Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 19, 2014 23:38

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Andjeo Cuvar
PostPostano: Pet lis 02, 2009 17:37 

Slika
Naš andjeo cuvar može nam biti vjeran životni prijatelj. To dokazuju toliki primjeri iz života svetaca i pobožnih kršcana. A na nama je da li cemo taj dar, što ga nebo pruža, prihvatiti ili ne. Vjerujemo li u svog andela cuvara, pouzdajemo li se u njega? O njemu je pisano: "Bog andelima svojim - dakle i mome andjelu cuvaru - zapovjedi da te cuvaju na svim putima tvojim" (Ps 91,11). Bog nas ne sili na vjeru u andela cuvara, na pouzdanje u njegovu pomoc. On poštiva našu slobodnu volju. Mi možemo u njega vjerovati, zazivati ga ili ne. Mi možemo s njim prijateljevati kao što se prijateljuje s drugim prijateljem ili ga jednostavno zaobilaziti, ne znati za njega, kao da uopce ne bi postojao. Dobar kršcanin s radošcu i zahvalnošcu prihvaca sve Božje darove, pa tako i dar andjela cuvara. Papa Pio IX. rado je i cesto pripovijedao o doživljaju što ga je kao djecak doživio, a koji dokazuje cudesnu pomoc njegova andjela cuvara. On je u ocinskoj kucnoj kapelici kao djecak svaki dan imao dužnost posluživati kod svete mise. Dok je tako jednoga dana ministrirao, osjetio je u srcu neku neobicnu tjeskobu i strah. Nije znao zbog cega je to. Cak je osjetio kako mu srce u grudima snažno lupa. Stoga je i nehotice okrenuo pogled na drugu stranu oltara, kao da traži neciju pomoc. Tamo je ugledao lijepa mladica koji ga je pogledom k sebi zvao. Zbunjen tim videnjem, nije se usudio maci s mjesta. No ta ga je svijetla prilika zvala k sebi još jace i izrazitije. Djecak je tada skocio i prešao na drugu stranu. Prikaze nestade. No u isti cas pade s oltara teški svetacki kip i to upravo na ono mjesto na kojem je mali ministrant netom klecao. Djecak, kasnije svecenik, biskup i papa, cesto je pripovijedao o tom nezaboravnom doživljaju svoga djetinjstva, slaveci ga kao zaštitu i vodstvo svoga andjela cuvara. I s pravom, jer je jedno od nepojmljivih Božjih velikih djela to što je covjeku dao vlastitog andela da mu bude zaštitnik duše i tijela. Samo Sveto pismo kaže "da postoje službujuci duhovi, poslani na službu onima koji žele postici spasenje". Andjeo je uz Isusa na Maslinskoj gori. On ce kao konacni pobjednik opet doci s neba "sa svojim andelima" (Mt 5,31). Prema tome, iz Božje objave jasno doznajemo
o stvarnosti svetih andjela. S tom stvarnošcu ozbiljno racunajmo u svome životu!

Vrh

PostPostano: Sub lis 03, 2009 22:32 

Što bi bilo ako bismo kraj sebe ugledali krilato Svjetlosno biće ili ti svog anđela čuvara?
Preplašili bi se nasmrt! Eto, u sekundi bi posjedili. Bolje da ne vidimo ništa što nije od ovoga svijeta.

Vrh

PostPostano: Ned lis 04, 2009 20:24 

crusader je napisao/la:
Što bi bilo ako bismo kraj sebe ugledali krilato Svjetlosno biće ili ti svog anđela čuvara?
Preplašili bi se nasmrt! Eto, u sekundi bi posjedili. Bolje da ne vidimo ništa što nije od ovoga svijeta.

Ma,ja se upalasim vec i ovog tvog Avtara...Ne volim ratove,ne volim tucu i nasilje,a on mi nije nikako simpatican..!

A,kada bi vidjela Andjela u ogledalu,mislim da nebi prvo ni pomislila na Andjela...nego ,na tko zna sta..

Vrh

PostPostano: Čet lis 08, 2009 21:39 

crusader je napisao/la:

Crusader, nisam ti još rekla kako si me zatekao nespremnu onom pričom o Emily Rose.
Trebao si napisati velikim slovima Upozorenje: vrlo uznemirujući sadržaj!
Tražila sam na google tu priču i našla sažetak filma o njenom egzorcizmu, a po noći meni muka... Kao za inat probudila sam se sama od sebe pet minuta do tri i san nije više dolazio na oči... Izmolila sam i Gospinu krunicu i Božanskog milosrđa, al zaspat nikako... A znaš što se u priči događalo u trećoj uri po noći... A tek onda: negdje oko pola pet primjetila sam iz dnevne sobe neko prigušeno svjetlo... Pomislila sam: svjetlo ne bi bilo od vraga, mora da su jedino anđeli... Što je meni sve prolazilo glavom, vi ne biste vjerovali, kao da sam neko dijete...
Zašto ovo pišem? Jer si u pravu što se anđela tiče...
Zaista sam pomislila tada da su anđeli u mojoj kući, al nikako nisam smogla volje ni snage ustat se i poći vidjeti otkuda ta svjetlost... Mislila sam: ma ako su i anđeli, neće mi zamjeriti što ih odbijam sada susresti...
:lol: :lol: :lol: :lol:

Vrh

PostPostano: Uto lis 13, 2009 14:38 

Leja: Znaš kako je to po prirodi "Zakon jačega" , tako je nekad i bilo.
Danas, nažalost moramo prihvatiti drugo geslo: "Um caruje, snaga klade valja"
Draže mi je ono prvo, već bi odavno nestalo političara. :|
Tako smatram da treba biti dovoljno snažan, po mogućnosti i duhovno i tjelesno
kako bi se oduprijeli zlogu. Mekušcima i strahoputcima nije mjesto u nikakvom ratu.

adrijana: Kud ideš čitati tako uznemiravajuće štivo nakon pola noći?!
Pročitaj ga po bijelome danu. Ali vi ljudi ste znatiželjni do kraja, i to ti je bila kazna!
Ja sam na google-video pregledavao originalne slike i audio-zapis pravog glasa pokojne Emily Rose,
što mi je bilo jezivo i nakon 14:00 sati poslijepodne; atmosfera u sobi bila je popraćena legijom demona,
tako da sam nakon 10 sekundi ugasio i napustio tu stranicu, zato što nemam ništa od toga jada.

Ispričavam se što sam ti pokvario tu noć.
Dobro je u takvim situacijama misliš na pozitivne stvari, a ne na strah.
Što si više u strahu, više će te progoniti i djelovati na tebe.
Sjeti se "vrline jakosti" ili:

1 Onaj koji stanuje ondje gdje se skriva Sve-Višnji
provodi noć u sjeni Boga-Vladara.
2 - Ja kažem o GOSPODU2: ” On je moje utočište, moja tvrđava,
moj Bog: na njega ja računam! “ -
3 On je taj koji te oslobađa progonitelja
i pogubne kuge.
4 Svojim krilima on ti pravi zaklon
i pod njegovim krilima ti se skrivaš.
Njegova vjernost je jedan štit i jedan oklop.
5 Ti se nećeš plašiti ni užasa noći,
ni strijela koje lete u sred dana,

6 ni kuge koja luta u sjeni,
ni zatornika koji uništava u sred dana.
7 Ako li padne tisuća s tvoje strane
i 10.000 tebi s desna,
ti, nećeš biti dosegnut.
8 Otvori samo svoje oči
i vidjet ćeš kako su platili nevjernici.
9 Da, GOSPOD, to je moje utočište!
- Ti si od Sve-Višnjeg načinio svoje boravište,
10 neće te stići nevolja,
nikakav udarac neće ugroziti tvoj šator,
11 jer on će zadužiti svoje *anđele
da te čuvaju na svim tvojim putovima.
12 Oni će te nositi na svojim rukama
da tvoja noga ne spotiče se o kamenje;
13 ti ćeš nagaziti na lava i zmiju,
ti ćeš gaziti tigra i zmaja.

14 - Pošto se osloni na mene, ja ga oslobađam1,
ja ću ga štititi jer on poznaje moje ime.
15 Ako li me pozove, ja ću odgovoriti,
ja ću biti s njim u tjeskobi;
ja ću ga osloboditi i slaviti;
16 ja ću ga obasuti dugim danima
i pokazati mu svoj spas.

Vrh

PostPostano: Uto lis 13, 2009 17:54 

crusader je napisao/la:
Leja: Znaš kako je to po prirodi "Zakon jačega" , tako je nekad i bilo.
Danas, nažalost moramo prihvatiti drugo geslo: "Um caruje, snaga klade valja"
Draže mi je ono prvo, već bi odavno nestalo političara. :|
Tako smatram da treba biti dovoljno snažan, po mogućnosti i duhovno i tjelesno
kako bi se oduprijeli zlogu.
Mekušcima i strahoputcima nije mjesto u nikakvom ratu.

O Crusader,ja trebam tumaca,da vjernik treba biti jak i duhovno i tjelesno to mi je jasno...
Mekušcima i strahoputcima nije mjesto u nikakvom ratu. Kazimo da je tako,samo i takve je Bog stvorio i podario im nesto drugo...
Ako si toliko snazan.sta ce ti onda ova maska...?

Vrh

PostPostano: Uto lis 13, 2009 17:58 

Slika

Nikad me ne ostavljaj
Anđele moj, teško je bez tebe
ići u boj.

Želim se zavući
pod krila Tvoja,
i čut ćeš...čut ćeš...
što želi duša moja.

Ja želim znati
baš Tvoje ime,
pa Ti si mi čuvar
kroz proljeće
ljeta i zime.

Vrh

PostPostano: Uto lis 13, 2009 21:57 

Crusader: :lol: :wink:
razvedrio si me... hvala
nije me inače ničega strah...
...a kad se ipak ne mogu svladati
sjetim se ovih riječi:

Gospodin mi je svjetlost i spasenje: koga da se bojim?
Gospodin je štit života moga: pred kime da strepim?

(Ps 27,1)
i
Neka se ne uznemiruje srce vaše!
Vjerujte u Boga i u mene vjerujte!

(Iv 14,1)

hvala ti na psalmu, neću ga zaboraviti

P.S. oprosti na petljanju, što se tiče tvog avatara, jako si zgodan na profilu na izaiji...:-)

Vrh

PostPostano: Uto pro 08, 2009 21:06 

Kad bi se i sreli sa ANĐELOM ČUVAROM ( mislim na face to face ) vijerovatno bi vec putovali prema glavnom OLTARU sa svojim ANĐELOM ČUVAROM i Sv.Mihaelom ARKANĐELOM.......stoga me ni tada nije strah jer sam u PRAVIM I DOBRIM rukama :)

Evo i jedne molitve iz 1897. Vic. Gen. can. Arcangeli, Bergomi ;

Anđele čuvaru mili ! Svojom snagom me zakrili. Prema Božijem obećanju, čuvaj mene noću, danju. Osobito pak me brani da mi duša grijeh ne rani. A kad s ovog svijeta pođem, sretno da na nebo dođem, da se ondje s tobom mogu vječno klanjati dragome BOGU. AMEN

Meni je baš prekrasna molitva ANĐELU ČUVARU pa sam morao to podijeliti s vama
Pozdrav :)

utjeha su meni.

Vrh

PostPostano: Ned pro 20, 2009 00:21 

Anđele, ne ostavljaj me samoga!

Anđele mili, ti me samog ne ostavljaj!
Kad ljubav me drugih iznevjeri,
ti, anđele dragi, sa mnom i dalje ostani.

Kad sam začet ja, već tada si bio uz mene,
u krilu me majčinom s ljubavlju čuvao,
ni kasnije nisi nikada odustao.

Anđele moj, dok službe se tvoje,
ne promijene,
daj mi prave rijeci da zazivat te mogu
i sigurno da pozorno ćes me uvijek slušati
i dati meni grješniku pomoć i utjehu,
jer bujica će me zla u propast satjerati.

Anđele, brate mili, svake si mrkle noći
krilima svojim zle duhove sve od mene otjerao
i za mene bijednika novu zoru satkao,
doista si čudesne ljubavi i moći.

Nikada me samoga ti ostavio nisi,
pogledom si me budnim i brižnom rukom vodio
u radosti mojoj i opasnosti najvećoj.

Tebe sam uvijek kraj sebe osjetio,
svoju ruku, prijatelju, uvijeke pružio ti si mi,
kad skoro sam klonuo u slabosti svojoj.

S ljubavlju si me poput brata nosio,
kroz strašne prijetnje zemlje paklene,
na strmoj si kamenoj litici, čuvaru moj,
stube spasonosne za mene isklesao.

Svagda si me čuvao od svakog zla i napada.
Obrambenim si me sigurnim zidom štitio;
zadao sam ti mnogo boli i nevolja,
ali ti si mi ipak uvijek odan ostao,
a ja nisam pravo štovao i ljubio tebe.

Anđele dragi, na putu me mome i dalje prati,
jer sve su ceste mračne i srce mi zebe,
ti umjesto prolaznosti možeš vječnost dati.

Vodi me, anđele, uz mene budi,
barem jos jednom, onda slobodan si.
Sad molim te, s grudi mojih težak kamen skini!
Samoga i bez pomoći ti me, anđele,
Ne ostavi!

Werner Bergengruen (1892.-1867.)

Vrh

PostPostano: Ned pro 20, 2009 16:10 

Lijepa molitva!!!
...
A sad,...sorry na opsežnosti, ali...
Ako Krist govori o legijama anđela, nije loše čuti samo djelić što o njima kaže i B. Cvetkovića u svojoj knjizi "Anđeli su uz nas".
"Općenito je i sigurno teološko mišljenje da anđeli postoje i da su stvoreni neposredno od Boga.
-Čisti su dusi, što se zaključuje već iz Sv. Pisma. Neraspadljivi su po svojoj naravi, besmrtni po milosti.
-Međusobno se razlikuju/ svrstavaju u devet redova ili zborova i tri hijerarhije.
-Anđeosko spoznavanje nije istovjetno s njegovom naravi. Što je izvan njega, anđeo ne može spoznati po svojoj naravi. Spoznajne slike ne dolaze od njega(samoga)nego od Boga. Anđeo ne može spoznati sve u isti tren, jer mu je duh ograničen. Anđeli imaju slobodnu volju. Sporazumijevaju se, a međusobni prostorni razmak im nije prepreka za to, i da jedni druge potiču da se dive Gospodinu.
-Taj njihov govor ne prestaje nikada. Između anđela postoji rasvjetljenje - otkrivanje nepoznate istine, koju, po rangu viši anđeo priopćuje nižemu i to na način pouke i u odnosu prema i na Boga.
-Anđeli postoje u/na određenome mjestu, ali ne kao tjelesna bića. Ne mogu biti istovremeno na više mjesta, no više anđela može biti zajedno na jednome mjestu, jer nisu materijalna bića, već duhovna. Kao takvi se mogu gibati i premještati s mjesta na mjesto.
-Anđeli upravljaju materijalnim svijetom i tu vlast imaju po svojoj naravi. Bog je materijalni svijet stavio pod anđeosku upravu, jer dolikuje se Božjem veličanstvu da materijom upravlja posredstvom duhovnih bića, anđela. Materija i naša tijela se pokoravaju anđelima obzirom na lokalno gibanje. Ta moć im je ograničena.
-Na području vegetativnog života materijalnih bića mogu promicati ili sprječavati hranjenje, prouzročiti, odgoditi ili ubrzati smrt, ali ne mogu uskrsavati mrtve. Anđeli mogu proizvesti čudesne učinke, ali ne i činiti čudesa. Mogu rasvjetljavati čovjekov um ali ne mogu pokretati čovjekovu volju, niti djelovati na nju.
-Dobri kao i pobunjeni anđeli-zlodusi, mogu poticati čovjekovu maštu.
.
Jadni naši anđeli čuvari s nama! Još više ako ne vjerujemo u njih.
Oni bi rado molili s nama za bolji svijet, ta, ionako nas potiču na to, a mi - gluhi. Ako ne vjerujemo da anđeli postoje onda i ne reagiramo na njihove poticaje.

Vrh

PostPostano: Ned pro 20, 2009 16:18 

Ono glavno - anđeli nemaju krila (:

Vrh

PostPostano: Sub lis 02, 2010 13:41 

"Svaka župa i biskupija, svaki grad i država imaju svog posebnog i moćnog anđela čuvara."

iz viđenja bl. Anne Katharine Emmerich

http://my.homewithgod.com/israel/acemmerich/

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata