Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned lis 20, 2019 00:02

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Uto sij 08, 2019 10:03 

Što je sa čovječje strane najpotrebnije na putu za vječno spasenje?Da li je moj odgovor točan ako kažem da je to iskrena vjera+dobro vođeno ljubavlju prema Bogu i bližnjemu+sve na slavu i volju Božju?

Vrh

PostPostano: Uto sij 08, 2019 21:24 

Što je sa čovječje strane najpotrebnije na putu za vječno spasenje?Da li je moj odgovor točan ako kažem da je to iskrena vjera+dobro vođeno ljubavlju prema Bogu i bližnjemu+sve na slavu i volju Božju?

Samo ljubav.

Vrh

PostPostano: Uto sij 08, 2019 22:48 
Administrator

Dodao bih da je za spasenje potrebna Crkva.
Najprije pripadnost kroz krštenje za koje Isus kaže da je nužno za spasenje, poslije sakrament pokore kada smo pali, i sva ostala pomoć i vodstvo i sakramenti.
Bez Crkve nema spasenja.
Ljubav da, prije svega, i prema Bogu i prema bližnjima, ali treba definirati što je ljubav i što je vjera, jer kad se udalje od Crkve ljudi svašta zablude.

Vrh

PostPostano: Uto sij 08, 2019 23:03 

Najprije pripadnost kroz krštenje za koje Isus kaže da je nužno za spasenje, poslije sakrament pokore kada smo pali, i sva ostala pomoć i vodstvo i sakramenti.
Bez Crkve nema spasenja.
Ljubav da, prije svega, i prema Bogu i prema bližnjima, ali treba definirati što je ljubav i što je vjera, jer kad se udalje od Crkve ljudi svašta zablude.

Samo djela Ljubavi, gladna nahraniti žedna napojiti itd.
Ako ovoga ne bude nećete pomoći što si u crkvi .
Jer će mnogi doći sa Istoka i zapada i sjesti za stol a mnogi sinovi biće odbačeni.

Vrh

PostPostano: Sri sij 09, 2019 06:47 

Slažem se,Crkva prije svega jer nas od malena u sve što sada znamo i vjerujemo postepeno uvodi,pogotovo kroz sakramente.I da,jako se trebamo čuvati zabluda.Iskreno ću reći da se sama bojim da ne bi bila u nekoj zabludi.

Vrh

PostPostano: Čet sij 10, 2019 20:01 

Slažem se,Crkva prije svega jer nas od malena u sve što sada znamo i vjerujemo postepeno uvodi,pogotovo kroz sakramente.I da,jako se trebamo čuvati zabluda.Iskreno ću reći da se sama bojim da ne bi bila u nekoj zabludi.

Krist posred nas.
Naše razmišljanje treba biti uvijek Kristocentrično pa i kad pričaš o Crkvi.

Vrh

PostPostano: Pet sij 11, 2019 17:26 

Bez Crkve nema spasenja.

Ja sam poslije mnogo godina skupila hrabrost otići u crkvu,jer tamo idu i oni što su mi u djetinjstvu nanjeli zla.I sada je tu ljeti susjeda,koja nas stalno prijavljuje policiji i tuži sudu(sudski vještaci rekli su mi da takvo što još ne vidješe).Ona se pričešćuje,pored svega.Moj muž,ateist,ne ide u crkvu,no puno više voli i uvažava ljude od mene.Nije kršten,nema sakramenata.I što sada,on će u pakao,a susjeda,pa i ja,čistilište ili možda raj?Priznajem da ne vjerujem u to.

Vrh

PostPostano: Pet sij 11, 2019 22:59 
Administrator

I što sada,on će u pakao,a susjeda,pa i ja,čistilište ili možda raj?Priznajem da ne vjerujem u to.

Mi ne sudimo, o konkretnim ljudima će na kraju odlučiti Bog. I o tebi i meni i susjedi koja ne sluša Crkvu i mužu koji je dobar čovjek. A ovdje sam već pisao što govori Crkva:

"No ne spašava se onaj koji, makar bio pritjelovljen Crkvi, ne ustraje u ljubavi, a ostaje u krilu Crkve »tijelom«, ali ne i »srcem«. "(LG 14)

Spasenje se postiže samo po Kristu i Crkvi kojoj je povjerio milosna sredstva spasenja, zato "Izvan Crkve nema spasenja".
Bez Krista se nitko nije spasio niti se može spasiti. Za razliku od "dobrih" ljudi koji imaju ljubavi do neke granice, Krist nam nudi drugačiju ljubav koja ide čak do ljubavi prema neprijateljima.
I ateisti i svi nabrojani mogu se spasiti samo iz milosti koju je Krist povjerio Katoličkoj Crkvi. Čak i u slučaju kada netko bez osobne krivnje ne poznaje (i ne spoznaje) Krista i Crkvu, spasenje se odvija samo po Kristu, jer drugačije se i ne može u potpunosti ljubiti ni spasiti:
"Za one koji formalno i vidljivo nisu članovi Crkve »Kristovo je spasenje dostupno snagom milosti koja ih, iako je s Crkvom u tajanstvenoj povezanosti, u nju formalno ne uvodi, ali ih prosvjetljuje primjereno njihovu unutrašnjem stanju i prilikama vremena. Ta milost dolazi od Krista ..."(Dominus Iesus 20)
"Vječno spasenje mogu, naime, postići i oni koji bez krivnje ne poznaju Kristovo evanđelje i njegovu Crkvu, a ipak iskrena srca tragaju za Bogom te pod utjecajem milosti nastoje djelom ispuniti njegovu volju koju su spoznali po glasu savjesti."(Lumen Gentium 16)

No oni koji svojevoljno odbiju Crkvu iako su spoznali da nam ju je Krist svima dao kao potrebnu za spasenje, ne mogu se spasiti (KKC 846).

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata