Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto lis 22, 2019 22:44

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sub srp 28, 2018 18:03 

Htio bi opisati hrvatski mentalitet kako ga ja vidim kroz kratki primjer.

Kao prvo najveci hrvatski san , ideal ili cilj je otvoriti kafic.
Zasto? , to niti jedan nece znati reci.
Ali ja sam skuzio.
Jedini razlog zasto hrvat zeli otvoriti kafic je da bi mogao iskoristavati drugog hrvata.A to je najlaksi nacin.
Glavna odlika hrvata je da bude jalan i ljubomoran na drugog hrvata i
zato ga zeli iskoristavati koliko je god to moguce.
Najveca bi uvreda bila da taj konobar zivi pristojno od tog rada , to bi direktno znacilo da ga je konobar prevario,
i hrvatu bi bila unistena jedina radost koju ima u zivotu.
Konobar bi trebao dignuti kredit i zivjeti pola od kredita pola od place, to je onda ispravan radni odnos u hrvatskoj.
Nadalje konobar nije nikakva zrtva, dapace on isto preferira ovaj odnos i bez problema ce prihvatiti da radi cijeli dan besplatno i da bude iskoristavan.
Tako da gazda moze zvati konobara lopovom i neradnikom i moze koristiti svoju omiljenu recenicu
Ako neces ti ima ko hoce, dok konobar se sit moze nauzivati jala kad ovaj kupi mercedes.
To je mazohisticki odnos ali daje nepreglednu mogucnost ljubomore na gazdu pa i na sve druge ljude na bilo kakvoj vlasti.
Jedan hrvat ipak preferira biti konobar jer onda moze da zivi svoju ljubomoru cijeli dan svaki dan a ne samo na poslu kao gazda.

I tako je i bilo od pocetka hrvatske i svi su bili sretni i zadovoljni.
Ali eto jednog dana konobar Pero igrom slucaja zavrsio u njemackoj.Vratio se on doma za blagdane sa starim mercedesom i to vidjeo konobar Stipe.
E sad jedno je bit jalan na gazdu , u tom se moze uzivati al bit jalan na konobara ne prilici , ode i Stipe u njemacku da se dokaze Peri.
ITd iseljavaju hrvati.

Vrh

PostPostano: Sub srp 28, 2018 21:25 

E sad idem ja malo i dalje,
evo recimo bunjevci i hercegovci.
Da li su oni hrvati.
Ako jesu po cemu su to hrvati , nemaju glavnu odliku koju ima svaki hrvat iz hrvatske- dakle nemaju taj hrvatski jal
Jal i ljubomoru svakako imaju ali ne taj hrvatski, kojem se sve druge osobine podredjuju.
Dakle nisu hrvati u pravom smislu te rijeci.
Recimo bunjevci- njima je jedna stvar samo bitna a to je da postanu gazde.Gazda je uvijek iznad svega.
Pa sve da je i gazda poznati kriminalac ako bi i netko slucajno povukao pitanje postenja gazge, bio bi odmah opomenut da je ljubomoran u manje od 3 sekunde, sto ti nisi kriminalac pa da imas i budes gazda, sta si ti to napravio
Dok je recimo jednom hrvatu jedino bitno pitanje kako je netko postao gazda, jel posteno ili neposteno, sto naravno uvijek bude neposteno da se moze biti jalan.
To bunjevcima nije uopce bitno.
Bunjevac nikad nije postavio pitanje postenja. Ako netko ima novca i ako je gazda on je to zasluzio i tocka.
Ne smeta bunjevcu da drugi bunjevac ima novca, dapace on mu se divi zeli biti kao on i onda pokusava na posten katolicki nacin postat gazda.
Naravno da nece to ici samo tako pa i zato bunjevci izumiru u raznim pokusajima da postanu gazde.
Odlican primjer je pjesma vaso ladacki, jest da je srpska pjesma ali opisuje bunjevca savrseno.
Al da su bunjevci hrvati , nisu, bar ne kao ovi iz hrvatske ali nisu ni srbi.

Vrh

PostPostano: Sub srp 28, 2018 21:50 

Idem malo na hercegovce.
Glavna odlika hercegovca da su paraziti.
Njihova krilatica je hercegovac je hrvat ali hrvat nije hercegovac.
Prikazuje se kao veliki hrvati jel od toga maju velike koristi, da nema hrvatske i hrvata da stoji iza njihove hercegovine ne bi bilo ni njih , toga su svjesni.
Iako oni to prikazuju obrnuto kao da se oni bore za hrvatsku .Zaborave reci isljucivo iz koristi ako umre domacin ode i parazit.
Rade zajedno kao i paraziti u tijelu na isisavanju resursa.
A glavni resurs su hrvati i hrvatska.Prije hrvatske skoro da ih nije bilo nigdje.
Nekad su hercegovci a nekad hrvati, sve po potrebi .
Kada trebaju dobiti posao u hrvatskoj onda su hercegovci ,jel hrvat radije hercegovcu daje posao i glasa za hercegovca nego hrvata, toliki je to jal.
A cim dobije posao onda postaje veliki hrvat, a onda je oped hercegovac kad treba uhljebit 100 drugih hercegovaca parazita.
Gaje veliki prezir prema hrvatima i prevariti hrvata ne predstavlja grijeh nego uspjeh.
Mozda su tu i u pravu jel hrvat je hrvatu najveci neprijatelj pa su oni pametno doskocili tome.
Jel hercegovac hrvat, naravno da nije.

.

Zadnja izmjena: maxx; Sub srp 28, 2018 23:45; ukupno mijenjano 3 put/a.

Vrh

PostPostano: Sub srp 28, 2018 22:03 

Imaju i ovi narodi dobrih odlika.Svi su katolici.
E sad da li katolicka vjera moze ujediniti ove ljude koji sami po sebi ne zasluzuju da postoje, to ne znam.
Bogu je sve moguce.

Vrh

PostPostano: Sub srp 28, 2018 22:31 

Skoro sam zaboravio hrvate ateiste .
To su pravi , 100 % nepatvoreni savrseni hrvati, drugovi komunisti.
Kod njih dolazi do izrazaja onaj pravi iskonski jal , kojem nista ne stoji na putu i nema sta da ga kontrolira kao kod jednog katolika koji
je ipak donekle ogranicen u svom jalu.
Kod komunista nema ogranicenja.Oni su ljubomorni na sve i svakoga hrvata cijelo vrijeme.
I naravno taj jal postaje toliko naporan i neizdrziv i da bi ga ublazili ne samo da uzimaju indetited drugog naroda nego i rade sve u svojoj moci da uniste hrvate , sve hrvatsko i sa tim izvor svoga neogranicenog jala.
I to je savrseni paradoks
Hrvat ne moze biti hrvat.
Pa kad kazu mi hrvati upucali su se u nogu.
Mogu eventualno reci mi hrvati katolici , makar i to je upitno.

Vrh

PostPostano: Ned srp 29, 2018 14:21 
Administrator

Ovo je forum koji se bavi životnim pitanjima katoličke vjere.
Što tebe muči kad sve ovo pišeš?

Vrh

PostPostano: Ned srp 29, 2018 15:17 

Ovo je forum koji se bavi životnim pitanjima katoličke vjere.
Što tebe muči kad sve ovo pišeš?

Evo sad cu ti ja reci sta ces ti napraviti.
Trenutno cekas da odgovorim jel postoji jos mala nada u tebi da cu te uvrijediti pa da mozes sa pravom izbrisati moje postove.
Ako ne odgovorim i to je dobro jel znaci da si oped u pravu i izbrisaces postove za dan dva.
Ako pokusam racionalno objasniti da je ovo itekako tema za ovaj forum vracamo se na prvu opciju.
Pa cu ja tebe pitati dva pitanja : sto bi Isus napravio na tvom mjestu.
I zasto zelis da me izbacis sa ovog foruma.
Malo razmisli o tome, sto ti toliko smeta kod mene.

Vrh

PostPostano: Ned srp 29, 2018 21:27 

Ja sam samo generalizirao najgore osobine ovih naroda i naveo ih u primjeru.
Ne vidim sta je tu lose, uostalom ovaj nivo kritike moze doci iskljucivo od nekoga tko gleda hrvate pozitivno unatoc njihovim manama.
Pa ako ja to mogu, ne vidim zasto se i drugi ne bi podrudili i barem procitali sto sam napisao.
Da sam kojim slucajem napisao na pravoslavnom forumu da je laz osnovna karakteristika srba jel bi se netko uvrijedio ovde i rekao da ta tema ne pripada tamo.
Iako svi znamo tko je otac lazi, kako onda laz moze biti sredstvo pravoslavne crkve.
Mislim da se nitko na to ne bi uvrijedio ovdje jel je to generalno gledajuci istina.

Vrh

PostPostano: Ned srp 29, 2018 22:01 
Administrator

Vrijeđanje drugih nije način, ne ispunjava tražiti loše u drugima i navoditi njihove grijehe, nego baviti se i rješavati svoje. Zavist je jedan od 7 glavnih grijeha koji se tiče svakoga, o tome smo već imali konkretnu temu.
Papa Franjo je rekao kako mi kršćani trebamo zatvoriti vrata ljubomorama, zavistima i ogovaranjima, jer nas dijele i razaraju:
"U našem srcu tako djeluje ljubomora, ona je zli nemir, koji ne podnosi da brat ili sestra imaju nešto više od mene.
Zavidna, ljubomorna osoba, puna je gorčine: ne zna pjevati, ne zna zahvaljivati, ne zna za radost, uvijek gleda ‘što ima onaj, a ja nemam’. To su vrata gorčine koja se širi na cijelu zajednicu. To su sijači gorčine. Ogovaranja također izazivaju ljubomoru i zavist. Takvo ponašanje ne podnosi da netko nešto ima: rješenje je poniziti drugoga da ja budem malo viši, a za to su najpodesnija ogovaranja. Razmisli i vidjet ćeš da se u pozadini ogovaranja skrivaju ljubomora i zavist. Ogovaranja dijele, uništavaju zajednicu.
(...)
Molimo za naše kršćanske zajednice, da sjeme ljubomore ne bude posijano među nama, da zavist ne uđe u naše srce."

Vrh

PostPostano: Pon srp 30, 2018 01:51 

Vrijeđanje drugih nije način, ne ispunjava tražiti loše u drugima i navoditi njihove grijehe, nego baviti se i rješavati svoje. Zavist je jedan od 7 glavnih grijeha koji se tiče svakoga, o tome smo već imali konkretnu temu.
Papa Franjo je rekao kako mi kršćani trebamo zatvoriti vrata ljubomorama, zavistima i ogovaranjima, jer nas dijele i razaraju:
"U našem srcu tako djeluje ljubomora, ona je zli nemir, koji ne podnosi da brat ili sestra imaju nešto više od mene.
Zavidna, ljubomorna osoba, puna je gorčine: ne zna pjevati, ne zna zahvaljivati, ne zna za radost, uvijek gleda ‘što ima onaj, a ja nemam’. To su vrata gorčine koja se širi na cijelu zajednicu. To su sijači gorčine. Ogovaranja također izazivaju ljubomoru i zavist. Takvo ponašanje ne podnosi da netko nešto ima: rješenje je poniziti drugoga da ja budem malo viši, a za to su najpodesnija ogovaranja. Razmisli i vidjet ćeš da se u pozadini ogovaranja skrivaju ljubomora i zavist. Ogovaranja dijele, uništavaju zajednicu.
(...)
Molimo za naše kršćanske zajednice, da sjeme ljubomore ne bude posijano među nama, da zavist ne uđe u naše srce."

Ja ne vrijedjam nego opominjem .
Ne vidim ni trunke zlobe u svojim komentarima , dapace pisane su sa dobrom namjerom .
Jer kako bih ja uopce znao sve ovo napisati ako nisam upoznat jednako sa dobrim a ne samo losim.
Cak bih i ja mogao postaviti pitanje koliko dobra ljudi rade za svoje bliznje kad mi ne mogu ni dodati ni oduzeti od napisanog.
(gledajuci generalno naravno)
Ako je vec tako i upoznat sam sa dobrim mislim da sam zasluzio pravo opomenuti, barem sto se tice ove teme.
Inace mislim da se ove teme jako dobro poklapaju, jel ova tema je kod nas uvijek aktualna.
Evo ja sam se dobro nasmijao ako nista drugo, ima duhovitih postova.

P.s.
negdje sam procitao od nekog sveca da svaki narod ima svoj grijeh koji je specifican za njega.
i da bi bilo pozeljno za pojedinca ne upasti u specifican grijeh svoga naroda.

Vrh

PostPostano: Pon srp 30, 2018 23:02 

Bla... o domacem mentalitetu bi se moglo razgovarati, ali ovaj forum mi nekako nije mjesto :)

Vrh

PostPostano: Sri kol 01, 2018 12:37 

Bla... o domacem mentalitetu bi se moglo razgovarati, ali ovaj forum mi nekako nije mjesto :)

O tome bi se dalo razgovarati kao sto kazes.
A mozda ovaj forum i nije mjesto ali koje bi to mjesto bilo.
Gdje cu naci malo tolerancije ? ovo sto sam ja napisao treba malo i istrpiti, na obicnom forumu se ovo brise u 30 min.
Gdje cu naci dostojno suprotno misljenje i
pametnije ljude, pa po nekoj logici trebao bi ovdje naci .

Vrh

PostPostano: Sri kol 01, 2018 15:07 

Gdje cu naci malo tolerancije ? ovo sto sam ja napisao treba malo i istrpiti, na obicnom forumu se ovo brise u 30 min.

Jedan od milion primjera ...
Dođem u ambulantu juče u 14 sati ispred čekaju 4 osobe...Reko super za pola sata a najviše za sat sam gotov prođe više od pola sata niko ne izlazi ....i tako svaki pacijent , napokon u 16.00 dođem na red i taman da uđem debela sestra zagrmi pauza..čekam još pola sata ...uskoči neko samo po recept i nema ga 40 min. I nekako prije 17 dođem na red i obavimo pregled za 5 min.

Postavlja se pitanje zašto niko nije od nas pitao:

1. zašto se tako puno čeka?

2. Pacijenti dok čekaju bjesne na doktoricu i na onog ispred sebe zašto je tako dugo ali kad uđu naprave isto i kad izađu zadovoljno se smiješe nama koji čekamo.

Ostalo je za mene zagonetka ..što su svi tako dugo tamo radili a ja za 5 min gotov..doktorica je bila spremna za duži razgovor i da sam počeo sa pitanjima isto bi se odužilo..
...tako da ostaje neriješena tajna , zašto se ljudi u Hrvatskoj ovako ponašaju?

Ili nerazumijem što sam Bosanac?

Vrh

PostPostano: Sri kol 01, 2018 23:32 

Pa ima drugih foruma, FB grupa, ... koje se bave drustvenom tematikom. Ovaj forum je iskljucivo za rasprave o katolickoj vjeri i nauku. Mozda sam u krivu

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 09:05 

Pa ima drugih foruma, FB grupa, ... koje se bave drustvenom tematikom. Ovaj forum je iskljucivo za rasprave o katolickoj vjeri i nauku. Mozda sam u krivu

1. Ako te tema ne znima logika je da zaobiđeš a ne da tjeraše ljude jer se tebi ne sviđa.
2. Dali ima išta na svijetu što nije područje vjere i brige za čovjeka.

3. Vidim da se pozivaš na isključivost foruma ...jesi se možda zapitao da je to možda tvoj problem.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata