Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto ruj 17, 2019 17:13

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Uto lip 11, 2013 17:38 

Molim vas koja je korist od celibata?Ja nisam nigdje čuo mi pročitao da je ISUS rekao da se svečenici nesmiju ženiti.
A i mislim da bi svečenik mogao bolje savjetovati svoje župljane o pitanju obitelji da je ima i on osobno,a ne
da savjetuje ženama koje trpe u braku od svoih supružnika batine i maltretiranja da poslušno slušaju i trpe
u tome braku ona ili on i djeca u takovom takozvanom braku ako je to normalan brak.

Vrh

PostPostano: Uto lip 11, 2013 17:44 

A ako se svečenik mora držati celibata zašto onda crkva brani homo svečenike koji bi se
isto tako morali držati CELIBATA. Mislim da je onda sve jedno kakvog je svečenik sexualnog oprjedjeljenja.
Jer celibat onda vrijedi za sve u svečenstvu .

Vrh

PostPostano: Uto lip 11, 2013 18:32 

pavlo443 je napisao/la:
A ako se svečenik mora držati celibata zašto onda crkva brani homo svečenike koji bi se
isto tako morali držati CELIBATA. Mislim da je onda sve jedno kakvog je svečenik sexualnog oprjedjeljenja.
Jer celibat onda vrijedi za sve u svečenstvu .

Spolnost je ZADANI DAR OD BOGA, a ne osobno opredjeljenje.

Vrh

PostPostano: Uto lip 11, 2013 19:03 

pavlo443 je napisao/la:
Molim vas koja je korist od celibata?Ja nisam nigdje čuo mi pročitao da je ISUS rekao da se svečenici nesmiju ženiti.
A i mislim da bi svečenik mogao bolje savjetovati svoje župljane o pitanju obitelji da je ima i on osobno,a ne
da savjetuje ženama koje trpe u braku od svoih supružnika batine i maltretiranja da poslušno slušaju i trpe
u tome braku ona ili on i djeca u takovom takozvanom braku ako je to normalan brak.

Misliš li da su protestantski pastori (koji se žene) u tim stvarima uspješniji?

Vrh

PostPostano: Uto lip 11, 2013 19:34 

Lucijan Antun je napisao/la:
pavlo443 je napisao/la:

da mislim da je tako mada ne pripadam u protestante več sam krščanin!

Vrh

PostPostano: Sri lip 12, 2013 14:23 

Nemam ništa protiv tvojeg uvjerenja, ali rado bih znao po čemu se tvoje vjerovanje i uvjerenje razlikuje od protestantskoga? Ako vjeruješ da je samo ono što piše u Bibliji mjerodavno za kršćansku vjeru, tada je to istovjetno uobičajenom protestantskom naučavanju.

Vrh

PostPostano: Sri lip 12, 2013 14:27 

pavlo443 je napisao/la:
pavlo443 je napisao/la:

da mislim da je tako mada ne pripadam u protestante več sam krščanin!

Možda da, a možda i ne. U SAD je tijekom devedesetih godina objavljeno istraživanje provedeno među protestantskim pastorima, u kojemu je ispitanicima postavljeno pitanje bi li-da su na početku svojeg profesionalnog puta-ponovno izabrali zvanje pastora. Oko 50% ih je navelo da ne bi, zbog velikog stresa kojeg njihovo zvanje pričinjava suprugama i djeci.
Također u protestantizmu ima slučajeva razvoda pastorskih brakova.

Vrh

PostPostano: Čet lip 13, 2013 21:45 

Možda da, a možda i ne. U SAD je tijekom devedesetih godina objavljeno istraživanje provedeno među protestantskim pastorima, u kojemu je ispitanicima postavljeno pitanje bi li-da su na početku svojeg profesionalnog puta-ponovno izabrali zvanje pastora. Oko 50% ih je navelo da ne bi, zbog velikog stresa kojeg njihovo zvanje pričinjava suprugama i djeci.
Također u protestantizmu ima slučajeva razvoda pastorskih brakova.

U Hrvatskoj se onda nitko ne bi trebao ženiti zbog velikog stresa koji posao pričinjava svakom muškarcu koji mora skrbiti o supruzi i djeci. :roll:

Vrh

PostPostano: Pet lip 14, 2013 06:14 

Za one koje zanima razlikovanje duhova. Zanimljivo je to što je tema otvorena u vrijeme (12. 6.) kad se obilježava ženidba inicijatora protestantizma Martina Luthera se Katharinom von Bora koja je bila bivša redovnica. Njoj je bilo 26 godina, a njemu 41 godina. Bilo je to 1525. godine. Evangelička crkva koja baštini njegovu praksu je u daleko gorem položaju što se tiče kako zvanja i osipanja vjernika, od Katoličke Crkve koja je zadržala praksu celibata. Prema plodovima se vidi kako ukidanje celibata nema toliko pozitivnih posljedica da bi opravdale negativne.

Vrh

PostPostano: Čet lip 27, 2013 13:45 

Sam Isus je mnogima u tome primjer, jer se nije ženio. Neki će, naravno, reći da to nije htio učiniti iz raznih razloga (između ostaloga zato, što je znao da će umrijeti na križu), ali čini se da na bi t stvari mnogo više ukazuje njegova izreka da su se "neki odrekli ženidbe radi Kraljevstva Božjega".

Vrh

PostPostano: Uto stu 05, 2013 22:34 

Za svećenike je celibat jedan od uvjeta da uopće postanu svećenici i svaka čast onome tko to može. A Crkva je "supruga" svećenika i oni se sjedinjuju duhovno sa njome, kao što se i časne "udaju" za Isusa. Brak nije nimalo lagan, uz to zaručničke tečajeve vode svećenici, ali su često prisutni bračni parovi koji govore o tome kako oni rješavaju svoje nedoumice i probleme. Postoje i brojne udruge kojima se svi mogu obratiti, čak i učenje prirodne metode začeća. A svećenici sami kažu - ako se niti jednom ne posvađate, znači da sa vama nešto nije u redu, znači ne očekuje se od nikoga da bude savršen.

Vrh

PostPostano: Uto stu 05, 2013 23:05 

Fora su vam ove sale....haha

Mora da se salite, inace bi pomislio da ste krsteni "sutra"

Zadnja izmjena: SlijepiPutnik; Uto stu 05, 2013 23:36; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Uto stu 05, 2013 23:30 

pavlo443 je napisao/la:

Ako mi nismo procitali ili vidjeli, dali to govori vise o nama samima...i nasim pogledima

I ja mislim da bi se doktori trebali pocet drogirat, ako nisu probali, kako ce znat pomoci. Ipak bi bolje razumjeli a ne da govore kako se treba donijet odluka i da samo treba reci NE.

Nije mi namjera pametovati, ali u pitanju ti je pola odgovora. Samo sto su pretpostavke pomalo cinicne.

Korist???...nemaju zenu...haha

Znas li sta je zrtva? Sta znaci odreci se necega (zene, djece) zbog ljubavi - Boga.
Sto znaci visi cilj, poziv, ...milost

Bog je odgovor na svako pitanje. Samo moramo postaviti pitanje dostojno odgovora!

Vrh

PostPostano: Sri stu 06, 2013 15:35 

jurica je napisao/la:
U Hrvatskoj se onda nitko ne bi trebao ženiti zbog velikog stresa koji posao pričinjava svakom muškarcu koji mora skrbiti o supruzi i djeci. :roll:

Ne znam. Poznavao sam jednog pastora koji se u slobodno vrijeme morao baviti prevođenjem, jer u protivnom ne bi mogao prehraniti obitelj. A ima ih još u raznim zajednicama koji uz pastorstvo imaju i nekakvo poduzeće odn. biznis.
A pazi ovo iz pentekosnog časopisa Put života. Izjava jednog američkog pastora koja govori dovoljno sama za sebe: "O nekim određenim stvarima ne propovijedam jer se iskreno bojim za svoj posao. Bojim se da ne bih mogao prehraniti obitelj. To je jedini posao kojeg znam i ne smijem riskirati da ga izgubim."
Pa si ti misli.

Vrh

PostPostano: Uto stu 12, 2013 19:52 

Sam Isus je mnogima u tome primjer, jer se nije ženio. Neki će, naravno, reći da to nije htio učiniti iz raznih razloga (između ostaloga zato, što je znao da će umrijeti na križu), ali čini se da na bi t stvari mnogo više ukazuje njegova izreka da su se "neki odrekli ženidbe radi Kraljevstva Božjega".

Ja bih se malo na ovome zadržala. Ovo je bit svega.
Dosta je tu rečeno za onog tko može shvatiti. Da bismo mogli shvatiti, trebamo se malo podignuti iznad vlastite udobnosti i praktičnosti:
"Mt,19
12 Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. Tko može shvatiti, neka shvati."

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 16 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata