Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned pro 15, 2019 14:30

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon pro 02, 2019 10:56 

Počela sam čitati Bibliju po onom što je Dea stavila-poveznicu na Adrijanu(odnosi li se ono na tebe,Adrijana-zajedno čitanje Biblije tebe i budućeg muža?Baš lijepo.Ja čitam sama :( ).
No,nije da je nisam i prije čitala.Sad počeh 28.11,kako ide,pa čitam podrobno.No,puno je tu svega,mislim da može čovjeka čak i odbiti od vjere.Evo,kako sam na početku.U Edenu rijeke Eufrat i Tigris?Bog se šeće po Edenu za popodnevnog povjetarca?Sve nekako pokušavam sebi objasniti.Ali,evo rečenice."Zatim reče Bog:evo,čovjek postane kao jedan od nas-znajući dobro i zlo".To nikako "svariti"ne mogu.Jedan od "nas"...zar su Bogovi u množini?Kako se ovo može tumačiti?
A staviti ću još pitanja,kako budem čitala.Iako mi je pater Ramos rekao da se ne zamaram starim zavjetom,da su to pisali ljudi...i još nešto:Bogu se više milila životinjska žrtva od Abela,nego ratarska od Kajina,zato Kajin bio ljubomoran itd...Ma kakav je to Bog kojemu se mile žive žrtve???

Vrh

PostPostano: Pon pro 02, 2019 21:20 

Počela sam čitati Bibliju po onom što je Dea stavila-poveznicu na Adrijanu(odnosi li se ono na tebe,Adrijana-zajedno čitanje Biblije tebe i budućeg muža?Baš lijepo.Ja čitam sama :( ).
No,nije da je nisam i prije čitala.Sad počeh 28.11,kako ide,pa čitam podrobno.No,puno je tu svega,mislim da može čovjeka čak i odbiti od vjere.Evo,kako sam na početku.U Edenu rijeke Eufrat i Tigris?Bog se šeće po Edenu za popodnevnog povjetarca?Sve nekako pokušavam sebi objasniti.Ali,evo rečenice."Zatim reče Bog:evo,čovjek postane kao jedan od nas-znajući dobro i zlo".To nikako "svariti"ne mogu.Jedan od "nas"...zar su Bogovi u množini?Kako se ovo može tumačiti?
A staviti ću još pitanja,kako budem čitala.Iako mi je pater Ramos rekao da se ne zamaram starim zavjetom,da su to pisali ljudi...i još nešto:Bogu se više milila životinjska žrtva od Abela,nego ratarska od Kajina,zato Kajin bio ljubomoran itd...Ma kakav je to Bog kojemu se mile žive žrtve???
Tu se vec u starom zavjetu spominje naznake Svetog Trojstva. Medutim problem je uvijek prijevod s izvornog jezika na nas jezik. Istina spominju se Bogovi ali na izvornom jeziku imas pojmove ehad koji znaci jedan u jednini i jihad sto znaci jedan u mnozini i tu je bitna razlika. Kao sto mozes pretpostaviti u Starom zavjetu se spominje pojam jihad. Sto se tice Kajinove i Abelove zrtve tu nije bitno kakva je zrtva vec dali se prinosi s ljubavlju ili bez ljubavi a Bog pronice nase srce i zna nase namjere.

Vrh

PostPostano: Uto pro 03, 2019 12:33 

Ma promislila sam,da je možda sv.Trojstvo.Hvala ti na pojašnjenju.Sad sam na ulomku gdje su tisućugodišnjaci...trebao bi biti netko uz mene,dok čitam,da mi protumači... :))

Vrh

PostPostano: Uto pro 03, 2019 20:36 

Ma promislila sam,da je možda sv.Trojstvo.Hvala ti na pojašnjenju.Sad sam na ulomku gdje su tisućugodišnjaci...trebao bi biti netko uz mene,dok čitam,da mi protumači... :))
To je pretpotopno vrijeme obavijeno misterijom. Ali svakako je moguce da je onda ljudski vijek bio znatno dulji. Oko toga se vode polemike. Ja osobno vjerujem da je su ljudi prije duze zivjeli nego danas.

Vrh

PostPostano: Sri pro 04, 2019 21:06 

:; O, nisam ja pisala onaj članak, ne pišem za taj portal... Ja sam samo stavila poveznicu (baš lijepa hrvatska riječ).
Vidim da je brks lijepo ono odgovorio i nadam se da nisi odustala s čitanjem tijekom Knjige Postanka :DD kao što se to meni dogodilo prvi puta, tijekom jednog ljeta, kad sam imala živu volju započeti čitati, ali su me stari patrijarsi "šokirali" :oo . Zaista, prvi puta sam i ja na prvoj knjizi prestala čitati, ali sad znam da je to bila sotonina zamka da me obeshrabri i udalji od Riječi Božje...

Vidim da je brks uglavnom na sva pitanja već odgovorio (super), a s rijekama Eufratu i Tigrisu mogu reći jedno značenje.. Taj gotovo precizan opis zemaljskog raja znači da Sveto Pismo ne smješta prve ljude u neku nadnaravnost, u onaj raj koji nas tek čeka, u nebesku stvarnost, i tu se suprotstavlja nekim gnostičkim mišljenjima da su prvi ljudi zapravo boravili u početku "u samom nebu" (i bili slični anđelima), a Bog ih je otamo izbacio.. Ne, prvi ljudi su oduvijek živjeli na zemlji, a "Božji hod s njima" znači da su živjeli u istinskoj suglasnosti s Njim, da im je bio blizak i da su ga "poznavali"...

Vrh

PostPostano: Čet pro 05, 2019 16:52 

Ma,pročitati ću ja sve,svake večeri to radim,ali strah me da će me napraviti još sumnjičavijom taj stari zavjet.Previše je to bajkovito.Vjeruješ da je raj bio između Eufrata i Tigrisa???Ne mogu to za sada svariti.Prije izgleda,da je priča takva,jer onaj tko je pisao,pisao je o poznatom okruženju...da je raj ostao tamo,da čovjek nije zgriješio(Peterson mi uspio taj grijeh malo pojasniti),pa gdje bi stali ti ljudi na prenapučenom planetu?...opet mi pater Ramos pada na pamet...

Vrh

PostPostano: Ned pro 08, 2019 21:39 

Ma,pročitati ću ja sve,svake večeri to radim,ali strah me da će me napraviti još sumnjičavijom taj stari zavjet.Previše je to bajkovito.Vjeruješ da je raj bio između Eufrata i Tigrisa???Ne mogu to za sada svariti.Prije izgleda,da je priča takva,jer onaj tko je pisao,pisao je o poznatom okruženju...da je raj ostao tamo,da čovjek nije zgriješio(Peterson mi uspio taj grijeh malo pojasniti),pa gdje bi stali ti ljudi na prenapučenom planetu?...opet mi pater Ramos pada na pamet...

Pa da, zanimljivo mi je što su gotovo svi nazivi i geografski podaci u Svetom pismu stvarna imena i podaci.. Ako se znanstvena povijest s nečime ne slaže, to ne znači da je Biblija odmah u krivu, mogu se i današnji povjesničari zabuniti ili doći do pogrešnih zaključaka...
Raj između Eufrata i Tigrisa su jako dobro smjestili oni koji su proučavali biblijsku povijest, pa tako ima niz prikaza o tome, npr.:
Slika

Znači, "raj" bi bio ovaj označeni dio koji je već više od 6000 godina potopljen u gornji dio Perzijskog zaljeva...
Ne znam jesi li ovo očekivala, nadam se da nikoga neću time sablazniti. :;

Kažu da Sveto pismo ima 4 značenja:
1. doslovno
2. alegorijsko
3. moralno
4. anagogično (mistično)

Tako i Knjiga Postanka, iako je teška za interpretaciju, ima sva četiri značenja.. Pitanje, je li baš doslovno tako bilo - nije baš najvažnije za interpretaciju niti za naš duhovni rast. Tu su još alegorije, moral i mistika - što taj biblijski ulomak govori nama danas? Što nam Bog njime zapravo poručuje?

Vrh

PostPostano: Pon pro 09, 2019 11:44 

Evo dalje...sad sam na savezu s Abrahamom...Prvo,Bog preferira nekog od stvorenja za savez???Dalje...ropkinja mora spavati sa Abrahamom,jer je u njihovom vlasništvu,Bogu to ništa ne smeta?Ne da mu ne smeta,nego još tome povlađuje,jer želi da se svi obrežu(koja dječja Božja želja),pa i sluge koje su u vlasništvu...pa zar Bog ne bi bio protiv toga?Ovo čitati je dobro za izgubiti vjeru.Ili,opet Ramos:ljudi su sve to pisali.Možda je to kao Gilgameš itd( i tamo je negdje potop i sve to).Jer taj starozavjetni Bog,nema veze sa novozavjetnim,tj.Isusom.Ako će tko pokušati pojasniti...Ja ću i dalje pisati moje dileme,možda i nisu samo moje,pa i drugima pomogne,kako budem čitala Bibliju.Jednom sam slušala na r-Mariji,jedan je momak bio vjernik,studirajući teologiju,izgubio je vjeru.Ovakve stvari daju mi sumnju.Kako reče sv.Augustin,u svakom vjerniku krije se mali nevjernik i u svakom nevjerniku čući mali vjernik...

Vrh

PostPostano: Uto pro 10, 2019 17:14 

Koliko sam vidjela,što sam "ćirnula"u pošti,Jordan Peterson daje dobre odgovore na ova pitanja,morat ću nabaviti knjigu(12 pravila...)

Vrh

PostPostano: Pet pro 13, 2019 09:26 

Pa da, zanimljivo mi je što su gotovo svi nazivi i geografski podaci u Svetom pismu stvarna imena i podaci.. Ako se znanstvena povijest s nečime ne slaže, to ne znači da je Biblija odmah u krivu, mogu se i današnji povjesničari zabuniti ili doći do pogrešnih zaključaka...
Raj između Eufrata i Tigrisa su jako dobro smjestili oni koji su proučavali biblijsku povijest, pa tako ima niz prikaza o tome, npr.:
Slika

Znači, "raj" bi bio ovaj označeni dio koji je već više od 6000 godina potopljen u gornji dio Perzijskog zaljeva...
Ne znam jesi li ovo očekivala, nadam se da nikoga neću time sablazniti. :;

Kažu da Sveto pismo ima 4 značenja:
1. doslovno
2. alegorijsko
3. moralno
4. anagogično (mistično)

Tako i Knjiga Postanka, iako je teška za interpretaciju, ima sva četiri značenja.. Pitanje, je li baš doslovno tako bilo - nije baš najvažnije za interpretaciju niti za naš duhovni rast. Tu su još alegorije, moral i mistika - što taj biblijski ulomak govori nama danas? Što nam Bog njime zapravo poručuje?

Mene si sablaznila sa ovim pokušajem traženja geografske lokacije Raja... :lol:

Vrh

PostPostano: Sub pro 14, 2019 17:17 

Mene si sablaznila sa ovim pokušajem traženja geografske lokacije Raja... :lol:

Pa ja sam vjerovala da ti to znaš... :)) INZ je pitala kako to da se Eufrat i Tigris spominju u životima Adama i Eve, a u Bibliji nema slučajnosti... I ako koji redak u Svetom pismu ima geografske ili povijesne netočnosti, ono ipak nosi duhovnu poruku - a ovdje je ta da su Adam i Eva ipak rođeni ovdje na Zemlji, a ne u nekom vanzemaljskom Raju.
Bog je stvorio čitavu Zemlju kao Raj (dobro, sad će netko pitati kako se dinosauri u to uklapaju...), a iz tog raja smo istjerani zbog grijeha, tj. zbog grijeha Zemlja više nije Raj.

Potop je simbol smrti (ta lokacija je već tisućama godina poplavljena), a voda općenito simbol krštenja i novog rađanja.

Čak i oni koji tvrde da su biblijske priče samo legende, tvrde da te priče potječu iz Mezopotamije, kolijevke pisma, kulture i prvih gradova.. Te da su ih stari Izraelci donijeli sa sobom i širili usmenom predajom... Ima u tome istine. Te pripovijesti nisu doslovne, ali nose duhovno značenje za čitav svijet. Sve stare religije su propale, a ova "pripovijest" je ostala.

Nakon što su znanstvenici dugo tvrdili da su se prvi ljudi pojavili u Africi, danas baš i nisu toliko sigurni u to. Mnogi tvrde da je to bila ipak Mezopotamija...

Vrh

PostPostano: Sub pro 14, 2019 20:19 

Pa ja sam vjerovala da ti to znaš... :)) INZ je pitala kako to da se Eufrat i Tigris spominju u životima Adama i Eve, a u Bibliji nema slučajnosti... I ako koji redak u Svetom pismu ima geografske ili povijesne netočnosti, ono ipak nosi duhovnu poruku - a ovdje je ta da su Adam i Eva ipak rođeni ovdje na Zemlji, a ne u nekom vanzemaljskom Raju.
Bog je stvorio čitavu Zemlju kao Raj (dobro, sad će netko pitati kako se dinosauri u to uklapaju...), a iz tog raja smo istjerani zbog grijeha, tj. zbog grijeha Zemlja više nije Raj.

Potop je simbol smrti (ta lokacija je već tisućama godina poplavljena), a voda općenito simbol krštenja i novog rađanja.

Čak i oni koji tvrde da su biblijske priče samo legende, tvrde da te priče potječu iz Mezopotamije, kolijevke pisma, kulture i prvih gradova.. Te da su ih stari Izraelci donijeli sa sobom i širili usmenom predajom... Ima u tome istine. Te pripovijesti nisu doslovne, ali nose duhovno značenje za čitav svijet. Sve stare religije su propale, a ova "pripovijest" je ostala.

Nakon što su znanstvenici dugo tvrdili da su se prvi ljudi pojavili u Africi, danas baš i nisu toliko sigurni u to. Mnogi tvrde da je to bila ipak Mezopotamija...

Na pitanja oko prvog para, zemaljskog raja, istočnog grijeha još uvijek nemamo jasne teloške odgovore .

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata