Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned lip 20, 2021 07:42

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned srp 07, 2013 22:32 

Poštovani članovi ovog foruma

Imam jednu nejasnoću po pitanju konzumiranje svinjskog mesa kod kršćana. Općepoznata je stvar da kršćani jedu svinjsko meso i svinjske prerađevine za razliku od nas muslimana i židova, kojima se strogo zabranjuje konzumacija svinjskog mesa i prerađevina.

Sufrajući po internetu našao sam jednu web stranicu gdje se može pogledati sadržaj Biblije evo link:

http://www.hbk.hr/biblija/

Čitajući sadržaje na toj stranici naišao sam na dva interesantna pasusa, gdje se kaže:
Citat:
Jahve reče Mojsiju i Aronu:... svaku koja ima papke, ali papke razdvojene, i koja preživa možete jesti. Ali ove, iako preživaju ili papke imaju, ne smijete jesti: devu, jer iako preživa, razdvojena papka nema - za vas je nečista; svisca, jer iako preživa, razdvojena papka nema - za vas je nečist;arnebeta, iako preživa, razdvojena papka nema - za vas je nečist. A svinja, iako ima papak, i to papak razdvojen, ne preživa - za vas je nečista.
te:
Citat:
A svinja, premda ima papke razdvojene, ne preživa: neka je za vas nečista. Njezina mesa nemojte jesti niti se njezina strva doticati.

Zamolio bih učenije članove na ovom forumu da mi pojasne kako to da pored jasnih pasusa iz Biblije, koji eksplicitno govore da je Bog zabranio svinjsko meso, današnji kršćana ipak konzumiraju isto?

Hvala

Vrh

PostPostano: Pon srp 08, 2013 04:49 

U novom zavjetu kaže Bog "ono što sam ja stvorio ti ne nazivaj nečistim"
Na drugom mjestu Isus kaže" ne onečiščuje čovjeka ono što ulazi u njega nego
što izlazi iz srca."
Krščani žive po novom zavjetu, Židovi po starom.

Vrh

PostPostano: Pon srp 08, 2013 08:08 
Administrator

Gost32, čudno je da ovdje postavljaš pitanje ako ne priznaješ Isusa kao Spasitelja.
Isus je Mesija, ispunjenje i smisao Zakona, samo po Njemu nema više "nečistih" Ne-Židova već se svi možemo spasiti, isto kao što nema ni nečiste hrane:
"Tada ponovno dozove mnoštvo i stane govoriti: "Poslušajte me svi i razumijte! Ništa što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti, nego što iz čovjeka izlazi - to ga onečišćuje. Tko ima uši da čuje, neka čuje!"
I kad od mnoštva uđe u kuću, upitaše ga učenici za prispodobu. I reče im: "Tako? Ni vi ne razumijete? Ne shvaćate li da čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?" Tako on očisti sva jela.
(Mk 7,14-19)

Vrh

PostPostano: Pon srp 08, 2013 10:23 

Gost32 je napisao/la:
Poštovani članovi ovog foruma

Imam jednu nejasnoću po pitanju konzumiranje svinjskog mesa kod kršćana. Općepoznata je stvar da kršćani jedu svinjsko meso i svinjske prerađevine za razliku od nas muslimana i židova, kojima se strogo zabranjuje konzumacija svinjskog mesa i prerađevina.

Sufrajući po internetu našao sam jednu web stranicu gdje se može pogledati sadržaj Biblije evo link:

http://www.hbk.hr/biblija/

Čitajući sadržaje na toj stranici naišao sam na dva interesantna pasusa, gdje se kaže:
Citat:
Jahve reče Mojsiju i Aronu:... svaku koja ima papke, ali papke razdvojene, i koja preživa možete jesti. Ali ove, iako preživaju ili papke imaju, ne smijete jesti: devu, jer iako preživa, razdvojena papka nema - za vas je nečista; svisca, jer iako preživa, razdvojena papka nema - za vas je nečist;arnebeta, iako preživa, razdvojena papka nema - za vas je nečist. A svinja, iako ima papak, i to papak razdvojen, ne preživa - za vas je nečista.
te:
Citat:
A svinja, premda ima papke razdvojene, ne preživa: neka je za vas nečista. Njezina mesa nemojte jesti niti se njezina strva doticati.

Zamolio bih učenije članove na ovom forumu da mi pojasne kako to da pored jasnih pasusa iz Biblije, koji eksplicitno govore da je Bog zabranio svinjsko meso, današnji kršćana ipak konzumiraju isto?

Hvala

Sljedeće također piše u Bibliji:

"Izvedi psovača iz tabora. Potom svi oni koji su ga čuli neka stave svoje ruke na njegovu glavu. A onda neka ga sva zajednica kamenuje." (Lev 24,14)

"Ali ako je to goveče i prije bolo, a njegov vlasnik, iako opominjan, nije ga čuvao, pa ono usmrti čovjeka ili ženu, neka se to goveče kamenuje; a i njegov se vlasnik ima pogubiti." (Izl 21,29)

"Tko izgovori hulu na ime Jahvino neka se smakne - neka ga sva zajednica kamenuje; bio stranac ili domorodac, ako pohuli ime Jahvino, mora mrijeti." (Lev 24,16)

Kad bismo ovo primjenili koliko bi samo ljudi bilo kamenovano?
Isus Krist je punina objave. On je Emanuel-s nama Bog. Bog više nije neki daleki Bog, nego naš Otac koji nas neizmjerno ljubi, te je dao Svoga Sina kao otkupninu za mnoge.
Židovi su jedino ispunjavajući Stari Savez (Zavjet) mogli opstati. Nisu mogli opstati ako bi se grijeh raširio u zajednici, pa su se riješavali onih koji su prestupili u Zakonu.
Svako dobro i Božji blagoslov.

Vrh

PostPostano: Sri srp 10, 2013 11:52 

Čini se da to proizlazi iz odluke prvoga sabora Crkve u Jeruzalemu, koja se odnosila na kršćane poganskoga podrijetla, koji prije obraćenja nisu imali veze sa židovstvom. (v. Djap 15). Nisu im zapovijedili zabranu svinjetine što je karakteristično za židovstvo, a sve to je na temelju iskustva Sv. Petra nakon viđenja u kojoj mu je Bog rekao "Što je Bog proglasio čistim, ti ne proglašavaj poganim" (v. Djap 10).

Vrh

PostPostano: Ned srp 14, 2013 16:36 

Gost32 je napisao/la:
Poštovani članovi ovog forumaImam jednu nejasnoću po pitanju konzumiranje svinjskog mesa kod kršćana. Općepoznata je stvar da kršćani jedu svinjsko meso i svinjske prerađevine za razliku od nas muslimana i židova, kojima se strogo zabranjuje konzumacija svinjskog mesa i prerađevina.Zamolio bih učenije članove na ovom forumu da mi pojasne kako to da pored jasnih pasusa iz Biblije, koji eksplicitno govore da je Bog zabranio svinjsko meso, današnji kršćana ipak konzumiraju isto?Hvala

Možda je ta zabrana jedenja svinjskog mesa kod židova i muslimana stvar samo praktične prirode,što je kasnije ciljano postalo vijerska propozicija.Ja sam evo već tri godine u zemlji muslimana i židova,radim na tim teritorijama po svim vremenskim uvjetima.To su većinom pustinjske destinacije gdje su zimske denvne temperature i preko 30 stupnjeva celzisusa a po ljeti budu i do extrenih 57,to jest u prosjeku 52/53.Moram napomenuti kad sam na tim temperaturama da mi ne pada napamet jesti svinjetinu i meso visokih kaloričnih vrijednosti.Opasno je po zdravlje.Tako da mogu reći da i ona mala količina kršana koja tu obitava također ne jede svinjetinu.Ali oni koji žive na hladnijim područjima mogu jesti svinjetinu jer kod nas kršćana ona kao i svo drugo meso spada isključivo u prehranbene proizvode a nikako ne u religijske malverzacije.
Možda bi bilo dobro stvarno obratiti pozornost na namjeru i ono što putem usta izlazi iz samog racija i logike koja upravlja tim racijom.
Možda bi mi netko od tih židovsmih sručnjaka mogao reći zašto jedu govedinu a ne jedu svinjetinu,i zašto o tome ne povedu raspravu sa Hindusima koji uopće ne jedu meso iz istih razloga (religioznih) poradi kojih židovi ne jedu svinjetinu.Samo što hindusi tretiraju sve životinje jednako a Židovi ih odvajaju.Jedu sve samo ne svinjetinu.Po čemu je govedo ćišće od svinje?Nemojte timariti govedo i svinju pa usporedite tko je ćišći.Mislim da će po pitanju higijene,ako se mogu tako izraziti oboje biti na istoj razini.

Hvaljen Isus i Marija

URIEL

Vrh

PostPostano: Ned srp 14, 2013 19:29 

Čisto za razmisliti: pri klanju, svinja u krv "ubacuje" cca 2000 puta više adrenalina od ovce ili goveda....

Vrh

PostPostano: Ned srp 14, 2013 20:01 

Kad pogledaš odgovore koji se daju na uvodno pitanje nije ti jasno kojom sigurnošću padaju ti odgovori. Sve je sigurno i jasno i sve čvrsto u tumačenju bez dvojbe ikakve. Kao da dvojbi i nema. Mada je očito da je suprotnosti u raznim biblijskim tekstovima na pretek. Nitko da kaže, prijatelju, ok, to si vidio kao nelogičnost, ali Biblija nažalost vrvi neusklađenostima raznih vrsta. Eto tako npr. da pojačamo tu uvodnu kontradikciju koju navodi Gost, možemo citirati i Mat 5, 17-19:
„17"Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti. 18Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude. 19Tko dakle ukine jednu od tih, pa i najmanjih zapovijedi i tako nauči ljude, najmanji će biti u kraljevstvu nebeskom. A tko ih bude vršio i druge učio, taj će biti velik u kraljevstvu nebeskom."

Iza toga citata malo je teže mirne duše napisati kao što neki odgovaraju: Ma pusti Stari Zavjet, kršćani žive po Novome .

Inače, što se tiče samoga uvodnog pitanja, mislim da je iole upućenijem poznavatelju biblijskih tekstova jasno da je pitanje trivijalno za sadržaj i svrhu vjerskog opredjeljenja. Ali onda tako treba i odgovoriti: ne gledajte sve tako pod lupom što piše u Bibliji jer ćete se bezbroj puta sablazniti.

Vrh

PostPostano: Ned srp 14, 2013 22:10 
Administrator

Observer je napisao/la:
Iza toga citata malo je teže mirne duše napisati kao što neki odgovaraju: Ma pusti Stari Zavjet, kršćani žive po Novome .

Inače, što se tiče samoga uvodnog pitanja, mislim da je iole upućenijem poznavatelju biblijskih tekstova jasno da je pitanje trivijalno za sadržaj i svrhu vjerskog opredjeljenja. Ali onda tako treba i odgovoriti: ne gledajte sve tako pod lupom što piše u Bibliji jer ćete se bezbroj puta sablazniti.

Observer, molim te da se ne ubacuješ na svako pitanje sa svojim "naukom", postoje teme vezane uz nekatolike gdje možeš ono što tebe konkretno zanima razjasniti. Upozoravam te na pravila foruma, ovdje je zabranjeno "misionarenje" za svoje vjerske ideje, ovo je katolički forum, gdje se razjašnjavaju katolički stavovi o suvremenim temama.

Vezano uz temu, Isus je ispunio Zakon, u njemu Izabrani narod nisu samo Židovi već u Kristu to postaju i "Pogani", tj. svi ljudi. To je Novi Savez, na koji je upućivala cijela povijest spasenja. Ono što su Židovi obdržavali kao narod, obrezanje, nejedenje svinjetine i sl., nije obvezujuće za nas nežidove. Pojašnjenje Isusovog ispunjenja Zakona daje i KKC:

"Na pocetku Govora na gori, Isus je dao svecano upozorenje u kojemu je Zakon, dan od Boga na Sinaju u doba Prvog Saveza, prikazao u svjetlu milosti Novog Saveza: Ne mislite da sam dosao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam dosao ukinuti, nego ispuniti. (...)
Savrseno ispunjenje Zakona moglo je biti djelo samo bozanskog Zakonodavca, koji se rodio kao podloznik Zakona u osobi Sina. U Isusu, Zakon se vise ne pokazuje urezanim u kamene ploce nego "u srce" (Jr 31,33) Sluge koji je, zato sto "vjerno donosi pravdu" (Iz 42,3), postao "savez narodu" (Iz 42,6).(...)
U njemu se ista Rijec Bozja koja je odjeknula na Sinaju da bi Mojsiju dala Pisani Zakon, daje iznova cuti na Brdu Blazenstava. On Zakon ne ukida nego ispunja dajuci mu na bozanski nacin posljednje tumacenje: "Culi ste da je receno starima (...), a ja vam kazem" (Mt 5,33-34). Tom istom bozanskom vlascu on ne priznaje neke "ljudske predaje" farizejâ (Mk 7,8) koji ponistavaju "Rijec Bozju" (Mk 7,13).
Iduci jos dalje, Isus ispunja Zakon o cistoci hrane, tako vazan u zidovskomu svagdanjem zivotu, otkrivajuci njegov "pedagoski"smisao bozanskim tumacenjem: "Ne moze onecistiti covjeka sto u nj ulazi" (...) - tako on proglasuje cistima sva jela. "Sto iz covjeka izlazi, to oneciscuje covjeka. Ta iznutra, iz srca covjecjega, izlaze zle namisli" (Mk 7,18-21)

(KKC 577-582)

Vrh

PostPostano: Pet kol 02, 2013 16:55 

alojzije je napisao/la:
Na drugom mjestu Isus kaže" ne onečiščuje čovjeka ono što ulazi u njega nego
što izlazi iz srca."
Krščani žive po novom zavjetu, Židovi po starom.

Ovo je postalo vec dosadno za slusati! :roll: Istina je da Židovi žive po starom zavjetu, ali sto je sa Kršćanima??
Zar Kršćani ne djele Bibliju na Stari i Novi zavjet??? Ljudi shvatite da nakon Isusove smrti Stari zavjet nije ukinut i da isto tako neka pravila nisu ukinuta!
Citat:
ovo što si ti naveo Alojzije nema smisla. Ako je sam Bog rekao zasto je nesto necisto onda i mi tu istu stvar trebamo smatrati necistom. Ja sam Adventist i isto tako ne jedem svinjetinu zato što u Bibliji jasno pise zasto da se ne jede svinjetina. Ali ne vrijedi to samo za svinje, nego i za bilo koju zivotinju koja 'ne preživa i nema papke razdvojene'. Svinja ima papke razdvojene ali ne preziva i dakle ona je necista kako i u Bibliji pise.

Vrh

PostPostano: Pet kol 02, 2013 16:58 

Alfe, Bog je jednako tako u Starome Zavjetu dao odredbe koje reguliraju krvnu osvetu. Znači li to da smo zabludjeli ako je više ne prakticiramo?
Što je sa starozavjetnom odredbom o ženinoj nečistoći tijekom menstruacije? Je li ta odredba na snazi?
A obrezivanje muške djece? Je li ono obvezno za kršćane?

Vrh

PostPostano: Pet kol 02, 2013 19:57 

Lucijan Antun je napisao/la:
Alfe, Bog je jednako tako u Starome Zavjetu dao odredbe koje reguliraju krvnu osvetu. Znači li to da smo zabludjeli ako je više ne prakticiramo?
Što je sa starozavjetnom odredbom o ženinoj nečistoći tijekom menstruacije? Je li ta odredba na snazi?
A obrezivanje muške djece? Je li ono obvezno za kršćane?

Ne znam koliko citas dobro ali ja sam napisao riječ 'neka pravila', nisam rekao sva pravila

Vrh

PostPostano: Pet kol 09, 2013 13:42 
Administrator

AlF123 je napisao/la:
ja sam napisao riječ 'neka pravila', nisam rekao sva pravila

Naravno da ne možemo prihvaćati samo "neka pravila", a druga ne prihvaćati kako nama paše. Ovdje je konkretno Isus proglasio čistima sva jela te tako ispunio židovski Zakon o čistoći hrane i božanskim tumačenjem otkrio njegov pravi smisao.
Već sam upozorio da se ne-katolici suzdrže od odgovaranja na konkretna pitanja na ovom forumu, pošto je ovo katolički forum.

Vrh

PostPostano: Sri kol 14, 2013 11:04 

Da, a s nestankom starozavjetnog Hrama i bogoslužja, i nastankom Novoga Hrama (koji je Isus) i novoga bogoslužja ne primjenjuje se više Levitski zakonik, koji je prvi donio zabranu jedenja svinjetine, ali i mnoge druge jednako vrijedne propise o obrednoj čistoći (zabranu diranja mrtvaca čak i pri sprovodu, zabranu diranja posude na koju je pala strvina životinje, itd, itd.). Kad bi Levitski zakonik i dalje bio u kršćanstvu na snazi, s pravom bismo se mogli pitati zašto se ne primjenjuju sve njegove odredbe bez razlike.

Vrh

PostPostano: Pet sij 06, 2017 11:24 

Isus je jasno progovorio: "CINIM SVE NANOVO" Tu nema puno mjesta za zablude. Isus je u vise navrata jasno dao do znanja sta On, kao Bozji sin, a i Bog, Njegov otac, misli o ubijanju zivotinja i jedenju mesa. Cak i u samoj Bibliji jasno stoji napisano -NE UBIJ: nigdje ne pise - ne ubij covjeka, vec je "ne ubij" zapovijed koja vazi za sve Bozje stvorove! Nazalost, Isusov stav o ubijanju zivotinja, i njegova naklonost i ljubav prema njima, u Bibliji su skoro pa preskoceni, jer su po misljenju nekih, to nebitne stvari. (Ovdje moramo biti svjesni da su biblijski tekstovi izabrani ljudskom rukom a ne voljom Bozjom, tako da su Isusovi vrlo jasni iskazi o ubijanju ostali na margini, ili u Apokrifima. )Medjutim, za one koji ozbiljno istrazuju, sasvim je jasno da je Isus bio apsolutno protiv ubijanja i jedenja mesa, kao i koristenja istog za zrtve paljenice, apsolutno nebitno o kojoj se vrsti mesa radilo!
Stoga, draga redakcijo, zivjeti po Novom zavjetu znaci ne ubijati, i ne jesti meso ubijenih zivotinja, a ne nekonzumacija svinjskog mesa! Promislite dobro svoje odgovore, jer iz vlastite nedovoljne informiranosti sirite krivo tumacenje Bozjih zakona, sto je u Bozjim ocima tezak zlocin..

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 28 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata