Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet stu 14, 2019 04:04

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 98 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet stu 21, 2014 16:54 

Ignisardent je napisao/la:
skolastika je napisao/la:
Barnaba je napisao/la:
Gdje god je prisutan strah, prisutna je i manipulacija, a strah je posljedica grijeha.

Pretpostavljam da je ovo odgovor na Ignisardentov post, ali ne razumijem čiji strah( iako mislim da je termin nespretno upotrijebljen čim se može ovako tumačiti), čija manipulacija i čiji grijeh?

Ma to je Barnaba šaljivdžija, on se drži one stare hrvatske "Ko tebe kamenom, ti njega ciglom", jelda Barbi?

Nije, jer "šaljivost" takvog tipa više dominira kod anacionalnih spodoba koje se s hrvatstvom spradaju poput Mesića, Matića, Josipovića, Frljića itd.

Inače, ja mislim da bi strah bio Barbijev, manipulacija od Kaspera, a grijeh bi valjda morao biti moj, može tako?

Ne može! Osim za Kaspera, sve ostalo je objektivno netočno (sam si napisao kako je strah tvoj). Uglavnom za ozbiljnu raspravu,treba se odmaknuti od takve maliciozne šaljivosti, koje stvarno ima dosta u reakcijama na onu moju rečenicu.

Barnaba je napisao/la:
Gdje god je prisutan strah, prisutna je i manipulacija, a strah je posljedica grijeha.

Ali nije svaki strah posljedica vlastitog grijeha - ako ne vjeruješ, pitaj Hrvate iz Vukovara, ili Muslimane iz Srebrenice.

I gdje ja napisa „vlastitog“? Ma ovo je tipičan spin kojim se sugovorniku želi prikrpiti nešto što on nije rekao, ali to baš paše nečijoj izmišljenoj slici stvarnosti.

Inače, uzročno posljedični niz grijeh - strah - manipulacija stoji, i teče u oba pravca, rekao bih. Osim ako Francuska revolucija nije tu unijela neke promjene, ali za to je već Barnaba stručnjak. Npr. grijeh bi se možda mogao promatrati više kao alternativna opcija, gledano iz kuta pastoralne problematike. Koja je, naravno, veća od tamo nekih "ideja", ne?

Kontraproduktivno je odgovarati na tako ružne insinuacije i odvratne usporedbe koncila i revolucije. Naprosto će neprestano biti toga čime netko tovi unaprijed doneseni zaključak o stvarnosti. Međutim čak i u slučaju da izneseš i posložiš sve dokaze koji ti idu u prilog, a zanemariš sve drugo opet ostaje debakl u vidu nerazumne konstrukcije:
Nakon svih silnih revolucija svijet se promijenio i Crkva mora naviještati u okolnostima sličnijim onima od prije Milanskog edikta, ali, koliko ja znam, tada nije još bilo Waltera Kaspera da ukaže na prečicu. Zanima me, da su teolozi poput Kaspera ili Bruna Fortea živjeli u 3. stoljeću, kakva bi danas bila Crkva? Ja bih rekao, ne bi ni postojala, osim u arheološkim muzejima, kao neki bizarni kasnorimski kult.

Tu je slika Crkve koju ti gajiš koja je nemoćna i kao da nije vođena Kristom te ovisi samo o ljudima koji ju čine. Nažalost u Crkvi je bilo i gorih od Kaspera (imali smo raspravu o spaljivanjima) no Njena snaga je tome što je Tijelo Kristovo te ne može ne postojati.
I ako te baš zanima ona moja rečenica nije uopće bila inspirirana tvojim pisanjem iako u njemu nalazim kontradiktornosti i nelogičnosti već američkim trendom da se vernike u jednoj rečenici plači Burkeovim tvrdnjama, a u drugoj traži novčane priloge.
Što se Sinode tiče ne podržavam Kaspera, a pogotovo ne Burkea u spletkama i prijetnjama prema papi Franji.

Vrh

PostPostano: Pet stu 21, 2014 20:14 

Ne bi ti bilo prvi put da me optužuješ za manipulacije ili slično, pa sam tvoju interpretaciju strah-manipulacija-grijeh doživio ponovo u tom smislu. Uostalom, u tome se i dalje ne slažemo: ti misliš da je moja slika Crkve unaprijed donešeni ("tovljeni") zaključak, a i ja upravo to mislim o tvojoj slici. Ali bez obzira na neslaganja, vjerujem da bismo obojica, u slučaju da recimo otpočne progon kršćana u stilu Dioklecijana, bili na pravoj strani, i isto tako mislim da postoje mnogi sekularistički kvazikatolici koji preziru sve ono oko čega bi se ti i ja složili.

Što se tiče mog odgovora (Inače, ja mislim da bi strah bio Barbijev, manipulacija od Kaspera, a grijeh bi valjda morao biti moj, može tako?), radi se o sarkazmu, pa je besmisleno tražiti objektivnu točnost u ironiji. I zato što je strah moj, smatrao sam da, kad kažeš da je strah posljedica grijeha, da misliš i na moj grijeh. Moguće je da sam zauzeo pretjerano obrambeni stav, pa sam zato imao potrebu reagirati. Prema tome, nisam ti htio nešto imputirati, nego ti sam nisi bio dovoljno jasan, ni u prvom postu, ni u odgovoru na pitanje od Skolastike.

Nadalje, nigdje nisam usporedio 2. vatikanski koncil i Francusku revoluciju, a ako postoji neka veza između to dvoje, pa ti si sam napisao da Crkva mora primijeniti drugačiji način komunikacije prema svijetu od Francuske revolucije nadalje. Prema tome, nisam je ništa uspoređivao, nego samo blago ironiziram sklonost ili opravdavanje po meni pretjeranog prilagođavanja govora Crkve mentalitetu svijeta. Jedan dobar primjer takvog pretjerivanja
http://rorate-caeli.blogspot.com/2014/1 ... times.html
Jednostavno, radi se o opasnosti da se bit poruke izgubi u prijevodu, a da ima nekih koji namjerno gube koješta u prijevodu, to je već drugi problem. I nije nikakav apriorni zaključak. Nije Walter jedini.

Sad prelazimo na dio u kojem koristiš pridjeve kao "nerazuman", "tovljenje" itd. U posljednjoj rečenici (Nakon svih silnih revolucija svijet se promijenio i Crkva mora naviještati u okolnostima sličnijim onima od prije Milanskog edikta, ali, koliko ja znam, tada nije još bilo Waltera Kaspera da ukaže na prečicu. Zanima me, da su teolozi poput Kaspera ili Bruna Fortea živjeli u 3. stoljeću, kakva bi danas bila Crkva? Ja bih rekao, ne bi ni postojala, osim u arheološkim muzejima, kao neki bizarni kasnorimski kult) - za to bi se prije trebalo reći da je nevjernička nego nerazumna konstrukcija, jer ne uzima u obzir ono što sam i

sam napisao "Zapravo, mnogi gube iz vida da Crkva nikad nije ni živjela ni rasla iz ljudskih sposobnosti svojih članova, i njihove dovitljivosti i pameti, iz kalkuliranja, iz marketinških trikova na tržištu ideja."
na prethodoj stranici.
ali ono što sam htio reći je da se Crkva vraća sve bliže stanju u kojem je bila progonjena, u prva tri stoljeća, ali neki pastiri danas pokazuju puno više volje za kompromisom i pregovaranjem danas nego onda. Naravno da znam da Crkva počiva na Duhu Svetome, ali ljudi joj mogu nanijeti realnu štetu, i mogu djelovati protiv tog Duha, kao što danas djeluju Kasper i još njih. Naravno, da se Kasper pojavio u vrijeme cara Decija, Bog bi intervenirao, i kršćanstvo se ne bi pretvorilo u arheološki artefakt, kao što će ponovo intervenirati, ali jedna je stvar kad Bog intervenira protiv neprijatelja Crkve, a druga kad intervenira protiv pastira Crkve. Htjedoh reći, neće Kasper uništiti Ckrvu, ali da joj je mlinski kamen oko vrata, je, kao i mnogi prije njega. U svakom slučaju, kad bi čovjek bez vjere gledao ovu današnju harangu oko "milosrđa", bez vjere bi jedino mogao zaključiti da se to Katolicizam sprema da postane muzejski eksponat. A ruku na srce, na fenomenološkoj ravni, stvarno tako izgleda.

Drago mi je da ne podržavaš Kaspera, a što se tiče spletaka i prijetnji prema Papi, što mi znamo o tome da i to ne dolazi od tog istog Kaspera, ili barem da ima istu pozadinu kao i Kasperovo djelovanje.

Što se tiče tvog hrvatstva, volio bih da istu razinu alarmiranosti imaš i s obzirom na katolicizam. Ali bojim se da neću dugo čekati. Unaprijed hvala Kasperu... i velečasnima Grbcu, Šuljiću itd.

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Zadnja izmjena: Ignisardent; Pet stu 21, 2014 21:16; ukupno mijenjano 4 put/a.

Vrh

PostPostano: Pet stu 21, 2014 20:57 

Nakon svih silnih revolucija svijet se promijenio i Crkva mora naviještati u okolnostima sličnijim onima od prije Milanskog edikta, ali, koliko ja znam, tada nije još bilo Waltera Kaspera da ukaže na prečicu. Zanima me, da su teolozi poput Kaspera ili Bruna Fortea živjeli u 3. stoljeću, kakva bi danas bila Crkva? Ja bih rekao, ne bi ni postojala, osim u arheološkim muzejima, kao neki bizarni kasnorimski kult.

Barnaba mi je skrenuo pažnju na ovu omašku: naravno da Crkva ne počiva na vrlinama svojih članova, pa ni svojih pastira, pa čak ni najvišeg pastira na zemlji, ali kad bi neki nekršćanin išao analizirati Crkvu isključivo kao društvenu pojavu, izvan kategorija vjere, morao bi sigurno doći do zaključka kao u citatu, i to iz jednostavnog razloga što ono što propovijedaju spomenuti Kasper i Forte (i Lehmann, Reinhard Marx, Schoenborn, Hummes, Galantino, Piero Marini itd) jednostavno predstavlja bitno drugačiju kvalitetu od onog što je Crkva naučavala do sada. Nekršćanski promatrač to ne bi smatrao nestankom nego revolucijom, ili kvalitativnom promjenom, poneki katolici bi to nazvali "obnovom", ali sukladno Magisteriju i Objavi, to bi bila apostazija. Hermeneutika diskontinuiteta, ili prijeloma, ili prijelaz kvantiteta u novi kvalitet. Bez intervencije Duha Svetoga, koja će sigurno uslijediti, kad-tad, to bi bila (hipotetski gledano) smrt Crkve, kraj postojanja. Ista bi se stvar dogodila i da je protestantska deformacija zahvatila čitavu Crkvu, bez ostatka - postali bismo "kao Sodoma, Gomori slični". Ali je Gospodin ostavio "ostatak". No teško se je veseliti svođenju Novog Izraela na Ostatak, jednako kao što je Božjim prorocima Starog zavjeta bilo strašno svjedočiti svođenju starog Izraela na ostatak.

I oni su, tada, osjećali strah i tjeskobu... Kako kaže Jeremija "Jetra mi se po zemlji prosula zbog sloma kćeri naroda mojega".

"U ovoj ciloj situaciji primjetio sam da se najteže nosu vjernici koji su privrženi nauku i tradiciji a u isto vrime sami sebi ne žele priznati da nešto ni u redu i kako spada, da Crkva puca po tašelima nego se prave da je sve u redu..."

Vrh

PostPostano: Pet stu 28, 2014 16:27 

Ignisardente u tvoja zadnja dva posta ima ponavljanja pa sam ih, u odgovoru, objedinio. Isto tako od kuda god počeo odgovarati postoje stvarno logičke manjkavosti koje ukazuju na tvoj unaprijed doneseni stav koji je nažalost u suštini nedovoljno vjernički i katolički. Unatoč svemu, a zbog i vlastite nesavršenosti mislim kako nije problem ponekad podnijeti jedan drugoga ako sugovornici imaju dobru volju i drže do logike i istine u raspravi.

Ali bez obzira na neslaganja, vjerujem da bismo obojica, u slučaju da recimo otpočne progon kršćana u stilu Dioklecijana, bili na pravoj strani, i isto tako mislim da postoje mnogi sekularistički kvazikatolici koji preziru sve ono oko čega bi se ti i ja složili.

Osobno ne bih želio upasti u zabludu sv. Petra koji je vjerovao u svoju čvrstinu, a na kraju zatajio tri puta. Logičnije mi je tvrditi kako onaj tko se danas zna svoje mjesto u Crkvi te se trudi ne činiti zlo prema Njoj i ne pokušava igrati ulogu Boga, ima više šanse biti vjeran i u vrijeme mogućih budućih progona. Uostalom zar i danas nije Crkva u progonstvu?

Što se tiče mog odgovora (Inače, ja mislim da bi strah bio Barbijev, manipulacija od Kaspera, a grijeh bi valjda morao biti moj, može tako?), radi se o sarkazmu, pa je besmisleno tražiti objektivnu točnost u ironiji.

Besmisleno je trpati ironiju u ozbiljan razgovor. Da je to u jednom djelu posta, ali kad je u nizu postova onda se to s pravom može tumačiti kao stav. Uglavnom, sarkazam i ironija u ovakvoj vrsti komunikacije je smetnja koja ne pridonosi razumijevanju. U što se onda pretvara rasprava o Sinodi i drugim važni temama?

ali ono što sam htio reći je da se Crkva vraća sve bliže stanju u kojem je bila progonjena, u prva tri stoljeća, ali neki pastiri danas pokazuju puno više volje za kompromisom i pregovaranjem danas nego onda. Naravno da znam da Crkva počiva na Duhu Svetome, ali ljudi joj mogu nanijeti realnu štetu, i mogu djelovati protiv tog Duha, kao što danas djeluju Kasper i još njih. Naravno, da se Kasper pojavio u vrijeme cara Decija, Bog bi intervenirao, i kršćanstvo se ne bi pretvorilo u arheološki artefakt, kao što će ponovo intervenirati, ali jedna je stvar kad Bog intervenira protiv neprijatelja Crkve, a druga kad intervenira protiv pastira Crkve. Htjedoh reći, neće Kasper uništiti Ckrvu, ali da joj je mlinski kamen oko vrata, je, kao i mnogi prije njega.
i
Bez intervencije Duha Svetoga, koja će sigurno uslijediti, kad-tad, to bi bila (hipotetski gledano) smrt Crkve, kraj postojanja. Ista bi se stvar dogodila i da je protestantska deformacija zahvatila čitavu Crkvu, bez ostatka - postali bismo "kao Sodoma, Gomori slični". Ali je Gospodin ostavio "ostatak". No teško se je veseliti svođenju Novog Izraela na Ostatak, jednako kao što je Božjim prorocima Starog zavjeta bilo strašno svjedočiti svođenju starog Izraela na ostatak.

Ovo je gledište lišeno puno objektivnih istina pa bi odgovor na sve, učinio moj post besmislenim te samo ukratko: Nije Kasper nagore što se desilo Crkvi. Gledajući povijest Crkve, Božja intervencija nije u stilu pucanja groma u Kaspera ili slično već neprestano djeluje po Duhu Svetom. Protestantska deformacija je, između ostalog, izazvana i desakralizacijom indulgencije, a najveći otpor prema njoj su pružile mase vjernika koje su ostale u punom jedinstvu s Rimom. Dakle oni koji se nisu povodili za pravom da se Papi može usprotiviti u lice. Onaj tko ne uljepšava istinu zna kako je i po pitanju posljednje Sinode najbolja obrana vjernost Papi.

U svakom slučaju, kad bi čovjek bez vjere gledao ovu današnju harangu oko "milosrđa", bez vjere bi jedino mogao zaključiti da se to Katolicizam sprema da postane muzejski eksponat. A ruku na srce, na fenomenološkoj ravni, stvarno tako izgleda.

Barnaba mi je skrenuo pažnju na ovu omašku: naravno da Crkva ne počiva na vrlinama svojih članova, pa ni svojih pastira, pa čak ni najvišeg pastira na zemlji, ali kad bi neki nekršćanin išao analizirati Crkvu isključivo kao društvenu pojavu, izvan kategorija vjere, morao bi sigurno doći do zaključka kao u citatu,

Ne razumijem tu potrebu neprestanog pretpostavljanja što će zaključiti nekršćani? Zbog takvog poistovjećivanja čovjek može postati i sam nevjernik. Vezano s time zar mi osobno trebamo biti ti koji će odbacivati žeravicu nečije vjere tvrdeći kako je postala pepeo koji nije dostojan nekadašnje slave?

Drago mi je da ne podržavaš Kaspera, a što se tiče spletaka i prijetnji prema Papi, što mi znamo o tome da i to ne dolazi od tog istog Kaspera, ili barem da ima istu pozadinu kao i Kasperovo djelovanje.

Vijesti o ne pozdravljanju Pape od strane Burkeove grupe dolaze iz „tradicionalnih „ izvora, a ako pod pozadinom misliš na nadahnuće onda se slažem kako su im iste.

Što se tiče tvog hrvatstva, volio bih da istu razinu alarmiranosti imaš i s obzirom na katolicizam. Ali bojim se da neću dugo čekati. Unaprijed hvala Kasperu... i velečasnima Grbcu, Šuljiću itd.

Ne znam na što točno misliš, a svoje se nacije ne odričem iako ja ne zauzimam stav „mirno“ pred npr. nekim lažnim braniteljima koji se skrivaju iza grba. Ono što mi i dalje nije jasno je ta zahvalnost prema problematičnim klericima? Zar je to zbog toga što bez njihovih djela ti ne bi bio u pravu općenito i što se tiče Sinode?

Vrh

PostPostano: Pet stu 28, 2014 17:48 

Barnaba, molio bih te samo da mi navedeš bar jedan primjer logičkih manjkavosti koje spominješ, prije daljnje rasprave.

Vrh

PostPostano: Pon pro 01, 2014 15:32 

Barnaba, molio bih te samo da mi navedeš bar jedan primjer logičkih manjkavosti koje spominješ, prije daljnje rasprave.

Držim kako je pitanje deplasirano jer sam u prethodnom postu dosta toga naveo, a ako misliš kako tvoj stil pisanja logičan tj. doprinosi pravilnoj misli i spoznaji iako uključuje ironiziranje te zamjene teze kroz navođenje neistine i nakon toga objašnjavanje da je to u biti zaključak nevjernika, onda ne znam kako bi mogli konstruktivno raspravljati?

Vrh

PostPostano: Sri pro 03, 2014 21:54 

Duboko me razočarao Scola http://www.jutarnji.hr/kardinal-scola-- ... -/1245911/

Vrh

PostPostano: Čet ožu 05, 2015 11:00 

Imali smo temu gdje se raspravljalo o tome kako je "fra Relota napisao dirljivo i iskreno pismo o svojim iskustvima u pastoralu" :lol:
Kod:
http://www.katolicki.info/forum/viewtopic.php?f=3&t=1474
viewtopic.php?f=3&t=1474
Isti autor se u zadnjem broju Veritasa javlja s članakom pod naslovom "A jadni ti ljudi!!!" koji je neka vrsta njegovog doprinosa redovitoj Biskupskoj Sinodi o Obitelji. Zdržavajući svoj osebujni stil anti prvopričesnika i krizmanika, Relota piše članak koji se može sažeti u stav kako je ljubav "puno više od nekih vjerskih regula“. Volio bih čuti komentare onih koji su pročitali članak, možda Adrijana...?

Vrh

PostPostano: Ned lis 04, 2015 10:47 
Administrator

Danas započinje Sinoda o obitelji, a prikladno su na misi bila čitanja o nerazrješivosti ženidbe (Mk 10,2-16):
"A pristupe farizeji pa, da ga iskušaju, upitaše: "Je li mužu dopušteno otpustiti ženu?" On im odgovori: "Što vam zapovjedi Mojsije?" Oni rekoše: "Mojsije je dopustio napisati otpusno pismo i - otpustiti." A Isus će im: "Zbog okorjelosti srca vašega napisa vam on tu zapovijed. Od početka stvorenja muško i žensko stvori ih. Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; i dvoje njih bit će jedno tijelo. Tako više nisu dvoje, nego jedno tijelo. Što dakle Bog združi, čovjek neka ne rastavlja!"
U kući su ga učenici ponovno o tome ispitivali. I reče im: "Tko otpusti svoju ženu pa se oženi drugom, čini prema prvoj preljub. I ako žena napusti svoga muža pa se uda za drugoga, čini preljub."

Datum početka sinodalne rasprave je dakle vrlo dobro izabran, jer poseban naglasak je kako pomoći onima koji su u "drugom braku", a kojih je nažalost sve više. Papa Franjo je već više puta naglasio da dopustiti im pričest nije riješenje. Sveto Pismo ovdje jasno o tome govori, tko se oženi drugom, čini preljub, a ta pitanja su očito aktualna i prije 2-3tisuće godina kao i danas. Ljudi uvijek isto pitaju, tražeći rješenja za svoje probleme, a od Sinode se očekuje da im uz ljudsko razumijevanje njihove situacije približi ovaj Božji odgovor.

Vrh

PostPostano: Ned lis 25, 2015 17:46 

Zašto o ovome nitko ne piše!??

Vrh

PostPostano: Pon lis 26, 2015 09:34 

evo opet su zamutili vodu, ništa konkretno nisu rekli.
dobar komentar: http://www.quovadiscroatia.com/euharist ... ost-braka/

Vrh

PostPostano: Uto lis 27, 2015 22:28 

Zašto o ovome nitko ne piše!??

Pa, nema svrhe. Kardinal Kasper kaže da su "otvorena vrata" za mogućnost da razvedeni i ponovo vjenčani budu pripušteni sakramentima, ako se pokaju (ali bez promjene faktičnog stanja u kojem žive; kakvo je to pokajanje, to je valjda poznato samo uzoritom Kasperu), a kardinal Pell kaže da ta vrata nisu otvorena. Pa ti sad znaj... Čeka se da Papa kaže konačnu riječ. Ako će biti takva kakvu daje naslutiti zaključni govor

http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=174003

onda zbilja nema smisla ništa dodavati. Oni "koji bi zasjeli na Mojsijevu stolicu i sudili", izgubili su a pobijedilo je milosrđe. Roma locuta, causa finita.

Vrh

PostPostano: Sri lis 28, 2015 07:01 

... Kardinal Kasper kaže da su "otvorena vrata" za mogućnost da razvedeni i ponovo vjenčani budu pripušteni sakramentima, ako se pokaju (ali bez promjene faktičnog stanja u kojem žive; ...

Imaš li dokaze da je baš ovo rekao?

Vrh

PostPostano: Sri lis 28, 2015 20:57 

Barnaba je napisao/la:
Imaš li dokaze da je baš ovo rekao?

A imaš li ti da nije??

Ovo sve što se događalo oko tog pitanja je valjda fobija ili priviđanje mnogih kardinala, kada je riječ o tom pitanju. Jer tko je uopće o tome bilo što rekao, a pogotovo Kasper, zašto se uopće dizala tolika prašina! Sve je to prividnost i obmana, a potezanje tog pitanja su valjda učinili svemirci!
Pai Barbija, imaš li dokaza, hahah, jel uopće trea i odakle takve stvari na sinodi Barbi,a ???

Vrh

PostPostano: Čet lis 29, 2015 09:51 

papa se razotkrio:

http://www.quovadiscroatia.com/neuspjela-sinoda/

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 98 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata