Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon lis 21, 2019 01:22

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pet ožu 10, 2017 18:24 

Pozdrav, ljudi!

Nova sam na forumu i ne snalazim se bas najbolje al htjela bih postavit jedno pitanje pa ako biste mi mogli malo pojasniti...dakle muci me Crkva kao institucija. U zadnje vrijeme slusam samo lose o crkvi, da je to samo institucija koja skuplja novac, da zapravo covjecanstvo vodi u propast, da ljudima samo ispiru mozak jer zele kontrolirati masu, da nema veze s Bogom jer se u njoj svasta događa, ima svakakvih svecenika, o povijesnim zlocinima crkve da ni ne govorim i tako...i sad, mene kao vjernicu muce takvi komentari, ne znam sto bih rekla takvim ljudima a da ih malo priblizim crkvi i Bogu. Osobno sam oduvijek za crkvu i redovito odlazim na mise i stvarno mi je to lijepo al htjela bih da i drugi osjete tu ljepotu Bozje blizine, no ne uspijevam naci prave argumente pa ako imate kakav savjet puno bi mi pomogao. :)
I da, da napomenem, ti ljudi vjeruju u Boga samo crkvu negiraju i u njoj ne vide gotovo nista dobro.

Unaprijed vam hvala i BVB!

Vrh

PostPostano: Sub ožu 11, 2017 11:30 

+!
Lk 17,10
Tako i vi: kad izvršite sve što vam je naređeno, recite: 'Sluge smo beskorisne! Učinismo što smo bili dužni učiniti!'

POSLUŠNA MAGARAD

Kao što je načelnik u 'Malom mistu' rekao vatrogascu Roku,
tako bih naglasio i ja:
- Nemojte više ništa spašavati! Dosta ste spasili.

Tko (kler i laici) želi svijetliti, onda treba poput poslušnog magareta biti pod Poslušnim,
koji svima nama pere noge.

1. Ne trebaš se zamarati i mučiti s ljudskim komentarima, čovječe!
2. Nije presudna, čovječe, tvoja obrana Raspetoga i Crkve.
3. Dat će ti se, čovječe, što trebaš kada nešto kazati.
4. Čovječe, po Duhu Svetom Milosrdni privlači konopima Ljubavi k Sebi na sv. Križu 'ovce' iz raznih 'ovčinjaka'.

Mt 23,3
Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine.

Katolički kler može biti najgori na svijetu.
- Pa što onda?
Mnogi nisu vjerodostojni.
- Pa što onda?

- Lako je meni za njih, nego što ću ja sa sobom?

Još nešto.
Može se činiti kako sam cjepidlaka, ali bih napomenuo kako mnogi (kler i laici) govore ili pišu
u množini za sv. Misu.
Iako razumijemo što se misli poručiti s tim, nema potrebe koristiti množinu za sv. Misu.
Sv. Misa nedjeljom, blagdanima i radnim danima je u te sate.
Sv. Misa se služi u raznim obredima.
Ne postoje dvije sv. Mise.

Postavio bih pitanje na ovaj način:
- Kako netko može biti uhvaćen od 'ribara ljudi',
a da je 'mamac' ljubiti (čak i neprijatelje), patnja i nošenje križa slijedeći Isusa,
koji šalje učenike kao ovce u opasnost?

Čak i da netko prepoznaje vrijednost 'bisera',
to ne znači kako automatski postaje borac za Kralja nad kraljevima.

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 13, 2017 21:33 

Slažem se u svemu sa "utopijom"...
Međutim, istina je da zadnjih više od stotinu godina vlada u svijetu velika anti-propaganda protiv Crkve i istina je da će ona odvojiti velik broj ljudi i od Krista i od Crkve...
Gledam u svojoj župi koji su to ljudi (nekolicina) koji dnevno dolaze na sv. misu i kojima ona toliko znači: nema tu puno ni situiranih, ni bogatih, ni samopouzdanih, ni uspješnih po nekim našim posve ljudskim kriterijima. Oni koji dolaze k Isusu svakodnevno često imaju neku tešku situaciju (u obitelji, na poslu), često imaju križ u vidu neke ovisnosti u obitelji, nesreće, nesloge ili životnog razočaranja... I oni dolaze moliti Isusa snagu za novi dan i dolaze se odmoriti u Njegovoj blizini i plakati u Njegovoj prisutnosti... I oni ne gledaju što tko misli o njihovom svećeniku, o financijskim prevratima ni imovini Crkve (tu je dobro uputiti se malo u povijest - barem u ono što se događalo u vrijeme bl. Alojzija Stepinca - da bi se pronašao "ključ" za razumijevanje današnje anti-propagande), jer znaju da te svjetovne stvari samo zaklanjaju pogled na "otajstvo" Božje prisutnosti u Crkvi. A to je ono jedino bitno što u vjeri nikad, ama baš nikad, ne bi smjeli napustiti...

Vrh

PostPostano: Ned tra 16, 2017 13:11 

+!
Iz 49,4
A ja rekoh: "Zaludu sam se mučio, nizašto naprezao snagu."
Ipak, kod Jahve je moje pravo, kod mog Boga nagrada je moja.
A sad govori Jahve, koji me od utrobe Slugom svojim načini, da mu vratim natrag Jakova, da se sabere Izrael.

Jedino kako netko može ljude (čovjeka) približiti Crkvi je tako što će Crkvu približiti ljudima (čovjeku).
Uglavnom se radi o informacijama ('Biblija', obredi, pjesme, aktivnosti,...).
Mislim, da djelovanje (aktivnosti: djela milosrđa, pjevanje vjerskih pjesama i druženje uz analiziranje o mnogih tema,...) može biti veoma zanimljivo i privlačno za početak,
a tek potom možda netko odluči istražiti Izvor tog djelovanja,
jer na kraju možda odluči taj netko doći na Početak kako bi upoznavao Glavu Crkve - Ljubav.

Dok netko srčano služi Kralju nad kraljevima, 'ja' bih radije bio dezerter i zakopao svoj talent, te uzeo 'dudu i igračke' čekajući svoju smrt,
samo da se ne natežem s 'katolicima'.
Javni i tajni neprijatelji Crkve uopće nisu veliki problem kao svjetina ('pilići'='katolici' i 'kršćani'), koja demokratski bira 'Barabu'.

Dj 9,16
Ja ću mu uistinu pokazati koliko mu je za Ime Moje trpjeti.

Vrh

PostPostano: Pon svi 01, 2017 23:35 

+!
Žalosno je, kada 'katolik' (biskup, svećenik, đakon, laik) Otajstvo srozava u zemaljsko poimanje
i odveć ljudski se odnosi prema Svetome.
Umjesto da Sveto prožima svakog čovjeka u svijetu, čovjek želi "okititi" Otajstvo svjetovnošću.

Pored mnogih primjera dovoljno je spomenuti slučaj iz župe Gradište kraj Županje.

Ljude se ne približava Crkvi nikakvim poganstvom niti 'netalasanjem'.
Nije prvi puta, da kler u crkvenom djelovanju popušta svijetu.

Vrh

PostPostano: Uto svi 02, 2017 13:56 
Administrator

Što je sa tim slučajem iz župe Gradište?
Mediji i pravobraniteljice su napali samo župnika, a na Bitno.net Nikolina Nakić koja i sama ima djete sa posebnim potrebama je napisala osvrt gledajući iz šireg kuta:
https://www.bitno.net/vijesti/hrvatska/ ... dam-kadic/

Mogu se složiti sa adrijanom da upravo anti-propaganda protiv Crkve uspjeva odvojiti velik broj ljudi od Krista.

Vrh

PostPostano: Uto svi 02, 2017 16:38 

+!
Iv 6,66

ODVAJANJE OD KRISTA

Moja siromašna glava ne može shvatiti, da se netko odvaja od Krista zbog:
- nekakve 'anti-propagande' (štogod to značilo u ovom primjeru),
- skandala i sablazni zbog nekog biskupa, svećenika, đakona ili laika,...

Tvrdim, da su pojedinci (mali ili veliki broj) već odvojeni od Krista i prije nego što to teatralno obznane svijetu
kao posljedica nekoga djelovanja od strane drugih osoba,
ako su uopće bili s Njim u zajedništvu.
- Kada je netko jedno s Kristom?

Osim toga, čovjek može biti mentalno zdrav, razuman i punoljetan,
a da ne shvaća ili nije svjestan Tko se prima u sv. Pričesti ili čak i ne vjeruje u prisutnost Presvetoga pod obje prilike.

"Kud' svi Turci, tud' i mali Mujo."

Vrh

PostPostano: Sri svi 03, 2017 11:21 
Administrator

Ljude ne približava Crkvi filozofiranje, već jednostavno svjedočanstvo Boga koji je živ.

Vezano uz slučaj iz Gradišta, nisi napisao tko i zašto tu omalovažava sakrament? Svećenik je pogriješio kad je već procijenio da su djeca sposobna primiti pričest, nije ih onda trebao odvajati, a dječakova majka kojoj je zasigurno izuzetno teško, nije pak trebala uplitati medije. No meni najgora stvar je odnos prema pričesti, manipuliranje hostijom nakon što je dijete inzistiralo na ruku: "Moj Adam i ja smo njegovu prvu hostiju podijelili po pola, jer si nisam mogla dopustiti da me otjera od oltara bez hostije".

U svakom slučaju, mediji su iskoristili priliku za anti propagandu na Crkvu, koja jedina jednako vrednuje svu djecu, bez obzira na pojedine greške svećenika. Preko takvih medija ljudi formiraju svoje stavove, npr. ovdje da je Crkva protiv djece sa Down sindromom. I onda kažu, neću ja u takvu Crkvu i odvoje se još više. To sam doživio kada su mediji lažno prenijeli izjave Željke Markić da je protiv samohranih roditelja. Nikakva kasnija tužba ili isprika nije više mogla uvjeriti te samohrane roditelje da to nije istina, oni su već stvorili svoj negativan stav prema Crkvi.
Dakle, mediji itekako utječu na stavove ljudi, i na formiranje njihove savjesti. Da bi ih približili Kristu, propovijedamo svuda Radosnu Vijest, govoreći Istinu i preko naših katoličkih medija, ali najviše i najvažnije svojim osobnim svjedočenjem.

Vrh

PostPostano: Ned svi 07, 2017 21:13 

+!
Lk 16,8
"I pohvali gospodar nepoštenog upravitelja što snalažljivo postupi jer sinovi su ovoga svijeta snalažljiviji prema svojima od sinova svjetlosti."

1. FILOZOFIRANJE, PAMETOVANJE I SVJEDOČENJE

Filozof voli 'mudrost'.
Filozofu se govori filozofskom terminologijom, vojniku vojnom,... (vinogradarstvo, ovčarstvo, domaćinstvo,...).
Pametovanje je plod 'farizejskog kvasca'.
Svjedočenje je plod Ljubavi, pa makar nitko ne bio oduševljen, ali svjedok ide dalje otresajući prašinu s obuće.

2. SLUČAJ GRADIŠTE

U ovom slučaju ne pišem o omalovažavanju Sakramenta niti mi je želja upirati prstom.

3. FORMIRANJE STAVOVA

Oblikovanje osobe (roditelji, obitelj i rodbina, društvo,…) se odvija na razne načine.
Mediji, u kojima rade i 'katolici' su prisutni.
No, 'katolik' je odgovoran i za sebe, te je dužan sve provjeravati u Duhu.
Koliko tko ide u 'duhovnu teretanu' je pitanje za svakog razumnog pojedinog 'katolika' (biskup, svećenik, đakon, laik).
Naravno, da ima i 'slabih'.
Nije svaki 'katolik' ujedno i 'soulbilder', koji koristi službeni 'soulbilding'.

- Ima li 'katolika' u Hrvatskoj na važnim službama: mediji, politika, obrazovanje, gospodarstvo,...?

Europa je bila 'katolička' prije pojave budalesanja (djelovanje) fra Martina Luthera,
a kakvo je općenito ponašanje bilo europskih 'katolika' se prilično lako može dokučiti i stvoriti slika.

Dakle, uzmimo teoretski, da se skoro cijeli svijet (99%) 'približi' Crkvi.
Ok!
Pitanje:
- I što onda?

Vrh

PostPostano: Pon svi 08, 2017 14:15 
Administrator

2. SLUČAJ GRADIŠTE

U ovom slučaju ne pišem o omalovažavanju Sakramenta niti mi je želja upirati prstom.

Objasni što si onda želio reći:
"Žalosno je, kada 'katolik' (biskup, svećenik, đakon, laik) Otajstvo srozava u zemaljsko(...)
Pored mnogih primjera dovoljno je spomenuti slučaj iz župe Gradište kraj Županje.(...)
Nije prvi puta, da kler u crkvenom djelovanju popušta svijetu."

Zbog medijskih napada tipa Jutarnjeg s naslovom "NADBISKUP SMIJENIO ŽUPNIKA ALOJZIJA", vlč. Alojzije Asić je dao svoje priopćenje o događajima oko te prve pričesti:
https://www.bitno.net/vijesti/hrvatska/ ... -gradiste/
"mediji su kako sam čuo cinično objavili laž da me biskup smijenio, te da sam potjeran iz Gradišta. Sada se osjećam spreman, spremniji nego prije, ako to Gospodin želi, ostati i dalje u Gradištu župnik. Sve dok Gospodin želi…"

Danas mediji jako utječu na savjest osobe, teško će netko bilo što provjeravati ako mu se u izvorima informacija nude samo laži, stoga trebamo jasno i konkretno prenositi istinu.

Vrh

PostPostano: Sri svi 10, 2017 11:41 

Evo Irci su našli jedan jako zanimljiv način kako privući ljude u Crkvu https://www.churchmilitant.com/news/art ... in-ireland a vidim da ni na drugom kraju svijeta ne zaostaju https://www.churchmilitant.com/news/art ... elebration

Vrh

PostPostano: Sri svi 10, 2017 14:49 
Administrator

Takvih grupa kod nas nema, to su varijante udruge "New Ways Ministry" koja je nastala u SAD pokrenuta od jedne časne sestre i svećenika koja je između ostalog napravila popis "gay prijateljskih župa".
Osudili su ih američki biskupi, pošto otvoreno i agresivno potiču neslaganje unutar Katoličke crkve i uzrokuju skandal. Navode da nitko ne smije biti zavaran da takve grupe pružaju autentično tumačenje katoličkog učenja i pastoralne prakse. Biskupi dalje pojašnjavaju da takve "i druge skupine koje tvrde da su katolici, ali negiraju središnje aspekte crkvenog učenja", nemaju odobrenje ili priznanje od Katoličke crkve i ne mogu govoriti u ime katoličkih vjernika.

Katolička Crkva želi približiti ljude Kristu svjedočenjem istine - navještanjem Radosne Vijesti koja oslobađa.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata