Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub srp 24, 2021 22:15

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned pro 27, 2020 00:51 

Zanima me je li primjereno/zabranjeno/ne preporuča se na katoličke blagdane (Božić, Uskrs, itd.) i/ili nedjeljom:
- koristiti perilicu za suđe
- prati veš u perilici rublja

Samo ozbiljne i argumentima poduprte komentare molim.

Hvala.

Vrh

PostPostano: Ned pro 27, 2020 14:38 
Administrator

Nedjeljom i blagdanom posvećuje se vrijeme Bogu i zajedništvu s bližnjima, a posao ili dulji rad nas ometa i onemogućava takvo posvećivanje vremena.
Uključiti perilicu ne utječe na to. Evo kako je to pojasnio don Damir Stojić:
"Božja zapovijed nam ne zabranjuje na taj dan činiti dobro, već nas upućuje da se klonimo svakoga rada koji bi nas zarobljavao, činio nezadovoljnima i priječio nam štovanje Boga. Evo kako se o tome govori u Katekizmu Katoličke Crkve: „U nedjelje i ostale zapovjedne blagdane neka se vjernici uzdrže od onih djela i poslova koji priječe iskazivanje štovanja Boga, radost vlastitu danu Gospodnjem ili potrebit odmor duše i tijela."

Vrh

PostPostano: Ned pro 27, 2020 21:23 

Iako vjerojatno nije zabranjeno mislim da nikad nisam prala veš nedjeljom ili blagdanom... Za to postoje drugi dani.
Prihvaćam da one žene koje rade prekovremeno preko tjedna možda ne stignu, pa im ostaje jedino nedjelja..
Ali nekako mi je to ostalo od bake, da se to ne uključuje taj dan. :DD

Vrh

PostPostano: Pon pro 28, 2020 12:16 

U nedjelju je najvažnije otići na misu i po mogućnosti se pričestiti.
Meni nekako ispadne uvijek da u nedjelju pometem dvor, ali to je 5 minutni poslić...
Staviti robu u mašinu, pa zar se to zove poslom? Radi mašina, ne ja. Nisam nikad o tome razmišljala. Onda ne bi trebalo ni kuhati nedjeljom, nećemo se valjda držati kao pijan plota nekih stvari poput ortodoksnih židova :; Oni niti lift ne pale nekim danima...

Vrh

PostPostano: Pon pro 28, 2020 14:11 

U nedjelju je najvažnije otići na misu i po mogućnosti se pričestiti.
Meni nekako ispadne uvijek da u nedjelju pometem dvor, ali to je 5 minutni poslić...
Staviti robu u mašinu, pa zar se to zove poslom? Radi mašina, ne ja. Nisam nikad o tome razmišljala. Onda ne bi trebalo ni kuhati nedjeljom, nećemo se valjda držati kao pijan plota nekih stvari poput ortodoksnih židova :; Oni niti lift ne pale nekim danima...

Nije problem staviti robu u mašinu, već nakon pranja staviti sušiti po cijeloj kupaonici sad po zimi i da visi cijeli dan... eh, zato je baka rekla: svaki posao u svoje vrijeme. Neki se poslovi obavljaju ili prije ili poslije blagdana. Ne samo zato što bi bio problem, nego da se cijelim rasporedom vremena i poslova daje hvala Bogu.
Židovsku praksu potpuno shvaćam - ta točno tako i piše u Svetom pismu - ne radi složenosti poslova, nego da se daje prednost djelu Božjemu i nađe smisao i odmor u pravom počinku - s kojim se Isus izjednačio..
Židovi nisu palili vatru taj dan (istina, to je tada bio kompliciraniji posao nego danas, a i drugačija je klima), jeli su hladna jela i nisu putovali taj dan.
(Možda se u ovo vrijeme propusnica možemo nekako solidarizirati s njima :; )

Vrh

PostPostano: Uto pro 29, 2020 08:36 

Ja ne bih birao suzdržavanje!

Ja bih radije slavio :;

Vrh

PostPostano: Uto pro 29, 2020 16:46 

A ja se ne osjećam ništa više niti ništa manje katolikom ako nedjeljom upalim mašinu, još i time opterećivati se...I Isus je "radio" subotom i ima prispodobu glede toga...

Vrh

PostPostano: Uto pro 29, 2020 21:40 

A ja se ne osjećam ništa više niti ništa manje katolikom ako nedjeljom upalim mašinu, još i time opterećivati se...I Isus je "radio" subotom i ima prispodobu glede toga...

Isus je subotom liječio i ozdravljao druge, time se obično tumači svećenički "rad" nedjeljom i rad onih ljudi koji pomažu drugima u hitnim slučajevima.

Vrh

PostPostano: Čet pro 31, 2020 07:20 

Imam i ja dužnosti.

U braku sam pa mi je dužnost voditi ljubav sa suprugom.
Slavimo ljubav vođenjem ljubavi :DD

Vrh

PostPostano: Pon sij 18, 2021 20:46 

Mislio sam da će netko reagirati na moju provokaciju u postu prije, no na žalost nije...

U toj izjavi se vidi nelogičnost svih normi, pravila i dužnosti...
Ljubav nema normu, nije dužna.
Ljubav je slobodna. Ljubav se daje. Ljubav služi.
Ljubav nije ograničena i sputana.
Ljubav je bezuvjetna.
Ljubav ne traži osiguranje, pravnu sigurnost... To traži strah.
Strah nije ljubav...

Ljubav je Bog :))

Dakle ja u braku imam slobodu odabrati ljubiti suprugu i ona može u slobodi odabrati ljubiti mene.
Tu nije potrebna norma, dužnost, obaveza, pravilo, zapovijed...
Ako je to u pitanju: žao mi je... Iako u sakramentu ja dajem pristanak na život u ljubavi sa suprugom, po meni nije potrebno kleti se u vječnost u Boga.
Isus je rekao da se ne kunemo u ništa. A mi se često kunemo na ceremonijama u Boga, a sam Isus kaže da se ne kunemo...
Zanimljivo?!

Vrh

PostPostano: Uto sij 19, 2021 11:36 

viz, smatraš li se katolikom?

Vrh

PostPostano: Uto sij 19, 2021 13:58 

Ako igramo po pravilima i normama: da ja se smatram katolik jer sam registriran u e-župi.
Ako je katolik univerzalan, sveopći: da ja se smatram katolikom jer sam za ljubav prema drugome bližnjemu drugačijemu univerzalnome.
Eto čak i odgovaram na pitanje van teme bez prigovora: katolik sam. :))

PS.
Pitaš me to da bi me sudila? :;

Vrh

PostPostano: Sri sij 20, 2021 11:30 

Pitam zato jer su te već pitali na drugom forumu, jer ti neke ideje (npr. da pakao nije vječan) odstupaju od katoličkog nauka.

Vrh

PostPostano: Sri sij 20, 2021 13:05 

Zanimljivo je to da su kršćani isto ljudi.
Ljudi koji mogu griješiti.
Ja sam čovjek kršćanin katolik, no ne uklapam se u sve norme i pravila (po tome mogu biti suđen).
Mogu pogriješiti. No ja sam tako odabrao jer mi to govori životno iskustvo.

Ovdje se govori o pravilima i normama.
Isus se nije držao pravila i normi i suđen je od mnogih, a osobito od pismoznanaca intelektualaca poglavara vjerskih, pa tako i od gotovo svih židova koji su se na dan Pashe trebali po pravilu okupiti u Jeruzalemu.
Stoga nije to ništa novo za osobu koja iz vlastitog životnog iskustva iz vjere u Boga Oca govori da su pravila i norme radi društvenog ponašanja, a ne da to Bog zahtjeva i da je to njegova volja.
Božja volja je služiti u ljubavi dajući se, ljubeći; a ako vjerujemo u Isusa Krista koji ponizno služi meni/nama - onda je jasno da vjerom umnažamo plodove ljubavi stvarajući novi Život :))

Dakle: imaš (svatko tko čita) Bogom danu slobodu da me osudiš zbog mojih izjava koje nisu kako ih ti doživljavaš ili imaš slobodu da me ne sudiš [samo reci: da, da, ne, ne...]. Na tebi je da doneseš odluku.

Ja te ne sudim jer sam tako odlučio. Ja blagoslovim tvoju odluku u radosti u ljubavi :))
Bogu hvala i slava na ljepoti jedinstvenosti svakoga od nas :DD

Vrh

PostPostano: Sri sij 20, 2021 16:32 

Uhvatio si se suđenja...Nismo na sudu a kao ljudi imamo pravo na mišljenje o nekom. Ili ćemo ignorirati sve oko sebe.
Zašto bi tvoje izjave trebale biti u skladu mog doživljaja i zašto bih ti sudila? Svatko može misliti što hoće, a ti kažeš da si životnim iskustvom dobio neke spoznaje koje se baš ne uklapaju u katolički nauk, striktno. Pa me zanimalo.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata