Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet pro 14, 2018 08:24

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Sub pro 08, 2018 17:28 

Ako je Bog postojao prije stvorenog onda je logično da stvorenje nije vječno i bespočetno.

Zato otpada da smo stvoreni od vječnosti u Bogu jer bi bili istobitnost sa Bogom i po prirodi dakle drugi Bogovi.

No da bi živjeli vječno mi moramo postati Bogovi .

A budući da po prirodi nismo Bog i nikad sami od sebe to ne možemo postati, jedini način je da sam Bog postane čovjek da bi mi po njemu postali Bogovi po milosti.

Kada sanjas da si ptica, recimo... u toku sanjanja ti cvrsto vjerujes da si ptica koja leti. Medjutim, kada se budis shvatas da nisi nikad doista bio ptica. San jeste postao, trajao i nestao. Ali nakon budjenja shvacas da ti jesi uvijek bio i nesto vise od tog sna. Postajes svjestan prave prirode sebe.

Tako i to tvoje pitanje. Da, u ovom trenutku kozmicki san traje. Bog sanja da je cijeli svijet, sanja da je svako pojedinacno bice. To znaci da su svaki Adam i svaka Eva ujedno i Bog sam. Dok god sanjaju da su Adama ili Eva, oni se ne bude i ne shvacaju da su uvijek bili sam Bog osobno.

Bog je beskonacan, ne moze biti vise bogova. To je kao kada bi se kapljica spojila s oceanom. Ne mozemo reci da bi tada nastala 2 oceana. Samo se kapljica (Eva npr.) vratila u svoje izvorno stanje (Boga).

Indijska Rg Veda kaze:

Beskonacno je ovo, beskonacno je ono.
Od beskonacnog beskonacno oduzmi,
beskonacno jednako beskonacnim ostaje!

Drugim riječima ako Bog čovjeka i cijelu tvorevinu odmah stvara vječnom a to ide u prilog tvojoj teoriji da smo stvoreni u Bogu od vječnosti ili kako kažeš unutar njega.

A to povlači dalje da ako smo odmah stvoreni vječni i besmrtni više nebi ni mogli umirati niti bi mogli dobiti spasitelja IK. tj. drugu priliku.

Ja mislim da mi stalno dobivamo drugu priliku. Bog stalno sam sebe budi iz vlastitog sna. Isus je svakako jedna takva divna druga prilika, ali i Buddha, Krshna, Lao Ce... ja sam jedino jako sumnjicav prema Muhamedu. On za mene nije bio nista drugo nego pustinjski pljackas i ubojica, vodja jednog opasnog vjerskog kulta... ali ostavimo njega za sada. Osobno mislim da se Bog stalno budi iz svojeg vlastitog sna.

Vrh

PostPostano: Pon pro 10, 2018 23:35 
Administrator

Fazlija, budistička filozofija i kršćanstvo su suprotni jedan drugome. Najvažnije je to u ljubavi, kako kaže Ivan "Bog je Ljubav".
Kršćanska ljubav i budistička nemržnja nemaju ništa zajedničko, budizam govori o odsutnosti neprijateljstva a ne o ljubavi. Velika je razlika između nemati neprijateljstva i ljubiti.
Ta nemržnja je kod budiste tromost, neosjetljivost, nehtjenje smetnje. Tu čovjek ima samog sebe za cilj a ne ljubiti drugoga, zapravo bježi od stvarnih križeva i traži samo svoj mir. A to je pravi egoizam i isključuje svaki drugi cilj.
Kršćaninova je sreća prava, realna, aktivna, u živom odnosu prema drugome.
Kršćanska savršena ljubav se ne može usporediti sa ljubavlju budista. Oznaka kršćanske ljubavi je nesebičnost. Kršćani ne idu za koristi kakvu traže budisti iz svoje ljubavi poput dobro spavati, zadovoljan se probuditi, biti ljubljen od ljudi, itd.
Kršćanin je naprotiv svima sve, ljubi druge jednakom ljubavlju, jednakim duhom kao što ljubi sebe. A to ne ide ljudskim naporima bez Boga, stoga svi mi nužno trebamo Boga i njegovu Ljubav kojom se hranimo.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 17 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata