Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet stu 22, 2019 00:35

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Pavlov trn
PostPostano: Pon lip 29, 2015 07:46 

Objasnite mi znacenje ovoga, znači, dali je ovdje riječ o fizičkom stanju ili o duhovnom stanju?
Dali je riječ o kušnjama, ili o "stilu" života koji svatko od nas zivi?

Vrh

Naslov: Re: Pavlov trn
PostPostano: Pon lip 29, 2015 11:45 

Objasnite mi znacenje ovoga, znači, dali je ovdje riječ o fizičkom stanju ili o duhovnom stanju?
Dali je riječ o kušnjama, ili o "stilu" života koji svatko od nas zivi?

Nema detaljnog objašnjenja. Po svim analizama, vjerojatno se radi o tjelesnoj mani ili bolesti koja je Pavlu otežavala naviještanje Evanđelja. Nije mi jedino jasno što si mislio pod "stilom"

Vrh

PostPostano: Uto lip 30, 2015 11:31 

Saro ovo se sad odnosi konkretno na tebe, sad ću ti odgovoriti, i u isto vrijeme zamoliti da na moje postove više nedogovaras.
Zato što svoje pitanje postavim onima koji znaju odgovor. Za to i služi forum, zar ne ?? A ti samo dolindraš i nit odgovoris nit postavis pitanje na neku moguću nejasnoću niti ništa, samo gubis vrijeme ovdje, zabusavas i jasno mi daš do znanja da nemaš pojma. A nije ti prvi puta. Neću se raspravljati sa tobom niti sa bilo kime ovdje niti nigdje drugo.
Kako crkva nema detaljne analize za Pavlov trn?
Jeli moguće da crkva nezna odgovor na to pitanje ??
Pod stil života sam mislio na to dakle da netko čini nekakav grijeh posve nesvjesno.
A zašto sam odabrao riječ "stil" ?? Iz razloga što je papa Franjo bio pričao o tome kako kada grijeh postane dio života da čovjek to više neprimjecije kao grijeh i to se onda vjerovatno neispovjeda i to je ono što je đavolsko(ne priznati grijeh)
Žao mi je sto ti to moram reći, ali neću da se raspravljamo dali je bitno što sam uzeo riječ stil ili nešto drugo kada to nije bit onoga što pitam.

Vrh

PostPostano: Uto lip 30, 2015 12:09 

Saro ovo se sad odnosi konkretno na tebe, sad ću ti odgovoriti, i u isto vrijeme zamoliti da na moje postove više nedogovaras.
Zato što svoje pitanje postavim onima koji znaju odgovor. Za to i služi forum, zar ne ?? A ti samo dolindraš i nit odgovoris nit postavis pitanje na neku moguću nejasnoću niti ništa, samo gubis vrijeme ovdje, zabusavas i jasno mi daš do znanja da nemaš pojma. A nije ti prvi puta. Neću se raspravljati sa tobom niti sa bilo kime ovdje niti nigdje drugo.
Pod stil života sam mislio na to dakle da netko čini nekakav grijeh posve nesvjesno.
A zašto sam odabrao riječ "stil" ?? Iz razloga što je papa Franjo bio pričao o tome kako kada grijeh postane dio života da čovjek to više neprimjecije kao grijeh i to se onda vjerovatno neispovjeda i to je ono što je đavolsko(ne priznati grijeh)
Žao mi je sto ti to moram reći, ali neću da se raspravljamo dali je bitno što sam uzeo riječ stil ili nešto drugo kada to nije bit onoga što pitam.

Forum je mjesto rasprave. A komentirat ću postove koje ja želim, sviđalo se to tebi ili ne. Ne vrijeđam te, prema tome nema razloga da udovoljavam tvojim željicama. Uz put - sigurno sv. Pavao nije drugovao s đavlom, odnosno imao grješan stil života. I ne, ne postoji decidiran odgovor na što točno je odnosi izraz "stavljen mi je trn u tijelo da se ne uzoholim".

Vrh

PostPostano: Uto lip 30, 2015 14:45 
Administrator

Sara ti je dobro odgovorila, ne zna se što je bio "Pavlov trn", pošto Pavao nije podijelio tu informaciju to je ostalo između njega i Boga. Kako je sara već navela, nije riječ o griješnom "stilu života", možemo predpostaviti da je to bila neka tjelesna slabost, ali koja nećemo vjerojatno nikada znati. Možemo nagađati, kao što je nešto spomenuto ovdje u Glasu Koncila, ali to ostaju samo ljudska nagađanja:
"Pavao Korinćane podsjeća na neku svoju tjelesnu slabost koju zove »trn u tijelu« (11, 7), za koju je molio Boga da je ukloni, no dobio je odgovor: »Dosta ti je moja milost jer snaga se u slabosti usavršuje«, na što on uzvraća: »Najradije ću se dakle još više hvaliti svojim slabostima da se nastani u meni snaga Kristova« (11, 8 sl.). Bez obzira što je bio taj »trn u tijelu«, padavica, mucavost ili teška bolest očiju - kako se nagađa - snaga milosti je bila jača od te slabosti."

No poruka Biblije i nije da saznamo svaki detalj i svaku činjenicu, nego ono što je nužno za naše spasenje. A Pavlova poruka vrijedi za sve nas, bit tog teksta ovako je naglasio Benedikt XVI:
"Prije svega, o kojim slabostima govori Apostol? On nam to ne kaže, ali njegov stav daje shvatiti da se svaka teškoća u nasljedovanju Krista i svjedočenju njegova evanđelja može prebroditi kada se otvorimo s povjerenjem Gospodinovu djelovanju. Sveti Pavao je itekako svjestan da je "sluga beskorisni" – nije on taj koji je činio velike stvari, već Gospodin – da je "glinena posuda" (2 Kor 4, 7) u koju Bog stavlja bogatstvo i moć svoje milosti."

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata