Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet tra 03, 2020 12:26

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet sij 17, 2020 06:46 

Nije baš tema, pa neću puno o tome.
Nemir je dobra stvar (sve je pitanje mjere) koji nam govori da baš ne "srljamo kao guske u maglu". Da promislimo, budemo mudri i razboriti, a može nas i "zakočiti"...
Osjećam nemir/tremu kad dolazi neki izazov, no ništa strašno.
Redovitom molitvom tj. vezom sa Bogom ne prelazim granicu da mi to stvara poteškoće u životu, a ne sjećam se da sam ikad bio tjeskoban. Vjera je tu ključna, a ona u nama raste molitvom.

Ako je to stanje uznapredovalo, dobro je potražiti stručnu pomoć. Nisam u tome, pa mogu samo reći nešto krivo...

Isus je tu bio jasan u Lk 12,22-31 ili Mt 6,25-34:
"Zato vam kažem: Ne budite zabrinuti za život svoj: što ćete jesti, što ćete piti; ni za tijelo svoje: u što ćete se obući. Zar život nije vredniji od jela i tijelo od odijela?"
"Pogledajte ptice nebeske! Ne siju, ne žanju niti sabiru u žitnice, pa ipak ih hrani vaš nebeski Otac. Zar niste vi vredniji od njih?
A tko od vas zabrinutošću može svome stasu dodati jedan lakat?
I za odijelo što ste zabrinuti? Promotrite poljske ljiljane, kako rastu! Ne muče se niti predu.
A kažem vam: ni Salomon se u svoj svojoj slavi ne zaodjenu kao jedan od njih.
Pa ako travu poljsku, koja danas jest a sutra se u peć baca, Bog tako odijeva, neće li još više vas, malovjerni?"
"Nemojte dakle zabrinuto govoriti: 'Što ćemo jesti?' ili: 'Što ćemo piti?' ili: 'U što ćemo se obući?'
Ta sve to pogani ištu. Zna Otac vaš nebeski da vam je sve to potrebno.
Tražite stoga najprije Kraljevstvo i pravednost njegovu, a sve će vam se ostalo dodati.
Ne budite dakle zabrinuti za sutra. Sutra će se samo brinuti za se. Dosta je svakom danu zla njegova."

Ovo ohrabrenje i pouka Isusa bi mogla pomoći kod nemira i zabrinutosti da ne prouzroči opterećenje našeg duha.
Dakle - vjera miče zabrinutost, a vjeru jačamo molitvom.
U molitvi opraštamo dužnicima našim. Slaba je molitva bez oprosta...

Svako dobro uz Božji blagoslov!

Vrh

PostPostano: Ned sij 19, 2020 22:15 

Nije baš tema, pa neću puno o tome.
Nemir je dobra stvar (sve je pitanje mjere) koji nam govori da baš ne "srljamo kao guske u maglu". Da promislimo, budemo mudri i razboriti, a može nas i "zakočiti"...
Osjećam nemir/tremu kad dolazi neki izazov, no ništa strašno.
Redovitom molitvom tj. vezom sa Bogom ne prelazim granicu da mi to stvara poteškoće u životu, a ne sjećam se da sam ikad bio tjeskoban. Vjera je tu ključna, a ona u nama raste molitvom.

Ako je to stanje uznapredovalo, dobro je potražiti stručnu pomoć. Nisam u tome, pa mogu samo reći nešto krivo...

Isus je tu bio jasan u Lk 12,22-31 ili Mt 6,25-34:
"Zato vam kažem: Ne budite zabrinuti za život svoj: što ćete jesti, što ćete piti; ni za tijelo svoje: u što ćete se obući. Zar život nije vredniji od jela i tijelo od odijela?"
"Pogledajte ptice nebeske! Ne siju, ne žanju niti sabiru u žitnice, pa ipak ih hrani vaš nebeski Otac. Zar niste vi vredniji od njih?
A tko od vas zabrinutošću može svome stasu dodati jedan lakat?
I za odijelo što ste zabrinuti? Promotrite poljske ljiljane, kako rastu! Ne muče se niti predu.
A kažem vam: ni Salomon se u svoj svojoj slavi ne zaodjenu kao jedan od njih.
Pa ako travu poljsku, koja danas jest a sutra se u peć baca, Bog tako odijeva, neće li još više vas, malovjerni?"
"Nemojte dakle zabrinuto govoriti: 'Što ćemo jesti?' ili: 'Što ćemo piti?' ili: 'U što ćemo se obući?'
Ta sve to pogani ištu. Zna Otac vaš nebeski da vam je sve to potrebno.
Tražite stoga najprije Kraljevstvo i pravednost njegovu, a sve će vam se ostalo dodati.
Ne budite dakle zabrinuti za sutra. Sutra će se samo brinuti za se. Dosta je svakom danu zla njegova."

Ovo ohrabrenje i pouka Isusa bi mogla pomoći kod nemira i zabrinutosti da ne prouzroči opterećenje našeg duha.
Dakle - vjera miče zabrinutost, a vjeru jačamo molitvom.
U molitvi opraštamo dužnicima našim. Slaba je molitva bez oprosta...

Svako dobro uz Božji blagoslov!

Mislim da je ovaj odgovor baš lijepi, i da je to točan odgovor na ona pitanja o andolu i nemiru u srcu...

Zašto piti tablete kad možeš učiti se opraštati, Bog to traži od nas i zna On da to nije lako, da je to žrtva i da ne možemo to napraviti sami svojom snagom nego nam treba njegova pomoć / milost koju možemo dobiti jedino u molitvi...

Samo treba uzeti vremena i bar jednom na tjedan doslovno se bar jedan puni sat zadržati u meditaciji.

Vrh

PostPostano: Pon sij 20, 2020 11:42 

Nije baš tako jednostavno.Nemamo svi ista iskustva.Viz kaže da nikada nije imao tjeskobu.Ja je imam od najranijeg djetinjstva(čini mi se od rođenja),vjerovatno zbog trauma koje sam doživjela.Viz ima iskustvo Boga u molitvi.Ja sam još tada,sa nepune 4 godine,molila da me Bog izvuče.da me spasi iz tog košmara(znam da nisam imala ni 4,jer smo se nakon toga preselili).Uvijek muk,Bog nije odgovarao.Pa ne govori ni danas.Izgleda,da mu ipak nismo isti svi,ili pak nisam zaslužila...

Vrh

PostPostano: Pon sij 20, 2020 14:02 

Svi smo jedinstveni i svatko od nas ima svoj jedinstveni put/život. Dakle jedinstveno unikatno se i mijenjamo. Ja ne mogu biti netko drugi i dobro je da je tako. Volim sebe ovakvog kakav jesam nesavršen grješan. (ovo je dobar početak razmatranja) :)

Ova konstatacija da nisi zaslužila Božju prisutnost ili Božju milost nije mi draga.
Sve nas je Bog stvorio na svoju sliku. Onda bi to značilo da Bog ne voli sebe, da on nije ljubav...
Sve nas on voli - ljubi. Kako smo jedinstveni, voli nas na jedinstven način.
Nemoj odustajati, molim te!

Ono što mi se nedavno dogodilo, nije se dogodilo slučajno...
Uvidio sam da sam zaboravio napisati jednu bitnu karakteristiku u molitvi/životu: poniznost.
Poniznost je lijepa osobina i za sobom odlično povlači zahvalnost.
Dobro je biti zahvalan kad se nešto dobilo ili kad se nešto dobiva, no još je važnije iskazati zamišljanjem tj. osjećanjem zahvalnost za ono što ću/ćemo dobiti - za ono što nam je Bog pripremio/namijenio.
Dakle kod opraštanja u molitvi osjećam zahvalnost što mi je već oprošteno. Kod takve kontemplativne molitve teško da ne osjetim vezu sa Bogom.

Mir i Ljubav sa tobom!

P.S.
5 minuta o Smislu
https://www.youtube.com/watch?v=ZtZx72m ... ploademail
ponovno se preveću stolovi u Hramu/nama
Hvala ti Bože :)

Vrh

PostPostano: Uto sij 21, 2020 11:46 

Pa nije ništa slučajno.Nije slučajno da sam kao mala zazivala Boga,a on nije dao neki znak da je prisutan,da je uz mene...to je mnogo utjecalo na osobu kakva sam danas.

Vrh

PostPostano: Uto sij 21, 2020 16:27 

U pravu si. Sve ima svoj razlog.

Pokušaj da moliš Boga strpljivo i ponizno u zahvalnosti opraštajući dužnicima svojim ne očekujući ništa.
To će te sigurno promijeniti.

Sretno uz Božji blagoslov :)

Vrh

PostPostano: Sri sij 22, 2020 12:19 

Poniznost,zahvalnost a posebno oprost su jake riječi.Lijepo izgledaju napisane,ali afirmirati ih u sebi-nije nimalo lako.Kako postići oprost,kad ti osoba nanese puno zla?I kad ih ima više?Nisam vidjela recept.Molitva,reći ćeš.Mogu i ja reći.Ali,to su samo riječi.

Vrh

PostPostano: Sri sij 22, 2020 12:37 

Kod mene je to sasvim drugačije: Molitva nisu samo riječi. Čak su ponekad riječi i smetnja.
Treba osjetiti molitvu kroz osjećanje/emocije. To je bitno za spoznati.
Ne želim biti grub, no Isus je rekao kako ne treba moliti u stilu da "mlatite praznu slamu"
Jedan meni zgodan i vrijedan način učenja molitve od vlč. Zlatka Sudac: https://www.youtube.com/watch?v=tru5IE-7F00&t=980s
Poslušaj - možda ti pomogne...

Vrh

PostPostano: Sri sij 22, 2020 16:56 

Odgledala sam,baš ti hvala!Možda pomogne.Malo me na početku začudilo kad je rekao da krivo piše u katekizmu,malo me dekoncetrirale obrve i bradica ali jak je on govornik,da ne kažem showmen.Većinom me dotaknu njegove propovijedi. :)

Vrh

PostPostano: Sri sij 29, 2020 06:43 

Kako sam dobio link KKC, da ga podijelim i ovdje:
http://hbk.hr/wp-content/uploads/2018/1 ... -Crkve.pdf

Meni korisno pojašnjenje molitve Oče naš kod opraštanja:

2840
Međutim, a ovo je strašno, ta bujica milosrđa ne može prodrijeti
u naše srce, sve dok ne oprostimo onima koji su nas uvrijedili. Ljubav
je, kao i Tijelo Kristovo, nedjeljiva: ne možemo ljubiti Boga kojega
ne vidimo, ako ne ljubimo brata i sestru koje vidimo. Odbijanjem
praštanja braći i sestrama naše se srce zatvara, i njegova tvrdoća čini
ga nepropusnim za milosrdnu ljubav Očevu; priznanjem grijeha naše se
srce otvara njegovoj milosti.

2844
Kršćanska molitva ide sve do opraštanja neprijateljima.
Preobražava učenika suobličujući ga njegovom Učitelju. Opraštanje je
vrhunac kršćanske molitve; samo srce, usklađeno s Božjom samilošću,
može primiti dar molitve.
Opraštanje također svjedoči da je u našem
svijetu ljubav jača od grijeha. Nekadašnji i današnji mučenici daju to
Isusovo svjedočanstvo. Opraštanje je osnovni uvjet pomirenja, kako
djece Božje s njihovim Ocem tako i ljudi međusobno.

Po meni jako lijepo objašnjeno.
Opraštajmo - ljubimo :))
Božji blagoslov!

Vrh

PostPostano: Sri sij 29, 2020 13:53 

Imam doma KKC...sve lijepo piše...i ja sve lijepo pročitam...no, nikakve promjene...

Vrh

PostPostano: Pet sij 31, 2020 17:06 

Nije poanta da li lijepo ili manje lijepo pročitaš.
Da li si što spoznala o sebi dok čitaš?

Npr. 2700
Bog govori čovjeku svojom Riječju. Naša se molitva oblikuje
riječima, misleno ili usmeno. No, najvažnije je da srcem budemo uz
Onoga komu se molitvom obraćamo. »Da bi nam molitva bila uslišana,
ne ovisi o količini riječi već o gorljivosti naših duša.

To mogu bez problema pročitati, no nije to smisao napisanog da se lijepo pročita...
Ne mogu se kaljati u blatu i čitati o čistoći kako bih se očistio od blata... Ne ću biti ništa čišći ako gledam nekog čistog, ako čitam o čistoći, ako to čitam reda radi...

Prvi korak je da želim da budem čišći.
Želiš li oprostiti svim ljudima i na kraju i sebi? To je početak, a iza toga slijedi serijal :)

Ja sam odlučio da se čistim i gle događaju se promjene. Ne ostaje po starom - mijenjam se :)
Hvala ti Bože :))

Vrh

PostPostano: Ned ožu 08, 2020 17:52 

Kad sam u osjećaju nadilaženja sebe, tj. mijenjanja sebe, u osjećaju blaženstva i radosti, u molitvi - blagoslivljao sam sve osobe i sebe; odnosno opraštao sam za sve što sam ružno iskusio od drugih i od sebe sama kad sam /su bili u grijehu.
Ja sam nedugo iza toga doživio jedno nevjerojatno iskustvo koje bih nazvao po ovozemaljskom SF. Doživio sam eksploziju u sebi radosti, radosti koja dovodi do ekstaze. Koja je dovela mene do stanja tolike miline da je teško da je išta može prouzročiti od ovog predivnog svijeta - to može napraviti samo Bog sam.
Hvala ti Bože na tom iskustvu! To se zove Raj na zemlji koji nastaje kad provodimo volju Božju kad iskazujem milost tj. blagoslivljam i onda kada nemam osjećaj boli i patnje. Kad blagoslivljam u ljubavi zato što želim i volim blagoslivljati tj. volim biti milostiv kad nisam potaknut nečime da to radim i kad ne očekujem ništa zauzvrat. A dobio sam nevjerojatno iskustvo. Ostao sam zapanjen i zadivljen i to tako jako da mi je trebalo pola dana da se smanji uzbuđenje.

Da pojasnim: Doživio sam više puta osjećaj blaženstva, radosti i milosti mičući iz sebe npr. stresno stanje.
Doživio sam stanje "kliničke smrti" i blaženstvo i radost tog stanja.
No ovo iskustvo ekstaze me je potpuno ostavilo bez daha. Nema te ugode koja se može usporediti sa time (orgazam u sexu nije niti blizu toj ekstazi).

Ja sam i dalje samo jedan običan jedinstven čovjek koji i dalje može pogriješiti i koji griješi, no ovo doživljeno mi daje još veću nadu, vjeru i ljubav da mogu još jače slaviti Boga i ovaj predivni život na Zemlji.
Hvala ti i slava Bože!
Hvala ti i slava Bože na ovom predivnom veličanstvenom Svijetu :DD

Malo sam se raspitivao oko ovog mog iskustva i većinom je komentar bio da je to osobno, da mogu pasti u nevolje zbog toga tj. da to može biti opasno po mene, da su to neki sveci osjetili itd.
Žao mi je što nitko nije htio reći svoje iskustvo želećeg provođenja volje Božje u poniznosti i zahvalnosti blagoslivljajući opraštajući dugove dužnicima našim u molitvi sa Bogom, već su svi bili iznenađeni mojim iskustvom...
Nisam htio pitati za to da li su to ikad željeli tj. nisam htio poticati na tu otvorenost u komunikaciji...
Vidio sam malo zastranjenje kod opisa iskustva tj. mnogima je to previše od vjere (očito je vjera tu kad zaškripi, a ne kao baza - temelj života)...

No ovo pišem zato što sam ponovnim čitanjem naišao na opis djelovanja mog imenjaka koji baš spominje što će se dogoditi kad vršimo volju Božju kad radimo obraćenje:

Mt 3,1-11
U one dane pojavi se Ivan Krstitelj propovijedajući u Judejskoj pustinji:
"Obratite se jer približilo se kraljevstvo nebesko!"
Ovo je uistinu onaj o kom proreče Izaija prorok:
Glas viče u pustinji:
Pripravite put Gospodinu,
poravnite mu staze!
Ivan je imao odjeću od devine dlake i kožnat pojas oko bokova; hranom mu bijahu skakavci i divlji med.
Grnuo k njemu Jeruzalem, sva Judeja i sva okolica jordanska.
Primali su od njega krštenje u rijeci Jordanu ispovijedajući svoje grijehe.
Kad ugleda mnoge farizeje i saduceje gdje mu dolaze na krštenje, reče im: "Leglo gujinje! Tko li vas je samo upozorio da bježite od skore srdžbe?
Donosite dakle plod dostojan obraćenja.
I ne usudite se govoriti u sebi: 'Imamo oca Abrahama!' Jer, kažem vam, Bog iz ovoga kamenja može podići djecu Abrahamovu.
Već je sjekira položena na korijen stablima. Svako dakle stablo koje ne donosi dobroga roda, siječe se i u oganj baca."
"Ja vas, istina, krstim vodom na obraćenje, ali onaj koji za mnom dolazi jači je od mene. Ja nisam dostojan obuće mu nositi. On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.
U ruci mu vijača, pročistit će svoje gumno i skupiti žito u svoju žitnicu, a pljevu spaliti ognjem neugasivim."

To moje iskustvo je bilo očito krštenje Duhom Svetim i ognjem.
Naime spomenuta ekstaza je baš imala toliku silinu i milinu radosti i dragosti da sam oko glave imao osjećaj vatrenog plamena, a fizički sam osjetio povišenu temperaturu osobito u čeonom dijelu.
Ovime me je imenjak osvjestio što će se dogoditi kod obraćenja.
Dakle to nije slučajno, nije samo moj doživljaj, već je to navjestio imenjak mi na početku djelovanja Isusa Krista.

Žalosno je što mnogi nisu svjesni položene sjekire i odugovlače sa obraćenjem tj. umnažanjem Ljubavi...
Treba samo pustiti logiku prolaznog želeći oprostiti dužnicima našim blagoslivljajući u poniznosti i zahvalnosti Bogu za kraljevstvo čime radimo preokret, preobrazbu, obraćenje, pretvorbu :))

Vrh

PostPostano: Pon ožu 23, 2020 06:47 

Ovo vrijeme tragičnih događaja nam daje jasnu poruku koji je smisao našeg utjelovljenja.
Vidim da se pomalo budi kod nekih svijest o postu i obraćenju, o potrebi za krštenjem Duhom svetim i ognjem.
Nagnani tragičnim događajima jasnije uviđamo da ovo što je prolazno što je od ovog svijeta nije dostojno da mu se da važnost.
Neki su se počeli posipati pepelom, neki su počeli razmišljati o smislu svog/našeg utjelovljenja.

U većini glavnih medija još uvijek se glavna rasprava vodi o prolaznom ili o tome kako mi možemo, kako mi znamo, kako smo mi jaki, ne može nam nitko ništa...
Očito se treba još toga dogoditi da nagne većinu na posipavanje pepelom, na post, na obraćenje, na oprost dugova...

Utjelovljeni smo da donosimo plodove. Sjekira je položena...
Vrijeme donošenja plodova umnažanjem ljubavi je vremenski ograničeno.

Napravimo oprost dugova sada.
Obratimo se uz pomoć posta i molitve Ocu - SADA - sada je vrijeme.
Ne odgađajmo...
Nemojmo tražiti poticaj u još većim tragičnim događajima... Nije nam to potrebno...

Živjela Ljubav i Mir!

Vrh

PostPostano: Pon ožu 23, 2020 14:56 

[quote="[url=https://To moje iskustvo je bilo očito krštenje Duhom Svetim i ognjem.
Naime spomenuta ekstaza je baš imala toliku silinu i milinu radosti i dragosti da sam oko glave imao osjećaj vatrenog plamena, a fizički sam osjetio povišenu temperaturu osobito u čeonom dijelu.
Ovime me je imenjak osvjestio što će se dogoditi kod obraćenja.
Dakle to nije slučajno, nije samo moj doživljaj, već je to navjestio imenjak mi na početku djelovanja Isusa Krista.

Žalosno je što mnogi nisu svjesni položene sjekire i odugovlače sa obraćenjem tj. umnažanjem Ljubavi...
Treba samo pustiti logiku prolaznog želeći oprostiti dužnicima našim blagoslivljajući u poniznosti i zahvalnosti Bogu za kraljevstvo čime radimo preokret, preobrazbu, obraćenje, pretvorbu :))[/quote]

______________________________________________________________________________________________________________
QUOTE :
____________________________________________________________________________________________________________
Ti imaš to iskustvo ali većina ljudi nema...
Kad bih ja doživjela nešto takvo, možda bih bila bliže tvom razmišljanju.
Kad bi moj muž doživio nešto takvo, valjda ne bi više bio ateist.
No, ne možeš očekivati od nas koji nismo to doživjeli, da razmišljamo kao ti...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 76 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata