Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri stu 20, 2019 10:03

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 1593 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 107  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon pro 14, 2009 23:20 

adrijana je napisao/la:

, samo mjesto kao mjesto molitve i povezanosti s Bogom je potpuni pogodak...

Ja sam bio i doživio pun promašaj i ne samo ja nego jedan kolega svećenik iz Austrije i to davne 1985 .. onda smo otišli u Vepric - te godine ga je jugo vojska bila razorila ostao je samo oltar i spilja.. i tu smo se dugo zadržali u molitvi u tišini... I kolega mi reče (Bog mu dao pokoj) Ovdje osjecam Boga...
A kakav tek osjecaj imas moliti u starohrvatskoj Crkvici iz VI stoljeća u koju se ulazi kroz sarkofag i u duhu slušati stare benediktince i njihopve korale. dozivljavati glasove cijele hrvatske povijesti, potoke znoja i krvi, težaka i ratnika, mučenih nevino bačenih u bračke jame...gledati suze majki kroz povijest .. u jednoj maloj kapeli na vrhu jednog bračkog brda ..koji doživljaj Boga...

Vrh

PostPostano: Sri pro 16, 2009 10:06 

purple je napisao/la:
Mislim da je Medjugorje vrlo teska tema.

I ova knjiga mi je dosta otvorila oci:

http://www.cbismo.com/files/file/ogledalo_pravde.pdf

Imam jedan ispravak netočnog navoda iz ovog dokumenta. Suze iz Kipa uskrsnuća nisu prestale teći u srpnju 2001. godine. I nije sve samo novinarska senzacija.
Suze sam vidjela na sva četiri svoja hodočašća u razdoblju od proljeća 2005. do proljeća 2009. Nemoj me pitati da objasnim, jer ne mogu.

Vrh

PostPostano: Sri pro 16, 2009 10:26 

Citat:
A meni su još žalosniji lažni moralisti koji onda nad takvom situacijom kukaju, da bi se ne znam kome dodvorili i svoje vlastito smeće prikrili. Čak mi se i gade.

Dragi prijatelju, pa zašto pišeš takve stvari koje me toliko nasmijavaju, molim te radi tebe, da izbaciš frustracije iz svojih napisa, jer se sramotiš.

Vrh

PostPostano: Čet pro 17, 2009 19:25 

Ruta, knjiga je vrlo jasna i smatram ju vjerodostojnom. Zao mi je ali tvoje osobno iskustvo, kako ga ti vidis, po mom misljenju ne mijenja nista. Cinjenice su cinjenice.

Vrh

PostPostano: Ned sij 03, 2010 22:31 

Sramota od jednog kardinala pa i neka je Bečki nadbiskup da je bio na teren jedne biskupije i još javno nastupao evo izjave biskupa Perića: http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=118515

Vrh

PostPostano: Ned sij 03, 2010 22:33 

Onaj tko dolazi u Medjugoje "nabrijan" da će vidjeti neka čuda i ukazanja, lako će ostati razočaran.
Onaj drugi koji isto ide "nabrijan" da utvrdi dokaze da se ondje vjera profanira i zgrču pusti milijuni, od zasljepljenosti tom idejom, neće stići primiti ništa sveto. I njemu je badava ići.
Tamo treba otići čista srca, otvoren za Gospodnju milost, a na okoliš i popratne stvari treba gledati onoliko koliko hodočasniku treba za lakši boravak u svetištu. na to kritičari lako zaboravljaju.
Opako oko će dokaze za trgovanje vjerom naći svugdje gdje zalaze hodočasnici pa i u najveći i nedvojbenim svetištima. To nikako nije dokaz da to neko svetište nije močno ni Boguugodno.Od svega ljudi načiniše ruglo, pa i od najboljih Božjih nakana. Nećemo zato Božje djelo ocjenjivati loše što ga ljudi ogadiše!
U Međugorje dođite bilo kada, bilo kojega dana u godini i imate sve. Imate i sveti vjernički program za duhovnu okrjepu, ali i sve popratno što hodočasniku treba za ljudske potrebe. Uistinu sve. Ponavljam: bilo kojega dana u godini!
Treba li spomenuti klanjanje? Pa to je postalo svjetski "brand"!

A znao sam dolaziti i u druga naša Marijanska svetišta. Običnim danom zna biti da mi Bog oprosti, otužno. Jednog proljetnog dana preko tjedna, prošle godine navratili nas četvorica poslije nekog sastanka na većernju svetu misu kad tamo ukupno 11 vjernika. Skupa sa nama. Sveta misa od kojih dvadesetak minuta, propovjedi ni slova... Što bi rekli u onoj seriji, u odnosu na Međugorje - "razlika d-rastična!"
Gledam i pratim kako se Međugorje razvija kao mjesto i kao svetište. Gledam pa mi je drago. Vidim da oci franjevci tako zavidno mudro gospodare crkvenim prihodom da mogu poslužiti kao uzor mnogima u crkvenom svijetu. Uređuje se dom Gospodnji i svi ostali prateći sadržaji. Prati se i tehnologija, a sa simultanim prijevodima za strane hodočasnike putem radio-prijemnika su mnoge iznenadili. No, to je sada već standard. Uredili su fantastično okoliš gdje se vjernik besplatno može odmoriti tijekom lijepih dana. Moguće je da se vjernici i nahrane besplatno. Ima izuzetan sanitarni čvor po higijeni i tehnici kao da je iz onoga superluksuznog hotela u Dubaiju. I to je badava. Primaju samo dobrovoljn i prilog, ako tko želi ostaviti. Ako ne, opet dobro.
Opća organizacija je uzorna, zna se kada su ispovjedi, zna se koji ispovjednik govori koje jezike... Dakle, ocima franjevcima treba dati neku crkvenu "Nobelovu nagradu" za promicanje Slave Gospodnje. Možda da se nazove AMDG?
Dakle, ako zlo oko ostavimo negdje "na Tromeđi", ako ne i prije (to je ono križanje na ulazu u Međugorje) i ako istinski želimo Božji dah na sebi, onda se nakon sakramenta pomirenja (kod legende - fra Viktora) slobodno prepustimo vjerskom programu. Samo tako možemo osjetiti Božju milost i upliv Duha Svetoga na sebi. Dakako da moramo biti ponizni jer Gospodin s lakoćom primjeti da nismo dušu dovoljno provjetrili od ljudskoga da bi primili Božje!
Neki se nisu tako postavili pa onda odjednom neargumentirano donesu sud i kažu da su doživjeli pun promašaj. Možda je i Gospodin isto utvrdio "promašaj" u tom istom slučaju? Vidjet ćemo jednom...
Posebno su blaženi svećenici koji ondje mogu otići i privatno pa pokušati pomoći pri sakramentu pokore. Mora da imaju predivna iskustva koja bi ih samo učvsrtila u vjeri. Tu nema sumnje. No, mnogi to odbijaju, valjda se boje da ih Gospodin razuvjeri?

A svaditi se oko toga jesu li ukazanja istinita ili nisu, nema smisla. Ja ću se svakako potpuno podvrgnuti konačnoj ocjeni Svete Crkve Katoličke bez obzira kakva bila. Mislim da neće još dosta dugo pravorjek biti donešen, a vrlo vjerovatno ni za naših života. Zato je blenatvo da se i ovdje neki upinju i umore od nabacivanja blatom na fenomen Mađugorja. Nemojte to činiti! Nije lijepo ni vjernički.
Odite radije ondje i uživajte u takvim divnim vjerničkim slobodama kakvih nema nigdje drugdje. Tamo možete obući majicu sa najvjerničkijim natpisom i porukom zbog kakve bi vas drugdje gledali barem kao pacijenta. Možete hodati ulicom i držati krunicu u ruci, možete kleknuti, moliti se na mnogo izuzetno uređenih mjesta i sve to 24 sata na dan. Toga uistinu nema nigdje. Nekako bi pravi vjernik volio da takvo ozračje bude i u drugim mjestima. Ali nije, čak ni u službenim svetištima. Dakle, da je vjernik na ulici sa svojim obilježjem dobrodošao. I to ne samo na dan proštenja već 365 dana u godini 24 sata na dan! Čast svima, ali to nigdje nisam vidio. Sveta misa navećer običnog dana u tjednu, a slavi ju npr. 63 svećenika (što sam doživio). Gdje toga još ima, recite molim vas? I svi oni i njihovi vjernici su ludi? E pa nisu!
Ja sam iskusio duh svetosti koji ondje vlada i čvrsto vjerujem da ukazanja jesu istinita. Imao sam predivnih trenutaka dubokog prosvjetljenja apsolutno onda kad uopće nisam očekivao. Meni drugih dokaza ne treba. Toliko ljudi koje osobno poznajem koji su se iz temelja promijenili, mnogi koji su postali pravi istinski vjernici dodirnuti od Duha, pa to je zapanjujuće. A od njih su mnogi išli sa skepsom. Da, ondje definitvno ima nešto sveto i mudro je svakom vjerniku to koristiti što više jer je našim ljudima nadohvat ruke.
Samo dođite otvorena srca za Božji dodir. Naše je da mu očistimo i otvorimo svoje srce, ali znajmo - ne izabrasmo mi Njega nego On nas. Iskrena molitva sa toga mjesta izgleda da lakše dolazi na pravo mjesto :) !

Vrh

PostPostano: Ned sij 03, 2010 22:57 

nitko nema ništa protgiv molitava, protiv misa.. protiv obraćenja.. No sve to povezivati sa lažnim ukazanjima i kao dokaz u istinitost ukazanja.. to je glupost.
Daba ja znam čovjeka koji je sukrivac ubojstva jednog svećenika i taj čovjek mene uvjerava da je on vidio kako se križ okreće,, gluposti da je za plakati.. a naveo sam link kojega treba pozorno pročitati... I nemojmo brkati kruške i jabuke ukazanja ne postoje.. sve je laž i prevara (čak se Gospa ukazuje u unaprijed određeno vrijeme!).. To što tamo ljudi pod psihozom mnoštva doživljavaju je druga stvar ... treća stvar su ispovijedi ... Vidiš ja sam u ovo predbožićno vrijeme ispovijedao satima po raznim župama Brača..a k meni su dolazili na ispovijed ljudi iz susjedne župe.. pa neću to valjda sada pripisaivati nekom posebnom čudu.. Ne mogu shvatiti kako to franjevci izbacuju iz reda one koji su igrali glavnu ulogu prije više dvadeset godina... I kakao to da sve konce vuče jedno poduzeće iz Italije hahaha

Daba ma nisi nikada i nigdje drugdje doživio nešto slično samo se o tome ne propagira. milosti Božjoj ne treba propaganda.,.
a ako misliš da lažem pronađi knjigui od dominikanca R .Kupareo (bio u zatvoru zbog nje) pa je pročitaj zove se "Baraban" možda ćeš tada drukčije govoriti...

Vrh

PostPostano: Ned sij 03, 2010 23:11 

sneni je napisao/la:
Sramota od jednog kardinala pa i neka je Bečki nadbiskup ...

Eto, kako sudimo, kako smo "laki na okidaču" osude!

Pročitao sam što piše na linku. Ništa nova u stilu i sadržaju. Opet miješa jabuke i cigle (ne kruške!) spominjući odmetnute franjevce i Međugorje. To se ne odvija ondje i nema nikakve veza sa životom župe u Međugorju. No, dobro dođe da se vješto iskoristi i napadne na Međugorje iz svih oružja.
Mi svi znamo da kardinal ima pravo otići privatno i tako je i došao. Da je došao bilo koji crkveni velikodostojnik toga nivoa opet ne bi mogao proći nezapaženo. Pa i ja kad ondje dođem, a običan sam čovjek, već me mnogi poznaju i pozdravljaju, a vi se čudite što poznaju i pozdravljaju bečkog kardinala?
Čudi se biskup što je kardinal držao govor? Pa u čemu je problem da se obrati okupljenim vjernicima? Je li moguće govorio nešto što nije pravovjerno?
Vidim, latili se u tekstu matematike da dokazuju da je kao broj ukazanja matematički preveklik da bi bio istinit. Ta tko smo mi da Gospodinu matematički ograničavamo njegovo djelovanje? O silne li preuzetnosti! Ma od bilo koga da jeste.
A usporedba ispovjedi? Da, kakvi su redovi u drugim crkvama pred Uskrs ili Božić, takvi su u Međugorju SVAKI DAN! Inaće usporedba nije dobra.
Jednostavno, radi se o povrjeđenoj sujeti, to je bar jasno.Samo žalim zbog toga.
Malo skrušenosti i poniznosti nikomu neće škoditi, a posebno katoliku.
Bez obzira na crkveni rang.
A možda malo volje i želje za približavanjem...

Vrh

PostPostano: Ned sij 03, 2010 23:44 

Istini za volju nije ponašanje Bečkog nadbiskupa u duhu bratske solidarnosti koja inače vlada među biskupima, jer se oni redovito jave lokalnom biskupu (koji je ujedno kanonski najmjerodavniji za događanja u svojoj biskupiji) i kad dolaze privatno, to je naprosto gesta pristojnosti i dobrog kršćanskog odgoja.
Ali i ono što je on izjavio nije nikakvo crkveno priznanje tih događaja već su novinari nastojali "nevješto" čitati između redaka. Vlasnicima novina odgovara malo bure oko Međugorja jer to podigne tiražu kada se predsjedinički kandidati dosadno i nemušto međusobno vrijeđaju.

Isto tako je važno imati u vidu neke činjenica o Bečkom kardinalu Christoph Schönborn, koji je stvarno kontraverzna osoba jer čas koketira s konzervativcima i slavi latinsku misu ali i dopušta blagoslov homoseksualnih parova u bečkoj katedrali http://cathcon.blogspot.com/2007/02/car ... e-day.html te dodjeljuje odličje političarki koja se zalaže za abortus http://www.lifesitenews.com/ldn/2008/jul/08071101.html
Što reći osim hvala dragom Bogu da nisam u njegovoj nadbiskupiji odnosno moramo moliti za vjernike koji jesu.

Slika

Slika

Vrh

PostPostano: Pon sij 04, 2010 08:52 

Hvala, Barnaba na ovom odgovoru.
Novinari se uistinu potrude od buhe načiniti slona jer od toga žive. Hvala i na ovim činjenicama o bečkom kardinalu. Kod mene je odmah dobio "1" iz vladanja. Kurtoazno si to nazvao "kontroverzna" osoba, zar ne? Mislim da takve stvari ne smije činiti nikako. No, čudi me da nema odgovora iz Rima???
Isto tako, to nema veze sa posjetom Medjugorju. No, ne treba im reklama takva velikodostojnika. Unatoč rangu, ipak ga opterečuju takvi nemušti čini i sve što možda čini i dobro i u vjeri, ovakvim bedastoćama protivno crkvenom nauku i Svetom Pismu gubi na vrijednosti.

Možda se i on preobrati u Međugorju? Možda je zato ondje? Gospodnji putevi nisu naši putevi...

Vrh

PostPostano: Pon sij 04, 2010 11:11 

Barnaba, a kako to da vjeruješ tim napisima o Bečkom kardinalu a da nisi našao potvrdu sa barem još 3-4 neovisna izvora, te kako objašnjavaš činjenicu da se to sve pripisuje jednom kardinalu koji je ni manje ni više osobni prijatelj današnjeg Pape, koji je kako znamo prilično konzervativan, čak i konzervativniji od prošlog pape koji nije dozvoljavao blagoslove homoseksualaca, ređenje žena, abortus, korištenje prezervativa itd?

Jeli moguće da su i u ovom slučaju novinari imali svoje prste?

Vrh

PostPostano: Pon sij 04, 2010 12:14 

modus vivendi je napisao/la:
Barnaba, a kako to da vjeruješ tim napisima o Bečkom kardinalu a da nisi našao potvrdu sa barem još 3-4 neovisna izvora, ...

Zašto misliš da nisam? Svatko ima linkove pa može sam vidjeti izvore.
Za ovu temu je samo bitno kako kardinalove riječi nisu uopće službeno priznanje Međugorja a niti je on to konkretno rekao.

Vrh

PostPostano: Pon sij 04, 2010 15:22 

Potpuno nevažno za ovu temu jest kontroverznost određene osobe. Taj kardinal, kao što je već rečeno, nije svojim dolaskom potvrdio autentičnost Gospinih ukazanja. U Međugorju se dešavaju divne stvari i mislim da bi svatko od nas trebao otići tamo. Tko zna? Možda nam Gospodin tamo udjeli milost spoznaje prave istine o svim tim događanjima(a možda i ovdje za kompjuterom). Ne poričem, isto tako, niti stanovitu razinu komercijalizacije koja je tamo prisutna. No treba imati vjere. Bog sve upravlja na dobro.

Smatrati da je nemoguće da je tamo bilo ukazanja poprilično je suludo ako uzmemo u obzir Božju svemogućnost. No i treba zadržati određenu dozu skeptičnosti i ne zalutati u fanatizam. Sve u svemu treba biti otvoren.

U svakom slučaju mislim da je ovakva prepirka bespotrebna. Puno bismo više učinili za sve te kardinale, svećenike, franjevce, za ljude koji tamo odlaze pa i za nas same da smo za svaku poruku koju smo napisali na ovu temu izmolili jedan Očenaš.

BB

Vrh

PostPostano: Pon sij 04, 2010 19:29 

cunjozu je napisao/la:
Bog sve upravlja na dobro.BB

Ovo je moja misao vodilja kroz život.
Kad moliš, s Bogom si. Zato iz molitve ne može izići ništa loše.
Vidite li vi dragi ljudi koliko je zavodljiva zla u svijetu?
Zar bi ikome Bog sudio zato što moli u Crkvi svetog Jakova u Međugorju?

Vrh

PostPostano: Pon sij 04, 2010 22:14 

Ni meni nisu jasne ove rasprave i ne znam odgovoriti na pitanje za ili protiv.
Jednom je za Veliku Gospu bilo objavljeno čini mi se četrdesetak svetišta Majci Božjoj u cijeloj Hrvatskoj. Zar to nije znakovito za naš narod? Meni to govori da nas Bog ne pušta da propadnemo. Na nama je samo da se prepustimo Božjoj providnosti, otvorimo srca u molitvi u bilo kojem Marijanskom svetištu ili crkvi.
Baš zbog ovakvih rasprava dugo nisam htjela otići u Međugorje, čekajući da ga Crkvene vlasti priznaju. No ipak sam otišla, bez ikakvih predrasuda i mogu reći da nikakve negativnosti koje kritičari navode nisu utjecale na mene, nego da sam iskusila duh svetosti koji ondje vlada...i sve ono što opisuje Daba u svom opširnom postu stoji.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 1593 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 107  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata