Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 14, 2018 13:14

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sub lip 06, 2009 07:05 

Iako je na portalu donesen link na angelusove propvijedi. Nudim link i na moje propovijedi pa može čitateljima poslužiti.
http://www.zupa-dol.hr/prop.htm
Bilo bi mi drago pročitati komentare i prijedloge - inače na znanje stranica se preuređuje!

Vrh

PostPostano: Sub lip 06, 2009 10:47 

Hvala ti meni se sviđa što ima pvo dio o samom blagdanu, što je osobito korisno a poslije propovjed. Može biti zgodno i za druge svećenike koji se pripremaju za propovijed.

Vrh

PostPostano: Čet srp 09, 2009 06:02 

s[size=85][/size]neni je napisao/la:
Iako je na portalu donesen link na angelusove propvijedi. Nudim link i na moje propovijedi pa može čitateljima poslužiti.
http://www.zupa-dol.hr/prop.htm
Bilo bi mi drago pročitati komentare i prijedloge - inače na znanje stranica se preuređuje!

Od sada se koristite za nedjeljnu propovijed ovim linkom

http://www.don-ivica.net/index.php?opti ... &Itemid=60

Vrh

PostPostano: Sub ruj 11, 2010 19:13 

Sutra je blagdan Imena Marijina.
Ne znam jel vam poznato da je taj blagdan uveo Papa Inocent XI (1676 - 89) za cijelu Crkvu na dan 12.IX. kada je slomljeno osmanlijsko osvajanje Beča 1683. Pripisivalo se čudesnom djelovanju Majke Božje (poput Sinja!) More krvi proliveno!
Dana 400 godina kasnije Beč su osvojili Muslimani bez kapi prolivene krvi (ako ne računamo onu pri začeću i rađanju djece!)

Društvo, malo se odmorite od mojih pisanija! Bog s vama!

Vrh

PostPostano: Ned stu 28, 2010 15:35 

Iz osvrta na prvu nedjelju Došašća http://www.don-ivica.net/index.php?opti ... &Itemid=60

Naravno, danas nam je teško govoriti o pojmu spasenje. Od čega trebamo biti spašeni? Bijeda i glad, pa u našim okolnostima malo ih je koji su bijedni i gladni, a u Europi još manje. Postoje među nama siromašni ljudi koji trebaju našu pomoć i podršku. Ali konačno je i ostaje to stvar, koju možemo susretati s dobrom voljom.
Ali mnoge druge, kojima smo izloženi, kao na primjer sve više osamljivanja, gubitka smisla za solidarnost, gubitak smisla našeg života i mnoge druge, ne uzimamo više tako ozbiljno, jer nam je toliko toga ponuđeno da se ne možemo suočiti s našim nutarnjim težnjama života.
A upravo Božićno vrijeme možemo koristiti da jednom pogledamo naš život u cijelosti i osjetimo najdublje čežnje i nadanja, ali i ono od čega se sastoje strahovi i brige.

Vrh

PostPostano: Ned srp 10, 2011 06:22 

Naglasci uz današnje čitanje iz Evanđelja Mt 13,1-23

1. Bog - Isus je velikodušni sijač koji svakom čovjeku naviješta svoju riječ.
2. Isus potiče ljude da točnije slušaju i gledaju. Ono što je odmah jasno nije uvijek rješenje, ni poruka. Ovdje treba upozoriti na više mogućnosti tumačenja i shvaćanja.
3. Različitost tla se ne nalazi izvan čovjeka, nego u njemu. Imam sve dijelove u sebi i prema raspoloženju i pažnji mogu tu riječ prihvatiti ili odbaciti.
4. S ovim zadnjim vidom ide da svi ne donose isti plod, a to može biti vrlo rasterećujuće i za slušatelje, i za propovjednike.

Preostali tekst pročitajte na http://www.don-ivica.net/propovijedi/68 ... odinu.html

Vrh

PostPostano: Ned stu 13, 2011 11:05 

U današnjem odlomku Evanđelja (Mt 25, 14 - 30), u prispodobi o dvojici vjernih slugu i jednom zlom, riječ je zapravo o prihvaćanju Božjih darova, o razvijanju svojih vlastitih sposobnosti i o obećanju nagrade vjernima. Treći sluga svoj talent nije uložio i umnožio kao prva dvojica, već ga je zakopao u zemlju, misleći da je dobiveni dar bezvrijedan, nepotreban ili još gore, prljavo stečen novac. Mislio je o Gospodaru da nije vrijedan već nepošten jer „ne sije niti ne žanje“, bojao ga se jer ga je smatrao nepravednim. Međutim, prva dvojica slika su ljudi koji prihvaćaju dobivene darove, znaju da su vrlo vrijedni ma koliko talenata posjedovali, shvaćaju svoje dostojanstvo, poštuju sebe, sam život i Gospodara života, te nakon „polaganja računa“ bivaju nagrađeni u vječnosti ulaskom u radost svoga Gospodara..

Treći sluga imao je iskrivljenu sliku o gazdi: smatrao ga je strogim i nemilosrdnim gospodarom pred kojim sluga može biti samo kriv. Zato zakopa gospodarov novac i ne poduzima nikakvu inicijativu. Taj sluga s iskrivljenom slikom o gospodaru poticaj nam je da se pitamo nismo li gdje ljude otjerali od Boga i Crkve osornim svjedočenjem Boga.

Prispodoba je postala sastavni dio europske kulture, jer svi narodi govore o talentima koje imaju pojedinci. To su naravne sposobnosti s kojima se rađamo, a koje možemo i trebamo usavršavati. Zato se danas pitamo kako koristimo Božje talente. Nadalje, kako cijenimo rad domaćica i neznatnih? Pridonosimo li aktivno porastu Božje stvari u svijetu? Opravdavamo li povjerenje koje nam je Bog iskazao poslavši nas u život baš u ovo doba, medu ovakve ljude, s ovakvim sposobnostima?

http://svfilipneri.hr/index.php?option= ... nikom-radu

Slika

Vrh

PostPostano: Sub stu 26, 2011 20:15 

Dok svi govore: nemam vremena!
Onda nam, Gospodine, daruj vremena za čovjeka, molimo te!
Dok svi govore: Kakvo je ovo vrijeme?
Onda nam, Gospodine, ti daj odgovor!
Dok svi govore: Ovo je vrhunac!
Onda nam, Gospodine, daj vremena za nas same!
Dok svi budu govorili: Više nema vremena!
Onda nas, Gospodine, uzmi k sebi u vječnost!

http://www.don-ivica.net/propovijedi/70 ... -2011.html

Vrh

PostPostano: Ned ožu 18, 2012 14:48 

U Starom su zavjetu mnogi Izraelci smatrali svoj odnos s Bogom nekom vrsti „trgovačkog“ odnosa: kao da bi mogli svojim molitvama, žrtvama i dobrim djelima „kupiti“ Božju naklonost i ljubav, nagovoriti Boga da ostvari njihove želje. Ponašali su se kao da im je Bog nekakav dužnik, a ne dobri Otac. Bog se u Isusu ne pokazuje takvim. On zna kakvi smo u duši, pred njim se ne trebamo skrivati niti pravdati. Bog je milosrdan i ljubi nas iako smo grješnici. U jednoj je rečenici možda sažeta čitava poruka Božje objave i Svetog Pisma, a ona glasi: „Bog je tako ljubio svijet, te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.” (Iv 3, 16)...

http://lectio.americanbible.org/

Vrh

PostPostano: Ned svi 06, 2012 13:08 

Ja sam trs, vi loze. Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo roda.

Ivan 15, 1-8
Meditacija

Čak i ako smo uistinu jedno s trsom, koji je sam Krist, još je puno stvari u nama koje nas, premda nisu grijesi ni mane (navike, tromosti, manjkava privrženost) sprječavaju rasti i donositi plod koji bismo mogli dati. Pogledaj u svoju nutrinu i pokušaj naći stvari koje bi mogao „orezati“ da bi pridonio više ploda.
Sveti Ivan poznaje ljudsku težnju živjeti samo verbalnu vjeru, koja ne poštuje važnost „slušanja Božjih zapovijedi i činjenja što se Njemu sviđa“ (1 Iv 3,22), nego upravo troši energiju na beskorisna, prazna, „pobožna“ čavrljanja. Pokušaj otkriti kojim od ovih smjerova sam ideš.
Sveti je Pavao u Djelima apostolskim žrtva nepovjerenja između dvije suprotne strane: niti kršćani, koji su u njemu još uvijek vidjeli progonitelja, niti Židovi, koji su ga smatrali izdajicom vjere svojih otaca, nisu mogli prihvatiti njegovo istinsko svjedočanstvo za Krista. Nalaziš li neki od ovih dvaju osjećaja u kršćanskoj zajednici kojoj pripadaš? Koji je tvoj osobni stav prema „novim kršćanima“ oko tebe?

Molitva

Moli za one koji misle da je kršćanski život put kojim prolazi svatko sam za sebe, da mogu spoznati da samo u zajedništvu sa čitavom Crkvom možemo pronaći Krista i pristupiti spasenju. Moli, također, za jedinstvo kršćana, da bismo mogli svi postati jedan trs i jedno tijelo u Kristu unatoč svim razlikama i podjelama u svijetu…

http://lectio.americanbible.org/

Slika

Vrh

PostPostano: Pon svi 07, 2012 15:31 

Na dobro vam došla Sudamja! :)

Vrh

PostPostano: Pet svi 11, 2012 20:03 

Uz 6. nedjelju po Uskrsu

KRUNICA LJUBAVI

(moli se na običnu krunicu)

Oče naš, Zdravo Marijo, Vjerovanje

Na velika zrnca:(1x)

P. Kao što je Otac ljubio mene tako sam i ja ljubio vas; ostanite u mojoj ljubavi.
S. Budete li čuvali moje zapovijedi, ostat ćete u mojoj ljubavi. (Iv 15, 9 - 10a)

Na mala zrnca: (10x)

P. Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge
S. kao što sam ja vas ljubio! (Iv 15, 12)

Na kraju: (1x)

P. Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim;
S. i svoga bližnjega kao sebe samoga! (Lk 10, 27)

Vrh

PostPostano: Ned svi 20, 2012 13:09 

…da budu jedno kao što smo Ti i ja jedno

Sedma nedjelja po Uskrsu (Iv 17, 11-19)

Ovih 10 dana između Uzašašća i Duhova neka su vrsta „ničije zemlje“, vrijeme da učenici osjete kakav je to život bez Krista. Prema evanđelistu Ivanu kao da su se vratili svojim svakodnevnim poslovima, pecanju i koječemu drugome. Matej i Marko završavaju svoja Evanđelja poslanjem učenika da propovijedaju Kraljevstvo Božje i Isusovim obećanjem da će ostati s njima zauvijek… Jedino Luka otkriva nešto više religiozno ili eklezijalno: čini se da su učenici svjesni da moraju ostati zajedno kao skupina.

Provode vrijeme u hramu i pokušavaju prepoznati svoje mjesto kao svjedoci Kristova uskrsnuća. Nakon Jude, netko mora biti izabran i zatvoriti krug Dvanaestorice. Luka, zatim, ne dodaje ništa sve do silaska Duha Svetoga, pravog početka Crkve. U ovoj pomalo za učenike nesigurnoj situaciji, današnja liturgija daje nam Isusove riječi o tome kakva Crkva treba uistinu biti da bude puno i potpuno zrelo Tijelo Kristovo. I još važnije, nudi nam dva važna kriterija za prepoznavanje prave Crkve Kristove: LJUBAV i JEDINSTVO bit će temelji vjernosti kršćanske zajednice Evanđelju i vjerodostojnosti svjedočanstva za Isusa.

Evanđelje, kao i čitanje Prve Ivanove poslanice razvijaju i tumače ova dva kriterija. Za početak Isus traži od nas da prepoznamo i prihvatimo realnost u kojoj se nalazimo. Isus ne želi poslati učenike, svoje prijatelje, u izolaciju daleko od svijeta. Oni nisu bili izabrana skupina, elita spašenih i odvojenih, nego vjernici poslani u svijet da čovječanstvu donesu spasenje. Isus zna jako dobro da će biti mučeni i predmet mržnje upravo zbog Njega. Zato moli Oca da ih očuva od Zla i učvrsti u istini, učini od njih jedno. Njihovo jedinstvo bit će znak jedinstva Oca i Sina i svjedočanstvo ljubavi Božje prema čovjeku. Bit će to znak spasenja. Učenici nisu bili poslani promovirati ni braniti neku novu doktrinu niti novi skup vjerskih načela (mada će s vremenom postati organizirana vjernička zajednica), poslani su naviještati i svjedočiti ljubav Božju prema svakom biću i Kristov dokaz: pružanja svog života za naše spasenje. Duh koji živi u nama Onaj je koji vodi zajednicu da živi u Ljubavi…

Izvor

Vrh

PostPostano: Ned svi 27, 2012 17:42 

Duhovi - Nedjelja Pedesetnice

Kao što je Duh Sveti bio prisutan prilikom stvaranja svijeta i prvog čovjeka,
tako je prisutan i danas s nama,
i naš život čini dostojanstvenim, punim pouzdanja
i posve novim...

Slika

Vrh

PostPostano: Sub lip 02, 2012 16:07 

Nedjelja Presvetog Trojstva

Sveti je Augustin htio napisati knjigu o Presvetomu Trojstvu, ali mu nikako nije polazilo za rukom. Tada je usnuo san: vidio je sebe kako šeće obalom mora i vidi dijete na plaži. Dijete je školjkom presipalo morsku vodu u rupu u pijesku. Augustin ga je upitao: "Što radiš?" - Dijete je odgovorilo: "Želim presuti more u ovu rupicu." - Tu su se velikom filo­zofu otvorile oči: "Upravo tako nemoguću stvar pokušavam i ja jer že­lim svojim ograničenim razumom shvatiti tajnu Presvetoga Trojstva."
(Stara predaja)

*

Bog je s tobom. U tvojoj duši u milosti, boravi Presveto Trojstvo.
Prema tome, ti, unatoč svojoj bijedi, možeš i moraš voditi neprestani razgovor
s Gospodinom. (sv. Josemaria Escriva, Kovačnica)

*

...Tako je čovjek slika Božja ne samo po besmrtnoj duši, ne samo po kvalitetama duha nego i po toj izvanjskoj vidljivoj stvarnosti i trojstvenosti. Zato je obitelj slika trojstvenoga Boga. Biblija objavljuje da je čovjek stvoren kao muško, žensko i dijete, kao što je i Bog trojstven, odvijeka postojeći. (Tomislav Ivančić, Oaze života)

*

Konačni je smisao stvarnosti, sve ono što ljudi žele, ono što su filozofi i religije svih vremena tražili – otajstvo Oca koji vječno rađa Sina u Ljubavi koja je Duh Sveti. Trojstvo je izvorni model za našu obitelj. Božji unutarnji život je težnja svake ljudske ljubavi. Bog želi sve muškarce i žene oblikovati u jednu obitelj, odnosno da budu jedno s njim, kao njegova djeca u Sinu. Svaki čovjek je stvoren na sliku i priliku Trojstva (Post 1:27) i pozvan je živjeti u zajedništvu sa svim muškarcima i ženama, a iznad svega u zajedništvu sa nebeskim Ocem. Upravo je u tome konačni temelj vrijednosti života svake osobe, neovisno o nečijim sposobnostima ili dostignućima. (Giulio Maspero)

Slika

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata