Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet stu 14, 2019 05:19

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 98 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Poruka
PostPostano: Ned stu 15, 2015 10:42 

Giovi je napisao/la:
Ima ovdje:
http://www.pozeska-biskupija.com/index. ... io-vatikan

Biskup naglašava milosrđe ali koje jasno traži pokajanje i obraćenje:
"Isus Krist se nije odrekao nikoga. I ženi preljubnici je rekao: „Nitko te ne osudi, ni ja, idi i ne griješi.“ Milosrđe dakle traži i pokriće u mome životu, Bog me želi postaviti u ono stanje za koje me stvorio i u koje me želi konačno uvesti."

Prekid sa grijehom je jedini način da se tim osobama pomogne, a za to je potrebno više vremena i pažnje u pristupu prema njima. U intervjuu za radio u Melburnu biskup ponavlja:
"Ne bih se složio s tvrdnjom da je Sinoda zauzela mekši stav prema razvodu i nevjenčanim parovima, nego je istaknula potrebu daleko veće otvorenosti Crkve za osobe koje žive u ranjenom stanju, koje su rastavljene i eventualno ponovno vjenčane. Na to nas nastojanje obvezuje sam Isus Krist koji je s velikim poštovanjem, pažnjom i razumijevanjem pristupao svima, napose grješnicima, ne da bi ih osudio i odbacio, nego da bi ih liječio milosrđem i pozivom na obraćenje."

S ovim bi se složio!
Ali onaj gore dio gdje je govorio na katoličkom radiju je doista čudan!
Bitno je pomoći ljudima koji žive u smrtnom grijehu bludnosti da pokušaju izači iz njega čim prije! Pomoći im propovijeima i Istinom da shvate da je to grijeh i da im je duša u pitanju za svu viječnost!
Nešto kao Thomas Moore koji nije htio izaći iz zatvora nego je rekao nešto u smislu da je bolje biti u zatvou 20 godina nego riskirat svu viječnost, pa se može po ome reči da je bolje ne sexat se 30 godina nego riskirat viječnost.
E to ljudima treba objasniti. Ali budimo iskreni nije lako niti onima koji su u zakonitom braku živjeti čistoću! Pogotovo ako procjene da ne mogu imati više djece zbo svoje situacije!
Uostalom kako je rekao jedan afrički biskup na itanje novinara u svezi kondoma -"A KADA JE KRŠČANSTVO BILO LAGANO ŽIVJETI"!!

Vrh

PostPostano: Sub stu 28, 2015 21:45 

Može neki link na govor biskupa Škvorčevića, što je on i gdje rekao? Izgleda da je on objasnio ono o čemu sam ja pisao. Rješenja očito ima, ali su ona nedovoljno prezentirana odnosno, određeni "tradicionalni" i kvaziliberalni krugovi su se potrudili da se ostavi dojam kako je krucijalno i najbitnije za Sinodu, hoće li se ili neće neki rastavljeni ili istospolac pričestiti. Dok je pastoralna afirmacija postojećih rješenja ostala potpuno zapostavljena. Pa to je stvarno žalosno.

Barnaba je napisao/la:
Gdje si pročitao njegov govor da možeš ovo napisati.

Barnaba je napisao/la:

Može neki link na govor biskupa Škvorčevića, što je on i gdje rekao? Izgleda da je on objasnio ono o čemu sam ja pisao. Rješenja očito ima, ali su ona nedovoljno prezentirana odnosno, određeni "tradicionalni" i kvaziliberalni krugovi su se potrudili da se ostavi dojam kako je krucijalno i najbitnije za Sinodu, hoće li se ili neće neki rastavljeni ili istospolac pričestiti. Dok je pastoralna afirmacija postojećih rješenja ostala potpuno zapostavljena. Pa to je stvarno žalosno.

Alan Ford je više puta naveo gdje je slušao govor biskupa Škvorčevića, zar to ne vidiš?

Vrh

PostPostano: Sri pro 02, 2015 12:38 

Alan Ford je više puta naveo gdje je slušao govor biskupa Škvorčevića, zar to ne vidiš?

Pa stvarno ne vidim njegove postove jer sam ga stavio na Ignor listu. Tamo sam ga stavio poslije ogromnog broja gnusnih optužbi, otvorene neosnovane netrpeljivosti i pokvarene zluradosti. Budući smo na anonimnom forumu takvu osobu je najbolje ignorirati jer je adminstrator brisao kako njegove gnusne postove tako i moje odgovore, ali progonitelj nije snosio ozbiljnije posljedice i zapravo je nagrađen brisanjem, dok sam ja kažnjen brisanjem suvislih odgovora u koje sam ipak uložio svoje vrijeme i trud. Dakle, poštenije bi bilo da je samo premješteno na nevidljivi dio foruma pa bi logirani članovi vidjeli o kakvom tipu osobe se radi. sve u svemu, u realnom životu čovjek bi šakam morao micati takvoga od sebe, a u virtuali ne treba takvima uopće poklanjati vrijeme.
Što se tiče govora biskupa Škvorčevića, na temelju uvida
Giovi je napisao/la:
mogu ustvrditi kako ima dijelova koje bi dodatno trebalo pojasniti no pitanje je koliko velik bi onda trebao biti taj razgovor? Zbog veličine bi vrlo vjerojatno bio nečitljiv. Ispada da biskup nužno mora nešto naglasiti, a ne može reći baš sve u takvom razgovoru. Ono što je po meni poraznije je činjenica kako se tim naglašavanjem iznimnih slučajeva na neki način zanemaruju redovne situacije problematike u braku. Jednostavno svi trebamo poticaja kako bi imali kvalitetniji i svetiji brak pa mi je neshvatljivo što je u prvi plan izgurano to pitanje primanja sv. Pričesti za rastavljene iako i oni imaju pravo na objašnjenja i pomoć u situaciji koja ih je zadesila.

Vrh

PostPostano: Čet pro 03, 2015 23:02 

Pa stvarno ne vidim njegove postove jer sam ga stavio na Ignor listu. Tamo sam ga stavio poslije ogromnog broja gnusnih optužbi, otvorene neosnovane netrpeljivosti i pokvarene zluradosti. Budući smo na anonimnom forumu takvu osobu je najbolje ignorirati jer je adminstrator brisao kako njegove gnusne postove tako i moje odgovore, ali progonitelj nije snosio ozbiljnije posljedice i zapravo je nagrađen brisanjem, dok sam ja kažnjen brisanjem suvislih odgovora u koje sam ipak uložio svoje vrijeme i trud. Dakle, poštenije bi bilo da je samo premješteno na nevidljivi dio foruma pa bi logirani članovi vidjeli o kakvom tipu osobe se radi. sve u svemu, u realnom životu čovjek bi šakam morao micati takvoga od sebe, a u virtuali ne treba takvima uopće poklanjati vrijeme.

A dobro, sad mi je jasno. Ima svakakvih čudaka.
Citat:
Što se tiče govora biskupa Škvorčevića, na temelju uvida
mogu ustvrditi kako ima dijelova koje bi dodatno trebalo pojasniti no pitanje je koliko velik bi onda trebao biti taj razgovor? Zbog veličine bi vrlo vjerojatno bio nečitljiv. Ispada da biskup nužno mora nešto naglasiti, a ne može reći baš sve u takvom razgovoru. Ono što je po meni poraznije je činjenica kako se tim naglašavanjem iznimnih slučajeva na neki način zanemaruju redovne situacije problematike u braku. Jednostavno svi trebamo poticaja kako bi imali kvalitetniji i svetiji brak pa mi je neshvatljivo što je u prvi plan izgurano to pitanje primanja sv. Pričesti za rastavljene iako i oni imaju pravo na objašnjenja i pomoć u situaciji koja ih je zadesila.

Zar nije Isus govorio da dobri pastir ostavlja stado da bi tražio izgubljenu ovcu?

Vrh

PostPostano: Sub pro 05, 2015 19:27 
Administrator

Pravo pitanje je kako spriječiti problem sve većeg broja rastavljenih, na Sinodi je stoga istaknuta potreba za poboljšanom pripravom za brak. Sudionik Sinode biskup Vukšić iz BiH navodi kako se može očekivati da će i Papa inzistirati na obvezi mnogo ozbiljnije priprave zaručnika za ženidbu:
"Naime, s obzirom na dosadašnje vrlo rašireno nekritičko pripuštanje na vjenčanje praktično svakoga tko je to želio, uz uvjet da nije bilo vanjskih zakonskih zapreka sklapanju ženidbe, izgleda gotovo smiješnim nastojanje Crkve da se ubrzaju sudski postupci za proglašenje ništavnosti ženidbe, a da se istovremeno ne učini sve kako bi se uozbiljila priprava za ženidbu i tako pripomoglo da se na najmanju moguću mjeru smanji broj tih postupaka".
Dakle neki zahtjevi za ženidbu mogli bi biti odgođeni dok zaručnici ne prihvate ozbiljno vjeru i sakrament braka.

Vrh

PostPostano: Uto pro 08, 2015 09:10 

Zar nije Isus govorio da dobri pastir ostavlja stado da bi tražio izgubljenu ovcu?

Isus kao Pastir dobri, ne ostavlja pripadnike Crkve kao siročad koja je izrgnuta milosti ili nemilosti okoline, dok u isto vrijeme odlazi u potragu za izgubljenima. Dapače, postoje izrazita obećanja o brizi za one koji ostaju iza Njega. Npr. u Ivan 14,15-17 Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati. I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek: Duha Istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je. Dakle, Crkva se itekako treba brinuti za svoje pripadnike i nikako ih zanemarivati u odnosu na one koji su van nje. Bar bi tako trebali činiti oni koji su otvoreni Duhu Svetom jer je on taj obećani Branitelj.

Vrh

PostPostano: Čet pro 10, 2015 21:21 

Pravo pitanje je kako spriječiti problem sve većeg broja rastavljenih, na Sinodi je stoga istaknuta potreba za poboljšanom pripravom za brak. Sudionik Sinode biskup Vukšić iz BiH navodi kako se može očekivati da će i Papa inzistirati na obvezi mnogo ozbiljnije priprave zaručnika za ženidbu:
"Naime, s obzirom na dosadašnje vrlo rašireno nekritičko pripuštanje na vjenčanje praktično svakoga tko je to želio, uz uvjet da nije bilo vanjskih zakonskih zapreka sklapanju ženidbe, izgleda gotovo smiješnim nastojanje Crkve da se ubrzaju sudski postupci za proglašenje ništavnosti ženidbe, a da se istovremeno ne učini sve kako bi se uozbiljila priprava za ženidbu i tako pripomoglo da se na najmanju moguću mjeru smanji broj tih postupaka".
Dakle neki zahtjevi za ženidbu mogli bi biti odgođeni dok zaručnici ne prihvate ozbiljno vjeru i sakrament braka.

Najbolja priprava za brak je rast u vjeri i sakramentalan život. Budimo iskreni! Kakva to može biti poboljšana priprema za brak kad puno kandidata za brak ne poznaje osnovne vjerske istine a kamoli što znači sklopljen kršćanski brak. Ta poboljšana priprema za brak eventualno može samo eliminirati ili spriječiti da se uopće sklope brakovi za koje se smatra da zbog nezrelosti kandidata ne mogu biti sklopljeni. U prvom redu jedan svećenik koji ima iskustva u radu s predbračnim parovima bi se trebao posvetiti samo jednom paru a ne skupini kandidata koji samo čekaju da mogu dobiti potpis da su kakti završili tečaj priprave za brak koji traje tjedan dana. Taj svećenik bi trebao razgovarati s parom u troje, pojedinačno i naravno što je najvažnije u sakramentu ispovijedi. Takvim sistemom priprave ja vjerujem da bi došlo kao prvo do smanjenog broja sakramentalno sklopljenih brakova ali ujedno i puno kvalitetnijih brakova koji bi svjedočili vjeru svojim primjerom.

Vrh

PostPostano: Pon sij 04, 2016 15:48 
Administrator

Postoji bliža i dalja priprava za brak. Bliža priprava je potrebnija baš onima koji nisu toliko upoznati sa vjerom. A takvih je puno i zato je potrebno pitanje vjere uzeti kao uvijet za pristupanje sakramentu.
Osim dalje, bliže i neposredne priprave, na sinodi se tražila i mogućnost praćenja mladih bračnih parova u prvim, osjetljivim godinama braka.
Negdje sam pročitao da u SAD priprava traje 6 mjeseci a zaručnica treba donijeti dokaz od liječnika da nije trudna. Razlog za brak ne smije biti neka prisila, a danas se parovi ne žele odlučiti za brak (ni djecu), već ih dijete koje se slučajno desi na to "prisili". Iz svega toga jasno je da brakovi propadaju, a Crkva želi pojačati i bližu i dalju pripremu, da supružnici shvate i žive ljepotu sakramentalnog braka.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 98 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Vrijeme na UTC + 01:00 sata