Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto ruj 17, 2019 18:03

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 82 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet svi 10, 2019 16:51 

Kao što već napisah,papu Franju bi SPC mogla proglasiti svetcem...koje razočarenje...daaleko je on od svetog Ivana Pavla... :( :shock: :? :cry:

Vrh

PostPostano: Pet svi 10, 2019 16:54 

To bi držalo vodu kad bi srpska crkva bila dio Katoličke... Inače, nisu muslimani proglasili svetim Franju Asiškoga niti Nikolu Tavelića... Hoćemo li ih pitati mogu li mučenici iz Šri Lanke biti proglašeni svetima ili imaju nešto protiv...

To je kao da očekujemo da Stepinac bude proglašen "narodnim herojem u nob-u" ili svetim u nekoj masonskoj crkvi... Pa oni su ga i htjeli uništiti... Ne samo uništiti, nego i zatrti njegove ideje.

Jedinstvo kršćana se ne može graditi kompromisima i dodvoravanjima...

Ovaj Papa nije dovoljno obrazovan da bude Papa i povremeno banalizira kršćanski život, inače nije heretik, al mu je mana što se više želi svidjeti svijetu, a tom i takvom svijetu bi on trebao biti "kamen spoticanja"... Ako nam se svijet ne suprotstavlja i nema progona u ovoj diktaturi relativizma, onda znači da smo i sami zaglavili, da smo i sami relativisti.

Slozit ces se da se ne moze usporedjivati sestrinsku krscansku zajednicu (namjerno ne govorim Crkva, jer je samo jedna Crkva u kristu, a katolicka i pravoslave crkve su zajednice koje sluze toj jednoj Crkvi) sa muslimanima i budistima i ne znam vec s kime.

Papa Franjo nije rekao da blazeni Stepinac nece biti proglasen svetim, stovise ja vjerujem da ga je u srcu vec proglasio svecem, a kada ce to biti objelodanjeno, ostaje za vidjeti. Jedinstvo krscana se ne moze graditi dodvoravanjima kako ti kazes, ali kompromisi su jedini put do jedinstva. Tko nije spreman na kompromise, sa koje god strane, nije dobronamjeran.

Vrh

PostPostano: Sub svi 11, 2019 20:15 

Slozit ces se da se ne moze usporedjivati sestrinsku krscansku zajednicu (namjerno ne govorim Crkva, jer je samo jedna Crkva u kristu, a katolicka i pravoslave crkve su zajednice koje sluze toj jednoj Crkvi) sa muslimanima i budistima i ne znam vec s kime.

Papa Franjo nije rekao da blazeni Stepinac nece biti proglasen svetim, stovise ja vjerujem da ga je u srcu vec proglasio svecem, a kada ce to biti objelodanjeno, ostaje za vidjeti. Jedinstvo krscana se ne moze graditi dodvoravanjima kako ti kazes, ali kompromisi su jedini put do jedinstva. Tko nije spreman na kompromise, sa koje god strane, nije dobronamjeran.

Izuzetno mi je škakljivo raditi kompromise sa istinom, pretvarati istinu u polulaž samo da bi se stvorio dobar odnos s nekime tko se ni u prošlosti nije pokazao vjerodostojnim. Radi se o tome da je u slučaju Stepinca otpočetka paralelno sa istinom postojala i laž (propaganda, politički montiran proces, zataškavanje progona Crkve) i nije Stepinac kriv što je s druge strane bila baš, kako kažeš, sestrinska crkva, a ne neki daleki inovjerci (muslimani, budisti).

Pokušat ću ispričati priču: bio otac koji je imao dva sina. Prvi sin je davno otišao od njega i nije ga više niti priznavao ocem, mada je zadržao vjeru u istoga Boga i ljepotu liturgije, a drugi je sin oduvijek bio s ocem. Dogodilo se da je taj drugi sin čak bio na velikoj kušnji da se odrekne oca, ali je izdržao i pokazao ocu takvu vjernost kao malo koji sin svome ocu. U vremenima teškoća i progona ostao je na njegovoj strani, čak uz velike žrtve i dugogodišnji gubitak slobode. Međutim, iz nekih svojih motiva prvi sin želi prekinuti dobar i skladan odnos drugog sina s ocem, pa optužuje tog svog brata ne bi li ga otac "pozvao na red". A otac, zapravo iznenađujuće, želi pod svaku cijenu umiliti se prvome sinu, iako ovome ne pada na pamet i dalje priznati ga ocem, i to na štetu i preko leđa drugoga sina koji mu je čitavo vrijeme bio vjeran.

Koji su očevi motivi u svemu tome, još uvijek nije posve jasno...

Vrh

PostPostano: Ned svi 12, 2019 17:54 

https://fenix-magazin.de/analiza-kontek ... jasenovac/

Izvrstan clanak iz pera Marka Ljubica.

Vrh

PostPostano: Pon svi 13, 2019 17:25 

https://fenix-magazin.de/analiza-konteksta-i-posljedica-je-li-iduci-korak-pape-franje-odlazak-u-jasenovac/

Izvrstan clanak iz pera Marka Ljubica.

Zanimljivo piše taj Marko Ljubić:

"Nema većega iskušenja hrvatskim katolicima od toga da im Rimski biskup svjesno nameće laži SPC-a kao istinu i očekuje poslušnost od njih.

A rukavica je bačena.

Ključno iskušenje se krije u tome da Papa umjesto dokazane istine svoje crkvene subraće prihvaća i javno ističe narativ dokazanog lažca i pronositelja mržnje, kao crkvenu uzoritost. A to je golemi problem današnje Crkve bez obzira na to što jedan dio utopista pokušava promucati da možda papa Franjo ne zna ništa o SPC-u i Irineju, pa zaveden idejom romantičarskoga ekumenizma griješi. Kako onda smije javno svjedočiti, ako je tako, a nije, niti može biti po svemu razumu dostupnom? Ovo što papa Franjo radi nije ni neznanje, nije ni brzopletost, nije ni romatičarski ekumenizam..."

Vrh

PostPostano: Čet svi 16, 2019 18:51 

https://www.hkv.hr/izdvojeno/komentari/ ... dikta.html

Do sad najbolji tekst o pravoj prirodi papa Franje, iz pera genijalnog Hrvoja Hitreca

Vrh

PostPostano: Pet svi 17, 2019 16:51 

https://www.hkv.hr/izdvojeno/komentari/hhitrec/31876-h-hitrec-vratite-nam-benedikta.html

Do sad najbolji tekst o pravoj prirodi papa Franje, iz pera genijalnog Hrvoja Hitreca

Slažem se potpuno :((

Vrh

PostPostano: Pet svi 17, 2019 21:21 

https://www.hkv.hr/izdvojeno/komentari/hhitrec/31876-h-hitrec-vratite-nam-benedikta.html

Inače odličan Hitrec napisao je par stvari koje ne bih potpisala... Pošto taj tekst sadrži i činjenice, ali uz njih i interpretaciju, nije sav za odbaciti... Srećom svaka papina izgovorena riječ nije odmah službeni stav Crkve. Ja duboko vjerujem da je Stepinac već svet čovjek, čudo po njegovom zagovoru se dogodilo i priznato je, a što Bog potvrdi ne može jedan papa samo tako opovrgnuti.

Hitrec kritizira malodušnost u narodu, ali ona raste kad se čovjek orijentira na neprijatelje. A papa nam nije neprijatelj, stoga se stvar ne bi trebala produbljivati gorčinom i prijetnjama ("nikad neće postat svet"), nego s više dostojanstva.

Vrh

PostPostano: Sub svi 18, 2019 07:59 

Jedna zanimljiva cinjenica vezana uz Bitno.net - kad tamo ides komentirati i napises nesto kriticki o Franji odmah ti brisu postove. Kako bi rekao drug Tito, "mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko prica sta oce"...

Vrh

PostPostano: Sub svi 18, 2019 19:13 

Utješno zvuče Raspudićeve riječi kada kaže da je za nas pozitivno sve to odugovlačenje kanonizacije jer smo se zbog tog žarče prihvatili proučavanja svetosti našeg ljubljenog Svetca i tako saznali i stvari za koje vjerojatno nikad ne bi saznali da je sve proteklo brzo i lako. Takva je npr. činjenica da je naš Kardinal prvi u svijetu javno progovorio protiv fašizma što su komentirale i najpoznatije novine Amerike. Zatim, SPC je lobujući kod Rima "postigla" to da je posrednim putem priznala da joj je stalo do mišljenja Pape a time mu na neki način i priznala vrhovništvo a s druge strane je Papa kao pragmatični isusovac bacio Srbima udicu "uvažavajući njihovo mišljenje" a oni su se eto uhvatili na nju … Da bar ja mogu tako hladno i trezveno razmišljati!

Istina, ništa se ne može dogoditi ponajboljem sinu svih Hrvata jer Bog sve vidi i sve zna.

Ipak naš narod je s pravom ispunjen gorčinom zbog toga što se preko njegovog ugleda prelama ova trgovina (mala digresija: trgovina je inače po definiciji razmjena dobara no u ovom slučaju bolje bi bilo reći da se radi o razmjeni zala) gdje se Irinej drži one: laži, laži dok laž ne postane istina a Papa one: klanjaj se svijetu, klanjaj dok te svijet ne prizna za svog vrhovnog poglavara.
Ili kako bi se narodski reklo za ovu nedostojnu rabotu: našla rupa zakrpu:)

No opet, kako nama kao katolicima ne priliči gorčina i ljutnja, na kraju možemo s punim pouzdanjem u Riječ Gospodnju reći: ne boj se stado malo … jer prošli smo mi u povijesti i gore oluje od ove. Kako bi Grci mudro rekli: panta rei, a mi još mudrije: svaka sila za vremena.

Kao zaključnu misao navodim: u ovoj tamnoj noći zabluda Stepinčeva zvijezda svijetli toli sjajnije što je nebo mračnije. Tako da završavam još jednom narodnom: uzalud im trud... i ne samo to, suprotno njihovim namjerama što više mrače, time sebi gore čine!

Zato glavu gore i držimo se one: Bog i Hrvati! jer ako je Bog s nama, tko će protiv nas?

Vrh

PostPostano: Sub svi 18, 2019 20:58 

Sljedeći je na redu uvijek sjajan Zvonimir Hodak:

https://direktno.hr/kolumne/papa-franjo ... ve-155348/

Njegovi zaključci su mi zaista šokantni, ali kad se pogleda bit stvari ne radi se samo o papinom "preispitivanju" nego o nečem puno gorem...

Bitno.net je očekivano jako suzdržan jer je to bratsko-promidžbeni portal knjižari Verbum koja upravo i živi od knjiga i spisa pape Franje (pa objavljuju i više nego što je on napisao), a čini mi se to miran portal o duhovnosti za mlade katolike i novoobraćenike među kojima je bolje izbjegavati teške teme i rasprave.

A ovo je teško.

U ovom času se treba zapitati ima li pogreške i s naše strane (i zašto lijevi novinari koji blate Stepinca još uvijek haraju Hrvatskom)...

Vrh

PostPostano: Ned svi 19, 2019 08:50 

Bitno.net je očekivano jako suzdržan jer je to bratsko-promidžbeni portal knjižari Verbum koja upravo i živi od knjiga i spisa pape Franje (pa objavljuju i više nego što je on napisao), a čini mi se to miran portal o duhovnosti za mlade katolike i novoobraćenike među kojima je bolje izbjegavati teške teme i rasprave.

Nije problem u suzdrzanosti, nego u cenuuri, u osnovnom nepoznavanju komunikacije na Internetu, o de facto komunistickim manirima prozetim s materijalizmom. A takav stav je daleko od Boga...

Vrh

PostPostano: Čet svi 23, 2019 19:05 
Administrator

O političkim odlukama se može i treba upozoravati, papa u takvim pitanjima naravno ne mora biti nepogrešiv, jasna je ljutnja i bijes na riječi o "velikom" Ireneju, ali s vjerske strane pisati da je papa heretik nema osnove.

Vrh

PostPostano: Pet svi 24, 2019 12:02 

Mi moramo paziti što mislimo o Papi,jer moramo slušati crkvene poglavare i slijediti njihovo mišljenje...ali,nisu svi Pape u povijesti bili sveti i nepogrešivi...tako ne mora biti ni ovaj,pa ma što tko mislio i kazao...uostalom,Benediktova abdikacija uvijek mi je ostala čudna.
Nešto sam napisala o tome,što mi rekla prijateljica teologinja povezana sa vrhom hrvatskog klera.

Vrh

PostPostano: Sub srp 06, 2019 09:20 

Biskupi i naši i njihovi trebaju biti primjer narodu u ljubavi poštovanju, vođenju dijaloga, pomirenju, traženju oprosta itd. Koliko znam samo su dvojica uspjela u ovome:
Dubrovački biskup Uzinić i Mostarsko-trebinjski vladika Grigorije.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 82 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata