Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 20, 2018 02:39

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Uto kol 21, 2018 12:39 

Pozdrav dragi ljudi!
Ispricavam se ako sam nesto zeznula jer sam prvi put tu.
Nedavno sam se preobratila na krscanstvo. Svi prijatelji su mi ateisti. Voljela bi za pocetak znati barem jednog katolika.
Rado bi se ukljucila u grupu koja proucava Bibliju uzivo. Ili isla na teoloska predavanja. Mozete mi nesto preporuciti?
Ako je netko zainteresiran za druzenje jer kao ja spletom okolnosti nema slicnih prijatelja, moze mi se javiti, i na pp. Ili, ako znate frenda/icu u slicnoj situaciji, da nas nekako spojite.
Hvala svima!

Vrh

PostPostano: Uto kol 21, 2018 16:40 

Pozdrav dragi ljudi!
Ispricavam se ako sam nesto zeznula jer sam prvi put tu.
Nedavno sam se preobratila na krscanstvo. Svi prijatelji su mi ateisti. Voljela bi za pocetak znati barem jednog katolika.
Rado bi se ukljucila u grupu koja proucava Bibliju uzivo. Ili isla na teoloska predavanja. Mozete mi nesto preporuciti?
Ako je netko zainteresiran za druzenje jer kao ja spletom okolnosti nema slicnih prijatelja, moze mi se javiti, i na pp. Ili, ako znate frenda/icu u slicnoj situaciji, da nas nekako spojite.
Hvala svima!

Pozdrav Kristina!
Da bi ti nešto predložili, moramo znati odakle si - ali vjerujem da u tvom kraju ima bar nekakva molitvena zajednica kojoj se možeš pridružiti.
Ljeti je zatišje (što se tiče bilo kakvih vjersko-teoloških susreta, događanja, predavanja), ali s jeseni - onaj tko želi ići i tko traži takav vid bogaćenja - bez problema može nešto pronaći.

Također, ne želim te strašiti, i ne želim biti neumjesna - ali budi oprezna s forumskim prijateljstvima.
Ja sam na teži način to naučila, i iako sam upoznala nekoliko predivnih ljudi s kojima se družim i u RL - tako i ima rana koje nikako ne zacijele. Tu je možda moj problem jer sam lakovjerna, ali kao i ti - bila sam obraćenik i vjerovala sam nekima kojima nisam trebala da bih ostala jadna, povrijeđena i prepuna rana, a ljudi nisu uvijek onakvi kakvi se prikazuju i nikada ne znaš tko je iza ekrana i živi li ono što ti priča.
Kažem, to sam ja - ali imaj dozu opreza i čuvaj sama sebe.

Vrh

PostPostano: Uto kol 21, 2018 20:50 

Pozdrav Kristina!
Da bi ti nešto predložili, moramo znati odakle si - ali vjerujem da u tvom kraju ima bar nekakva molitvena zajednica kojoj se možeš pridružiti.
Ljeti je zatišje (što se tiče bilo kakvih vjersko-teoloških susreta, događanja, predavanja), ali s jeseni - onaj tko želi ići i tko traži takav vid bogaćenja - bez problema može nešto pronaći.

Također, ne želim te strašiti, i ne želim biti neumjesna - ali budi oprezna s forumskim prijateljstvima.
Ja sam na teži način to naučila, i iako sam upoznala nekoliko predivnih ljudi s kojima se družim i u RL - tako i ima rana koje nikako ne zacijele. Tu je možda moj problem jer sam lakovjerna, ali kao i ti - bila sam obraćenik i vjerovala sam nekima kojima nisam trebala da bih ostala jadna, povrijeđena i prepuna rana, a ljudi nisu uvijek onakvi kakvi se prikazuju i nikada ne znaš tko je iza ekrana i živi li ono što ti priča.
Kažem, to sam ja - ali imaj dozu opreza i čuvaj sama sebe.

Ispricavam se, zaboravila sam napisati da sam iz Zagreba.
Ne znam od kud da pocnem? Da krenem pregledavati programe svih crkvi? Ovih par u mojoj blizini sada imaju mise i nista drugo.
Vecina ljudi kod mene na misi je puno starija od mene ili su obitelji s djecom. Nisam primijetila da ima druzenja bas međusobnog, osim onih koji se vec znaju i dosli su skupa. Mozda su mladi na moru, ne znam. Moram i priznati da mi bas i nije lako samoj u velikoj grupi ljudi pokusati se sprijateljiti.

Kako ne znam jos dovoljno, voljela bi slusati negdje u drustvu o povijesti religije, interpretacijama Biblije i slicnim temama i pitanjima. Sigurno bi mi to bilo ljepse nego doma citati knjige. Tako sigurno necu nikog upoznati.
Meni je sad to sve novo. Mislila sam da bi bilo ljepse da s prijateljicom nekom to istrazujem. Samo sto moje prijateljice vjera ne zanima.
Hvala ti Dea. Zao mi je za losa iskustva. To na ovom forumu? Nisu valjda u pitanju bile cure?

Vrh

PostPostano: Sri kol 22, 2018 09:00 

Ispricavam se, zaboravila sam napisati da sam iz Zagreba.
Ne znam od kud da pocnem? Da krenem pregledavati programe svih crkvi?

Pa, gle.
Svakome odgovara neki oblik duhovnosti - ne odgovara svakome sve pa i razumljivo da ne znaš od kuda početi. I razumljivo da možeš negdje ići i da ti se ne svidi.
Da, sada su svi na moru i nema baš aktivnosti (nema ih ni u gradovima uz more pogotovo zbog sezone), ali s početkom škole će i to početi.
Na faceboooku imaš zgodnu stranicu https://www.facebook.com/katoaktiv/ koja objavljuje/najavljuje dosta događanja iz cijele RH pa i tu možeš što vidjeti.
Za početak to i lajkaj na fejsu u Zagrebu don Damira Stojića, Frama Zagreb - Sveti Duh, SKAC Palma, Pastoral mladih i sl. Budi otvorena i naići ćeš na nešto što ti odgovara.

Osobno - moje iskustvo - ja nikada nisam bila za velike molitvene susrete, niti duhovne obnove s puno ljudi. Za mene molitva je onako intiman čin i kad molim u velikim skupinama - imam problem s koncentracijom, ali to ne znači da nisam članica katoličke zajednice, već to znači da sam se pronašla ondje gdje mi odgovara. Ja čak najradije idem sama na misu. I imam dosta problema s predrasudama, sve moram milijun puta provjeriti i sl.

Ali znaš što, ako možeš - pogledaj na stranicama Kuća susreta Tabor - oni svaki mjesec imaju duhovne obnove, susrete... a mislim da je to stvarno lijepo iskustvo.

Vrh

PostPostano: Čet kol 23, 2018 08:31 

Hvala ti puno draga Dea sto si se potrudila s preporukama. Bas mi se sviđaju i jako si me razveselila.
Ovo o sebi sto si napisala, karakterno sam skoro ista ti, a to mi bas i ne olaksava situaciju.
Vjerujem da cu naci nesto s vremenom, samo da krenem od nekud. Poceci su uvijek malo zeznuti.

Vrh

PostPostano: Sub kol 25, 2018 14:35 

Hvala ti puno draga Dea sto si se potrudila s preporukama. Bas mi se sviđaju i jako si me razveselila.
Ovo o sebi sto si napisala, karakterno sam skoro ista ti, a to mi bas i ne olaksava situaciju.
Vjerujem da cu naci nesto s vremenom, samo da krenem od nekud. Poceci su uvijek malo zeznuti.

Znaš što je rekao papa Franjo u predgovoru knjige Zabranjeno kukanje?
"Pravi put nije udaljiti se od svijeta ili se boriti protiv svega što nas okružuje, nego popravljati stvarnost počevši od onoga što jesmo, od našeg srca, od naših odnosa".

Zato, samo hrabro i pitaj što želiš. Rado ću pomoći, ako znam i umijem :)
U poslu sam, počela sam raditi izvan mjesta stanovanja pa nekada nemam vremena ni otuširati se, ali kako radim preko računala dosta, navratim ovdje često.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata