Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned lip 20, 2021 02:58

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon svi 17, 2021 09:51 

Pozdrav svima, molim vas za savjet.
Što da napravim ako znam da netko nije krizman a biti će kum na krizmi? Vjencan je crkveno i pošto je krizma u isto župi svecenik nije provjeravo. Bio je već kum na krštenju, ta obitelj je znala da nije krizman, ali im nije smetalo ( rekli su ako mu svecenik ne kaže ništa njima je u redu).
Znam da nije u redu da ga izdam, ali mislim da nije u redu da nije rekao da nije krizman. OK možda sam ja ljubomorna ( i ja bi voljela biti kuma) , zato vas molim za savjet?
Što da radim, možda bi ga izdala zbog toga što sam ljubomorna, pokvarila bi svima dan a možda bi on i da kažem toj obitelji ipak bio kum i ja nebi ništa postigla osim bila glavni negativac.
Kako bi vi postupiti?

Vrh

PostPostano: Pon svi 17, 2021 11:53 
Administrator

Najprije, kum se bira na osnovu vjere i svjedočanstva kršćanskoga života. On svojim životom i vjerskim iskustvom treba pomagati krizmaniku u sazrijevanju i pristupu u kršćanstvo. Kum je dužan upoznavati svoje kumče, ostati s njim u trajnoj životnoj povezanosti, moliti za njega, brinuti se za njegovo duhovno dobro, odgajati ga i poticati na kršćanski život i svojim mu životom davati primjer.

Sve ovo ne može onaj tko ni sam nije praktičan vjernik, i nema minimalno sakramente kršćanske inicijacije.

Kada nekoj obitelji vjera nije toliko važna, kuma biraju po drugim prioritetima, prijateljstva ili druge sekularne pogodnosti, umjesto
kršćanskog svjedočanstva i vjerskog odgoja svoga djeteta.

Ako predložen kum nema potrebne uvjete za kumstvo, trebalo bi o tome porazgovrarati, pa i zajedno svi sa svećenikom ako postoji nedoumica. Prešućivanjem radi raznih obzira se radi samo šteta djetetu, a i samome kumu kad se otkrije da je "varao" umjesto da je pokušao riješiti svoj status (ako mu je zaista stalo do vjere).

Vrh

PostPostano: Pon svi 17, 2021 13:00 

Ovako, prijateljica koja zna da nije krizman mu je to rekla, on se ne obazire na to ( neću se ja sada sramotiti kada me je dijete već izabralo). Obitelj i dijete koje ga ge pitalo za kumstvo ne sluti da nije krizman, pošto redovito ide u crkvu ( zbog supruge koja je praktična vjernica).
Zapravo jedino ja razmišljam o tome dali nešto reći ili ne.
Zato i tražim vas savjet, pokušala sam razgovarati s njime, komentar je bio što se ja miješam nije moja stvar.

Nije mi uredu posto znam da nemoze biti kum, njega to ne dotiče ( tko ti je kriv što tebe nitko neće za kumu) ali se na to ne osvrćemo.

Vrh

PostPostano: Pon svi 17, 2021 13:56 
Administrator

Razgovaraj o tome sa svećenikom u župi, treba to svakako reći pa neka on odluči što i kako.

Vrh

PostPostano: Uto svi 18, 2021 10:39 

Pozdrav svima, molim vas za savjet.
Što da napravim ako znam da netko nije krizman a biti će kum na krizmi? Vjencan je crkveno i pošto je krizma u isto župi svecenik nije provjeravo. Bio je već kum na krštenju, ta obitelj je znala da nije krizman, ali im nije smetalo ( rekli su ako mu svecenik ne kaže ništa njima je u redu).
Znam da nije u redu da ga izdam, ali mislim da nije u redu da nije rekao da nije krizman. OK možda sam ja ljubomorna ( i ja bi voljela biti kuma) , zato vas molim za savjet?
Što da radim, možda bi ga izdala zbog toga što sam ljubomorna, pokvarila bi svima dan a možda bi on i da kažem toj obitelji ipak bio kum i ja nebi ništa postigla osim bila glavni negativac.
Kako bi vi postupiti?

Kolegica s posla...Bila crkveno vjenčana, rastavljena i živjela s novim tipom. Svećenik joj je takvoj dozvolio biti krizmana kuma.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata