Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned stu 17, 2019 05:15

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Sri pro 26, 2018 16:11 

p. Ramos u Splitu:
2. siječnja 2019. od 14h ispovijed u crkvi sv. Duha (Domaldova 7), u 18.30h duhovna obnova za muškarce, misa u 19.40h
3. siječnja 2019. od 8h do 12.30h ispovijed kod Anćela (Ćiril Metodova 12), od 14h ispovijed u sv. Duha, u 17.30h duhovna obnova za žene, u 18h misa, u 18.50h ispit savjesti, u 19h razmatranje.

Kolika je važnost Ramosa za naše spasenje, naravno molim odgovor od nekog sa teološkim znanjem jer tako zahtjevaju pravila.

Vrh

PostPostano: Sub pro 29, 2018 19:17 
Administrator

Svaki svećenik koji naučava ono što Crkva uči je dobar ispovjednik, ne treba to biti baš Ramos.
Don Ramos na glasu je odličnog ispovjednika koji kroz ispovjed, sakrament pomirbe pomaže najrazličitijim ljudima – i vjernicima koji svaki dan idu na misu i ljudima koji se desetljećima nisu ispovjedali – da ponovno uđu u mir sa sobom, Bogom i drugim ljudima.
Resi ga blagost kojom bez podilaženja poziva na pomirenje s Bogom:
"Ispovijedaonica nije soba za mučenje. Nitko nas neće osuditi. Niti svećenik, koji je ovdje posrednik, niti Bog. Isus kaže: "Ni ja te ne osuđujem. Idi i više nemoj sagriješiti".

Vrh

PostPostano: Uto sij 01, 2019 19:14 

Kopitar, ovo ne pišem da bih vas razuvjerila u vašim razmišljanjima, niti da bih vam nešto dokazala.
Ovo pišem kako bih posvjedočila o Njemu i za Njega. Mene On dotakao upravo kroz p. Ramosa.
Možda se ponavljam, ali ako jednu dušu potaknem na ispovijed, razgovor s bilo kojim svećenikom, moja "misija" je ispunjena.

U svibnju sam proživljavala najgore dane u svom životu, nisam mogla ni govoriti, ni plakati - bas ništa.
Svaki sam se dan prije spavanja smirivala kako bih uopće mogla zaspati, skrivajući od svojih bližnjih koliko se raspadam, ruke su mi se tresle, lijegala sam sa suzama i ustajala s glavoboljom, ženski ciklus mi se od stresa poremetio. Jednostavno sam se raspala, dotaknula dno.
Ne živim u Splitu i sjećam se da sam fizički bila loše i da sam se jedva dovukla do Splita i crkve u kojoj je bio taj p. Ramos za kojeg sam tada samo čula, kao "dobar je".
Ako me danas pitate zašto sam baš tog dana odlučila k njemu otići na ispovijed, ne znam, ali jednostavno sam otišla.

Nakon nabrojanih grijeha i moga "molim pokoru i odrješenje", odmah me "pročitao" i rekao da mene nešto muci, a ja mislim da se nikad nisam ispred nekoga tako rasplakala. Plakala sam, jecala, boljela me duša i tijelo. Znate kad ljudi kažu da "srce boli", ja sam bila od onih koji su to držali patetikom, ali srce me boljelo.
Prvi put sam doživjela da je čovjek izašao sa svog ispovjednog mjesta i došao do mene utješiti me, dati mi ruku. Došla sam slomljena, da se razumijemo nije se u toj prostoriji gdje ispovijeda dogodila nikakva senzacija, ali Isus me kroz njega dotakao i dao snage da se suočim sa životom i da nekako preživim sve ono što je mene, naoko snažnu, neovisnu, jezičavu, a ustvari totalno plahu i strašljivu snašlo.

Nakon toga, rekao bih čovjek totalno nerazumno, ali pucala sam po šavovima, molila po prvi put po savjetu za p. Ramosa samo za sebe, a istodobno dala otkaz, nisam vidjela smisao u svom životu i bila sam tako ljuta na Njega. Užasno. Bila sam poput robota koji obavlja zadatke, koji gleda tupo i koji se prisiljava nasmijati. Doživjela sam toliku dozu stresa i emocije su me preplavile da sam otupila. Jednostavno otupila i jedva bih čekala da mi ljudi koji su duboko u vjeri kažu nešto, a da im ja mogu reći - "eto ti, jesam ti rekla da nije tako". I iz inata samo da im mogu "nabit na nos" kakav je taj njihov Bog.

Tu smo bili u svađi On i ja - On koji je znao moje srce, On koji me mjesecima, godinama gledao kako klečim, plačem, molim, koji je znao koliko sam puta pogazila svoj ponos, koji je znao sve, ama baš sve je znao - tu smo bili On i ja, On koji je znao istinu, On koji je pravedan, On Svemogući koji ništa nije učinio...
Ali ono nešto mi nije dalo mira i odlučila sam svakog dana devetnice Gospi od Karmela ići na krunicu i misu, također kod p. Ramosa odlučim učiniti životnu ispovijed, ali i stalno izazivajući Gospodina govoreći mu "eto da Te vidimo" i zadnjeg dana devetnice dobijem poziv za drugi posao.
I jednostavno, molila sam da bih mogla drugima soliti pamet, ali manje nego prije, a molitvu sv. Josipu (koja mi je do tada značila) nisam mogla jer me bilo strah. Nisam mu vjerovala, ali nisam je mogla ni moliti jer što ako se i u Josipa razočaram? Sv. Josip mi je ostalo jedini.
Nisam Ga željela u svom životu, ali On je bio u meni i jedini tko me blizu Njemu držao je bio p. Ramos.

Događalo se tu još puno toga, padala sam i ustajala, bila up i down, slavila ga i ljutila se. Dala još jednom otkaz u cca 4 mjeseca razlike, danas radim posao koji želim, položila sam vozački, kupila sam auto, imam puno planova.
I danas ima loših dana, i danas sam stalno u borbi, prošlog mjeseca nakon jedne svađe i razočaranja koje me stvarno pogodilo, opet sam ljuta ušla u tu istu ispovjedaonicu p. Ramosu, kao da sam uvijek kao na rubu propasti - no učim se živjeti u slobodi s Njim - puštajući ga da bude Otac, a ja njegova (ne)poslušna kći.
I sutra idem p. Ramosu na razgovor, malo iz inata, malo iz sebičnosti, malo da mu kažem kako smo se bome oboje molili i uzdali u Gospodina, ali da imam osjećaj da me opet ne čuje.
Također, ja ne kažem da je moja duhovnost ispravna uvijek, ja sam samo jedan grešan čovjek prepun mana koji se sa ovim teškim i zamornim životom suočava najbolje kako može. Najbolje što zna. Sigurno je da nekada totalno pogriješim, da nekada druge povrijedim.
Posljednjih godina kao da sam naglo odrasla, ponekad toliko da se ni ne prepoznajem. Jedna od najtežih lekcija koju sam usvojila je da je život težak, suočavanje s problemima je bolno i teško, ali opet, drži me ono da zbog problema duhovno i psihički sazrijevamo i ja Bogu mogu zahvaliti što mi je podario da imam duhovnika kao što je p. Ramos.

Vrh

PostPostano: Sub sij 26, 2019 17:09 

DON RAMOS U SPLITU:

30. 1. (srijeda) - od 14h ispovijed u sv. Duha (Domaldova 7), u 18.30h duhovna obnova za muškarce, u 19.40h misa.

31. 1. (četvrtak) - od 8h do 12.30h ispovijed kod Anćela (Ćiril Metodova 12), od 14h u sv. Duha, u 17.30h duhovna obnova za žene (razmatranje), u 18h misa, u 18.50h ispit savjesti, u 19h razmatranje.

1. 2. (petak) - u 7h misa, od 7.40h do 11h na Brdima (Mostarska 42)

Vrh

PostPostano: Uto srp 23, 2019 10:16 

RASPORED ZA SRPANJ U SPLITU:

U srijedu 24.7.2019. od 14.00 sati ispovijed u crkvi svetog Duha, Domaldova 7. U 18.30 duhovna obnova za muškarce. Razmatranje. Ispit savjesti. Razmatranje. Misa u 19.45.

U četvrtak 25.7. od 8-12.30 ispovijed kod ANCELA, Ćirilo Metoda 12.
Od 14.00 ispovijed u crkvi Svetog Duha. U 17.30 duhovna obnova za žene. U 17.30 razmatranje. U 18.00 ispit savjesti. U 18.15 Misa. U 19.00 Razmatranje.

U petak 27.7. ujutro na Brdima, Mostarska 42, od 6.30 do 9.00 ispovijedi u crkvi. Nema mise ovaj put.

Vrh

PostPostano: Uto srp 23, 2019 10:39 

RASPORED ZA SRPANJ U SPLITU:

U srijedu 24.7.2019. od 14.00 sati ispovijed u crkvi svetog Duha, Domaldova 7. U 18.30 duhovna obnova za muškarce. Razmatranje. Ispit savjesti. Razmatranje. Misa u 19.45.

U četvrtak 25.7. od 8-12.30 ispovijed kod ANCELA, Ćirilo Metoda 12.
Od 14.00 ispovijed u crkvi Svetog Duha. U 17.30 duhovna obnova za žene. U 17.30 razmatranje. U 18.00 ispit savjesti. U 18.15 Misa. U 19.00 Razmatranje.

U petak 27.7. ujutro na Brdima, Mostarska 42, od 6.30 do 9.00 ispovijedi u crkvi. Nema mise ovaj put.

Jesu li to datumi kad je Ramos u Splitu?Baš bih voljela ispovijediti se kod njega...no,morala bih uzimati dan godišnjeg,da sam u Splitu barem...ili da on svrati na Brač :;

Vrh

PostPostano: Sub srp 27, 2019 12:43 

Jesu li to datumi kad je Ramos u Splitu?Baš bih voljela ispovijediti se kod njega...no,morala bih uzimati dan godišnjeg,da sam u Splitu barem...ili da on svrati na Brač :;

Da, svaku 4. srijedu/četvrtak/petak u mjesecu je p. Ramos u Splitu. Ovisno o danu, bude u Ančela, sv. Duha ili na Brdima. Ja sam u njemu našla svog ispovjednika :)

Vrh

PostPostano: Pon srp 29, 2019 16:49 

Svaki mjesec u godini?
Onda ću pitat jedan dan godišnjeg ,baš me zanima...iako mora biti prebukiran taj čovjek,malo mi i neugodno.
Zanima me,ispovijeda li licem u lice,kako preferiram,ili iza sakristije?
Postoji li raspored kroz godinu,kada je u kojoj crkvi? I gdje se te crkve nalaze,bar adresu ako imaš,da znam pronaći.Znam samo crkve u centru.

Vrh

PostPostano: Čet kol 01, 2019 14:46 

Svaki mjesec u godini?
Onda ću pitat jedan dan godišnjeg ,baš me zanima...iako mora biti prebukiran taj čovjek,malo mi i neugodno.
Zanima me,ispovijeda li licem u lice,kako preferiram,ili iza sakristije?
Postoji li raspored kroz godinu,kada je u kojoj crkvi? I gdje se te crkve nalaze,bar adresu ako imaš,da znam pronaći.Znam samo crkve u centru.

Da, bude svaki mjesec tri dana u Splitu. Srijedom i četvrtkom u crkvi u centru tako da nije problem naći.
Sv. Duh - idete Marmontovom i ulica desno iznad ribarnice
Ančele - desno od Prime u centru

Čovjek je prebukiran i treba se pripremiti za red, ali on je meni baš baš odlika svećenika za poželjeti. Do susreta s njim nisam ni znala da je moguća takva ispovijed i razgovor.
Na nekoliko mjesta ovdje sam pisala o njemu i mom iskustvu pa da se ne ponavljam - mogu samo reći da preporučam :)

Vrh

PostPostano: Čet kol 01, 2019 16:39 

Sad me sram što uopće nisam znala za te dvije,Anćele su mi blizu bivše škole.Znači,ako nisam već dosadna,dugo se čeka u redu?
I iza sakristije,mreže ili licem u lice?Vidim da Anćele imaju i face...
Gledala sam ga na TV i slušala...mnogi pričaju o ispovijedanju kod njega.Iako,imam iskustvo ispovijedanja stvarno raznoliko i bogato.
Kad minu ove vrućine,za mjesec dana nekako,odem do njega.Ako opet nisam dosadna,ima li unaprijed raspored?

Vrh

PostPostano: Čet kol 01, 2019 17:04 

Sad me sram što uopće nisam znala za te dvije,Anćele su mi blizu bivše škole.Znači,ako nisam već dosadna,dugo se čeka u redu?
I iza sakristije,mreže ili licem u lice?Vidim da Anćele imaju i face...
Gledala sam ga na TV i slušala...mnogi pričaju o ispovijedanju kod njega.Iako,imam iskustvo ispovijedanja stvarno raznoliko i bogato.
Kad minu ove vrućine,za mjesec dana nekako,odem do njega.Ako opet nisam dosadna,ima li unaprijed raspored?

Ma niste dosadni. Da čujete koja ja pitanja sve postavljam... :D
Bog me blagoslovio s nekolicinom duhovnih, dobrih, baš Božjih ljudi koji su mi u svako doba joker za ovakva pitanja, a ako ja mogu kome pomoć - zašto ne.

Ovako, on meni na mob. pošalje nekoliko dana prije kada je u Splitu, ali to redovito bude 4. tjedan u mjesecu. Dakle, po mom izračunu bi to bilo od 21. do 23. kolovoza (mogu napisati kad bude i kad saznam točno).
Srijedom bude od 14h pa nadalje u sv. Duha, a četvrtkom u Ančela od 8h - ja uvijek dođem za početak i čekam nekih sat vremena. Taman da se priberem sama sa sobom.

Ispovijeda/razgovar bude u sakristiji. Tu je i stolica pa birate hoćete li sjediti, klečati, gledati ga u lice - doslovno kako želite.

Nikada neće zaboraviti svoj prvi susret s njim - i ja sam bila ona koja sam samo čula za njega i nisam znala "kako funkcionira".
Došla sam mu na običnu ispovijed i nakon "molim pokoru i odrješenje", kad sam izvergala sve što sam imala i kad je on počeo govoriti, odmah me "pročitao" i rekao da mene nešto muci, a ja mislim da se nikad nisam ispred nekoga tako rasplakala. Plakala sam, jecala - koliko to glupo možda zvuči tada kao da sam Isusa imala pored sebe, Onoga koji je došao uzeti te moje boli. Čovjek je izašao sa svog ispovjednog mjesta i došao, kleknuo do mene utješiti me, dati mi ruku.

Sad se s njim "družim" već više od godinu dana i vidim da je naš Bog jednostavan Bog koji nagrađuje vjernost, koji nagrađuje naša trpljenja i koji stvara iznova sve novo. Ali, traži i iskrenost - nas prema Njemu, prema bližnjima. Kako bi mi Ramos puno puta rekao je - Bog te voli, vjeruj Mu - a mi to tako često zaboravimo.

Vrh

PostPostano: Pet kol 02, 2019 10:03 

Ma niste dosadni. Da čujete koja ja pitanja sve postavljam... :D
Bog me blagoslovio s nekolicinom duhovnih, dobrih, baš Božjih ljudi koji su mi u svako doba joker za ovakva pitanja, a ako ja mogu kome pomoć - zašto ne.

Ovako, on meni na mob. pošalje nekoliko dana prije kada je u Splitu, ali to redovito bude 4. tjedan u mjesecu. Dakle, po mom izračunu bi to bilo od 21. do 23. kolovoza (mogu napisati kad bude i kad saznam točno).
Srijedom bude od 14h pa nadalje u sv. Duha, a četvrtkom u Ančela od 8h - ja uvijek dođem za početak i čekam nekih sat vremena. Taman da se priberem sama sa sobom.

Ispovijeda/razgovar bude u sakristiji. Tu je i stolica pa birate hoćete li sjediti, klečati, gledati ga u lice - doslovno kako želite.

Nikada neće zaboraviti svoj prvi susret s njim - i ja sam bila ona koja sam samo čula za njega i nisam znala "kako funkcionira".
Došla sam mu na običnu ispovijed i nakon "molim pokoru i odrješenje", kad sam izvergala sve što sam imala i kad je on počeo govoriti, odmah me "pročitao" i rekao da mene nešto muci, a ja mislim da se nikad nisam ispred nekoga tako rasplakala. Plakala sam, jecala - koliko to glupo možda zvuči tada kao da sam Isusa imala pored sebe, Onoga koji je došao uzeti te moje boli. Čovjek je izašao sa svog ispovjednog mjesta i došao, kleknuo do mene utješiti me, dati mi ruku.

Sad se s njim "družim" već više od godinu dana i vidim da je naš Bog jednostavan Bog koji nagrađuje vjernost, koji nagrađuje naša trpljenja i koji stvara iznova sve novo. Ali, traži i iskrenost - nas prema Njemu, prema bližnjima. Kako bi mi Ramos puno puta rekao je - Bog te voli, vjeruj Mu - a mi to tako često zaboravimo.

Uh!To mi baš treba :)) .Onda me se molim te sjeti,obavijesti me koji dan ranije...

Vrh

PostPostano: Uto kol 06, 2019 16:21 

Uh!To mi baš treba :)) .Onda me se molim te sjeti,obavijesti me koji dan ranije...

Oki. Dogovoreno. Napišem čim saznam. :)

Vrh

PostPostano: Sri kol 07, 2019 10:51 

Oki. Dogovoreno. Napišem čim saznam. :)

Hvala! :)

Vrh

PostPostano: Ned kol 25, 2019 14:38 

U srijedu 28.8.2019. od 14 sati ispovijed u crkvi svetog Duha, Domaldova 7.
U 18.30 duhovna obnova za muškarce.
Misa u 19.40.

U četvrtak 29.8. od 8 do 12.30 ispovijed kod ANCELA, Ćirilo Metoda 12.
Od 14.00 ispovijed u crkvi svetog Duha.
U 17.30 duhovna obnova za žene.
U 17.30 razmatranje. U 18.00 Misa. U 18.50 Ispit savjesti. U 19.00 Razmatranje.

U petak 30.8. ujutro na Brdima, Mostarska 42, od 6.45 do 11.30 u crkvi. Misa u 7.00.

Božji blagoslov. Neka bude na spasenje. :))

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 41 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata