Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned lip 20, 2021 07:22

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon srp 20, 2020 14:55 

Pozdrav,

krajem 6. mjeseca mi je sin išao na prvu pričest i tijekom mise su imali obnovu krsnog zavjeta. U uhu mi je zazvonila jedna rečenica:
"Najbolji vođa na putu u nebo je sveta vjera" ( prepisao sam ju iz "Moj prvi molitvenik" kojeg du dobili od župnika da budem precizan).

Iz ovoga bi proizlazilo da postoje i manje dobri vođe. Koji bi to onda vođe bili? I možda da ni vjera nije nužna za put u nebo.

Može li mi netko ovo protumačiti?

Hvala

Vrh

PostPostano: Uto srp 21, 2020 20:58 

Pozdrav,

krajem 6. mjeseca mi je sin išao na prvu pričest i tijekom mise su imali obnovu krsnog zavjeta. U uhu mi je zazvonila jedna rečenica:
"Najbolji vođa na putu u nebo je sveta vjera" ( prepisao sam ju iz "Moj prvi molitvenik" kojeg du dobili od župnika da budem precizan).

Iz ovoga bi proizlazilo da postoje i manje dobri vođe. Koji bi to onda vođe bili? I možda da ni vjera nije nužna za put u nebo.

Hvala

Pozdrav i tebi,

baš ti hvala na ovoj rečenici koju si istaknuo:
"Najbolji vođa na putu u nebo je sveta vjera."

S tim se potpuno slažem. Neki se uzdaju u svoju savjest, a neki u svoja dobra djela, sve je to ok, ali ti vođe ne moraju nužno voditi u nebo. Vođa je onaj koga slijediš. Ono u čemu tvoj duh vidi svjetlo, putokaz i znak. To kod svakoga ne mora biti isto.
Neki kažu da slijede samo svoje srce, neki se trude slijediti samo svoju volju, sve to može biti ok, ali može i voditi u propast...

Vrlo lijepo evanđelje je bilo na misi nedavno na blagdan Majke Božje Bistričke (o čudu na svadbi u Kani Galilejskoj). Tu se točno vidi što je sveta vjera i kakva ona može naizgled biti. Kad je na svadbi nestalo vina, Marija je rekla slugama jednu važnu stvar o Isusu: "Što god vam rekne, učinite!" Isus je rekao neka napune posude vodom i nose ravnatelju stola. Sluge su vjerojatno bile zgrožene tim prijedlogom, ludošću, jednostavno morale su slijepo vjerovati i nisu mogle ni slutiti što će se dogoditi. Ali su vjerovale i učinile.

Danas kad se vjera također toliko puta protivi razumu i osjećajima, zaista treba imati onu hrabru ludost da slijediš Isusa i vjeruješ Njemu, ali kada to učiniš onda se počinju i čuda zbivati u životu.

Vrh

PostPostano: Sri srp 22, 2020 13:23 

S tim se potpuno slažem. Neki se uzdaju u svoju savjest, a neki u svoja dobra djela, sve je to ok, ali ti vođe ne moraju nužno voditi u nebo. Vođa je onaj koga slijediš. Ono u čemu tvoj duh vidi svjetlo, putokaz i znak. To kod svakoga ne mora biti isto.
Neki kažu da slijede samo svoje srce, neki se trude slijediti samo svoju volju, sve to može biti ok, ali može i voditi u propast...

Bok,

hvala na odgovoru. Meni je tu interesantna jedna druga stvar. Mi se zovemo "vjernici", na misi se moli: "Vjerujem u Boga...", dakle sve se vrti oko vjere. Ja sam imao utisak da se bez vjere nemože u nebo. Po ovome bi ipak ispalo da Crkva zna da postoje i drugi načini za doći u nebo. I možda da se u nebo može i doći bez vjere. Ak je Isus rekao "nitko ne dolazi Ocu osim po meni", a nemaš vjere u Isusa kako možeš u nebo?

Baš bi mi bilo interesantno dobiti nekakav službeno pojašnjenje oko toga.

Pozdrav

Vrh

PostPostano: Sri srp 22, 2020 20:24 

Bok,

evo jedna moja neslužbena meditacija na temu, u međuvremenu dok iščekuješ neki službeni odgovor..

Put u nebo osvjetljava ponajviše svjetlo vjere, iako Crkva ima skrivenu tajnu da je ono dostupno svima koji se uteknu Božjem milosrđu i u Njegovu Srcu pronađu utjehu i mir. Poneki će se spasiti (čvrsto vjerujem) i vjerom drugih, kao što su mala djeca koja sama ne znaju vjerovati niti moliti, ali su krštena u vjeri svojih roditelja, te su samim činom krštenja postali članovi Crkve /to jest već spašeni.

Ima i onih koji, ne svojom krivnjom, ne poznaju u što i kako treba vjerovati, ali cijene i poštuju Zakon ljubavi koji je Isus navijestio, te ga slijede u praktičnom nauku (to je ono što je papa Benedikt govorio svojim slušateljima agnosticima - živjeti "kao da Bog postoji").. Mi kršćani smo, također, odgovorni i za spasenje drugih, jer mnogo može molitva zagovornička...

(Kraj meditacije.) :wink:

Vrh

PostPostano: Čet srp 23, 2020 21:26 

Da vas pitam iskreno sta vi mislite odnosno tko je za vas Isus?.
Ako krscani vjeruju da je Isus Bog,kako je Bog mogao istovremeno doci do nas odnosno Isus ( koji je Bog) odnosno Bog u njemu,on u Bogu kako je Bog odjednom i na zemlji i na nebu jer mu se Isus moli a on je na zemlji (Bog) i na nebu (tko je na nebu-Otac) ,a Isus je Bog,i kada je Isus umro jeli umro djelic Boga,ili je samo tijelo Isusa krista umrlo???.
Sta vi mislite u kratkim crtama.
Dali se ikada zapitate o ovome.
Meni je Isus fantastican,ima orginalne parabole,dobre preporuke,zanimljive price,naputke za zivot i moral,al nije mi jasan Bog,zasto Isus nije nikada govorio o smislu zivotatko je Bog i kako izgleda kako je Bog u njemu on u Bogu ,zasto je svijet stvoren,zasto patnja postoji,kako je svijet stvoren zasto nam nije malo bolje objasnio Boga,zasto ga naziva dobrim,a dopusta patnju nevinih,mozda je i govorio o tome al ucenici nisu zapisivali,sto mislite zasto nisu (ako jesu) ,jer ako je Isus Bog onda je i on znao sve tajne o postanku svijeta i ostaloga,zasto nam je uskratio to ispircat ... :cry:

Vrh

PostPostano: Pet srp 24, 2020 21:49 

Da vas pitam iskreno sta vi mislite odnosno tko je za vas Isus?.
Ako krscani vjeruju da je Isus Bog,kako je Bog mogao istovremeno doci do nas odnosno Isus ( koji je Bog) odnosno Bog u njemu,on u Bogu kako je Bog odjednom i na zemlji i na nebu jer mu se Isus moli a on je na zemlji (Bog) i na nebu (tko je na nebu-Otac) ,a Isus je Bog,i kada je Isus umro jeli umro djelic Boga,ili je samo tijelo Isusa krista umrlo???.
Sta vi mislite u kratkim crtama.
Dali se ikada zapitate o ovome.
Meni je Isus fantastican,ima orginalne parabole,dobre preporuke,zanimljive price,naputke za zivot i moral,al nije mi jasan Bog,zasto Isus nije nikada govorio o smislu zivotatko je Bog i kako izgleda kako je Bog u njemu on u Bogu ,zasto je svijet stvoren,zasto patnja postoji,kako je svijet stvoren zasto nam nije malo bolje objasnio Boga,zasto ga naziva dobrim,a dopusta patnju nevinih,mozda je i govorio o tome al ucenici nisu zapisivali,sto mislite zasto nisu (ako jesu) ,jer ako je Isus Bog onda je i on znao sve tajne o postanku svijeta i ostaloga,zasto nam je uskratio to ispircat ... :cry:

Hvala na interesantnom pitanju... Zadnja dva pitanja su ključna pa ću se probat nadovezat na njih, možda vas malo potaknem na razmišljanje i da donesete neki svoj odgovor...

Neki filozof je dobro primijetio kako pojedini veliki ljudi kroz povijest ništa nisu sami zapisivali, već samo naučavali jer je važna bila Riječ, pa tako i Isus. Čitajući Evanđelja, ali i poslanice (također i Stari zavjet) možemo dobiti tek uvid u neku cjelinu - jer su Isusovi prvi učenici možda i bili manje pismeni, ali je zato tu sveti Pavao koji je bio rječit, načitan i vrlo obrazovan, pa je mogao sve ono što je čuo od samih apostola i što je dotad poznavao iz Zakona povezati, uobličiti i iznijeti ono što i danas važi kao cjelovit nauk prvih kršćana. Jer je i sam Isus rekao: "Duh Sveti će vas poučavati o svemu..." Tako Isus nije trošio vrijeme da objasni čitav svemir i njegov smisao (kao što to mogu činiti filozofi ili znanstvenici), ali je najbliži takvome izričaju sveti Pavao, pa su njegove poslanice neprocjenjivo blago. Postanak svijeta je objašnjen u Bibliji na tri mjesta: dva izvještaja u Knjizi postanka, zatim u Knjizi Mudrosti i na kraju u Prologu Ivanova evanđelja, a konačan smisao daje mu Knjiga otkrivenja. Najveća tajna o postanku svijeta je za mene ovo: "U početku bijaše Riječ, i Riječ bijaše kod Boga, i Riječ bijaše Bog... Sve je po njoj postalo, i ništa što postoji nije bez nje postalo. U njoj bijaše Život; i Život bijaše svjetlo ljudima. I Svjetlo svjetli u tami, i tama ga ne svlada." Kad ne bismo gledali na ove riječi samo umjetnički, nego i filozofski, vidjeli bismo da je u njima skriveno ono što je zapravo bitno za naš život, a to nisu brojke niti računice, ni atomi ni nebeske tvari, nego smisao koji nam je Bog dao.

Vrh

PostPostano: Ned srp 26, 2020 14:51 

"zatim u Knjizi Mudrosti i na kraju u Prologu Ivanova evanđelja, a konačan smisao daje mu Knjiga otkrivenja" mozes li mi ovo naci i citirati ovamo na temi da sada ne trazim i ne bauljam po netu zanima me gdje je u K.Mudrosti to receno,procitao sam bibliju al vec mi se ishlapilo pola iz glave,I gdje pise u Evandjelju po iVanu o postanku svijeta, i knjizi otkrivenja.
Sve to stoji al koji je smisao,zasto sam Isus nije otkrio smisao zivota i svemira,sve se cini tako besmisleno,i ravnodusno,dijete ti moze biti na smrt bolesno ti se mozes derati plakati urlikati al svemir samo suti,vidis li ove poplave potrese virus,nekako kao da nije briga svemira za nas niti Boga,koji je glavni smisao,jer rodis se iako to nisi zelio,zivis patis se i umres :roll: :?: :shock: die tu smisao,nekako se sve cini besmislenim,cijeli svemir i sve ostalo ,zato me to nekada ponukne da Bog opce ne postoji ili ako postoji stvorio je svemir i sada samo promatra,nekako besmisao u svemu,sva patnja u svijetu mi se ne uklapa u koncept "dobrog" Boga.
Kako to objasniti.....

Vrh

PostPostano: Ned srp 26, 2020 20:19 

Razumijem ova tvoja pitanja i znam da nije lako suočavati se sa time, pa i suosjećam sa tvojim poimanjem besmisla u svijetu.. Kažeš: rodiš se iako to nisi želio – da, nitko nas nije pitao, ali svi smo se rodili radi neke ljubavi i vjerojatno je svatko od nas barem malo od nekoga u životu osjetio i ljubav i radost, i nesebičnost i povjerenje i blagost i ljubaznost.. I ostale male stvari koje ovaj život čine jedinstvenim i zbog kojih smo se osjećali tako veliko i dostojanstveno da nam je bilo baš uživanje živjeti.. Kad smo bili na nekom putovanju blago onima koji su mogli vidjeti bar neku od ljepota ovoga svijeta, svitanje sunca u planinama ili zalazak, suton na moru..

Teško je biti usredotočen na to da će sve jednoga dana nestati i da radost traje tako kratko, ja bih uvijek radije zahvaljivala Bogu na svemu stvorenom i svakoj maloj pažnji koju doživim od nekoga.. Jer uistinu, kad bi naš život bio besmislen, onda bi bio besmislen i bilo kakav rad (znoj i suze), bilo kakvo obrazovanje, djetinjstvo, hobi… Ali nekako uz vjeru da nas je Bog stvorio jer nas ljubi (a da ništa drugo zaista ne traži od nas, osim da mu uzvratimo ljubav), sve postaje drugačije i svaka naša suza kao i najmanji poslić koji nas zamara ima svoj smisao.. Sada ne znamo, ali u vječnosti ćemo znati..

Guslara sretoh. Bio je slijep.

Al' reče: „Sinko, život je lijep!“

Zbunih se malko: „Zar zbilja lijep?!“

„Vidjet ćeš, sinko, kad budeš slijep!“

Bog nas je možda želio spasiti od ispraznosti ovoga svijeta učinivši ga prolaznim („sve teče!“), a zlo koje je nastalo grijehom (čak i ono zlo u prirodi posljedica je grijeha) nestat će jednom, a u Knjizi otkrivenja piše sve o tim zlima (da nas ne obeshrabre), ali piše i o Božjoj pobjedi i sreći koju nam je pripravio kada sve ovo prođe (kada spoznamo smisao: Božju ljubav – koju nam je Isus navijestio), stoga je to za mene zaista knjiga nade.. Slično želim od svega srca i tebi..

Tražene navode ću pronaći pa ih ovdje prenesem…

Vrh

PostPostano: Uto kol 25, 2020 07:29 

Bok,

hvala na odgovoru. Meni je tu interesantna jedna druga stvar. Mi se zovemo "vjernici", na misi se moli: "Vjerujem u Boga...", dakle sve se vrti oko vjere. Ja sam imao utisak da se bez vjere nemože u nebo. Po ovome bi ipak ispalo da Crkva zna da postoje i drugi načini za doći u nebo. I možda da se u nebo može i doći bez vjere. Ak je Isus rekao "nitko ne dolazi Ocu osim po meni", a nemaš vjere u Isusa kako možeš u nebo?

Baš bi mi bilo interesantno dobiti nekakav službeno pojašnjenje oko toga.

Pozdrav

Dobro misliš...bez vjere se ne može u nebo
U tome mnogi kršćani i ateisti griješe kada kažu da će mnogi ateisti u nebo jer su bili dobri, činili dobra djela, bili moralni isl. (naglašavam, pišem o atiestima koji imaju znanje o Isusu ali ga i dalje ne prihvaćaju...znači nisu u neskrivljenom neznanju o Kristu)
Nitko se ne može spasiti samo po djelima jer nema toga tko u svome životu nije počinoo barem 1 smrtni grijeh...pa ni ti (navodno) dobri i moralni ateisti su ih počinili na desetke barem...a bez pokajanja Bogu i odrješenja od smrtnog grijeha nema spasenja...ateist to neće uraditi jer za njega Boga nema

Vrh

PostPostano: Uto kol 25, 2020 10:34 

Evo, ja mislim da će prije moj muž završiti u nebu, nego ja.
On je iz takve obitelji da su ga indoktrinirali i nema šanse da povjeruje. Ali bolji je čovjek od mene, manje je zloban, zločest, zlopamtilo i sve što ja jesam.
Što znači, možeš biti zloća kao susjeda mi, što mi je napravila pakao od života a ide u crkvu i ispovijeda se, i nebo te čeka, a dobrog čovjeka, mog muža, ne?
Ne vjerujem u to i ne vjerujem da je moja vjera tako licemjerna...

Vrh

PostPostano: Uto kol 25, 2020 11:14 

On je iz takve obitelji da su ga indoktrinirali i nema šanse da povjeruje. Ali bolji je čovjek od mene, manje je zloban, zločest, zlopamtilo i sve što ja jesam.
Što znači, možeš biti zloća kao susjeda mi, što mi je napravila pakao od života a ide u crkvu i ispovijeda se, i nebo te čeka, a dobrog čovjeka, mog muža, ne?

to što sam ti rekao je kanon svete i apostolske KC
KADA to nebi bilo tako onda KC i pape kao namjesnika Božjeg na zemlji nebi trebalo biti
Bio bi dovoljan moral i etika koja se učila kod helena i rimljana još davno prije Isusa

Djela i "dobra" djela nisu dovoljna jer smo svi grešnici...svi do jednog, i ateisti i agnostici
ako sakramenti ne brišu grijehe onda su protestanti u pravu...po tebi ispada da nam sakramenti ne trebaju za čišćenje od grijeha...ako nam ne trebaju onda nam ne treba ni svećeništvo, prezbiteri , biskupi , papa
ako oni ne trebaju ne treba nam instituc, katolička crkva
nemoj naivno padati na te priče o dobrim ateistima...da je istinski taj ateist dobar onda bi ako živi u zemlji gdje se o Isusu i KC priča stoljećima prihvatio tu istinsku Božju objavu

Vrh

PostPostano: Uto kol 25, 2020 12:42 

Jeste li crkveno vjenčani?

Vrh

PostPostano: Uto kol 25, 2020 13:34 

Pozdrav,

Hvala

Postoje i vođe koji ne vode u Nebo.
Vjera je nužna (onaj tko Krista i Crkvu nije nikada upoznao također može biti spašen ako to nepoznavanje nije njegova krivnja) ali sama vjera po sebi ne spašava bez ičeg drugog jer vjera bez djela je mrtva. Protestanti tvrde da je sama vjera dovoljna što nije točno.
Drugi vođe u Nebo mogu biti i ljudi ali ako se ne shvate u smislu doslovnih vođa, gurua i spasitelja (Isus je jedini spasitelj) nego onih koji nam pomažu da se približimo Bogu.
Dolazak u Nebo je na kraju krajeva i odabir slobodnom voljom onoga što nam Bog nudi.

Vrh

PostPostano: Čet ruj 03, 2020 15:59 

Jeste li crkveno vjenčani?

Nismo.

Vrh

PostPostano: Pon ruj 07, 2020 19:40 

Zasto je potrebna neka crkva kao ustanova da netko ode u raj ? Zar se nemoze biti dobar covjek bez crkve. Gdje ce onda Muslimani Zidovi,neznam Hindusi.

A sta ce biti sa plemenima iz Juzne Afrike/Amerike koji nisu dobili nikakvo pismo (bibliju kuran) ,al su u svrhu naravi stvari dobri i nisu zli te zive samo svojim zivotom boreci se da prezive,osnivaju obitelji itd td.
Gdje ce oni u pakao? Aj neka mi to objasno.
Ne vjerujem da ce losi ljudi vidjeti raja makar bili u crkvi a isto tako nevjerujem da ce Bog uskratiti raj onima koji ne vjeruju u Njeg.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata