Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 14, 2018 13:14

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon stu 12, 2012 11:48 

Molitva za protivnike, za one koje ponekad ne podnosimo ili oni ne podnose nas - upriličena je u ponedjeljak 5. studenog u crkvi sestara Anćela na Pilama. Euharistijsko slavlje na tu nakanu predvodio je fra Stanko Dodig, pročelnik Vijeća za posvećeni život Dubrovačke biskupije koje je potaknulo ovu inicijativu.

Objašnjavajući u propovijedi smisao ovakve molitve fra Stanko je istaknuo kako u svim ljudskim zajednicama (redovničkim, obiteljskim, društvenim, poslovnim) postoje ljudi koji si ne mogu pogledati u oči, koji ne komuniciraju jer nemaju što više reći jedni drugima. Onda nastupa šutnja koja je u ovom kontekstu grob međusobnih odnosa za razliku od razgovora koji predstavlja most za slijedeći razgovor i oživljava međusobne odnose. Nakon sjećanja na nebesku Crkvu na Svi svete i svojih pokojnika na Dušni dan ovom molitvom željela se simbolično upaliti svijeća za one koji su živi, a kao da su već umrli jer smo ih pokopali ili su oni pokopali nas, rekao je propovjednik. Dobro bi bilo sjetiti se takvih osoba u svom životu, a potrebu za takvim spomenom jače osjetimo kada doživimo da mi nekima nismo vrijedni, da nas ne pozdravljaju, ne vide, da im nismo potrebni. Spomen na takve osobe u Godine vjere pomoći će nam da obnovimo zajedništvo i osnažimo vjeru. Jer što god se dogodi treba doći s tim pred Gospodina, kleknuti, otvoriti srce Bogu i doći će do rješenja. Molitva je idealan način kojim možemo svojim bližnjim i onim dalekim iskazati ljubav i poštovanje, zaključio je fra Stanko.

U molitvi vjernika posebno se molilo upravo za osobe koje su jedni drugima teški u međusobnim odnosima, za ljubav, strpljivost, opraštanje, zajedništvo, mir i uzvraćanje dobrim na uvrede koje pojedinac doživljava. Slijedeća molitva ovakvo tipa održat će se slijedeće godine u isto vrijeme.

Angelina Tadić

http://www.dubrovacka-biskupija.hr/port ... Itemid=466

Ima li netko takvih iskustava te kako mu je molitva pomogla?

Vrh

PostPostano: Uto stu 13, 2012 08:29 

Barnaba je napisao/la:
Objašnjavajući u propovijedi smisao ovakve molitve fra Stanko je istaknuo kako u svim ljudskim zajednicama (redovničkim, obiteljskim, društvenim, poslovnim) postoje ljudi koji si ne mogu pogledati u oči, koji ne komuniciraju jer nemaju što više reći jedni drugima.

Dobro je napisano da tu jedino molitva pomaže.
Znam ljude koji imaju velike duhovne teškoće jer ne mogu oprostiti jedni drugima i predbacuju si stvari iz prošlosti mrzeći i samoga sebe, dok istovremeno mole (žena - muž, sin - roditelji). Znam i neke koji su prekinuli svaki kontakt sa svojim najbližima, a to je uzrokovalo prekid i sa Crkvom.
Ne znam kako tu pomoći, al znam da to nije u redu.
To nisu protivnici u pravom smislu riječi.

Vrh

PostPostano: Čet stu 15, 2012 14:32 

Teško je gajiti osjećaje za ljubav, strpljivost, opraštanje, zajedništvo i mir te uzvraćati dobrim na uvrede koje se doživljava od pojedinih osoba (još gore ako su to bliske osobe), a da te osobe ne navode razloge za takvo svoje nekorektno ponašanje. Bio sam svjedokom jednog vrlo ružnog osuđvalačkog napada u kojem nisu davani nikakvi konkretni dokazi već je osnova za napad i podcjenjivanje, nalažena u riječima nekog drugog "taj kaže" ili "zar treba dokaz kad dvoje kažu isto" itd . Teško je u takvom okruženju gajiti osjećaje koji su spomenuti u prvoj rečenici jer ne može biti riječi o nekom korektnom dijalogu i iskrenom kršćanskom ponašanju. Najviše što tada čovjek može učiniti je ne dozvoliti da takva nepravda izazove frustracije koje onda povrijeđena osoba, možda i nesvjesno, ispoljava prema drugima. U tom smislu molitva je od vrlo velike važnosti jer se u njoj nalazi snaga za ispravne postupke mirotvorstva.

Vrh

PostPostano: Pet lip 01, 2018 15:19 

Citat:
Teško je gajiti osjećaje za ljubav, strpljivost, opraštanje, zajedništvo i mir te uzvraćati dobrim na uvrede koje se doživljava od pojedinih osoba (još gore ako su to bliske osobe)

Na sve živ čovjek naiđe pa i na one uvrede gdje su riječi oštrije od bilo kojeg koplja, od osoba koje su nam mnogo značile, koje smo u srce urezali.
Te osobe ne samo da su nas uvrijedile nego i duboko razočarale, ali još uvijek pokušavamo naći opravdanje za njih.
Molimo, ali svejedno boli.
I iskreno, život mi je bio lakši prije obraćenja. Puno lakši. Isusovci imaju geslo "Agere contra" iliti djeluj suprotno svojoj naravi i ovog puta (a pokosilo me), prvi puta u svom životu sam šutila na sve te uvrede.
Osjećam se loše i izigrano i mislim si - Bog od nas traži da budemo dobri a ne naivni. Ne želi on da mi trpimo da bi trpili već da bi naučili na zlo uzvraćati dobrim. To je on učinio i na to nas poziva.
No, pitanje je gdje su granice poniznosti i ponižavanja?
Jedino što mene na nepravdu i uvrede bi držalo je spoznaja da "Poniznost znači živjeti u istini" (sv. Terezija Avilska) ponavljajući si da ako Bog i ja znamo istinu - čega se to bojim.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata