Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto lis 22, 2019 23:13

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Sub sij 15, 2011 21:39 

Malo su mi nejasne katgorije koje se javljaju kod opraštanja. sara je pisala o umu, volji i emocijama...

Nekad sam znao tražiti oprost od nekoga, a taj bi se čudio i rekao "ma nema veze..."
Uz pretpostavku da je bio iskren, zaključujem da ja svojim postupkom nisam njega povrijedio.
Jesam li se trebao ispričati? Zbog koga? Valjda zbog sebe.

Drugi primjer, na žalost donosim iz filma "Rođen 4.srpnja"(1989), no film je snimljem temeljem autobriografije vijetnamskog veterana Rona Kovica pa je vjerojatno dobar dio radnje autentičan...
Naime Ron u vijetnamskom ratu slučajno ubije svojeg suborca. Nakon tog događaja, mučen savješću, nakon mnogo godina odlazi obitelji ubijenog i kaže im istinu o smrti njihovog sina, muža i oca i moli ih za oprost (nisam sad baš siguran da ih je eksplicitno molio za oprost, ali takav je kontekst bio)
Supruga njegovog suborca mu nakon svega kaže "... ja vam to ne mogu oprostiti, ali Bog hoće..."
Tada mi nije bio upće jasan kontekst događanja ... možda ni sada...

Vrh

PostPostano: Sub sij 15, 2011 22:15 

arsen je napisao/la:
Drugi primjer, na žalost donosim iz filma "Rođen 4.srpnja"(1989), no film je snimljem temeljem autobriografije vijetnamskog veterana Rona Kovica pa je vjerojatno dobar dio radnje autentičan...
Naime Ron u vijetnamskom ratu slučajno ubije svojeg suborca. Nakon tog događaja, mučen savješću, nakon mnogo godina odlazi obitelji ubijenog i kaže im istinu o smrti njihovog sina, muža i oca i moli ih za oprost (nisam sad baš siguran da ih je eksplicitno molio za oprost, ali takav je kontekst bio)
Supruga njegovog suborca mu nakon svega kaže "... ja vam to ne mogu oprostiti, ali Bog hoće..."

Nije ga namjerno ubio nego slučajno. Trebala bi mu njegova supruga oprostiti pogotovo ako je tražio oprost.

Ima jedan drugi film koji sam samo malo gledao gdje zapovjednik ubije vojnika, jer bi inače njega ubili. Tu su stvari teže. Njega peče savjest i ne može si oprostiti i razboli se na živce i želi se ubiti. Ne znam kako je film završio.

Vrh

PostPostano: Ned sij 16, 2011 10:53 

Mihael je napisao/la:
arsen je napisao/la:

Nije ga namjerno ubio nego slučajno. Trebala bi mu njegova supruga oprostiti pogotovo ako je tražio oprost.

Ima jedan drugi film koji sam samo malo gledao gdje zapovjednik ubije vojnika, jer bi inače njega ubili. Tu su stvari teže. Njega peče savjest i ne može si oprostiti i razboli se na živce i želi se ubiti. Ne znam kako je film završio.

Rasprava je na nekin način o tome na koji način je uopće moguće oprostiti vjerojatno u uskoj vezi s time koliko je čovjek ranjen počinjenim grijehom. Da ne idem u pretjerane analize filma, jer se ipak ovdje raspravlja o stvarnom životu,
samo ću reći da je tom trenutku žena Ronu dala najviše što je mogla, možda je to ono što je sara rekla o praštanju umom, voljom i emocijama. U tom trenutku, ona je mogla samo umom i naravno vjerom u Boga izreći zapravo riječi oprosta, ali emocijama će sigurno trebati puno više. Na žalost za emocionalnu razinu nisam mogao naći prikladnije riječi.

Što se tiče drugog filma koji spominješ, meni odmah pada na pamet Sofijin izbor (1982. s Maryl Streep) no priznajem da o takvim stvarima ne bih volio niti raspravljati...
Možda, kada bi se raspravljalo na razini konkurencije na radnom mjestu i(li) poslovnom svijetu gdje isto vrijede pravila preživljavanja, ...

Vrh

PostPostano: Uto sij 15, 2019 18:32 

Opraštanje je jedan od temelja Isusova nauka. I ne samo nauka - ta umirući na križu zavapio je "Oče, oprosti im, ne znaju što čine!" misleći pri tome na one koji su ga osudili na smrt, mučili i konačno pogubili. Kako je s nama slučaj? Opraštamo li lako? Tražimo li preduvjete za oproštenje i očekujemo li mi, kada zgriješimo, priliku da se pokajemo i popravimo?
Kako oprostiti nekome tko vas ne podnosi, kad mu smeta i zrak koji udišete (jeste li takvo što doživjeli?)

Tiha je napisao/la:
Mogu oprostiti na način da se odreknem bilo kakvog postupanja protiv osobe koja mi je učinila zlo, pa i samog negativnog razmišljanja o toj osobi. To mi zapravo ne predstavlja problem. Problem su emocije koje prate dublju uvredu i ne nestaju samo tako. Zato mislim da je osim čvrste odluke da ću oprostiti potrebno dobiti i milost da uzmognem u potpunosti oprostiti, jer bez toga oprost za mene nije potpun.

Barnaba je napisao/la:
Opraštanje je jedan od temelja Isusova nauka. I ne samo nauka - ta umirući na križu zavapio je "Oče, oprosti im, ne znaju što čine!" misleći pri tome na one koji su ga osudili na smrt, mučili i konačno pogubili. Kako je s nama slučaj? Opraštamo li lako? Tražimo li preduvjete za oproštenje i očekujemo li mi, kada zgriješimo, priliku da se pokajemo i popravimo?
Kako oprostiti nekome tko vas ne podnosi, kad mu smeta i zrak koji udišete (jeste li takvo što doživjeli?)

Marijan je napisao/la:
Praštanje je Božja osobina, stoga mi ne možemo svojim silama od srca oprostiti nekome tko nas je duboko povrijedio ili onome tko nas je npr. u djetinjstvu ranio..., to može samo Bog uz naše htjenje, a to je neophodno da bismo napredovali u duhovnom životu.
Znači, naše je da želimo oprostiti, odnosno da kažemo u duhu čovjeku koji nas je povrijedio: "Ja ti oprašatam, a Ti Isuse u meni oprosti tom čovjeku i oslobodi nas međusobnih negativnih spona."

Slušam T. Ivančića - https://www.youtube.com/watch?v=wI2Qz7RAZ3I - i mislim se, evo mene slomljene. Slomljena sam i duhom i trepavicama i ne mogu više. Kako tada opraštati?

Vrh

PostPostano: Ned vel 03, 2019 21:15 

https://www.slideserve.com/fergal/opra-tanje

Dario Tokić, karmelićanin: O opraštanju

Vrh

PostPostano: Čet vel 07, 2019 10:01 

Lijepo je govoriti o tome kako smo svi puni oprosta, ali opraštati je užasno teško.
Gdje je granica oprosta?
Znači li da oprostiti znači dati osobi novu priliku - jednu u nizu? Mislim da ne.

Što je s lažljivcima? Što je s onima koji su u zabludi pa više ni sami ne znaju što je istina, a što laž?
Što je s onima koji kažu oprosti, a još više te rane, izdaju?
Što je s onima koji te namjerno povrijeđuju, koji su bezosjećajni, neempamatični?
Kako takvima opraštati?

Kako oprostiti osobi koja je sposobna neki "kiks" drage osobe, nešto što zasmeta "kazniti po svom" i onda to prizna u trenutku kad procijeni da bi to priznanje najviše boljelo? Kako opraštati takva zla?

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata