Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet stu 14, 2019 16:49

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Uto stu 27, 2018 23:09 

Nisam bas nasao slicne teme pa sam morao da otvorim novu.
Ovako dali je itko upoznat sa evandjeljem judinom i barnabinom te drugom biblijom starom 1500 godina gdje u sve tri pise kako krivo vjerujemo te da Isus je bio covjek i da nije raspet te u toj novoj Bibliji pise da je Muhmed mesija.
Plus neki kazu da je izbaceno podosta evandjelja sta se crkvi nije svidjelo i samo ostavilo ova 4 poznata.
I da Vatikan krije tajne.....sta vi mislite o tome pogotovo pitam one sta malo vise znaju i da mi objasne.
Takodjer ovo uzimaju razni ateisti i ostali di objasnjavaju da je ovo primjer vrdudanja i kako negdje pise da je Bog dobar negdje da je strog.
Takodjer jeli i jeste li shvatili jeli Bog u starom zavijetu stvarno tako strog a u Novom jako dobar i da neki ljudi nemogu preko toga prijeci i da im je to jedno od glavnih agrumenata za ateizam u plus jos ova evanđelja gdje se tvrdi svugdje drugacije.
Ovo mi je jako vazno pa ako ima itko da mi sve objasni hvala.
Na netu jedno jedna strana druga drugo.

Vrh

PostPostano: Uto stu 27, 2018 23:40 

Otvorio si jako puno pitanja, ne treba ih sve trpati u isti kos.

Prije svega, da istina je da postoji vise evandjelja. Vise izvjestaja o Isusu. Nesumnjivo su mnoge krscanske zajednice u doba rane crkve cuvale i zapisivale svoje predaje o Isusu. Ta evandjelja se nazivaju apokrifnim evandjeljima, pa mozes nastaviti svoje istrazivanje te teme koristeci se tim pojmom. U neko doba se pojavila potreba standardizacije ucenja i tumacenja vjere pa su izabrana ova 4 sluzbena evandjelja kao pravovjerna, a ostala su odbacena kao krivovjerna i vrlo vjerovatno namjerno unistavana tokom kasnije povijesti crkve. No ona danas mogu posluziti da shvatimo u sto su vjerovale (barem neke) od ranih krscanskih zajednica.

Postoje mnogi na ovom forumu koji ce ti to bolje od mene objasniti.

Drugo pitanje je da li postoji (apokrifno) evandjelje koje spominje Muhameda i sl. Mislim da ne postoji, a ako bi i postojalo bilo bi nesumnjiva krivotvorina jer je Muhamed djelovao oko 600 godina nakon Isusa. Medjutim, ono sto bi teoretski moglo postojati je neko apokrifno evandjelje koje bi tvrdilo da Isus nije doista umro na krizu, nego da je Bog samo prikazao Isusovim neprijateljima njegovu smrt, a njega uznio na nebo. Ili da Isus nije bio covjek, nego andjeosko bice i sl. Sva su ta vjerovanje slicna onome sto danas vjeruju muslimani za Isusa pa se dobiva krivi dojam da bi postojalo neko evandjelje koje ustvari najavljuje sve ono sto je islam kasnije poducavao. Medjutim to ne mora biti tako.

Prije svega, ljudima Isusovog doba je bilo tesko shvatiti zasto bi Bog dopustio razapeti na krizu svojeg vlastitog sina ili barem nekog tako velikog i postenog ucitelja, sveca. Stoga su teoretski mogle postojati krscanske zajednice koje bi imale svoje tumacenje tog dogadjaja.

Osim toga, Muhamed je morao svoje tumacenje Isusovog zivota preuzeti iz nekog izvora koji je (makar teoretski) jos postojao u njegovo doba. Pa ne bi bilo cudno niti nemoguce da je ucenje koje je kasnije unio u Kuran ustvari preuzeo iz nekog ranijeg krscanskog i apokrifnog izvora.

Danasnji istrazivaci Kurana se slazu u tome da pisac Kurana nije ustvari zivio u Meki i Medini kako se tvrdi u Hadisima i Kuranu, nego negdje na podrucju izmedju Damaska i Petre. To osnazuje pretpostavku da je autor Kurana mogao biti u doticaju s mnogim sluzbenim i nesluzbenim krscanskim, gnostickim i jevrejskim izvorima od kojih je mogao slobodno birati koja ce preuzeti u svoj rad.

Vrh

PostPostano: Sri vel 20, 2019 08:04 

Postoje mnogi na ovom forumu koji ce ti to bolje od mene objasniti.

Sumnjam...

Vrh

PostPostano: Ned vel 24, 2019 11:20 

Muhamed je dakle morao biti u kontaktu s nekim krivovjernim krscanima, otkuda bi inace znao za neke stvari koje pisu u Novom zavjetu, koje dijelom prenosi tocno, a dijelom hereticki.
Druga teorija je da je bio u kontaktu sa Zidovima koji su djelomicno poznavali Isusa, medjutim smatrali su ga samo prorokom (od tuda Muhamedovo negiranje Isusovog bozanstva).

No Biblija definitivno spominje Muhameda na jednom mjestu - Mt 7:15-16 "Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze k vama u ovčjem odijelu, a iznutra su vuci grabežljivi. Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati." - cisti opis Muhameda i islamske vjere.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata