Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned lip 20, 2021 08:50

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 147 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet stu 05, 2020 13:46 

Ma od Bozanića pa nadalje, toliko naših svećenika boji kosu da mi se čine pomalo nevjerodostojni, jer kako taština ide s Bogom?

Imitiraju druga Tita i Otta Barića. :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Čet stu 05, 2020 15:18 
Administrator

Bojanje kose nema veze s temom.

U vezi pandemije, nije potrebno biti u samoizolaciji ako smo konktakti kontakata oboljelog.
Sa vjerske strane nemamo obavezu prisustvovati misi ako smatramo to velikim rizikom, međutim fizičko primanje Euharistije se ne može ničime nadomjestiti.
Naš župnik nam je lijepo naglasio kako trebamo živjeti a ne samo preživljavati ovaj život, odnosno ne smije nas strah toliko obuzeti da nas paralizira u životu.

S druge strane sad su popularne teorije zavjere koje nas jednako tako okupiraju i odvode od stvarnog života. Već sam spomenuo teorije i nagađanja o cjepivu protiv korone, umjesto da se govori kako svakodnevno cijepimo svoju djecu sa postojećim cjepivima koji su na bazi abortiranog fetusa. Ne treba to dokazivati, jer javno piše na stranicama HZJZ i cjepivo je obavezno za sve. Dakle, posve je nelogično svu pažnju usmjeriti na navodne teorije o koroni koje sada cvjetaju, a ne vidjeti kakva nam je stvarnost i kako nas Crkva sada poziva da djelujemo.

Vrh

PostPostano: Ned stu 22, 2020 21:59 

U vezi pandemije, nije potrebno biti u samoizolaciji ako smo konktakti kontakata oboljelog.
Sa vjerske strane nemamo obavezu prisustvovati misi ako smatramo to velikim rizikom, međutim fizičko primanje Euharistije se ne može ničime nadomjestiti.
Naš župnik nam je lijepo naglasio kako trebamo živjeti a ne samo preživljavati ovaj život, odnosno ne smije nas strah toliko obuzeti da nas paralizira u životu.

S druge strane sad su popularne teorije zavjere koje nas jednako tako okupiraju i odvode od stvarnog života. Već sam spomenuo teorije i nagađanja o cjepivu protiv korone, umjesto da se govori kako svakodnevno cijepimo svoju djecu sa postojećim cjepivima koji su na bazi abortiranog fetusa. Ne treba to dokazivati, jer javno piše na stranicama HZJZ i cjepivo je obavezno za sve. Dakle, posve je nelogično svu pažnju usmjeriti na navodne teorije o koroni koje sada cvjetaju, a ne vidjeti kakva nam je stvarnost i kako nas Crkva sada poziva da djelujemo.

Upravo to, čak mislim da je zbog novih mjera potrebno opet uvesti "oprost" od nedjeljnog bogoslužja.
Znam da su se neki onda bunili da je to ukidanje treće Božje zapovijedi, ali i sam Katekizam je predvidio takve situacije (kad su ljudi iz objektivnih razloga spriječeni sudjelovati - negdje smo već to citirali, da ne ponavljam...)

Ne treba nas biti ni strah od "duhovne pričesti", jer je ona (prema Tomi Akvinskome) čak bitnija od fizičke..
Istina, fizička je važna, ali ako i u njoj nedostaje duhovne dimenzije, ona sama po sebi ne vrijedi puno... Mislim na ono pravilo kad se pristupa sv. pričesti da se treba biti potpuno svjestan Koga se tu prima i primiti ju dostojanstveno.

Što se tiče teorija zavjere, u zadnje vrijeme postaju popularna navodna proročanstva s početka stoljeća (npr. Louis Star Tomkiel) koja govore da će bogoslužja biti zabranjena i da će se održavati u skrovitosti kao nekad u početcima kršćanstva. Kad se k tome spoji da je dotična govorila (pisala) i o čipovima pomoću kojih ćemo biti nadzirani i o Lažnom Papi koji će sjediti na Petrovoj stolici, pitam se je li to novi new age ili pseudokatolicizam..

Vrh

PostPostano: Pon stu 23, 2020 00:38 
Administrator

Duhovna pričest nikad ne može zamijeniti potpunu pričest, da ne bi bilo zabune. "Duhovna pričest" može pomoći kada nam je euharistija iz raznih razloga nedostupna, no ipak ne može zamijeniti puninu milosti u sakramentu pričesti.

Vrh

PostPostano: Pon stu 23, 2020 16:13 

Upravo to, čak mislim da je zbog novih mjera potrebno opet uvesti "oprost" od nedjeljnog bogoslužja.
Znam da su se neki onda bunili da je to ukidanje treće Božje zapovijedi, ali i sam Katekizam je predvidio takve situacije (kad su ljudi iz objektivnih razloga spriječeni sudjelovati - negdje smo već to citirali, da ne ponavljam...)

Ne treba nas biti ni strah od "duhovne pričesti", jer je ona (prema Tomi Akvinskome) čak bitnija od fizičke..
Istina, fizička je važna, ali ako i u njoj nedostaje duhovne dimenzije, ona sama po sebi ne vrijedi puno... Mislim na ono pravilo kad se pristupa sv. pričesti da se treba biti potpuno svjestan Koga se tu prima i primiti ju dostojanstveno.

Što se tiče teorija zavjere, u zadnje vrijeme postaju popularna navodna proročanstva s početka stoljeća (npr. Louis Star Tomkiel) koja govore da će bogoslužja biti zabranjena i da će se održavati u skrovitosti kao nekad u početcima kršćanstva. Kad se k tome spoji da je dotična govorila (pisala) i o čipovima pomoću kojih ćemo biti nadzirani i o Lažnom Papi koji će sjediti na Petrovoj stolici, pitam se je li to novi new age ili pseudokatolicizam..

Ne daj Bože da nam ukradu i Božić...kako rekoh, u tom ću slučaju početi vjerovati u teorije zavjere...Gledati misu na tv, u papučama i pokušavati zamisliti da "duhovno primam pričest", nije za mene. To me samo unazađuje u vjeri i navodi na pitanja, ako može bez mise i pričesti, onda možda nisu ni potrebni...
Naša crkva mogla je slobodno imati i Uskrs, nema toliko ljudi u njoj da se ne može držati razmak, ionako je poluprazna.
Tu se po mom i ne samo mom mišljenju, biskupi nisu snašli, što od straha od bijesa "javnosti", što od ne želim ni misliti kojih razloga. Umiralo ih je i bilo zaraženo neuporedivo manje no danas, a mise "zaključane".
Ta o kojoj pišeš, nikad čula za nju, ako je sve to predvidila, onda je proročica a ne new age.

Vrh

PostPostano: Sri stu 25, 2020 12:54 

Pitanje je trenutka
+ AAA -

‘MOLIM VAS BISKUPI, BORITE SE ZA NAS’ Krik svećenika koji govori što učiniti ako zabrane mise

Autor: Vjera Srijeda, 25. studenoga 2020. u 10:43

Svećenik katolilicima kako se postaviti ako dođe do ponovne zabrane svetih misa

Ovo je teskt svećenika Charlesa Popea objavljen na National Catholic Registru. U njemu se svećenik obraća narodu SAD-a, međutim s obzirom da i Hrvatskoj prijeti ponovno zabrana svetih misa s narodom dobro je uputiti se u ovih 9 točaka obrane koji predlaže, otac Pope.

Pa piše:

Sudeći po situaciji u Europi, mislim da nam dolaze problemi. Kako su mnoga mjesta u Europi ponovno ušla u lockdown, sigurno će i u SAD-u rasti pritisak da se učini isto. Posljedice za mnoge zajednice i Crkvu mogu ponovno postati ozbiljne.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON OGLASA
Ovaj tjedan sudjeluj u Top 10 turniru jer najboljih 50 dijeli 30.000 kn i 3 mobitela!
Velik izbor modernog i povoljnog namještaja u Web Shopu Mima. Pregledajte ponudu!

Midas - Nativno Internet oglašavanje
Uplitanje vlade u naše živote bilo je veliko. Samo posljedice nakon prvog lockdowna bile su grozne, posebno za siromašne i male poduzetnike koji posjeduju i vode restorane, barove, kazališta, turističku industriju itd. S tim su poduzećima povezani mnogi radnici, dobavljači i prateće djelatnosti.

U lockdownu obitelji i Crkva lišeni su bogoslužja, sakramenata i slavlja koja pomažu u njihovoj izgradnji i održavanju duhovnog života, što je najvažnije za njihovu misiju. Depresija, samoubojstva, zlouporaba alkohola i droga, odgođeni medicinski i stomatološki tretmani, razvodi i usamljenost naglo su porasli u vrijeme lockdowna.

Nema sumnje, dugotrajna zatvaranja koje su naložile vlade širom svijeta imala su ozbiljne posljedice. Čini se da troškovi nadmašuju moguću korist. Unatoč zatvaranjima i ozbiljnijim nalozima o nošenju maski, slučajevi COVID-a još uvijek rastu na mnogim mjestima u svijetu.

Čini se da nasilne vlade drže sve karte. Kao građanin duboko sam zabrinut što smo svoja prava ustupili vladinim službenicima iz straha. Ne kažem da bismo trebali odbaciti nošenje maski ili druge napore potrebne za suzbijanje COVID-a, ali došlo je vrijeme za postavljanje ozbiljnih pitanja i traženje stvarnih odgovora prije nego što vlade narede ponovno zatvaranje. Svjetska povijest pokazuje da bismo uvijek trebali biti oprezni prema nametljivoj i opresivnoj vlasti, bilo nacionalnoj bilo lokalnoj.

S obzirom na ono što znamo o ovom virusu, njegovoj relativno niskoj stopi smrtnosti i sve većoj mogućnosti liječenja, čini se daleko pametnijim učiniti ono što smo radili u prethodnim pandemijama: izolirati i zaštititi bolesne, ranjive i one za koje znamo da su zarazni. Drugi neka se vrate na posao i nastave život tamo gdje je moguće radi daljnjeg prosperiteta svih ljudi.

Što se tiče Crkve, dopustite mi jednostavni pokušaj upozorenja da ne možemo učiniti ono što smo radili u prvom lockdownu. Evo devet točaka koje treba razmotriti ako se nametnu daljnja ograničenja:

1) Ako nam opet zaprijeti lockdown, trebali bismo mu se aktivno oduprijeti, iscrpljujući svaku priliku za suprotstavljanje državnim službenicima. U konačnici, ako bude potrebno, trebamo iscrpiti svaku pravnu žalbu na najvišoj mogućoj razini.

2) Kao prvo, zamolio bih naše biskupe da od javnih dužnosnika zahtijevaju jasne dokaze da su naša crkvena okupljanja izvor širenja COVID-a. U tom bi pogledu trebali nastojati uspostaviti savez s drugim vjerskim zajednicama. Prisjetimo se da trenutno slijedimo protokole prema kojima je vlada rekla da će nam „dopustiti“ da se ponovno otvorimo ako možemo spriječiti širenje virusa unutar crkve. Udovoljili smo. Stoga treba tražiti dokaz da smo mi uzrok širenja COVID-a.

3) Ako vladini službenici ne prikažu dokaze, trebali bismo zatražiti pravna saslušanja kako bismo inzistirali da su naša okupljanja (uz pretpostavku odgovarajućih sigurnosnih protokola) ključna za našu vjersku slobodu i brigu o dušama, kojima su potrebni sakramenti, poduka i duhovno ozdravljenje. Iako su neki sudovi po svijetu reagirali negativno na argumente vjerske slobode, drugi su presudili u korist ovog osnovnog Božjeg prava.

4) Biskupi bi trebali inzistirati na tome da se ne izjednačavamo s barovima i restoranima u kojima ljudi sjede bliže jedni drugima i sudjeluju razgovorom licem u lice. Umjesto toga, u Crkvi ljudi sjede u klupama, socijalno distancirani, dok nose maske i daleko manje komuniciraju.

5) Biskupi bi trebali ustvrditi da je briga o dušama jednako (ako ne i više) bitna za ljudsku dobrobit od hrane i alkoholnih pića koja mogu dobiti u trgovinama, koje ti vladini dužnosnici nazivaju „ključnim“.

6) Ako slučajno ovi pristupi ne uspiju i budemo ponovno zakonski prisiljeni prestati s javnim liturgijama, biskupi bi trebali omogućiti svećenstvu veće prostore za dijeljenje sakramenata izvan mise. Trebalo bi omogućiti što bolji i češći pristup sakramentu ispovjedi. Praksa nekih (premda ne većine) biskupa, koji su donijeli odluku o zatvaranju crkava i zabrani podjele sakramenata pod bilo kojim okolnostima, bila je mnogim katolicima gnusna i drakonska. Ljudi trebaju Gospodina. Sakramenti su tu ključni, a biskupi bi trebali poticati svećenike da kreativno koriste svaku priliku da ih dijele unutar i unatoč zakonskih ograničenja.

7) Za kler bismo trebali ograničiti savjet o „duhovnoj pričesti“. To je dobar savjet samo za one koji se ne mogu pričestiti. Nema razloga da se ne možemo pričestiti izvan mise. Iako neki navode liturgijske norme koje povezuju svetu pričest s misom, to je samo norma i može se promijeniti iz ozbiljnog razloga kao kada je netko bolestan.

8) Čak ako novi lockdown bude zahtijevao nemogućnost velikog okupljanja vjernika nego samo određenog broja vjernika u Crkvi, moramo dopustiti svećenicima da slave misu za taj mali broj, a da se oni koji nisu bili u Crkvi, pričeste u određenom vremenskom razdoblju u nedjelju ili kroz drugi određeni dan. Misu treba služiti javno, dok se Crkva nastavlja boriti za prisustvo većeg broja vjernika u većim župama. Molim vas, biskupi, nemojte suspendirati sve javne mise, čak i ako broj bude ograničen na deset ljudi.

9) Molim vas, biskupi, borite se za nas! Sakramenti su previše važni da bi se jednostavno otkazala njihova dostupnost.

Nažalost, zbog načina na koji smo djelovali tijekom prvog lockdowna, mnogi su ljudi zaključili: „vaše je tjelesno zdravlje važnije od vašeg duhovnog zdravlja“. U međuvremenu im je bilo dopušteno da odlaze na „važnija“ mjesta poput supermarketa, prodavaonica alkoholnih pića, servisa za bicikle i slično. Također, mnogi su sudjelovali u velikim prosvjedima i drugim vrstama okupljanja.

Ljudi su dobili poruku tijekom pandemije da Crkva, sakramenti i sveta Liturgija jednostavno nisu toliko važni. Za vjernike nismo imali odgovora, te smo ih uputili ljudima u bijelim laboratorijskim ogrtačima, dok smo čekali da nam vladini službenici kažu kada, s kojim brojem, pa čak i kako možemo držati misu i dijeliti svetu pričest. Uglavnom smo se bojali poučavati o značenju patnje i smrti koje Sveto Pismo tako snažno iznosi. Zapravo, pozvati vjernike da izbjegavaju pretjerani strah.

Sad vidimo gorke plodove neuspjeha da budemo s našim ljudima, ako je potrebno i vani na ulicama. Samo se trideset posto vjernika (U SAD-u) vratilo na misu. Neki se iz zdravstvenih razloga još ne bi trebali vratiti. Sigurno je da su se mnogi od njih jednostavno izmaknuli i vjerojatno će ostati po strani ako ne uspostavimo kontakt s njima i podsjetimo ih na važnost Svete pričesti i liturgije.

Isus je rekao: „ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi“ (Iv 6,53). Isus je naša mana, koja nas vodi preko pustinje ovoga svijeta do obećane nebeske zemlje. Bez ove hrane propadamo.

Također, ispovijed bi trebala biti široko dostupna Božjem narodu. Crkve bi trebale ostati otvorene za privatne molitve i pobožnosti. Zaključana crkva je kontra-znak i prenosi poruku vjerniku: „Nismo ovdje za vas sada u ovoj krizi“.

Molim vas, dobri biskupi, čujte vapaj jednog svećenika, koji je čuo vapaje mnogih Božjih ljudi. Ako vlada bude provodila daljnji lockdown, kao što se opet događa po Europi, borite se za nas. Otiđite na sud i zatražite dokaze da su Crkve smrtonosne prijetnje. Čak ako izgubimo, učinit ćemo sve moguće da sakramenti i liturgija budu dostupni Božjem narodu. Dajte svojim svećenicima prostora da budu kreativni u skladu sa zakonom.

Msgr. Charles Pope

Vrh

PostPostano: Čet stu 26, 2020 12:30 

https://www.nedjelja.ba/hr/ljudi-zivot- ... vama/18335

Vrh

PostPostano: Čet stu 26, 2020 19:06 
Administrator

Plenkovićeva vlada odlučila je "ukrasti" vjernicima Došašće, donoseći mjeru po kojoj je dozvoljeno samo 25 ljudi na misi.
To praktički znači ukidanje nedjeljnih misa na kojima redovito ima puno više vjernika.

Međutim, biskupi su ovaj put spremnije reagirali nego na prvom lockdown-u i odgovor Zagrebačke nadbiskupije je da se poveća broj misa kako bi što više vjernika moglo prisustvovati misnom slavlju.
Osim toga naglašeno je da se vjernike ne zakida za sakrament ispovijedi. Nadam se da će te "protumjere" omogućiti vjernicima plodonosno življenje ovog vremena Došašća koje počinje u nedjelju.

Vrh

PostPostano: Pet stu 27, 2020 11:27 

I ja se nadam.
U mojoj crkvi nažalost ionako nema puno ljudi a ja ću dolaziti...

Vrh

PostPostano: Pet stu 27, 2020 18:20 

Plenkovićeva vlada odlučila je "ukrasti" vjernicima Došašće, donoseći mjeru po kojoj je dozvoljeno samo 25 ljudi na misi.
To praktički znači ukidanje nedjeljnih misa na kojima redovito ima puno više vjernika.

Međutim, biskupi su ovaj put spremnije reagirali nego na prvom lockdown-u i odgovor Zagrebačke nadbiskupije je da se poveća broj misa kako bi što više vjernika moglo prisustvovati misnom slavlju.
Osim toga naglašeno je da se vjernike ne zakida za sakrament ispovijedi. Nadam se da će te "protumjere" omogućiti vjernicima plodonosno življenje ovog vremena Došašća koje počinje u nedjelju.

Imam jednu primjedbu. Nama nitko ne može ukrasti Došašće.
Nitko, samo mi sami možemo dopustiti (i ispustiti smisao) iz svojih ruku.

Evo, nikad dosad na poslu nismo imali toliko bolesnih kao ove godine (pišem o zadnjih mjesec dana), a i oni koji su ozdravili imaju određene posljedice.
Život nam je zapravo postao rulet - pazi da te ne pogodi.
Nikad toliko ljudi oko mene nije bilo u strahu. I prije nego što dobe simptome, ljudi odlaze na testiranje (jer se zbog svega ovoga psihički loše osjećaju).
Nikad nije bila potrebnija utjeha i mentalni odmor od stalne info-pandemije.

Zašto ne zamisliti ovo Došašće onako izvorno kako ga je Crkva u početku zamislila?
To u početku nije bilo vrijeme sajmova, ukrasnih lampica, blagdanskih kućica, obilazaka trgovina... mada je sve to lijepo i ima određeni čar.
Što ako je Bog tako htio da nam ovo Došašće bude zapravo pustinja...
Da se povučemo od buke i nepotrebnih druženja i brbljanja, da se vrijeme posveti molitvi, unutarnjem životu, možda čitanju dobre knjige, obiteljskim opuštanjima (može i ples, zašto ne?)

Sad kad je ograničen broj vjernika znam da će župnicima biti teško organizirati takve mise, čula sam već i za svađe ispred crkvi i za preopterećenja nekih koji mijenjaju svećenike u izolaciji ili one bolesne. Ne slažem se s onim citiranim biskupom u vezi "otpora", bar ne tako da dopuštamo onima koji su izvan Crkve da rade red među nama vjernicima, broje nas i određuju tko smije, a tko ne smije prisustvovati misi. To bismo trebali mi sami riješiti unutar svojih zajednica, tj. pomoći župniku da se što bolje sve organizira i dogovori bez svađa, a ne da damo za pravo stožeru da proziva župnike zbog "neodgovornosti".

I još nešto, umjesto da se omalovažava misa online ili na tv-u, zašto ne učiniti sve moguće (znam, za to je potreban duhovni napor) da se izvuče maksimalna dobrobit iz takvih misa, ukoliko su nam one jedina mogućnost u ovim danima...
Prošla je i kuga, kolera, kao i španjolska gripa, proći će jednom i ovo čudo. :wink:

Vrh

PostPostano: Sub stu 28, 2020 18:25 

Evo, nikad dosad na poslu nismo imali toliko bolesnih kao ove godine (pišem o zadnjih mjesec dana), a i oni koji su ozdravili imaju određene posljedice.
Nikad toliko ljudi oko mene nije bilo u strahu. I prije nego što dobe simptome, ljudi odlaze na testiranje (jer se zbog svega ovoga psihički loše osjećaju).

Zašto ne zamisliti ovo Došašće onako izvorno kako ga je Crkva u početku zamislila?
To u početku nije bilo vrijeme sajmova, ukrasnih lampica, blagdanskih kućica, obilazaka trgovina... mada je sve to lijepo i ima određeni čar.
Da se povučemo od buke i nepotrebnih druženja i brbljanja, da se vrijeme posveti molitvi, unutarnjem životu, možda čitanju dobre knjige, obiteljskim opuštanjima (može i ples, zašto ne?)

Sad kad je ograničen broj vjernika znam da će župnicima biti teško organizirati takve mise, čula sam već i za svađe ispred crkvi i za preopterećenja nekih koji mijenjaju svećenike u izolaciji ili one bolesne. Ne slažem se s onim citiranim biskupom u vezi "otpora", bar ne tako da dopuštamo onima koji su izvan Crkve da rade red među nama vjernicima, broje nas i određuju tko smije, a tko ne smije prisustvovati misi. To bismo trebali mi sami riješiti unutar svojih zajednica, tj. pomoći župniku da se što bolje sve organizira i dogovori bez svađa, a ne da damo za pravo stožeru da proziva župnike zbog "neodgovornosti".

I još nešto, umjesto da se omalovažava misa online ili na tv-u, zašto ne učiniti sve moguće (znam, za to je potreban duhovni napor) da se izvuče maksimalna dobrobit iz takvih misa, ukoliko su nam one jedina mogućnost u ovim danima...
Prošla je i kuga, kolera, kao i španjolska gripa, proći će jednom i ovo čudo. :wink:

Tako je ljudi umiru, nije se sa ovim zezati.

Vrh

PostPostano: Ned stu 29, 2020 17:28 

Ta o kojoj pišeš, nikad čula za nju, ako je sve to predvidila, onda je proročica a ne new age.

Možda nisi još čula za nju, ali njezine knjižice su dostupne na hrvatskom jeziku petnaestak godina (ne pod njezinim imenom, već pod nazivom "Kazna - Novo nebo i nova zemlja" i stigle su čak i do zabačenih sela :)) a možda i na otoke)...

Nije da našu proročicu potcjenjujem - zapravo takve knjižice spadaju u niz religioznih apokaliptičkih spisa suvremenog doba kojima vjernici itekako vjeruju, a teolozi se njima uopće ne bave (bar ne koliko ja znam).

Pisane su jednostavnim rječnikom, ali bombastično, emotivno, dosta uvjerljivo i bez ikakvog popratnog teološkog komentara. Svaka poruka započinje riječima: Isuse predragi, prekrij me svojom dragocjenom krvlju... i općenita im je tema poziv na obraćenje i budnost. Zato mislim da zaslužuje pažnju, ako ne u nekom vjerskom časopisu onda barem na forumu.

Glavni problem s takvim porukama je ono što sam nekad napisala za Johna Learyja i, na linku niže, za Louise: viewtopic.php?f=8&t=694#p10965

Najveći problem je u milenarizmu i protu-papinskim porukama. Od svega ostalog što spominju i prorokuju mogu se načiniti 3 zasebne skupine "kazni":

1. prirodne nepogode svih vrsta i ekološki problemi

2. problem nadziranja (internet, pametni telefoni, čipovi) i ugrožena privatnost ljudi

3. progoni vjernika - "Bogoslužja će se služiti u skrovitosti"

Ovo prvo, prirodne nepogode, i nisu velika novost u svijesti vjernika kao Božja kazna za grijehe, to se oduvijek tako shvaćalo, u tome ima možda čak i praznovjerja.

Ekološke katastrofe i problem nadziranja ljudi spominju se i u svjetovnim medijima - nekima su ti problemi izuzetno važni, a neki ih potpuno ignoriraju.

A proročanstvo o progonima vjernika započelo je objavama u Fatimi, a zahuktalo se tijekom prošlog stoljeća pojavom komunizma, ateizma, nacizma, jačanjem liberalizma, relativizma, a sad i genderizma - i tako, ne mora se biti prorok da bi se zaključilo neke stvari.

Da je u rečenim porukama spomenut i koronavirus i ovi lockdown-i - ne bih rekla (mada je spomenuto svašta), jer se bogoslužja još ne služe u skrovitosti, ona su javno dostupna, sakramenti nisu ukinuti, blago vjere dostupno je još uvijek svakome tko uloži malo truda da istraži i posveti svoje vrijeme. A vremena sad itekako imamo...

Vrh

PostPostano: Ned stu 29, 2020 22:10 

kako koji biskupi.ovi npr. ne vide rješenje u povećanju broja Svetih Misa već u gledanju online ili preko tv-a.https://ika.hkm.hr/novosti/pismo-nadbis ... ske-mjere/

Vrh

PostPostano: Pon stu 30, 2020 16:14 

Dok se god bude moglo, ići ću u crkvu. Kako rekoh, kod nas nema takvih problema, jer nas je ionako malo. Ako pored svega ukinu misu, tad kao što rekoh, razmislit ću o razlozima i neće mi biti drago.
Ovaj strah i psihoza, nije mene pogodio. Brinem se pomalo zbog muža, jer je stariji. Ako će puštati viruse da nas uplaše, barem vjernici ne bi trebali baš umirati od straha...

Vrh

PostPostano: Pon stu 30, 2020 20:38 

kako koji biskupi.ovi npr. ne vide rješenje u povećanju broja Svetih Misa već u gledanju online ili preko tv-a.https://ika.hkm.hr/novosti/pismo-nadbis ... ske-mjere/

:; Ispravak navoda, u Dubrovniku će nedjeljom biti mise u katedrali u 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 17 sati...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 147 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata