Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub srp 24, 2021 20:58

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: potpuni oprost
PostPostano: Uto lis 27, 2020 16:57 

Slušam jutros nove naputke Vatikana, tj. Pape, o izmjeni oprosta grijeha mrtvima kroz vrijeme korone.
Manje mi je to bitno, tj. kojim danima treba ići na groblje i što izmoliti da bi naši vjerni mrtvi dobili potpuni oprost.
Kad sam tek počela (redovno) ići u crkvu, prije koju godinu, isto je tako bio jedan dan kad je trebalo otići na misu i moliti za isto. Pa sam ja otišla, zbog moje majke. Ako je tad dobila "potpuni oprost", da li ići opet? Sam Bog zna hoće li moja majka dobiti oprost i gdje je uopće, nije baš išla u crkvu. Ali, kako Papa (nema veze što je ovaj, meni diskutabilan, već bilo koji papa) može znati što je Bog odlučio i obećati "potpuni oprost"? Eto, to mi ni tad nije bilo jasno, ovo jutros me podsjetilo???

Vrh

PostPostano: Čet lis 29, 2020 13:40 

Možda ti ovo može pomoći:
https://www.gospa-sinjska.hr/index.php/godina-milosrda-2/1145-oprostenje-krivnje-i-oprost-kazne

Ovo je odlična knjiga na tu temu:
https://verbum.hr/prirucnik-o-oprostima-6717

Vrh

PostPostano: Čet lis 29, 2020 16:57 

Hvala što si se potrudio odgovoriti mi. No nisam baš zadovoljna ovim prvim, i sam autor se ograđuje, da je područje vjere a ne filozofskih rasprava, stil pisanja mi baš nije blizak...pogledah, Ratko Perić...nije ni čudo.
Ova knjižica- priručnik o oprostima...vidim, imaju i posebne molitve za oprost?
Skeptična sam nekako prema tome. Podsjeća me na molitve svecima, koje sam molila i još molim, no za svakog piše, da nikad nije bilo da nekog nije uslišao.
Znači, izmolim za oprost posebnu molitvu (sve govorim u kontekstu oprosta mrtvima) i bude sve o.k. sa tom osobom?
Dobije "potpuni oprost" i to je to? Ako je potpuni, valjda znači da se briše "vremenita" kazna? Pa nema potrebe svake godine ponovo?
A kako Perić piše, dovoljno je i na tv vidjeti Papu dok daje oprost i sve je riješeno? Niti u crkvu ne treba otići?
Takve stvari mi izgledaju kao neke relikvije prošlosti crkve, što očito nisu, kad se rabe i sad, ali mi je nekako prenaivno. Možda sam u krivu. No djeluje mi odbijajuće po vjeru.

Vrh

PostPostano: Čet lis 29, 2020 19:42 

Razumijem tvoju rezerviranost prema ovoj crkvenoj praksi.
Na zalost ne znam ni ja puno o tome. Mislim da se potpunim oprostom brise samo jedna vremenita kazna, a ne sve, sto znaci da se jednim potpunim oprostom dusa ne moze odmah "otpremiti" u raj.
To sam negdje usput cuo pa ako je netko bolje upucen neka me slobodno ispravi. Sto se tice biskupa Perica imaj na umu da je on cijenjen teolog.

Vrh

PostPostano: Sub lis 31, 2020 22:09 

Hvala ti od srca na ova dva linka!
Očito je ovaj priručnik o oprostima itekako potreban jer se cijela stvar (mislim na blago Crkve) polako izgubila iz svijesti vjernika, pa i neki novo-obraćeni vjernici više sumnjaju u to negoli u poruke iz Međugorja... :roll: :wink:

Vidiš, za mene to nije napisao samo neki Perić, za mene je on mons. i biskup, drugim riječima "preuzvišeni otac biskup" i hvala portalu Gospe Sinjske što je to prenijela.

Pohod groblju i izvanjsko uređenje groba cvijećem i svijećama za mene nema puno smisla ako nije praćeno molitvama za pokojne i željama za potpunim oprostom. Samo taj čin vjere - vjerovati da je to moguće - da je moguće svojom molitvom pomoći dušama u čistilištu, zapravo svojom vjerom i zagovorom spasiti nekoga, duhovno je oslobađajuće.
Hvala Bogu na tako predivnom daru! A kao i sa svakim darom odozgor, potrebno je surađivati i napraviti svoj dio...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata