Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet lis 18, 2019 17:33

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 102 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned ožu 06, 2011 16:40 

EDIT: neki postovi u vezi grupe Gregorian su prebačeni sa teme "Časopis Book"
Administrator

arsen je napisao/la:
edargrim je napisao/la:
Mislim da oni stvarno pretjeruju u ama baš svemu!

http://www.facebook.com/note.php?note_i ... 1380887703

Ne čitam taj časopis (iako ga moja obitelj voli), ali sam ovaj link pročitao.
Nije mi jasno u čemu je tu pretjerivanje. Lijepo si išamarali Gregorianse koji rade kombinaciju crkvenog pjevanja i glazbenih hitova. Možda je netko uvjerenja da na taj način populariziraju pjevanje u crkvi, ali njihovi argumenti su savim OK.

Znaci da Crkva polaže pravo na svaki aspekt kulture koji je iz nje proizašao i nitko ga osim crkve ne smije koristiti?

Mislim da vecina ljudi koji slušaju Gregoriane uopce ne smatra da oni populariziraju Crkvu ili pjevanje tamo. Jedan od njih sam ja. Imam sve albume od Gregoriana i O.K. su mi.

Moja reakcija na clanak je bila smijeh. Mali casopis se koristi senzacionalistickim pristupom. Ali mi nije jasno cega je ovo pokušaj?
Mislim da svatko normalan cuje i shvaca da Gregoriani ne pjevaju Crkvene/krscanske pjesme i mislim da posjetitelji njihovih koncerata ne ocekuju nekakva liturgijska duhovna uzdizanja. A upravo je stajalište casopisa da ljudi ocekuju upravo to.

"I naziv albuma i koncerta The dark side of the chant ( Mračna strana gregorijanskog pjevanja) govori za sebe. U repertoaru su im pop i rock pjesme koje su preoblikovane u njihov specifični stil. Neke od tih pjesama su one izrazito sotonističkih grupa, naslova i tema."

Rock, metal subkultura se smatra mracnom i sasvim je jednostavno odakle naslov albuma ( Cak ima i metal bendova koji pjevaju o Isusu i Isus im je muza. [velicaju Isusa ako je netko krivo shvatio] Jesu li i oni sotonisti samo zato sto su "mracni"?

Na spomenutom albumu jedina "sotonisticka" pjesma je Ave Satani sa Omen Scorea.

"A grupa Led Zeppelin izvodi sotonostičku glazbu, pjesma Stairway to heaven (Sporedni put u Raj )"

Cak i namjerno krivo prevode!
Sporedni???

Naopako slušana i zeko i potocic zvuci kao pjesma koju pjeva sotona osobno. Probaj to jednom izvoditi. Rijeci koje se tako izvrcu zapravo ne znace apsolutno nista. Onaj tkop se prvi dosjeti najslicnije rijeci napise tekst pa zbog toga izgleda upravo tako. Jedan od primjera. Slusanje black metal glazbe sa growl vokalima i truditi se nesto razumjeti je cista budalastina. A kada je pred tobom tekst pjesme polako sve sjeda na svoje mjesto.

U istoj knjizi nalazimo tumačenje znaka ispruženih vanjskih prstiju (kažiprsta i malog prsta) koji označava pozdrav Gospodaru tame, odnosno pozdrav Rogonji. U biblijskoj knjizi Mudrih izreka kaže se: “Nevaljalac i opak čovjek hodi s lažljivim ustima; namiguje očima, lupka nogama, POKAZUJE PRSTIMA.” (Izr, 6, 12-13). Taj znak “MANO CORNUTA” poznat je pod imenima kao: Đavolja trijada, rogati đavao, dvorogi pozdrav, pozdrav rogatog đavola

Kakve veze ovo uopce ima sa Gregorianima?
Jeftini trik daljnjeg utjecaja. Podsvjesno se Gregoriani vežu uz ovo. Po meni pokusaj obmane.

U niže navedenom članku Slobodne Dalmacije možete nači podatak: Njihova je glazbena interpretacija prisutna u blockbusterima „Harry Potter“, „Gospodar prstenova“, „Ratovi zvijezda“ i dr.

Ah da... Sjecam se don Kacunka i Harrya Pottera :D
Sto je sa Gospodarom Prstenova? Nisam u toku ocito.

Za grupu se navodi da je njemačka ali to je radi mjesta djelovanja njihove matične kuće. Članovi su uglavnom Englezi.

Osnivac je njemac. Enigma, Era...

Dakle grupa koja pokazuje sotonske znakove, izvodi pjesme za koje se zna da su sotonskog sadržaja nikako ne pjeva katolički gregorijanski koral.

Niti je itko ikada rekao da pjeva.
Inace je grupa ima jedan album koji se naziva Christmas Chants i na njemu su iskljucivo bozicne pjesme.

BOOK je po meni cista glupost s rijetkim iznimkama dobroga clanka. Senzacionalisticki casopis.

Vrh

PostPostano: Ned ožu 06, 2011 18:11 

1. Senzacionalistički kršćanski časopis? Nemam ništa protiv toga
2. Gregorian
Ja sam čak čuo da se radi o redovnicima. Neću davati izvor informacija već samo to da je način prezentiranja grupe takav da čovjeka stvarno može navesti na to da se radi o grupi koja pjeva crkvene pjesme, a eto iz zabave i svjetske hitove...
Poznajem grupu samo preko YouTube-a i ono što se tamo viđa potvrđuje ono što sam napisao.
Tekst je išao i nešto više u širinu, ali je to nevažno... dakle, ako netko pjeva kao Gregorian, onda mora postojati i tekst s temom kao ovaj u Book-u o kojem raspravljamo. Da li je mogao biti bolji? Sigurno. Gore od toga je da uopće nije izašao...

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 14:32 

U naše vrijeme vlada široko mišljenje kako je u glazbi (i općenito u umjetnosti) sve dopušteno, jer je ona samo "slobodni umjetnički izričaj", pa se tako kroz nju provlače u sve više slučajeva razne mračne ideje: govor o suicidalnosti, besmislu života, pozivi na bludnost ili na nasilje, razne subliminarne poruke i otvoreno nametanje okultizma (i sotonizma)... Kroz medije i reklame uspijevaju se nametnuti, često posve nekritičnim, mladim osobama kao trend i izraz njihovog prkosa prema starijim generacijama i/ili autoritetu ili samo kao postaja unutar traženja vlastitog identiteta.

Kako se danas suprotstaviti tome?

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 17:24 

Evo ovako, i sam slušam rock i heavy metal glazbu ponekad, još prije srednjoškolskih dana i mislim da sama glazba ne potiće agresivnost ako je osoba normalna. Glazba samo može biti otponac za već prisutne ideje i porive koje se nalaze u osobi, tj., ako je osoba u suštini agresivna ili je potišće sama glazba ga može push over the edge.

Onaj tko je normalan i ima samokontrolu teško da će ga bilo koja glazba natjerati da radi nešto što ne želi ili da prisvaja sebi stavove sa kojima se ne može identificirati. Nekome glazba može biti samo izlika za image, dok sam prema glazbi nema neki uvažavajući odnos. istina, u nekim slučajevima identificiranje sa nekom glazbom može biti odraz njegova svjetonazora, no to nije pravilo. Teško ćemo naići da neki anarhist ili tko nema sklonost prema umjetnosti može slušati klasičnu glazbu.

A što se tiće subliminarnih poruka one su prisutne i u reklamama, štampama, filmovima i mogu i ne moraju imati utjecaja na svijest, jer kako sam rekao zavisi o samokontroli i načinu razmišljanja pojedinca, dali je kritički ili spontan. Subliminarne poruke djeluju na podsvijest pa ih pojedinac i ne zapaža, što automatski ne znači da se njegovo ponašanje identificira sa subliminarnim porukama koje su nametnute.

a bajkama se priklanjati.'' (2 Tim 4, 2-4).

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 19:43 

O tom prikrivenom okultizmu malo znam, ali mi se čini da bi se dio rasprave o Book-u trebao vezano za glazbu trebao preseliti ovamo.
Rijetko slušam Hrvatski radio, ali me jedno jutro zadesila zanimljiva emisija u kojoj je jedan svećenik eksplicitno kritizirao pjesmu u kojoj pjevač veliča noćno izbivanje iz kuće, pijančevanje, povratak kući s pajdašima te nalog ženi da ostavi svoju molitvu da bi posluživala alkohol njemu i njegovim pripitim pajdašima.
Meni je to tada bilo beskrajno smiješno, radilo se Škorinoj pjesmi "Otvor ženo kapiju" u Hrvata opće prihvaćenoj i omiljenoj.
To nije bilo sve, svećenik se čak osvrnuo na katoličko opredjeljnje tog pjevača koje je nespojivo s pjevanjem takvih pjesama.
Malo razmislivši, mislim da je takav stav potpuno ispravan. Radi se o potpuno neprimjerenom sadržaju i dužnost je svećenika upozoriti na to.
Mislim da nitko drugi nije zaslužio manje, ako netko ima što za dematirati o primjerice Iron Maiden ili Gregorian, koji se ovdje spominju, neka to učini, to će definitvno biti njegov doprinos širenju istine o tim grupama.
Ali ako u pjesmama ima elemenata okultnoga, onda smo na to dužni upozoriti.
Da napravim i mali skok na suprotnu stranu...
Sredinom osamdesetih smo tražili vjerske motive u pjesmama grupe Film (Jura Stublić) na albumima Sva čuda svijeta i Signali u noći koji su tada lansirali grupu u sam vrh tadašnje pop scene.
Naravno, sve su pjesme mogle biti protumačene i kao ljubavne, ali mi smo znali da tu ima nečeg većeg.
Žao mi je danas zbog Jure i njegovog silaska sa scene, ali to je već druga priča.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 22:14 

Citat:
Krscanski casopis kojejega uređuju krscani za krscane kaže da su gregoriani sotonisti ( nije mi poznato dali je baš book tocno sotonisti izjavio nego samo vidim kako se prenosi clanak i pod kojim naslovom).

Ja mislim da je book htio reći da Gregoriansi i nisu toliko prokršćanski koliko se prikazuju. Što i nisu.

Citat:
Oni koji uređuju casopis su valjda uceni krscani i znaju o cemu pricaju. Gregoriani su sotonisti. Sasvim jednostavno.
Možemo ovo i na evoluciju primjeniti.

Nisu sotonisti, to urednik valjda zna. Možda se urednik poslužio tom frazom da bi naglasio da ga na koncertu ne očekuje kršćanski nastrojen band, što se na prvi pogled može činiti te da nebi bio iznenađen. Mislim da je u tome poanta. Evoluciju nitko nije u uredništvu prozivao sotonskom. Ima kući taj broj gdje se o evoluciji razmatra na temelju intervjua nekoliko hrvatskih stručnjaka na tim poljima znanosti.

Citat:
Plus kod ljudi u hrvatskoj kada kažeš krscanin odmah je u pitanju katolik. Valjda to tako mentalitet traži. Imam osjecaj da mnogima uvijek treba naglasiti da su I pravoslavci i jehovini svjedoci isto krscani. Tako da vecini cak i ako iza casopisa pod maskom stoje Jehovini svjedoci (ok... stoje nekakovi Kristofori znam) oni bi mislili dad je casopis i dalje katolicki. A ovo ne možeš osporiti. (moglo bi se jedino kada bi svecenici izricito upozoravali)

Ne znam što si ovdje htio reći, no dobro. Jehovini svjedoci nisu kršćani ni po pravoslavcima ni katolicima niti bilo kojoj drugoj crkvi. Jehovini svjedoci imaju prespecifično učenje da se dadu lako prepoznat. Osim toga, imaju i svoj časopis Kula Stražara.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 22:27 
Administrator

Kada netko kaže da glazba na njega ne utječe, moguće da je glazba nekvalitetna pa mu ne može ništa prenijeti ili da čovjek nije osjetljiv na glazbeni izričaj ("nema sluha" ili senzibiliteta za glazbu). Jer svaka umjetnički nadahnuta glazba nešto prenosi, nekako utječe na emocije, raspoloženje i na cijelog čovjeka.
Pitanje je samo utječe li na dobar ili loš način.
Glazba koja promovira zlo može biti jako kvalitetna u umjetničkom smislu, u smislu da može dobro prenijeti raspoloženje. Zato i može jako utjecati na čovjeka i odvući ga u pogrešnom smjeru.
Samokontrola u smislu "na mene to ne može utjecati" nema smisla, jer normalan čovjek ne sluša glazbu da bi pokušao odbiti ono što glazba prenosi, već naprotiv da ga ona na nešto potakne, da "dodirne" njegove emocije i raspoloženje.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 10, 2011 23:03 

Što se tiće grupe Gregorijana , na nedavnom predavanju za voditelje zborova u Đakovu predavaći su usput napomenuli da je to pokret njuejđa , a rečeno je da u posljednje vrijeme čak i sotonisti upotrebljavaju gregorijanski način pjevanja u svojim obredima i pjesmama...

Škoru su biskupi jednom prilikom pritisli da se javno isprića zbog te pjesme , međutim pjesma je ostala a on ju i dalje pjeva...

Vrh

PostPostano: Pet ožu 11, 2011 00:48 

Citadel je napisao/la:
Evo ovako, i sam slušam rock i heavy metal glazbu ponekad, još prije srednjoškolskih dana i mislim da sama glazba ne potiće agresivnost ako je osoba normalna

Slušao sam u srednjoj školi cca 2 godine metal i mogu reći da je to nenormalna glazba. Ja tada još nisam išao u Crkvu niti sam čitao Bibliju ni evanđelja. Ja sam jednostavno uletio u to ni ne znajući o čemu se tu ustvari radi. Neću navoditi grupu koja mi je bila najbolja. Smatrao sam to nekim načinom zabave kroz muziku dok na riječi nisam obraćao pozornost, a teško se i shvatilo o čemu taj pjevač pjeva. Tekstove nisam znao međutim tematika je sve samo ne normalna. Kasnije sam čuo od Rajka Bundala na radiu da takva glazba nije dobra za slušanje pa sam sve kazete pobacao i okrenuo se vjeri. Tad sam počeo čitati evanđelje. To je loša muzika i ja je ne preporučam nikome, a pogotovo ne death metal. Vi imate ljude koji slušaju Iron Maiden i idu u Crkvu. Dobro, oni su kao neka blaža verzija iako su heavy metal, ali to nema veze s duhovnošću i nekim tko želi kršćanski živjeti.

Možda ne potiče agresivnost, ali sigurno ne smiruje. To je glazba nabijena energijom divljaštva.

Za ove Gregoriane stvarno ne znam. Slučajno sam stavio na forum neki dan jednu pjesmu. Mislio sam da su to gregorijanske pjesme, ali vidim sad da to nema veze s tim. Pa imate onda i Eru i Enigmu. Oni isto pjevaju na taj kalup.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 11, 2011 01:53 

A koja danas svjetska glazba ima veze sa duhovnošću u smislu promicanja kršćanskih vrjednota? Vrlo malo je onih koji slušaju klasiku. Ali i u klasici su ponekad, pa i dosta često korištene mračne i dijabolične melodije i simfonije koje potiću melankoliju. Zapravo, kaže se da je Richard Wagner otac heavy metala. Danas heavy metal se naslanja na klasičnu glazbu u smislu atmosfere i tematike, posebno skandinavske heavy metal grupe, ilitiga točnije symphony/gothic/black metal.

Mislim da je puno predrasuda kada je u pitanju heavy metal i rock glazba i tu obično sredovječan i neinformiran puk rasuđuje površno i na temelju imiđa, dok recimo sredovječan puk normalno gleda na djevojke koje furaju cajke, a vikendom su pijane, upuštaju se u loša društva, obilaze sumnjive lokale u kojem izbijaju ekscesi itd.

Na koncertu Iron Maidena na poljudu 2008. godine prisustvovalo je oko 25 000 ljudi. Nije zabilježen niti jedan izgred. Mislim da je glazba tipa Lady Gaga puno štetnija od heavy metala, gdje se zaziva blud i razuzdanost i gdje je koreografija groteksna - dobro pogledajmo analize njezinih spotova na youtubeu.

Ne branim heavy metal i rock, onaj tko je sklon zloći, raskalašenosti i nemoralu ne treba mu glazba da bi se takvim održao.

Vrh

PostPostano: Pet ožu 11, 2011 02:35 

Istina, danas je teško naći neku komercijalnu glazbu koja ima neke direktne veze s duhovnošću, ali ima lijepih ljubavnih pjesama pa čak i u starom discu samo što to nitko ne sluša. Slažem se da ne treba sad ići u krajnost, jer bi onda sve bilo od komercijalne glazbe neduhovno.

Heavy metal je ipak drugačija priča. Ja znam da je u Splitu na koncertu Iron Maidena bio i Thompson kao veliki katolik. Ja njega ne prozivam, ali Iron Maiden je grupa koja nema veze s vjerom. Nije bilo izgreda, ali ta muzika ne izaziva mir nego nemir. Ja sam ih slušao i tekstovi im nisu na shemu ljubavi. To su ustvari blesarije da pokupe lovu od tinejđera. Znaju dobro svirati, ali ja ih više ne želim slušati. Ja bi metal zabranio, a te Gage, Shakire i sl. ne slušam. Dance 90-ih je bio većinom koma nakon jako dobrih 80-ih, ali ovo danas je dno dna.

Vrh

PostPostano: Sub tra 09, 2011 15:54 

Citadel je napisao/la:
Na koncertu Iron Maidena na poljudu 2008. godine prisustvovalo je oko 25 000 ljudi. Nije zabilježen niti jedan izgred. Mislim da je glazba tipa Lady Gaga puno štetnija od heavy metala, gdje se zaziva blud i razuzdanost i gdje je koreografija groteksna - dobro pogledajmo analize njezinih spotova na youtubeu.

Ne branim heavy metal i rock, onaj tko je sklon zloći, raskalašenosti i nemoralu ne treba mu glazba da bi se takvim održao.

Slažem se s tobom oko Lady Gage - to više nije prikriveni okultizam nego otvoreni. :roll:
Kod obožavatelja heavy metala možda i nije toliki problem zloća, raskalašenost i nemoral koliko jedan suptilniji gubitak vrijednosti, depresija, cinizam, gubljenje povjerenja u Boga, traženje identiteta i rješenja socijalnih problema bez Boga, hedonizam, materijalizam.

Ne znam koju bih grupu navela kao prijelaz takvog stila iz čiste alternative u mainstream (možda Nirvana?), ali sama ta činjenica što je glazba s ideologijom prikrivenog okultizma postala zadnjih 20 godina toliko popularna i toliko prihvaćena dovoljno zabrinjava.

Jedan kolega ateist mi se nedavno žalio da niti on ne razumije, a kamoli podržava, otvorene sotonističke poruke nekih heavy metal grupa.

Vrh

PostPostano: Uto svi 24, 2011 10:46 
Administrator

edargrim je napisao/la:
Na spomenutom albumu jedina "sotonisticka" pjesma je Ave Satani sa Omen Scorea.

"A grupa Led Zeppelin izvodi sotonostičku glazbu, pjesma Stairway to heaven (Sporedni put u Raj )"

Cak i namjerno krivo prevode!
Sporedni???

Naopako slušana i zeko i potocic zvuci kao pjesma koju pjeva sotona osobno. Probaj to jednom izvoditi. Rijeci koje se tako izvrcu zapravo ne znace apsolutno nista.

U vezi subliminiranih poruka, činjenica je da su one u to doba bile u modi i stavljale su se u svakojake pjesme iz raznih razloga, tako da definitivno ne može svaka pjesma naopačke zvučati kako si tko zamisli. Dvije su tehnike ubacivanja poruka bile rasprostranjene: miješanje već snimljene poruke u glazbu i zahtjevna tehnika fonetskog preokretanja (kao u Stairway to Heaven). Međutim nije potrebno previše pažnje davati tim izokrenutim porukama jer se negativne ideje prenose više na druge načine. Tako je gitarist Zeppelina Jimmy Page koji se zanimao za okultno, crnu magiju, i bio fan sotonističkog učitelja Alestera Crowleya do te mjere da je čak kupio i njegovu kuću, svoje okultne ideje u određenoj mjeri prenosio i u pjesme i u razne simbole na omotima albuma, a njegova fascinacija okultnim je čak počela smetati i nekim članovima benda.

Treba reći da sotonisti nisu samo obožavatelji Sotone, već mnogo više, jer časteći onoga koji sebe želi staviti na mjesto Boga, oni časte sebe. To je veličanje i pobjeda egoizma koja za cilj ima gaženje drugih ljudi . Za pravog sotonista vjerovanje u Sotonu nije jako važno, on prakticira vlastiti kult osobe i spreman je učiniti sve samo iz jednog razloga – zadovoljiti svoje vlastite želje. Sotonisti, dakle, nadasve časte sebe same.
Za promoviranje zla nije nužno otvoreno pripadanje sotonizmu, jer negativni utjecaj bez sumnje imaju sve grupe koje svojim životom i u svojim pjesmama veličaju zlo i grešno ponašanje.

Vrh

PostPostano: Uto svi 24, 2011 15:44 

Iskreno, bilo me doista iznenadilo ovo s Gregorianima. Ne pratim toliko glazbenu scenu, ali srećom, od onda ih više ne čujem na Katoličkom radiju. :D

Vrh

PostPostano: Uto svi 24, 2011 19:36 

Sta se Gregoriana tice nikad ih nisam obozavao. Why? Jer sa svojim koverima unistavaju pjesme, a sad jesu ili nisu sotonisti to nemam pojma, Usput ste culi za grupu E Nomine? Ako jeste kakvu predodzbu imate za nju.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 102 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata