Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon svi 21, 2018 06:19

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 37 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon lis 14, 2013 11:28 
Administrator

Danas je slika ljubavi kroz medije i društvo često izvrnuta, a riječ je o ključnom pitanju. U vezi toga evo nekoliko citata za razmišljanje iz knjige "Glava Obitelji":

"Suvremeni nered na području spolnosti, braka i obiteljskog života te osobna nesreća milijuna ljudi na ovom svijetu posljedice su davanja pogrješnog odgovora na pitanje što je ljubav."

Ljubav je tajna koja se ne može potpuno definirati, no recimo sv. Toma Akvinski navodi "Ljubiti znači htjeti dobro drugomu."
Pritom se to ne odnosi toliko mnogo na emocije ili spolnu želju koliko na volju:
"Volja, nadahnuta razumom, jest ta koja odabire ljubiti ili ne. Iskrena ljubav između muškarca i žene ne isključuje ni ono tjelesno ni ono emocionalno, ali podređuje ove sposobnosti ljudskoj prosudbi i volji.
(...)
Ako ljubav ovisi o spolnoj želji, ona je osuđena na propast kada ta želja izblijedi - a bolest ili nesreća mogu u trenu izbrisati samu srž te želje. (...)
Osim ovog brkanja ljubavi s tjelesnom željom, postoji još raširenije mišljenje da je ljubav neodoljiva emocionalna sila kojoj ljudsko biće ne može odoljeti. Kako pojednostavljeno tvrdi suvremena masovna kultura, posebice literatura i zabavni mediji, ljubav je sposobna pogoditi nas u bilo kojem trenutku poput teške bolesti - pod uvjetom da postoji virus prave osobe. Ti ljubavnici s ekrana koji jadikuju: "Ah, to je jače od mene" ili: "Ništa ja tu ne mogu", i, nažalost, oni koji su pod njihovim utjecajem čine od ljubavi svojevrsnu bolest.
Reći, međutim, da je ovo emocionalno stanje ljubav, značilo bi identificirati ljubav s nečim u našoj prirodi što je još nepredvidljivije od spolne želje. Naša emocionalna stanja variraju iz dana u dan, iz sata u sat mijenja se naše raspoloženje - naša radost danas može sutra ustupiti mjesto tuzi.
(...)
Sva ova pogrješna tumačenja ljubavi - da je ljubav spolna želja ili emocionalno stanje ili kombinacija ovih dviju stvari - čine istu pogrješku (...) ova su tumačenja usmjerena unutra, prema osobi koja ljubi, a ne prema van, prema osobi koju se ljubi. Osim toga, po njima je ljubav izvan kontrole osobe koja ljubi, i na taj joj se način ostima najdragocjeniji atribut. Pravi razlog zbog kojeg je ljubav neprocjenjiva jest taj što je slobodna.
Ljubav koja se ne daje slobodno uopće nije ljubav. Ništa nas ne može prisiliti da nekoga ljubimo. Bog nas ne prisiljava da ga ljubimo.
(...)
Kada slobodan izbor svoje volje da združimo život s drugom osobom iskažemo zavjetom na vjernost do smrti i nastavimo ga štititi svakodnevnim primjerima odanosti samom Bogu, taj slobodan izbor u stanju je odolijevati svim olujama vremena i okolnosti. Takva ljubav može odoljeti čak i emocionalnoj ili spolnoj privlačnosti druge osobe za koju nam se može činiti da bi na našu ljubav možda pružila više zauzvrat."

Eto, nakon ovog uvoda bilo bi zanimljivo komentirati naslov teme - "ljubav je odluka".

Vrh

PostPostano: Pon lis 14, 2013 17:08 

Slažem se, premda ipak započinje emocijama i privlačnošću. Bez toga, teško da će se netko okrenuti i obratiti pažnju na drugu osobu. No, ključ stvarne ljubavi jest odluka za drugoga i mislim da je nije moguće uistinu održati bez Božje milosti,

Vrh

PostPostano: Uto lis 15, 2013 07:44 

I ja se slažem:
A kada uzmemo još Isusovu zapovijed.
"Novu vam zapovijed dajem: Ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio, tako i vi ljubite jedni druge!" (Iv 13,34)
Vidimo da se savršeno uklapa.
Ako je ljubav zapovijed, onda se ona ne odnosi na emocije.
Emocije ne možeš kontrolirati, dok odluke i postupke itekako možeš, (ponekad su i suprotno od onoga što emocije govore).

Vrh

PostPostano: Uto lis 15, 2013 18:49 

Kad smo ušli prije 15 godina u dvoranu na Fratrovcu, oboje prilično neupućeni u ono što će se iduća dva dana s nama zbivati (HZBS), najprije sam primijetila zid pun parola. Najupečatljivije su mi bile dvije: "Ljubav je odluka" i "Bog ne stvara smeće!". Nisam pojma imala što bi to moglo značiti ali te dvije poruke nisu mi izlazile iz glave. Za dva dana drugačije sam ih čitala i prihvaćala.

Ljubav je odluka, prije svega, za Krista. Ljubiti bližnjeg moguće je jedino u punini ljubavi s Bogom.
Tko odluči zanemariti Boga i bližnjeg neće niti spoznati ljubav, znat će jedino što je ugoda. Kad potroši sve ugode, na kraju će ostati prazan.

Što se tiče druge poruke - ni sebe čovjek ne ljubi niti ne prihvaća ako istodobno ne ljubi Onog tko ga je stvorio.

Vrh

PostPostano: Uto lis 29, 2013 19:35 

Ljubav znači prihvatiti, odnosno pustiti Krista u naš život. Najveće takvo djelo u mome životu je rođenje moga sina. Dugo mjeseci sam ustajala nekoliko puta po noći, hranila ga, oblačila, kupala, družila se sa njime...ne zato što to moram, već zato što to želim. I sada je star godinu i pol i cvjetam dok me zagrli i poljubi. U početku smo ga učili..a sada i on sam donosi odluku i da pusu,bez da ga se traži :)

Nadalje treba razlikovati zaljubljenost i ljubav, kao i jačinu takve ljubavi. Ponekad MISLIMO da nekoga volimo, ali nakon nekog vremena ta nam se osoba više ne sviđa...i ti osjećaji jednostavno nestaju. Ljubav nije hirovita i euforična, već blaga, topla i smirena. Ona raste postepeno. pr. vjerojatno nitko ne bi dao život za nekoga koga poznaje par dana (da se razumijemo, Kristova žrtva za sve nas je nešto posve drugo), ali ako tu osobu zavolimo, povećanjem takve ljubavi možda bi to i učinili. Oni koji daju život olako,odmah to ne čine iz ljubavi,več iz drugih razloga.

Vrh

PostPostano: Čet pro 04, 2014 00:09 

Naravno da je odluka. Ja sam sebi kažem: "Ma nije moj/a _____ toliko teška da ga/je ne mogu nositi."

Vrh

PostPostano: Ned svi 13, 2018 21:12 

Najnovije predavanje don Damira od prije kojeg tjedna.
Poslušala sam dosta njegovih predavanja, a svako je (barem meni) drugačije i zanimljivo.
Govori o Telogiji ljubavi, o božanskom planu u spolnosti, o Ivanu Pavlu II., o tome kad crkva kaže ne - iza toga dolazi veliko DA, o braku, predbračnoj čistoći, ljubavi kao odluci, o čednosti i čistoći, djevičanstvu te na kraju daje odgovore na pitanja iz publike.

https://www.youtube.com/watch?v=WuxHa4Aa81c

https://www.youtube.com/watch?v=lLsBoKy8mRM

Vrh

PostPostano: Pon svi 14, 2018 11:12 

Najnovije predavanje don Damira od prije kojeg tjedna.
Poslušala sam dosta njegovih predavanja, a svako je (barem meni) drugačije i zanimljivo.
Govori o Telogiji ljubavi, o božanskom planu u spolnosti, o Ivanu Pavlu II., o tome kad crkva kaže ne - iza toga dolazi veliko DA, o braku, predbračnoj čistoći, ljubavi kao odluci, o čednosti i čistoći, djevičanstvu te na kraju daje odgovore na pitanja iz publike.

https://www.youtube.com/watch?v=WuxHa4Aa81c

https://www.youtube.com/watch?v=lLsBoKy8mRM

Don. Damir nije "Katica za sve", što se tiče braka i spolnosti radije tražiti savjet iskusnog župnika koji u praksi ima toga jako puno a ne samo u teoriji , bilo bi idealno ispovjedati se kod oženjenih svećenika ali takvih još nemamo . Najveća je pogreška otići kod redovnika na savjet o braku i spolnosti koji bi ako je neiskusan mogao staviti pretežak teret.
Vidio sam na Bitno netu savjet o don. Damiru koji je neko preporučio majci 4 male djece ,koja se nalazi u problemu jer ne spavanju već duže vrijeme sa svojim mužem, jer je muči savjest ako koristi kondom , tako da se boji da će muž naći drugu, metoda plodni i neplodni kod nje ne funkcionira....Savjet je bio od dona Damira da je On siguran u 90 posto da funkcionira..itd .

Mislim da ženi nije dat dobar savjet a posljedice mogu biti velike.

Vrh

PostPostano: Pon svi 14, 2018 12:25 
Administrator

Don Damir Stojić je stručnjak za pitanja o spolnosti i u praksi ima puno iskustva s ljudima baš o tim pitanjima. Članak koji spominješ je vjerojatno ovaj:
https://www.bitno.net/vjera/pitajte-sve ... ise-djece/
Koliko vidim, napisao je dobar savjet u vezi metode koja funkcionira bez obzira na neredovite cikluse.

Kada govoriš kako ne treba ići kod redovnika koji govore protiv kontracepcije ili čak i priznatog stručnjaka kao Stojić, već kod nekog župnika koji će možda malo tu popustiti, mogu reći da si u krivu, ispada da braniš sebe i svoje mišljenje o kontracepciji a ne istinu.
Inače, katolici imaju oženjene svećenike (u grkokatoličkom obredu), to može biti plus kod razumjevanja, ali ne nužno jer samim time što su oženjeni ne znači da imaju više znanja i mudrosti dati bolji savjet kod ispovijedi.

Vrh

PostPostano: Pon svi 14, 2018 12:39 

Don Damir Stojić je stručnjak za pitanja o spolnosti i u praksi ima puno iskustva s ljudima baš o tim pitanjima. Članak koji spominješ je vjerojatno ovaj:
https://www.bitno.net/vjera/pitajte-sve ... ise-djece/
Koliko vidim, napisao je dobar savjet u vezi metode koja funkcionira bez obzira na neredovite cikluse.

Kada govoriš kako ne treba ići kod redovnika koji govore protiv kontracepcije ili čak i priznatog stručnjaka kao Stojić, već kod nekog župnika koji će možda malo tu popustiti, mogu reći da si u krivu, ispada da braniš sebe i svoje mišljenje o kontracepciji a ne istinu.
Inače, katolici imaju oženjene svećenike (u grkokatoličkom obredu), to može biti plus kod razumjevanja, ali ne nužno jer samim time što su oženjeni ne znači da imaju više znanja i mudrosti dati bolji savjet kod ispovijedi.

Radi se o stvarnim problemima ljudi koji trebaju pomoć...
..ako neko nema intimne odnose duže vrijeme sa bračnim drugom jer metoda plodni i neplodni ne funkcionira , onda oni trebaju poseban pristup a ne opće pravilo ... treba vidjeti što su veće posljedice za njih....da ne spavaju nikako jer je to grijeh sa kondomom ili što???
'Zdrav se bolesnom ne razumi'

Izvolite vi sa isključivim i formalnim stajalištima savjetovati ali budite spremni na posljedice!!!
Jer se radi o nečijem braku i mogućoj rastavi a nisu svi sveti i jaki ko vi , već je potrebno da ovakve stvari rade iskusni ispovjednici koji ne pristupaju šablonski svakom slučaju.

Vrh

PostPostano: Pon svi 14, 2018 15:11 

Don Damir govori ono što Crkva nalaže i što je ispravno. Tako da prije komentara bilo bi dobro da ste poslušali predavanje koje sam navela.

Nadalje, u konkretnom vašem slučaju (link) sasvim jasno je da je stvar principa - bračni čin mora biti otvoren životu i ne smije ga se obesplodit djelovanjem supružnika (kontracepcija). A drugi princip je da se i za prirodne metode treba imati valjan razlog (tu Crkva ne navodi razloge, već ih ostavlja na savjest paru). Ali Božja je zadnja.

Trebalo bi pročitati enciklike Sv. Oca Pape Pia XI "Casti Conubii" i Sv. Oca Pape Pavla VI "Humanae Vitae", dokument Zbora za nauk vjere "Donum Vitae – Dar života". Smrtni grijesi su ne samo pobačaj, nego i kontracepcija, sterilizacija i umjetna oplodnja.

Ako si vjernik, trudiš se ne sagriješit, ako nisi - jednostavno te nije briga.

Vrh

PostPostano: Pon svi 14, 2018 16:00 

Don Damir govori ono što Crkva nalaže i što je ispravno. Tako da prije komentara bilo bi dobro da ste poslušali predavanje koje sam navela.

Nadalje, u konkretnom vašem slučaju (link) sasvim jasno je da je stvar principa - bračni čin mora biti otvoren životu i ne smije ga se obesplodit djelovanjem supružnika (kontracepcija). A drugi princip je da se i za prirodne metode treba imati valjan razlog (tu Crkva ne navodi razloge, već ih ostavlja na savjest paru). Ali Božja je zadnja.

Trebalo bi pročitati enciklike Sv. Oca Pape Pia XI "Casti Conubii" i Sv. Oca Pape Pavla VI "Humanae Vitae", dokument Zbora za nauk vjere "Donum Vitae – Dar života". Smrtni grijesi su ne samo pobačaj, nego i kontracepcija, sterilizacija i umjetna oplodnja.

Ako si vjernik, trudiš se ne sagriješit, ako nisi - jednostavno te nije briga.

Mi smo svi upoznati što crkva kaže i to niko ne dovodi u pitanje ali ako se radi o specifičnim situacijama kao što je ova majka 4 djece tu je onda upitno moraliziranju i prozivati ako nemaš baš ti osobno takvo iskustvo.

Ja se nebi usudio ženi dati odgovor tipa ' crkva je rekla svoje pa ti vidi'...jer posljedica duže bračne apstinencije može biti rastava braka ili prevara ...polazimo od situacije da nisu svi savršeni i jaki u vjeri kao ti ili roditelji svete Male Terezije,' pa kad su mogli oni možeš i ti'..
Zato ni ti ni Don Damir ni Giovi nema pravo moraliziranja u konkretnom slučaju ove žene .

Ja bi je u krajnjem slučaju savjetovao razgovor i sa Biskupom ako treba jer se radi o njezinom braku i životu.

Ovo je ozbiljna tema pa bi volio čuti i mišljenje drugih
forumaša osobito onih u braku.

Vrh

PostPostano: Pon svi 14, 2018 16:17 

kopitar je napisao/la:
Mi smo svi upoznati što crkva kaže i to niko ne dovodi u pitanje ali ako se radi o specifičnim situacijama kao što je ova majka 4 djece tu je onda upitno moraliziranju i prozivati ako nemaš baš ti osobno takvo iskustvo.

Ja se nebi usudio ženi dati odgovor tipa ' crkva je rekla svoje pa ti vidi'...jer posljedica duže bračne apstinencije može biti rastava braka ili prevara ...polazimo od situacije da nisu svi savršeni i jaki u vjeri kao ti ili roditelji svete Male Terezije,' pa kad su mogli oni možeš i ti'..
Zato ni ti ni Don Damir ni Giovi nema pravo moraliziranja u konkretnom slučaju ove žene .

Ja bi je u krajnjem slučaju savjetovao razgovor i sa Biskupom ako treba jer se radi o njezinom braku i životu.

Ovo je ozbiljna tema pa bi volio čuti i mišljenje drugih
forumaša osobito onih u braku.

Samo ti je Giovi pokusao dokazat - da nijekanjem grijeha ne ponistavas svoj grijeh, i da trazenjem utjehe i razloga za grijeh ne mijenjas stvarnu situaciju - da je to grijeh.
Posljedice apstinencije ili normalnog spolnog cina ili neke opcije odobrene od KC, tj. ispravnog ponasanja ne mogu bit lose, koliko god ti to izgleda kao nesto sto bi rezultiralo katastrofom. Iz toga ti moze proizac samo nesto dobro. Tako da pricu da iz toga moze nastat neka katastrofalna posljedica - zaboravi.
Jedini problem koji ti ostaje jest; kako se nosit s tim krizem. A tu imamo Krista koji nam je pokazao put..

Vrh

PostPostano: Pon svi 14, 2018 16:22 

Samo ti je Giovi pokusao dokazat - da nijekanjem grijeha ne ponistavas svoj grijeh, i da trazenjem utjehe i razloga za grijeh ne mijenjas stvarnu situaciju - da je to grijeh.
Posljedice apstinencije ili normalnog spolnog cina ili neke opcije odobrene od KC, tj. ispravnog ponasanja ne mogu bit lose, koliko god ti to izgleda kao nesto sto bi rezultiralo katastrofom. Iz toga ti moze proizac samo nesto dobro. Tako da pricu da iz toga moze nastat neka katastrofalna posljedica - zaboravi.
Jedini problem koji ti ostaje jest; kako se nosit s tim krizem. A tu imamo Krista koji nam je pokazao put..

Molio bi da prednost damo onima koji su u braku ili koji imaju sličan problem.

Vrh

PostPostano: Pon svi 14, 2018 16:49 

Teško je učenje Crkve, ali katolici znaju da su uska vrata.
Bio netko u braku ili ne - to neće promijeniti katolički nauk, niti će bračno iskustvo magijom doći do toga da kontracepcija nije grijeh.

Pravilo za življenje bračnog zivota je otvorenost zivotu i svaki spolni čin mora uključivati prokreaciju.
Uvijek je otvorenost životu, a ne zatvorenost životu. PROkreacija, ne KONTRAcepcija.

Ako netko u braku živi s dubokim uvjerenjem da - bez razloga pred Bogom dovoljna (tu se ne upuštam) - ne želi dijete, nema ni veze što radi, ili ne radi (seksa se ili ne): iznevjerio je obećanje koje je dao na sakramentu ženidbe i živi protiv zakona Crkve. Ako stupa u odnose sa supružnikom, opet jasno nikako ne želeći dijete bez odgovarajućeg razloga grijeh je to sebičnosti.

Ako ces s Bogom, nema tu vele zaobilaznice. Ili smo zamijenili uloge. Mi postali Bog, a On neka se snađe kao stvor?

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 37 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata