Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet lip 05, 2020 13:08

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 71 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri ožu 18, 2020 06:49 

Još jednom potvrda o pravilu zrcaljenja. Ništa nije slučajno.
Vaganje/ocjenjivanje izvana prema sebi.

Očito trebam još jednom navesti isto, možda će se čuti na drugačiji način:
Treba krenuti od sebe...
Ja nastojim da se ne uspoređujem, da se ne važem, da ne tražim pravdu, jednakost...
Mi smo jedinstveni i nismo jednaki...
Čemu služe zvjezdice i točke iz priče o Drvencima?
Ne služe dobru... Ne služe ljubavi i miru.

Ja volim sebe i volim svoju obitelj, svoj zavičaj, svoj grad, svoje susjede, svoju rodbinu, svoj narod, susjedne narode, ... i
zahvaljujem u poniznosti Bogu za sve, za ovaj predivan očaravajući svijet koji je stvoren, satkan iz Ljubavi.

Ljubav nas veže i spaja - samo Ljubav :DD

Trebam pustiti kako netko drugi, kako ovaj, kako onaj...
Istina je da to Drvenci po vazdan rade dajući zvjezdice i točke...

Ali ti si/ja sam jedinstvena/jedinstven i Bog te/me voli baš takvu/takvog kakvu/kakvog te/me stvorio, kao i svakog od nas.
Usporedbe, pravda, statistika, jednakost, ... su oruđa kneza ovoga svijeta koji je izgubio.

Spasimo se donoseći odluku o obraćenju. Krenimo od sebe :))

Vrh

PostPostano: Sri ožu 18, 2020 17:25 

Je li u redu da ako ti netko nešto otme da mu to prepustiš, je li tako katolik treba postupiti?
Evo, jednostavno pitanje, viz, ako može, jednostavan odgovor ?

Vrh

PostPostano: Čet ožu 19, 2020 06:28 

U redu je :;

Lk 6,27-38
"Nego, velim vama koji slušate: Ljubite svoje neprijatelje, dobro činite svojim mrziteljima,
blagoslivljajte one koji vas proklinju, molite za one koji vas zlostavljaju."
"Onomu tko te udari po jednom obrazu pruži i drugi, i onomu tko ti otima gornju haljinu ne krati ni donje.
Svakomu tko od tebe ište daji, a od onoga tko tvoje otima ne potražuj."

"I kako želite da ljudi vama čine, tako činite i vi njima."
"Ako ljubite one koji vas ljube, kakvo li vam uzdarje? Ta i grešnici ljube ljubitelje svoje.
Jednako tako, ako dobro činite svojim dobročiniteljima, kakvo li vam uzdarje? I grešnici to isto čine.
Ako pozajmljujete samo onima od kojih se nadate dobiti, kakvo li vam uzdarje? I grešnici grešnicima pozajmljuju da im se jednako vrati."
"Nego, ljubite neprijatelje svoje. Činite dobro i pozajmljujte ne nadajuć se odatle ničemu. I bit će vam plaća velika, i bit ćete sinovi Svevišnjega jer je on dobrostiv i prema nezahvalnicima i prema opakima."
"Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan."
"Ne sudite i nećete biti suđeni. Ne osuđujte i nećete biti osuđeni. Praštajte i oprostit će vam se.
Dajite i dat će vam se: mjera dobra, nabijena, natresena, preobilna dat će se u krilo vaše jer mjerom kojom mjerite vama će se zauzvrat mjeriti."

Isus je na početku postio da bi potom odagnao iskušenja i pozvao na obraćenje, a potom se krstio, te je umnažao/umnaža ovakvim poukama ljubav.
U tim poukama sam podvukao dio sa pravilom zrcaljenja i rezultatom zrcaljenja.
No ovo je sažetak onoga što Bog od nas želi, tj. koji je naš smisao utjelovljenja.
Ja bih to sažeo u: Trebam se obratiti na sebedarje tj. umnažanje ljubavi kako bih proslavio dopunio ovaj veličanstveni predivni svijet, satkan od ljubavi koja nas sve veže i spaja :))

Hvala ti i slava Bože :DD

Vrh

PostPostano: Čet tra 23, 2020 22:14 

Ne bih nikoga da zamaram al' dizem ovu temu iz mrtvih,volio bih da se nekako vratim nekom smislu.
Puno sam razmisljao a ne samo razmisljao vec i citao,procitao sam Bibliju skoro do kraja,ostali su mi samo evandjelja njih sam ostaivio namjerno za kraj,da potpuno cak i vise puta to procitam.
Ne treba mi puno za moralnost evandjelje jer znam po prirodi da je lose uvrijediti covjeka ili ga ubiti,to mi evandjelje ne treba govoriti jer i sam znam da je tako,a i mislim da nema takvu poruku za nas.

Uglavnom trazim neki univerzani odgovor,nemojte se zamisljati procitao sam ja evandjelja skoro pa sva al zapravo da se ne lazemo iz svakoga po malo,al nije ni na odmet i vise puta,cak sam i citao neka apokrifna evandjelja po Tomi,i po Filipu,i neke jos apokrife koje smatram vjerodostojnim jer ocito da nije izmisljeno od strane autora,cini mi se previse nemastovit da bi izmislio onako nesto,mislim stvarno da je to Isus govorio al' nije mi jasno zasto je izbaceno iz biblije,citao vise puta,trazio neki smisao i dublju poruku,citao prek neta objasnjenja za neke stavke,al nista',jednostani ne osjecam da se ista dogadja,citao o svecima i njihovim zivotima,opet razmisljao,nista al nisam citao samo da citam vec s dubokom koncentracijom i razmisljanjem.
Izlazio sam vanka i gledao svu tu prirodu i ljepotu,kad pogledate planet je toliko velik al' kazu da smo samo sicusna tocka u svemiru,pa se pitam dali ima jos negdje neki oblik zivota inteligentniji mozda neki drugi ljudi,mozda besmrtni ljudi.
Bilo kako bilo proucavanjem prirode dodjes do fansciniranih stvari da svemir tako funkcionira ugladjeno,i zivot sam po sebi je cudo mislim koja je opce definicija zivota.
Zagledam se u svog mačka i promatram ga pola sata sat dva nebitno (mislit ce netko da sam lud al netko sa pitanjima velikim nece) sta je tako jedinstveno u tom mačku,preljepe boje?-Da al' ne bih rekao bas da je to jedistveno ima i drugih ljepih zivotinja, tipa cincile zečevi itd, pitam se mozda njegove šape kandže? da ali opet kad pogledas vecina zivotinja ima neku ljepu stranu na sebi,promatram tako jako dugo buljec u njega sta je jedinstveno na tome ,jedinstveno i orginalno na njemu je jako jednostavno----ŽIVOT,to sam dokucio iako mi je bilo pred nosom dug niz godina al nisi skuzio jer je jednostano.

Mislim divis se ljepoti šara i kako prede i ostalo,isto se divis konju kako trci prostranstvima,kako se vuk odmara u svojoj jazbini,kako orao fantasticno leti i kako je velicanstven,al zapitat se sta je to u njemu,jednostavno život.
Kako opce živi, mislim jako glupo zvuci zar ne i mislit cete nakon prvog citanja posta ,al jako intrigantno,sto je zivot,koja je definiciaj zivota,sta je to u njemu mislim u bilo kojem bicu uzmi primjer sisavca et macke kad sam je promatrao,kako je opce moguce da je ziv,mislim svak kuzi da je se zaceo i rodio i sada obitava tu negdje,al cudno i misticno u jednu ruku kad stvarno promislis o zivotu.

Tako sam dosao do ideje promatrati i ostale svjetonazore,istrazivati druge religije,iako se nazivam jos krscaninom,i budimo realni ne prodje ni dan sada u zadnje vrijeme da ne pomislim na Isusa,al sam jos uvijek skeptik.
Moja vjera je kao rasklimana kola,bojim se citati filozofiju jer kazu gura te u ateizam tako jako,cak i znanost i onda sam poceo citati o budizmu,jer je jedina nazovi "religija" bez vjerovanja u Boga,al vjeruju u neki tip zagrobnog zivota,i kaze Buda da je zivot ljudski patnja,a patnja dolazi od zelje, i tako sam citao dosta toga oko Bude al opet nisam nasao neki smisao,Buda je odbiao govoriti o Bogu al nisam skuzio jeli vjerovao u njega il' ne ,na forumima kazu da vecina budista ne vjeruje u Boga jer je ovo buda rekao citiram " Savladani strahom ljudi idu u svete planine,
svete gajeve i šumarke, sveta drveća i hramove. (Dp. 188)" .

Nemojte misliti da prelazim u budiste, :mrgreen: ne nisam al trazim nekako povratak vjere opcenito u Boga,mislim cvrsto vjerovanje sad je to sve na klimavim nogama,kazu da je Majka Terezija jedno vrijeme sumnjala u postojanje Boga,u svojim pismima je otkrila da je se borila sa skepticizmom i vjerskiim uvjerenjima vecinu svog zivota,al je nastavila pomagati drugima,kako pisma nalazu a i sam sam zakljucio da je patnja ljudskih bica bacila u kako kazu " tamnu noc duse" ili borbu sa vjerom u Boga,kazu da je cak jedno vrijeme prestala moliti i vjerovati opce (ako ko hoce moze upisati Majka Tereze i sumnja u Boga ili tako nesto ima dosta clanaka a i na Wiki su isto tako stavili a i mislim da je vjerodostjono jer je pisma objavio svecenik koji je vodio njezinu beatifikaciju sorry ako sam krivo napisao al mislim da se nekoga proglasi svecem i tako).
Neznam kao i Sv.Majku Terezu muce me stvari po pitanju patnje,koliko sve izgledalo lijepo i bajno i sva ta priroda i ljepote,mislim lako vjerovati u Boga kada sve ide od ruke i kda vidis zaljubljen par u bespucima morskih zalazaka sunca i ostalo,al kad vidiis patnju nije ti jasno zasto Bog dopusta to ako opce i postoji,toe ono sto me plasi i zbog cega nemogu vjerovat 100% pa sto kazu amerikacni neka mi Bog oprosti i dusi mojoj.
Jako me muci to.
Sto mislite o mom postu,vratio sam se nakon nekog vremena zelim sudjelovati u par rasprava,ne znam gdje ima jos neki forum gdje bi mogao ovako pricati sa drugim vjernicima, (samo ne forum . hr ili index pls :mrgreen: :mrgreen: iako neam nis protiv tih foruma)

Sorry na malo nepregledom postu pisao sam ga vjerute pola sata ,zelim vam ugodnu noc i ako se kome neda citati nema veze naucio sam i na dosta drugih stvari u zivotu. pozz vam veliki ostajte mi dobro,ako koga zanima slobodno neka se nadoveze. :wink: :wink: :D

Vrh

PostPostano: Pet tra 24, 2020 07:13 

Ne bih nikoga da zamaram al' dizem ovu temu iz mrtvih,volio bih da se nekako vratim nekom smislu.
Puno sam razmisljao a ne samo razmisljao vec i citao,procitao sam Bibliju skoro do kraja,ostali su mi samo evandjelja njih sam ostaivio namjerno za kraj,da potpuno cak i vise puta to procitam.
Ne treba mi puno za moralnost evandjelje jer znam po prirodi da je lose uvrijediti covjeka ili ga ubiti,to mi evandjelje ne treba govoriti jer i sam znam da je tako,a i mislim da nema takvu poruku za nas.

Uglavnom trazim neki univerzani odgovor,nemojte se zamisljati procitao sam ja evandjelja skoro pa sva al zapravo da se ne lazemo iz svakoga po malo,al nije ni na odmet i vise puta,cak sam i citao neka apokrifna evandjelja po Tomi,i po Filipu,i neke jos apokrife koje smatram vjerodostojnim jer ocito da nije izmisljeno od strane autora,cini mi se previse nemastovit da bi izmislio onako nesto,mislim stvarno da je to Isus govorio al' nije mi jasno zasto je izbaceno iz biblije,citao vise puta,trazio neki smisao i dublju poruku,citao prek neta objasnjenja za neke stavke,al nista',jednostani ne osjecam da se ista dogadja,citao o svecima i njihovim zivotima,opet razmisljao,nista al nisam citao samo da citam vec s dubokom koncentracijom i razmisljanjem.
Izlazio sam vanka i gledao svu tu prirodu i ljepotu,kad pogledate planet je toliko velik al' kazu da smo samo sicusna tocka u svemiru,pa se pitam dali ima jos negdje neki oblik zivota inteligentniji mozda neki drugi ljudi,mozda besmrtni ljudi.
Bilo kako bilo proucavanjem prirode dodjes do fansciniranih stvari da svemir tako funkcionira ugladjeno,i zivot sam po sebi je cudo mislim koja je opce definicija zivota.
Zagledam se u svog mačka i promatram ga pola sata sat dva nebitno (mislit ce netko da sam lud al netko sa pitanjima velikim nece) sta je tako jedinstveno u tom mačku,preljepe boje?-Da al' ne bih rekao bas da je to jedistveno ima i drugih ljepih zivotinja, tipa cincile zečevi itd, pitam se mozda njegove šape kandže? da ali opet kad pogledas vecina zivotinja ima neku ljepu stranu na sebi,promatram tako jako dugo buljec u njega sta je jedinstveno na tome ,jedinstveno i orginalno na njemu je jako jednostavno----ŽIVOT,to sam dokucio iako mi je bilo pred nosom dug niz godina al nisi skuzio jer je jednostano.

Mislim divis se ljepoti šara i kako prede i ostalo,isto se divis konju kako trci prostranstvima,kako se vuk odmara u svojoj jazbini,kako orao fantasticno leti i kako je velicanstven,al zapitat se sta je to u njemu,jednostavno život.
Kako opce živi, mislim jako glupo zvuci zar ne i mislit cete nakon prvog citanja posta ,al jako intrigantno,sto je zivot,koja je definiciaj zivota,sta je to u njemu mislim u bilo kojem bicu uzmi primjer sisavca et macke kad sam je promatrao,kako je opce moguce da je ziv,mislim svak kuzi da je se zaceo i rodio i sada obitava tu negdje,al cudno i misticno u jednu ruku kad stvarno promislis o zivotu.

Tako sam dosao do ideje promatrati i ostale svjetonazore,istrazivati druge religije,iako se nazivam jos krscaninom,i budimo realni ne prodje ni dan sada u zadnje vrijeme da ne pomislim na Isusa,al sam jos uvijek skeptik.
Moja vjera je kao rasklimana kola,bojim se citati filozofiju jer kazu gura te u ateizam tako jako,cak i znanost i onda sam poceo citati o budizmu,jer je jedina nazovi "religija" bez vjerovanja u Boga,al vjeruju u neki tip zagrobnog zivota,i kaze Buda da je zivot ljudski patnja,a patnja dolazi od zelje, i tako sam citao dosta toga oko Bude al opet nisam nasao neki smisao,Buda je odbiao govoriti o Bogu al nisam skuzio jeli vjerovao u njega il' ne ,na forumima kazu da vecina budista ne vjeruje u Boga jer je ovo buda rekao citiram " Savladani strahom ljudi idu u svete planine,
svete gajeve i šumarke, sveta drveća i hramove. (Dp. 188)" .

Nemojte misliti da prelazim u budiste, :mrgreen: ne nisam al trazim nekako povratak vjere opcenito u Boga,mislim cvrsto vjerovanje sad je to sve na klimavim nogama,kazu da je Majka Terezija jedno vrijeme sumnjala u postojanje Boga,u svojim pismima je otkrila da je se borila sa skepticizmom i vjerskiim uvjerenjima vecinu svog zivota,al je nastavila pomagati drugima,kako pisma nalazu a i sam sam zakljucio da je patnja ljudskih bica bacila u kako kazu " tamnu noc duse" ili borbu sa vjerom u Boga,kazu da je cak jedno vrijeme prestala moliti i vjerovati opce (ako ko hoce moze upisati Majka Tereze i sumnja u Boga ili tako nesto ima dosta clanaka a i na Wiki su isto tako stavili a i mislim da je vjerodostjono jer je pisma objavio svecenik koji je vodio njezinu beatifikaciju sorry ako sam krivo napisao al mislim da se nekoga proglasi svecem i tako).
Neznam kao i Sv.Majku Terezu muce me stvari po pitanju patnje,koliko sve izgledalo lijepo i bajno i sva ta priroda i ljepote,mislim lako vjerovati u Boga kada sve ide od ruke i kda vidis zaljubljen par u bespucima morskih zalazaka sunca i ostalo,al kad vidiis patnju nije ti jasno zasto Bog dopusta to ako opce i postoji,toe ono sto me plasi i zbog cega nemogu vjerovat 100% pa sto kazu amerikacni neka mi Bog oprosti i dusi mojoj.
Jako me muci to.
Sto mislite o mom postu,vratio sam se nakon nekog vremena zelim sudjelovati u par rasprava,ne znam gdje ima jos neki forum gdje bi mogao ovako pricati sa drugim vjernicima, (samo ne forum . hr ili index pls :mrgreen: :mrgreen: iako neam nis protiv tih foruma)

Sorry na malo nepregledom postu pisao sam ga vjerute pola sata ,zelim vam ugodnu noc i ako se kome neda citati nema veze naucio sam i na dosta drugih stvari u zivotu. pozz vam veliki ostajte mi dobro,ako koga zanima slobodno neka se nadoveze. :wink: :wink: :D

Nije mi jasno kako si uspio pročitati obiman cijeli SZ , a da nisi barem djelomično virkao u NZ?
Kako ti nije dosadilo??...SZ je dosta težak i suhoparan...NZ je veliko osvježenje i iznimno više pokazuje da je Bog ljubav
Mislim , ovo još nisam doživio...ako sam te dobro shvatio...SZ je jako težak, nekada čak jako odbojan

Vrh

PostPostano: Pet tra 24, 2020 13:03 

@Neispravan

Hvala ti za dijeljenje mišljenja!
Pročitao sam tvoje razmišljanje i ima dijelova koji mi se sviđaju i bude znatiželju, no dajem ti mogućnost da još malo promisliš...
Pazi: promisliš!
To ne znači da rangiraš, kritiziraš, ocjenjuješ, osuđuješ, ...
Taj dio nam je Bog rekao da "ne jedemo" iako mi ( tj. ja) često mislimo kako to znamo i kako smo vješti u tome jer nas to manje-više svi uče.
Kad tu nešto spomenem takvo - odmah ocjene stižu :;
Dakle - što bi rekli "to nam je u krvi"...
No ima Spasitelj i Otkupitelj koji nam je svakome dao mogućnost da se promijenimo - vratimo na iskonsko da budemo kao djeca - djeca Božja :))

Kad promišljaš o životu - sjeti se vječnog života, sjeti se da je ovaj vremenski život samo dio vječnog. Vječni koji je bio, je i bude - koji je trajni...
Za taj vječni život trebamo biti kao djeca...
To je cijela mudrost :DD

Vrh

PostPostano: Pet tra 24, 2020 16:21 

Neispravan...
Nisi jedini.
Većina ljudi koji razmišljaju, bore se sa sličnim nedoumicama. Pa ni sveci nisu pošteđeni od toga. Ima ih koji su za života osjetili iskustvo živoga Boga za što i ja molim. Možda takvo iskustvo čovjeka preobrati. Postoje i neka manja iskustva, natuknice nečega, što sam i ja doživjela...Znaš ono, vjerujem, pomozi mojoj nevjeri...Blizak mi je tvoj način promišljanja, jer i sama se "vrtim" u sličnom krugu. Uz ufanje...A patnja...neki su baš uz nju došli do Boga. Neki i odbacili. Ali čini mi se da s Bogom postoji smisao, bez njega ne.

Vrh

PostPostano: Pet tra 24, 2020 19:41 

Neispravan..
Ne boj se čitati filozofiju, samo gledaj koje autore biraš.. Mene je filozofija privukla i vjeri i smislu..
Toma Akvinski, Karl Rahner (neki ga vole, neki ne - mene je dojmio!) i drugi autori..
Daj šansu kršćanskim filozofima.
Imaš dobra promišljanja.

Vrh

PostPostano: Ned tra 26, 2020 16:55 

@Neispravan

Hvala ti za dijeljenje mišljenja!
Pročitao sam tvoje razmišljanje i ima dijelova koji mi se sviđaju i bude znatiželju, no dajem ti mogućnost da još malo promisliš...
Pazi: promisliš!
To ne znači da rangiraš, kritiziraš, ocjenjuješ, osuđuješ, ...
Taj dio nam je Bog rekao da "ne jedemo" iako mi ( tj. ja) često mislimo kako to znamo i kako smo vješti u tome jer nas to manje-više svi uče.
Kad tu nešto spomenem takvo - odmah ocjene stižu :;
Dakle - što bi rekli "to nam je u krvi"...
No ima Spasitelj i Otkupitelj koji nam je svakome dao mogućnost da se promijenimo - vratimo na iskonsko da budemo kao djeca - djeca Božja :))

Kad promišljaš o životu - sjeti se vječnog života, sjeti se da je ovaj vremenski život samo dio vječnog. Vječni koji je bio, je i bude - koji je trajni...
Za taj vječni život trebamo biti kao djeca...
To je cijela mudrost :DD

A sta trebam promisliti nemoj mi misterija :mrgreen: o kojedm djelu govoris velik mi jr post nez o cemu da razmislim ak napises o kojem djelu govoris onda cu promislit.
A kakve ocjene stizu za sto napises napisi slobono pa da i vidim i ja tvoje misljenje.
@adrijana citao sam dosta tomu karla nisam ima jos hrpa filozofa ne samo krscanskih sta govore o necemu tj.Bogu...Lao Tse neke hinduisticke knjige,mislim da su sve religije neki putevi,al Isus je najveca po meni misterija dosta toga sam procitao iz alternaivnih evandjelja i par cu ih citirati i mislim da su vjerodostojna samo mi njje jasno zasto su izbacena iz NZ i da nam Isus govori o nekom smislu svega i ja msm da je odgovor pazi samo jedan odgovor ispred naseg nosa al smo oprostite na izrazu preglupi da skuzimo to zato je rekao u tominom evandjelju
"Nije mi jasno kako takvo bogatstvo prebiva u takoj sirotinji...dodjoh u srediste svijeta i u mesu se pojavih i nadjoh ih sve pijane al kad se otrijezne vidjet ce put.
Meni nije jasno negdje Isus govori da ovo tijelo mora propasti negdje da treba da se uzdigne na vjecni zivot,al gdje ce taj vjecni zivot biti ako znamo da ce zemlja se unistiti kako je prorekovao" nece ostati kamen na kamenu ne razvaljen" i kako ce se tjelesa ponovo vratiti....,sta je velika nevolja,koje opce Isus ako drzimo da je pravi Bog i pravi covjek kaze u Ivanovom evanđelju "glasa mu i lica nikada niste vidjeli" kasnije kaze"koe vidio mene vidio je i oca".
Sta mislite kako (bi ) Bog trebao izgledati nadam se da ovo nije grijeh jer puno razmisljam o ovome...kako ga zamisljate jeli to vjecno bice ista nalik ( fizicki na covjeka) itd.
Kazem Isus je jedna velika misterija i ne razumijemo je nikako mislim da puko odlazenje u crkvu necemo pronaci odgovor iako je okej ici u crkvu,ja mislim da je odgovor u nama u nasoj svijesti tj dusi kako vec jer je i Isus rekao ako kazu da je nebeskk kraljevstvo na nebu ptice ce vas prestici ako kazu u moru je prestit ce vas ribe ono je u vama i oko vas,te da je mir vec tu medju nama al ga ne vidimo.
Sto vi mislite Isus nam je cak dao i do znanja da smo iz vode i postali:Tko se ne rodi iz vode i duha nece vidjeti kraljevstva...duh je kao vjetar itd Ivanovo evanđelje citano prije 2 tjedna razgovor Isusa i Nikodema...rodjen iz vode=voda izvor zivota=prvi zabiljezen zivot na zemlji praiskonska bakterija zigota u vodi.
U kakvom vreemnu Bog zivi i kako je Bog u Isusu ako je uzeo ovo nase zemaljsko tijelo i akk sjedi sa desna Bogu kakav oblik tvore kakv su oblik tvorili prije dolaska Boga na zemlju...dosta misterija jel tako.
Ima jos toga sta sam citao punoooo punooo kazem odgovor nam je pred nosom al ga ne vidimo 90% sam siguran.
Ima li jos bica u svemiru....mislim na ljude kakav je njihov odnos sa Bogom ako opce vjeruju u njega mozda su ga oni i vidjeli.
Puna mi je glava toga.
Zato je Isus rekao Neka onaj koji traži ne prestane s traženjem sve dok ne nađe ono što traži. A kada nađe, biti će u nevolji, biti će u čudu, i tada će vladati nad svime.
"Kada ugledate onoga koji nije rođen od žene, prostrite se licem prema zemlji i štujte ga - taj je vaš Otac."-tomino evanđelje preporucam da ga procitate ima 113 ili 114 izreka i neke se ppvezuju na matejovo i markovo evanđelje tj kao da su prepisani al sa drugacijim stihom mislim da du vjerodostoji kazem ne vjerujem da su ga izmislili jer pisac nema dovoljno maste da je izmisljeno.

Vrh

PostPostano: Pon tra 27, 2020 21:42 

@Neispravan,
doista knjige koje čitamo oblikuju naš unutarnji život i mi se nekako "stapamo" s njima.
Poznate su mi gnostičke knjige, ali im ne dajem previše pažnje.
U 1. i 2. stoljeću su se kršćani borili s njima, a to nije bilo bez razloga.

Sv. Toma Akvinski je zapisao da je Bog stvorio čovjekovu dušu i da je ona besmrtna. Da duša ima tri moći: pamćenje, razum i volju. Pamćenje, da se sjeća svih dobročinstava koje je Otac učinio; razum, da spozna Riječ - a to je Sin; i volju, da slijedi ono na što ju Duh Sveti potakne. I Bog svakome koji ga za to moli ulijeva "svjetlo vjere" po kojemu Ga može spoznati, slijediti i ljubiti. Bog je toliko jednostavan da to daje svima, bez obzira na njihovu starost, naobrazbu i iskustvo.

Gnostici su vjerovali da se Bog otkriva samo "odabranima", onima upućenima u neke tajne, to jest sekte, te nisu vjerovali da je Isus došao u tijelu. Oni su neprestano tragali, a opet bili zarobljeni u svojim umovanjima i tumačenjima, i o takvima je Pavao Apostol prorokovao: "Kad bi vam netko naviještao neko drugo evanđelje, mimo onoga kojeg vam ja navijestih... neka je proklet".

Neki ljudi godinama tragaju, a nikako da nađu..
Propovjednik u Starom zavjetu piše: "Luđake mori njihov trud, tko ne zna puta, ne može u grad."

Um čovječji je moć naše besmrtne duše, ali nije ponizan sam po sebi, on je u biti ohol i može se postavljati nad Bogom.

Za razliku od onih filozofa koji su prezreli Objavu, i nju zamijenili propadljivim, prolaznim i vidljivim svijetom, Karl Rahner je zapisao da se prava veličina duha nalazi u "slušanju Riječi". Što znači da odgovore na svoja pitanja nećemo naći uvijek umovanjem u svijetu oko nas, nego u stavu slušatelja Riječi, u Objavi koju nam je Bog unaprijed ponudio, prije negoli smo počeli tražiti.

Ne znam, je li sve ovo stav Crkve, ne želim to prosuđivati... ovo uzmi kao moje mišljenje.

Vrh

PostPostano: Čet tra 30, 2020 17:57 

@Neispravan
Post nam/mi je osebujan jer sam ja osebujan. Svi smo osebujni...

Kad se spominje ljepota - to nije bez veze...
Ljepota se može vidjeti samo kad imamo osjećaj divljenja, osjećaj radosti - osjećaj Ljubavi.
Kad osjećamo Ljubav, kad smo zaljubljeni - očarani smo predivnim svijetom i zahvalni smo za očaranost divotom utjelovljenja tj. života na ovoj predivnoj Zemlji.

No ljubav i sa njom povezana očaranost začas nestane ako spoznajemo što je dobro, a što zlo tj. kad rangiramo, kritiziramo, osuđujemo, ... jer smo u sebi stvorili razdijeljenost ...
Tada nestaje sve čarolije, nestaje divljenja... Tada život na Zemlji postaje pakao.

Mi smo ti koji privolom, kao nevjesta na vjenčanju, možemo odabrati put Ljubavi i Mira ili možemo stvarati pakao spoznajama dobra i zla ...
Spasitelj i Otkupitelj nas je pozvao da se obratimo na iskonsko tj. život prije spoznavanja dobra i zla, da postanemo djeca Božja i živimo u Ljubavi i Miru u poniznosti i zahvalnosti očarani LJEPOTOM u kraljevstvu Božjem :DD
Aleluja :))

Vrh

PostPostano: Pet svi 01, 2020 15:35 

Stav Crkve prema drugim religijama je objavljen u Nostra Aetate ako se ne varam. Anyway, tbee to i ne brine bas. Tebe brine koliko je u redu da istrazujes druge religije, i tragas za odgovorima. Mislim da ti je Adrijana dobro napisala; da osluskujes; zivis zivot. Tako je nekako i stav Crkve;

"It is in accordance with their dignity as persons-that is, beings endowed with reason and free will and therefore privileged to bear personal responsibility-that all men should be at once impelled by nature and also bound by a moral obligation to seek the truth, especially religious truth. They are also bound to adhere to the truth, once it is known, and to order their whole lives in accord with the demands of truth. However, men cannot discharge these obligations in a manner in keeping with their own nature unless they enjoy immunity from external coercion as well as psychological freedom. Therefore the right to religious freedom has its foundation not in the subjective disposition of the person, but in his very nature. In consequence, the right to this immunity continues to exist even in those who do not live up to their obligation of seeking the truth and adhering to it and the exercise of this right is not to be impeded, provided that just public order be observed...
Truth, however, is to be sought after in a manner proper to the dignity of the human person and his social nature. The inquiry is to be free, carried on with the aid of teaching or instruction, communication and dialogue, in the course of which men explain to one another the truth they have discovered, or think they have discovered, in order thus to assist one another in the quest for truth.

Moreover, as the truth is discovered, it is by a personal assent that men are to adhere to it.

On his part, man perceives and acknowledges the imperatives of the divine law through the mediation of conscience. In all his activity a man is bound to follow his conscience in order that he may come to God, the end and purpose of life."

Dakle, duzan si tragati za istinom, i u tom traganju za istinom si duzan zivit po svojoj savijesti. To traganje za istinom mora bit liseno svakog oblika prisile; fizicke, psihicke, emocionalne. Dakle, danas/sutra kad bude roditelj morat ces u slobodi dat dijeci da biraju religiju, a nikako ih prisiljavat tipa; "ako ne budes isao u crkvu necu te volit/ili cu ti uskratit nesto" jer je to prakticki emocionalna ucijena. Bas kako pise, slobodan si tragat za istinom, jer ce te istina dovest do Boga.

Vrh

PostPostano: Pon svi 18, 2020 11:09 

A sta trebam promisliti nemoj mi misterija :mrgreen: o kojedm djelu govoris velik mi jr post nez o cemu da razmislim ak napises o kojem djelu govoris onda cu promislit.
A kakve ocjene stizu za sto napises napisi slobono pa da i vidim i ja tvoje misljenje.
@adrijana citao sam dosta tomu karla nisam ima jos hrpa filozofa ne samo krscanskih sta govore o necemu tj.Bogu...Lao Tse neke hinduisticke knjige,mislim da su sve religije neki putevi,al Isus je najveca po meni misterija dosta toga sam procitao iz alternaivnih evandjelja i par cu ih citirati i mislim da su vjerodostojna samo mi njje jasno zasto su izbacena iz NZ i da nam Isus govori o nekom smislu svega i ja msm da je odgovor pazi samo jedan odgovor ispred naseg nosa al smo oprostite na izrazu preglupi da skuzimo to zato je rekao u tominom evandjelju
"Nije mi jasno kako takvo bogatstvo prebiva u takoj sirotinji...dodjoh u srediste svijeta i u mesu se pojavih i nadjoh ih sve pijane al kad se otrijezne vidjet ce put.
Meni nije jasno negdje Isus govori da ovo tijelo mora propasti negdje da treba da se uzdigne na vjecni zivot,al gdje ce taj vjecni zivot biti ako znamo da ce zemlja se unistiti kako je prorekovao" nece ostati kamen na kamenu ne razvaljen" i kako ce se tjelesa ponovo vratiti....,sta je velika nevolja,koje opce Isus ako drzimo da je pravi Bog i pravi covjek kaze u Ivanovom evanđelju "glasa mu i lica nikada niste vidjeli" kasnije kaze"koe vidio mene vidio je i oca".
Sta mislite kako (bi ) Bog trebao izgledati nadam se da ovo nije grijeh jer puno razmisljam o ovome...kako ga zamisljate jeli to vjecno bice ista nalik ( fizicki na covjeka) itd.
Kazem Isus je jedna velika misterija i ne razumijemo je nikako mislim da puko odlazenje u crkvu necemo pronaci odgovor iako je okej ici u crkvu,ja mislim da je odgovor u nama u nasoj svijesti tj dusi kako vec jer je i Isus rekao ako kazu da je nebeskk kraljevstvo na nebu ptice ce vas prestici ako kazu u moru je prestit ce vas ribe ono je u vama i oko vas,te da je mir vec tu medju nama al ga ne vidimo.
Sto vi mislite Isus nam je cak dao i do znanja da smo iz vode i postali:Tko se ne rodi iz vode i duha nece vidjeti kraljevstva...duh je kao vjetar itd Ivanovo evanđelje citano prije 2 tjedna razgovor Isusa i Nikodema...rodjen iz vode=voda izvor zivota=prvi zabiljezen zivot na zemlji praiskonska bakterija zigota u vodi.
U kakvom vreemnu Bog zivi i kako je Bog u Isusu ako je uzeo ovo nase zemaljsko tijelo i akk sjedi sa desna Bogu kakav oblik tvore kakv su oblik tvorili prije dolaska Boga na zemlju...dosta misterija jel tako.
Ima jos toga sta sam citao punoooo punooo kazem odgovor nam je pred nosom al ga ne vidimo 90% sam siguran.
Ima li jos bica u svemiru....mislim na ljude kakav je njihov odnos sa Bogom ako opce vjeruju u njega mozda su ga oni i vidjeli.
Puna mi je glava toga.
Zato je Isus rekao Neka onaj koji traži ne prestane s traženjem sve dok ne nađe ono što traži. A kada nađe, biti će u nevolji, biti će u čudu, i tada će vladati nad svime.
"Kada ugledate onoga koji nije rođen od žene, prostrite se licem prema zemlji i štujte ga - taj je vaš Otac."-tomino evanđelje preporucam da ga procitate ima 113 ili 114 izreka i neke se ppvezuju na matejovo i markovo evanđelje tj kao da su prepisani al sa drugacijim stihom mislim da du vjerodostoji kazem ne vjerujem da su ga izmislili jer pisac nema dovoljno maste da je izmisljeno.

Nisu apokrifna evanđelja relevantna...nisu ni izmišljena u smislu kako ti kažeš da nisu , ali ti ljudi mogu biti pod utjecajem zlog duha , pa imamti kriva nadahnuća i čuti krive stvari
vjerujem ni da islamski prorok muhamed koji je bio obični trgovac , pa čak i razbojnik, nije sam od sebe izmislio cvijeli kuran...on je očito imao objavu...ali od krivoga duha!!
svi kršćani se slažu da je muhamed lažni prorok, i da je njegova objava kriva...tu nema spora
šta kažu budisti, hindusi...tu ti je puno veći nered ...neki nepoznat odnos sa xy silama, mrtvim svemirom, neki imaju multibožanstva, nekima je puko ništavilo-nirvana vrhunac svega ??

Šta je to...gdje je tu osobni odnos sa personalnim , monoteističkim Bogom???
kakav je uistinu Bog/ Stvoritelj na nebu?...to možda nitko nije vidio...ali možda nevažno...nekakav već je...kakav je točno, nama nebitno
u svakom slučaju je jako moćan, svemoguć, ali i osjećajan prema svojim stvorenjima koje je stvorio...on ima neki odnos s nama i komunicira s nama...kroz milost, kroz sakramente koje nama daje ( Isus u presvetoj hostiji, Duh sveti kojega primamo kod sakramenata itd)

Uglavnom , punina objave je u KC i nitko ju ne prvazilazi
Ako hoćeš malo više zagrebati čitaj o mističnoj teologiji KC....ČITAJ o ukazanjima BDMarije zadnjih 200 godina...evo imaš i aktuelno Međugorje ...iz njih možeš svašta saznati i vidjeti u kom pravcu ide svijet, nevjera ljudi, dokle ide apostazija, o idolopoklonstvu, o velikom zlom utjecaju masmedija na čovječanstvo, o masoneriji , o nevjeri u sakramente itd

Vrh

PostPostano: Pon svi 18, 2020 14:20 

Opet ti Hrki moj o Medugorju. :mrgreen: ja jos ne shvacam kako se ne okanis tih gluposti!

Vrh

PostPostano: Uto svi 19, 2020 07:22 

Opet ti Hrki moj o Medugorju. :mrgreen: ja jos ne shvacam kako se ne okanis tih gluposti!

Zašto bih se okanio mjesta gdje djeluje Duh sveti???? :shock:
Bilo bi i tebi dobro da odeš tamo malo...možda promjeniš mišlenje, ne :wink:

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 71 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata