamo dugove/nepravdu/grijehe, a tad i dolazi krštenje u Duhu Svetom koji ognjem spali svo zlo u nama i skuplja ljubav donoseći sreću, radost i mir u nama, preko nas i od nas :DD

Malo riječi mog imenjaka Ivana Krstitelja:
Mt 3,11-12
"Ja vas, istina, krstim vodom na obraćenje, ali onaj koji za mnom dolazi jači je od mene. Ja nisam dostojan obuće mu nositi. On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.
U ruci mu vijača, pročistit će svoje gumno i skupiti žito u svoju žitnicu, a pljevu spaliti ognjem neugasivim."

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 11:16 

[quote="[url=https://www.katolicki.info/forum/viewtopic.php?p=41521#p41521]viz »
Zato za kraj izjava:
"Dopusti da te mirno privuče veća snaga onoga što uistinu ljubiš." :DD[/quote]

A što bi to trebalo značiti ? Osim floskule ? Bi li pojasnio ?

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 11:27 

[quote="[url=https://www.katolicki.info/forum/viewtopic.php?p=41523#p41523]viz » Ned ožu 15, 2020 08:36[/Kod pomanjkanja ljubavi imamo priliku, ako želimo, da promjenom usmjerenja naše svjesnosti tj. promjenom sebe - sve loše okrenemo, uz pomoć Spasitelja i Otkupitelja, na ljubav i mir; i to postom i molitvom Bogu Ocu našemu kad otpuštamo dugove/nepravdu/grijehe, a tad i dolazi krštenje u Duhu Svetom koji ognjem spali svo zlo u nama i skuplja ljubav donoseći sreću, radost i mir u nama, preko nas i od nas :DD

[/i][/quote]

Ovo ne funkcionira. Postim svaki petak, tj ne jedem ništa 24 sata...Ništa se ne okreće na dobro...ni ja ni muž ne možemo prestati misliti kako nas je njegov brat podlo prevario...one masline što ih iskopao i izvadio i stavio zid preko našeg...bit će taman da obezvrijedi taj maslinik jer ispod 1000 m 2 nije dozvoljena niti gradnja poljske kućice, a naš je bio taman tako, 1000 m 2. Iako volim taj teren zbog maslina i sadimo povrće tu, sad kad budu turistu tu hodali a septička jama zagađivala, odlučili smo prodati...najviše jer smo dekintirani, da pravo kažem...susjeda sa tužbama, mala plaća i još manja njegova penzija...Ali, ako ne bude moguće graditi kućicu sa bazenom, nitko to neće htjeti kupiti...i sada smo sve ogorčeniji...nikako prizvati mir, ljubav :? ...muž je ateist, a meni vjera baš nešto jako i ne pomaže...možda i nije to jaka vjera...ne možda, nego sigurno...da barem neki znak pokaže...

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 15:46 

Napisao sam post i molitva. Post je suzdržavanje od uobičajene nam prakse.
Nije samo jelo u pitanju.
Može biti post od npr. odgovaranja, pametovanja, mudrovanja, pravljenja se glavnim, od bahaćenja itd.
Post je priprema za obraćenje.
Ne mogu se promjeniti ako nisam odlučio najprije promjeniti svoju praksu, svoju naviku...
Ne jedenje je samo jedan dobar ispit/test koji nam pomaže pripremiti se za obraćenje.

Molitva je isto tako bez opraštanja slabo korisna. Nema promjene ako nismo odlučili želeći oprostiti.

Vidim stalno spominjanje drugih, vaganje, ocjenjivanje, novac, nasljedstvo...
Nije to dobro. Nema tu ljubavi i mira.

Treba krenuti od sebe...
Ja nastojim da se ne uspoređujem, da se ne važem, da ne tražim pravdu, jednakost...
Mi smo jedinstveni i nismo jednaki...
Čemu služe zvjezdice i točke iz priče o Drvencima?
Ne služe dobru... Ne služe ljubavi i miru.

Ja volim sebe i volim svoju obitelj, svoj zavičaj, svoj grad, svoje susjede, svoju rodbinu, svoj narod, susjedne narode, ... i
zahvaljujem u poniznosti Bogu za sve, za ovaj predivan očaravajući svijet koji je stvoren, satkan iz Ljubavi.

Ljubav nas veže i spaja - samo Ljubav :DD

A što bi to trebalo značiti ? Osim floskule ? Bi li pojasnio ?

Sa web-a pojašnjenje:
"U današnje vrijeme pojam "floskula" označava rečenicu bez sadržaja i stoga se često rabi pogrdno. "

Svatko neka tumači stih iz pjesme kako želi, a ja sam dao neke smjernice.
Pogrdne ocjene samo govore o onom zrcalnom pravilu. Ništa nije slučajno...

Mir sa tobom!

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 17:43 

Odricanje od hrane zove se post. Možda i nemrs možeš prevesti u nešto što nema veze s hranom?
Nisam tražila da mi objasniš što je floskula, nismo se razumjeli.
Sad zamisli situaciju da ti npr. ženin brat (ako ga nema, zamisli) uzme ženi (izvadi nekoliko najljepših voćaka koje je godinama održavala) komad njene zemlje. Kaže ako ne dozvoliš zapriječiti će ulaz u drugo polje jer prolazi preko njegovog (nažalost loša podjela pok. oca, jer to je zajednički ulaz). Ako pustiš, obeštetit će te. I budeš dobar, naivan i pustiš. Da ti onda kaže, nema ništa od obeštećenja a ulaz samo dok si živ.
Bi li ostao veseo sa ljubavlju prema cijelom svijetu, a naročito njemu ?
Gdje je granica ? Ako dođe pa te tresne, jer mu tako nadošlo, je li još uvijek cvjeta ljubav? Bi li odmah oprostio, ne uzvratio?
Ili ipak moraš iskusiti nešto takvo da bi znao odgovor?

Vrh

PostPostano: Pon ožu 16, 2020 19:14 

A ocito nije imao jakih problema osim sitnih ovih u zivotu,da je ista iskusio onako kako si ti iskusila,tako ocajno i ogavno djelo od ljudske ruke (mozga) sta vam je ucinjeno pitao bi se i drugacije,situacija je slicna i kod mene.
Isto ne znam die Bog tu kad ga trebas,nmg shvatiti smisao zivota,niti ono pitanje zasto dobri Bog dopusta patnje.Jeli ga opce ima? .Izmedjunebaizemlje kazes da ti je muz ateist kako je bilo zivjeti mislim ti vjernik (koliko toliko vidim po pisanju),on ne.?

Viz spominje ljubav kakva ljubav ako te tako netko pljusne,jednostavno ne mozes voljeti niti oprastati iskreno od srca mozes rec volim te i oprostit cu ti al se zapitaj dublje vidjet ces da nisi,i ne mozes to rijetki mogu,kako cu nekoga voljeti ko mene mrzi? :roll: :roll: :?: jednostavno ti neda mozak! mozak ti neda da ga ljubis i da siris ljubav vec si ogavan mrzovoljan bjesan i sa milion pitanja.
Nista ne shvacam.Koliko mi se cini da je zivot istinito besmislen i da se treba boriti za sebe svim mogucim sredstvima,pa cak i biti neljubazan i osorit,bezobrazan,jer drugacije neces uspjeti,ponavljam meni nitko ne daje 100%-tan odgovor ili dokaz da me nesto ceka iza smrti,prije da ce nas cekati neko tamnilo isto kao i prije rodjenja al' se pitam gdje je onda pravda.
Zasto bi nas Isus lagao,ili je nas netko prevario u evandjelju i pravi nas budalama,netko napisao ono umjesto Isusa,iako i to nema smisla,al' nema ni smisla ono,samo vjeruj ne boj se ili ako zaista nesto zaistes zatrazis to ti dadne Otac nebeski,ja sta sam god trazio u zadnje vrijeme dobio sam tisinu,imam osjecaj da ako je tu Bog kad ga pitamo za nesto kada smo tuzni i u suzama da se smije i uziva gledajuc kako se patimo ili samo pricas sam sa sobom i da zaista nema nista u svemiru odnosno na nebu odnosno Boga.
Trece solucije nema.

I nekako mi se cini da ovaj cijeli svijet nije satkan za ljubav,jedna zivotinja prozdire drugu,ljudi gaze jedni po drugima,bolesti svuda,virusi,zasto bi Bog nas stvorio zajedno sa virusima bakterijama,bolestima, i onda kaze kao pali ste u grijeh ne kuzim zasto je stvorio svijet sa ovim bolestima nisu bolesti dosle same od sebe ili kad je covijek pao u grijeh pa se stvorile bakterije i virusi tumori to prati covjeka od pocetka, to nije olakotna situacija vec otezavanje situacije ljudskim bicima.Saplice ti noge.

Vrh

PostPostano: Uto ožu 17, 2020 06:36 

Vidim da se preispituješ o meni i mom životu.
Ja to ne radim.
Nije to dobro...

Prihvati se takav kakav jesi jedinstven.
Shvati da si neprocjenjiv i neusporediv.

Sad zamisli situaciju da ti npr. ženin brat (ako ga nema, zamisli) uzme ženi (izvadi nekoliko najljepših voćaka koje je godinama održavala) komad njene zemlje. Kaže ako ne dozvoliš zapriječiti će ulaz u drugo polje jer prolazi preko njegovog (nažalost loša podjela pok. oca, jer to je zajednički ulaz). Ako pustiš, obeštetit će te. I budeš dobar, naivan i pustiš. Da ti onda kaže, nema ništa od obeštećenja a ulaz samo dok si živ.
Bi li ostao veseo sa ljubavlju prema cijelom svijetu, a naročito njemu ?
Gdje je granica ? Ako dođe pa te tresne, jer mu tako nadošlo, je li još uvijek cvjeta ljubav? Bi li odmah oprostio, ne uzvratio?
Ili ipak moraš iskusiti nešto takvo da bi znao odgovor?

Ne znam koliko puta trebam ponoviti jedno te isto, no dobro - nije mi teško...
Ništa nije slučajno. Sve se događa po pravilu zrcaljenja ili kako je to lijepo Isus rekao u
Mt 7,12:
"Sve, dakle, što želite da ljudi vama čine, činite i vi njima. To je, doista, Zakon i Proroci."

Ocjena pokojnika ne ide bez posljedica, kao i ocjena nekog drugog - sve se vraća... Tone se sve dublje, gubi se sve više ljubavi i mira.
Pozvani smo na obraćenje, na promjenu nas.
To ne može nitko umjesto mene napraviti jer imam slobodu odlučivanja danu iz ljubavi.

Ne pitaj što bi drugi napravio. Ja sam jedinstven i svatko od nas je jedinstven.
Ne trebam se uspoređivati što bi netko drugi ili kako je netko drugi.
Ja sam pozvan na obraćenje i umnažanje ljubavi.
Svatko za sebe to treba napraviti želi li se spasiti na svoj jedinstven način...
Veličina Božja i je u toj neiscrpnoj kompleksnosti, u toj veličanstvenosti, u toj jedinstvenosti.

Ostavimo jednakost i pravdu knezu ovoga svijeta koji nas navlači da se ne spasimo. On je izgubio...

Mislim da smo već dosta toga iskusili u ovom životu da znamo kako to funkcionira.
Pravdom i jednakošću se ništa dobroga nije dogodilo, osim da se spozna kako je to pogrešan put, pogrešno usmjerenje.
Mislim da ne treba još iskušavati, testirati...
Obratimo se sad. Spasimo se sad.

Vrh

PostPostano: Uto ožu 17, 2020 13:02 

Sve je to lijepo i stoji...no ne funkcionira u konkretnim primjerima. Kakvo zrcaljenje kad postoje ljudi koji žele iskoristiti što mogu, pa makar i protuzakonito, a ti zrcali? Pitala sam te konkretno, primjerom, što bi ti napravio...da možda savjetom pomogneš.
Da, ja nikako da se oporavim i nastojim ne misliti na to, ali ne mogu...nepravda me jako pogađa.
Da, kako si rekao, ne pitaj što bi drugi napravio...Jer ako nisi "lud"pa se ne plaše jer znaju da ih nećeš napasti ili dignuti u zrak, i ako znaju da nisi pri novcu, ostaje ti da toneš u žalosti i ogorčenosti...Tvoj problem.

Vrh

PostPostano: Uto ožu 17, 2020 13:32 

U kojem primjeru ne funkcionira?
Sve što si izjavila - sve funkcionira...
Kod mene funkcionira, kod drugih funkcionira.

Ja se obraćam, tj. odabrao sam obraćenje, promjenu usmjerenja - odabrao sam da se mijenjam.
Svatko odabire za sebe slobodnom voljom što će odlučiti...

Nisam nikad rekao da to možeš napraviti, ali možeš odlučiti - željeti.
Dakle imaš opciju da ne toneš...
Nemaš ispričnice da i dalje toneš, a da nisi znala da se možeš želeći promjeniti.

Vrh

PostPostano: Uto ožu 17, 2020 13:56 

Ne vidim baš neke druge kod kojih to funkcionira...Tvoji su postovi jedinstveni.
Vidim da ne možeš shvatiti moje stanje a Neispravan itekako može...u tuđu kožu ne može se ući a razumijeti može samo onaj tko je iskusio isto... :((

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 71 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata