Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 14, 2018 14:04

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Devetnice
PostPostano: Sub ruj 06, 2008 19:26 

DEVETNICA DUŠAMA U ČISTILIŠTU

Devet dana se moli Krunica sa žalosnim otajstvima.

Umjesto SLAVA OCU, govori se POKOJ VJEČNI...

Prije svake desetice mole se sljedeće molitve:

1. Prije prve desetice:

Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoj znoj, koji si za nas siromašne grešnike prolio na Maslinskoj gori, smiluj se dušama u čistilištu, oslobodi ih od njihovog straha i gorčine i tješi ih kaležom nebeske utjehe.

2. Prije druge desetice:

Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoje bolno bičevanje, što si za nas siromašne grešnike trpio, molimo te, smiluj se dugašma u čistilištu, odstrani od njih bič svoje srdžbe i pokloni im vječno olakšanje.

3. Prije treće desetice:

Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoje bolno krunjenje što si za nas siromašne grešnike strpljivo podnosio, molimo te, smiluj se dušama u čistilištu, daj im krunu vječne slave.

4. Prije četvrte desetice:

Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoje teško nošenje križa što si za nas siromašne grešnike strpljivo podnosio, molimo te, smiluj se dušama u čistilištu, uzmi im tegško breme njihovih trpljenja i vodi ih u vječno veselje.

5. Prije pete desetice:

Gospodine Isuse Kriste, kroz tvoje bolno raspeće što si za nas grešnike tako strpljivo podnosio, molimo te, smiluj se dušama u čistilištu, prikloni im svoje sveto lice i dopusti da još danas uniđu u raj.

U nekim predjelima dodaje se još jedna desetica (Koji neka se smiluje vjernim mrtvima i dusama u cistilistu) iza riječi: Blagoslovljen plod utrobe tvoje Isus...

Na kraju krunice:
Gospodine Isuse Kriste, kroz tvojih svetih pet rana i tvoju svu prolivenu krv, molimo te, smiluj se dušama u čistilištu, posebno našim roditeljiina, rodbini, dušobrižnicima i dobročiniteljima. Iscijeli njihove bolne rane i daj im svoje izbavljenje. Smiluj se u svojoj beskrajnoj ljubavi i (našim) nakanama... i pokloni po zagovoru dragih duša svako uslišanje i pomoć, što te najviše proslavlja i mojoj duši služi na vječni spas. Amen.

Vrh

Naslov: Re: DEVETNICE
PostPostano: Sub ruj 06, 2008 20:12 

DEVETNICA BOŽANSKOM MILOSRĐU

1. časte sliku Milosrdnog Isusa u svom stanu i obraćaju se na Njega u svim svojim brigama i poteškoćama;

2. neka se potpuno posvete Milosrdnom Isusu;

3. neka žive pod zrakama milosti Milosrdnog Isusa, neka se osobno brinu za čistoću srca i nastoje oko kršćanske savršenosti;

4. neka razglašuju Božansko Milosrđe pomoću djela milosrđa, duhovnih i tjelesnih, napose da obraćaju grešnike, tješe i pomažu siromahe, žalosne i bolesne, i upoznavaju druge s ovom pobožnošću;

5. neka na svagdanje molitve nadovezuju zaziv: »Isuse, uzdam se u Te!« Oni, pak, koji imaju vremena, napose bolesnici, neka svaki dan mole krunicu Božanskoga Milosrđa ili druge molitve Božanskome Milosrđu upravljene;

6. neka često opetuju strelovitu molitvicu koju je Isus naučio sestru Faustinu:

»O Krvi i Vodo, što potekoste iz Srca Isusova kao izvor milosrđa za nas, u vas se uzdam!«

DEVETNICA BOŽANSKOM MILOSRĐU
(Može se moliti u svako vrijeme, ali se preporučuje da se moli od Velikog petka do Bijele nedjelje. Gospodin želi da se blagdan Božjega milosrđa slavi na Bijelu nedjelju.)

PRVI DAN

Isus: Prinesi Mi danas cijelo čovječanstvo, ali posebno sve grešnike i uroni ih u more Mojeg Milosrđa. Time Me tješiš u Mojoj gorkoj žalosti, u koju Me utapa gubitak duša.

Molitva s. Faustine: Milosrdni Isuse, Tvoja osobina jest nama se smilovati i praštati nam. Ne gledaj na naše grijehe, nego na naše pouzdanje što imamo prema Tvojoj beskrajnoj dobroti. Primi nas u stan Tvojeg Milosrdnog Srca i zadrži nas vječno u Njemu. To te molimo po Tvojoj ljubavi, u kojoj si sjedinjen s Ocem i Duhom Svetim.

Vječni Oče, pogledaj Svojim blagim okom na cijelo čovječanstvo, ali posebno na jadne grešnike. Ono je spašeno u Milosrdnom Srcu Isusovu. Po Njegovoj gorkoj muci iskaži nam Svoje smilovanje, tako da hvaljena bude svemoć Tvojeg milosrđa u sve vjekove. AMEN.

Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu, krunica na čast Božanskog Milosrđa, na kraju se preporučuju zazivi Božanskom Milosrđu

DRUGI DAN

Isus: Danas mi privedi sve duše svećenika i redovničkih osoba i uroni ih u Moje neistraživo milosrđe. One su mi dale snage podnijeti gorku muku. Po njima, kao kroz kanale izlijeva se Moje milosrđe na čovječanstvo.

Molitva s. Faustine: Milosrdni Isuse, od Tebe dolazi sve što je dobro- umnoži u nama milost, da vršimo dostojna djela milosrđa, da bi oni koji nas gledaju, veličali Nebeskog Oca Milosrđa.

Vječni Oče, pogledaj Svoji dobrodušnim očima na izabrano stado u Tvojem vinogradu. Na duše svećenika i redovničkih osoba i daruj im snagu Tvojeg Blagoslova. Osjećajem srca Tvoga Sina, u kojem su spašeni, podari im snagu Tvojeg svijetla da bi mogli drugima prethoditi na putu spasenja, da bi zajednički pjevali dovijeka hvalu Tvojem neiscrpivom milosrđu. AMEN.

Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu, krunica na čast Božanskog Milosrđa, na kraju se preporučuju zazivi Božanskom Milosrđu

TREĆI DAN

Isus: Danas mi dovedi sve vjerne i pobožne duše i uroni ih u more Mojeg milosrđa. Te su me duše utješile na putu križa. One su bile kapi okrepe u moru gorčine.

Molitva s. Faustine: Isuse, samo Milosrđe, Ti nam svima darivaš bogate milosti iz blaga Tvoga milosrđa. Primi nas u stan Tvojeg Milosrdnog Srca i ne puštaj nas dovijeka iz njega. Zato te molimo po Tvojoj neshvatljivoj ljubavi, u kojoj izgara Tvoje Srce prema Nebeskom Ocu.

Vječni oče, pogledaj Svojim milosrdnim očima na vjerne duše, kao nasljedstvo Tvojeg Sina. Udijeli im, zbog Tvoje gorke muke, Tvoj blagoslov. I uzmi ih u Svoju trajnu zaštitu, da ne izgube ljubav i blago svete vjere, nego da veličaju s četama anđela i svetih Tvoje beskrajno milosrđe u sve vjekove. AMEN.

ČETVRTI DAN

Isus: Danas Mi dovedi pogane i one koji Me još ne poznaju. I na njih sam mislio za vrijeme Moje gorke muke. Njihova buduća marljivost tješila je Moje Srce. Uroni ih u more Mojeg milosrđa.

Molitva s. Faustine: Isuse, samo milosrđe, Ti si svjetlo cijelog svijeta. Primi u stan Tvojeg Premilosrdnog Srca duše pogana koje Te još ne poznaju. Neka zrake Tvoje milosti prosvijetle njih, da i oni zajedno s nama proslavljaju čuda Tvojeg milosrđa i ne daj im više izlaziti iz stana Tvojeg Premilosrdnog Srca.

Vječni Oče, pogledaj Tvojim milosrdnim očima na duše pogana, koji Te još ne poznaju, ali koji su zaštićeni u Premilosrdnom Srcu Isusovu. Vodi ih do svjetla Evanđelja. Te duše ne znaju, kako je velika sreća ljubiti Tebe. Učini, da i oni slave puninu Tvojeg milosrđa u sve vijeke. AMEN.

PETI DAN

Isus: Danas Mi dovedi duše heretika i odmetnika i uroni ih u more Mojeg milosrđa. U gorkim mukama oni razdiru Moje Tijelo i Moje Srce-to je Moja Crkva. Kad se vrate jedinstvu Crkve, onda će zacijeliti Moje rane i time će ublažiti Moje muke.

Molitva s. Faustine: Milosrdni Isuse, Ti si sama Dobrota. Ti ne uskraćuješ prosvjetljenja onima koji Te za to mole. Primi u stan Tvog Premilosrdnog srca duše heretika i odmetnika. Vodi ih u Tvom svjetlu do jedinstva Crkve. Ne otpuštaj ih iz stana Tvog Premilosrdnog Srca i učini da i oni veličaju velikodušnost Tvojeg milosrđa.

Vječni Oče, pogledaj milosrdnim očima na duše heretika i odmetnika, koji su spiskali Tvoja dobra i zloupotrijebili Tvoje milosti ustrajući tvrdokorno na svojim pogreškama. Ne gledaj na njihove pogreške, nego na ljubav Tvojeg Sina i Njegovu gorku muku koju je uzeo na Sebe poradi njih, jer i oni su uključeni u Premilosrdno Srce Isusovo. Učini, da i oni slave Tvoje veliko Milosrđe u svu vječnost. AMEN.

ŠESTI DAN

Isus: Danas Mi donesi tihe i ponizne duši također one male djece i uroni ih u Moje milosrđe. Te duše imaju veliku sličnost s Mojim Srcem. One me hrabre u Mojim gorkim mukama smrti. Promatram ih kao Moje anđele na zemlji što čuvaju Moje oltare. Na njih izlijevam cijele rijeke milosti. Moje milosti može prihvatiti samo ponizna duša. Poniznim dušama darivam Svoje povjerenje.

Molitva s. Faustine: Premilosrdni Isuse, Ti sam si kazao:"Učite se od Mene, ja sam blaga i ponizna srca." Primi u stan Tvog Premilosrdnog Srca blage i ponizne duše i duše male djece. Te duše očaravaju cijelo nebo i Nebeski Otac nalazi u njima posebno zadovoljstvo. One su kita cvijeća pred Božjim prijestoljem i Bog sam raduje se njihovom mirisu. Te duše imaju u Srcu Isusovu trajan stan i neprestano pjevaju zahvalnu pjesmu ljubavi i milosrđa u vijeke.

Vječni Oče, pogledaj očima Tvojega Milosrđa na tihe i ponizne duše i na duše male djece One su sve primljene u stan Premilosrdnog Srca Isusova. Te duše najviše sliče Tvojem Sinu. Miomiris tih duša uzdiže se sa zemlje i dopire do Tvojeg Prijestolja. Oče milosrđa, svake dobrote, molim Te ljubavlju i zadovoljstvom, koje imaš u tim dušama, blagoslovi cijeli svijet, da bi sve duše zajednički pjevale hvalu Tvojem milosrđu u sve vijeke. AMEN.

SEDMI DAN

Isus: Danas mi donesi duše koje posebno časte i slave Moje milosrđe. Te duše najčešće su oplakivale Moju muku i one su najdublje prodrle u Moj Duh. One su živo ogledalo Mojeg Milosrdnog Srca. Te duše svijetlit će u budućem životu posebnom svjetlošću. Ni jedna od njih neće potpasti ognju paklenom. U času smrti posebno ću se pobrinuti za svaku od njih.

Molitva s. Faustine: Premilosrdni Isuse, Tvoje Srce je samo milosrđe. Primi u stan Tvojeg Premilosrdnog Srca one duše što posebno štuju i proslavljaju veličinu Tvojega milosrđa. Te su duše jake samom snagom Božjom u svakoj muci i protivštinama. One prednjače povjerenjem u Tvoje milosrđe. Te duše su sjedinjene s Isusom i nose na svojim ramenima cjelokupno čovječanstvo. One neće biti podložene strogom sudu, jer će biti u smrti obavijene Tvojim milosrđem.

Vječni Oče, pogledaj milosrdnim očima na one duše koje veličaju i štuju Tvoje najveće svojstvo - neiscrpivo milosrđe. One su uključene u Milosrdno Srce Isusovo. Te su duše živo Evanđelje. Njihova duša, prepunjena radošću, pjeva pjesmu najuzvišenijeg milosrđa. Molim Te, Bože, iskaži im milosrđe prema nadi i pouzdanju koje imaju prema Tebi. Neka se na njima ostvari Isusovo obećanje:"Duše, koje štuju Moje neistraživo milosrđe, branit ću kao Svoju vlastitu čast, a posebno u času smrti."

OSMI DAN

Isus: Danas mi dovedi one duše, koje su u tamnici čistilišta i uroni ih u bezdan Mojeg milosrđa. Neka rijeke Moje Krvi ohlade njihov oganj. Te duše Ja posebno ljubim. One ostvaruju zadovoljštinu Mojoj pravednosti. U tvojoj je moći donijeti im olakšanje. Uzmi iz blaga Moje Crkve sve oproste i žrtvuj ih za njih?O, kad bi poznavala njihove muke, neprestano bi davala duhovnu milostinju za njih, i odnosila njihov dug Mojoj pravednosti.

Molitva sv. Faustine: Premilosrdni Isuse, Ti si Sam kazao da zahtijevaš milosrđe. Uvedi u stan Tvog Premilosrdnog Srca duše iz čistilišta koje toliko ljubiš, ali koje se ipak moraju otkupiti iz Tvoje pravednosti. Neka rijeke Tvoje Krvi i Vode, što su utekle Tvome srcu, ugase žar vatre čišćenja, da se i tamo proslavlja moć Tvojeg milosrđa.

Vječni Oče, pogledaj Tvojim milosrdnim očima na mjesto očišćenja trpećih duša što su spašene Premilosrdnim Srcem Isusovim. Molim Te po gorkoj muci Isusa, Sina Tvojega i po gorčini, kojom je bila ispunjena Njegova Presveta Duša, iskaži Svoje milosrđe dušama, što su pred očima Tvoje pravednosti. Ne gledaj na njih drugačije nego ranama Tvog Preljubljenog Sina, Isusa. Ta vjerujemo, da je Tvoja dobrota i Tvoje smilovanje neizmjerno.

DEVETI DAN

Isus: Danas Mi privedi ohladnjele duše i uroni ih u ponor Mojeg milosrđa. Te duše najbolnije ranjavaju Moje Srce. U Maslinskom vrtu Moja je duša doživjela najveće gađenje od jedne jedine ohladnjele duše. Hladne duše bile su razlogom Mojim riječima: Oče, ukloni taj kalež, ali samo ako je to Tvoja volja. Njihovo posljednje sidro spasenja jest bijeg Mojem milosrđu..

Molitva s. Faustine: Premilosrdni Isuse, Ti si čisto smilovanje. Dovodim u stan Tvojeg Premilosrdnog Srca ohladnjele duše. Neka se te zaleđene duše, što sliče mrtvim tijelima i ispunjaju Te takvim užasom, zagriju na vatri Tvoje čiste ljubavi. O Premilosrdni Isuse, upotrijebi svemoć Tvojeg milosrđa ih uvedi u žar Tvoje ljubavi i podari im svetu ljubav, jer Ti sve možeš.

Vječni Oče, pogledaj milosrdnim očima ohladnjele duše, ali koje su skrivene u Premilosrdnom Srcu Isusovu. Oče Milosrđa, vapim Ti po gorkoj muci Tvojega Sina i po Njegovom trosatnom umiranju na križu, dopusti da i one slave bezdan Tvojeg milosrđa.

Slika

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 18:20 

DEVETNICA SVETOJ LUCIJI

O sveta Lucijo, u svom si srcu pripremila ugodan boravak svom Bogu, i tako postala zaručnicom Gospodina Isusa Krista, daj mi da i moje srce bude hram Duha Svetoga.
Amen.

O slavna sveta Lucijo, moli z amene, tvoje molitve i zagovor donose čudesa!
O slavna i sveta Lucijo, moli za mene, u tvoju ljubav i zagovor nitko se ne razočara.

3 puta Zdravo marijo

Ponizna službenice, Bogu si žrtvovala svoj život, nije ti ostalo ništa, nego si dala samu sebe za život u Kristu, pomozi da i ja sebe predam potpuno Gospodinu.
Amen.

O slavna sveta Lucijo, moli z amene, tvoje molitve i zagovor donose čudesa!
O slavna i sveta Lucijo, moli za mene, u tvoju ljubav i zagovor nitko se ne razočara.

3 puta Zdravo marijo

Sveta Lucijo, zaručnice Krostova, svojom si ustrajnošću zaslužila vječni život.
Cijenom svoje krvi pobijedila si svijet, podrži me u nastojanjima da i ja budem pravi kršćanin i izmoli mi milost ( reci svoju potrebu ).
Amen.

O slavna sveta Lucijo, moli za mene, tvoje molitve i zagovor donose čudesa!

3 puta Zdravo marijo

U nebu je radost zbog vjernih slugu Gospodinu Isusu Kristu.
Ti si slijedila Kristov put, prolila si krv za njegovu ljubav i s Kristom kraljuješ u vijeke vjekova.
Pomozi mi, o sveta Lucijo, da i ja dođem do vječne sreče.
Amen.

3 puta Zdravo marijo

Sveta Lucijo, dala si svoje srce Kristu, uzela si svoj križ, slavna sada s njime blistaš kao sunce.
U zajedništvu svetih pomozi mi, o sveta Lucijo, da i ja svoj križ prigrlim i strpljivo nosim i ostanem vjerna Kristu do kraja svog života.
Amen.

3 puta Zdravo marijo

TRODNEVNICA SVETOJ LUCIJI ZA POTREBNU MILOST

Poglavice me progone nizašto, ali se srce moje boji samo riječi Tvojih.
„Radujem se objavi Tvojoj kao onaj što je našao veliko blago.“

O slavna i sveta Lucijo, djevice i mučenice, kad pomislim na tvoj život, tvoje predanje i ljubav za Krista, onda čvrsto vjerujem u tvoju ljubav prema meni siromašnom grešniku.
Ne mogu ni jednog časa pomisliti da me nećeš zagovarati u vječnoj sreći, i pogledati na mene i u ovoj mojoj nevolji me uslišati ( reci svoju potrebu ).
Tvoja ljubav, sveta Lucijo, ponizni i hrabri cvijete Kristov, tvoj zagovor će me obradovati, dati mi novu nadu, ojačati moju vjeru ako me uslišaš.
Molim te da iz ljepote one koju sad uživaš u vječnosti sa svojim zaručnikom Gospodinom Isusom Kristom, radi koga dragovoljno krv svoju prolila, baciš jedan pogled na mene.
Zamoli ga za moju potrebu, On tvoju molbu neće odbiti, a ja ću po uslišanoj molitvi biti sretan.

Gospodine Isuse, ne gledaj na moje grijehe i moju nevjeru nego na ljubav, vjeru i dragovoljno žrtvovanje života svete Lucije Tebi, i po njezinim zaslugama te molim da se smiluješ meni i udijeliš milost po njezinim zalsugama i zagovoru.
Amen.

O slavna i sveta Lucijo,
Mili cvijete Bogu drag,
Danas te u pomoć zovem,
Meni si na milost dan,
Da osjetim zagovor i dobijem tvoj dar.

O slavna i sveta Lucijo,
Hvalu Tebi dajem
Prestajati neću, molim te za zagovor Tvoj
Da uživam i ja vječnu sreću.

O slavna i sveta Lucijo,
Ti se sjeti sada mene
U ljepoti vječnog raja,
Da te slavim da te hvalim
Kao ljubav koja nema kraja.
Amen.

5 puta Oče naš, Zdravo Marijo i Slava Ocu

Sveta Lucijo, moli za mene!

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 18:21 

SVETA GENOVEVA U VAŠOJ MOLITVI I VAŠEM ŽIVOTU

Je li vam molitva koju nosite na srcu, ona koja je bila predmet devetnice, uslišana ili nije?
Ako je uslišana zahvalite Gospodu, i zahvalite mu i za sv. Genovevu.
Ne zaboravite ovo dobročinstvo, i dajte na poseban način ovoj velikoj svetici mjesto u svom srcu i svom životu.
Ona sigurno ne traži više od toga, da odsada bude prisutna u vašem postojanju.
I da vam pomogne održati obećanja koja ste zadali u devetnici.
Utječite se njoj, učinite je svojom prijateljicom, povjerite joj svoje radosti i boli koje osjećate u danima svoga života.
Molitva vam nije uslišana?
U najmanju ruku ne onako kako ste očekivali?
Imajte na umu da Gospodin, „ koji ispituje bubrege i srca „ jedini zna što vam je potrebno, kako u sadašnjim okolnostima, tako i na dugo vrijeme.
Za vas ili za osobu za koju ste molili tijekom devetnice.
Možda nećete dobiti ono što ste željeli no imat ćete nešto drugo, preobilno.
Nikada nijedna molitva ne ostane neuslišana; to je po zapovijedi zakona ljubavi Gospodnje, a on ne poznaje iznimke.
Međutim „ navala je na Kraljevstvo Nebesko „.
Ne želi li možda Gospodin da mu vi opet prinosite molitve?
Devetnica je sigurno u vama ojačala duh molitve; ne želi li on da ga vi jš učvrstite, sve dok on u vama ne postane vašom drugom naravi?
Ako ste došli do tog zaključka, ne oklijevajte dakle, da ponovno poduzmete devetnicu sv. Genovevi.
Ako traže razlozi, neki čak idu tako daleko da otpočinju „ devetnicu devetnica „ !
Dakle, bilo kako bilo, strpljivo počnite ponovo moliti i navaljujte na Kraljevstvo Nebesko!
Uspjet ćete svaki put!
Bog će vas prepuniti dobrima.
A sveta Genoveva, koja je tako posebna i zanimljiva, na intimniji će vam se način pridružiti u životu.
Neka vas Bog blagoslovi i neka vas čuva, neka „ pogled svoj svrati na te i mir ti donese“ .

DEVETNICA SVETOJ GENOVEVI

1.DAN

Zaziv Duha Svetoga

Dođi, Duše Presveti,
Sa Neba nas posjeti
Zrakom svoje milosti.
Dođi, Oče ubogih,
Djelitelju dara svih,
Dođi srca svjetlosti.
Tješitelju tako blag,
Ti nebeski goste drag,
Pun miline hlade tih.
Nečiste nas umivaj,
Suha srca zalivaj, vidaj rane ranjenim.
Sva slava Ocu vječnomu,
I uskrslomu Sinu mu
S Tješiteljem presvetim,
Sada i u vijeke vjekova.
Amen.

Molitva devetnice

Gospodine, Ti koji proničeš najskrivenije misli, ti znaš što muči moje srce ovog trenutka.
Obraćam se tebi s povjerenjem i predajem ti se kao dijete, siguran da Ti uvijek uslišaš molitve na najveće dobro naših duša.
Molim te da uslišaš molitvu koja mi je sada na srcu i koju ti upućujem zagovorom svete Genoveve ( ovdje izrecite posebnu nakanu devetnice).
Molim te to, ljubljeni Oče Nebeski, koji živiš i kraljuješ s Isusom Kristom, Sinom Tvojim, i Duhom Svetim, u vijeke vjekova. Amen.

Molitva prvog dana devetnice

Sveta Genovevo, velika je moć tvoga zagovora kod Gospodina.
Na tvoju je molitvu Bog izliječio nebrojeno mnogo bolesnika i istjerao zloduhe, kako je obećao njegov Sin Isus Krist, koji nam kaže: „ Ova će čudesa pratiti one koji budu vjerovali: pomoću mog imena izgonit će zle duohve;...na bolsenike stavljat će ruke i oni će ozdravljati!“ (Mk 16,17-18)
Ovi su znakovi bili mogući jer je tvoja vjera bila nepokolebiva.
Posreduj kod Gospodina za mene: da mi poraste vjera, po uzoru na tvoju, kako bi nakana ove devetnice, koja mi tako leži na srcu, mogla biti uslišana (ovdje izrecite nakanu).
Obvezujem se, zauzvrat, da ću odsada nadalje hraniti svoju vjeru žarčom i vjernijom molitvom kako bih napredovao na putu svetosti i postao sredstvom evangelizacije u svojoj sredini.
Amen.

Završite molitvom koja vam je na srcu. Možete dodati jedan „Oče naš“ ili „Slava Ocu“, ili jednu deseticu krunice, ili bilo koju drugu molitvu koju volite.
Ako imate na raspolaganju dovoljno vremena možete izmoliti litanije sv Genovevi.
Nikad nemojte propustiti da provedete nekoliko trenutaka srcem u srce s Gospodinom, kad ćete se obraćati Njemu na sasvim jednostavan način, onako kako dijete razgovara s ocem ili majkom , u punom povjerenju, siguran da si ljubljen.

2.DAN

Zaziv Duha Svetoga

Dođi, Duše Presveti,
Sa Neba nas posjeti
Zrakom svoje milosti.
Dođi, Oče ubogih,
Djelitelju dara svih,
Dođi srca svjetlosti.
Tješitelju tako blag,
Ti nebeski goste drag,
Pun miline hlade tih.
Nečiste nas umivaj,
Sva slava Ocu vječnomu,
I uskrslomu Sinu mu
S Tješiteljem presvetim,
Sada i u vijeke vjekova.
Amen.

Molitva devetnice

Gospodine, Ti koji proničeš najskrivenije misli, ti znaš što muči moje srce ovog trenutka.
Obraćam se tebi s povjerenjem i predajem ti se kao dijete, siguran da Ti uvijek uslišaš molitve na najveće dobro naših duša.
Molim te da uslišaš molitvu koja mi je sada na srcu i koju ti upućujem zagovorom svete Genoveve ( ovdje izrecite posebnu nakanu devetnice).
Molim te to, ljubljeni Oče Nebeski, koji živiš i kraljuješ s Isusom Kristom, Sinom Tvojim, i Duhom Svetim, u vijeke vjekova. Amen.

Molitva drugog dana devetnice

Sveta Genovevo, bila si samo dijete kad ti se dogodio susret sa svetim Germainom, biskupom Auxerrea.
Nadahnut Duhom Svetim sveti Germain je navijestio da će ti Bog posvetiti važan zadatak u službi svom narodu.
Kasnije, dok si živjela životom molitve i žrtve kao mlada posvećena djevica, sveti Germain je otvorio oči mnogim Parižanima koji su se okrenuli od tebe.
Po svojoj proročkoj karizmi razotkrila si zlodjela i podlosti pokvarenih i oholih.
Posreduj kod Gospodina da nam dade svetih biskupa i svećenika koji će biti dobri pastiri kršćanskog puka i svjetla u mračnom bezbožnom svijetu koji nas okružuje.
Posreduj i za mene, blažena zaštitnice Pariza, zamoli Gospodina da usliša nakanu ove devetnice ( ponovite ovdje nakanu ).
Ja obnavljam svoje obećanje da ću se odsada s više žara i ustrajnosti predati molitvi.
Želim napredovati na putu svetosti i raditi, primjerom i djelom, na širenju Evanđelja oko sebe.
Amen.

Završite molitvom koja vam je na srcu. Možete dodati jedan „Oče naš“ ili „Slava Ocu“, ili jednu deseticu krunice, ili bilo koju drugu molitvu koju volite.
Ako imate na raspolaganju dovoljno vremena možete izmoliti litanije sv Genovevi.
Nikad nemojte propustiti da provedete nekoliko trenutaka srcem u srce s Gospodinom, kad ćete se obraćati Njemu na sasvim jednostavan način, onako kako dijete razgovara s ocem ili majkom , u punom povjerenju, siguran da si ljubljen.

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 18:21 

3.DAN

Zaziv Duha Svetoga

Dođi, Duše Presveti,
Sa Neba nas posjeti
Zrakom svoje milosti.
Dođi, Oče ubogih,
Djelitelju dara svih,
Dođi srca svjetlosti.
Tješitelju tako blag,
Ti nebeski goste drag,
Pun miline hlade tih.
Nečiste nas umivaj,
Sva slava Ocu vječnomu,
I uskrslomu Sinu mu
S Tješiteljem presvetim,
Sada i u vijeke vjekova.
Amen.

Molitva devetnice

Molitva trećeg dana devetnice

Sv. Genovevo, jedva da si imala trideset godina kad se Gospodin poslužio tobom, poslušnim sredstvom, da okrene Atilu i njegove barbarske horde od Pariza i da ih sunovrati u propast.
Franačko kraljevstvo i kršćanska civilizacija u začetku tada su bili spašeni.
Gospodine, blagoslovi Francusku, blagoslovi moju zemlju i sve narode svijeta.
Sačuvaj ih od današnjih Atila, koji su sredstva „ Ubojice ljudi od početka“, Sotone, i njegovih legija koje kruže svijetom tražeći propast duša.
Uništi isto tako u mojoj zemlji i u meni samome, svaki trag zla koji je Atilu tjerao da širi okrutnost , pljačku i opustošenje među osvojenim narodima.
Ukorijeni u mojoj zemlji i u mome srcu pravdu, biblijsku pravdu povezanu sa Savezom koji sjedinjuje ljude s tobom, Bože moj.
I neka ljudi poštuju postavke ovog novog i vječnog saveza.: Deset zapovijedi i dvije Isusove zapovijedi koje sažimlju cijeli Zakon i proroke.
Posreduj za mene, blažena zaštitnice Pariza; moli Gospodina da usliša nakanu koja me je potakla da molim ovu devetnicu.
Obnavljam svoje obećanje da ću odlučno nastaviti putem svetosti. Amen.

4.DAN

Zaziv Duha Svetoga

Dođi, Duše Presveti,
Sa Neba nas posjeti
Zrakom svoje milosti.
Dođi, Oče ubogih,
Djelitelju dara svih,
Dođi srca svjetlosti.
Tješitelju tako blag,
Ti nebeski goste drag,
Pun miline hlade tih.
Nečiste nas umivaj,
Sva slava Ocu vječnomu,
I uskrslomu Sinu mu
S Tješiteljem presvetim,
Sada i u vijeke vjekova.
Amen.

Molitva devetnice

Molitva četvrtog dana devetnice

Sv. Genovevo, ti si bila odgojiteljicom, kroz kušnje i patnje, svoga naroda i njegovih glavara.
Svojim strpljenjem, svojim suzama i svjetlom Krista, koje si snažno odražavala, postala si štvanim vodičem puka Pariza i cijelog franačkog naroda.
Najprije su te odbacili i progonili; nisu te slušali ni slijedili nego tek u času smrtne opasnosti.
Čak si ganula poganskog kralja Hilderika i pridonijela si, primjerom i svojim zračenjem, da privedeš Klodviga kršćanskoj vjeri po krštenju u Reimsu, gdje je sveta Kraljica Klotilda poslužila kao zadivljujuće oruđe Gospodinovo.
Posreduj kod Gospodina, blažena sveta pariška djevice, da blagoslovi zemaljski grad i njegove vladare; da u potpunosti shvate kako im se narodi ne mogu širiti niti napredovati osim u svjetlu božanskih zakona; ako ovi, pak, nadahnjuju zemaljske zakone, Nebeski Otac moći će blagosloviti svoju djecu i njihove pothvate.
Neka narodi i njihovi glavari spoznaju svetost politike koja je odjelotvorenje općeg dobra u pravdi i solidarnosti.
Posreduj također za mene, blažena kćeri Pariza; zamoli Gospodina da posluša moju molitvu i da usliša nakanu moje devetnice ( ovdje izrecite nakanu ).
Obnavljam svoje obećanje da ću biti bolje sredstvo u rukama Gospodinovim i da ću objavljivati svojim životom čudesa Isusa koji nas poziva iz tame u svoje predivno svjetlo. Amen.

5.DAN

Zaziv Duha Svetoga

Dođi, Duše Presveti,
Sa Neba nas posjeti
Zrakom svoje milosti.
Dođi, Oče ubogih,
Djelitelju dara svih,
Dođi srca svjetlosti.
Tješitelju tako blag,
Ti nebeski goste drag,
Pun miline hlade tih.
Nečiste nas umivaj,
Sva slava Ocu vječnomu,
I uskrslomu Sinu mu
S Tješiteljem presvetim,
Sada i u vijeke vjekova.
Amen.

Molitva devetnice

Molitva petog dana devetnice

Sv. Genoevo, ti si se milosrdno i nježno okrenula onima koji su bili izopćeni u tvoje vrijeme: siromasima, osuđenicima i zatvorenicima, nadasve onima koje ježivot slomio.
Ti si im priskočila u pomoć, ti si ih tješila, vratila im nadu.
Nikada nisi odvajala vjeru od djela, znajući da „ ako nema djela, vjera je mrtva u samoj sebi „
Naš vijek, koji je sanjao da će ukloniti svaku nesreću pomoću „ Znanosti i Napretka “ ne utječući se Bogu svemogućemu, završava se, s pogledom na strahovit prizor golemih gomila izopćenika svih vrsta što svjedoče o porazu ponosnog čovječanstva koje si je samo iskovalo zakone.
Daleko od Evanđelja koje sve sabire i uspostavlja u Isusu Kristu.
Neka tvoj primjer prosvijetli i oplodi u Isusu Kristu.
Neka tvoj primjer prosvijetli i oplodi duše naših suvremenika i naših glavara da bi se nadahnuli, u životu i djelu, na neuništivim principima Evanđelja.
Tako će Kraljevstvo Božje biti objavljeno i ostvareno u zemaljskom gradu, u osvit trećeg tisućljeća poslije Isusa Krista.
Posreduj kod Gospodina sv. Genovevo, ti koja si primjer pravde i solidarnosti, da se moje srce potpuno otvori djelatnoj ljubavi za bližnjega; da nadasve naučim svjedočiti nježnost nesretnima i da dijelim svoja dobra s potrebitima davajući im desetinu koju traži Sveto Pismo: „ A od svega što mi budeš davao, a te ću odlagati desetinu “.
Zamoli Gospodina da usliša nakanu devetnice koja mi je tako na srcu ( ponovite ovdje nakanu ).
Tako ću moći rasti u njegovoj ljubavi i bolje oko sebe sijati znanje o povijesti spasenja u Isusu Kristu, jedinom Spasitelju svijeta.
Amen.

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 18:22 

6.DAN

Zaziv Duha Svetoga

Dođi, Duše Presveti,
Sa Neba nas posjeti
Zrakom svoje milosti.
Dođi, Oče ubogih,
Djelitelju dara svih,
Dođi srca svjetlosti.
Tješitelju tako blag,
Ti nebeski goste drag,
Pun miline hlade tih.
Nečiste nas umivaj,
Sva slava Ocu vječnomu,
I uskrslomu Sinu mu
S Tješiteljem presvetim,
Sada i u vijeke vjekova.
Amen.

Molitva devetnice

Molitva šestog dana devetnice

Sv. Genovevo, Gospodin ti je udijelio karizmu ozdravljanja.
Ti si jedna od velikih čudotvoraca u povijesti spasenja Isusa Krista, jedinog Spasitelja ljudi.
Po tvojim rukama, tvojim molitvama i tvojim suzama Gospodin je izlječio nebrojeno mnogo bolesnih i nemoćnih; tvojim su zagovorom istjerani mnogi zlodusi.
U našem svijetu u kojem ima toliko mnogo bolesnih i gdje utjecaj Sotone i njegovih legija izgleda strašniji nego ikada prije, zagovaraj nas pred Gospodinom.
Neka nam dade nepokolebivu vjeru kakva je bila tvoja, da se opet podignu mnogi čudotvorci među narodom Božjim, i da šire, u okrilju Crkve i u cijelom svijetu , ozdravljenja tijela i duša, da tjeraju Moći Tame koje „ obilaze kao ričući lav tražeći koga da proždere “.
Zamoli također Gospodina, blažena svetice, da usliša moju devetnicu i da mi udijeli milost koju tražim od svega svog srca ( izrecite ovdje nakanu ).
Obnavljam svoje obećanje da ću rasti u vjeri, molitvom i žrtvom koje ću prinijeti na slavu Gospodnju i na stjecanje duša. Amen.

7.DAN

Zaziv Duha Svetoga

Dođi, Duše Presveti,
Sa Neba nas posjeti
Zrakom svoje milosti.
Dođi, Oče ubogih,
Djelitelju dara svih,
Dođi srca svjetlosti.
Tješitelju tako blag,
Ti nebeski goste drag,
Pun miline hlade tih.
Nečiste nas umivaj,
Sva slava Ocu vječnomu,
I uskrslomu Sinu mu
S Tješiteljem presvetim,
Sada i u vijeke vjekova.
Amen.

Molitva devetnice

Molitva sedmog dana devetnice

Sv. Genovevo, ti koja si iskazivala veliko štovanje mnogim svecima, kao svetom Denisu, prvom biskupu Lutecije koji je umro mučeničkom smrću u 2. stoljeću, i svetom Martinu, biskupu Toursa, jednom od najpopularnijih svetaca u povijesti Crkve, posreduj kod Gospodina da naše vrijeme u potpunosti otkrije uzoritu vrijednost svetaca.
Kako je Bog jedini svet, svetost se ljudi sastoji u razmatranju jedine svetosti Boga.
Neki to čine toliko snažno, da Crkva njihov primjer daje vjernicima.
Kroz dugu povorku svetaca s divljenjem možemo promatrati koliko duše mogu odražavati odbljesak jedinstvene Božje svetosti.
Tako su sveci postali istovremeno i uzori i poticaji za ljude uronjene u bitke i zemaljske kušnje.
Zastupaj nas kod Gospodina, ti koja si znala slijediti uzor drugih svetaca i nadahnjivati se na njihovom životu, da kršćani koji su sakrili uzoritu moć svetaca i svetica što su se kao zvijezde pojavili na nebeskom svodu kroz stoljeća, ponovo otkriju njihovu vrijednost i ulogu: sveci krijepe u vjeri i vode prema vrhuncima.
Neka tvoj vlastiti primjer povede još mnogo duša da napreduju na putu svetosti, dok se nadahnjuju na tvojoj ljubavi za siromašne i nemoćne i na energiji koju si pokazala u služenju Kraljevstvu Božjem.
Posreduj također kod Gospodina da usliša moju molitvu kroz ovu devetnicu ( ovdje ponovo izrecite nakanu ) ; ja ću se potruditi da rastem u duhu molitve i žrtve, u nasljeđivanju tvoga života kao i života svetaca čiji će me primjer pozvati.
Amen.

8.DAN

Zaziv Duha Svetoga

Dođi, Duše Presveti,
Sa Neba nas posjeti
Zrakom svoje milosti.
Dođi, Oče ubogih,
Djelitelju dara svih,
Dođi srca svjetlosti.
Tješitelju tako blag,
Ti nebeski goste drag,
Pun miline hlade tih.
Nečiste nas umivaj,
Sva slava Ocu vječnomu,
I uskrslomu Sinu mu
S Tješiteljem presvetim,
Sada i u vijeke vjekova.
Amen.

Molitva devetnice

Molitva osmog dana devetnice

Sv. Genovevo, ti koja si po uzoru na Gospodina bila „ blaga i ponizna srca „, posreduj kod Boga da se te bitne kvalitete za izgradnju Kraljevstva Božjeg rašire u svijetu, posebno u okrilju Crkve.
Ove kreposti blagosti i poniznosti cijelog si svog života kupala u suzama; ti si, zapravo, imala tak rijedak dar suza koji je vidljivo svjedočio o plemenitosti tvoga duha i o profinjenoj osjećajnosti tvoga srca, plodovima tvoje ljubavi za bližnjega, bez uvjeta i bez granica.
Nisi mogla biti takva, da nisi crpila iz Božje ljubavi snagu i ustrajnost milosrdne ljubavi „ koja nikad ne prolazi „.
Posreduj kod Gospodina da mi udijeli kreposti blagosti i poniznosti koje mi toliko nedostaju dok se želim suobličiti s Isusom Kristom, do čega mi je toliko stalo u mom kršćanskom životu.
Posreduj također, štovana svetice, da Gospodin usliša nakanu koja me je navela da molim ovu devetnicu ( izrecite ovdje tu nakanu ).
I neka mi ona donese mnogo milosti, osobito da brže napredujem na putu svetosti.
Amen.

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 18:22 

9.DAN

Zaziv Duha Svetoga

Dođi, Duše Presveti,
Sa Neba nas posjeti
Zrakom svoje milosti.
Dođi, Oče ubogih,
Djelitelju dara svih,
Dođi srca svjetlosti.
Tješitelju tako blag,
Ti nebeski goste drag,
Pun miline hlade tih.
Nečiste nas umivaj,
Sva slava Ocu vječnomu,
I uskrslomu Sinu mu
S Tješiteljem presvetim,
Sada i u vijeke vjekova.
Amen.

Molitva devetnice

Molitva deveti dana devetnice

Sv. Genovevo, ti koja si gajila bezgraničnu ljubav prema Euharistiji, kojom učenici navješćuju smrt Gospodinovu do Njegova ponovnog dolaska, posreduj kod Gospodina da i ja u potpunosti otkrijem to blago nad svakim blagom koje predstavlja Euharistija; ona nam priopćuje u biću Isusovu, koji je njena bit, sav smisao božanskog otajstva kojim imamo pristup k Bogu Ocu, u Tijelu i Krvi, njegova Sina, koji nas je otkupio.
Ti si provodila noći i dane uronjena u otajstvo Euharistije, najuzvišeniji dar božanske ljubavi.
Neka se i ja hranim odsada nadalje što je moguće češće Euharistijom u kojoj se izgrađuje Crkva.
I neka ne odjeljujem tu hranu od one koju mi daje Božja riječ.
Jačaj dan za danom moju dušu tom hranom u kojoj mi Gospodin predaje svoj vlastiti život; neka sav moj život postane djelo milosti i predokus sreće na Nebu.
Posreduj također kod Gospodina da usliša moju molitvu, koja je predmet ove devetnice što se, evo, primiče kraju ( ovdje po zadnji put izrecite nakanu ove devetnice ).
Ja se obvezujem još jednom da ću rasti u duhu i žrtvi, kako bih sam postao vječna žrtva na slavu Božju, kao što si i ti sama u sjaju jedinstvene svetosti Boga kojega cijeli život tako snažno odražava. Amen.

ZAHVALNA MOLITVA

Gospodine, ne popuštaj u svojoj ljubavi, nastavi me pročišćavati i zaštićivati!
Bez tebe nisam ništa; nikad mi ne uskrati svoju milost.
Duša mi je žedna tvoje prisutnosti, „ srce moje i moje tijelo kliču Bogu živomu“.
Zagovorom sv. Genoveve udijeli mi milost koju sam molio tijekom devetnice.
Siguran sam da ćeš me uslišati, Gospodine jer Te ljubim cijelim svojim srcem svom dušom svojom više od svega, znajući da ti činiš da „ sve pridonosi dobru onih koji te ljube“.
A ako mi nisi mogao, zbog razloga koje samo ti znaš, udijeliti sve što te molim, znam da ćeš mnogo više udijeliti onima koje volim i meni samome, jer Ti uvijek stostruko daješ ono što te Tvoja djeca mole, za njihovo najveće dobro. Amen.
LITANIJE SVETE GENOVEVE

Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!

Sveta Djevice Marijo, Majko Božja, moli za nas!

Sv. Genovevo, uzore molitve, moli za nas!
Sv. Genovevo, uzore čistoće,
Sv. Genovevo, uzore poniznosti,
Sv. Genovevo, uzore strpljenja u klevetama i uvredama,
Sv. Genovevo, pomoćnice u pošastima,
Sv. Genovevo, zaštitnice u nevoljama,
Sv. Genovevo, zaštitnice Pariza i Francuske,
Sv. Genovevo, zaštitnice svake zajednice u pogibli,

Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, oprosti nam Gospodine!
Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, usliši nas Gospodine!
Jaganjče Božji koji oduzimaš grijehe svijeta, smiluj nam se Gospodine!

Kriste, čuj nas!
Kriste, uslišaj nas!

Molitva

Gospodine, ti si vodio blaženu djevicu Genovevu putovima pravde od njenog djetinjstva, I udijelio si joj dar ozdravljanja; povedi I nas na put svetosti, prema svojoj volji, I daj nam darove potrebne za naše spasenje I za dobro onih koji nas okružuju. Po Isusu Kristu našem Gospodinu. Amen.

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 18:23 

DEVETNICA U ČAST SV. VIDU

Prvi dan

PONIZNOST

Sv. Vid je bio ponizan, mrzio je sve što je neuredno, a cijenio I činio sve što je dobro.
Da je sv. Vid bio ponizan, pokazuje se po tom što iako je bio sin poganina Hilasa, odličnog rimskog senatora, te imao lepršavu budućnost ovozemaljske sreće I slev, Vid je prigrlio križ svete vjere I s njim pošao u smrt, koji mu je dodijelio sam njegov otac, koji nije htio imati u svojoj kući kršćanina.
Poniznost koju je sv. Vid odabrao svakako je Isusova poniznost.
Zar ne veli Duh Sveti da je početak svim grijesima oholost.
Bog se protivi oholima, a poniznima daje svoju milost.
Te stvari još više je poznavala sv. Krescencija, koja je Vida odgajala u katoličkoj vjeri umjesto njegove majke koja ga rano ostavi umrijevši mlada.
Divna li primjera!
Eto Božjih ugodnika, slijedimo ih u njihovoj poniznosti!
Zaključimo prvi dan devetnice molitvom:

Pomolimo se:

Gospodine daj nam po zagovoru tvojih svetih mučenika Vida, Krescencije I Modesta da se ne vladamo oholo, nego napredujemo u tebi miloj poniznosti I sve neuredno mrzimo, a sve dobro vršimo u slobodi tvoje ljubavi.
Po Kristu Gospodinu našemu.
Amen.

Drugi dan

JAKI MUČENIK KRIŽA

Upravo se to može reći za Vida, Krescenciju I novu osobu koja je usko vezana uz Vida, koja ga je isto usmjeravala k svjedočenju za Krista, a to je Modesto, muž sv. Krescencije.
Kako je bila jaka ta trojka.
Zavirimo malo u njih.
Njih troje nisu pokleknuli ni u najstrašnijim mukama.
Vida su prvo šibali, bacali pred lavove.
Kad mu se ni tu ništa ne dogodi, mišljahu njegovi mučitelji da će napokon završiti u vrelom ulju.
On I odatle izađe nepobijeđen.
Tada zgrabiše bijesni bezbožnici Vida. Modesta I Krescenciju I staviše ih na strahovito mučilo gdje im slomiše tijelo, ali duh ne uništiše.
Vid je tada bio još u nedorasloj dobi.
Mladi, gdje ste?
Koliko bi danas bili spremni žrtvovati se za svetu vjeru Isusovu?
Bili poput svojih pređa bili pripravni danas žrtvovati svoj život za krst časni I slobodu zlatnu?
Sveti Vid vam je uzor.
Ne bojmo se križa, jer Isus reče: ” Tko ne uzme svoj križ I ne slijedi me, nije mene dostojan.”
Slijedimo ga, nećemo se pokajati.
Zaključimo drugi dan devetnice molitvom:

Pomolimo se:

Bože! Da se proslavi Tvoja Crkva, podijelio sis v. Vidu pobjedničku palmu mučeništva.
Slijedeći Raspetoga Spasitelja strpljivo je podnio najstrašnija mučenja.
Daj nam milostivo da u nevoljama I patnjama ovozemnog života hrabro stupamo njegovim stopama I da kao on primimo nagradu koja je obećana onima što strpljivo nose svoj križ.
To te molimo po Kristu Gospodinu našemu.
Amen.

Treći dan

VJERA

Radi ispovijedanja vjere sv. Vid je dobio krunu mučeništva.
To je najveće što čovjek može za nekoga dati: život – et sv. Vid ga je dao.
Za koga? Za Krista, za raspetog I uskrslog Spasitelja.
Blago njemu I onima koji ga slijede u vjernosti Kristu.
Čovjek bez svete vjere naprosto gubi dosojanstvo.
Zato tolika ubojstva, ratovi, zla na svijetu.
To su uvidjeli mudri ljudi prije nas pa su ponavljali: vjeruj, vjeruj, spasit će te tvoja vjera, ali popraćena djelima.
Naša vjera ne smije biti mrtva, hladna, nego živa.
Mora se pokazati u krepostima I kreposnom djelovanju.
Ni jedno trulo I suho drvo neće uroditi plodom.
Mlaka I mlitava vjera nije nizašta.
Ugledajmo se u svoju svetu trojku kojima obavljamo devetnicu, koji su dobro znali što će ih snaći ako budu ustrajni u svetoj vjeri.
Zar mi danas ne smijemo slobodno ispovijedati svoju vjeru?!
Izgleda nam da smo sami sebi dovoljni.
Kakva zabluda!
Molimo sv. Vida, Modesta I Krescenciju da nam isprose dar svete, žive djelotvorne vjere.

Pomolimo se:

Svemogući I milosrdni Bože koji si snagom svoje Riječi sve stvorio da otkupiš čovjeka, htio si da se ta ista Riječ, kojom je sve stvoreno, utjelovi.
Bože koji si neizmjeran, čudotvoran I hvale vrijedan, od koga su sv. Vid , Modesti I Krescencija zadobili krunu mučeništva zbog ispovijedanja vjere, ne bojeći se raznih muka, ponizno te molimo, da nas sve koji se tebi utječemo, na njihov zagovor, sačuvaš od svakoga zla duše I tijela te da te havlimo I slavimo tvoje sveto I dično ime, koje neka je blagoslovljeno po sve vijeke vjekova.
Amen.

Četvrti dan

IZBJEĆI OSUDU

U pojam vječne muke teško se zadubiti I teško je objasniti što je vječna muka.
Mi kršćani vjerujemo da se vječnost nastavlja nakon našeg ovozemnog života.
Kako će ona izgledati to isto ne znamo, ali znamo to da je vječnost u paklu strašna I da je tamo plač I škrgut zuba kako nas upozorava Sveto Evanđelje.
Izgleda da je sv. Vid dobro znao te Kristove riječi.
Zato se je svim svojim bićem od najmlađih dana zauzeo da izbjegne vječnu osudu koja bi ga dijelila od njegova Stvoritelja I Otkupitelja.
Toliko toga nam ograničava našu slobodu da se potpuno predamo Bogu.
Htjeli mi ili ne, naš nas svakodnevni ubrzani tempo života tjera da često radimo protiv svoje volje, protiv svoje savjesti.
No, imamo tog Kristovog velikana pred sobom.
On neka nam bude zvijezda vodilja, on neka nam pokaže put do vječne sreće.
Ali nije dovoljan samo putokaz.
Potrebna je I naša puna zauzetost da taj put prihvatimo, te sve sile upotrijebimo da dođemo do onog cilja kojem nas taj put vodi.
Sklad svi prometni znakovi na cestama kako putokazi do cilja, ako ih nećemo poštovati, slijediti.
Zato uvijek već od sada govorimo samo sebi: moj glavni cilj je Krist, a putokazi do tog cilja su primjeri svetaca, crkveno učiteljstvo, moja savjest.
Da tako bude u našem životu molimo našeg miljenika da nas zagovara na putu do vječnog života I vječne sreće.

Pomolimo se:

Svemogući I milosrdni Bože!
Tebe ponizno molimo, da sve nas koji se tebi utječemo ne obazirući se na naše pogreške, oslobodiš od vječnih muka po zagovoru I zaslugama sv. Vida.
Po Kristu Gospodinu našemu.
Amen.

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 18:23 

Peti dan

MLADIĆ – MOLITELJ

Nalazimo se pred razmatranjem petog dana svoje devetnice.
Može li se danas uopće govoriti o mladiću molitelju?
Kome danas pada na pamet moliti u naponu snage I zdravlja?
To se čini zaostalo, upriličeno bakama, djedovima I mamama.
Oni neka mole, a mladi priželjkuju sve što im može pružiti ovozemaljski život.
Da. Tako mnogi misle.
Rijetko se tko osvrće na onu Kristovu: “Bdijte I molite jer I kad ne mislite doći će Sin Čovječji.”
Dakle sam Krist nas na to upozorava.
Jao nama ako nas nađe nespremne.
Čini se da je u molitvi naš junak sv. Vid crpio svu svoju snagu da podnese onako strašna mučenja.
Molitva I pouzdanja u dobroga Boga I promatranje strpljivog Isusa davali sum u snagu I nadnaravnu moć.
Imao sam prilike vidjeti skupinu mladih u Rimu kako mole.
Tu čovjek osjeća nešto veliko, nešto što zaokupljuje cijelo njegovo biće.
Zar ti mladi ljudi koji kleče I upiru pogled u Krista nisu zemaljska bića?
Da. Ali oni vide I nalaze smisao svog života I svoje vjere baš u molitvi, žrtvi za druge, jer isti Krist reče: “Štogod ste učinili jednome o dove moje najmanje braće, meni ste učinili.”
Treba li nam bolji I jači primjer mladića molitelja nego je sv. Vid.
Zar bi sv. Krescencija I Modesto uspjeli odgojiti tako sv. Vida samo ljudskim sposobnostima?
Molitva je bila sredstvo pomoću kojega su oni sav njegov život usmjeravali Bogu.
Zato molimo I utecimo se sv. Vidu da nas zagovara kod Boga.

Pomolimo se:

Neka se veseli tvoja Crkva, Bože, potpomognuta potporom sv. Vida, jer si ga u mladoj dobi utvrdio žarom vjere I muževnom stalnošću.
Po njegovoj molitvi I zagovoru, izlij milosrdno obilje svoga blagoslova na sve nas koji se Tebi utječemo.
To te molimo po Kristu Gospodinu našemu.
Amen.

Šesti dan

VJEČNA SVJETLOST

Odmah na početku ovog dana nameće nam se pitanje: kakva je to vječna svjetlost, gdje je izvor te svjetlosti, I tko daje snagu da ona vječno svjetli?
Je lit a svjetlost kao purpurni ljetni izlaz sunca koji ostavlja neizbrisivu uspomenu na onoga tko taj izlazak promatra?
Je lit a svjetlost kao svjetlost kristalnog lustera od kojeg se odbija električna svjetlost kao danje svjetlo koje ugleda slijepac svojim rođenim očima koje su bile slijepe, a Božjim darom su progledale?
Nijedna od tih slika ne može se usporediti s vječnom svjetlošću.
Za mene bi ta vječna svjetlost bila svjetlost bila svjetlost mirne I čiste savjesti.
Kad je čovjek miran I bezbrižan, a takvih trenutaka u životu ima, tad uživa u svojoj nutarnjoj sreći dijeleći je s drugima.
To je za mene tek jedna zraka vječne svjetlosti koja prodire u dubinu bitka svakog čovjeka, jer Bog je vječno Svjetlost, a Krist je svjetlo Božje ljudima, toga se svjetla nauživajmo.
Upravo sv. Vid ju je posjedovao, a sada je ima u posjedu u punini.
Zar ga nije ta vječna svjetlost obasjala I kao nagradu mud ala dar vjere, ljubav prema čovjeku, a po čovjeku, ljubav prema Kristu.
Zar ga nije ta svjetlost obasjala u trenucima najtežih progona I dala mu kao dar palmu mučeništva za vjeru svetu, kao što pjevamo u himni sv. Vida.
Da bismo I mi imali vječnu svjetlost već sada na zemlji, moramo moliti te velike Kristove sljedbenike koji su bili I koji jesu I sada kao svijeća koja gori, s koje zrake svjetlosti ulaze u nas I u nama ostaju.
Za tu vječnu svjetlost molimo ih posebno danas ovog šestog dana naše devetnice.

Pomolimo se:

Bože, koji sip o sv. Vidu mučeniku svom, obećao zaštitu svoje svemoguće desnice dopusti, molimo te, da se mi, koji ga ljubimo I štujemo I spominjemo, oslobodimo od sljepoće duševne I tjelesne, te se njegovim zagovorom pripremimo na uživanje I posjedovanje vječne svjetlosti.
To te molimo po Kristu Gospodinu.
Amen.

Sedmi dan

DUHOVNA I TJELESNA BOLEST

Samo spominjanje bolesti daje čovjeku neku nelagodnost, sažaljevanje prema onomu tko je bolestan
Odmah si zamislimo čovjeka obučena u pidžamu u krevetu kako mirno leži ili viče u očaju od boli.
Hitamo da ga pohodimo, dam u kažemo koju lijepu riječ utjehe I sve poduzimamo da mu olakšamo težak I patnički bolesnički život.
To je što se tiče tjelesne bolesti.
A što je to duhovna bolest?
To je grijeh koji svakodnevno izgriza ono svjetlo posvetne milosti koju smo dobili na krštenju.
I što više griješimo I što više zapadamo u bolest, to više Isus kao naš dragi, vječni I iskreni prijatelj trči oko nas I sređuje sve dokumente za liječenje u nekoj duhovnoj bolnici.
Ta duhovna bolnica mogu biti I ovih devet dana u koje smo ušli kao neke duhovne vježbe, da promatramo lijek jednog od Kristovih bolničara.
Glavni pencilin, glavni lijek duhovne bolesti jest sveta ispovijed.
Teško je ići liječniku I dati mu da ti bode tvoje vlastito tijelo.
Ali to će pomoći da ozdraviš, pa se pomiruješ s tim.
Oslobodi se pritiska I odbojnosti ona mračne sobice u kojoj sjedi od Krista I Crkve poslani liječnik.
Idi k njemu I primi lijek odrješenja od svojih bolesti koje su te toliko udaljavale od tvog prijatelja I glavnog liječnika duše – Isusa Krista .
Znam, što si bolesniji sve više padaš u očaj I gubiš nadu u ozdravljenje.
Ne boj se!
Kreni I vidjet ćeš kakvo će sunce sreće zasjati u tvome srcu I u tvojoj savjesti kada se vratiš kao ljiljan čist I zdrav.
To je teško, ali zato molimo za pomoć Kristove miljenike, sv. Vida da nam pomogne te se I mi u toj odluci I takvom životu priključimo njemu.

Pomolimo se:

Kriste, obećao si svima onim akoji se obrate I uzvjeruju tvome Evanđelju dati vječnu nagradu I radost u vječnoj domovini gdje sija vječno svjetlo.
Daj molimo te oslobodi nas od vječne I tjelesne bolseti po zagovoru tvojeg svetog mučenika Vida te da tako u tebi nađemo izvor života, zdravlja I svetosti.
To te molimo po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

Osmi dan

VREMENSKE NEPOGODE

Dobro nam je poznata svaka vremenska nepogoda.
Od svog rođenja pa sve do smrti moramo se boriti I strepiti nad onim svojim blagom što ga imamo od Gospodina.
Ako nam suša dođe, sve pogori, sve vapi za vodom.
Sasuši se I uvene kao što biva sa svakim poljskim cvijetom.
Što će jadno stanovništvo toga kraja?
Mora oskudijevati, jer je svuda u tom kraju zavladala glad..
Stariji će se dobro sjećati 1950. u našem kraju.
Ako nam obline padavine dođu u nepovoljno vrijeme, poplave I odnesu sve ono što smo s mukom stjecali, a vodena stihija se poigrava s tim kao valovi s orahovom ljuskom.
Sjetimo se 1932. ili u Europi 2002. kada su harale strašne poplave.
Ako nam dođe tuča, sve omlati, ništa drug one ostane nego pusto I golo korijenje od naših usjeva koje zjapi u plavetne visine I očajno, bespomoćno moli pomoć za životom koji se gasi.
Opet prevelika bijeda prijeti svim onima koji su je pretrpjeli I nagoni ih u stravu iščekivanja, neizvjesnosti što će opet biti ako se pojave sivo-žućkasti oblaci na nebeskom horizontu.
Teški su to trenuci života, duševne napetosti, psovke s jedne strane I pobožne molitve I pouzdanja u Bogu s druge strane.
Upravo kako nam predaja pripovijeda sv. Vid je bio čudotvorac baš u takvim prilikama.
Zauzimao se kod Boga, kao njegov poslanik na zemlji, da poštedi svoj narod od tih vremenskih bičeva.
Ne zaboravimo mu se uteći u zagovor u svim vremenskim nepogodama da nas od njihovih posljedica oslobodi svojim moćnim zagovorom kod Boga.

Pomolimo se:

Ukaži nam Gospodine neizrecivo svoje milosrđe, ten as po molitvi I zaštiti sv. Vida izbavi od sviju grijeha, a naše kuće, zgrade, usjeve, šume, stada, brda sačuvaj od groma, leda, suše, poplave, zla vremena I drugih nepogoda.
To te molimo po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

Deveti dan

TJELESNE BOLSETI

Otvorimo malo stranice Evanđelja ovih dana pa pogledajmo kako je sam Krist suosjećao s bolesnicima.
Ustani s te postelje I idi!
Vjera te tvoja spasila.
Očisti se od gube!
Progledaj!
Ustani I hodi!
Evo ti majko sina!
Tebi djevojko kažem ustani!
To su divni trenuci nad kojima se čovjek mora zaustaviti I pogledati Krista puna suosjećanja prema bližnjemu.
Tu svoju moć liječenja tjelesnih bolseti predao je I apostolima, a apostolic opet svojim nasljednicima do dana današnjega.
Čudesa se u svijetu I danas događaju, vjerovali mi u njih ili ne.
Dosta je za primjer navesti Lurd.
I sv. Vid je primio tu karizmu kršćanske zajednice prvih stoljeća.
Poznato je da je izliječio sina cara Dioklecijana, a taj isti ga je car svejedno dao ubiti u najstrašnijim mukama.
Vid ih hrabro I junački podnese.
U svijetu se njemu zavjetuju tisuće I tisuće ljudi s svim vrstama bolesti.
Mnoge uslišava.
Ni mi ne budimo po strain.
Zamolimo I čvrsto vjerujmo u Vidov zagovor, da će se Bog smilovati I osloboditi nas od svake tjelesne nevolje.
Ako nam se molba ne usliša, budimo zahvalni Bogu I molim osv. Vida da strpljivo nosimo svoj križ.
U vječnosti ćemo primiti nagradu za svoje patnje kao što je I on primio.

Pomolimo se:

Usliši pravedni Gospodine Bože, našu molitvu koju ti prikazujemo na čast sv. Vida, tvojeg mučenika, da se po njegovim molbama, što svojim zaslugama nismo zavrijedili, sačuvamo I oslobodimo od bolesti očiju, ruku, nogu I cijeloga tijela.
To te molimo po Kristu našemu Gospodinu. Amen.

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 18:24 

Devetnica Petru Barbariću

Moli se kroz 9 dana:

1. desetica krunice ili čitavu krunica

2. slijedeća molitva:

Molitva za proglašenje Petra Barbarića blaženim

Gospodine Isuse Kriste, udostoj se proslaviti svog vjernog slugu Petra i daj da po njegovom uzoru sve više ljubimo Tvoje Presveto Srce i vjerno ti služimo u čistoći tijela i duše.

Nebeska Kraljice i naša Majko Marijo, izmoli svojim zagovorom u Boga da Tvoje odabrano dijete bude uskoro uzvišeno na čast oltara.

Sveti Josipe, zaštitniče Hrvatske, moli za Petrovu beatifikaciju. Amen.

3. Nastoj se ispovijediti i bar jednom u devet dana pričestiti.

Papa Ivan Pavao II. također je molio za beatifikaciju Petra Barbarića.

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 18:25 

DEVETNICA SVETOM JOSIPU

Pripravna molitva

Sveti Josipe, Poočime našeg Gospodina Isusa Krista!
Ja siromašni grešnik položio sam veliko povjerenje u tvoj moćni zagovor i znam da ti neće biti uskraćena od Isusa nijedna molba.
Budući da sad imam posebnu potrebu, odlučio sam se da te kroz devet dana ustrajno zazivam, da po tvom zagovoru nađem uslišanje kod Boga.
Na Njegovu veću slavu i za spas svoje duše započinjem sad devetodnevnu molitvu.

Prvi dan

Sa skrušenim srcem dolazim ti, sveti Josipe, dobrostivi Poočime Isusa Krista.
Pouzdano ti se obraćam za tvoj zagovor kod Boga da se ispune moje zamolbe, ukoliko se ne protive Božjoj volji.
Svwti Josipe, moje je povjerenje tako veliko da smatram kako Bog ne može odbiti moje želje kad mu ih ti preneseš.
Budući da ti je Vječni Otac iskazao takvu čast da je tebi ispred svih drugih pravednika povjerio svog jedinorođenog Sina i Negovu prečistu Majku, ti si visoko umilostivljen .
Sin te Božji časti, dok te je izabrao za svog hranitelja i bio ti je na zemlji poslušan.
Zato ti sad na nebu neće uskratiti nijednu molbu.
Duh Sveti te je konačno odredio za zaštitnika svoje Neoskvrnjene Zaručnice.
Tako ti ni On neće nijednu milost uskratiti.
Stoga mogu naći povjerenje, uslišanje na prijestolju trojstvenoga Boga kad te zazovem.
Sveti Josipe, moli za me i ne dopusti da odem od tebe bez utjehe.
Amen.

Oče naš...
Zdravo Marijo...
Slava Ocu...

Moli za nas, sveti Josipe,
Da dostojni postanemo obećanja Kristovih.

Litanije svetom Josipu......

Drugi dan

Dragi sveti Josipe!
Tebe častim pun djetinjeg povjerenja, tebe koji se sve svoje misli i brige upravio da prehraniš i zaštitiš Isusa i Mariju te na „najbolji“ način upravljaš kućom.
Nisi se plašio nikakva posla ni truda i svoju si snagu zalagao dan i noć za Isusa i Mariju.
Zato te molim, sveti Josipe, prikloni mi svoje očinsko srce i pomozi mi u mojim željama.
Usliši moj vapaj i daj da postanem dionikom tvoga zagovora, ukoliko se u tom ispunja Božja volja, kojoj se ja bezuvjetno podlažem. Amen.

Oče naš...
Zdravo Marijo...
Slava Ocu...

Treći dan

Pozdravljam te sveti Josipe!
Štujem te iz svega srca.
Tebe je Marija, Majka Božja, nazvala Poočimom svoga božanskog Sina i ljubila kao svog djevičanskog supruga.
Spomeni se velike milosti, što si tako povjerljivo mogao živjeti zajedno s Isusom i Marijom.
Kako si rado ispunjavao svoje dužnosti, kakvom li je nebeskom utjehom bilo preplavljeno tvoje srce.
Sigurno ti je bila draža skromna kuća s njezinom radionicom u blizini Isusa i Marije nego veličanstvena palača na zemlji.
Kako si brižno pohitao u nepoznato i pobjegao u Egipat da svoju obitelj zaštitiš pred Herodom.
Kako je bila velika tvoja strpljivost u žalosti, strahu i nevolji!
Sveti Josipe, zbog svih boli i radosti molim te da mi ishodiš od svog božanskog Posinka da ispuni moje srce radošću i usliša moje molbe.
Ali posebno te molim, dođi mi u pomoć s Isusom i Marijom, u posljednjoj nevolji, u smrtni čas i daj da moje posljednje riječi budu: Isus, Marija, Josip!
Amen.

Oče naš...
Zdravo Marijo...
Slava Ocu...

Četvrti dan

Sveti Josipe, Zaručniče preblažene Djevice Marije, podsjećam te na sedam radosti kojima je bilo ispunjeno tvoje srce: kad ti se anđeo Gospodnji ukazao i navijestio ti da je tvoja Zaručnica začela po Duhu Svetom i da će roditi Spasitelja svijeta; kad si ti u Svetoj noći po prvi put zagrlio dijete Isusa; kad si vidio kako su se tri mudraca tom djetetu poklonili i prinijeli mu za žrtvu zlato, tamjan i smirnu; kad ti se u Egiptu ukazao anđeo Gospodnji i zapovijedio ti da se sa svojom obitelji vratiš natrag u svoju domovinu; kad si u Jeruzalemu pronašao u hramu izgubljeno dijete puno milosti i mudrosti; konačno kad ti je u Nazaretu dječak Isus bio poslušan i u razgovoru ti razveseljavao srce.
Zbog tih sedam velikih radosti molim te ishodi i meni radost da jednom zauvijek i vječno gledam Boga.
Amen.

Oče naš...
Zdravo Marijo...
Slava Ocu...

Peti dan

Sveti Josipe, časni hranitelju našega Gospodina Isusa Krista, spomeni se sedam velikih žalosti, koje je osjetilo tvoje srce: kad si pomislio da moraš otpustiti Mariju, svoju ljubljenu zaručnicu; kad si u Betlehemu s Marijom pronašao prenoćište u bijednoj staji; kad si ugledao kako božansko Dijete trpi najveće siromaštvo, a ti mu nisi mogao poslužiti prema njegovu dostojanstvu; kad je starac Šimun prorekao da će to Dijete i njegova Majka mnogo pretrpjeti; kad ti se anđeo Gospodnji ukazao i zapovijedio ti da s Djetetom i njegovom Majkom bježiš u stranu zemlju; kad si u Egiptu morao godinama u oskudici živjeti sa svojom obitelji; kad si izgubljenog Dječaka pun straha tri dana tražio, dok ga nisi konačno našao.
Zbog tih svojih gorkih žalosti molim te da budeš moj zaštitnik kod Boga i da mi u mojim patnjama ishodiš u svako vrijeme predanje u svetu Božju volju.
Amen.

Oče naš...
Zdravo Marijo...
Slava Ocu...

Šesti dan

Svesrdno te pozdravljam, sveti Josipe i zahvaljujem Bogu što te je izabrao za Poočima svoga Sina i za zaručnika preblažene Djevice.
Sveti Jospie, u pomisli na naizrecivu ljubav i radost koje si osjetio u krugu Isusa i Marije i na sve žalosti koje si nosio u zajedništvu sa svojom svetom obitelji molim milost da se ni u žalostima ni u radostima ne odijelim od Božje ljubavi, koja je prisutna u Kristu, našem Gospodinu.
Amen.

Oče naš...
Zdravo Marijo...
Slava Ocu...

Sedmi dan

Pozdravljam te, hvalevrijedni sveti Josipe, čuvaru najvećeg blaga na nebu i na zemlji, hranitelju onoga koji hrani sva stvorenja.
Koga su mnogi praoci i kraljevi željeli vidjeti i čuti, a ipak nisu ni vidjeli ni čuli, koga si ti na svojim rukama nosio, njegovao i štitio.
Zbog te jedinstvene časti za koju te je Bog odvijeka izabrao, ishodi mi kod Božanskog Posinka, našega Gospodina i Suca Isusa Krista, oproštenje mojih grijeha, milost i smilovanje.
Amen.

Oče naš...
Zdravo Marijo...
Slava Ocu...

Osmi dan

Sveti Josipe, ponosu patrijarha, blistavi potomče doma Davidova, pozdravljam te sa svima svetima na nebu.
Svojim zagovorom uspijevao si mnogo kod utjelovljenog Božjeg Sina već na zemlji, na nebu možeš još više.
Jer onaj, koji ti je na ovom svijetu bio poslušan, ništa ti ne odbija u svom kraljevstvu, nego ti ispunjava sve tvoje molbe i pruža svojumilost onima za koje ju ti izmoliš.
Prikloni mi zato svoje dobrostive oči, ljubazni oče, kad se u svojim željama pouzdano obratim tebi i opskrbi me pobožnim životom i blaženom smrću.
Amen.

Oče naš...
Zdravo Marijo...
Slava Ocu...

Deveti dan

Dragi sveti Josipe, tebi sam se utekao, u tebe se pouzdao.
Uvjeren sam da ćeš Bogu preporučiti moju želju.
Po tvojoj ljubavi , koja te je u radosti i žalosti vezala s Isusom i Marijom, utječem se tebi za zagovor.
O dragi, blagi, dobrostivi sveti Josipe, pohiti mi u pomoć u mojoj nevolji i dopusti mi da ti se izručim tijelom i dušom.
Želim živjeti kao ti, posve predan u volju Božju, smjeran, ponizan kao vjerna sluga u skrovitosti.
Tako se nadam da ću jednom s tobom postati dionikom i neke nebeske slave, da s Marijom zauvijek hvalim i slavim trojstvenoga Boga.
Amen.

Oče naš...
Zdravo Marijo...
Slava Ocu...

Završna molitva

Gospodine Isuse Kriste, ti si naše spasenje, naš život i naše uskrsnuće!
Zato te molim, ne prepusti me strahu i zdvajanju, nego zbog boli i bezbrojnih zasluga svoje Majke Marije i svog vjernog poočima Josipa pomozi svom sluzi kojega si otkupio svojom dragocjenom krvlju.
Amen.

LITANIJE SV. JOSIPA
Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine. smiluj se!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Oče nebeski, Bože
Sine, Otkupitelju svijeta, Bože
Duše Sveti, Bože
Sveto Trojstvo, jedan Bože, smiluj se nama!

Sveta Marijo
Sveti Josipe
Slavni porode Davidov MOLI ZA NAS!
Svjetlosti patrijarha
Zaručniče Bogorodice
Stidljivi čuvaru Djevice
Hranitelju Sina Božjega
Brižni branitelju Kristov
Glavaru slavne obitelji
Josipe pravedni
Josipe prečisti
Josipe premudri
Josipe jaki
Josipe poslušni
Josipe vjerni
Ogledalo strpljivosti
Ljubitelju siromaštva
Uzore radnika
Uresu domaćega života
Čuvaru djevica
Potporo obitelji
Utjeho bijednih
Ufanje bolesnih
Zaštitniče umirućih
Strahu zlih duhova
Pokrovitelju svete Crkve

Jaganjče Božji, koji oduzimaš grijehe svijeta,
oprosti nam, Gospodine!
usliši nas, Gospodine!
smiluj se nama!

Postavio ga je gospodarom doma svojega.

I poglavarom imanja svojega.

Pomolimo se
Bože, koji si se neiskazanom providnosti udostojao izabrati blaženoga Josipa za zaručnika presvetoj Majci svojoj, daj molimo da koga kao pokrovitelja častimo na zemlji, zavrijedimo imati zagovornikom na nebu. Koji živiš i kraljuješ u sve vijeke vjekova. Amen.

Moli za nas, Sveti Josipe,

Pomolimo se:

Molimo Te Gospodine, neka nam budu na pomoć zasluge zaručnika presvete Majke Tvoje, da zadobijemo njegovim zagovorom, što svojom slaboćom ne možemo postići. Koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen.

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 20:37 

Vjera i postojanost
sveti Ana i Joakim

Molitva devetnice:

Dobri roditelji Blažene Djevice Marije, djede i bako našega Spasitelja, Isusa Krista,
Kad se život čini besplodnim, pomozite nam pouzdati se u Božje milosrđe.
Kad smo zbunjeni, pomozite nam pronaći put k Bogu.
Kad smo izgubljeni u pustinji, vodite nas onima koje smo od Boga pozvani ljubiti.
Kad nam se naš brak čini beživotnim, pokažite nam vječnu mladost Gospoda.
Kad smo sebični, naučite nas pristajati samo uz ono što je trajno.
Kad smo uplašeni, pomozite nam vjerovati Bogu.
Kad smo posramljeni, podsjetite nas da smo Božja djeca.
Kad zgriješimo, vodite nas vršenju Božje volje.
Vi koji znate Božju volju za muža i ženu, pomozite nam kreposno živjeti.
Vi koji znate Božju volju za obitelj, približite sebi sve obitelji.
Vi koji ste patili bez djece, zagovarajte za sve neplodne parove.
Vi koji ste se vjerovali u Božju volju, pomozite nam poštivati Božji dar plodnosti.
Vi koji ste rodili Blaženu Majku, nadahnite parove da s Bogom budu sustvaratelji.
Vi koji ste poučavali Majku Božju, poučite nas na odgajamo djecu svetim napucima.
Vi čija su se srca pouzdala u Boga. Čujte našu molitvu za … (spomenuti osobnu nakanu)
Molite s nama za poslanje katoličkog obiteljskog života.
Molite s nama za poslanje prirodnog planiranja obitelji.
Molite s nama za sve one koji u ovome zauzimanju daju svoje vrijeme, talente i imetak.

Oče naš… Zdravo Marijo… Slava Ocu…
Bože naših otaca, Ti si svetima Ani i Joakimu udijelio privilegiju da budu roditelji Marije, majke Tvoga utjelovljena Sina. Neka nam njihove molitve pomognu doseći spasenje koje si obećao svome narodu. To te molimo po Kristu Gospodinu našemu, Amen

O svetima Ani i Joakimu

Svake godine 26. srpnja Crkva slavi uspomenu svetih Ana i Joakima. Drevna priča o njima datira iz prvih stoljeća života Crkve prisjećajući kako su svete Anu i Joakima, poput Abrahama i Sare, susjedi omalovažavali zbog toga što nisu imali djece.
Godine žudnje nisu oslabile njihovo povjerenje u Boga, ali je žalost nagnala sv. Joakima da otiđe moliti i postiti u divljinu. Sveta Ana, ostala je kod kuće obučena u odjeću za žalovanje i plakale je što nije mogla imati svoju vlastitu djecu. Vidjevši svoju nesretnu gospodaricu, mlada sluškinja podsjetila je Anu da se pouzda u Boga. Sveta Ana oprala je lice, obukla vjenčanicu i otišla u vrt vapiti Bogu za dijete.
Anđeli su se ukazali sv. Ani u vrtu i sv. Joakimu u pustinji, obećavajući im, da će unatoč poodmakloj dobi, roditi dijete koje će biti poznato po svem svijetu. U iščekivanju roditeljstva potrčali su jedno prema drugom našavši se na Jeruzalemskim zlatnim vratima te poljupcem izrazili radost nad novim životom koji im je Bog obećao darovati.
Sveti Ana i Joakim moćni su zagovornici za sve oženjene parove, trudnice i bračne parove koji imaju poteškoća u postizanju začeća, kao i sve ostarjele.

DEVETNICA POUZDANJA PRESVETOM SRCU ISUSOVU

Gospodine Isuse Kriste, Tvome presvetom Srcu povjeravam ovu nakanu... ( ovdje spomeni nakanu ).
Samo me pogledaj, onda čini što želiš sa mnom...Neka Tvoje presveto Srce odluči....
Ja se uzdam u nj...Ja s njim računam...Ja se izručujem Njegovu milosrđu...
Gospodine Isuse, Ti me nećeš odbaciti.
Presveto Srce Isusovo, ja se uzdam u Te uzdam.
Presveto Srce Isusovo, ja vjerujem u Tvoju ljubav prema meni.
Presveto Srce Isusovo, neka dođe Tvoje Kraljevstvo.
O presveto Srce Isusovo, ja sam Te molio za mnoge milosti, ali Te posebno molim za ovu milost.
Postavi je u Tvoje Presveto Srce.
Kad je Tvoj Vječni Otac vidi prekrivenu s Tvojom Presvetom Krvlju, On mi neće uskratiti ovu milost, to više neće biti moja nego Tvoja molitva.
O Isuse, o Presveto Srce Isusovo, ja svoju nadu polažem u Tebe, ne daj da se ikada postidim.

Devetnica blaženoj majci M. Tereziji Scherer

Gospodine Isuse, ti si rekao: „Molite i primit ćete, tražite i naći ćete, kucajte i otvorit će vam se“. Evo, kucamo puni pouzdanja na vrata tvoga presvetog Srca i usrdno te molimo, udijeli nam milost koju te molimo po zagovoru blažene majke Marije Terezije:
(ovdje reći molbu, nakanu).
Isuse, sine Davidov, smiluj nam se:
Po zagovoru majke Marije Terezije usliši nas.
Gospodine Isuse, ti si rekao: „Kad biste imali vjere kao zrno gorušičino, rekli biste ovom brdu premjesti se onamo i ono bi poslušalo. Ništa vam ne bi bilo nemoguće.“ S pouzdanjem koje brda premješta vapimo:
Isuse, sine Davidov…
S jerihonskim slijepcem koji te usrdno i ustrajno molio, vapimo i mi nepokolebivom vjerom i pouzdanjem:
Isuse, sine Davidov…
Gospodine Isuse, ti si dvojici slijepih povratio vid riječima: „Neka vam bude kako vjerujete“. Ženi Kananejki također si rekao: „Ženo, velika je tvoja vjera, neka ti bude kako želiš.“ Vjerujemo u tebe, umnoži našu vjeru, ufamo se u tebe, nemoj nas razočarati, nego nadomjesti nedostatke naše smjerne molbe da dospije do tvoga Srca.
Isuse, sine Davidov…
Gospodine Isuse, sjeti se kako si za svoga zemaljskog života liječio mnoge bolesti, kako su te patnici nastojali dotaknuti, jer je iz tebe izlazila snaga koja je sve liječila: Molimo te, reci i nama sada: Idi, neka ti bude kako vjeruješ!
Isuse, sine Davidov…
Gospodine Isuse, ti si nadahnuo misao da se u čast tvoga svetog Križa osnuje zajednica čija je prva poglavarica bila blažena majka Marija Terezija. Usrdno te molimo, udijeli nam što te po njezinu zagovoru molimo.
Presveto Srce Isusovo, po zagovoru blažene majke Marije Terezije, udijeli nam milost za koju te molimo, ako je to na tvoju veću slavu. Amen!

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 20:38 

Devetnica Gospi Sinjskoj

Devetnica počinje 6. a završava se 14. kolovoza. Devetnica se može moliti zajedno ili privatno, u crkvi ili u vlastitom molitvenom prostoru. Može se moliti u svako doba godine, za bilo koju potrebu, duševnu i tjelesnu. Tko moli sam, može moliti u jednini (umjesto u množini).

Pripravna molitva (svaki dan)

Čudotvorna Gospe Sinjska, puni pouzdanja u tvoju majčinsku ljubav želimo pobožno obaviti ovu devetnice. Svojim ti molitvama iskazujemo čast i zahvalnost. Utječemo ti se za zagovor i nebesku pomoć u svojim nevoljama. Tvoju milost nismo zavrijedili zbog svojih grijeha, ali tvoja nas majčinska dobrota potiče na kajanje i učvršćuje vjeru da nam tvoj božanski Sin i Otac Nebeski oprašta naše grijehe i da nas prima kao svoju ljubljenu djecu. Ti nam, moćna Kraljice neba i zemlje, isprosi od Boga zaštitu od zla i svih životnih nezgoda. Daj da ustrajemo u vjeri i dobrim djelima. U današnjoj ti pobožnosti iznosimo svoju posebnu nakanu... Ako je volja Božja, usliši nas Majko od milosti! Zahvaljivat ćemo ti do kraja svoga života, častiti tvoju svetu Sliku i tvoje sveto ime na slavu Presvetog Trojstva, Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
3 Zdravomarije...

Prvi dan

Slavna Gospe Sinjska, tvoje je slavno Ime nadaleko poznato. Od čudesne pobjede pod Sinjem, 1715. godine, sve do danas, u Sinj hodočaste vjernici s mnogih strana kako bi ti iskazali zahvalnost i čast i prikazali svoje patnje, boli i različite potrebe. Ti ih, naša dobra Majko, slušaš i uslišuješ, pomažeš i podižeš, štitiš i braniš.
Gospe Sinjska, i mi ti se u ovom času utječemo moleći za tvoju pomoć. Posreduj za nas kod svoga Sina Isusa, jer ti sve naše nevolje i potrebe možeš sabrati u samo jednu čudesnu riječ ljubavi. On najbolje razumije govor tvoje majčinske ljubavi i po tvomu će zagovoru uslišati naše molbe i poslati nam svoju božansku pomoć. Osobito te molimo da nam isprosiš ljubav prema Ocu Nebeskomu i živu želju da u svemu prepoznajemo i vršimo njegovu svetu volju. Tako ćemo i tebe, Majko naša, najviše obradovati. Amen.
3 Zdravomarije i 1 Slava Ocu...

Moli za nas, Čudotvorna Gospe Sinjska!
Pomolimo se! Bože, koji si po čudotvornoj Slici svoje Majke u Sinju pokazao spasiteljsku snagu svoje ljubavi, učini nas dostojnima da nju, svoju Nebesku Majku, iskreno ljubimo i po njezinu zagovoru k tebi jednom dođemo, koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen.
Pjesma: Svrni svete oči blage

Drugi dan

Pripravna molitva (s početka devetnice). Poslije pripravne molitve mole se 3 Zdravomarije.

Moćna Gospe Sinjska, ti si nekoć na blagdan svoga Uznesenja na nebo pokazala pod Sinjem svoju majčinsku dobrotu i pružila nebesku pomoć svome puku koji Ti se vruće molio. Zato Te upravo na taj dan osobito slavimo i pred tvojom se Slikom okupljamo u pobožnoj molitvi. Djevice milostiva, prečista Majko Isusova i Majko naša, po svomu slavnom uznesenju na nebo, isprosi nam milost, da i mi tako živimo kako bi naša duša čista i spremna dočekala odijeljenje od našeg tijela i odlazak s ovoga svijeta. Daj da naše življenje na zemlji bude neprestana priprava za nebesko uživanje koje nam je darovao tvoj Sin Isus, u kojem nas čeka zajedništvo s Njim, s Ocem Nebeskim i Duhom Svetim u Kraljevstvu nebeskomu. Amen.

Pomolimo se! Bože, koji si po čudotvornoj Slici svoje Majke u Sinju pokazao spasiteljsku snagu svoje ljubavi, učini nas dostojnima da nju, svoju Nebesku Majku, iskreno ljubimo i po njezinu zagovoru k tebi jednom dođemo, koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen.

Treći dan

Pripravna molitva(s početka devetnice). Poslije pripravne molitve mole se 3 Zdravomarije.

Vjerna Gospe Sinjska, gotovo tri stotine godina tvoja odana djeca utječu se tebi pred ovom svetom Slikom. Ti si i danas u svojoj dobroti i milosrđu vjerna nama kao što si bila našim pređima. Tvoje se majčinsko Srce ne mijenja. Ono ne zaboravlja svoje djece. Ti si i prije svoga odlaska s ovoga svijeta k svome božanskom Sinu u nebo apostolima, okupljenima oko Tebe, na rastanku bila utjeha, nada i svjetlo vjere. U nebu okrunjena slaviš, ali si jednako s nama svojom ljubavlju, svojom majčinskom brigom. Utješi nas koji ti se u svojim nevoljama utječemo, a osobito nam budi u pomoći na času smrti naše. Amen.

Četvrti dan

Pripravna molitva (s početka devetnice). Poslije pripravne molitve mole se 3 Zdravomarije.

Dobra Gospe Sinjska, tko bi mogao nabrojiti sve milosti koje si po svojoj svetoj Slici udijelila svojim pobožnim štovateljima. Mnogobrojni tvoji štovatelji zahvalno govore o milostima koje su primili na tvoj majčinski zagovor. I mi dolazimo tebi isplakati svoju bol, prikazati svoje patnje i preporučiti sebe, sve svoje mile i drage i sav svijet. Hvala ti za tvoj majčinski pogled pun ljubavi. Hvala ti za tvoje majčinsko razumijevanje i svesrdnu pomoć. Tvoje je majčinkso Srce najvjernija slika Isusova Srca. Slavna Djevice, ovaj svijet nisi napustila kao ostala Adamova djeca, već se tvoja ljubav sjedinila s Božjom i ponijela te sa zemlje u nebo. Isprosi nam živu ljubav prema Kraljevstvu Božjem ovdje na zemlji i onom na nebesima. Amen.

Peti dan

Divna Gospe Sinjska, koja si se udostojala ovaj grad odabrati za mjesto svoje čudesne pomoći, hvala ti što te smijemo po njemu nazivati, Gospom Sinjskom. Budi nam vazda milostiva i pomozi nam u svim našim nevoljama. Djevice odabrana, na dan tvoga slavnog ulaska u nebo dušom i tijelom, anđeli su te pozdravljali zanosnom pjesmom kojoj se i mi usuđujemo pridružiti svoje glase. Neka je blagoslovljen čas kad si slavno uznesena na nebo da navijeke kraljuješ uz Isusa i utječeš mu se za nas. Mudra Djevice, daj nam mudrosti da tako živimo kako bismo bili dostojni vječnoga života zajedno s tobom u slavi Kraljevstva nebeskoga. Amen.

Šesti dan

Preslavna Gospe Sinjska, zlatna kruna što resi tvoju svetu Sliku trajna je uspomena one ljubavi i zahvalnosti kojom su se odlikovali prema tebi naši pradjedovi. Ona je odsjaj krune kojom si u Nebu okrunjena za Kraljicu neba i zemlje. Ti, utjeho žalosnih, utočište grješnika, ufanje obespravljenih, sugovornice osamljenih, Majko našega Spasitelja Isusa, milostivo pogledaj s Neba na nas. Daj nam, draga Majko naša, tako živjeti, kako bismo na smrti osjetili tvoju majčinsku ljubav i bili dionici tvoje vjere i predanja Bogu. U svom nas naručju zaštiti od paklenog dušmanina i sretno nas dovedi k Isusu u dvore Kraljevstva nebeskog koje nam je on pripravio. Amen.

Sedmi dan

Prekrasna Gospe Sinjska, tko da ne zavoli milinu tvoje svete Sike, divotu tvoga majčinskog lica i blagost tvoga pogleda kojim nas zoveš k sebi. Iz tvoga prekrasnog lika ižarava i blagi obris tuge. U toj tugaljivosti prepoznajemo tvoju majčinsku sućut s nama u našim bilima, patnjama i nevoljama. Ona tvoje lice čini još dražesnijim i privlačinijim našem pogledu i još nam više osvaja srce i dušu. Oči si ponizno oborila, ponizna Službenice Božja, ali ih nisi zatvorila, jer brižnim majčinskim pogledom neprestano pratiš svoju djecu, iskazuješ im ljubav, pružaš zaštitu i pomoć. Pobožne duše svjedoče kako se tvoje lice na čudotvornoj Slici zarumeni osobitim rumenilom kad čuješ naše vapaje i uslišiš naše prošnje. Predivna Djevice Marijo, daj da ljepota tvoga lica ozari naše duše i naša lica ljepotom tvoje vjere, ufanja i nade u Boga. Amen.

Osmi dan

Milosrdna Gospe Sinjska, prvi štovatelji tvoje svete Slike nazivali su te Majkom od milosti. To ti ime priliči jer nema ni jedne naše nevolje koju ti ne razumiješ, koju ne dijeliš s nama i u kojoj nam ne bi pomogla. Kad je dušmanin nasrtao na nas, ti si ga odbijala. Kad je kuga harala, ti si je skončavala. Kad bi zavladala suša, nebo bi po tvom zagovoru otvorilo kišne brane. Kad bi potres potresao zemlju, domove i ljude, ti si bila jamstvo mira i obnove. Kad nemirna obitelj tebi otvori vrata, ti ulaziš s mirom svoga Božanskoga Sina. Kad obuzme tuga, utjehu u tebi nalazimo. Kad poteku suze, ti ih brišeš. Kad zavlada malodušnost među tvojom djecom, ti ih ohrabruješ. Kad nam sljepilo obuzem oči ili dušu, ti skidaš mračne mrene. Kad ogluše naše uši ili srce, ti ih otvaraš kako bismo čuli ljekovitost Isusovih riječi. Kad posrnemo na životnoj stazi, ti nas podižeš. Kad nam tijelo život shrva, ti ga duhovnom hranom krijepiš. Po tovomu zagovoru iscjeljuju naše rane i na tijelu i na duši. Ti nas izbavljaš od smrtne opasnosti u ratu i miru, na kopnu, moru i u zraku. Svi smo ovdje sa svojim različitim potrebama i nevoljama. O pomozi nam, milosrdna Pomoćnice naša. Amen.

Deveti dan

Uzvišena Gospe Sinjska, sretni smo što te naš narod uzvisuje i slavi. Sretni smo što se osobito na blagdan tvoga Uznesenja na nebo iz duša, srdaca i usana nepreglednoga mnoštva hodočasnika uzdižu zahvale, molitve i pjesme tebi, uzvišenoj, a nama tako bliskoj, našoj Nebeskoj Majci. Dolično je da se tvoje ime danomice slavi širom svijeta, jer si tako moćna, tako mila, tako slavna i milostiva. O preslavna i uzvišena Gospe, neka ove naše molitve potaknu još veći broj tvoje djece da te slave, jer po tebi slavimo preslavno Božansko Trojstvo. Hvala ti, draga Majko, za sve milosti koje si udjelila nama i svoj svojoj djeci.
Draga naša Gospe, isprosi nam od Boga milost za koju Te molimo. To će nas potaknuti da Te sve usrdnije ljubimo, da budemo još gorljiviji apostoli tvoje slave. A kad nam kucne smrtni čas, daj da s tvojim imenom na ustima pođemo s ovoga svijeta u raj. Amen.

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 20:39 

Devetnica i krunica Majci od Neprestane pomoći

UVODNA MOLITVA

Dolazim Te gledati na Tvome milosnom prijestolju i obraćam se ovom devetnicom s vjerom k Tebi, o Marijo, Majko od Neprestane pomoći. Povjeravam Tvome Bezgrješnom Srcu sve svoje patnje, tjeskobe, brige i boli.
O Marijo, Majko od Neprestane pomoći, molim Te, nepresatano me pomaži.
O Marijo, Majkko, jednom kada dođu moji zadnji časi, pomozi mi da dobijem milost za blaženu smrt. Izmoli mi, predraga Majko, kada se moje oči budu sklapale, da moje srce i usne govore: Marijo, Majko od Neprestane pomoći pohiti da mi pomogneš. Isuse, Marijo i Josipe, u Vaše ruke predajem dušu svoju. Amen.

1. DAN

Majko od Neprestane pomoći, rado stojim moleći pred Tvojom milosnom slikom. Pogled na sliku budi u mojoj duši unutarnje i dječje povjerenje. U Tvojim rukama miruje Tvoje Dijete Isus, moj Otkupitelj i moj Bog, Svemogući Gospodar života i smrti, djelitelj svega dobroga i svih milosti. Ti si moja Majka. Zato Ti je dato pravo za nas moliti i ispunjenje Tvojih molitava očekivati. Još nikada Dijete Isus u Tvojim rukama nije odbilo nijednu Tvoju molitvu. Zato, Majko našega Spasitelja, zazivam Te, molim Te za Tvoj svemogući zagovor i preklinjem Te u ovoj mojoj devetnici za milost ( navedi milost koju tražiš ). Obraćam se Tebi s punim povjerenjem. Uvjeren sam da ćeš Ti kod svoga Djeteta z amene posredovati.
Amen.
Slijedi: Krunica i litanije Gospe od Neprestane pomoći.
Zaziv na kraju: O Marijo, Majko od Neprestane pomoći, molim Te, neprestano me pomaži!

2. DAN

Majko od Neprestane pomoći, u tom Djetešcetu, što uz srce stišćeš, ne gledaš samo na Svoga Sina i Sina Božjega nego i sve ljudde, koji su kroz Božju volju i po Tvojoj želji Tebi povjereni. Možeš li zaboraviti sveti sat Kalvarije, gdje je Tvoj umirući Sin Tebe za Majku nama darovao? Kako se Dijete na milosnoj slici na pogled Križa uplašeno u Tvoje ruke bacilo, tražeći od Tebe zaštitu i utjehu, tako se smije svaka potištena i neutješna duša Tebi s povjerenjem obratiti. Majko, evo sada u ovoj svojoj preteškoj nevolji dolazim k Tebi, Majko, tražeći Tvoju zaštitu i podršku. Marijo, moja ljubljena Majko, ovdje klečim poput djeteta pred Tvojom slikom, da Ti kažem kako Te volim i kako sam sretan što sam Tvoje dijete. Povjeravam Ti svoju patnju..., svoju molbu..., Ti je znaš. Pomozi mi!
Amen.
Zaziv na kraju: O Marijo, Majko od Neprestane pomoći, molim Te, neprestano me pomaži!

3. DAN

Majko od Neprestane pomoći, radosna srca promatram Tvoju milosnu sliku, koja mi tako uvjerljivo govori o Tvojoj veličini i moći. Ljubljena Majko, na Tvojoj slici ispisano je grčkim slovima Tvoje slavno ime: „Majka božja“, te Arkanđela Gabrijela, Božjeg glasnika, koji te kao milosti punu pozdravlja i Arkanđela Mihaela, koji me podsjeća na Tvoju vladavinu nad nebeskom vojskom. Tvoja ruka grli ruke Kralja nad kraljevima. Meni to govri da si Ti blagoslovljena među svim ženama, najveći ukras svemira, biće koje je bilo dostojno postati Majkom Božjeg Sina. Ti si Bezgrešno začeće, najsvetija, čudo nad čudima, vrhunac savršenstva. Radosno Te slavim kao Kraljicu Neba i Zemlje, čudesna Majko radosnog srca, objavljujem Tvoju veličinu i dostojanstvo. Iako stojiš visoko iznad mene, usuđujem se doći k Tebi, pošto Te Bog stvorio tako moćnu da mi u mojim nevoljam amožeš pomoći. Ti se u svojoj poniznosti raduješ svojoj moći, koju Ti Bog daje, samo da bi mogla, Ti ponizna službenice Gospodnja, pomoći nama, Tvojoj djeci. Ti silna i moćna Majko, izmoli mi kroz Tvoj silni zagovor milost za koju Te molim.
Amen.
Slijedi: Krunica i litanije Gospe od Neprestane pomoći

4. DAN

Majko od Neprestane pomoći, Tvoja čudotvorna slika sjaji tako utješno u mračnoj ovozemaljskoj nevolji mojih dana. Iz Tebe je procvao najljepši cvijet: Isus. Mi ga možemo samo iz sveg srca voljeti, pošto postade čovjekom. Iznad Tvoje glave na milosnoj slici sjaji jedna zvijezda. Da, Ti si zvijezda jutarnja, koja objavljuje dan otkupljenja i svetosti, a uveče dočarava ljepotu neba. Nisi li Ti ona predivna morska zvijezda, koja usred snažnih oluja i duboke tmine sjajiš u ljudska srca, prepuna nade. Predragocjena Majko, kako mi samo olakšavaš nositi moje muke i odgovornosti! Sama pomisao na Tebe donosi mome srcu radost. Tvoje ime daje mojoj napaćenoj duši tišinu i mir. Sve dane moga života želim Ti reći: „Majko moja, vrijedna sve ljubavi, ja Te volim“. Kroz Tebe i sa Tobom volim Tvoga Sina. Ti si moja nada, usliši me!
Amen.

5. DAN

Majko od Neprestane pomoći, promatram li Tvoju milosnu sliku, postaje mi jasno da Te s pravom nazivaju „Majka boli“. Dijete na Tvojim rukama plaši se pri pogledu na oruđa muke, koja mu pokazuju ruke anđela. Koliko je samo bolna smrt na Križu već tada pritiskala Njegovo dječje srce, koju je ono već tada trebalo trpjeti. Ali i Ti si sa Svojim Djetetom morala trpjeti gorke duševne patnje. Tebi je mač boli srce probo. Uistinu, kao Majka boli, Ti si sudionica u djelu otkupljenja. Zbog toga su Tvoja moć i Tvoj zagovor kod Boga tako veliki. Vidi, Majko boli, ja suosjećam s Tobom i sa patnjama Tvoga sina. Moji grijesi su razapeli Isusa na Križ i ranili Tvoje majčinsko Srce. Duboko suosjećam sa Tobom, Majko puna boli, daj mi istinito pokajanje za moje grijehe i snagu da ih ubuduće ne činim. Sjeti se moje molbe, koju Ti prinosim u ovoj devetnici. Budi moja zagovornica!
Amen.
Zaziv na kraju: O Marijo, Majko od Neprestane pomoći molim Te, neprestano me pomaži!

6. DAN

Majko od Neprestane pomoći, Tvoja slika mi govori o veličini tvoje patnje. Tko je trpio više od Tebe? Zbog toga Ti majčinski razumješ moje patnje. To mi govori Tvoj pogled pun ljubavi, koji je manje upućen Tvom Djetešcu nego meni, bijednom grešniku. Moju dušu krijepi suosjećajno srce koje se nađe u svakoj brizi i nevolji, u križu i patnji. Ali nijedna prijateljska ljubav nije ravna ljubavi koju pružaš Ti meni, svome djetetu. Tvoje majčinsko Srce pati sa mojim srcem. Ti, suosjećajna Majko, čuj moj poziv, koji u svojoj nevolji upućujem Tebi. Ne napusti svoje dijete, utješi moje napaćeno srce i usliši mi ono za što Te ponizno molim.
Amen.
Slijedi: Krunica i litanije Gospe od neprestane pomoći.

7. DAN

Majko od Neprestane pomoći, Ti si čuvarica najsvetijega blaga Božjega. Sve milosti, koje ljudi dobivaju protječu kroz Tvoje majčinske ruke. Zbog toga dolazim i ja k Tebi, u svojoj nevolji. Pomozi mi, jer si Ti moja Majka boli. Kao Majka Božja, Ti Njegovu Srcu stojiš blizu, koje Ti nijednu molbu ne može odbiti. Kao Majka boli Ti si djeliteljica i posrednica blaga svih milosti potrebnih za naše spasenje. Kao naša Majka, s ljubavlju nam pomažeš. Zbog toga dolazim s mojim teškim patnmjama, tjeskobama i molbama k Tebi. Tko se tebi obrati, siguran je u Tvoju pomoć. Želim Ti vjerno služiti i tako sam siguran u Tvoju vječitu zaštitu, jer Bog ne napušta dušu koja se Tebi obraća. Izmoli mi milost za koju Te u ovoj devetnici molim i za koju se nadam da će mi je Tvoja majčinska dobrota podariti.
Amen.
Zaziv na kraju: O marijo, Majko od Neprestane pomoći, molim Te, neprestano me pomaži!

8. DAN

Majko od Neprestane pomoći, kada se sjetim svojih velikih grijeha, u mojoj duši javlja se osjećaj straha. Smijem li se usuditi Tebi obratiti, ja ovako nevoljan grešnik? Tvoja ljubljena slika mi govori: „Dijete, imaj nade. Ja sam Majka koja je uz tebe i imaš moju neprestanu pomoć. Ti si moje ljubljeno dijete, a Ja tvoja Majka, koja je uvijek spremna zaliječiti tvoje rane i voditi te putem čistoće.“ Majko, Ti koja uvijek pomažeš, u Tvoju svetost i blagost ja se uzdam. U Tvoje majčinsko i suosjećajno srce stavljam svu svoju nadu i povjerenje. Majko, ne gledaj moje grijehe, zaštiti i utješi me, pomozi mi da dobijem milost za koju Te od srca molim. Moja predragocjena Majko, u Tvojim je rukama moje spasenje.
Amen.

9. DAN

Majko od Neprestane pomoći, došao sam do kraja ove moje devetnice. Svakodnevno si me gledala sa svoje čudotvorne slike, svakodnevno si slušala moje molbe. Još jednom danas, jače i iskrenije, pun nade dižem moj krik i vapaj za pomoć k Tebi. Znam da će me Tvoja ljubav uslišati, u to sam siguran. Tvoj zagovor će mi izmoliti milost koju tražim. Vidi svoga sina, vidi Njegove boli i sjeti se svoje ljubavi. Nazivamo Te Majkom od Neprestane pomoći. To ime, koje si sama sebi dala, daje mi pravo moje patnje i boli iznijeti Tebi, u jakoj nadi da ćeš mi pomoći i uslišati me. Ti predragocjena Majko, budi sa mnom u svim teškoćama, opasnostima i patnjama. Molim Te, udijeli mi potrebnu zaštitu. Draga Majko, čvrsto vjerujem i uzdam se u Tvoju pomoć i unaprijed zahvaljujem za moje uslišane molbe i sve one milosti koje si mi već ranije izmolila, kao i one koje ću u budućnosti zadobiti uz Tvoju neprestanu pomoć i ljubav. Nikada neću, dobra Majko, zaboraviti Tvoju neprestanu pomoć do mog aposljednjega daha. Želim Ti zahvaljivati ovdje na Zemlji, a u Nebu vječno Te ljubiti i slaviti kao svoju Majku od Neprestane pomoći i beskrajne ljubavi za mene i cijeli svijet.
Amen.

KRUNICA MAJCI OD NEPRESTANE POMOĆI
( moli se na Gospinu krunicu )

Na Križ se moli : VJEROVANJE

NA VELIKO ZRNO MOLI SE:

POD OBRANU SE TVOJU UTJEČEMO PRESVETA BOGORODICE. NE ODBIJ NAM MOLBE U POTREBAMA NAŠIM, NEGO NAS OD SVIH POGIBELJI UVIJEK OSLOBODI, DJEVICE SLAVNA I BLAGOSLOVLJENA, GOSPODO NAŠA, POSREDNICE NAŠA, ZAGOVORNICE NAŠA, ODVJETNICE NAŠA! SA SVOJIM NAS SINOM POMIRI, SVOJEMU NAS SINU PREPORUČI I SVOJEMU NAS SINU IZRUČI! AMEN.

NA MALO ZRNO MOLI SE:

MAJKO OD NEPRESTANE POMOĆI, TEBE ZOVEMO, K TEBI VAPIMO, OBRANI NAS, IZBAVI NAS, IZLIJEČI NAŠE RANE I BOLI, TI PONIZNA I VJERNA MAJKO.

NA KRAJU KRUNICE ZAZIV:

GOSPO OD NEPRESTANE POMOĆI, SVOJOM NEPRESTANOM LJUBAVLJU ČUVAJ MOJE MISLI, MOJE OSJEĆAJE I MOJE ČINE U PRAVCU TVOJE BEZGRJEŠNE ČISTOĆE. AMEN.

LITANIJE MAJCI OD NEPRESTANE POMOĆI

O Majko od Neprestane pomoći, moje se srce potpuno pouzdaje u Tebe, zbog imena što ga Ti nosiš i stoga dolazim k Tebi i klečim pred Tvojim nogama i Tebi povjeravam sve svoje potrebe u životu i smrti. U svoj svojoj bijedi molim Te za Tvoju majčinsku pomoć. Udostoj se da me čuje Nebo i usliši me, o moja Majko!

Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Kriste, čuj nas! Kriste, usliši nas!

Oče, nebeski Bože,
Sine, Otkupitelju svijeta, Bože, Smiluj nam se!
Duše Sveti, Bože,
Sveto Trojstvo, jedan Bože.

....... priteci mi u pomoć, Ti ljubljena Majko

U svim mojim poteškoćama, mukama i bolima.
U opasnim trenutcima napasti i iskušenja
u kojima bih se opirao.
Ako bih sagriješio, da se ponovno dignem.
Ako bih se grješnom vezom vezao u službi
vraga i time vezu s Tobom raskinuo.
Ako bih odugovlačio sa svojim obraćenjem,
da se brzo i zauvijek Tebi predam.
Ako bih bio rob poganskih strasti i tome
se veselio.
Ako bih bio „izgubljeni sin“, okorjeo i prepustio
se porocima, da se zauvijek vratim Ocu.
Ako bih bio mlak i neodlučan i ne bih mogao
izreći iz svojih usta „Isuse Kriste“.
Ako bih imao nesreću i učinio svetogrđe,
da imam snage otići na Sv. Ispovijed.
Ako bih iz zaboravnosti ili nemarnosti zanemario
Tebe zazivati, sada Te odmah molim.
Ako bih služeći Tebi smalaksao, daj da ponovo
počnem s još većom revnošću Tebi služiti.
Da pravovremeno pristupim Sv. Ispovijedi i iskreno
i potpuno priznam svoje grijehe.
Da mogu dostojno i iskreno primati Sv. pričest.
Da u svim zadaćama budem dobar kršćanin,
a osobito u molitvi i razmatranjima.
Da budem očuvan od najtežih udaraca.
Da budem od sveg srca ponizan.
Da k Tebi prispijem i Boga od sveg srca ljubim.
Da iz ljubavi prema Bogu podvrgnem svoju
volju Njegovoj volji
Da vjerno obavljam svoje stalešk edužnosti.
Kad mi tijelo oboli od teške bolesti i moja duša
bude utučena.
Kad me jad i žalost obuzmu, kad trpim zbog ljudi.
Kad mi Bog pošalje duševne patnje.
Kad me Providnost bude iskušavala u bijedi
i siromaštvu.
Kad u svojoj vlastitoj obitelji iskusim bijedu i bol.
Kad budem morao podnašati poniženja i loše postupke,
olakšaj mi život i od toga me čuvaj.
Da pomognem oslobadati siromašne duše iz čistilišta.
Da vjerno potpomognem rad na spasavanju grješnika.
Da postignem milost ustrajnosti.
Da nikada ne prestanem moliti za milost ustrajnosti.
Kad dođe moja posljednja bolest.
Kad mi se smrt bude približavala.
Kad mi se smrt približi.
U posljednjim trenutcima kojima će biti praćena moja agonija.
Kod moga posljednjeg uzdaha.
Kad se pred Tvojim Sinom, a mojim Sucem pojavim.
Kad budem trpio u čistilištu.
U Nebu gdje ću milosrđe Božje dolično veličati.
U svako vrijeme i na svakom mjestu na kojem ću Tebe
služiti, Tebe hvaliti i Tebe zazivati.
Da ljubim Isusa Krista.
Da djelujem da Te uzljube još više mnogi
kršćani i da Ti služe.

oprosti nam, Gospodine!
usliši nas Gospodine!
smiluj nam se, Gospodine!

Budi hvaljena, slavljena, ljubljena i zazivana, budi uvijek blagoslivljana, o naša ljubljena Gospodo od Neprestane pomoći, moja Nado, moja Ljubavi, moja Majko, moja Srećo i moj Živote! Amen!
Majko od Neprestane pomoći, mi se Tebi utječemo. Pomaži nam! Štiti nas! Primi našu zahvalnost za sve nebrojene nama poznate i nepoznate milosti, što nam ih je udijelila Tvoja majčinska dobrota!
Majko od Neprestane pomoći, moli za nas. Majko jedinstva, moli za nas!

S. – Moli za nas, Majko od Neprestane pomoći!
P. – Da dostojni postanemo obećanja Kristovih!

Pomolimo se: Gospodine Isuse Kriste, Ti si nam dao Svoju Majku Mariju, koje slavnu sliku častimo, z anašu Majku, pripravnu da nam neprestano pomaže, udijeli nam, molimo, da postojano zazivajući Njezinu majčinsku pomoć zavrijedimo vazda osjećati plod Tvojega Otkupljenja! Amen!

Vrh

PostPostano: Sub stu 07, 2009 20:40 

Devetnica sv. Ivanu Krstitelju
Prvi dan

UVODNA MOLITVA

Oče svjetlosti, pravo svjetlo dolazi samo od Tebe. Učini me kroz ovu devetnicu sposobnim da ga primim i da me svega prožme. Daj mi tu milost da Tebe u svecima upoznam, ljubim i u Tvojoj ljubavi budem sretan. Po Kristu Gospodinu našem neka tako bude! Amen.
TKO JE BIO SVETI IVAN KRSTITELJ?
Rodio se u malom mjestu Ain Karimu. Roditelji su ga isprosili od Boga mnogim molitvama i postovima. Ime Ivan znači MILOST BOŽJA!
Ivan Krstitelj bio je rođen 6 mjeseci prije Isusa Krista. Umro je kada mu je bilo 30 godina. Njegovi roditelji su bili Zaharija i Elizabeta, koji su bili već u poodmakloj dobi bez djece, i kad su izgubili svaku nadu da će ih imati, Bog najavljuje rođenje sina. Elizabeta je pošto nije mogla imati djece, iskusila mnoga poniženja zbog oduzimanja blagoslova djece. Bila je dosta postarija, a dijete nikako koje je željela da dođe. Zaharija je pripadao skupini svećenika koji su služili u hramu Gospodnjem. Za vrijeme svoje šestomjesečne službe Zaharija je imao veliku čast da prinese kad u svetištu. Dan kada je Zaharija imao tu priliku bio je početak novog razdoblja u Elizabetinu i njegovom životu.
Gabrijel, Božji posebni glasnik, stajao je pred svećenikom i rekao: «Ne boj se, Zaharija! Tvoje molitve su uslišaše. Tvoja žena Elizabeta rodit će ti sina komu ćeš nadjenuti ime Ivan.»
Dugo čekanje bilo je nagrađeno. Zaharija i Elizabeta imat će sina. U njihov tihi dom ulazi novi život. Tišinu tog doma zamjenit će tapkanje dječijih nogu i njegov glasni smijeh. Kada je došlo vrijeme Elizabeti da rodi, ona porodi sina. Kad njezini susjedi i rodbina doznaše da joj je Gospodin iskazao veliko milosrđe radovali su se s njom.

MOLITVA PRVOGA DANA

Grešan sam, moj Gospodine. Koliko sam trebao moliti a nisam, molitvom sam se trebao dizati u pravednosti i svetosti, jer si rekao Isuse: «treba moliti i nikada ne prestajati« Sav sam u grijesima, starim i opakim navikama, rastresen i zapleten u ljubavi svijeta, a sve je to što nisam bio ustrajan u molitvi, zato bivam pred Tobom, ali ne mislim na to. Nedostaje mi pobožnosti, pouzdanja i strahopoštovanja.

POKAJANJE:

Oprosti mi, o Bože, što sam toliko neustrajan! Žao mi je što sam lijeno molio, a čitave sate se zabavljao sa drugima, a razgovor sa Tobom mi brzo dosadio, iako
znam da ćeš mi dati sve što molim ako ustrajem. Ljubit ću molitvu, vjerno ću je obavljati, ma kakav posao imao. Molitva će mi biti najvažnija od svega. Nikada više neću biti lijen i mlitav, nemaran u mojim dužnostima. Odlučujem odmah sa sebe zbaciti lijenost te postati revan. Želim i hoću činiti sve dobro kako bi sve više omilio dragom Bogu.

MOLITVA ZA ZAGOVOR SVETOG IVANA KRSTITELJA:

Sveti Ivane Krstitelju, dolazim pred Tebe lijen, trom, mlak, a Ti znaš da se sve to gadi Gospodinu. Molim Te da mi svojim zagovorom izmoliš milost žarke ljubavi prema nebeskom Liječniku, koji će me Tvojim zagovorom sigurno izliječiti, te nijedne rane neće na meni i u meni ostaviti, ako budem uzimao Njegove lijekove i imao Tvoju zaštitu. Sveti Ivane Krstitelju od Boga poslani, pomozi mi svladati moju lijenost, mlitavost, nevjeru i malodušnost!
Glasnice Božji, posvećeni u utrobi majčinoj prisutnošću Blažene Djevice Marije, molim Te za milost (reci svoju potrebu) u ovoj devetnici, da mi se smiruješ i svojim zagovorom izmoliš potrebnu milost za koju Te od srca molim. Amen.

5x Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu
Litanije Svetog Ivana Krstitelja

Drugi dan

TKO JE BIO SVETI IVAN KRSTITELJ?
Jednoga dana Zaharija je bio u Hramu. Javio mu se anđeo Gabriel i navijestio mu rođenje sina, kojega mora nazvati Ivan. Bog najavljuje rođenje sina ali otac ne vjeruje. Zaharija je zatražio znak da bi to mogao povjerovati, Bog ga zbog njegove nevjere prekorava i privremeno mu oduzima dar govora, anđeo ga zbog nevjere učini nijemim i obeća mu da će s rođenjem djeteta opet zadobiti moć govora. Mnogi susjedi i prijatelji su bili zbunjeni i pitali se: »Što će biti od ovoga djeteta?»

MOLITVA DRUGOG DANA

Koliko se moram samo sramiti što sam već toliko puta izgubio-la milost Božju, i tako zaslužio izgubiti Boga zauvijek svojim smrtnim grijesima, siteći svoja sjetila. Tisuću Ti puta zahvaljujem, o Bože moj, za nezasluženu milost, da me nisi zauvijek odbacio, i sačuvao od tako užasne kazne, koju sam toliko puta zaslužio.

POKAJANJE

Bože moj, žalim iz sveg srca za svaku izgubljenu milost i od sada Te želim ljubiti čisto i vjerno, s Tobom se sjediniti, da me više ništa ne odijeli od Tebe.

ODLUKA

Volim izgubiti sve na svijetu nego da izgubim Boga. Bolje izgubiti sve prije, nego da Boga uvrijedim, i najmanjim grijehom koji krči put grijehu smrtnome.

MOLITVA ZA ZAGOVOR SVETOG IVANA KRSTITELJA

Sveti Ivane Krstitelju prilikom Tvoga rođenja događala su se čudesa, molim za Tvoj zagovor zbog tolikih propuštenih milosti i poziva koje je Bog upućivao meni, a ja odbijao. Molim Te, veliki i čudotvorni zagovornice kod Boga, da mi izmoliš milost da me ljubav Božja neprestano privlači, živu vjeru, čežnju za nebom, a sve varave zabave što donose nesreću i zaslijepljenost mogu zauvijek odbaciti. Amen.

5x Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu

Treći dan

TKO JE BIO SVETI IVAN
Elizabeta je rodila, a kada je Zaharija na pločici napisao da se dječak ima zvati Ivan opet je progovorio. Na to izgovori ove zahvalne i proročke riječi: «Blagoslovljen Gospodin Bog Izraelov, što pohodi i otkupi narod svoj: a ti dijete, prorok ćeš se Svevišnjega zvati, jer ćeš ići pred Gospodinom da mu pripraviš putove». Nema sumnje da su ga roditelji odgajali u vjeri svojih otaca i u nadi svoga naroda. Pohađao je sinagogu, mjesto vjerske pouke i molitve, te zajedno sa drugima čitao Sveto Pismo i utvrđivao se u vjeri.

MOLITVA TREĆEG DANA

Gospodine, ostajem miran iako znam da ćeš otkriti moje grijehe i opačine svim anđelima i svim ljudima, te će svi posve jasno moći gledati stanje moje savjesti, sve tajne misli i djela, koja sada prikrivam. O, kada bih to sve uzeo ozbiljno, kako bih onda mogao ponovno otići u grijeh, a sada se pred samim ispovjednikom ispričavam i uljepšavam. Bojim se da svijet moje grijehe ne bi saznao, ah na Božjem sudu će to svi saznati i osuditi me skupa sa Vječnim Sucem ako ih pokorom ne izbrišem. O Bože moj, vječna Istino, što ću reći kada se na sudnji dan otkriju sve opačine moje, neću moći ništa prikriti, opravdati, uljepšati, niti poboljšati. Kako ću samo moći izdržati gledajući sam grijehe svoje u svoj gadosti i rugobi njihovoj.

POKAJANJE

Milosrđe, Gospodine, milosrđe! Smiluj mi se, Isuse, sine Davidov! Smiluj mi se, Isuse sine Marijin! Sagriješio sam i uvrijedio Tebe, Gospodara života i smrti. Ali neću duhom klonuti, jer Ti si po proroku rekao: «Neću smrti grešnika, nego da se obrati i živi.»

ODLUKA

Ne želim imati više nikakve neuredne želje, nego hoću neprestano moliti: Tvoja volja neka se ispunja na meni, po meni i od mene.

Sveti Ivane Krstitelju, uzore svetosti izmoli mi milost kod vječnog Suca da me ne pogubi, nego da mi udijeli milost da svoje grijehe oplakujem. Izmoli mi spasonosan strah, živu uspomenu na sud Božji, da ne griješim nikada više, te zadobijem milost da sveto živim te veselo pred Njega dođem. Amen.

5 x Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu...

Četvrti dan

TKO JE BIO SVETI IVAN
Ivan je vrlo rano napustio rodnu kuću i povukao se u pustinju, Ivana je privlačila pustinja, kraj na sjevernom dijelu Mrtvoga mora, pusta zemlja bez vode i hrane, uznemirivana divljim životinjama i vremenskim nepo¬godama. Odlazak u pustinju ima nešto simbolično u sebi:, pokazuje da time s njim počinje nešto novo. Prekid sa ustaljenim načinom života i rada u obitelji, koji je počeo njegov otac davši mu ime Ivan koje do tada nije postojalo u njihovom rodu, sada se nastavlja. Ivan odlazi u pustinju da tu započne dugotrajnu pripravu za svoj životni put. On u sebi osjeća Božji poziv, Bog ga zove da se povuče u samoću, pripremi za veliko djelo - da svijetu navijesti Isusa Krista i s Njim dolazak Božjeg kraljevstva na zemlju.

MOLITVA ČETVRTOG DANA

Gospodine, iz opake moje navezanosti proistječu mnoge moje pogreške. Često gledam stvari koje zadovoljavaju pohlepu moju, iako one ništa ne vrijede. Svjestan sam da mi moja navezanost na bogatstvo priječi da mogu puno raditi za nebo, za spas svoje duše, pomoć bližnjemu kao i spasu drugih duša. Ne mogu uvidjeti da se upravo iz takve navezanosti rađaju svi moji grijesi te tako činim veliki grijeh propusta, grijeh protiv ljubavi i Tvojih zapovijedi.

POKAJANJE,

Oprosti mi moj Isuse, svaki grijeh propusta, posebno u onim trenucima kada sam mogao činiti dobro a nisam.

ODLUKA

Bože, neću više biti navezan na blago ovoga svijeta, niti ga cijeniti, niti ljubiti, niti ga silovito tražiti.

Sveti Ivane Krstitelju, Ti si prije svog rođenja čuo glas Majke Spasiteljeve i još u utrobi majčinoj pozdravio Otkupitelja svijeta time što si proročki zaigrao. Svojim začećem si oslobodio majku svoju od neplodnosti, a svojim rođenjem si razvezao jezik svome ocu. Jedini si od proroka pokazao Otkupitelja svijeta. Štujem te kao Preteču, želim širiti Tvoje štovanje oko sebe, jer znam da nitko nije sposobniji od Tebe da neprestano pripravlja dolazak Isusov. Molim Te i vapim, kao velikom čudotvorcu, pogledaj na sve one roditelje koji traže milost da imaju radost u rođenju svoga djeteta (reci koje roditelje, ili svoju osobnu želju) a Tvojim zagovorom dožive ljepotu i radost u njegovom rođenju, te ga odgajaju u vjeri i nauci Isusa Krista, veličajući Tvoj moćni zagovor. Amen.

5x Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu...

Peti dan

TKO JE BIO SVETI IVAN KRSTITELJ
Nakon dugog duhovnog sazrijevanja u pustinji Ivan je započeo svoju službu. Ljude je pozivao da se obraćenjem pripremaju za obećanog Mesiju. Propovijedao je pun žara, zanosno i odriješito. Boravak u pustinji, grubo odijelo od devine kože kojom se Ivan odijevao, hrana koju je uzimao, bili su vidljivi znaci unutrašnje promjene. Ivan je odbacio ustaljen način života ondašnjih Židova, nije pazio na njihove propise o izvanjskoj, prividnoj čistoći, nego se prilagodio vladanju drevnih proroka poput Ilije i pošao jednim putem koji traži odricanje od lagodnog življenja i sebičnih materijalnih interesa, ali budi u čovjeku oduševljenje za više ideale duhovnog života u junačkoj službi pravdi i istini, vjernosti i ljubavi. Privukao je svojim stasom i glasom u pustinju slušateljstvo sa svih strana. Njemu su dolazili ljudi svih zvanja i staleža.
Srž Krstiteljeva propovijedanja sadržana je u onoj Izaijinoj rečenici koju je on veoma snažno ponavljao svojim suvremenicima: «Glas onoga koji viče u pustinji: pripravite put Gospodinu, poravnajte mu staze!»
Među Ivanovim slušateljima bili su farizeji i saduceji. Ivan ne MILUJE ONE KOJI MU SE PRIBLIŽAVAJU, iako bi se mogao pohvaliti da ih je dotle dovukao i kad dođu na krštenje farizeji i saduceji, ljudi ugledni i poznavaoci Pisma, cijenjeni od puka, moćni u hramu, sramotit će ih više od drugih:
Zmijsko leglo, tko vas je naučio da bježite od gnjeva što skoro nastaje? Činite, dakle, plod dostojan pokore; a nemojte govoriti u sebi: imamo oca Abrahama. Ja vam kažem da Bog može od samog ovog kamenja podići sinove Abrahamove. Vi što ste se zatvorili u kamene kuće, kao što se zmije sakrivaju pod stijene, vi ste farizeji i saduceji, tvrđi od kamena. Vaš se razum okamenio u slovu zakona i odredima... Okamenilo se vaše sebično srce. Gladnome, što je zaiskao od vas kruha, metnuste u ruke kamen, a kamen baciste na onoga što je sagriješio manje od vas. Vi ste, farizeji i saduceji, oholi kamenovi kipovi koje će moći svladati samo oganj, jer voda samo prede preko vas pa se osuši. Ali će onaj Bog koji je svojim rukama napravio od zemlje Adama, a s pomoću oblutka od pijeska, od praha s ceste, od pećinske stijene moći napraviti druge ljude, druga živa bića, druge svoje sinove, pretvorit će kamen u tijelo i dušu, dok ste vi dušu i tijelo pretvorili u kamen. Nije se, dakle ,dosta okupati u Jordanu. Pranje je spasonosno, ali je samo početak. Radite protivno onome što ste do sada radili, inače će vas obratiti u pepeo Onaj koji bude krstio ognjem.

MOLITVA PETOGA DANA

Kako će samo strog biti Sud Tvoj, Gospodine. O vječni Suce koji ćeš moj život točno istraživati, što sam govorio, što sam radio, što sam vlastitom krivnjom propustio. Nema ništa što se neće ispitati. Ti si vječni Suce sama Mudrost i Svjetlost i znam, pronaći ćeš sve ono što je tajno i skrovito u mom srcu. Znam Gospodine Isuse Kriste da neće postojati ni jedna neuredna misao, za koju Ti ne bi znao i koju ne bi iznio na vidjelo. Jao ga se meni kada vidim svu opačinu svoju. U tvojim očima gledat ću svoje poglede, u rukama svojim nepravde, u ustima svojim laži, svoja ogovaranja, klevetanja, i sve neistine. U tijelu svome budnost, i u pogledu na Tvoju nevinost razabrat ću strašne nepravde i krivnje svoje! Kako ću samo moći izdržati kada to sve budem gledao na Tebi kao ljagu koja Te unakazuje i izaziva srdžbu Tvoju. Kako ću stati pred Tebe, moj Isuse, kada se već sada prikrivam da se ne bi saznalo kako je opako srce moje.

POKAJANJE

Isuse, Sine Davidov, smiluj se, meni grešniku! Presveto Srce Isusovo, imaj samilosti prema meni! Marijo, Majko, Utočište grešnika, moli za mene bijednoga!

ODLUKA

Odlučujem se da ću od ovoga dana strogo ispitivati svoju savjest i bdjeti sam nad sobom.

Sveti Ivane Krstitelju, pu¬tokaze vječnog života, izmoli mi vječnu milost da mogu spreman doći pred vječnog Suca. Molim Te žarko napuni sada moju dušu svetim strahom da se ne bojim kada dođem na strašni sud. Amen.

5 X Oče naš, Zdravo Marijo, Slava Ocu...

Šesti dan

Sve više je svijeta hrlilo da čuje Svetog Ivana Krstitelja, jer se vijest o njegovom djelovanju brzo proširila, i ljudi su u velikim skupinama hrlili da ga vide i čuju. Ivan je izgrađen duhovno i jak poput proroka Ilije sposoban da ulij e nadu dobrima i potlačenima, a strah i trepet silnicima i tlačiteljima. Njegova riječitost zanijela je svijet, njegova svetost je mnoge zadivila. Židovi su zadivljeni njegovom pojavom i nehotice pomislili: «Da nije on Spasitelj koji treba doći?» Kada su došli iz Jeruzalema pitali su ga tko je:
- Jesi li Ilija?
- Nisam
- Jesi li prorok?
- Nisam
- Jesi li Krist?
- Nisam. Ja sam Glas što viče u pustinji. Za mnom će doći onaj kojem nisam dostojan odriješiti remenje na obući ni pružiti mu sandale. Ja vas istina krštavam vodom, ali ja nisam Mesija. Doći će jači i veći od mene komu ja nisam dostojan odvezati remena na njegovoj obući to jest izuti ga i nositi za njime obuću. Drugim riječima: «Nisam vrij edan ni da se ubrojim među posij ednj e nj egove sluge. Ja vas krštavam vodom, a on će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.» Moje krštenje vodom znači da čovjeku valja očistiti dušu od grijeha. Ali, kao što oganj čisti, što voda ne može oprati, tako će i njegovo krštenje uistinu očistiti dušu od grijeha. To će učiniti Duh Sveti koga čovjek dobiva kod svetog krsta. No Mesija će jednom biti i strog sudac. On ima lopatu u ruci svojoj te će očistiti gumno svoje i skupiti pšenicu u svoju žitnicu, a pljevu će sažeci vječnim ognjem.
Ivan upustinji priznaje i ne zatajava daje on samo Glas. A u Nazaretu je sad već u tridesetoj godini nepoznati Radnik sam stao rukama vezati obuću da pođe u pustinju gdje je govorio Glas što je tri puta odgovorio: nisam. Radnik koji se sprema na put u pustinju k rijeci Jordanu na krštenje da ga Glas Krstitelj proglasi Jaganjcem Božjim koji oduzima grijeh svijeta.

MOLITVA ŠESTOG DANA

Bože moj, koliko se moram stidjeti pred Tobom. Uvijek imam opravdanje iako govorim na Tvoju čast, promišljam da li će to biti u moju korist. Ako što dobro činim običajem proračunavati, da li neće patiti moj dobar glas, da me neće svijet osuditi, da me za sve to ne zadesi neka vremenita šteta ili kakva suproština. Uvijek se želim zauzeti za Tebe samo onda kada će svatko moj postupak hvaliti, odobravati, kad mi nije preteško, niti kada bi se kakva žrtva od mene zahtjevala.

POKAJANJE

Kajem se, Bože moj, što sam to toliko puta radio. Oprosti mi što sam uvijek sebe cijenio, kao da sam prvi i najbolji od svih, te tako tražio svoju čast.

ODLUKA

Želim popraviti svoj život i djelima očitovati svoju vjeru, učiniti mnogo dobrih dijela, raditi za Nebo. Svim srcem želim zagrliti vjeru odlučnom voljom, tako da vjera vodi moja dijela.

Sveti Ivane Krstitelju, preporučujem Ti svoje duhovne potrebe i molim Te da mi izmoliš milost da Isusa što bolje upoznam, ljubim i slijedim. Zahvaljujem Ti tisuću puta na prekrasnim riječima što si mi ih dao, Tvoj me primjer potiče da moram govoriti uvijek istinu na slavu Božju, iako bi me svijet radi toga progonio i osudio.

Sedmi dan

Propovijedanje Svetog Ivana i krštavanje, kao i cijeli njegov život, stajali su u službi ovog poslanja: pripremiti ljude da upoznaju i prihvate Isusa Krista kao jedini izlaz iz ugroženosti i ništavila ovoga života time što prihvate ponuđeno izmirenje i ostvare zajedništvo s Bogom kao konačnim ciljem i smislom svog poslanja. Da bi sve to ostvario Ivan je najprije NEUMORNO PROPOVIJEDAO. U svojim propovijedima tražio je unutrašnju promjenu, promjenu mišljenja, koja pogađa cjelokupni čovjekov život i djelovanja. Isticao je i tražio da se uloži napor i odricanje da bi drugačije gledali, vredonovali i prosuđivali sebe, svijet i ljude, svu stvarnost života, kao i svoju sudbinu. Tražio je to da se mora postati svjestan sebe, uvidjeti da uz svu svoju veličinu koju imamo, dobra djela, još uvijek neizgrađeni, grešni ljudi, pobjediti grijeh, prolaznosti u ništavilu besmisla i smrti. Promjena mora potpuno prožeti čovjeka, sve do njegove misli i tu zapaliti svjetlo vjere i pouzdanja da je, unatoč našoj grešnosti, prolaznosti i smrti, moguće živjeti u miru budući da je Bog u Isusu Kristu došao na ovaj svijet kao Svjetlo koje rasvjetljuje svakoga čovjeka (Iv 1,9) i da svima koji ga prime daje moć da postanu djeca Božja (Ivi,12)

MOLITVA SEDMOGA DANA

O Bože moj, valja mi se tresti od pakla, budući da je pakao mjesto vjećnih muka, gdje su najstrašnije grozote, vjećno i neprestano psovanje, proklinjanje i mržnja Boga. Zauvijek gorjeti u paklu je strašno, i još strašnije svoga Boga nikada više ne gledati i uživati. O Bože moj, kako sam samo lud kada sam te toliko puta mogao uvrijediti i tako se svojom zloćom izlagao strašnoj pogibelji vjećnog prokletstva.

POKAJANJE

Ponizujem se, o Bože moj, pod Tvojom najsvetijom pravednosti, oprosti mi i smiluj se, Tvoje milosti nisam dostojan.

ODLUKA:

Pakao neka mi od sada lebdi pred očima, da se potaknut ovom mišlju iz sveg srca kajem i počnem mrziti svaki grijeh.

MOLITVA ZA ZAGOVOR SVETOM IVANU KRSTITELJU

Sveti Ivane Krstitelju, ljubitelju naših duša izmoli mi milost nutarnje promjene moje duše i moga srca i od strašnih paklenih muka sačuvaj, a od svakog smrtnog grijeha zaštiti. Amen.

5x Oče nas, Zdravo Marijo, Slava Ocu...
Litanije Svetog lvana Krstitelja

Osmi dan

Ivan nije trpio laži i pretvaranja. U svojoj posvemašnoj zauzetosti za Božju čast, s jedne strane za dobro ljudi preko pravog obraćenja, služio se i drugim oštrim riječima opomene i prijetnje. Zbog toga mu neki zamjeraju i kažu da je bio prema ljudima prestrog, no, on je bio i prema sebi strog živeći pokornički. Bio je protiv nasilja i nereda jer vojnicima govori: »Nikome ne činite nasilja, nikoga krivo ne prijavljujte i budite zadovoljni svojom plaćom». Sveti Ivan se obraća svojim slušateljima i uporno je od njih tražio UNUTARNJU PROMJENU, KOJA NE OSTAJE SAMO NA POVRŠlNI I NE RAĐA SAMO PRIVIDNIM POKAJANJEM. On je propovijedao preobražaj srca i duše u najdubljim i najskrovitijim predjelima.

MOLITVA OSMOG DANA

Gospodine, znam da od svih djela milosrđa nema djela izvrsnijeg od toga da se spasi duša iz sotonskih kandži i opet postane dijete Božje. Nista ne činim, samo gledam sebe i ne brineći se za moju slabu vjeru. Patnje izbjegavam što najbolje mogu, umjesto da se veselim i radujem što imam tako dobrog Pastira. Jao ga se meni na sudu Božjem kada mi budeš predbacio moju nemarnost i kada me budeš strogo ispitivao što se za spas bližnjega nikako nisam brinuo, premda si Ti Bože to od mene tražio.

POKAJANJE

Tisuću puta Te molim, oprosti mi, moj Isuse, kada sve što radim ne pitam za savjet Tvoga Svetoga Duha, nego radim po svojoj volji i svojim sklonostima, pa stoga ni ne napredujem u kreposti niti pridobijem koju dušu za nebo.

ODLUKA

Ne želim ništa od sada poduzimati, a da prvo ne zazovem Duha Svetoga, da mogu za sebe i za bližnjega svoga uspješno i spasonosno raditi. U duhu ljubavi ću opominjati i opomene primati.

Sveti Ivane Krstitelju, predajem Ti dušu svoju, da vazda bude u Tvojim rukama, da s njom upravljaš i Tvojim zagovorom dođem do spoznaje da cijenim dušu svoju, shvaćajući da ništa tako nije vrijedno kao ona. Budi moj pomoćnik a mene učini revnijim za spas duša, te više nikada ne ostanem miran vidjevši svoga brata i sestru u grijehu a ne nastojim opomenuti, ukoriti, za njih moliti i pokoru vršiti kad sto sagriješe i time posvjedoćiti pravu ljubav prema bližnjemu i Bogu, imajući u vidu da više vrijedi pridobiti jednu dušu nego zadobiti čitav svijet. Ne dopusti mi nikada da živim samo za sebe niti da umrem za samog sebe. Sveti Ivane, pretečo Kristov, izmoli mi tu milost.

Deveti dan

Nakon što su Ivanovi učenici otišli, Isus je stao govoriti o Ivanu.
- Tko je taj čovjek kojeg ste išli gledati u judejsku pustinju? Upitao ih je. Jeste li ga našli slaba kao trsku koju ljulja svaki dašak vjetra? Jeste li ga našli odjevena u skupu odjeću? Niste! Oni koji žive u raskoši u palačama su, a ne vani u pustinji! No jeste li našli proroka? Tako je! I više od proroka. On je taj o kome govori Sveto Pismo kad kaže: Gledaj! Šaljem glasnika svoga pred tobom, da ti pripravi put. U čitavom ljudskom rodu nema većeg od Ivana. A ipak, i najmanji građanin Božjega kraljevstva veći je od njega.
I svi koji su čuli propovijedi Ivana čak i oni najopakiji, priznali su da su Božji zahtjevi pravednosti ispravni, te ih je Ivan krstio, sve OSIM farizeja i učitelja Mojsijeva zakona. Oni su odbacili što je Bog nakanio s njima i nisu htjeli da ih Ivan Krsti.

MUČENIŠTVO SVETOG IVANA KRSTITELJA (29. KOLOVOZA)
Herod je bio zapovjedio da uhvate Ivana i da ga, svezana u lance, bace u tamnicu, zbog Herodijade, žene svoga brata Filipa, koju bijaše uzeo za ženu, jer mu je Ivan govorio:
- «Nije ti dopušteno imati ženu svoga brata.»
Zato ga je Herodijada zamrzila i htjela ubiti, ali nije mogla. A Herod se bojao Ivana. Znao je daje pravedan i Bogu posvećen čovjek i zato gaje štitio. Kad bi ga slušao odmah bi se zbunio, ali bi ga ipak rado slušao. No dođe, zgodan dan, kad Herod o svom rođendanu priredi gozbu svojim velikašima, visokim časnicima i galilejskim prvacima. Uđe Herodijadina kći te je tako plesala da se svidje Herodu i gostima. Kralj reče djevojci:
- Išti od mene što god hoćeš i dat ću ti. I zakle joj se: Dat ću ti što god zatražiš od mene, pa bilo to i pola moga kraljevstva. Ona izađe te reče svojoj majci: - Što ću tražiti?
- Glavu Ivana Krstitelja, odgovori ona. Vrati se odmah žurno kralju i zatraži: Hoću da mi odmah daš na pladnju glavu Ivana Krstitelja.
To ražalosti kralja, ali zbog zakletve dane pred gostima ne htjede je odbiti.
Kralj odmah pošalje krvnika i naredi mu da donese Ivanovu glavu. Ovaj ode, odrubi mu glavu u tamnici, donese je na pladnju i dade je djevojci, a djevojka svojoj majci. Kad to čuše Ivanovi učenici, dođoše i uzeše njegovo tijelo te gapoložiše u grob. Mk 6,17-29.

MOLITVA DEVETOG DANA

O Bože moj, prema veličanstvu tvome ja sam ništica. Koljena prigibam pred Tobom i ispovijedam da sam grešan i da se ničim opravdati ne mogu. Jedino što mogu učiniti to je da se pouzdam u Tvoje milosrđe, jer ako mi se ne smiluješ pogiboh. Zahvaljujem Ti do sada što nisam pao u ruke Tvoje pravednosti, te bi već bio u užasnim mukama gdje bi mi se sami vragovi radovali. Jedva da bi osuda bila izrečena, a oni bi mi se rugali, gnjavili, zlostavljali, ismijavali, i grozno me mučili. Zahvaljujem Ti milosrdni Isuse, što me do sada sačuva od vječnog ognja i jauka, plača i škrguta zuba. Amen

POKAJANJE

Milosrdni Isuse, oprosti mi svaku moju oholost i nadutost, svako moje isticanje sebe i zataju Tebe.

ODLUKA

O Isuse, Milosrđe moje, hvala Ti za Tvoju strpljivost Započet ću od danas svet život, i sve ću radi svojih grijeha prihvatiti i primiti, kao pokoru i brinut ću se od sada da ne prijanjam uz one stvorove koji me zavedoše na grijeh.

Hvalospjev Zaharijin (Lk 1.68-79)

Blagoslovljen Gospodin, Bog Izraelov,
što pohodi i otkupi narod svoj, podiže nam snagu spasenja
u domu Davida sluge svojega, kao što obeća na usta
svetih proroka svojih odvijeka: spasiti nas od neprijatelja naših
i od ruke sviju koji nas mrze: iskazati dobrotu očima našim
i sjetiti se Saveza svetoga svojega, zakletvom kojom se zakle Abrahamu,
ocu našemu: da će nam dati
te mu, izbavljeni iz ruku neprijatelja, služimo bez straha
u svetosti i pravednosti pred njim u sve dane svoje.
Da pružiš spoznaju spasenja narodu njegovu po otpuštenju grijeha njihovih,
darom premilosrdnog srca Boga našega po kojem će nas pohoditi
Mlado Sunce s visine, da obasja one što sjede u tmini
i sjeni smrtnoj, da upravi noge naše na put mira.
Slava Ocu...

Sveti Ivane Krstitelju, Ti pozivaš da slijedim Krista, da idem za Njim, i želiš biti moj vodič. Na kraju ove Devetnice, želim Ti iz sveg srca zahvaliti za sve milosti koje ćeš mi isprositi od Milosrdnog Srca Isusovog svojim zagovorom, prikazujući mu svoj život od navještenja i rođenja do mučeničke smrti. Moje srce je radosno jer ima velikog zagovornika na nebu i čvrsto vjerujem da ču zadobiti Tvojim zagovorom milost za koju Te u ovoj Devetnici molim. Amen.

MOLITVA NA KRAJU DEVETNICE

Zahvaljujem Ti, Oče, na svim Tvojim darovima. Molim Te: svojim poticajima prethodi sve moje djelovanje i prati ga svojom pomoću. Kao što sam s Tobom započeo tako da po Kristu s Tobom i sve završim. Amen.
POST NAM OTVARA POGLED ZA SPOZNAJU DA JE BOG U NAMA I DA POSTOM VEĆ SUDJELUJEMO U BUDUĆOJ STVARNOSTI U BOŽJEM KRALJEVSTVU. MONASI TU MISAO DALJE RAZVIJAJU TAKO ŠTO SVOJ ŽIVOT OPISUJU KAO "VITA ANGELICA", KAO ŽIVOT SLIČAN ANĐEOSKOM. POST JE PUT DA BI KAO ANĐELI STALNO ŽIVJELI U PRISNOM ODNOSU S BOGOM. TAKO ANATAZIJE KAŽE:
POST JE ŽIVOT ANĐELA, KOJI ONE ŠTO MU SE PREDAJU PREMJEŠTA U KRALJEVSTVO ANĐELA.

LITANIJE SVETOG IVANA KRSTITELJA

Gospodine, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Kriste, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Gospodine, smiluj se!
Sveta Marijo,
Sveta Bogorodice,
Sveta Djevo djevica,
Svi sveti anđeli i arhanđeli,
Svi sveti patrijarsi i proroci,
Svi sveti apostoli i učenici Gospodnji,
Svi sveti mučenici,
Svi sveci i svetice Božje,
Sveti Ivane Krstitelju,
Sveti Ivane, od anđela Gabrijela naviješteni,
Sveti Ivane, od Boga poslani,
Sveti Ivane, pretečo Kristov,
Sveti Ivane, krstitelju Kristov,
Sveti Ivane, Božji ugodniče,
Sveti Ivane, veliki isposniče,
Sveti Ivane, vatro Božje ljubavi,
Sveti Ivane, radosti neba i zemlje,
Sveti Ivane, putokaze vječnog života,
Sveti Ivane, uzore svetosti,
Sveti Ivane, veliko blago naše na nebu,
Sveti Ivane, ljubitelju naših duša,
Sveti Ivane, utjeho naših srdaca,
Sveti Ivane, ljubavi naša,
Sveti Ivane, nadanje naše,
Sveti Ivane, okrjepo i jakosti naša,
Sveti Ivane, pomoćnice u našoj slabosti,
Sveti Ivane, utjeho u našoj nemoći,
Sveti Ivane, moćni zagovorniče kod Boga,
Kriste, čuj nas!
Kriste, čuj nas!
Kriste, usliši nas!
Kriste, usliši nas!
Pomolimo se! Gospodine, ojačaj u nama vjeru kojom je sveti Ivan iskreno svjedočio za Krista. Njegovim zagovorom podaj da dostojno živimo Kristovo Evanđelje i surađujemo na širenju evanđeoske vjere. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata