Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto lis 27, 2020 18:37

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Uto sij 28, 2020 13:06 
Administrator

Dojma sam da doživljavaš molitvu kao nekakvu magiju, u kojoj božanstvo treba ispunjavati tvoju želju. Cilj molitve je upravo suprotno, približiti se volji Božjoj, koja nas jedina može usrećiti i u tom odnosu treba mijenjati nas.
O tome sam naveo na posebnoj temi Kako moliti.

Vrh

PostPostano: Čet sij 30, 2020 17:27 

Nije ti točan dojam.Ne doživljavam molitvu kao magiju,niti vjerujem u magiju. Možda tako izgleda iz mojih postova, ali, evo, kažem, ne.

Vrh

PostPostano: Čet sij 30, 2020 20:07 

Nije ti točan dojam.Ne doživljavam molitvu kao magiju,niti vjerujem u magiju. Možda tako izgleda iz mojih postova, ali, evo, kažem, ne.

A onda jasno da neće bit onako kako mi želimo, već onako kako je Njegova volja.
Neke stvari mozemo izmoliti, no (kao što sam već negdje napisala) Njegova je zadnja i postoji stvarnost (razlozi) koje mi ne vidimo.

Vrh

PostPostano: Pet sij 31, 2020 11:38 

Znam. Ako je dobro ispalo,onda je "molitva uslišana", ako nije, onda je "Njegova volja"...
Nije molitva za to da Bog usliši naše želje. Molitva je razgovor s Bogom, bez obzira što nema sugovornika. Moramo zamišljati da nas sluša.

Vrh

PostPostano: Sub vel 01, 2020 22:32 

Znam. Ako je dobro ispalo,onda je "molitva uslišana", ako nije, onda je "Njegova volja"...
Nije molitva za to da Bog usliši naše želje. Molitva je razgovor s Bogom, bez obzira što nema sugovornika. Moramo zamišljati da nas sluša.

Ovdje se radi o vjeri. Kakva je kome vjera - takva mu je i molitva.
Netko svojim darom mašte može predočiti Boga, staviti se u Njegovu prisutnost i razgovarati s Njim... Međutim, s vremenom shvati da takva mašta nije "laž" već istinita duhovna stvarnost - zapravo jedina prava stvarnost u kojoj živimo. "Laž" - to su slojevi maski na nama, razne predrasude, shvaćanja, pritisci koji nas udaljavaju od onoga što je jedino istinito u nama - a to je prisutnost samoga Boga u našoj duši.

Pošto je moja "slučajno odabrana" zagovornica ove godine bl. Marija Petković malo sam istraživala njen životopis. Kažu da je spasila 20 peruanskih mornara iz teške nesreće, zapravo bezizlazne situacije. Pošto je to priznato kao čudo njenog zagovora za proglašenje blaženom, onda mora da se dogodilo nešto zaista nevjerojatno i da je situacija bila gotovo krajnje beznadna. Ali Bogu ništa nije nemoguće, pa je uvidio nadu i vjeru jednog mornara koji je nedugo prije bio u bolnici gdje se upoznao sa životopisom naše redovnice i gdje su mu druge redovnice preporučile moliti se njoj - i ta nada mu je spasila život...

Ne samo njemu već i njegovim drugovima.

Vrh

PostPostano: Pon vel 03, 2020 12:40 

Znači, moramo "izmaštati" Božju prisutnost, blizinu...Molitvom, kontemplacijom, mantranjem...Pokušavah to, pokušavati ću, kad budem koncentrirana...Imaju i istočnjaci te tehnike. No,oni se ne povezuju s Bogom, nego sa sobom, nutrinom. Kako možemo znati,da izmaštani Bog, nije zapravo dio nas , našeg "ja" ?
I ako neka psihički labilnija osoba to radi, može li se dogoditi da prizove svoje demone, ako ne i prave demone? "Vrag kao ričuči lav čeko koga da proždre" rekao je svetac. Pipavo je to i diskutabilno, mislim...

Vrh

PostPostano: Pon vel 03, 2020 15:16 

Izmeđuneba i zemlje, nemojte shvatiti osobno ovo moje pitanje - no ono glasi - zašto sve banalizirate?
Odnos čovjeka i Boga je sve samo ne jednostavan i pravocrtan.

Vrh

PostPostano: Uto vel 04, 2020 11:27 

Valjda je to crta mog karaktera (nezrela valjda) da sam uvijek kontra...
No ovo napisano nije nužno promatrati kao banaliziranje, već pitanje, sasvim realno i legitimno, za koje bih voljela dobiti smislen odgovor.

Vrh

PostPostano: Sri vel 05, 2020 18:17 

Znači, moramo "izmaštati" Božju prisutnost, blizinu...Molitvom, kontemplacijom, mantranjem...Pokušavah to, pokušavati ću, kad budem koncentrirana...Imaju i istočnjaci te tehnike. No,oni se ne povezuju s Bogom, nego sa sobom, nutrinom. Kako možemo znati,da izmaštani Bog, nije zapravo dio nas , našeg "ja" ?
I ako neka psihički labilnija osoba to radi, može li se dogoditi da prizove svoje demone, ako ne i prave demone? "Vrag kao ričuči lav čeko koga da proždre" rekao je svetac. Pipavo je to i diskutabilno, mislim...

Pa mislim da ne "izmaštamo" Božju prisutnost nego za nju molimo.
Probajte započeti dan s jutarnjom molitvom. U prvom redu, molitva Duhu Svetom. Predanje sebe, cijelog dana i svega što imamo nakanu činiti. Da i Gospodin se možda i neće uvijek pokazati tjelesnim osjećajima ali itekako možemo vidjeti Njegova djela kroz dan.
Npr. možda neki poticaj na molitvu. Pošalje nam neku osobu. Poziva nas na nešto. Neki puta i dopušta neke kušnje koje nam koriste za naše izgrađivanje. I onda često mislimo da je Gospodin daleko, a zapravo je prisutan.
U svakodnevici puno pomaze misao da Gospodina možemo susresti u sadašnjem trenutku jer je On 'Ja Jesam'. On želi da postanemo sveti, a svetost se postiže izvršavanjem Njegove volje. Npr. posvijestimo si da upravo ovo pranje sudja, ili stajanje u redu kod vadjenja krvi možemo činiti kao da želimo pobjeći od toga ili pokušati izreci svoj FIAT svemu sto nam je pripremio. Kao sto kaže sv. Terezija ljubimo Onoga za kojeg znamo da nas ljubi i želi samo najbolje za nas.

I ovo što ću sada napisati, možda se više "poklapa" s drugom temom no;
U osobnoj molitvi treba biti otvoren duhovnim nadahnuću. Pustiti Duha da vodi. Ako su to litanije - molite litanje, ako je to prostracija - prostrite onda duh i tijelo pred Bogom, ako su to psalmi - molite i pjevajte psalme, ako je to molitva u tišini - budite tiho i osluškujte Božju prisutnost, ako je to 'slučajno' otvaranje Biblije - pročitajte Božju riječ. Nema tu filozofije.
Ako vjerujemo da je 'živa je Riječ Božja i djelotvorna; oštrija je od svakoga dvosjekla mača; prodire dotle da dijeli dušu i duh, zglobove i moždinu (Heb 4, 12)'
Onda tu zaista nema slučajnosti.
Ljudi što više prijateljuju sa Sv. pismom to ga bolje poznaju i imaju različita iskustva.
Isus je rekao farizeju Nikodemu: “Vjetar puše gdje hoće; čuješ mu šum, a ne znaš odakle dolazi i kamo ide."

Vrh

PostPostano: Čet vel 06, 2020 12:21 

Evo, kad smo kod toga. Ima jedna molitva sv. Josipu, koja počinje "Slavim te, sv. Josipe, zbog tvoje vjernosti prema milosti. I onda da razmišljamo o tome. Molim to, no nisam načisto. Radi se, pretpostavljam, o Božjoj milosti. Kako mogu znati jesam li vjerna milosti, kako mogu znati slijedim li Božju volju, kako mogu znati što je volja Božja?

Vrh

PostPostano: Sub vel 08, 2020 21:53 

Koliko se razumijem u duhovnost a to je jako malo, po prilično je opasno koristiti maštu prilikom molitve jer može imati dosta štetnih i kontraproduktivno učinaka.

Vrh

PostPostano: Uto vel 11, 2020 16:52 

Koliko se razumijem u duhovnost a to je jako malo, po prilično je opasno koristiti maštu prilikom molitve jer može imati dosta štetnih i kontraproduktivno učinaka.

Ne bih se složila, mašta je jedan predivan dar naše osobnosti koji možemo iskoristiti da u molitvu dublje uronimo i da si posvjestimo Božju prisutnost u svakom našem danu i tko-zna-kakvim svjetovnim aktivnostima.. Jer je Božja prisutnost istina naše vjere..

Mašta je dar koji može poslužiti i liječenju raznih traumi, osobito kad još nismo psihički sposobni ni zreli uhvatiti se ukoštac direktno sa problemom.

Mašta može biti opasna kad izvire iz zlog i oholog srca, ali molitva baš pročišćava maštu i dobro ju je koristiti za svete i uzvišene stvari..

Vrh

PostPostano: Uto vel 11, 2020 18:02 

Ne bih se složila, mašta je jedan predivan dar naše osobnosti koji možemo iskoristiti da u molitvu dublje uronimo i da si posvjestimo Božju prisutnost u svakom našem danu i tko-zna-kakvim svjetovnim aktivnostima.. Jer je Božja prisutnost istina naše vjere..

Mašta je dar koji može poslužiti i liječenju raznih traumi, osobito kad još nismo psihički sposobni ni zreli uhvatiti se ukoštac direktno sa problemom.

Mašta može biti opasna kad izvire iz zlog i oholog srca, ali molitva baš pročišćava maštu i dobro ju je koristiti za svete i uzvišene stvari..

Vidi sestro, masta je stanje palog coveka, na neki nacin je putem maste covek 'izmastao' da moze da jede sa zabranjenog drveta i tako se prelestio i pao... tako i mi mozemo da izmastamo u molitvi nesto sto nema veze sa realnoscu i zbog toga svetitelji govore o cistoj i srcanoj i voljnoj molitvi ili kako se kaze danas... concetracion' molitva..

Moze se graditi molitva (i bogoslovlje) na masti, ali to je proces suprotan stvarnom poretku bica, po recima Sofronija Saharova. Covek tada stvara Boga po svom obrazu i podobiju.

Ne mora da znaci da odredjeni oblik maste potice od coveka, ili od Boga. Moze da potice i od duhova iz podnebesja, sto je ceest slucaj.

Postoje svedocanstva da su mnogi dospeli do ludila puštajući mašti na volju i na taj nacin, cak i izvrsili samoubistvo.

Na hiljade stranica podviznicke literature govori o tome. Nema smisla da nesto pisemo. Koga interesuje, moze lako pronaci. Danas je sve lako dostupno.

Moj je duhovni savjet da se ne samo mašta izbaci iz misli tijekom molitve, već čak i dobre misli koje nas navodno vode do dobrih djela. Dakle, trebamo se samo usredotočiti na riječi molitve i nastojati ih čitati iz srca, a ne samo s uma. Stalno imati na umu Krista.

Sv. Grigorije Sinait

Iznad svega, čuvajte svoj um od svih predstava koje vam se događaju tijekom molitve. Svako sanjarenje treba odbaciti, jer sv. Očevi nam zapovijedaju da tijekom molitve držimo svoj um, da ne padnemo u klanjanje. U molitvi um mora biti u stanju potpune istine. Mašta, koliko god čudesna i primamljiva izgledala, bila proizvoljna kreacija samog uma, izvlači um iz stanja božanske istine i dovodi ga u stanje samoobmane i zablude. Jedan čovjek, mantis, našao se u velikim duhovnim problemima jer je trenirao pogrešan način molitve. Evo od čega se sastojao: kad su doveli tog štovatelja iskusnom starcu za ispovijed, starac ga je odmah upitao: "Kako moliš?"

- Kad se molim Isusa Krista, zamišljam ga raspetog na križu ili dok On stoji na oblaku i sluša moju molitvu. Uz to, za sebe stvaram i druge slike: kad se molim Djevici ili nekom drugom svecu, zamišljam njihov lik, pa im se obraćam riječima molitve kao da su pored mene .
To je iskusni mantis ispovijedao starcu. Za vrijeme molitve treba učiniti suprotno: um treba čuvati što pažljivije i slobodnije od viđenja. Sve slike i prigode koje bi se pojavile u našoj mašti moraju biti odbačene, jer um u molitvi prethodi nevidljivom Bogu kojeg niti jedna materijalna slika ili umjetna slika ne mogu zamisliti.

Vizije stvorene iz mašte, ako im um dopušta molitvu, postat će neprozirna zavjesa i pregradni zid između uma i Boga. "Oni koji nikoga ne vide u svojim molitvama - vide Boga" (Meletija Ispovjednik). Isto tako, osjećaji stvoreni maštom mogu biti uzrok pada obmane. Tko za sebe stvori slike Raja, svetaca i anđela, a uzbuđuje se i divi se takvom stvaranju mašte, uskoro će osjetiti svojevrsni užitak u svom tijelu i duši. To je zbog brže cirkulacije krvi, koja budi osjetila, djeluje na tijelo i, u skladu s tim, stvara određeno mentalno raspoloženje. Takvo je uživanje tjelesne, senzualne prirode i onaj koji misli da je duhovni učinak molitve već je u stanju samozavaravanja i zablude. Tijekom tih osjećaja vrlo je čest smijeh (tj. Nalet smijeha), oštri raspoloženje i suptilna taština. Suprotno tome, pravi plod istinske molitve je plakanje, poniznost i viđenje vlastite ništavine. Sveci su imali istinske vizije, i radosne i uzdignute, ali bile su duhovne prirode, a ne čulne i maštovite.
Svi sveti oci koji su opisali podvig molitve zabranjuju ne samo maštu o vlastitoj volji, već i slaganje volje i osjećaja s maštarijama i duhovima koji nam se mogu pojaviti neočekivano i neovisno o našoj volji, što se može dogoditi u molitvenom podvigu, posebno u molitvi. , Sve je to u središtu Grigorijeva učenja o šarmu koji se nalazi u Dobrotoljublju.

Isto imamo i u djelima Jovana od krsta, tamna noć itd.

Vrh

PostPostano: Uto vel 11, 2020 21:30 

Svaka čast, čoveče, đe nađe te komentare...? I Jovan od Krsta?

Neću da se svađam s Jovanom od Krsta i sv. Grigorijem... :DD Nikako.

Pomalo me nekako ovaj stav "mašta zabranjena" podsjeća na "pražnjenje uma" tijekom molitve.. Zahtjev da se mašta ne koristi, već izbjegava, možda i vodi k askezi i pokorništvu (jer to i jest odricanje), ali naša molitva mora imati u umu osobu kojoj se obraćamo, pogotovo duže molitve razmatranja kao što je krunica - tu se upravo savjetuje intenzivno razmišljati o otajstvu, a ne tek ponavljati riječi i bježati od mašte.

Bijeg od mašte može voditi neurozi, jer kada se grčevito želimo osloboditi nečega čega se osloboditi ne možemo (jer je sasvim prirodno), mašta se tek tada pobuni, razbudi i otme kontroli.

Sv. Terezija Avilska piše da nismo odgovorni za "misli koje nam dolaze" - ako nisu svojevoljne. Boriti se s nečime što prirodno vlada našim umom je kao boriti se s vjetrenjačama.

Vrh

PostPostano: Sri vel 12, 2020 11:56 

A baš čitam 33 meditacije Tomislava Ivančića jer sam gledala na emisiji "Vidljivi tragovi" čovjeka koji se obratio zamišljajući Božje prisutstvo po tim meditacijama...doživio prisutstvo, veliko olakšanje u srcu, cijeli mu se život promijenio.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 44 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata