Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet stu 28, 2014 15:22

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned lis 03, 2010 15:20 

Dio današnjeg evanđelja teško je shvatljiv suvremenom čovjeku, ali ipak govori o ispravnom odnosu prema Bogu. Netko bi se mogao potužiti kako nas Isus "ponižava" dajući nam za primjer sluge, a netko dobiti dojam kako je Bog okrutan i vrlo zahtjevan gospodar...

"Tko će to od vas reći sluzi svomu, oraču ili pastiru, koji se vrati s polja: `Dođi brzo i sjedni za stol?`
Neće li mu naprotiv reći: `Pripravi što ću večerati pa se pripaši i poslužuj mi dok jedem i pijem; potom ćeš ti jesti i piti?`
Zar duguje zahvalnost sluzi jer je izvršio što mu je naređeno?
Tako i vi: kad izvršite sve što vam je naređeno, recite: `Sluge smo beskorisne! Učinismo što smo bili dužni učiniti!`"
(Lk 17, 7-10)

Današnjim ljudima kao da više odgovara da Bog zahvaljuje čovjeku, a ne obrnuto. Zar ne glasi Gospina poruka: "Hvala vam što ste se odazvali mom pozivu"? I to se tako često ponavlja da se više ni ne dovodi u pitanje. Gospina zahvalnost je posve normalna i poželjna danas.

Ali Evanđelje glasi:
"Zar Gospodar duguje zahvalnost sluzi jer je izvršio što mu je naređeno?"

Vrh

PostPostano: Ned lis 03, 2010 16:20 

evo mog komentara na temu:
http://www.don-ivica.net/index.php?opti ... &Itemid=58

Vrh

PostPostano: Ned lis 03, 2010 19:33 

Na mene je ostavio dojam i onaj dio kad Gospodin kori učenike zbog manjka vjere ''Da imate vjere koliko je zrno gorušičino, rekli biste ovom dudu: 'Iščupaj se s korjenom i presadi se u more!' I on bi vas poslušao.'' (Lk 17, 6) Čini mi se da većina nas vjeruje kako je to naučna fantastika. Kakve smo mi sluge koje ne slušaju ono što nam je Gospodin rekao??

Vrh

PostPostano: Ned lis 03, 2010 20:53 

Barnaba je napisao/la:
Na mene je ostavio dojam i onaj dio kad Gospodin kori učenike zbog manjka vjere ''Da imate vjere koliko je zrno gorušičino, rekli biste ovom dudu: 'Iščupaj se s korjenom i presadi se u more!' I on bi vas poslušao.'' (Lk 17, 6) Čini mi se da većina nas vjeruje kako je to naučna fantastika. Kakve smo mi sluge koje ne slušaju ono što nam je Gospodin rekao??

Što kaže evanđelje o tome:
Apostoli zamole Gospodina: "Umnoži nam vjeru!" Gospodin im odvrati: "Da imate vjere koliko je zrno gorušičino, rekli biste ovom dudu: `Iščupaj se s korijenom i presadi se u more!` I on bi vas poslušao." (Lk 17,5-6)

U komentaru Novog zavjeta piše:
Apostoli traže da im dadne više vjere; vjere koja se očituje izvanrednim djelima, čudesima, a Učitelj ih upućuje na bit vjere. Dano im je dosta milosti u tom pogledu, potrebno je da s njom surađuju, pa će imati što traže.

Dakle, ne treba tražiti naučnu fantastiku, jer nam je sve već dano...

Vrh

PostPostano: Ned lis 03, 2010 21:52 

Mnogi nisu oduševljeni idejom da imaju šefa.

Vrh

PostPostano: Pon lis 04, 2010 12:27 

crusader je napisao/la:
Mnogi nisu oduševljeni idejom da imaju šefa.

Ali to je stvarnost koju nikakvo društveno uređenje ne može ukinuti. Čovjek je nad drugim čovjekom ponekad šef. A nad svima nama je Bog šef. I uzalud se boriti protiv toga kad je to tako.
Mnogi bi ljudi u svom poslu štošta učinili samo da udovolje šefu, da im ovaj ne da otkaz, a iza leđa ga ogovaraju i mrze.
Ali kad se shvati da je iznad svih nas samo jedan pravi Gospodar, onda je i lakše prihvatiti svog zemaljskog šefa, kome je nadređenost samo privremena uloga; i tada neće čovjek raditi marljivo samo zato da ga šef ne psuje, nego će raditi još i više jer tako Bog zapovijeda.

Vrh

PostPostano: Pon lis 04, 2010 21:18 

"svog zemaljskog šefa"
Zbilja si me nasmijala. Nekad su me ti "zemaljski šefovi" bacali u stresne situacije iz dana u dan, tako dugo dok nisam uzvratio istom mjerom.
Ostati hladnokrvan, pravi je lijek za spas živaca i prkos stresu. Zapravo, vjerujte mi, nema boljeg rješenja.
Ako ćeš jadikovati i klanjati se pred šefom da ne izgubiš posao, onda si doista kukavica od kršćana. Pokaži svoje "ja", tek se pred Bogom dostojno ponizi i pokori. Ostalo je sve jad i bijeda.

Vrh

PostPostano: Uto lis 05, 2010 09:04 

Ali ponekad se možemo pred Bogom poniziti i tako da prihvatimo poniženje od čovjeka... Jer inače što ćemo s onim: "A ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu! Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi."?

Vrh

PostPostano: Uto lis 05, 2010 11:17 

Lina je napisao/la:
Ali ponekad se možemo pred Bogom poniziti i tako da prihvatimo poniženje od čovjeka... Jer inače što ćemo s onim: "A ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu! Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi."?

Definitivno! Treba se oduprijeti onome što ti fizički i duhovno šteti, ali u mnogim slučajevima kada si napadnut od frustriranih pojedinaca treba uzvratiti mirno sa ljubavlju i strpljenjem. Ne agresivno braniti svoje "ja, čast, svijest, dostojanstvo".

Vrh

PostPostano: Uto lis 05, 2010 15:03 

Okrenite se za 180' stupnjeva!

Vrh

PostPostano: Uto lis 05, 2010 19:33 

Valjda ne za 180 ° od Evandjelja? :wink:

Vrh

PostPostano: Uto lis 05, 2010 20:03 

Lk 10,38-42:
Marta i Marija
38Dok su oni tako putovali, uđe on u jedno selo. Žena neka, imenom Marta, primi ga u kuću. 39Imala je sestru koja se zvala Marija. Ona sjede do nogu Gospodinovih i slušaše riječ njegovu. 40A Marta bijaše sva zauzeta posluživanjem pa pristupi i reče: "Gospodine, zar ne mariš što me sestra samu ostavila posluživati? Reci joj dakle da mi pomogne." 41Odgovori joj Gospodin: "Marta, Marta! Brineš se i uznemiruješ za mnogo, 42a jedno je potrebno. Marija je uistinu izabrala bolji dio, koji joj se neće oduzeti."

Ovdje nije sef u pitanju,ali isto tako ,dovodi nas u razmisljanje...Ko' sam ja iz ovog redka ,Marta ili Marija...
Svakako da bi odabrala da budem Marija,ali da li bi i Isus tako vidio...?
Ili bi bila -nekako zajedno i Marata i Marija..?

Vrh

PostPostano: Sri lis 06, 2010 14:54 

Lina je napisao/la:
Valjda ne za 180 ° od Evandjelja? :wink:

Nekad se zbog toga razapinjalo. Nije se do danas ništa promijenilo.

Može li jedan direktor imati plaću kao 60 radnika skupa? I još da se mu tada klanjam. Velikom direktoru od 200.000 kuna mjesečno,
ja bijednik od 2100 kn. Dovoljno mu je malo zaprijetiti i goriš na lomači!

Vrh

PostPostano: Pet lis 08, 2010 13:47 

Mislim da i za te šefove od 200 000 i ove male od 2000 vrijedi isto Evanđelje koje, usput budi rečeno, uopće ne potiče klanjanje čovjeku.

Vrh

PostPostano: Sub lis 09, 2010 19:03 

MEni to govoriš. Raspravljati je uzalud ovdje.direktori imaju pametnija posla nego čitati evanđelje.
Oni u svom budnom stanju 16 sati ne misle na ništa drugo nego na novac, i kako dati što manje radniku, da njima više ostane.
Dakle, pljačka.

Hej. Ne sviđa mi se baš ovaj ulomak iz evanđelja.
Ali Isusove riječi su bez premca...
Nek mi ovo netko objasni, jer sam si ja ovo protumačio ravno da ide meni, a direktor
ostaje i dalje uzvišen i bogat i sebi doprinosi mjesečnu plaću za 60 radnika :

Doista, onomu koji ima još će se dati, neka ima u izobilju, a od onoga koji nema oduzet će se i ono što ima.
A beskorisnoga slugu izbacite van u tamu. Ondje će biti plač i škrgut zubi.'"

Ej sad, nadrljali smo radnici i to pošteno smo nadrljali! Kriza će nas zahvatiti zato što smo lijeni,

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata