Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon srp 22, 2019 00:37

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon vel 04, 2019 17:18 

Imam pitanje u svezi stvarnog primjera.
Brak sklopljen prije 6 mjeseci u crkvi.
Mladenci iza sebe imaju propale civilne brakove, veci broj bracne i vanbracne djece. U pitanju je i bilo i jos uvjek je kod oboje zlostavljanje i zapustanje djece, alkoholizam, prepustanje neradu i nemoralnom nacinu zivota, bavljenje sitnim kriminalom. Imaju takodjer kriminalni dosje.
Brak je sklopljen u crkvi na drugom kraju grada s obzirom gdje zive vjerojatno da ih u toj zupi nitko nezna. Za vjencanje nisu znali rodbina ni njihovi roditelji. Inace mladenci su imali sakramente, ali ih godinama nitko uopce nije vidio da idu u crkvu.
Ne zelim biti cinican i prozivati nikoga, pa ne zelim niti necu navoditi ni crkvu niti zupu a kamo li imena osim toga i ja imam puno grijeha pa nije da sudim nikome, vec me samo zanima odgovor na pitanje:
Da li da je zupnik sve to znao, bi li dozvolio sklapanje crkvenog braka.
Jos se jedanput ispricavam ako je moje pitanje previse cinicno.

Vrh

PostPostano: Pon vel 04, 2019 20:42 
Administrator

Prijašnji civilni brakovi ni grijesi ne utječu na valjanost sklapanja crkvenog braka.
Međutim, za vjenčanje u drugoj župi kojoj ne pripadaju, par je trebao tražiti dozvolu svog župnika.
Župnik je obvezan navijestiti ženidbu mladenaca kako bi vjernici mogli javiti nepravilnosti, primjedbe ili eventualnu zaprjeku vezanu uz zaručnike.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata