Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet stu 22, 2019 00:40

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 189 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Poruka
PostPostano: Pon sij 18, 2016 14:48 

Molim vas mišljenje o masažeru za oči Opti Mask Pro ?
Navodno vrlo brzo smanjuje dioptriju ali sam pročitala i da djeluje na akupunkturne točke i uz pomoć magneta pa mi se čini da ipak nije tako bezopasno i prihvatljivo s vjerskog stajališta.

Vrh

PostPostano: Uto sij 19, 2016 11:34 
Administrator

Ne znam o čemu se radi, je li to masaža za opuštanje ili nešto drugo. Pitaj svog doktora medicine ima li to kakvog većeg utjecaja čisto fizički, dakle mjerljivo i znanstveno, ako nema ja ne bi to ni koristio.
Evo što Don Damir Stojić načelno kaže o akupunkturi:
"Da bi zaštitili građane od mogućih prijevara, američki Kongres je 1998. Pri Nacionalnom institutu za zdravlje osnovao i posebnu organizaciju(...)
Pišući o tehnikama liječenja koje se temelje na "energiji", NCCAM je zaključio da većina njih nije znanstveno valjana. Istakli su kako se treba razlikovati između dvije vrste energije: energije koja je stvarna i znanstveno provjerljiva te navodne energije. Stvarna energija se sastoji od mehaničkih vibracija (kao što je zvuk) i elektromagnetskih polja (svjetlo, radijacija itd.). Kod ovakvih tehnika u tretmanu pacijenata koristi se neki oblik mjerljive energije koji mogu imati pozitivan učinak. Primjer ovakve tehnike može biti akupunktura. U tradicionalnoj kineskoj medicini ona je bila povezana s religijskom komponentom. Ali, ona je sama po sebi nije neznanstvena. Njezini učinci sastoje se od fizičkih oboda sitnim iglicama u područja živaca koja proizvode medicinski provjerljiv učinak. Stoga se akupunktura danas može proučavati posve odvojeno od svoje religijske pozadine. Irska teološka komisija je 1994 u dokumentu "Katolički odgovor na New Age fenomen" o akupunkturi izjavila: "Osnovni princip u ovom pitanju je da ove prakse nisu u sebi negativne, i da ih izdvojene iz njihovog izvornog konteksta mogu prakticirati i katolici s dužnom pažnjom". Naravno, učinkovitost akupunkture još uvijek nije dovoljno istražena, tako da se nju nikada ne bi smjelo pretpostaviti službenom medicinskom tretmanu jer bi to značilo svjesnu ugrozu zdravlja."

http://studentski-pastoral.com/index.ph ... pelana/150

Vrh

PostPostano: Uto sij 19, 2016 14:11 

Hvala na odgovoru... u vezi ovog masažera piše da djeluje na opuštanje očiju i navodno smanjenje dioptrije. Djeluje uz pomoć sitnih magnetića koji su smješteni unutar tih "pipaka" koji masiraju a postavljeni su tako da stimuliraju akupunkturne točke oko očiju . U članku se još spominje da se takvom masažom stimulira unutarnja energija Qi , itd ...taj mi je dio bio sumnjiv a inače koristi se baš za smanjenje dioptrije, navodno za čak nekoliko stupnjeva...

Vrh

PostPostano: Uto sij 19, 2016 15:08 
Administrator

Ako se stimulira nekakva energija Qi a ne konkretni mišić ili živac, odnosno nije povezano sa fizičkom znanošću već s nečim drugim, onda nije prihvatljivo za katolike.

Vrh

PostPostano: Sri sij 20, 2016 22:39 

Hvala na odgovoru... u vezi ovog masažera piše da djeluje na opuštanje očiju i navodno smanjenje dioptrije. Djeluje uz pomoć sitnih magnetića koji su smješteni unutar tih "pipaka" koji masiraju a postavljeni su tako da stimuliraju akupunkturne točke oko očiju . U članku se još spominje da se takvom masažom stimulira unutarnja energija Qi , itd ...taj mi je dio bio sumnjiv a inače koristi se baš za smanjenje dioptrije, navodno za čak nekoliko stupnjeva...

to što piše "unutarnja energija" se ne misli na energiju koju možemo dokazati već na dušu.

Vrh

PostPostano: Ned sij 24, 2016 11:51 
Administrator

Jedno je masaža koja može opuštati, a drugo smanjenje dioptrije. Realno, takvi proizvodi se ne kupuju radi masaže već se ljudi uhvate za ono da će time možda smanjiti dioptriju. Ako to nije fizički, medicinski utemeljeno, onda stavljaju svoje povjerenje i svoju vjeru u nešto drugo.
Kod takvih stvari dobro je pitati svog liječnika smanjuje li mjerljivo takav postupak dioptriju, liječnik se ne smije baviti nadriliječništvom i mora dati konkretan odgovor u skladu sa medicinom.

Vrh

PostPostano: Pon vel 15, 2016 14:11 

Budući da se jako mučimo s velikom dioptrijom zanima me metoda vježbanja očiju kod dr . Milana Pavića.
Spada li on u nekakve, za nas katolike, zabranjene alternativce ili bi mogli probati te vježbice očiju kod njega ?

Vrh

PostPostano: Sri vel 17, 2016 16:08 
Administrator

Ne znam ništa o njemu, koliko znam obične vježbe za oči su same po sebi korisne, ali isto tako predpostavljam da ne mogu baš raditi čuda?

Vrh

PostPostano: Sub vel 20, 2016 15:35 

Ja sam kratkovidan da bez naocala ne vidim nista :). I mogu ti reci da je jedina terapija ako se zelis rijesiti optickih pomagala laserska operacija, nikakve vjezbe, a pogotovo nikakve pseudoznanstvene energije i sta ti ja znam kakve gluposti, takve koji to reklamiraju bi trebalo zabraniti jer su varalice.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 189 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Vrijeme na UTC + 01:00 sata