Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet kol 23, 2019 07:40

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 1590 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 102, 103, 104, 105, 106
Autor Poruka
PostPostano: Uto tra 09, 2019 19:40 

Baš šteta :( ...znači,bio je svećenik?..Ovdje,na "mom"području?Ali,mislim da ga ne poznam,jer neznam da je neki svećenik meni poznat,umro u zadnje vrijeme...Hvala,što si mi rekla.

Oprosti što ti nisam prije odgovorila... da, bio je svećenik... ova korizma mi ide jednostavno prebrzo, postim od foruma zbog male opterećenosti poslom, ali trudim se bar 3-4 puta tjedno otići na misu i svaki dan pročitati 1 poglavlje iz Ivanovog evanđelja... Ostalo usput. Naprimjer, kad se osjećam zabrinuta zbog nekoga ili nečega ili čujem da se dogodila neka nesreća, netko nas je ostavio - pokušam odmah u misli unijeti kratku molitvu za tu osobu i zamoliti blagoslov i milosrđe... Isto tako, postim od gorčine kad god osjetim neku nepravdu - s time sam započela tek nedavno i izuzetna je stvar (prije sam mislila da mi nema pomoći, ali sada se već bolje osjećam)... Ima kušnji i ima napasti, ali pokušavam se držati umjerenosti i razboritosti... U nedjelju sam gledala fra Marina Karačića na tv i to me malo ohrabrilo (za njega prije nisam čula, osim po pjesmama)... I tako to... Kako ti?

Vrh

PostPostano: Sri tra 10, 2019 10:56 

[quote="[url=httpsOprosti što ti nisam prije odgovorila... da, bio je svećenik... ova korizma mi ide jednostavno prebrzo, postim od foruma zbog male opterećenosti poslom, ali trudim se bar 3-4 puta tjedno otići na misu i svaki dan pročitati 1 poglavlje iz Ivanovog evanđelja... Ostalo usput. Naprimjer, kad se osjećam zabrinuta zbog nekoga ili nečega ili čujem da se dogodila neka nesreća, netko nas je ostavio - pokušam odmah u misli unijeti kratku molitvu za tu osobu i zamoliti blagoslov i milosrđe... Isto tako, postim od gorčine kad god osjetim neku nepravdu - s time sam započela tek nedavno i izuzetna je stvar (prije sam mislila da mi nema pomoći, ali sada se već bolje osjećam)... Ima kušnji i ima napasti, ali pokušavam se držati umjerenosti i razboritosti... U nedjelju sam gledala fra Marina Karačića na tv i to me malo ohrabrilo (za njega prije nisam čula, osim po pjesmama)... I tako to... Kako ti?[/quote]

QUOTE:::______________________________________________________________________________
baš jučer i danas nikako,neka tjeskoba uvukla se u mene...i gorčina,kad si je spomenula...i sumnja.
Takvo je vrijeme,valjda...

Vrh

PostPostano: Sri tra 10, 2019 21:21 

Citat:
baš jučer i danas nikako,neka tjeskoba uvukla se u mene...i gorčina,kad si je spomenula...i sumnja.
Takvo je vrijeme,valjda...

Ne dajte da dugo potraje... Rekao mi je jednom ispovjednik neka dođem pred Boga u bilo kakvom stanju se nalazim, u tuzi, ili u radosti, u tjeskobi ili velikoj sreći... Sve treba reći u molitvi i razgovarati s Bogom, i doći će smirenje. Meni pomaže kad kažem: Bože, osjećam patnju, ali ju sjedinjujem s Tvojom patnjom za obraćenje grješnika... ili za koju god drugu nakanu... Nekad mi je samo dovoljno doći pred križ i pogledati ranjenog Isusa, sjetiti se problema i tad reći: Isuse, vjerujem, pomozi mi...

Vrh

PostPostano: Čet tra 11, 2019 11:05 

Ne dajte da dugo potraje... Rekao mi je jednom ispovjednik neka dođem pred Boga u bilo kakvom stanju se nalazim, u tuzi, ili u radosti, u tjeskobi ili velikoj sreći... Sve treba reći u molitvi i razgovarati s Bogom, i doći će smirenje. Meni pomaže kad kažem: Bože, osjećam patnju, ali ju sjedinjujem s Tvojom patnjom za obraćenje grješnika... ili za koju god drugu nakanu... Nekad mi je samo dovoljno doći pred križ i pogledati ranjenog Isusa, sjetiti se problema i tad reći: Isuse, vjerujem, pomozi mi...

Valjda dođu takvi dani...sad sam bolje volje :))
Ma nije baš lako doći ovdje do svećenika.
Inače,pričam njemu o nekim mojim sumnjama...nekad sumnjam u sve...npr,bezgriješno začeće...i svašta još.Moj ispovjednik samo se osmjehne.
Muž,koji je ateist,kaže mi,da sam zagriženi vjernik.Kažem mu,onda me uopće ne poznaješ.
Evo,vidim,nisi upće spominjala ispovijed već osobnu molitvu.Tako sam dekoncentrirana.
Kažem ti "ti"iako me persiraš,na forumu je,mislim,tako uvriježeno,ali,ako misliš da nije o.k.,kaži. :wink:

Vrh

PostPostano: Čet tra 11, 2019 21:29 

Valjda dođu takvi dani...sad sam bolje volje :))
Ma nije baš lako doći ovdje do svećenika.
Inače,pričam njemu o nekim mojim sumnjama...nekad sumnjam u sve...npr,bezgriješno začeće...i svašta još.Moj ispovjednik samo se osmjehne.
Muž,koji je ateist,kaže mi,da sam zagriženi vjernik.Kažem mu,onda me uopće ne poznaješ.
Evo,vidim,nisi upće spominjala ispovijed već osobnu molitvu.Tako sam dekoncentrirana.
Kažem ti "ti"iako me persiraš,na forumu je,mislim,tako uvriježeno,ali,ako misliš da nije o.k.,kaži. :wink:

Nema problema, može prema meni "ti", na forumu smo, a i ja sam mlađa od Vas :DD
Dakle, ja Vas pitam, ako se ne ljutite...

Neke dogme su istina teže shvatljive, ali unutar kompletne vjere sve ima svoj smisao, pa tako i bezgrješno začeće. Ono nije odvojeno od vjere u utjelovljenje Sina Božjega i od vjere da je Bog zaista svemoguć i da je sve mogao napraviti kako je stvarno htio. Tako sam si nekako ja protumačila, iako znam da naša vjera sa svima tim anđelima, svecima, Marijom i dogmama zvuči današnjem čovjeku zaista čudno: ili bajkovito ili gotovo nemoguće... A sve zapravo ima svoj smisao - i ne bi valjalo da je drugačije.

Nisam teolog, ali sam nakon vjerničkog "zaljubljivanja", počela čitati neke stvari, i ne samo srcem nego i razumom shvaćati - da bih mogla iznutra zaista prihvatiti. Ne volim ni ja svećenike koji banaliziraju i koji se ponašaju kao da se vjera u današnjem vremenu "podrazumijeva" sama po sebi, ili da se možemo voditi onime - tako su vjerovali naši stari, pa moramo i mi. Ja volim više propitkivati, istraživati i naći rješenje.

Vrh

PostPostano: Pet tra 12, 2019 12:00 

Nema problema, može prema meni "ti", na forumu smo, a i ja sam mlađa od Vas :DD
Dakle, ja Vas pitam, ako se ne ljutite...

Neke dogme su istina teže shvatljive, ali unutar kompletne vjere sve ima svoj smisao, pa tako i bezgrješno začeće. Ono nije odvojeno od vjere u utjelovljenje Sina Božjega i od vjere da je Bog zaista svemoguć i da je sve mogao napraviti kako je stvarno htio. Tako sam si nekako ja protumačila, iako znam da naša vjera sa svima tim anđelima, svecima, Marijom i dogmama zvuči današnjem čovjeku zaista čudno: ili bajkovito ili gotovo nemoguće... A sve zapravo ima svoj smisao - i ne bi valjalo da je drugačije.

Nisam teolog, ali sam nakon vjerničkog "zaljubljivanja", počela čitati neke stvari, i ne samo srcem nego i razumom shvaćati - da bih mogla iznutra zaista prihvatiti. Ne volim ni ja svećenike koji banaliziraju i koji se ponašaju kao da se vjera u današnjem vremenu "podrazumijeva" sama po sebi, ili da se možemo voditi onime - tako su vjerovali naši stari, pa moramo i mi. Ja volim više propitkivati, istraživati i naći rješenje.

I ja isto!
Inače,ne moraš mi persirati.
Ako sam i starija po godinama,ne osjećam se tako :wink:

Vrh

PostPostano: Pet tra 12, 2019 13:33 

I meni je danas moj isto to rekao,kao i da kad sve kažem Bogu,da je to kao da se gledam u ogledalo...

Vrh

PostPostano: Ned tra 28, 2019 23:26 

Da ovo moram napisati u Medjugorju nisam upoznat sa temom al' nesto cudno ili nekakva slucajnost mi se danas desila na nedjeljni dan.
Zadnjih mjeseci imam nekih trzavica u vjeri,citao sam dosta od ateista,i gledao one debate,pa sam onda citao C.S Lewisa,Papu Ivana Pavla 2,i nesto od Pape Franje,Lewisa moram pohvaliti za par misli stvarno su dubokoumne i pogadjaju do srzi.
I da tako nekakve trzavice,sumnjicavost,kasnije neki problemi ugl.problemi zadnjih par godina ne znam da li se mogu nazvati vjernikom od razdoblja 2010-2017/2018,isao sam u crkvu i redovno se ispovjedao al' sam bio vjerski zakrzljao do srzi,nista o vjeri nisam znao niti me interesiralo,znao sam za Isusa,Bozic Uskrs,a cuda i Medjugorje sam samo cuo al nisam shvacao jako ozbiljno bitno i bilo mi je sasvim svejedno bila je faza i psovanja,pocelo je sa spominjanjem Boga uzalud,kasnije debelo psovanje svaki dan svaka druga (nije nesto za pohvalit se a i zvuci seljacki i ruzno) koliko sam puta samo rekao daj Boze da mi ovo uspije pretajem psovat i molit cu svaku vecer,uspije mi ja zaboravim na Boga i na molitvu i nastavim psovati.
Elem vise ne psujem,al sam i dalje jako los covjek,tek nekih mozda godinu dana da sam poceo aktivno traziti vjeru i moliti al' sve nekako klimavo,onda molim pa ne znam da li ispravno molim,nekad sumnja molim tako i toliko da li me Bog opce slusa,imam dosta problema,vidio sam dosta toga,propatio,patim i dalje,toliko nepravde,patnje,boli,jada,ali i dalje molim,al opet neka doza sumnje,onda molim pa kad zavrsim sa molitvom, se pitam zasto neki ljudi koji su jako losi i nikada ne mole ne znaju sta je vjera,ili cak ih nije briga za vjeru ili su ateisti i bolje im je u zivotu nego onima sta mole i sta se trude,ili recimo ja sam poceo moliti,nesto sam se popravio poceo uciti o svojoj vjeri,molim i pokusavam biti dobar al' mi nista ne uspjeva sve gore i gore + veca doza sumnje u vjeru.
Cuje li me Bog,zasto suti,tako sjedim sinoc i razmisljam,toliko patnje boli,gdje je Bog,onda zamislim da cu vjerovatno i ja postati nekom vrstom nevjernika,jer ocito ne uspjeva molitva,sjedim razmisljam listam po telefonu,ne znam ni sam sta listam,onda pomisao sta ako je to sve neka zabluda,onda mislim o Jesus oprosti ne znam zasto sam to opce zamislio,onda opet gledam patnju i bol,i svoju i tudju i tisinu.
Pokusavas biti dobar nista se ne mice,samo tisina,listam po telefonu i dalje i naletim na Medjugorje pa sam citao o vidjelicama porukama i tako sam se sjetio kada sam bio prvi put u Medjugorju kao dijete bilo je jako lijepo i lijepo za prisjetit se,kasnije citam poruke Gospe i onda kao da trazim neke dokaze za vjeru (nevjerni Toma),i tako citam poruke Gospine,gledam malo slike pa onda opet poruke,i onda sjednem i razmisljam,reko sutra necu u Crkvu,niti cu se vise moliti nema koristi,onda sam sebi govorim,ma nisam to ja nastavit cu moliti.
Jutros se budim,odlucan i nisam opce pomislio da necu ici u Crkvu plus sam sanjao naseg zupnika.
I tako u crkvi opet razmisljam i vrtim po glavi sve te sumnje i ostalo,dodje evandjelje o Isusu i ucenicima,i nevjerom Tomi :DD
Cijela zupnikova propovjed je bila o nevjerom Tomi i krscanima koju nemaju jaku i cvrstu vjeru,ugl cijela propovjed kao da je samo meni propovjedana kao da mi je netko citao misli prethodnu vecer i sastavio propovjed bas za mene,ugl o sumnjama sv.Tome,kao i sumnjama i klimavim vjerama mnogih krscana,od sumnje u Isusovo uskrscnuce do sumnje cuda i ostaloga.
E sad jeli zbog Medjugorja i sinocne molitve,dali sam slucajno otisao u crkvu i to cuo ili nisam.
Ne znam zbilja.
Et nesto od mene. Sumnjevca.

Vrh

PostPostano: Uto tra 30, 2019 12:37 

Da ovo moram napisati u Medjugorju nisam upoznat sa temom al' nesto cudno ili nekakva slucajnost mi se danas desila na nedjeljni dan.
Zadnjih mjeseci imam nekih trzavica u vjeri,citao sam dosta od ateista,i gledao one debate,pa sam onda citao C.S Lewisa,Papu Ivana Pavla 2,i nesto od Pape Franje,Lewisa moram pohvaliti za par misli stvarno su dubokoumne i pogadjaju do srzi.
I da tako nekakve trzavice,sumnjicavost,kasnije neki problemi ugl.problemi zadnjih par godina ne znam da li se mogu nazvati vjernikom od razdoblja 2010-2017/2018,isao sam u crkvu i redovno se ispovjedao al' sam bio vjerski zakrzljao do srzi,nista o vjeri nisam znao niti me interesiralo,znao sam za Isusa,Bozic Uskrs,a cuda i Medjugorje sam samo cuo al nisam shvacao jako ozbiljno bitno i bilo mi je sasvim svejedno bila je faza i psovanja,pocelo je sa spominjanjem Boga uzalud,kasnije debelo psovanje svaki dan svaka druga (nije nesto za pohvalit se a i zvuci seljacki i ruzno) koliko sam puta samo rekao daj Boze da mi ovo uspije pretajem psovat i molit cu svaku vecer,uspije mi ja zaboravim na Boga i na molitvu i nastavim psovati.
Elem vise ne psujem,al sam i dalje jako los covjek,tek nekih mozda godinu dana da sam poceo aktivno traziti vjeru i moliti al' sve nekako klimavo,onda molim pa ne znam da li ispravno molim,nekad sumnja molim tako i toliko da li me Bog opce slusa,imam dosta problema,vidio sam dosta toga,propatio,patim i dalje,toliko nepravde,patnje,boli,jada,ali i dalje molim,al opet neka doza sumnje,onda molim pa kad zavrsim sa molitvom, se pitam zasto neki ljudi koji su jako losi i nikada ne mole ne znaju sta je vjera,ili cak ih nije briga za vjeru ili su ateisti i bolje im je u zivotu nego onima sta mole i sta se trude,ili recimo ja sam poceo moliti,nesto sam se popravio poceo uciti o svojoj vjeri,molim i pokusavam biti dobar al' mi nista ne uspjeva sve gore i gore + veca doza sumnje u vjeru.
Cuje li me Bog,zasto suti,tako sjedim sinoc i razmisljam,toliko patnje boli,gdje je Bog,onda zamislim da cu vjerovatno i ja postati nekom vrstom nevjernika,jer ocito ne uspjeva molitva,sjedim razmisljam listam po telefonu,ne znam ni sam sta listam,onda pomisao sta ako je to sve neka zabluda,onda mislim o Jesus oprosti ne znam zasto sam to opce zamislio,onda opet gledam patnju i bol,i svoju i tudju i tisinu.
Pokusavas biti dobar nista se ne mice,samo tisina,listam po telefonu i dalje i naletim na Medjugorje pa sam citao o vidjelicama porukama i tako sam se sjetio kada sam bio prvi put u Medjugorju kao dijete bilo je jako lijepo i lijepo za prisjetit se,kasnije citam poruke Gospe i onda kao da trazim neke dokaze za vjeru (nevjerni Toma),i tako citam poruke Gospine,gledam malo slike pa onda opet poruke,i onda sjednem i razmisljam,reko sutra necu u Crkvu,niti cu se vise moliti nema koristi,onda sam sebi govorim,ma nisam to ja nastavit cu moliti.
Jutros se budim,odlucan i nisam opce pomislio da necu ici u Crkvu plus sam sanjao naseg zupnika.
I tako u crkvi opet razmisljam i vrtim po glavi sve te sumnje i ostalo,dodje evandjelje o Isusu i ucenicima,i nevjerom Tomi :DD
Cijela zupnikova propovjed je bila o nevjerom Tomi i krscanima koju nemaju jaku i cvrstu vjeru,ugl cijela propovjed kao da je samo meni propovjedana kao da mi je netko citao misli prethodnu vecer i sastavio propovjed bas za mene,ugl o sumnjama sv.Tome,kao i sumnjama i klimavim vjerama mnogih krscana,od sumnje u Isusovo uskrscnuce do sumnje cuda i ostaloga.
E sad jeli zbog Medjugorja i sinocne molitve,dali sam slucajno otisao u crkvu i to cuo ili nisam.
Ne znam zbilja.
Et nesto od mene. Sumnjevca.

Pa tada se čita to evanđelje,inače,zove se i Tomina nedjelja...kao i Božanskog milosrđa,kad se dogodilo moje malo čudo.Mislim da je to jedan poseban dan.
Inače,gledah neki dan nekog svećenika na tv,kaže,tko ne sumnja,taj ne vjeruje...mislim da su rijetki,poput moje pok.none,koja je vjerovala baš onako,iz duše.Sumnjam da je ikad sumnjala,pored svih tragedija koje su je u životu pogodile...

Vrh

PostPostano: Uto tra 30, 2019 17:59 

Jeli mozes reci o kakvom se cudu radi :) ako ne nema veze.
Sorry ako sam Te ikako uvrijedio ovim putem.

Vrh

PostPostano: Sri svi 08, 2019 16:01 

Jeli mozes reci o kakvom se cudu radi :) ako ne nema veze.
Sorry ako sam Te ikako uvrijedio ovim putem.

Ma kako,zašto uvrijedio? :??
A čudo...bio je to neki moj put vjere,koji je počeo knjižicom Božanskog(najnovije,Božjeg)milosrđa...pa se i prekinuo...pa nastavio i konačno ostvario(jaka riječ,nikad se ostvari do kraja)baš na taj dan.
Duža je priča,ne da mi se sada sve to ponovo pisati,bila sam opisala pod"svjedočanstva forumaša"ali na drugom forumu.Pa kad pročitam,nije dojmljivo kao što je meni bilo,riječi ne mogu prenijeti iskustvo....

Vrh

PostPostano: Pon srp 15, 2019 20:40 

Ovo je pravo svetište Kraljice mira u Hercegovini, priznato od Crkve:
https://hrasno.info/
https://hr.wikipedia.org/wiki/Sveti%C5% ... a_u_Hrasnu

Vrh

PostPostano: Uto srp 30, 2019 14:36 

Po prvi puta otkad pratim portal Slobodna Dalmacija piše kontra Međugorja

https://www.slobodnadalmacija.hr/dalmac ... rskom-cudu

Dosad su kao i većina svjetovnih medija hvalili ovo samo-prozvano svetište, pogotovo zato što u rubrici "Misija" imaju velike zagovornike M., kao i oglase za apartmane. To ništa nije bilo čudno, ali je jako čudno što su biskupa Perića ostavili gotovo svi hrvatski biskupi, te se godinama iz najvećih molitvenih zajednica šalju mladi na hodočašća, koja sve do sada i nisu bila dozvoljena. A sad kad je papa Franjo dao kao "zeleno svjetlo", pad će biti puno teži.

Zato ponavljam, ako netko još do sada nije shvatio: it's all about the money...

U prvim knjigama koje su se pojavile o Međugorju ranih '80-tih godina vidioci jasno govore (transkript je njihovih razgovora) da im je Gospa svima preporučila redovnički ili svećenički stalež. Jedan do drugoga, svi to izričito tvrde. Nijedan nije otišao.

U istim knjigama svi, jedan do drugoga, izričito tvrde da im je Gospa posebno zabranila primati ikakav novac od hodočasnika. Jesu li bili dosljedni svojim riječima? Danas, tko god je bar jednom bio tamo, lako vidi da cijelo selo (grad!) živi od "ukazanja", a sve oko M. hrvatska sela pusta i sirotinja do sirotinje...

Zagrebačka Palma koja bi trebala biti uzor svim hrvatskim molitvenim zajednicama i ugledati se na bl. Ivana Merza - znači: depolitizacija, stajanje čvrsto uz kršćanski nauk, stajanje čvrsto uz biskupe - ne dopuštati utjecaje izvana i manipulacije, ne trčanje za čudesima, za ovim-onim ukazanjima i porukama, malo dublje istraživati sve te stvari koje svijet nudi... nadam se da još ima oporavka. Ali je i ta nada sve manja...

Vrh

PostPostano: Uto srp 30, 2019 16:50 

Mi sa Brača smo davnih dana,kao omladina,išli u Međugorje u organizaciji svećenika naših župa.Bili smo smješteni po porodicama Međugorja.Od tada sam više puta bila tamo,svakome bih preporučila,nešto :)) :D :DD :lol: :) ...prelijepo!
Moja je prijateljica,koja je baš sva u vjeri,održala kontakt sa svima njima,bili su i prije bogati(relativan pojam)jer su radili u Njemačkoj.No,sad već njihov unuk ima hotel sa 100 soba.Ona ne vidi u tome ništa loše,kaže,hodočasnici moraju negdje i spavati...
E,pa sad,tko sam ja da im sudim...ni u Lurdu,ni Fatimi nije drugačije.Tada sam upoznala fra Petra Ljubičića,godinama smo dolazili,svaki put bi me poznao...sad nisam bila dugo,vjerovatno se ne bismo prepoznali.Ispovijedila se kod fra Joze Zovka.Definitivno se tamo Gospa ukazala,sad,koliko se to poslije izvitoperilo,opet,nije na meni da znam...ta djeca,tada,to su doživjela,ni milicija ni ostali nisu ih uspjeli zastrašiti.
I tamo je posebno,odiše blagoslovom...bilo bi ljepše bez komercijalizacije i kiča,ali,eto...

Vrh

PostPostano: Uto kol 06, 2019 16:10 

Međugorje je već priznato od mnogih vjernika. No pitanje je - je li sensus fidei nepogrešiv jer učili su nas da Crkvu ipak ne vodi osjećaj vjernika nego Duh Sveti, i to po biskupima i papi.
Kao što postoje vjernici koji po svojem unutarnjem osjećaju vjeruju u tu objavu, tako postoje i oni koji ne vjeruju. Dakle, taj osjećaj vjernika nije jedinstven.

A nije kršćanski niti likovati. Ako vjerujemo u Svetu Crkvu Katolički moramo vjerovati i u njen pravorijek. U međuvremenu se moramo poštivati i paziti na to da sebe same ne proglasimo bogovima s istinom u džepu.

Sigurna sam da Gospa ne želi da se zbog nje napadaju biskupi, papa, niti vjernici među sobom. A svatko od nas treba biti otvoren svim mogućnostima. Ne znam sto se sve dogadja oko Medjugorja ili u Medjugorju, ali taj osjećaj kad tamo dođeš - vrijedi svakog putovanja.

https://www.facebook.com/MateoIvankovic ... 697125035/

Ovo je moj post od lani, skoro bih ga opet istog napisala, ali ovog bih puta dodala ovaj video. https://vimeo.com/352062915
I svakog puta žalim što nisam se potrudila otići. Možda dogodine, dok sam još mlada.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 1590 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 102, 103, 104, 105, 106

Vrijeme na UTC + 01:00 sata