Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon lip 01, 2020 17:36

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pet stu 16, 2012 19:19 

Imao bi jedno pitanje za borilacke vjestine, radi se o pozdravu u kojem ucenik da prikaze postovanje se nakloni dok kleci ucitelju, zanima me dal je to grijeh, posto ima to gotovo u svakoj vjestini, bio bi mi jako bitan vas odgovor, ili barem vase misljenje dal je to grijeh ili nije. Negdje sam procitao na nekom forumu da je netko napisao "Ono što je izraz poštovanja, sigurno nije grijeh. Bio bi kad bi bio izraz klanjanja, jer se kršćanin klanja samo živome Bogu." No u mnogim slucajevima naklon se radi dok klecimo, evo primjer: http://www.youtube.com/watch?v=D-uDwcZKEZU , evo jos jedan video http://www.youtube.com/watch?v=Xsq-dhv7YcQ - tako to otprilike izgleda, a ponekad se mi naklonimo stojeci a tu ne vidim klanjanje, nego sigurno samo cisti izraz postovanja.. i ucitelj pokazuje tim nacinom postovanje prema ucenicima takodjer, molim vas odgovor, puno mi ovo znaci :/

Vrh

PostPostano: Sub stu 17, 2012 13:13 

Lijep pozdrav!
Pogledala sam video koji si stavio i rekla bih da niti pokret tijela niti poštivanje suparnika nisu idolopoklonstvo.
Nego našla sam nešto drugo što bi te moglo zanimati:
na stranicama župe Šurkovac (koju vodi fra Ivo Pavić) ima jedan dosta detaljan ispit savjesti: http://www.zupa-surkovac.com/download/i ... vjesti.pdf
Među grijesima protiv 1. Božje zapovijedi navedene su i "istočnjačke borilačke vještine". U fusnoti je objašnjenje:
"Zakletvama, formulama, ritualima kojima ulazim u različite stupnjeve odajem počast ili prisižem na poslušnost i odanost nekom ili nečem što nije Bog. Osobito se to odnosi na borilačke vještine koje u svom nazivu imaju riječ koja znači «energija» («ki», «chi» ili slične)."
Sad, ti ćeš najbolje znati u kojoj je mjeri (i je li uopće) takvo nešto prisutno i u tvojoj vještini, a mislim da je važan i sam tvoj odnos prema tome.

Usput, imali smo na pdf-u "Odgovori" slična pitanja: viewtopic.php?f=1&t=1479 , a rasprava je nastavljena na temi: viewtopic.php?f=3&t=1484

Vrh

PostPostano: Sub stu 17, 2012 22:25 

Adrijana puno ti hvala :))
Znam da su istocnjacke borilacke vjestine grijeh, osobito se to odnosi na borilačke vještine koje u svom nazivu imaju riječ koja znači «energija» («ki», «chi» ili slične), takodjer sam to negdje procitao. Mene zanimaju neke druge vjestine, eto dat cu primjer brazilski jiu jitsu, koj ima svoje korjene iz Japana, najbolje da procitate tu http://hr.wikipedia.org/wiki/Brazilski_ ... d%C5%BEicu , no (Sistem se razvio iz modificirane verzije Juda prakticiran prije 2. svjetskog rata uključujući i neke tehnike iz klasičnog Jujutsua te sa fokusom na ne-wazu podne tehnike), i Kickboxing.
Sad ne mogu znati u kojoj mjeri su prisutne npr u Karateu i Judu jer nisam trenirao te vjestine, najbolje da netko napise tko ih je trenirao, ali ipak mislim da je bolje se klonit neceg ( sto ne znas sta se skriva iza tog), a Crkva je time bolje upoznata.

Hvala ti puno na odgovoru i na linkove, pozorno cu procitat, puno si mi pomogla :)

Vrh

PostPostano: Sri pro 05, 2012 20:35 

adrijana je napisao/la:
Lijep pozdrav! surkovac.com/download/ispit_savjesti.pdf
Među grijesima protiv 1. Božje zapovijedi navedene su i "istočnjačke borilačke vještine". U fusnoti je objašnjenje:
"Zakletvama, formulama, ritualima kojima ulazim u različite stupnjeve odajem počast ili prisižem na poslušnost i odanost nekom ili nečem što nije Bog. Osobito se to odnosi na borilačke vještine koje u svom nazivu imaju riječ koja znači «energija» («ki», «chi» ili slične)."
Sad, ti ćeš najbolje znati u kojoj je mjeri (i je li uopće) takvo nešto prisutno i u tvojoj vještini, a mislim da je važan i sam tvoj odnos prema tome

Ispričavam se što podižem nešto stariju temu, ali morao sam nešto pitati nakon što sam pročitao ovaj post... Treniram Aikido koji sadrži riječ "ki" , ali što se tiče navedenog "odavanja počasti" uredu je nakloniti se osobi iz poštovanja. Imamo sliku osnivača kojoj se naklonimo na početku i kralju treninga. Bi li to trebao biti grijeh, ako ja to doživljavam kao nešto iz poštovanja prema dobrom majstoru, a ni približno kao bogoštovanje i nema za mene duševno značenje? Što se tiče poslušnosti i ostalih duhovnih elemenata, uredu je ako slušam učitelja u području borbe i fizičkog? Priznajem, "prodaje" nam neke šintoističke/budističke (nisam siguran) ali nas ne tjera da to priznamo ili se zakunemo, niti bih ga ja u tome poslušao ikad. Grijeh je ako ja pristanem na to, ali ako ja nemam otvoreno srce za duhovni dio , već želim naučiti kako preživjeti napade na uluci ili u školi, je li to grijeh? Je li uredu ako ga salušam, ali ne radim tako kako kaže? Imam mnogo misli u glavi....žao mi je. Što se tiče energije (ki) govori nam o tome često , ali ja to ne doživljavam kao životnu energiju nego fizičku snagu i spretnost , te koncentraciju u jedinstvenom konceptu. Kako da budem siguran da ne činim grijeh i da me Bog neće odvojiti u vječni oganj?
Čak i unatoč prisutnosti duhovnosti koja proizlazi iz kontakta sa Omoto japanskom sektom , ja sam ga odabrao jer je miroljubiv i savršen protiv svih vrsa napada i nemam želju poslušati njegovu filozofiju i duhovno tumačenje...Također mi se uvijek jedni drugima naklonimo kao neku molbu i poziv s riječima "onegeshi mas" što ne znači ništa više nego "molim lijepo" a ono što nam učitelj govori o miru i poštovanju, to je uredu. Je li sve u tome uredu? Neka glavna pravila su : nesmije se koristiti za nasilje , nesmiej se napasti prvi, nesmije se koristiti za hvalisanje. Kako da znam je li sve to okej i bih li trebao napustiti Aikido? I kako mogu biti u životu siguran je li nešto pogrešno i naći pravi put?
Hvala puno

Vrh

PostPostano: Čet pro 06, 2012 18:13 

Matija je napisao/la:
Kako da budem siguran da ne činim grijeh i da me Bog neće odvojiti u vječni oganj?

Dragi Matija, ova tvoja rečenica me se najviše dojmila. Kako i mi drugi, koji nejdemo na aikido, možemo biti sigurni da nikad ne ćemo učiniti grijeh i da ne zaslužujemo nikakvu kaznu??
Pričali smo već o tvojim stavovima prema vjeri i o razlozima zašto si odabrao baš aikido i dobro je što si oprezan.
Ti najbolje možeš razlučiti, sad kad znaš u čemu je ta vještina kontroverzna, ono što je u njoj dobro, od onoga što je čisto praznovjerje i što je najbolje odbaciti...
Možda ti može pomoći čitanje koje knjige o aikidu: jesu li ti pokreti koje učite samo poštene borbe ili učinkovite obrane radi; ili su to zapravo pokreti koji omogućuju strujanje energije chi kroz tijelo?

Vrh

PostPostano: Čet pro 06, 2012 21:02 

adrijana je napisao/la:
Matija je napisao/la:
Možda ti može pomoći čitanje koje knjige o aikidu: jesu li ti pokreti koje učite samo poštene borbe ili učinkovite obrane radi; ili su to zapravo pokreti koji omogućuju strujanje energije chi kroz tijelo?

Hvala na odgovoru. Pročitao sam o aikidu iz raznih izvora i od raznih ulitelja i osnovna namjera je borba i samoobrana. Naš učitelj nekada kovori za neke pokrete da je važno u njih unjeti ki, a kad kaže to , ja ne zamišljam "čudesnu energiju" nego se potrudim koncentrirati na snagu mišića i tok pokreta. Ki u tom smislu ne postoji. Pitao sam učitelja o tome. Rekao je da su to samo njegovi savjeti i stavovi koje smatra ispravnima, ali da za sudjelovanje i nepredak u Aikidu mogu pripadati bilo kojoj vjeri, to nije zapreka i ne moram prihvatiti duhovnu stranu vještine. Sin osnivača Kishomaru Ueshiba se susreo s papom Ivanom Pavlom II. , a on mu je zahvalio na širenju mira u svijetu. Koliko znam , nije ga upozorio na neko zlo i pogreško koju čini. Biti ću i dalje pažljiv i moliti se Bogu da mi uvijek otvori oči za dobroi zlo...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata