Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned lip 20, 2021 07:24

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri ruj 09, 2020 14:02 

Ne znam sta ti znaci "dobar", s obzirom da je to relativan pojam. Staljin je bio dobar za neke, za druge bas i ne. U svjetlu toga, na to pitanje se ne moze odgovorit - spasava li se neko, jer bi se apriori stavljao u ulogu suca i sudio po standardima koje ja namecem, a ne koje ti imas.
Ako me pitas mogu li se spasiti ljudi koji se deklariraju kao muslimani, koji nikad nisu culi za Krista, Bibliju, evandelje - odgovor je da mogu - jedino kroz Crkvu.

Nedvojbeno je da si pod utjecajem nekog oblika isključivog tradicionalizma...

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2020 14:36 

Nedvojbeno je da si pod utjecajem nekog oblika isključivog tradicionalizma...

Kako se, dragi kopitar ljudi mogu spasit?

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2020 14:56 

Kako se, dragi kopitar ljudi mogu spasit?

Znaš odgovor..
Ljudima je to nemoguće, ali Bogu..

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2020 16:13 

Znaš odgovor..
Ljudima je to nemoguće, ali Bogu..

Ljudima se nemoguce spasit?

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2020 16:51 

Ljudima se nemoguce spasit?

Oni se još većma snebivahu te će jedan drugome: "Pa tko se onda može spasiti?" Isus upre u njih pogled i reče: "Ljudima je nemoguće, ali ne Bogu! Ta Bogu je sve moguće!"

Vrh

PostPostano: Sri ruj 09, 2020 17:41 

Oni se još većma snebivahu te će jedan drugome: "Pa tko se onda može spasiti?" Isus upre u njih pogled i reče: "Ljudima je nemoguće, ali ne Bogu! Ta Bogu je sve moguće!"

Ti si jedan od rijetkih koji ide na ignore listu zbog "zlostavljanja" citatima iz Biblije, tj namjernom davanju krivog konteksta. Dakle, kopitar na ignore listu do 12.09.2020.

kopitar od 09.09.2020 do 12.09.2020

Gledaj to s vedrije strane, barem cemo si Bozic cestitat :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Čet ruj 10, 2020 05:51 

Mene zanima što je Crkva? Kako osjećamo Crkvu?

Da li je to zajednica vjernika koji vjeruju u Boga Oca i Sina i Duha Svetoga tj. drže riječ Kristovu ili je to ozakonjena zajednica pripadnika koji se deklariraju kao vjernici koji vjeruju u Boga Oca i Sina i Duha Svetoga?

Jesu li Crkva Samarijanci koji drže riječ Kristovu (u puku zvani nevjernici ili pogani), ili samo oni koji se deklariraju kao vjernici?
https://www.biblija.net/biblija.cgi?Bib ... set=3&l=en

Ovo prvo je po meni Tijelo Kristovo koje drži riječ, a ovo drugo može biti, a i ne treba biti...

Malo da i ja citiram Evanđelje:
Mt 15,21-28
Isus zatim ode odande i povuče se u krajeve tirske i sidonske.
I gle: žena neka, Kanaanka iz onih krajeva, iziđe vičući: "Smiluj mi se, Gospodine, Sine Davidov! Kći mi je teško opsjednuta!"
Ali on joj ne uzvrati ni riječi. Pristupe mu na to učenici te ga moljahu: "Udovolji joj jer viče za nama."
On odgovori: "Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova."
Ali ona priđe, pokloni mu se ničice i kaže: "Gospodine, pomozi mi!"
On odgovori: "Ne priliči uzeti kruh djeci i baciti ga psićima."
A ona će: "Da, Gospodine! Ali psići jedu od mrvica što padaju sa stola njihovih gospodara!"
Tada joj Isus reče: "O ženo! Velika je vjera tvoja! Neka ti bude kako želiš." I ozdravi joj kći toga časa.

Kananka je očito po svjetovnom bila poganka - nije bila židovka tj. nije pripadala židovskoj općini, ali u srcu je bila ponizna poganka koja vjeruje u riječ makar je izjednačili sa psom, makar pljuvali po njoj - ona vjeruje. Ponizno vjeruje. Takve osobe koje drže riječ u poniznosti pa makar i pljuvali po njima su po meni Crkva - Tijelo Kristovo.
Kananka je ovim opisanim činom postala kršćanka, no svjetovno ona nije tada postala članicom Crkve...

Velikodostojnik ne znači i velikoponizan! :;

Zašto citati iz Biblije iritiraju vjernika?

Hvala ti Bože na Bibliji koja daje smjernice za život, za život vječni :))

Vrh

PostPostano: Čet ruj 10, 2020 08:19 

Da li je to zajednica vjernika koji vjeruju u Boga Oca i Sina i Duha Svetoga tj. drže riječ Kristovu ili je to ozakonjena zajednica pripadnika koji se deklariraju kao vjernici koji vjeruju u Boga Oca i Sina i Duha Svetoga?

Jesu li Crkva Samarijanci koji drže riječ Kristovu (u puku zvani nevjernici ili pogani), ili samo oni koji se deklariraju kao vjernici?

Ovo prvo je po meni Tijelo Kristovo koje drži riječ, a ovo drugo može biti, a i ne treba biti...

Mt 15,21-28
I gle: žena neka, Kanaanka iz onih krajeva, iziđe vičući: "Smiluj mi se, Gospodine, Sine Davidov! Kći mi je teško opsjednuta!"
Ali on joj ne uzvrati ni riječi. Pristupe mu na to učenici te ga moljahu: "Udovolji joj jer viče za nama."
A ona će: "Da, Gospodine! Ali psići jedu od mrvica što padaju sa stola njihovih gospodara!"
Tada joj Isus reče: "O ženo! Velika je vjera tvoja! Neka ti bude kako želiš." I ozdravi joj kći toga časa.

Kananka je očito po svjetovnom bila poganka - nije bila židovka tj. nije pripadala židovskoj općini, ali u srcu je bila ponizna poganka koja vjeruje u riječ makar je izjednačili sa psom, makar pljuvali po njoj - ona vjeruje. Ponizno vjeruje. Takve osobe koje drže riječ u poniznosti pa makar i pljuvali po njima su po meni Crkva - Tijelo Kristovo.
Kananka je ovim opisanim činom postala kršćanka, no svjetovno ona nije tada postala članicom Crkve...

Ovo si odlično zaključio.
Da li su ta Kananka i dobri Samaritanac itd u Tijelu ili izvan?
I zašto će mnogi doći sa istoka i zapada i sjesti za stol sa Abrahamom....dok će mnogi sinovi kraljevstva biti izbačeni van ?

Neki bi željeli imati sigurnost spasenja a to čini tako što će napraviti ogradu ili granicu .....mi sigurno spašeni jer smo kršteni i u Crkvi i oni koji to nisu.
Ali sigurnost nije isto što i vjera.

Vrh

PostPostano: Čet ruj 10, 2020 11:06 

viz je napisao/la:

Dobro pitanje Viz. Crkva je 'Jedna i Sveta', i niti jedna neistina, laz, hereza, tu ne moze imati udjela. Crkva je, naime, zajednica spašenih; herezama, lažima i sotoni tu nema mjesta.

viz je napisao/la:

Dakle skuzio si ih Viz? Pocevsi od price kako oni koji nisu dionici Crkve se mogu spasit, oni automatski stavljaju sebe u Crkvu, i tako se stavljaju korak ispred drugih, ispred onih koji se ne deklariraju kao Katolici. Bagra je to, gladna krvi, krvolocna svjetina. Nije li to isti mehanizam;

Često znamo reći kako nismo ništa, da smo bijeda, otpad svijeta; no, zaista bi nas ražestilo kad bi nas netko uzeo za riječ i nazvao nas onako kako smo sami sebe nazvali.
Naprotiv, pretvaramo se kao da bježimo kako bi ostali trčali za nama i tražili nas; ponašamo se kao da bismo htjeli biti posljednji i sjediti na zadnjem mjestu, no činimo to zato da bismo bolje prošli i dobili mjesto na čelu stola.
Prava se poniznost ne pretvara i ne služi se poniznim riječima; ona ne nastoji samo prikriti ostale krijeposti nego se i sama želi sakriti; kad bi joj bilo svojstveno lagati, pretvarati se i bližnjega sablazniti, tada bi rađala drskim i oholim djelima da se njima pokrije i u njima živi potpuno sakrivena i nepoznata.
Evo, dakle, kako ja o tome mislim, Filotea: ili nemojmo uopće izgovarati ponizne riječi, ili, ako ih govorimo, recimo ih s iskrenim unutarnjim osjećajem i neka nam na jeziku bude ono što i na srcu; ne pretvarajmo se kako želimo biti posljednji ako to u srcu zaista ne osjećamo.
Sv. Franjo Saleski

viz je napisao/la:
Takve osobe koje drže riječ u poniznosti pa makar i pljuvali po njima su po meni Crkva - Tijelo Kristovo.

U tome nema sumnje :roll: Granice Crkve odreduje Duh Sveti, koji po krstenju prima ljude k sebi. To sto netko nije svjestan svoga krstenja, ne znaci da nije krsten. Na kraju krajeva, vecina nas je krstena bez ikakve svijesti o tome. I to njih buni, u tom grmu lezi zec. Kako kaze Crkva;

Baptism is held to be necessary both necessitate medii and præcepti. This doctrine is grounded on the words of Christ. In John 3, He declares: "Unless a man be born again of water and the Holy Ghost, he can not enter into the kingdom of God." Christ makes no exception to this law and it is therefore general in its application, embracing both adults and infants. It is consequently not merely a necessity of precept but also a necessity of means.

Drugim rijecima; tko nije krsten - nece se spasit, jer van Crkve nema spasenja. Jedini put spasenja je kroz Crkvu, kroz Krista. Bitno je imat na umu da Krist nije umro "iz hira", da je njegova zrtva bila konkretna i nuzna, za spasenje ljudi, za ustanovljenje Crkve po kojoj se spasavamo. Stoga, dakle, u svjetlu toga, treba i gledati na temu spasenja. Ali, tren, to sa strane. Zelio bi se zabavit profilom ljudi sa psiholosko/duhovnog/religioznog stajalista. Ne brine njih spas drugih ljudi, vec ih muci to sto znaju da nisu dionici Crkve. Hocu reci, oni nisu branitelji slabih, oni su branitelji svoje oholosti, penju se na kriz - ne iz davanja samog sebe, vec obrnuto, da sto vise uzmu, da bi se sto bolje vidili. Sa 100% sigurnoscu, mogu reci da takvi sigurno nisu pod djelovanjem Duha Svetoga i nisu nikakvi dionici Crkve, Misticnog Tijela Kristovog cije granice zna sam Gospod. Jer onaj tko je u Duhu nece bit iznerviran Rijecju Bozijom, tj citatima iz sabora i dogmama, vec bi u Duhu promatrao rijec.
S druge strane Viz, ti si na dobrom putu.Pitanje je; je li ta zena bila krstena? Za odgovor na to pitanje, treba vidit sto Crkva kaze o krstenju, tj kako se postize efekt krstenja. Pa kaze;

The Fathers and theologians frequently divide baptism into three kinds: the baptism of water (aquæ or fluminis), the baptism of desire (flaminis), and the baptism of blood (sanguinis). However, only the first is a real sacrament. The latter two are denominated baptism only analogically, inasmuch as they supply the principal effect of baptism, namely, the grace which remits sins. It is the teaching of the Catholic Church that when the baptism of water becomes a physical or moral impossibility, eternal life may be obtained by the baptism of desire or the baptism of blood.

The baptism of desire (baptismus flaminis) is a perfect contrition of heart, and every act of perfect charity or pure love of God which contains, at least implicitly, a desire (votum) of baptism. The Latin word flamen is used because Flamen is a name for the Holy Ghost, Whose special office it is to move the heart to love God and to conceive penitence for sin. The "baptism of the Holy Ghost" is a term employed in the third century by the anonymous author of the book "De Rebaptismate". The efficacy of this baptism of desire to supply the place of the baptism of water, as to its principal effect, is proved from the words of Christ. After He had declared the necessity of baptism (John 3), He promised justifying grace for acts of charity or perfect contrition (John 14): "He that loveth Me, shall be loved of my Father: and I will love him and will manifest myself to him." And again: "If any one love me, he will keep my word, and my Father will love him, and we will come to him, and will make our abode with him." The Catholic Encyclopedia

Vrh

PostPostano: Čet ruj 10, 2020 11:15 

Mt 15,21-28

Jer ih ima vjernika papirnatih, tj. samo na papiru, koji se trse vaditi citate i pravila a prema bližnjem prosipaju jal...Takvih ima mnogo, a i sama sam ponekad takva i kažem uvijek, da sam slabi vjernik. Stoga, nije vjernik svaki onaj koji sebe tako naziva.
Tu bih se u rijetkom složila s papom Franjom, "draži mi je dobar ateist no licemjeran vjernik". Takvi misle, da će u raj, jer imaju sakramente, dok će njihov bližnji, makar je kvalitetniji i bolji čovjek, u pakao, jer ih nema. Mislim da je istina dijametralno suprotna. Od praznih citata nema ništa, Isus vidi što nam je u srcu :!:

Vrh

PostPostano: Čet ruj 10, 2020 21:20 

Jer ih ima vjernika papirnatih, tj. samo na papiru, koji se trse vaditi citate i pravila a prema bližnjem prosipaju jal...Takvih ima mnogo, a i sama sam ponekad takva i kažem uvijek, da sam slabi vjernik. Stoga, nije vjernik svaki onaj koji sebe tako naziva.
Tu bih se u rijetkom složila s papom Franjom, "draži mi je dobar ateist no licemjeran vjernik". Takvi misle, da će u raj, jer imaju sakramente, dok će njihov bližnji, makar je kvalitetniji i bolji čovjek, u pakao, jer ih nema. Mislim da je istina dijametralno suprotna. Od praznih citata nema ništa, Isus vidi što nam je u srcu :!:

možda će se licemjeran vjernik će ispovijediti i biti će mu oprošteno ako se pokaje zbog svoje slabosti a kako će dobar ateist dobiti oprost?

Vrh

PostPostano: Pet ruj 11, 2020 07:03 

možda će se licemjeran vjernik će ispovijediti i biti će mu oprošteno ako se pokaje zbog svoje slabosti a kako će dobar ateist dobiti oprost?

A ovo je zanimljivo ako vjernici na ovaj način razmišljaju onda će svakako bolje proći ateisti.

Možemo slobodno primjeniti ...ateisti i grešnici vas pretekoše u kraljevstvo nebesko.

Vrh

PostPostano: Pet ruj 11, 2020 08:55 

Papa Franjo to sigurno nikad nije izjavia pogotovo u kontekstu u kojem ti pises. Tko je kvalitetniji i bolji covjek se gleda po Bozijim standardima, a ne po tvojim, nakon par ispivenih pivi :mrgreen:

Vrh

PostPostano: Pet ruj 11, 2020 10:40 

To zna Bog. Ako je dobar, možda nema puno toga što mu treba oprostiti. Nije na nama da mozgamo o tome.

Vrh

PostPostano: Pet ruj 11, 2020 10:43 

Papa Franjo to sigurno nikad nije izjavia pogotovo u kontekstu u kojem ti pises. Tko je kvalitetniji i bolji covjek se gleda po Bozijim standardima, a ne po tvojim, nakon par ispivenih pivi :mrgreen:

Što ti znaš o Božjim standardima?
Samo pokušavaš ponižavati ljude, što govori o duhovnom dnu.
Jedino što mogu, svjetovati da radiš na sebi, tu ima puno posla, a ne da gledaš trn u oku drugog.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 46 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata