Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet lip 17, 2021 17:27

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Pet sij 06, 2017 13:16 

Zadnji post je bio od korisnika Lucijan Antun davne nam srijede 14. kolovoza 2013. godine. Ne, nije sumnjivo kada netko prvim postom diže iz mrtvih neku temu i to sa svojim privatnim tumačenjem kojeg ionako nitko ne doživljava ozbiljno.

....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
....xxxxxxxxxx
....xxxxxxxxxx
........xxxx
........xxxx
Lista gnjavatora:
Dux - 11.8.2015.-11.8.2017.
srbki (hrki) - 12.8.2015.-12.8.9999.
CarolusRex - 27.7.2016.-27.7.9999.
crusader - 19.10.2016.-19.10.9999.

Vrh

PostPostano: Pet sij 06, 2017 16:01 
Administrator

Donna, nisi se predstavila, naime ovo je katolički forum i prema pravilima je zabranjeno misionarenje.
Crkveno učenje je kao i biblijsko, da nam životinje mogu služiti za hranu. Još u Postanku 9,3 Bog govori:
"Sve što se kreće i živi neka vam bude za hranu: sve vam dajem, kao što vam dadoh zeleno bilje."
Zapovijed "Ne ubij!" (Izl 20) se odnosi na ubojstvo čovjeka. Prijevod hebrejske riječi "ratsa" izvorno označava usmrtiti čovjeka u znak odmazde ili neprijateljstva i ne odnosi se nigdje u Bibliji na usmrćivanje životinja.

Isus je slavio Pashu svake godine od djetinjstva, na kojem se jede pashalno janje bez kojeg je pashalna večera bila nezamisliva.
Učenike upućuje gdje da bace mreže da ulove pune mreže riba, i sam pred učenicima jede ribu: "I dok oni od radosti još nisu vjerovali, nego se čudom čudili, on im reče: "Imate li ovdje što za jelo?" Oni mu pruže komad pečene ribe. On uzme i pred njima pojede." (Lk 24,41-43)

Sasvim je jasno da je Isus jeo meso i nije zabranjivao drugima da ga jedu. Pavao oštro osuđuje drugačije, krive nauke koji nameću "uzdržavati se od jela što ih je Bog stvorio da ih sa zahvalnošću uzimaju oni koji vjeruju i znaju istinu." (1 Tim 4,3)

Vrh

PostPostano: Uto srp 04, 2017 22:53 

Razlog zabrane nekih vrsta zivotinja ima i zdravstveno - higijensku komponentu.Jesti svinjetinu na dijelu zemlje gdje je nastao islm,na vrucini rezultiralo bi bolestima.I ljudi koji ne mare za religijska tumacenja ishrane ljeti ne jedu tesku hranu u konu svinjetina spada.Opisi ppapaka i dijelova zivotinja takodjer imsju isti razlog tj razlikovanje bolesne,mozebitno zarazene zivotinje od zdrave.

Vrh

PostPostano: Uto lis 10, 2017 18:42 

Gost32, čudno je da ovdje postavljaš pitanje ako ne priznaješ Isusa kao Spasitelja.
Isus je Mesija, ispunjenje i smisao Zakona, samo po Njemu nema više "nečistih" Ne-Židova već se svi možemo spasiti, isto kao što nema ni nečiste hrane:
"Tada ponovno dozove mnoštvo i stane govoriti: "Poslušajte me svi i razumijte! Ništa što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti, nego što iz čovjeka izlazi - to ga onečišćuje. Tko ima uši da čuje, neka čuje!"
I kad od mnoštva uđe u kuću, upitaše ga učenici za prispodobu. I reče im: "Tako? Ni vi ne razumijete? Ne shvaćate li da čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?" Tako on očisti sva jela.
(Mk 7,14-19)

Odgovori mi ovako: Ako je Petar bio Isusov učenik i ako je poslušao Isusa da može sve jesti, kako to da Petar POSLIJE kaže da nije jeo ništa nečisto ? Djela apostolska 10:14.

Vrh

PostPostano: Sub lis 14, 2017 22:04 

Odgovori mi ovako: Ako je Petar bio Isusov učenik i ako je poslušao Isusa da može sve jesti, kako to da Petar POSLIJE kaže da nije jeo ništa nečisto ? Djela apostolska 10:14.

To što piše u Bibliji ti ne možeš razumijeti sam od sebe.To je isto kao da ja sad idem čitati kazneni zakon i tumačiti kako meni odgovara,jednostavno ne ide.

Vrh

PostPostano: Uto stu 21, 2017 20:44 

Hvaljen Isus!
Slucajno sam naletjela na ovaj forum trazeci informacije za prezentaciju iz vjeronauka. Nisam nikad dosad pisala nista ni na kakvom forumu i bojim se da ne znam odgovoriti na postavljeno pitanje, ali maloprije sam naisla na jednu stranicu koja govori o temi koja je vezana uz ovu koja je ovdje otvorena, i clanak na stranici me zainteresirao. naime rijec je o vegetarijanstvu u krscana, ali stvarno je zanimljivo. Nisam provjeravala izvore i prijevode da aramejskog i slicno... ali cijeli tekst i argumenti (ili barem vecina) mi se cine prilicno vjerodostojnima. Osobno nisam vegetarijanac, ali ovo me natjeralo na razmisljanje. Tekst je malo duzi, ali smatram da ga se isplati procitati ako nekoga stvarno zanima. Evo link:
***maknuto u skladu s pravilima foruma***
btw i na tu stranicu sam naisla slucajno i ne znam kakva je inace zapravo, al vi pogledajte pa prosudite.
Pozdrav i Bvb :))

Vrh

PostPostano: Sri stu 22, 2017 18:34 
Administrator

Taj "portal za novo doba" promovira New Age, tarot, numerologiju, horoskop, razne istočnjačke i alternativne duhovnosti. Tu nije riječ o vegetarijanstvu u kršćana, već o vjerovanju neke sekte/sljedbe (izgleda Hare Krishna).
Inače prema pravilima foruma nije dozvoljeno reklamirati nekatoličke stranice, a niti imam vremena baviti se time, niti im raditi reklamu.
Ovdje se bavimo samo pojašnjavanjem i shvaćanjem katoličkog nauka.

Vrh

PostPostano: Ned pro 09, 2018 17:32 

Rimljanima 14,2
Netko vjeruje da smije sve jesti, slabi opet jede samo povrće.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Slabi! – Slab u VJERI!
Tko je slab u vjeri?
Onaj koji je vegetarijanac!
Jak u Vjeri – ZNA istinu –
SVE je čisto – SVE se može jesti.
--------------------------------------------------------------------------------
Rimljanima 14,3
Tko jede, neka ne prezire onoga tko ne jede; tko pak ne jede,
neka ne sudi onoga tko jede. Ta Bog ga je prigrlio.
NEKI neka ne sude one koji SVE jedu!
SVE je čisto – i SVE se može konzumirati.
--------------------------------------------------------------------------------
Rimljanima 14,6
Tko na dan misli, poradi Gospodina misli;
i tko jede, poradi Gospodina jede: zahvaljuje Bogu.
I tko ne jede, poradi Gospodina ne jede i - zahvaljuje Bogu.
Možeš jesti SVE i za TO zahvaljivati Jedinome Bogu Ocu Jahvi.
Rimljanima 14,14
Znam i uvjeren sam u Gospodinu:
ništa samo od sebe nije nečisto.
Samo je onomu nečisto tko to smatra nečistim.
ništa samo od sebe nije nečisto
……………………………………….
SVE je čisto – NEMA NE-čistoga.
Bog Otac Jahve SVE je stvorio – ČISTO.
ALI – zbog kušnje – dao je SZ ljudima
ZAKONE da je nešto čisto – nešto Nečisto.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Samo je onomu nečisto tko to smatra nečistim.
………………………………………………………….
Tako zvana – Nečista hrana – Nečista je samo NEKIMA.
Zašto?
Pa zato jer je ONI TU čistu – OČIŠĆENU hranu,
Smatraju NE-čistom,
Jer su Slabi u Vjeri – NEMAJU ispravnu vjeru,
Naučavaju krivonauk.
Rimljanima 14,17
Ta kraljevstvo Božje nije jelo ili piće,
nego pravednost, mir i radost u Duhu Svetome.
Jeo ti SZ Čisto – ili – jeo SZ Nečisto – O TOME ne ovisi odlazak u Raj.
A NEKI naučavaju TO i ne primaju u svoje redove one koji jedu,
PO Njima – NEčistu hranu.
Rimljanima 14,20
Ne razaraj djela Božjega poradi hrane!
Sve je, istina, čisto, ali je zlo za onoga tko na sablazan jede.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Neki razaraju plan spasenja zbog hrane – NEKIMA.
SVE je ČISTO!
NEMA nečistoga.
-------------------------

Vrh

PostPostano: Čet vel 25, 2021 19:41 

Ja znam da pise u novom zavjetu "Ne opijajte se vinom jer ce vas to dovesti u propast nego pustite da vas ispuni i nadzire Sveti Duh." Sto znaci da je alkohol zabranjen, a jos sam i procitao negdje i za svinjsko meso da je zabranjeno. Ovo navedeno gore sam nasao u Bobliji " o Efezanima, poglavlje 5 stih 18". Nadjite i sami. Lp

Vrh

PostPostano: Čet vel 25, 2021 23:13 
Administrator

Emire, ovo je katolički forum na kojem se ne bavimo drugim naucima.
Za nas je zabranjeno opijanje, a ne alkohol, isto tako prejedanje a ne neke vrste mesa.
Isus je ispunio Zakon o čistoći hrane proglašavajući sva jela čistima.
"Ne shvaćate li da čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?" Tako on očisti sva jela. Još dometnu: "Što iz čovjeka izlazi, to onečišćuje čovjeka. Ta iznutra, iz srca čovječjega, izlaze zle namisli, bludništva, krađe, ubojstva, preljubi, lakomstva, opakosti, prijevara, razuzdanost, zlo oko, psovka, uznositost, bezumlje. Sva ta zla iznutra izlaze i onečišćuju čovjeka."" (Mk 7,14-23)

Vrh

PostPostano: Pet vel 26, 2021 12:18 

Ja znam da pise u novom zavjetu "Ne opijajte se vinom jer ce vas to dovesti u propast nego pustite da vas ispuni i nadzire Sveti Duh." Sto znaci da je alkohol zabranjen, a jos sam i procitao negdje i za svinjsko meso da je zabranjeno. Ovo navedeno gore sam nasao u Bobliji " o Efezanima, poglavlje 5 stih 18". Nadjite i sami. Lp

A Isus pretvorio vodu u vino!
Nađi to, ako ti znači. To mu je bilo prvo čudo na svadbi u Kaanu. Ne bi to radio, da nije želio da ljudi piju vino. Nije alkohol zabranjen, čak piše negdje da razgaljuje duh, ako te zanima, pronaći ću. Samo, treba imati mjeru.
Za svinjsko meso i hranu inače, rekao je Isus, da ne prlja ono što ulazi na usta, nego ono što izlazi iz usta, Velika istina.

Vrh

PostPostano: Pet tra 16, 2021 12:08 

Znam da je ovo već prožvakana tema, no ovaj strani blog dosta dobro odgovara na to pitanje.

http://blog.theotokos.co.za/?p=3451

http://blog.theotokos.co.za/?p=3450

"The vision was in the context of clean and unclean animals. We saw above that the distinction between clean and unclean animals was given by God as a symbol of the distinction between Israel and the Gentiles. God is showing Peter that the Gentiles are no longer unclean by using a vision of unclean animals. And the voice says “What God hath cleansed” …"

Inače sam Katolik koji je nažalost potpao pod Adventizam neko vrijeme, dok nisam počeo ozbiljnije proučavati njihove stavove i Crkvenu povijest koja me je dovela natrag u jedinu pravu Crku.

Vrh

PostPostano: Ned tra 18, 2021 19:43 

Znam da je ovo već prožvakana tema, no ovaj strani blog dosta dobro odgovara na to pitanje.

http://blog.theotokos.co.za/?p=3451

http://blog.theotokos.co.za/?p=3450

"The vision was in the context of clean and unclean animals. We saw above that the distinction between clean and unclean animals was given by God as a symbol of the distinction between Israel and the Gentiles. God is showing Peter that the Gentiles are no longer unclean by using a vision of unclean animals. And the voice says “What God hath cleansed” …"

Inače sam Katolik koji je nažalost potpao pod Adventizam neko vrijeme, dok nisam počeo ozbiljnije proučavati njihove stavove i Crkvenu povijest koja me je dovela natrag u jedinu pravu Crku.

Pozdrav lijepi, Araguse,
da, te dvije stranice baš dobro to objašnjavaju.

Drago mi je što si nam se pridružio!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata