Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet ruj 24, 2020 02:34

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: Sri vel 12, 2020 13:53 

Vidi sestro, masta je stanje palog coveka, na neki nacin je putem maste covek 'izmastao' da moze da jede sa zabranjenog drveta i tako se prelestio i pao... tako i mi mozemo da izmastamo u molitvi nesto sto nema veze sa realnoscu i zbog toga svetitelji govore o cistoj i srcanoj i voljnoj molitvi ili kako se kaze danas... concetracion' molitva..

Ovo si citirao na drugom forumu odgovor na svoje postove od @Bokisd. Imaš nešto za cilj kad to tako radiš?

Što ima veze sa realnošću, a što nema? Želiš suditi?
Mene to nimalo ne muči.
Realnost je po meni logika ovog svijeta gdje vlada knez ovoga svijeta koji je izgubio, a to da je izgubio je Radosna vijest :))
Molitvom se vezati na realnost tj. ovozemaljsko - hvala ne bih...

Božji blagoslov!

Vrh

PostPostano: Sri vel 12, 2020 16:50 

Ovo si citirao na drugom forumu odgovor na svoje postove od @Bokisd. Imaš nešto za cilj kad to tako radiš?

Što ima veze sa realnošću, a što nema? Želiš suditi?
Mene to nimalo ne muči.
Realnost je po meni logika ovog svijeta gdje vlada knez ovoga svijeta koji je izgubio, a to da je izgubio je Radosna vijest :))
Molitvom se vezati na realnost tj. ovozemaljsko - hvala ne bih...

Božji blagoslov!

Bolje vrabac u ruci nego golub na grani.
Bolje bez mašte čvrsto stojati na zemlji nego sa maštom letiti u oblacima.

Vrh

PostPostano: Sri vel 12, 2020 17:39 

Svaka čast, čoveče, đe nađe te komentare...? I Jovan od Krsta?

Neću da se svađam s Jovanom od Krsta i sv. Grigorijem... :DD Nikako.

Pomalo me nekako ovaj stav "mašta zabranjena" podsjeća na "pražnjenje uma" tijekom molitve.. Zahtjev da se mašta ne koristi, već izbjegava, možda i vodi k askezi i pokorništvu (jer to i jest odricanje), ali naša molitva mora imati u umu osobu kojoj se obraćamo, pogotovo duže molitve razmatranja kao što je krunica - tu se upravo savjetuje intenzivno razmišljati o otajstvu, a ne tek ponavljati riječi i bježati od mašte.

Bijeg od mašte može voditi neurozi, jer kada se grčevito želimo osloboditi nečega čega se osloboditi ne možemo (jer je sasvim prirodno), mašta se tek tada pobuni, razbudi i otme kontroli.

Sv. Terezija Avilska piše da nismo odgovorni za "misli koje nam dolaze" - ako nisu svojevoljne. Boriti se s nečime što prirodno vlada našim umom je kao boriti se s vjetrenjačama.

Prilično dobro, mogli iskoristiti tvoj odgovor na drugom forumu?

Vrh

PostPostano: Čet vel 13, 2020 07:21 

Bolje vrabac u ruci nego golub na grani.
Bolje bez mašte čvrsto stojati na zemlji nego sa maštom letiti u oblacima.

Svatko odabire svoj put, no pisano je:
Lk 4,1-13
https://www.biblija.net/biblija.cgi?m=L ... set=6&l=sl
1 Isus se, pun Duha Svetoga, vratio s Jordana i Duh ga četrdeset dana vodio pustinjom,
2 gdje ga je iskušavao đavao. Tih dana nije ništa jeo, te kad oni istekoše, ogladnje.
3 A đavao mu reče: "Ako si Sin Božji, reci ovom kamenu da postane kruhom."
4 Isus mu odgovori: "Pisano je: Ne živi čovjek samo o kruhu."
5 I povede ga đavao na visoko, pokaza mu odjednom sva kraljevstva zemlje
6 i reče mu: "Tebi ću dati svu ovu vlast i slavu njihovu jer meni je dana i komu hoću, dajem je.
7 Ako se dakle pokloniš preda mnom, sve je tvoje."
8 Isus mu odgovori: "Pisano je: Klanjaj se Gospodinu, Bogu svomu, i njemu jedinomu služi!"
9 Povede ga u Jeruzalem i postavi na vrh Hrama i reče mu: "Ako si Sin Božji, baci se odavde dolje!
10 Ta pisamo je: Anđelima će svojim zapovjediti za tebe da te čuvaju.
11 I: Na rukama će te nositi da se gdje nogom ne spotakneš o kamen."
12 Odgovori mu Isus: "Rečeno je: Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega!"
13 Pošto iscrpi sve kušnje, đavao se udalji od njega do druge prilike.

Ja se molim Bogu Ocu našemu koji je na nebesima.
Ja ne vidim nikakav problem u mašti, osjećajima, osjetima... Naprotiv - meni je drago što mi je to Bog podario.
Problem je po meni samo u tome kome se klanjam, tj. kome se molim ili da budem još precizniji: tko mi je na 1. mjestu.
Meni je Bog na 1. mjestu, njemu se klanjam i molim ga ljubeći ga.
Molim ga u ljubavi - ne iskušavam ga ovozemaljskom logikom, no istina je i da sam grješan tj. grješnik sam koji griješi i posrće na ovozemaljsko - prolazno.
Molim Boga za oprost iz ljubavi tj. kad i sam opraštam. Ja radosno opraštam iz ljubavi, a ne na silu u nemiru - sa osmjehom na licu i radošću u srcu :))

Hvala ti Bože i slava na predivnom veličanstvenom svijetu, na životu, na tijelu, na mašti :DD

Vrh

PostPostano: Čet vel 13, 2020 09:19 

Lk 4,1-13
1 Isus se, pun Duha Svetoga, vratio s Jordana i Duh ga četrdeset dana vodio pustinjom,
2 gdje ga je iskušavao đavao. Tih dana nije ništa jeo, te kad oni istekoše, ogladnje.
6 i reče mu: "Tebi ću dati svu ovu vlast i slavu njihovu jer meni je dana i komu hoću, dajem je.
8 Isus mu odgovori: "Pisano je: Klanjaj se Gospodinu, Bogu svomu, i njemu jedinomu služi!"
9 Povede ga u Jeruzalem i postavi na vrh Hrama i reče mu: "Ako si Sin Božji, baci se odavde dolje!

Ja ne vidim nikakav problem u mašti, osjećajima, osjetima... Naprotiv - meni je drago što mi je to Bog podario.
Problem je po meni samo u tome kome se klanjam, tj. kome se molim ili da budem još precizniji: tko mi je na 1. mjestu.
Molim ga u ljubavi - ne iskušavam ga ovozemaljskom logikom, no istina je i da sam grješan tj. grješnik sam koji griješi i posrće na ovozemaljsko - prolazno.
Molim Boga za oprost iz ljubavi tj. kad i sam opraštam. Ja radosno opraštam iz ljubavi, a ne na silu u nemiru - sa osmjehom na licu i radošću u srcu :))

Hvala ti Bože i slava na predivnom veličanstvenom svijetu, na životu, na tijelu, na mašti :DD

Dobro dečec, ti tega ne razmeš i vidim da si jako duhovna,pobožna i dobra osoba.

Vrh

PostPostano: Čet vel 13, 2020 10:27 

Maštom, kao i tijelom, mogu sagriješiti.
No nije mi dragi Bog stvorio tijelo kao i maštu da se uništim, nego da nadiđem sam sebe - da dam urod obilni. Urod koji nije od ovog svijeta, urod koji je sazdan od ljubavi.

A istina je da se ne trudim razumjeti logiku ovog svijeta i sve sam dalje od toga - Hvala ti Bože :))

Svako dobro!

Vrh

PostPostano: Čet vel 13, 2020 11:40 

Pa mislim da ne "izmaštamo" Božju prisutnost nego za nju molimo.
Probajte započeti dan s jutarnjom molitvom. U prvom redu, molitva Duhu Svetom. Predanje sebe, cijelog dana i svega što imamo nakanu činiti. Da i Gospodin se možda i neće uvijek pokazati tjelesnim osjećajima ali itekako možemo vidjeti Njegova djela kroz dan.
Npr. možda neki poticaj na molitvu. Pošalje nam neku osobu. Poziva nas na nešto. Neki puta i dopušta neke kušnje koje nam koriste za naše izgrađivanje. I onda često mislimo da je Gospodin daleko, a zapravo je prisutan.
U svakodnevici puno pomaze misao da Gospodina možemo susresti u sadašnjem trenutku jer je On 'Ja Jesam'. On želi da postanemo sveti, a svetost se postiže izvršavanjem Njegove volje. Npr. posvijestimo si da upravo ovo pranje sudja, ili stajanje u redu kod vadjenja krvi možemo činiti kao da želimo pobjeći od toga ili pokušati izreci svoj FIAT svemu sto nam je pripremio. Kao sto kaže sv. Terezija ljubimo Onoga za kojeg znamo da nas ljubi i želi samo najbolje za nas.

I ovo što ću sada napisati, možda se više "poklapa" s drugom temom no;
U osobnoj molitvi treba biti otvoren duhovnim nadahnuću. Pustiti Duha da vodi. Ako su to litanije - molite litanje, ako je to prostracija - prostrite onda duh i tijelo pred Bogom, ako su to psalmi - molite i pjevajte psalme, ako je to molitva u tišini - budite tiho i osluškujte Božju prisutnost, ako je to 'slučajno' otvaranje Biblije - pročitajte Božju riječ. Nema tu filozofije.
Ako vjerujemo da je 'živa je Riječ Božja i djelotvorna; oštrija je od svakoga dvosjekla mača; prodire dotle da dijeli dušu i duh, zglobove i moždinu (Heb 4, 12)'
Onda tu zaista nema slučajnosti.
Ljudi što više prijateljuju sa Sv. pismom to ga bolje poznaju i imaju različita iskustva.
Isus je rekao farizeju Nikodemu: “Vjetar puše gdje hoće; čuješ mu šum, a ne znaš odakle dolazi i kamo ide."

Sad sam malo pažljivije ovo pročitala, na poslu, pa letimice čitam. Dobro je, usvojiti ću savjete. Prostracija- što je to?

Vrh

PostPostano: Čet vel 13, 2020 11:44 

Lk 4,1-13

Viz! :DD Da mi je desetina tvog stava i optimizma...No, nikad nisam bila takva... :(

Vrh

PostPostano: Pet vel 14, 2020 07:41 

Maštom, kao i tijelom, mogu sagriješiti.
No nije mi dragi Bog stvorio tijelo kao i maštu da se uništim, nego da nadiđem sam sebe - da dam urod obilni. Urod koji nije od ovog svijeta, urod koji je sazdan od ljubavi.

Da malo pojasnim svoj stav koristiti ću se prispodobom koju je Isus rekao u Mt 25,14-30 ili još bolje Lk 19,11-27:

11 Kako su oni to slušali, dometnu on prispodobu - zato što bijaše nadomak Jeruzalemu i oni mislili da će se umah pojaviti kraljevstvo Božje.
12 Reče dakle: "Neki je ugledan čovjek imao otputovati u daleku zemlju da primi svoje kraljevstvo pa da se vrati.
13 Dozva svojih deset slugu, dade im deset mna i reče: 'Trgujte dok ne dođem.'
14 A njegovi ga građani mrzili te poslaše za njim poslanstvo s porukom: 'Nećemo da se ovaj zakralji nad nama.'"
15 "Kad je on primio kraljevstvo i vratio se, naredi da mu dozovu one sluge kojima je predao novac da sazna što su zaradili."
16 "Pristupi prvi i reče: 'Gospodaru, tvoja mna donije deset mna.'
17 Reče mu: 'Valjaš, slugo dobri! U najmanjem si bio vjeran, vladaj nad deset gradova!'
18 Dođe i drugi govoreći: 'Mna je tvoja, gospodaru, donijela pet mna.'
19 I tomu reče: 'I ti budi nad pet gradova!'"
20 "Treći, opet dođe govoreći: 'Gospodaru, evo ti tvoje mne. Držao sam je pohranjenu u rupcu.
21 Bojao sam te se jer si čovjek strog: uzimaš što nisi pohranio, žanješ što nisi posijao.'"
22 "Kaže mu: 'Iz tvojih te usta sudim, zli slugo! Znao si da sam čovjek strog, da uzimam što nisam pohranio i žanjem što nisam posijao?
23 Zašto onda nisi uložio moj novac u novčarnicu? Ja bih ga po povratku podigao s dobitkom.'
24 Nato reče nazočnima: 'Uzmite od njega mnu i dajte onomu koji ih ima deset.'
25 Rekoše mu: 'Gospodaru, ta već ima deset mna!'
26 Kažem vam: svakomu koji ima još će se dati, a od onoga koji nema oduzet će se i ono što ima.
27 A moje neprijatelje - one koji me ne htjedoše za kralja - dovedite ovamo i smaknite ih pred mojim očima!
'"

Nakon ovog pitanje:
Je li treba koristiti svoje tijelo i maštu, kojima možemo sagriješiti, ili da ne koristimo tijelo i maštu pod opravdanjem da ne bi zgriješili iako znamo da su nam otkupljeni grijesi naši?
Tko smatra da ne treba koristiti tijelo i maštu, neka dobro prouči pouku ove prispodobe, pa neka još jednom promisli...
Pozvani smo tj. živimo da dajemo urod u izobilju - urod sazdan od ljubavi.
Teško se možemo uništiti kad je naš Spasitelj otkupio naše grijehe i molitvom ga zatražimo za oprost opraštajući i ljubeći.

Još ću jednom istaknuti:
Umnažajmo ljubav (ne samo danas na Dan zaljubljenih - već cijeli život) :)
Božji blagoslov!

Vrh

PostPostano: Pet vel 14, 2020 11:39 

Ja bih postupila kao ovaj što je iskreno rekao što misli. Nisu ga voljeli, no prijetvorni su dobro prošli. Pouka je, izgleda, da se iskrenost ne isplati. Nažalost, uvjerih se u to.

Vrh

PostPostano: Sub vel 15, 2020 09:44 

Posljednji spomenuti se bojao Boga, pa nije koristio svoje "fičere".
Npr. to bi bilo slično kao da bih rekao nisam učio, nisam radio jer bih mogao pogriješiti učeći i radeći...
Kakav je taj učenik ili radnik?
On nije niti dobar niti loš učenik/radnik - on time prestaje biti učenik ili radnik...

Nije stvar u pogreškama i grijesima, već da li živim životom punog ljubavi i mira ili se uništavam time što odbacujem ono Bogom dano.
Lk 4,12 Odgovori mu Isus: "Rečeno je: Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega!"

Ne radi se ovdje da su prijetvori dobro prošli, već o tome da mi grešnici koji gledamo i na ovozemaljsko "carevo" tj. bogatstvo, moć, ugled, dostojanstvo,...
možemo se popraviti i na kraju donjeti višestruki urod sazdan od ljubavi.
Isus mi tu poručuje da se mogu pokajati za "carevo" i obratiti na Božje.
Dakle, ja grešnik mogu donjeti urod sazdan od ljubavi. Ali ako u startu odbacujem tijelo, maštu, um... ja na kraju osuđujem sam sebe jer uništavam Bogom dane darove ne koristeći ih za nadilaženje samog sebe umnažajući ljubav.

Tko voli učenika koji ne uči jer se boji da krivo nauči? Nitko, pa niti on sam sebe. Osudio se i prestao biti učenik.
Tko voli radnika koji ne radi jer se boji da krivo uradi? Nitko, pa niti on sam sebe. Osudio se i prestao biti radnik.
Tko voli ljubavnika koji ne ljubi jer se boji da pogrešno ljubi? Nitko, pa niti on sam sebe. Osudio se i prestao biti ljubavnik.
Tko voli čovjeka koji ne želi živjeti jer se boji da pogriješi? Nitko, pa niti on sam sebe. Osudio se i prestao biti čovjek.
Lk 19,22 "Kaže mu: 'Iz tvojih te usta sudim, zli slugo! Znao si da sam čovjek strog, da uzimam što nisam pohranio i žanjem što nisam posijao?

Budimo učenici, budimo radnici, budimo ljubavnici - na kraju budimo ljudi koji uče, rade i ljube - koji žele žijeti život punim plućima.

Hvala ti i slava Bože na ovom predivnom tijelu, mašti, umu, na svemu oko nas što čini ovaj svijet veličanstvenim mjestom za život :DD

Vrh

PostPostano: Ned vel 16, 2020 13:16 

Sad sam malo pažljivije ovo pročitala, na poslu, pa letimice čitam. Dobro je, usvojiti ću savjete. Prostracija- što je to?

https://proleksis.lzmk.hr/42800/

Vrh

PostPostano: Ned vel 16, 2020 19:44 

Posljednji spomenuti se bojao Boga, pa nije koristio svoje "fičere".
Npr. to bi bilo slično kao da bih rekao nisam učio, nisam radio jer bih mogao pogriješiti učeći i radeći...
Kakav je taj učenik ili radnik?
On nije niti dobar niti loš učenik/radnik - on time prestaje biti učenik ili radnik...

Nije stvar u pogreškama i grijesima, već da li živim životom punog ljubavi i mira ili se uništavam time što odbacujem ono Bogom dano.
Lk 4,12 Odgovori mu Isus: "Rečeno je: Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega!"

Ne radi se ovdje da su prijetvori dobro prošli, već o tome da mi grešnici koji gledamo i na ovozemaljsko "carevo" tj. bogatstvo, moć, ugled, dostojanstvo,...
možemo se popraviti i na kraju donjeti višestruki urod sazdan od ljubavi.
Isus mi tu poručuje da se mogu pokajati za "carevo" i obratiti na Božje.
Dakle, ja grešnik mogu donjeti urod sazdan od ljubavi. Ali ako u startu odbacujem tijelo, maštu, um... ja na kraju osuđujem sam sebe jer uništavam Bogom dane darove ne koristeći ih za nadilaženje samog sebe umnažajući ljubav.

Tko voli učenika koji ne uči jer se boji da krivo nauči? Nitko, pa niti on sam sebe. Osudio se i prestao biti učenik.
Tko voli radnika koji ne radi jer se boji da krivo uradi? Nitko, pa niti on sam sebe. Osudio se i prestao biti radnik.
Tko voli ljubavnika koji ne ljubi jer se boji da pogrešno ljubi? Nitko, pa niti on sam sebe. Osudio se i prestao biti ljubavnik.
Tko voli čovjeka koji ne želi živjeti jer se boji da pogriješi? Nitko, pa niti on sam sebe. Osudio se i prestao biti čovjek.
Lk 19,22 "Kaže mu: 'Iz tvojih te usta sudim, zli slugo! Znao si da sam čovjek strog, da uzimam što nisam pohranio i žanjem što nisam posijao?

Budimo učenici, budimo radnici, budimo ljubavnici - na kraju budimo ljudi koji uče, rade i ljube - koji žele žijeti život punim plućima.

Hvala ti i slava Bože na ovom predivnom tijelu, mašti, umu, na svemu oko nas što čini ovaj svijet veličanstvenim mjestom za život :DD

EDIT: maknuta rasprava sa drugih foruma

Se razumijemo zamišljanje slika prilikom molitve ne preporučuju ni istočni ni zapadni oci.

Ja sam mislio kod molitve razmatranja gdje se koristi mašta ali ne da bi zamišljale slike događaja nego općenito, vidiš u umu na osnovu spoznaja i životnog iskustva događaje iz Biblije. Čitaš o Kristovoj muci i u umu vidiš njegove patnje i boli i suosjećaš, znači svi tjelesna i duševna osjetila su uključena i tu se ne zabrinjavavamo oko toga niti se zaustavljamo na tome.

Mi imamo u crkvi takve pučke pobožnosti kao što je križni put ili krunica gdje se slikama predstavljaju postaje i razmišlja o Kristovoj muci. Tako se na zapadu moli stoljećima.

Međutim postoji u novije vrijeme pod utjecajem nekih moderniji struja da se pokuša zamisliti u molitvi kako ti Isus stavi ruku na rame ili grli i sl.

Vrh

PostPostano: Uto vel 18, 2020 13:36 
Administrator

Kopitar, upozoravam te da ne uvlačiš ovdje rasprave sa drugih foruma.
Dobio sam prijavu da prepisuješ i iskorištavaš tuđe postove kao svoje, prepisao si ovdje cijeli post i promijenio samo "Vidi, brate" u "Vidi, sestro" da izgleda kao tvoj odgovor:
Vidi sestro, masta je stanje palog coveka, na neki nacin je putem maste covek 'izmastao' da moze da jede sa zabranjenog drveta i tako se prelestio i pao... tako i mi mozemo da izmastamo u molitvi nesto sto nema veze sa realnoscu i zbog toga svetitelji govore o cistoj i srcanoj i voljnoj molitvi ili kako se kaze danas... concetracion' molitva..

Pokušaj pisati svojim riječima.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC + 01:00 sata