Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 14, 2018 14:13

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Ned lip 10, 2012 08:21 

10. nedjelja u godini
Pohuli li tko na Duha Svetoga... (Mk 3, 20-35)

Izreka da se neće oprostiti onomu tko pohuli na Duha Svetoga nije dogmatska definicija nego proročki poziv na promjenu i obraćenje. Ovim Isus želi kazati da djeluje snagom Duha koji ga je na krštenju pomazao. Tumačiti njegova djela kao suradnju s đavolskim poglavicom znači huliti na Duha Svetoga. Prema Mk 2, 10 "Sin čovječji vlastan je na zemlji otpuštati grijehe". Isus svojim djelima i riječima objavljuje Boga koji se raduje povratku izgubljenih sinova i kćeri. Zato izreku o neoprostivosti grijeha protiv Duhu Svetomu treba razumijevati kao proročku opomenu i poticaj na obraćenje.
M. Zovkić

Vrh

PostPostano: Pet kol 31, 2012 20:43 

22. nedjelja u godini
Ovaj me narod usnama časti, a srce mu je daleko od mene... (Mk 7,6)

Kada veli da čovjeka ne prlja ono što u njega ulazi, Isus ne želi reći kako nije važno paziti što se jede, kako bi se moglo jesti i ono što šteti zdravlju, što je čak otrovno. Nije tu riječ o zdravoj prehrani, nego o čistom srcu. Pomno paziti na obdržavanje obredne čistoće, a zanemariti čistoću srca - što znači misli, želja, namjera i odluka - to znači krivotvoriti Božji zakon. Držati se mnogih običaja i propisa koji se predstavljaju kao vjerski, a nemati u srcu ljubavi za ljude i ljudima ne činiti dobro, očito je nijekanje vjere. Zato Isus upozorava da je mnogo važnije paziti na ono što izlazi iz čovječjega srca i njegovih usta nego na ono što ulazi u njegov trbuh.

Srce je važno, duša je bitna. Upravo zato nemojmo Bogu pristupati s prividnim sjajem nego u istinitosti svoga bića da nas takve prihvati i opere, da u stvarnosti našega bića osjetimo i doživimo da nas uvijek i usprkos svemu voli.
Bog je veći od našega srca i znade sve i prašta sve.

Josip Koprek

Vrh

PostPostano: Sub lis 20, 2012 18:31 

29. nedjelja kroz godinu
"Možete li piti čašu koju ja pijem, ili krstiti se krstom kojim se ja krstim?" (Mk 10, 38)

Kristovo poslanje i poslanje Crkve
- U današnjim čitanjima je govor o služenju i njegovim plodovima. Kao sluga Božji (prvo čitanje), Veliki svećenik (drugo čitanje) služi Sin Čovječji, Isus Krist (Evanđelje), a plod njegova služenja je opravdanje ljudi pred Bogom po predanju života "kao otkupnine za mnoge", pomirnice (žrtve). Po njegovom služenju nama i mi možemo i trebamo - kao njegovi potomci i nasljednici - služiti jedni drugima i Bogu kroz naše patnje i umiranja.

http://www.don-ivica.net/propovijedi/70 ... ijska.html

Vrh

PostPostano: Sub ožu 16, 2013 20:36 

5. korizmena nedjelja

Izaija: Ne spominjite se onog što se zbilo, nit` mislite na ono što je prošlo. Evo, činim nešto novo; već nastaje. (Iz 43, 18)

Velika nam djela učini Jahve: opet smo radosni! (Ps 126, 3)

Pavao: Braćo, ja nipošto ne smatram da sam već dohvatio. Jedno samo: što je za mnom, zaboravljam, za onim što je preda mnom, prežem. (Fil 3, 13)

Isus: "Idi i odsada više nemoj griješiti." (Iv 8, 11)

Slika

Vrh

PostPostano: Ned ožu 31, 2013 05:52 

NEDJELJA USKRSNUĆA GOSPODNJEG – USKRS
Godina C

Čitanja:
1. čitanje: Dj 10, 34a. 37-43
Psalam: 118, 1-2. 16-17. 22-23
2. čitanje: Kol 3, 1-4
Evanđelje: Iv 20, 1-9

Zlatna je zora svojim sjajem pozlatila krajolik. Sunce još nije izišlo a dvojica muškaraca trče. Njihove haljine prožima svjetlost, ali u očima još je tama. Prvi, mlađi u bijeloj haljini je Ivan. Slijedi ga Petar zaogrnut tamnim ogrtačem. Dok Ivan sklopljenih ruku žarko moli ono čemu se nada, Petar djeluje zdvojno, kao da tek sada promišlja Isusovo obečanje da će nakon tri dana uskrsnuti. Sumnja u ono što su rekle žene, a možda se i potajno boji; što ako je istina? Što će mi Učitelj reči kad me ugleda? Mene koji sam ga sramotno zatajio! To je sadržaj slike francuskog slikara Eugene Bunarda (1850 – 1921) koja se nalazi u Luvreu a zove se ''Petar i Ivan trče na grob''. To je ujedno jedinstvena i najljepša slika na tu temu koju poznaje povijest umjetnosti. Postoji još jedna, meni draga, u Emausu nedaleko Jeruzalema u crkvi na zidu, koja prikazuje trenutak Isusovog očitovanja dvojici učenika koji su nakon Isusovog skončanja biježali u svoje selo. Na slici je precizno i ciljano uhvaćen onaj trenutak kada učenici prepoznaju Isusa u lomljenju kruha. Ova slika za razliku od one u Louvreu djeluje daleko smirenije. Posljednji zraci sunca zamiru na planinama, ali u duši dvojice učenika zasjalo je uskrsno jutro punim sjajem. Sada su shvatili zašto im je srce gorjelo dok im je putem ''stranac'' govorio i dok im je otkrivao Pisma. Nestalo je tuge, a njihove riječi: ''a mi smo se nadali'' pretvorile su se u svjedočenje: '' Gospodin živi, mi smo ga vidjeli!'' To je jedan od najljepših Lukinih odlomaka, pravi književni biser. Jednako tako to je i ključno pitanje koje si svaki kršćanin treba postaviti u ovo uskrsno vrijeme: ''Gori '' li i moje srce dok čitam i slušam prva svjedočanstva o Isusovom uskrsnuću ili sam samo vjernik koji slavi ovaj blagdan jer je takav običaj i jer je red slaviti i častiti Uskrsloga…? Jesam li se ikada ''nadao'' da ću u punini vjere upoznati uskrslog Gospodina? Krist blago prekorava onu dvojicu učenika: ''nije li trebalo da Krist sve to pretrpi te uđe u svoju slavu?'' Njegov prijekor ide i nama koji rado prihvaćamo što on nudi i obećava , ali ne uz cijenu križa promjene.
Što bih to ja trebao učiniti da postanem ''novi'' suuskrnuli s Kristom? Kad pogledam svoje slabosti, svoja ukorjenjena nagnuća u duboki humus grješnosti. Kad shvatim koliko su mi dragi i primamljivi plodovi stabla zla, obuzima me malodušnost. U mnogom je srcu mladog čovjeka na pragu života utrnula ona uskrsna vatra oduševljenja za vrhunski ideal; biti novi stvor, dijete svjetla, a sve zbog primamljivosti plodova na stablu lažne spoznaje dobra i zla.
Postati nov, obraćen, suuskrsli mogu samo ako se doslovce ''zalijepim'' za Krista. Ako ga pozovem da bude samnom u mojim jadima, sumnjama i lutanjima. Pozvati ću svoga Učitelja riječima dvojice učenika kad su s Isusom stigli u Emaus: ''Ostani s nama, jer zamalo će večer i dan je na izmaku!'' (Lk 24, 28/29).
Slaviti Uskrs u punini njegove objave znači slaviti ga u zanosu radosti poput žena koje su se vratile s porukom: Uskrsnuo je! To je radost Petra i Ivana, dvojice učenika koji su sreli Uskrsnuloga u Emausu. ''Gori'' li tvoje srce uskrsnom radošću, onda znaj da ti je Gospodin blizu, tu uz tebe, uskrsnuli i proslavljeni.
''Zato svetkujmo, ne sa starim kvascem zloće i pakosti, nego s beskvasnim hljebovima čistoče i istine.'' (Iz današnje Pavlove poslanice Korinčanima).
''Žrtvovan je Krist, Pasha naša!
Zato svetkujmo u Gospodinu! Aleluja! (1 Kor.5, 7b-8a)

Danas si kršćani čestitaju Uskrs pa vam i ja želim blagoslovljen Uskrs ispunjen uskrsnim dinamizmom i svetom radošću uz nekoliko stihova isusovca o. Milana Pavelića:

ALELUJA
Tuga minu, Uskrs sinu,
Zvon zazuja,
Glas mu sveti svijetom leti
Aleluja!

Posred sretne trešnje cvjetne
Časom susta,
Zlatnoj pčeli milo veli:
Isus usta!

Budi more, budi gore
I slavuja,
Ljubi mirom zemlju širom, Aleluja!

Liječi boli i sokoli
Stara mlada
I sve tiše šapćuć diše:
Isus vlada.
Od tog zvuka pak'o kuka,
Bježi guja,
Pada mana s Božjih rana,
Aleluja!

Srca mnoga željna Boga
Molbe šalju,
Uz jek zvona zbore ona
Svojem Kralju:

Daj nam iza ovog niza
Svih oluja
Srećom sijevat, vijekom pjevat
Aleluja!

Vrh

PostPostano: Sub sij 24, 2015 21:44 

3. nedjelja kroz godinu
Obratite se i vjerujte evanđelju

Kad je Isus pozvao četvoricu prvih učenika, oni ostaviše sve i pođoše za njim. Shvatili su da je trenutak žuran i da nemamo vremena za sporedne stvari. Prvi učenici napustili su posao, ribarenje, uz Isusovo obećanje: Učinit ću vas ribarima ljudi. Napustili su oca Zebedeja, da bi s Isusom upoznali Oca nebeskoga. Kraljevstvo Božje daleko je vrjednije od svega što nas može trenutno zaokupljati i oko čega se neprestano brinemo. Zato sv. Pavao govori da je vrijeme kratko i da "prolazi obličje ovoga svijeta". Prorok Jona bio je jedan od onih proroka koji su se "borili" s Bogom i sebe smatrali nedostojnima za ikakvu Božju službu, slično kao i Izaija i Jeremija. Međutim, Bog ne uvažava izgovore kao što su: "čovjek sam nečistih usana" (Izaija), smatrati sebe premladima (ili prestarima), te misliti da "ne znamo što i kako ću govoriti". Naši izgovori i prividne zapreke Bogu nisu smetnja. On sam zove, a koga zove, daje mu i snagu i milosti da poslanje izvrši. U obraćenju neka nam budu uzor Ninivljani koji se obratiše na riječ proroka Jone postom i žarkim vapajem Bogu da im se smiluje. Jer Bog je milosrdan, On će nas svojim milosrđem izliječiti i radosnom viješću ispuniti smislom.

Krist na žalu (Ana Opačak na Danima kršćanske kulture)

Vrh

PostPostano: Sub sij 31, 2015 21:14 

4. nedjelja kroz godinu
Oslobođenje od nečistog duha

Način na koji je Isus započeo javni život ujedno je i objava onoga što će povjeriti svojim apostolima, i u širem smislu, svim svojim učenicima, kojima će dati "vlast nad zlim dusima" (Mk 6, 7). Imamo li i mi također štogod zajedničko sa prevlasti zloga u ovome svijetu kad dijelimo uvjerenja i standarde koji su oprečni Kraljevstvu nebeskom? Na koje načine smo mi sami uključeni u borbu protiv Zla u svim područjima svoga života? Do koje mjere mi sami naviještamo (i živimo) novost Evanđelja, a koliko duboko su stare, okorjele navike i rutine zaokupile našu kršćansku svakodnevicu? Molimo li za našu zajednicu, da bude izvor istinske slobode i izbavljenja onih koji su zarobljeni u Zlu, koje je često "privlačno i oku zamamno", kako nas upozorava Knjiga postanka? Znamo li postiti i odreći se, da bismo posvetili svoje vrijeme Gospodinu - i brinuli se za Gospodnje?...

Vrh

PostPostano: Ned vel 01, 2015 11:17 

adrijana je napisao/la:
4. nedjelja kroz godinu
Oslobođenje od nečistog duha

Način na koji je Isus započeo javni život ujedno je i objava onoga što će povjeriti svojim apostolima, i u širem smislu, svim svojim učenicima, kojima će dati "vlast nad zlim dusima" (Mk 6, 7). Imamo li i mi također štogod zajedničko sa prevlasti zloga u ovome svijetu kad dijelimo uvjerenja i standarde koji su oprečni Kraljevstvu nebeskom? Na koje načine smo mi sami uključeni u borbu protiv Zla u svim područjima svoga života? Do koje mjere mi sami naviještamo (i živimo) novost Evanđelja, a koliko duboko su stare, okorjele navike i rutine zaokupile našu kršćansku svakodnevicu? Molimo li za našu zajednicu, da bude izvor istinske slobode i izbavljenja onih koji su zarobljeni u Zlu, koje je često "privlačno i oku zamamno", kako nas upozorava Knjiga postanka? Znamo li postiti i odreći se, da bismo posvetili svoje vrijeme Gospodinu - i brinuli se za Gospodnje?...

Lijep i kratak ispit savjesti.Slika

Vrh

PostPostano: Sub vel 07, 2015 21:02 

5. nedjelja kroz godinu
Isus ozdravi mnoge koje su mučile razne bolesti

Istog dana kad je propovijedao u sinagogi u Kafarnaumu i kad je oslobodio opsjednutog od nečistog duha, došavši u kuću Šimuna Petra ozdravio je njegovu bolesnu punicu. Uvečer, kad je sunce zašlo, donosili su preda nj sve bolesne i opsjednute. Evanđelist piše: Sav je grad nagrnuo k vratima. Međutim, sutradan Isus je odlučio krenuti dalje, u druge gradove, jer je njegovo poslanje bilo Evanđelje donijeti svim ljudima. Sveti Pavao, apostol naroda, također kaže o svom propovijedanju ponizno: "nije mi hvalu, ta dužnost mi je". Isto tako završava: A sve činim poradi evanđelja da bih i ja bio suzajedničar u njemu. To što odgovaramo Božjem pozivu i možda druge privodimo k vjeri nije radi naše prolazne zemaljske slave, nego radi naše dužnosti i našeg spasenja.

Slika

Vrh

PostPostano: Sub vel 14, 2015 21:43 

6. nedjelja kroz godinu
Gospodine, ako hoćeš, možeš me očistiti. A Isus reče: Hoću, očisti se!

Gubavac iz Markova evanđelja koji je sreo Isusa primjer je tjelesnog, psihičkog i duhovnog patnika. Vjerovao je usprkos svake nade u svoje ozdravljenje. Vidio je (ili čuo) što je sve Isus dotad učinio i odvažio se ponizno ga zamoliti za milost. A Bog je znao za njegovu patnju i prije nego što je izgovorio, ali trebao se dogoditi susret. I u susretu čudo. Gubavac je toliko razglasio tu lijepu vijest, premda Isus nije došao radi zemaljske slave prije nego što ponese križ, pa mu je savjetovao šutnju. Paradoks onoga vremena (a i današnjega) jest to što činiti dobro u javnosti znači biti korak bliže križu i progonstvu. Isus je znao što ga čega i da slava njegova dolazi prvenstveno od Oca. Danas je Isus zdesna Bogu Ocu, a nama opet tako bliz u sakramentu Euharistije. Stoga ako imamo kakav problem, poteškoću ili neriješenu stvar odvažno pristupimo k Njegovu oltaru. Ponizno mu uputimo molbu: Gospodine, budi volja tvoja! Dođi kraljevstvo tvoje! Ako hoćeš, možeš me očistiti!

Vrh

PostPostano: Čet vel 19, 2015 20:41 

adrijana je napisao/la:
6. nedjelja kroz godinu
Gospodine, ako hoćeš, možeš me očistiti. A Isus reče: Hoću, očisti se!

Gubavac iz Markova evanđelja koji je sreo Isusa primjer je tjelesnog, psihičkog i duhovnog patnika. Vjerovao je usprkos svake nade u svoje ozdravljenje. Vidio je (ili čuo) što je sve Isus dotad učinio i odvažio se ponizno ga zamoliti za milost. A Bog je znao za njegovu patnju i prije nego što je izgovorio, ali trebao se dogoditi susret. I u susretu čudo. Gubavac je toliko razglasio tu lijepu vijest, premda Isus nije došao radi zemaljske slave prije nego što ponese križ, pa mu je savjetovao šutnju. Paradoks onoga vremena (a i današnjega) jest to što činiti dobro u javnosti znači biti korak bliže križu i progonstvu. Isus je znao što ga čega i da slava njegova dolazi prvenstveno od Oca. Danas je Isus zdesna Bogu Ocu, a nama opet tako bliz u sakramentu Euharistije. Stoga ako imamo kakav problem, poteškoću ili neriješenu stvar odvažno pristupimo k Njegovu oltaru. Ponizno mu uputimo molbu: Gospodine, budi volja tvoja! Dođi kraljevstvo tvoje! Ako hoćeš, možeš me očistiti!

Kratka i lijepa propovijed. Slika

Vrh

PostPostano: Sub vel 21, 2015 18:46 

pelegrin je napisao/la:
Kratka i lijepa propovijed. Slika

Hvala ti... :) :wink:
(iako nije mi nakana baš propovijedati, već par misli napisati koje i ja pokupih od drugih...)

Vrh

PostPostano: Sub vel 21, 2015 19:11 

1. korizmena nedjelja
Sve su staze tvoje, Gospodine, ljubav i istina za one koji čuvaju savez tvoj.

Prvo čitanje govori nam o savezu koji je Bog sklopio s Noom i njegovim sinovima, nakon što ih je spasio u korablji. U drugom čitanju sv. Petar apostol korablju naziva protulikom krštenja, pomoću kojega Bog danas spašava po uskrsnuću Isusa Krista. Petar krštenje objašnjava i definira ovako: "ne odlaganje tjelesne nečistoće, nego molitva za dobru savjest upravljena Bogu". Kad je Sotona kušao Isusa u pustinji, Isus mu tri puta odgovara riječju Ponovljenog zakona. Prvi puta rekao mu je: "Ne živi čovjek samo o kruhu, nego o svakoj riječi što izlazi iz Božjih usta." Drugi puta: "Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega." Treći puta: "Gospodinu, Bogu svom se klanjaj i Njemu jedinom služi." Zahtjevi su to i put je to Gospodnji na kojemu su se često spoticali stari Izraelci (pohlepa, iskušavanje, idolatrija...), a nevjerni smo također i mi danas. Neka nam čitanje i upoznavanje Riječi Božje i molitva za dobru savjest očisti srce ove korizme, da i mi budemo spremni, uz milost Božju, odoljeti napastima Sotone i sačuvati istinski savez s Bogom.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata