Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub pro 15, 2018 17:40

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon stu 20, 2017 12:32 

Evo opet mene radoznale.Slučajno sam sinoć na tv-u naletila na emisiju gdje je bioenergetičar Željko Marušić govorio o svojim sposobnostima,tj.reklamirao se.Kad ga je voditeljica po drugi put zapitala kakav je stav Crkve,on je rekao da Crkva svakom ostavlja na prosudbu samom.Da se neki Papa u prošlosti(naveo je ime,nisam zapamtila)liječio kod,mislim,ruske bioenergetičarke.On osobno da je liječio na Kaptolu,a i sad da mu dolazi više svećenika.. Mislim da tome nije tako,da Crkva nije baš naklona toj vrsti lječenja(ukoliko je lječenje).Neznam jesam li u pravu,ili možda različiti svećenici različito tumače.Isto tako,ponekad vježbam neke vježbe joge(za tjelesnu korist).Moj svećenik ne vidi ništa loše u tome,a ni ja.Čitala sam članke protiv joge od nekih svećenika.Ali ja je vježbam bez ideologije(npr.ujutro napravim "tibetance"za razgibavanje).Postoji li službeni stav Crkve o ova dva pitanja?Izvinite ako je možda netko već postavio slična pitanja.

Vrh

PostPostano: Pon stu 20, 2017 20:02 
Administrator

Službeni stav Crkve je da se možemo koristititi medicinom i dostignućima znanosti, a ne praznovjerjem ili ezoterijom. To je dakle općenito, a u pojedinim pitanjima treba pogledati o čemu se radi.

U vezi joge, ako ovo "tibetanci" znači sustav "5 Tibetanaca", o tome je već bilo govora ovdje na forumu.
Ponavljam samo što sam naveo u tom slučaju:
"Nitko nema pravo ekskluzivno prisvojiti određene pokrete kao svoje, pa tako ni neki pokret ili vježba nije loša samo zato jer se koristi u drugoj svrsi. No zato postoji medicina, tvoj liječnik ti ne može službeno propisati Tibetansku jogu, već neke vježbe koje su isključivo fizički, medicinski utemeljene. Zaista nema potrebe na bilo koji način uključiti se u rituale poput Tibetanske joge, a koliko čitam, takvi rituali su povezani sa praznovjerjem da jače djeluju na ovo ili ono, pa su zato "bolje". Ne znam iz kojih krugova si dobila preporuku da izvodiš baš "5 Tibetanaca", no medicina ima efikasne vježbe koje fizički djeluju isto (nisu "bolje"), a s duhovne strane nisu povezane sa nekršćanskom duhovnošću."

U vezi bioenergetičara, u praksi je uobičajeno da se razni "iscjelitelji" žele prikazati u skladu sa Crkvom, pa čak stavljaju kojekake slike Marije i svetaca oko sebe, ili govore kako su oni vjernici (ali ne idu u Crkvu), i da kod njih na tretmane dolaze vjernici itd.
Željko Marušić je jedan od "učenika" iscjelitelja Zdenka Domančića. Kratki video sa predavanja Josipa Blaževića objašnjava o čemu se radi.
Korisno je pročitati i odgovor Damira Stojića, ukratko:
"Stoga možemo zaključiti da se takvi tretmani protive kršćanskom nauku o čovjeku i o Bogu. Oni su u svome temelju magijski i zadiru u duhovnu sferu. Otvaranjem takvom utjecaju, kršćanin se dovodi u opasnost otpada od vjere i pristajanju uz sile koje u ovom slučaju mogu dolaziti samo od Zloga.
Stoga bih vam preporučio da nikako ne pristajete na takve tretmane. Oni s medicinskog aspekta nisu dokazani, niti su se pokazali pozitivnima, a prividno poboljšanje može rezultirati s puno dubljih duhovnim problemima."

Vrh

PostPostano: Uto stu 21, 2017 12:27 

Hvala na odgovoru.Malo mi je zasmetalo što navodi da se svećenici"liječe"kod njega.Pogledati ću temu o tibetancima.To je samo 5 vježbi(5 tibetanaca)za jutarnje istezanje.Iza njih stoji knjiga "fontana mladosti",koju nisam pročitala.A glede standardnih vježbi(imam ih puno,neke što preporučuju fizijatri imaju vježbe koje su preuzete iz joge,samo ne piše...

Vrh

PostPostano: Pet tra 27, 2018 22:54 

hehe evo i našeg Brace d gejzera promovira nas u dalekoj Americi :) http://www.ncregister.com/blog/armstron ... is-no-joke

Vrh

PostPostano: Sri kol 08, 2018 20:36 

teo je napisao/la:
hehe evo i našeg Brace d gejzera promovira nas u dalekoj Americi :) http://www.ncregister.com/blog/armstron ... is-no-joke

*maknut link* - ja jednostavno ne mogu vjerovati da je ovo danas moguće i da ljudi vjeruju u ovo.

O SUSRETIMA S BRACINIM GLASOM:
Brojna su izvješća koja opisuju pozitivne učinke Bracinog glasa.
Iz tog razloga brojni ljudi diljem svijeta redovito se međusobno susreću kako bi doživjeli Bracin glas čak i onda kada Braco na takvim susretima nije osobno prisutan.

U ovom obliku susreta, posjetiteljima se nudi uvodni govor o Braci, a zatim zajedno slušaju desetominutnu snimku Bracinog govora na hrvatskom jeziku. Nakon toga razmjenjuju se iskustva i stvaraju nova prijateljstva.

"Postoje samo dva načina da živite svoj život. Prvi je kao da ništa nije čudo. Drugi je kao da je sve čudo." - rekao je Albert Einstein.

Tu odluku donosimo mnogo puta svakog dana. Međutim, koliko često se pojavljuje prava prilika da primimo nešto, nešto što nas može ojačati, voditi, obogatiti i pomoći nam da donesemo dobre odluke jednu za drugom. Koliko često se možemo povezati s nevidljivom snagom koja pruža sve odgovore.

DODATNE INFORMACIJE:
Više detalja o načinu Bracina rada možete saznati na službenoj stranici: *maknut link*
Dodatne informacije o Susretima s Bracinim Glasom možete pronaći na linku: *maknut link*

Vrh

PostPostano: Pet kol 10, 2018 22:46 
Administrator

U svašta su ljudi kadri povjerovati kada odbace (ili ne poznaju) Crkvu i Krista, ničemu se tu ne čudim.
Usput, prema pravilima foruma maknuo sam linkove na stranice tog "Brace", ne želim im raditi promet.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 6 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata