Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet stu 15, 2019 21:38

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 189 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Re: ispovijed
PostPostano: Pon stu 03, 2008 18:04 

Citat:
Marijan je napisao/la:
Hvaljen Isus i Marija!

Crusadercro, drago mi je da si preporučio link stranice moje župe... :) ...jest malo neaktivna u zadnje vrijeme, ali i to ćemo popraviti. Inače je taj ispit savjesti sastavio naš župnik, kao što se i vidi. Dosta ljudi odasvud dolazi na životne ispovijedi kod njega, a i sam sam je imao...

:wink: Letimično sam pregledao taj ispit savjesti i moram priznati da je podosta opširan i temeljit. Nije loše da si vjernici mogu malo podrobnije ispitati savjest, samo isto tako nikako nije dobro trpati u grijeh ama baš sve što bi eventualno moglo biti grijeh ili grješna prigoda.
Tako npr: tijelo i tjelesnost. Zašto bi to samo po sebi bilo grijeh. Dužni smo se brinuti za svoje tijelo da bude uredno i zdravo. Isto tako tjelesnost. Tijelo i tjelesnost je ''kuća duha'' u kojoj se on treba ugodno osjećati….
Vanjski izgled? Masna kosa, prhuti po leđima, flekavo odijelo… to odmah odaje šlampavu i pomaknutu osobu…..
A sada slijede poslastice koje se nalaze na indeksu nekih svećenika a da se vjerojatno nikada nisu uspjeli informirati što je to, jer da jesu ne bi pisali nebuloze.
Tumačenje snova, radiostezija (valjda radiestezija),, kiropraktika, praznovjerni predmeti, privjesci od koralja… da ti pamet stane.
Što se snova tiče, postoji i praznovjerja, kada se posegne za sanjaricom, ali sni su poruka koju se može i poželjno je dešifrirati…..
Radiostezija – sam naziv je krivo napisan. Radiesteziju tumači sam naziv – opažati radijaciju. Koristi se visak, rašlje… Sve se temelji na posve objašnjivoj pojavi. Podzemne vode npr. zrače i spavati na takvom mjestu sigurno će prouzročiti zdravstvene probleme. Sam sam si detektirao takvu podzemnu žilu koja je išla ispod moga kreveta i kad sam se preselio na drugo mjesto tegobe su prestale. Zamislite sada da me netko tko je svoju savjest formirao po takvim ispitima savjesti vidi s viskom u ricu, što bi si mislio?
Kiropraktika? Bože moj! Pred tjedan dana sam bio kod svoga liječnika koji je ujedno i kiropraktičar i dobro je spucalo u vratu i kralježnici i sve je opet ok. Nismo zazivali duhove niti smo bajali..
Praznovjerni predmeti: Zanimljivo kako taj velečasni nije među njih ubrojio agnus dei, lurdsku vodu ili kamenje iz Međugorja; jer bi se to također moglo nači u popisu praznovjernih predmeta…
Privjesci od koralja: Pa može i od dragog ili poludragog kamenja… ne samo da se oduvijek vjerovalo da ono pozitivno djeluje na čovjekovo zdravlje, već su ih i neke svete osobe i biskupi u Srednjem vijeku preporučivali. Posebno zlato ima pozitivan učinak na čovjekovo zdravlje jer odbija negativne utjecaje nekih prirodni sila, a propušta pozitivne. Pa zar stvarno netko misli da bi kraljevi i druge okrunjene glave nosile toliko zlato samo kao ukras ili znak moči? Što kruna štiti i koji se dragulji u njoj nalaze – biti će i svakom laiku jasno i sve to bez trunka magije i praznovjerja. Dok sam imao zlatne navlake na zubima nisam niti osjetio da je to neko strano tijelo, a sada kada mi je moja ''mudra'' zubarica metnula nekakvi posebni metal, stalno imam osjećaj da je to ''stranac'' na mojim zubima.
Zen meditacija: Kao prvo, malo tko uopće zna što je zen meditacija ( malo se pravimo važni, pa smo to uvrstili u ispit). Uostalom, ne radi se o nikakvoj religiji u pravom smislu riječi, pa bi ju teoretski mogao koristiti svaki dobri katolik. Postoji i svećenika i redovnika, posebno onih kontemplativaca kojima zen meditacija dobro leži i nije u nikakvoj suprotnosti s njihovom vjerom, dapače.
U ispitu savjesti nisam naišao na tvrdnju da je grijeh mučiti i nanositi bol živim bićima, posebno visoko razvijenim sisavcima. A jest grijeh, je one trpe isto kao i čovjek, a to što nemaju besmrtnu dušu bol i patnja nisu nipošto manje. Onaj tko namjerno zlostavlja životinje i uživa u tome zla je i izopačena osoba. On bi to činio i ljudima kada bi imao petlje….
Zašto ova moja kritika? – Pa mislim da ne treba izmišljati grijehe, i zbunjivati ljude. Ima dosta toga što nije dobro. Uostalom i smiješno je tako nešto pisati i govoriti…

Vrh

PostPostano: Uto stu 04, 2008 07:33 

angelus je napisao/la:

:wink: Letimično sam pregledao taj ispit savjesti i moram priznati da je podosta opširan i temeljit. Nije loše da si vjernici mogu malo podrobnije ispitati savjest, samo isto tako nikako nije dobro trpati u grijeh ama baš sve što bi eventualno moglo biti grijeh ili grješna prigoda.
Tako npr: tijelo i tjelesnost. Zašto bi to samo po sebi bilo grijeh. Dužni smo se brinuti za svoje tijelo da bude uredno i zdravo. Isto tako tjelesnost. Tijelo i tjelesnost je ''kuća duha'' u kojoj se on treba ugodno osjećati….
Vanjski izgled? Masna kosa, prhuti po leđima, flekavo odijelo… to odmah odaje šlampavu i pomaknutu osobu…..
A sada slijede poslastice koje se nalaze na indeksu nekih svećenika a da se vjerojatno nikada nisu uspjeli informirati što je to, jer da jesu ne bi pisali nebuloze.
Tumačenje snova, radiostezija (valjda radiestezija),, kiropraktika, praznovjerni predmeti, privjesci od koralja… da ti pamet stane.
Što se snova tiče, postoji i praznovjerja, kada se posegne za sanjaricom, ali sni su poruka koju se može i poželjno je dešifrirati…..
Radiostezija – sam naziv je krivo napisan. Radiesteziju tumači sam naziv – opažati radijaciju. Koristi se visak, rašlje… Sve se temelji na posve objašnjivoj pojavi. Podzemne vode npr. zrače i spavati na takvom mjestu sigurno će prouzročiti zdravstvene probleme. Sam sam si detektirao takvu podzemnu žilu koja je išla ispod moga kreveta i kad sam se preselio na drugo mjesto tegobe su prestale. Zamislite sada da me netko tko je svoju savjest formirao po takvim ispitima savjesti vidi s viskom u ricu, što bi si mislio?
Kiropraktika? Bože moj! Pred tjedan dana sam bio kod svoga liječnika koji je ujedno i kiropraktičar i dobro je spucalo u vratu i kralježnici i sve je opet ok. Nismo zazivali duhove niti smo bajali..
Praznovjerni predmeti: Zanimljivo kako taj velečasni nije među njih ubrojio agnus dei, lurdsku vodu ili kamenje iz Međugorja; jer bi se to također moglo nači u popisu praznovjernih predmeta…
Privjesci od koralja: Pa može i od dragog ili poludragog kamenja… ne samo da se oduvijek vjerovalo da ono pozitivno djeluje na čovjekovo zdravlje, već su ih i neke svete osobe i biskupi u Srednjem vijeku preporučivali. Posebno zlato ima pozitivan učinak na čovjekovo zdravlje jer odbija negativne utjecaje nekih prirodni sila, a propušta pozitivne. Pa zar stvarno netko misli da bi kraljevi i druge okrunjene glave nosile toliko zlato samo kao ukras ili znak moči? Što kruna štiti i koji se dragulji u njoj nalaze – biti će i svakom laiku jasno i sve to bez trunka magije i praznovjerja. Dok sam imao zlatne navlake na zubima nisam niti osjetio da je to neko strano tijelo, a sada kada mi je moja ''mudra'' zubarica metnula nekakvi posebni metal, stalno imam osjećaj da je to ''stranac'' na mojim zubima.
Zen meditacija: Kao prvo, malo tko uopće zna što je zen meditacija ( malo se pravimo važni, pa smo to uvrstili u ispit). Uostalom, ne radi se o nikakvoj religiji u pravom smislu riječi, pa bi ju teoretski mogao koristiti svaki dobri katolik. Postoji i svećenika i redovnika, posebno onih kontemplativaca kojima zen meditacija dobro leži i nije u nikakvoj suprotnosti s njihovom vjerom, dapače.
U ispitu savjesti nisam naišao na tvrdnju da je grijeh mučiti i nanositi bol živim bićima, posebno visoko razvijenim sisavcima. A jest grijeh, je one trpe isto kao i čovjek, a to što nemaju besmrtnu dušu bol i patnja nisu nipošto manje. Onaj tko namjerno zlostavlja životinje i uživa u tome zla je i izopačena osoba. On bi to činio i ljudima kada bi imao petlje….
Zašto ova moja kritika? – Pa mislim da ne treba izmišljati grijehe, i zbunjivati ljude. Ima dosta toga što nije dobro. Uostalom i smiješno je tako nešto pisati i govoriti…

Neka mi Angelus ne zamjeri ali ovaj zadnji njegov post nije dobar doprinos kvalitetnoj ispovjedi. Dobri su oni poticaji koji pobuđuju savjest a ne ju otupljuju. Tekst posta je sve samo ne jasan odgovor na to kako se treba ispovijedati. Toliko o tome.

Vrh

PostPostano: Uto stu 04, 2008 08:16 

Barnaba je napisao/la:
Neka mi Angelus ne zamjeri ali ovaj zadnji njegov post nije dobar doprinos kvalitetnoj ispovjedi. Dobri su oni poticaji koji pobuđuju savjest a ne ju otupljuju. Ovaj dio foruma nije namijenjen za raspravu već za davanje jasnih odgovora pa od mene ne bi bilo fer da sad započinjem s osvrtom na sve što je tu napisano ali tekst posta je sve samo ne jasan odgovor na to kako se treba ispovijedati. Toliko o tome.

:wink: Hoćeš reči, Barnaba da je dobar ispit savjesti koji grijehom naziva ono što grijeh nije?
Netko će ići kiropraktičaru pa će ga zbog toga savjest prekoravati, a onda će doći k svećeniku koji također nezna što je to kiropraktika pa će ga još više zbuniti.
Ili će odbiti da mu se rašljama ili viskom detektiraju podzemne vode na mjestu gdije želi graditi kuću, samo zato što je to neki neupućeni ispovjednik zabranio?
Za mene to itekako spada u davanje jasnih odgovora i odnosi se na kvalitetnu ispovijed, da ne govorim o zdravorazumskom rasuđivanju.
Zato nam stanje i jest takvo da oni koji su najodgovorniji šute ili govore ljudima nerazumljivim jezikom, a u praksi imamo originala za koje Srbi zgodno kažu: Dokon pop i jariče krsti.

Vrh

PostPostano: Uto stu 04, 2008 09:03 

angelus je napisao/la:
Barnaba je napisao/la:
Neka mi Angelus ne zamjeri ali ovaj zadnji njegov post nije dobar doprinos kvalitetnoj ispovjedi. Dobri su oni poticaji koji pobuđuju savjest a ne ju otupljuju. Ovaj dio foruma nije namijenjen za raspravu već za davanje jasnih odgovora pa od mene ne bi bilo fer da sad započinjem s osvrtom na sve što je tu napisano ali tekst posta je sve samo ne jasan odgovor na to kako se treba ispovijedati. Toliko o tome.

:wink: Hoćeš reči, Barnaba da je dobar ispit savjesti koji grijehom naziva ono što grijeh nije?
Netko će ići kiropraktičaru pa će ga zbog toga savjest prekoravati, a onda će doći k svećeniku koji također nezna što je to kiropraktika pa će ga još više zbuniti.
Ili će odbiti da mu se rašljama ili viskom detektiraju podzemne vode na mjestu gdije želi graditi kuću, samo zato što je to neki neupućeni ispovjednik zabranio?
Za mene to itekako spada u davanje jasnih odgovora i odnosi se na kvalitetnu ispovijed, da ne govorim o zdravorazumskom rasuđivanju.
Zato nam stanje i jest takvo da oni koji su najodgovorniji šute ili govore ljudima nerazumljivim jezikom, a u praksi imamo originala za koje Srbi zgodno kažu: Dokon pop i jariče krsti.

Što se potreba rašljarenja tiče nikome se neće desiti ništa ako to odbije. Ne postoji vjerska obaveza da netko mora ispitivati gdje će kuću graditi i gdje će spavati. Takve pojave u zemlji proučava geofizika, no ne postoji jasna veza između psihofizičkog zdravlja ljudi i tih pojava. Tko ti je to reko prevario te. Bar se ona ne mogu riješiti jednostavnim pomicanjem kreveta. :mrgreen:
Puno je veća šteta od onoga što se šlepa uz te nadrilječnike koji se tim bave pa je sasvim razumljivo da vjernik (ukoliko je odlazio na takve tretmane) treba to ispovjediti i razjasniti s ispovjednikom stupanj počinjenog grijeha.
Ista stvar je i sa kiropraktikom uz koju se šlepa i niz nedopuštenih praksi pa je zbog toga opasno nepripremljen dolaziti tamo.
Zašto svećenici ne znaju o tome dovoljno nije moja briga već njihovih pretpostavljenih a ukoliko si sposoban doprinijeti obrazovanju kolega u svezi toga ponudi to kaptolu pa neka on provede program obuke.
I s punim pravom imam biti kritičan nad tim pojavama te stvarno ne razumijem tu relativizaciju u ispovjedi a s druge strane preveliku kritičnost prema odobrenim pokretima unutar same Crkve. Iskreno mislim kako to nije dobro.

Vrh

PostPostano: Uto stu 04, 2008 12:09 

Barnaba je napisao/la:
Što se potreba rašljarenja tiče nikome se neće desiti ništa ako to odbije. Ne postoji vjerska obaveza da netko mora ispitivati gdje će kuću graditi i gdje će spavati. Takve pojave u zemlji proučava geofizika, no ne postoji jasna veza između psihofizičkog zdravlja ljudi i tih pojava. Tko ti je to reko prevario te. Bar se ona ne mogu riješiti jednostavnim pomicanjem kreveta. :mrgreen:
Puno je veća šteta od onoga što se šlepa uz te nadrilječnike koji se tim bave pa je sasvim razumljivo da vjernik (ukoliko je odlazio na takve tretmane) treba to ispovjediti i razjasniti s ispovjednikom stupanj počinjenog grijeha.
Ista stvar je i sa kiropraktikom uz koju se šlepa i niz nedopuštenih praksi pa je zbog toga opasno nepripremljen dolaziti tamo.
Zašto svećenici ne znaju o tome dovoljno nije moja briga već njihovih pretpostavljenih a ukoliko si sposoban doprinijeti obrazovanju kolega u svezi toga ponudi to kaptolu pa neka on provede program obuke.
I s punim pravom imam biti kritičan nad tim pojavama te stvarno ne razumijem tu relativizaciju u ispovjedi a s druge strane preveliku kritičnost prema odobrenim pokretima unutar same Crkve. Iskreno mislim kako to nije dobro.

:wink: I uz brak se puno toga šlepa, (prijevara, razni trokuti i druga ''geometrijska tijela''), pa ga stoga ne ćemo staviti na indeks i uvrstiti u ispit savjesti kao grijeh. Barem ja to ne bi učinio.
Što se pak praktičnog vida radijestezije tiče, meni to nitko nije rekao - to su moja iskustva.

Vrh

PostPostano: Sri stu 12, 2008 12:47 

Poznata je stvar kako nema dovoljno osvrta, iz Crkve, na razne tzv. "alternativne prakse liječenja". Međutim ipak se stvar polako mijenja, pa IKA javlja o promociji jedne zanimljive knjige:

Predstavljanje knjige "Sve što katolik treba znati o reikiju" dr. Josipa Blaževića, OFMConv. održat će se u četvrtak 13. studenoga u 19.30 sati u dvorani sv. Franje u zagrebačkom samostanu franjevaca konventualaca, Sveti Duh 31.
Knjigu će predstaviti zagrebački pomoćni biskup Valentin Pozaić, urednik Veritasa o. Ivan Bradarić, psihijatar dr. Ivan Ćelić i sam autor.
U glazbenom dijelu nastupit će skupina Fides.

http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=107045

Evo i plakata
Slika

Vrh

PostPostano: Sri stu 12, 2008 13:19 

ja sam se bavio Reikijem više godina prije negoli sam primio sakramente,hvala Bogu da sam shvatio šta je to i da sam se izvukao otamo.

Bio sam na predavanju fra Josipa Blaževića o New ageu i ono što mogu reć je da je jako dobro upućen u to.Ja o New ageu znam jer sam se više godina bavio time

Vrh

PostPostano: Sri stu 12, 2008 20:43 

:wink: O reikiju mogu reči na temelju nekoliko slučajeva, da se radi o opasnoj i skupoj praksi. Osobe koje prakticiraju reiki pokazuju svojevrsnu smušenost koja je i laiku odmah vidljiva, a neki zapadaju u psihoze, posebno oni, koji pate od nekog latentnog duševnog poremečaja. Izgleda da taj njihov ''protok energije'' aktualizira spomenute poremečaje.
S teološkog stanovišta neprihvatljiv je jer petlja tobože s Duhom Svetim koji je po njima kozmička energija, što dodatno opterečuje i savjest i budi strahove.....
Pater Blažević je naš priznati stručnjak na tom području, postigao je doktorat, ima silno znanje, ali i u nekim slučajevima previše dramatizira. Posebno kada su u pitanju neke davno poznate prakse na Zapadu kao što je visak (pendulum), rašlje, jednom riječju radijestezija. A i dalekoistočne religijske prakse odviše demonizira. Ono što je na Zapadu demon nije jednako tako na Istoku. On je jednostavno takav tip čovjeka - krut, ali dobro je poslušati što govori. Danas se mladi ljudi upuštaju u neke rizične eksperimente na duhovnom području koje mogu završiti kobno. Međutim, ono što ne mogu prihvatiti kod njega je da sve jednako sotonizira i trpa u isti koš. U tome je dijete svoga vremena i spada u jednu grupu poznatih u našoj crkvi koji svi na isti način nastupaju. Međutim, on je među njima ipak najkompetentniji.

Vrh

PostPostano: Čet stu 13, 2008 07:50 

Citat:
Posebno kada su u pitanju neke davno poznate prakse na Zapadu kao što je visak (pendulum), rašlje, jednom riječju radijestezija.

Hvaljen Isus i Marija!
Vjerujem da je moguće rašljama otkriti prisutnost vode, ali mislim da je radiestezija većim djelom djelatnost koj neki koriste za nepoštenu zaradu i to tako da zavode neuk narod. Pa koliko ih samo ima što se krevelje i mašu viskovima po lokalnim televizijama i tobože liječe ljude koji nazovu...a i o tome da podzemne vode štete...kako to da samo podzemni tokovi imaju štetno djelovanje? A nadzemni? Što je s ljudima koji žive u sojenicama i na brodovima? Valjda su svi bolesni :) No to je već neka druga tema.

Što se tiče reikia: U mom susjedstvu je stanovala obitelj-dobrostojeća, a žena reiki majstor i primala razne ljude željne duhovnog iskustva i pomoći. Nakon par godina ta se obitelj raspala, a i nekoliko se žena, koje često dolazile, rastalo od svojih muževa. Dakle, prvi plod koji sam ja primijetio jest udar na obitelj, a dalje...

Vrh

PostPostano: Čet stu 13, 2008 09:13 

angelus je napisao/la:
Pater Blažević je naš priznati stručnjak na tom području, postigao je doktorat, ima silno znanje, ali i u nekim slučajevima previše dramatizira. Posebno kada su u pitanju neke davno poznate prakse na Zapadu kao što je visak (pendulum), rašlje, jednom riječju radijestezija.

ok ali objasni ti meni kako neki radiestezist može znat da se na npr.dubini od 31 metra nalaze 3 vodene žile koje imaju protok od 6300 litara u minuti? Slažem se da tu ne treba radit drame ali s druge strane visak ne može pokazat da se na dubini od 31 metra nalaze 3 vodene žile koje imaju protok vode od 6300 litara u minuti jer su duljina i protok umjetne mjere a mjerni instrumenti koji služe za takva mjerenja se moraju precizno baždariti da bi mogli pokazivat takve podatke.

Čitao sam o jednom eksperimantu koji je napravljen,uglavnom zakopoali su više cijevi u zemlju,kroz neke pustili vodu i pozvali najpoznatije svjetske radiesteziste da otkriju di se cijevi nalaze i kroz koje teče voda.Misliš da je itko uspio otkriti di su cijevi a kamoli kroz koje teče voda

Vrh

PostPostano: Pet stu 14, 2008 07:13 

:wink: Jasno da ima svakakvih ljudi i da uzurpiraju sve što se uzurpirati dade. Radijestezija je opće poznata i priznata djelatnost, a točnost ovisi o osjetljivosti dotične osobe, kao i o njezinom poštenju da zna svoje granice.
Zar ekonomska promidžba iliti reklame ne lažu i ne varaju naivne ali nisu na Blaževićevom popisu jer nisu zavijene plaštem mističnosti i ''nadnaravnog'' kao što je radijestezija za neuki puk, pa se pitam za koga govori taj učeni fratar.
Ljudsko tijelo je nevjerojatni aparat u kojemu su zapisi o kojima mi ne možemo niti sanjati, a koji ponekad izbijaju u nekim tradicionalnim vještinama koje je bolje ispitivati i njima se koristiti za opće dobro, a ne sve to trpati u vražju vreču i polijevati svetom vodicom.
Ako netko ima prema nečemu predrasude, onda će nači tisuću razloga i jeftinih ''dokaza''.
Takav pristup uvijek me je smetao i takvog autora nikada ne smatram ozbiljnom i stručnom osobom.
Pitam se što nam to treba.

Vrh

PostPostano: Pet stu 14, 2008 08:22 

Slika
Raduje me što je ova tema pobudila raspravu, iako je otvorena kao najava promocije knjige. Međutim, kako bi preglednost foruma bila sačuvana temu ću premjestiti na dio „Razgovori“ i dodati u naslov, naznaku šireg aspekta rasprave. Sada je naslov teme - Što katolik treba znati o tzv. "Alternativi"?

Kao svoj prilog poticanju rasprave dajem odgovor iz Glasa Koncila koji se bavi ovom tematikom. http://www.glas-koncila.hr/rubrike_razg ... SESSID=c7f
Iz njega donosim zanimljiv citat:

Još u doba Drugoga svjetskog rata svim klericima je strogo zabranjeno - zbog zaštite dostojanstva vjere i prave pobožnosti - prakticirati radiesteziju, tj. njihalo i slična sredstva za istraživanje skrivenih činjenica i budućih događaja, ne hoteći time uopće donijeti odluku o znanstvenoj vrijednosti viska (njihala).

Vrh

PostPostano: Pet stu 14, 2008 10:18 

angelus je napisao/la:
:wink: Jasno da ima svakakvih ljudi i da uzurpiraju sve što se uzurpirati dade. Radijestezija je opće poznata i priznata djelatnost, a točnost ovisi o osjetljivosti dotične osobe, kao i o njezinom poštenju da zna svoje granice.
Zar ekonomska promidžba iliti reklame ne lažu i ne varaju naivne ali nisu na Blaževićevom popisu jer nisu zavijene plaštem mističnosti i ''nadnaravnog'' kao što je radijestezija za neuki puk, pa se pitam za koga govori taj učeni fratar.
Ljudsko tijelo je nevjerojatni aparat u kojemu su zapisi o kojima mi ne možemo niti sanjati, a koji ponekad izbijaju u nekim tradicionalnim vještinama koje je bolje ispitivati i njima se koristiti za opće dobro, a ne sve to trpati u vražju vreču i polijevati svetom vodicom.
Ako netko ima prema nečemu predrasude, onda će nači tisuću razloga i jeftinih ''dokaza''.
Takav pristup uvijek me je smetao i takvog autora nikada ne smatram ozbiljnom i stručnom osobom.
Pitam se što nam to treba.

Znam da je radiestezija općepoznata ali da je priznata to znam da je samo u alterantivnim krugovima kao i u narodu.Radiestezija nije znanstvena disciplina pa ne znam ko ju je to priznao kako ti veliš,znanstveni krugovi nisu a koliko znam ni Crkva.Doduše što se tiče Crkve ne znam pa me ispravi ako sam pogriješio,možda nisam u toku ali prije nije bila priznata.Što se tiče demoniziranja tu se s tobom slažem,ne treba sve trpat pod taj naslov.

Spominješ nekakvu osjetljivost,osobno sam se više godina bavio radiestezijom i vrlo dobro znam kako funkcionira.Lijepo pitaš visak što te zanima i visak ti različitim kretnjama odgovara.Na taj način se i dolazi do konkretnih podataka kao što su protok vode u litrama po minuti i metrima.Pa kako tu možemo govorit samo o nakakvoj osjetljivosti pojedica?To su konkretni podaci koje visak navodi i nikako ih neko od oka po nekakvoj osjetljivosti ne može ocijeniti

Vrh

PostPostano: Pet stu 14, 2008 17:34 

Citat:
Barnaba je napisao/la:
Raduje me što je ova tema pobudila raspravu, iako je otvorena kao najava promocije knjige. Međutim, kako bi preglednost foruma bila sačuvana temu ću premjestiti na dio „Razgovori“ i dodati u naslov, naznaku šireg aspekta rasprave. Sada je naslov teme - Što katolik treba znati o tzv. "Alternativi"?

Kao svoj prilog poticanju rasprave dajem odgovor iz Glasa Koncila koji se bavi ovom tematikom. http://www.glas-koncila.hr/rubrike_razg ... SESSID=c7f
Iz njega donosim zanimljiv citat:

Još u doba Drugoga svjetskog rata svim klericima je strogo zabranjeno - zbog zaštite dostojanstva vjere i prave pobožnosti - prakticirati radiesteziju, tj. njihalo i slična sredstva za istraživanje skrivenih činjenica i budućih događaja, ne hoteći time uopće donijeti odluku o znanstvenoj vrijednosti viska (njihala).

:wink: Za taj podatak neznam i prvi puta ga čujem. Moglo bi čak biti istina jer dosta je odonda prohujalo vremena i neke su se granice u slobodi mišljenja pomaknule i i neka su saznanja jasnija.
Pokušaj da se prodre u budućnost i danas je dubiozno dali je to s moralnog gledišta dopušteno ili ne. Neki moralisti još uvijek tvrde da je budućnost pridržana jedino Stvoritelju. Osobno za mene to nije neki problem jer vrijeme si ne mogu niti zamisliti kako linearno teče, ali to su stvari o kojima se može razgovarati s onima koji su to sposobni shvatiti; stoga i ja osobno zastupam da bi na jednom općem planu razotkrivanje budućnosti za takve kakvi jesmo to bilo put u pakao.
Naš ugledni moralist, pokojni prof. dr. Jordan Kuničić pozvao je u ono vrijeme u Hrvatskoj vrlo poznatog, ali i od režima osporavanog ing. Jurdanu koji nam je održao predavanje i demostrirao rad s viskom i rašljama i inim pomagalima. Nekada su ''jurišnici znanstvenog pogleda na svijet'' u običnom visku vidjeli ugrozbu znanosti i neku vrstu religijskog misticizma, a sve zbog vlastite zaostalosti. Nemojte da moram dalje......

Vrh

PostPostano: Pet stu 14, 2008 17:48 

Citat:
Gutaperka je napisao/la:

Spominješ nekakvu osjetljivost,osobno sam se više godina bavio radiestezijom i vrlo dobro znam kako funkcionira.Lijepo pitaš visak što te zanima i visak ti različitim kretnjama odgovara.Na taj način se i dolazi do konkretnih podataka kao što su protok vode u litrama po minuti i metrima.Pa kako tu možemo govorit samo o nakakvoj osjetljivosti pojedica?To su konkretni podaci koje visak navodi i nikako ih neko od oka po nekakvoj osjetljivosti ne može ocijeniti

:wink: Pa nije baš tako da lijepo samo pitaš visak što te zanima i on ti odgovara. Ako je to bio slučaj s tobom onda znaj da si iznimno prijemljiva osoba za rad s viskom. Kod mnogih se ne dogodi ama baš ništa, kod nekih tek mali pomak. Potreban je dugotrajni rad s viskom dok se uskladite i dok počinješ dobivati pravilne odgovore.
A sad jedan načelan stav koji vjernik treba znati i imati na umu, a to je: Što god radili naše djelovanje i naše nakane moraju biti u skladu s Božjim zapovijedima i moralnim zakonima. Dok je uporaba viska za traženje vode ili detektiranje štetnih zračenja sasvim u redu, dotle zadiranje u nečiju privatnu sferu i raspitivanje o nekim stvarima koje se odnose ne budućnost; premda se to viskom i ne bi moglo doznati, spada u sferu nedopuštenog.
Tako je gotovo u svakoj našoj djelatnosti i pomagalima. Pošten čovjek se služi nožem u kuhinji, a nasilnik njime napada ljude.......

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 189 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata