Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 14, 2018 13:06

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon ruj 01, 2008 08:35 

Zanimljiva propovjed koja dotiče dinamiku Božje stvaralačke ljubavi. Čitava se nalazi na: http://katolink.blog.hr/2008/08/index.html#dan29 a ja ovdje donosim samo dio.

Već pri površnom razmatranju svekolike čudesne ljepote i bogatstva svega stvorenoga, zaključujemo kako sve što nas okružuje i sve što možemo istraživati svojim umom i tehničkim pomagalima, a što jednom riječju zovemo priroda, sve je tako savršeno stvoreno da ni u pretpostavci nema alternative. Genijalnost svega stvorenoga je ponajviše u tome da Božji stvaralački čin nije jednokratno dovršeno djelo, nego je permanentno stvaranje novog po obrascu Božjeg promisla, po kojemu se uvijek prisutnom kaosu i ništavilu ''otimaju'' novi oblici života i postojanja, drugim riječima nastaje život.

Vrh

PostPostano: Pon ruj 29, 2008 07:32 

Sviđa mi se grafički osvježen Angelusov blog, koji donosi i vrlo opsežnu propovijed za Dvadeset i šestu nedjelju kroz godinu – A. Gdje se govori o iznevjeravanju obećanja koja dajemo Ocu i ne izvršavamo dana obećanja ili to činimo onako, površno, preko volje.
Pored nedjeljnih propovijedi dan je osvrt i na svetce koje slavimo u idućem tjednu. Sve u svemu jako pohvalno.

Vrh

PostPostano: Čet lis 09, 2008 09:20 
Administrator

Propovijedi vlč. Milana Juranića možete pratiti na adresi
http://katolink.blog.hr/

Mislim da nema potrebe da se i na ovim stranicama dodatno objavljuju,
tako da sam na stranicama odsada stavio samo link na blog.

Vrh

PostPostano: Ned lis 19, 2008 14:29 

Uz današnju misijsku nedjelju http://katolink.blog.hr/ stoji rečenica:
"Danas se posebno ističe misijski rad Crkve koji se ne sastoji samo u propovijedanju Evanđelja nego ponajprije djelotvorno, pomažući onima koji žive na samom rubu bijede."

Sjećam se blažene majke Tereze koja je nesebično pomagala najbjednijima. Nije im trubila riječima o Bibliji, nije se služila pokvarenom lukavosti i zlobnom prepredenosti da bi ih namamila i pokrstila, već je Bogu služila u iskrenosti i svetosti, brinući se za čovjeka u nevolji. Potaknut njezinim primjerom mogu samo reći " Gospodine pomozi svim nama vjernicima da dobrim nadvladamo zlo, te iskazujemo solidarnost svima koji su u potrebi.

Vrh

PostPostano: Ned stu 16, 2008 08:53 

Na 33 nedjelju kroz godinu, propovjed na Angelusovu blogu govori o talentima: "Bog nam je dao razne sposobnosti koje treba razviti na opće dobro i dakako na vlastito dobro."
Razmišljajući, često mislim kako bi mi bilo lako u životu kad bi imao talente kojim je Bog obrario druge ljude a ne mene. Međutim čovjek mora služiti s onim što ima.

Vrh

PostPostano: Ned sij 25, 2009 08:52 

Propovjed za današnju nedjelju imate na Angelusovu blogu http://katolink.blog.hr/2009/01/index.html#dan23
Kada bismo imali iskreno povjerenje u Boga našeg dobrog Oca onda bi i praksa naše vjere bila izraženija a pred izazovom naviještanja Evanđelja ovom svijetu....
Iz molitve vjernika:
Daj da svako stvorenje upozna tvoje milosrđe i spremnost na opraštanje. - Molimo te.
Da i mi učimo od tebe dobri i milosrdni Oče kako je dobro i ljekovito drugomu oprostiti. - Molimo te.

Vrh

PostPostano: Pon tra 20, 2009 11:58 

Izgleda da mi ipak krivo sudimo vjernog Isusovog učenika prozvavši ga nevjerni Toma. On je itekako bio vjeran.
Uvijek je htio znati na čemu je i biti siguran u ono što vjeruje.
''Blago onima koji ne vide a vjeruju''. To smo mi? Nemojmo se uljuljavati u neki blaženi osjećaj kao da je upravo nama izrečena ta indirektna pohvala. Pitajmo se bismo li bili vjerni kad bi trebali proći sve ono što su prošli Isusovi učenici?
II. VAZMENA - ''BIJELA NEDJELJA'' God.B

Slika

Vrh

PostPostano: Ned stu 28, 2010 15:59 

Pred nama su četiri nedjelje adventa ili došašća. Vrijeme ispunjeno tihom radošću iščekivanja blagdana utjelovljenja Sina Božjega koji nam donosi Radosnu vijest da smo po krsnom otajstvu pribrojeni bogosinstvu. Ta adventska 'tiha radost' utkana je u liturgijska čitanja i budi nadu, podiže vjernički optimizam.
http://katolink.blog.hr/2010/11/index.html#dan1

Vrh

PostPostano: Ned stu 06, 2011 16:29 

U današnjem evanđelju Isus nas poziva na budnost i pripravnost. Deset djevica, o kojima govori prispodoba, bile su djeveruše koje su mladoj pomagale pripremiti se za vjenčanje. To se uvijek obavljalo noću. Djeveruše su dočekivale zaručnika i pratile ga na svadbu. Pet djevica nije ponijelo dovoljno ulja za svoje svjetiljke, pa su tražile od drugih pet da im posude i svoje ulje podijele. Međutim, mudre djevice nisu bile sebične, već su znale podijele li ulje cijela povorka će pasti u mrak…
http://katolink.blog.hr/2011/11/1629601 ... god-a.html

Slika

Vrh

PostPostano: Ned stu 20, 2011 08:26 

Posljednja nedjelja u Crkvenoj godini 34. posvećena je Kristu Kralju svega stvorenoga.
Kakav je to Krist Kralj? Ima li uopće smisla zvati ga kraljem kada na njemu nije bilo ništa kraljevskoga.
Nismo li mi slični maloj djeci koja, kad im se pripovjeda kako su Isusa mučili, a on je bio tako dobar, odgovaraju; 'da sam ja bio tamo ja bi te mučitelje sve kaznio a Isusa oslobodio.' Bismo li mi Isusa uopće prepoznali kao Spasitelja ili bi i za nas bio samo obični buntovnik? Onaj koji ruši pravu vjeru. Koji podilazi masi i predobiva ih za sebe umjesto da im jasno izloži nauk koji uče Zakon i Proroci.
Koji kralj? Čovjek bola i patnje. Pogrđen i popljuvan. Izdan i napušten.
Ali Isus ipak mirno i jasno odgovara Pilatu: «Da, ja sam kralj. Ali moje kraljevstvo nije od ovoga svijeta…..»

http://katolink.blog.hr/2011/11/1629637 ... ralja.html

Slika

Vrh

PostPostano: Ned pro 04, 2011 09:09 

...Čini se da smo mi kršćani potpuno zaboravili ovu dimenziju. Naglašavamo da smo "djeca Božja". Time govorimo ono što smo mi stvarno, ali stidljivo prešućujemo odakle dolazimo: iz zla, zloće, koja je do sada označavala sve generacije ljudi na zemlji. Opasnost ovakvog prešućivanja postoji u nerealnom samoprecjenjivanju, u učvršćivanju farizejskog principa uspjeha u religioznoj praksi i nekoj vrsti podcjenjivanja Boga, kome jedinome treba zahvaliti spasenje svijeta i ljudi.

http://www.don-ivica.net/propovijedi/70 ... -2011.html

Slika

Vrh

PostPostano: Ned pro 11, 2011 08:35 

"Uvijek se radujte!
Neprestano molite.
Budite zahvalni u svemu."

Radost kod kršćana

Već na početku pisma (1,6) Pavao hvali Solunjane da su, usprkos velikim opasnostima, riječ Božju primili radosno u Duhu Svetomu. Sada ih potiče da ostanu u toj radosti i to uvijek, u svakoj situaciji, pa i onda kad ljudima baš ne uspijeva osjećati radost, niti je iskazivati. Ovdje se misli na onu radost koja dolazi od Boga iz Duha Jahvina i njegova poslanika Isusa Krista. I Pavao se često vraća na ovu specifičnu kršćansku radost, usprkos svih svjetskih nevolja: "Radujte se u nadi" (Rim 12,12,15;) "Radujte se u srcima, uvijek i opet kažem, radujte se." (Fil 4,4, usp 3,1) "Kao progonjeni, a uvijek radosni" (2Kor 6,10) "I kada sam vas izlio kao žrtvu paljenicu, tako se radovao sa svima vama."(Fil 2,17) U bit kršćanstva spada radovati se u Gospodinu. I da bi od Boga dobili ovaj dar neprestane radosti, trebaju kršćani "neprestano moliti" i neprestano zahvaljivati. Radost, molitva i zahvaljivanje su tri temeljne oznake "svetosti kršćana".

http://don-ivica.net/propovijedi/70-god ... deteq.html

Vrh

PostPostano: Ned sij 08, 2012 11:42 

Nedjelja po Bogojavljenju - Krštenje Gospodinovo

Krštenje Isusovo predstavlja model i sliku krštenja svakog čovjeka. Što je to krštenje?
Novi zavjet rabi riječ zaroniti grčki baptizein, jer se krstilo uranjanjem. Sveta braća Čiril i Metod prevodeći baptizein na slavenski jezik «stvaraju» novu kršćansku riječ krstiti = kristiti; učiniti nekoga Kristom! To je i pravi odgovor na pitanje što je to krštenje.
Pavao apostol će to izreči na jedan otajstven način: Živim, ali ne više ja, nego u meni živi Krist ( Gal. 2,20).
Po obrednom zaranjanju u vodu novokrštenik iz vode ustaje kao Krist iz groba – kao « novo stvorenje» (Gal. 6.15).

Žalosno je što je kod većine kršćana krštenje shvaćeno kao dovršen čin. Treba krstiti dijete da ne bi imali nekrsta u kući. U tome ima puno praznovjerja i neznanja. Krštenje je inicijacijski čin. Obred krštenja tek je klica iz koje treba rasti i razvijati se kršćanin. Djeca se krste jer su tu roditelji koji žive svoj krsni savez s Bogom i upućivati će svoje dijete putem Kristovim – putem spasenja. Ja ću prepustiti svome djetetu da ono samo bira kad odraste hoće li se krstiti ili ne; tako razmišljaju suvremeni bezvjerci. Kada bi vjera u njihovom životu bila istinska vrijednost onda bi dijete od malena upućivali Bogu kao što se brinu za naobrazbu djeteta ili njegovo zdravlje. Koja bi to prava majka prepustila djetetu na volju hoće li se dok je hladno toplo obući ili ne? Hoće li pisati zadaću ili ne? Hoće li se zdravo hraniti ili ne? Pa kad brinemo za tijelo svoga djeteta zar ćemo mu nezrelome prepustiti brigu za njegov duhovni život?

http://katolink.blog.hr/2012/01/1629782 ... god-b.html

Vrh

PostPostano: Pet sij 20, 2012 22:06 

O povjerenju u Gospodina

...
Došao u jedno mjesto akrobat. Razapeo žicu visoko iznad gledatelja i balansirao uz pomoć štapa hodajući amo tamo po žici. Onda je odbacio štap i na veliko udivljenje prisutnih odveo kolica s jednog kraja žice na drugi. Zatim je pitao gledatelje da li vjeruju da će vratiti kolica na drugu stranu. Svi su rekli da vjeruju. Onda je pitao jednog gospodina da li on vjeruje da će vratiti kolica na drugu stranu. I on je rekao da vjeruje. ''Kad je tako gospodine sjednite u kolica da vas prevezem.'' Isti je to sa strahom odbio. Onda se javio neki dječak i sjeo bez straha u kolica a akrobat ga je odveo na drugu stranu. Tada onaj gospodin upita dječaka: ''Pa zar se ti nisi bojao?'' ''Nisam'' odgovori dječak. ''Ovaj akrobat je moj tata.''

Kada bismo imali iskreno povjerenje u Boga našeg dobrog Oca onda bi i praksa naše vjere bila izraženija a pred izazovom naviještanja Evanđelja ovom svijetu ne bismo se osjećali poput Jone jer bi nam ova naša suvremena Niniva izgledala puno pitomija i prihvatljivija za Boga.

http://katolink.blog.hr/2012/01/1629834 ... inu-b.html

Slika

Vrh

PostPostano: Sub srp 07, 2012 08:38 

Zašto ljudi više vjeruju lažnim prorocima i duhovnim senzacijama umjesto onima koje nam Bog na jednostavan način šalje?

http://katolink.blog.hr/2012/07/1630886 ... inu-b.html

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 31 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata