Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sri tra 17, 2024 07:18

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Čet sij 03, 2013 15:26 

U javnosti se u zadnje vrijeme često spominje Udruga David, koja navodno zastupa radikalni sekularizam. Primijetio sam danas na portalu Dnevno da se ta udruga usudila javno prozvati Katoličku crkvu kao nekršćansku tvorevinu, iz koje ljudi trebaju izići da bi spasili vlastite duše. Priopćenje udruge na prvi pogled djeluje kao da ju je pisao neki Jehovin svjedok. Međutim, jedan od tamošnjih komentara upozorava na to da je primijetio kako je udruga izlagala svoje materijale na Interliberu na štandovima protukatoličke sljedbe "Univerzalni život".
Zanimljivo, i ja sam to isto primijetio prije tri godine na Interliberu. Vidio sam i letke koje su pripadnici te udruge donijeli u moju školu, i nabrzaka ih podvalili pedagoginji. Teški oblik protukatolicizma.
Udruga je također napadala Katoličku crkvu zbog njena protivljenja 4. modulu zdravstvenog odgoja.
Prema tekstu njena priopćenja čini se da je na djelu istinska povezanost sa sljedbom "Univerzalni život", koja bi Katoličku crkvu najradije utopila u žlici vode.

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/7 ... tojna.html, 3.12.2012.

Zadnja izmjena: Bernard; Pet sij 04, 2013 10:03; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Čet sij 03, 2013 23:42 
Administrator

Gledajući stranice Udruge David uočava se da nije riječ o ateistima. Zanimljivo, Udruga David traži od HBK:
"Da se službeno odrekne atributa koje koristi u nazivu Rimokatoličke crkve, a to je: kršćanska, Kristova i Isusova crkva."
Isto to je tužbom zatražila sljedba "Univerzalni život" u Njemačkoj, i kako sama Udruga piše, naravno neuspješno.

Zatim Udruga navodi kakav križ je po njima ispravan:
"Križ s korpusom (tj. raspelo) je simbol Rimokatoličke crkve - vjerske, katoličke institucije. Isticanjem tog simbola u državnom kontekstu, povezujemo državu s kršćanstvom čiji naziv Crkva neosnovano koristi. Pravi kršćanski simbol je križ bez korpusa."

Takvo pisanje nije tipično za ateiste koji u Isusa ne vjeruju, već za razne sekte koji promiču svoje učenje nasuprot KC. Stoga se dalje navodi: "Ovo su stavovi Udruge o istinskom nauku Isusa Krista,...".
Na kraju se može naručiti knjiga: "Tko sjedi na Petrovoj stolici? - Nova knjiga u izdanju Univerzalnog života"

Udruga David se u jednom tekstu ovako izjašnjava:
"Sigurno se i vi pitate tko smo mi, što želimo i jesmo li jedni u nizu onih kojima je samo važno nabacivati blato na katoličku ili neku drugu crkvu. (...) Za jedne smo fundamentalisti, za druge protestanti, sekta, i tako dalje a i poneki mediji nam nisu skloni. (...)
Mnoge zbunjuje činjenica da mi ne osporavamo Boga i Krista, već se dapače trudimo istražiti i dokazati gdje, tko, kada i na koji način je zloupotrijebio, provukao ili provlači ili podmeće nešto svoje - za što onda tvrdi da je božansko i to naučava kao božansko – a sebe predstavlja od Boga odabranim pastirom."

Na drugom mjestu se pokušava ograditi:
"Članovi Udruge David ne pripadaju niti jednoj religioznoj instituciji, niti sekti. Mi smo slobodni građani Republike Hrvatske. Među članovima su ljudi ateističkog i agnostičkog opredjeljenja, ali i oni koji vjeruju u Boga – slobodnog Duha kao svoj unutarnji i osobni izbor."

Na stranicama Udruge nalaze se pak tekstovi koji govore o "prakršćanima", promoviraju vegetarijanstvo i reinkarnaciju, i u svemu tome naslućuje se da je u pozadini Udruge David sljedba "Univerzalni život", čiji članovi se nazivaju prakršćanima i čija je "proročica" Gabrijela nova "izaslanica Božja":
"Onako kako je Bog govorio preko velikih proroka Starog zavjeta i kroz najvećeg proroka svih vremena Isusa, Krista, tako Duh istine već preko 30 godina govori preko Gabriele, proročice i izaslanice Božje za naše vrijeme."

Upravo na učenju "proročice" zasniva se borba udruge David protiv "institucionalnih crkvi":
"Od Unutarnje religije, religije srca, duboke predanosti pravom ostvarivanju učenja, u institucionalnim crkvama ne postoji više ništa.
(...) Bog u ovom vremenu ljudima šalje proroka preko kojeg se On objavljuje kako bi ih spasio muka što su ih sami sebi nametnuli, (...)
Ljudi su bili usmjereni na crkvene službene osobe, na župnike, svećenike, biskupe, kardinale ili onoga koji se dopušta zvati »Svetim ocem«. Sve to Isus nije htio. Sve to nije nam niti potrebno."

Udruga David ne temelji se na ateističkom svjetonazoru, već je očigledno povezana sa stavovima sljedbe. Udruga se licemjerno koristi "za nekakve obračune sa KC", kako je jedan ateist primjetio, a ne bavi se ljudskim pravima, postavljajući pitanje: "Da li ste reagirali na ikakvo kršenje ljudskih prava koje nema veze s crkvom??"

Vrh

PostPostano: Pet sij 04, 2013 10:07 

Jadno i bijedno. Čisti spiritualizam. Ovima govori "duh "proročice Gabrijele", nekima drugima "duh Brune Groeninga", a svi ti duhovi bi "rasturili" Katoličku crkvu. Čini se da se sotona najeo ludih gljiva.

Vrh

PostPostano: Pet sij 04, 2013 10:44 

Zaista danas su svi protiv svih a to je znak ne dostatka ljubavi i suviška oholosti.
Ono što nije Biblijska poruka treba kritikovati a zato svaka strana treba čuti i početi od sebe ispravljati greške.Koja kaže da nema greške ne govori istinu jer nju čine ljudi koji po svojoj prirodi tela nose mnogo grešnog niti je koji razum savršen u svemu s toga treba biti oprezan a osuđivanjem i preziranjem se ne ide na nebo već slušanjem, proverom i ispravljanjem.

Svako dobro.

Vrh

PostPostano: Pet sij 04, 2013 12:26 
Administrator

Osobno sam mislio da se radi o nekakvim ateistima koji se zalažu za sekularizam, a ne o vjerničkim motivima sljedbe koja se bori protiv Katoličke Crkve, jer se tako na prvi pogled ne prikazuje.

Zanimljivo je da članom udruge David može postati svaka osoba koja "nije član crkve ili je iz crkve istupila, te nije pripadnik ostalih religijskih institucija."

Da se ni ovdje ne radi o nekakvom ateizmu ili sekularizmu već o motivima sljedbe potvrđuje odgovor Udruge:
"Naime, prema statutu vaše udruge, njezini članovi ne mogu biti pripadnici vjerskih zajednica, pa me zanima da li ste bili pripadnik neke i kao takav završili studij teologije, a nakon toga iz nje istupili?

Da, diplomirao sam katoličku teologiju koja me je potakla na analizu i usporedbu života Isusa iz Nazareta sa povješći i sadašnjošću Katoličke crkve. Rezultat je bio da sam se odlučio za sljedbu Krista izvan Katoličke i bilo kakve druge religijske organizacije po principu slobodnog Duha po uzoru Isusa iz Nazareta koji je djelovao izvan svih institucija. Isus, Krist sigurno nije htio, niti je osnovao crkvu kava je katolička, odnosno i sve druge koje se nazivaju kršćanskima. Danas sam slobodni kršćanin bez da sam učlanjen u bilo kakvu crkvu ili religiju no to ne znači da nemam istomišljenika s kojim tijesno surađujem i radim. (...)
S poštovanjem!
Moris Hoblaj"

U jednom intervjuu gospodin Hoblaj, "istaknuti član zajednice Univerzalnog života" odgovara kako se ne može ostati u okviru crkve i živjeti "prakršćanskim načinom života" jer "to jedno drugo isključuje".

Dakle, tko želi biti član udruge David ne može biti pripadnik niti jedne crkve ili "religijske institucije" osim sljedbe "Univerzalni život", a ako već jest član neke druge crkve, mora iz nje istupiti.

Vrh

PostPostano: Pon sij 07, 2013 19:01 

Pametnomu dovoljno.

Vrh

PostPostano: Uto sij 08, 2013 16:48 
Administrator

Zanimljivo da sljedba "Univerzalni život" stoji i iza televizije "Zdrava TV" na kojem emitira emisije o životinjama, vegetarijanstvu, reinkarnaciji, proročici Gabriele i sl. Sjećam se tih emisija na njemačkom koje su prije prikazivane na "Kapital Network".

Vrh

PostPostano: Sri sij 30, 2013 22:26 

Imate pravo. Evo i mišljenja fra Josipa Blaževića:
http://www.areopag.hr/david-udruga-grad ... kih-prava/

Vrh

PostPostano: Sri sij 30, 2013 23:00 

Udruga David se deklarira kao udruga za zaštitu ljudskih prava, a istovremeno gorljivo podržavaju kurikulum zdravstvenog odgoja. Zar ne znaju da knjige Alfreda Kinsey-a, koje su temelj za 4. modul zdravstvenog odgoja, "vrište" o kršenju ljudskih prava, uglavnom nad djecom. Ja mislim da oni još nisu između sebe načisto za što se zalažu, jedino što sigurno znaju je da im ne paše katolička crkva.

Vrh

PostPostano: Sri vel 06, 2013 12:36 

Znaju oni o čemu je riječ u spolnom odgoju, ali važnije im je da "susjedu crkne krava", odn. da "oslobode" Hrvate rimskoga jarma....

Vrh

PostPostano: Sri vel 06, 2013 14:42 

Bernard je napisao/la:
Znaju oni o čemu je riječ u spolnom odgoju, ali važnije im je da "susjedu crkne krava", odn. da "oslobode" Hrvate rimskoga jarma....

Nadam se da onda također znaju da svojim postupcima rade nesagledivu štetu i sebi, svojoj obitelji i djeci.

Vrh

PostPostano: Pet vel 08, 2013 23:12 

Nije u redu vjerske zajednice zvati sektama ako ne poznajemo opću definiciju sekte (ne teološku, već svjetski prihvaćenu) i ne znamo odgovara li rad zajednice toj definiciji. 'Pravovjerni' su prije 2000 godina Isusa iz Nazareta zvali sektašem. Hoćemo li i mi biti ti i takvi 'pravovjerni'? Da li i mi tako radimo da ono što nama ne odgovara, odmah imenujemo sektom ili dajemo neki sličan pogrdan naziv?

Vrh

PostPostano: Sub vel 09, 2013 09:59 

Terminologija je u ovomu slučaju najmanji problem, možemo umjesto pojma sekte ubuduće koristiti neutralni pojam "vjerske zajednice". Međutim, to ne otklanja programski protukatolicizam Univerzalnog života kao suštinsko pitanje prema kojemu ne možemo biti ravnodušni niti nekritični.

Vrh

PostPostano: Sub vel 09, 2013 15:20 

Bernard je napisao/la:
Terminologija je u ovomu slučaju najmanji problem, možemo umjesto pojma sekte ubuduće koristiti neutralni pojam "vjerske zajednice". Međutim, to ne otklanja programski protukatolicizam Univerzalnog života kao suštinsko pitanje prema kojemu ne možemo biti ravnodušni niti nekritični.

Mislim da čovjek ne bi smio biti ravnodušan ili nekritičan. Ali, treba paziti da svojom retorikom nekoga ne vrijeđa i ne obezvrjeđuje. Kako je rekao Isus: Što ne želiš da tebi čine, ne čini ni ti drugima.
Vidim da pišeš o programskom protukatolicizmu te zajednice. Jesi to negdje pročitao i gdje? Uputi nas, molim te. Baš me zanima.

Vrh

PostPostano: Ned vel 10, 2013 13:24 

Vrlo rado. Evo web stranice Univerzalnog života:
http://www.universelles-leben.org/cms/hr

Čitao sam i neke njihove publikacije u kojima generalno osuđuju Katoličku, ali i Evangeličku crkvu.
Univerzalni život je inače u Hrvatskoj registriran kao vjerska zajednica, rade javno, održavaju javne skupove i predavanja, i nije nikakav problem doznati od njih osobno što misle. Središnjica im je na zagrebačkoj tržnici Dolac u jednoj zgradi (ne sjećam se točno adrese, ali je u nizu zgrada od Dolca do franjevačke crkve, odmah blizu indijskog restorana.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata